Firma G VAN BRUSSEL Visite-, Veriovings-, Huwelijks- en Geboortekaarten. I ZATERDAG 21 FEBRUARI 1942 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. I Hoofdredacteur Th. Wilmer, Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Geise, Lelden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Lelden. Red. Omgeving: L. Roozen. Lelden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Lelden. WEERBERICHT ZONS OP- EN ONDERGANG: Zon onder 7.02 uur Zaterdagavond. Zon op 8.43 uur Zondagochtend. Zon onder 7.04 Zondagavond. Zon op 8.41 Maandagochtehd. Tusscöen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN. 21 Februari: De maan komt Zaterdag voormiddag om 11.25 uur op en gaat Zon dagnacht om 2.01 uur onder. 22 Februari: De maan komt Zondagvoor middag om 11.54 uur op °n gaat Maandag nacht om 3.01 uur onder. 23 Februari* De maan komt Maandag middag om 12,26 uur op en gaat Dinsdag nacht om 3.59 uur on<Jer. 24 Februari: Dë maan komt Dinsdagmid dag om 1.03 uur op en gaat Woensdagnacht om 4.52 uur onder. (Eerste kwartier). 25 Februari: De maan komt Woensdag middag om 1.46 op en gaat Donderdag nacht om 5.41 uur onder. BINNENLAND BENOEMINGEN IN HET GILDE VOOR THEATER EN DANS. De afdeeling voorlichting van de Neder- landsche Kultuurkamer deelt ons mede, dat door den president van de Nederlandische Kultuurkamer, prof. dr. T. Goedewaagen, de volgende benoemingen in het gilde voor theater en dans zijn geschied. Tot leider van de vakgroep kleinkunst, de heer W. Caron te Hilversum. Tot leider van de vakgroep gezelschaps dans! eeraren: de heer H. Kwekkefboora te Haarlem en tot bestuurder: de heer W. J. N. van Dalen, Thomson!aan 23 te 's-Gra- ven'hage. Tot leider van de vakgroep tooneel: de heer J. Koetsier-Muller te Hilversum en tot bestuurder: de heer H. v. d. Werff te 's-Gravenhage. Tot leider van de groep tooneelschrijvers: die heer A. T. A. Heyting te 's-Gravenhage. Tot leider van de groep rederij kenstoo- neel: de heer L. Thijseen te Voorburg. Tot leidster van de vakgroep kunstdans: mevr. P. C. Rochat te Bussum en tot be stuurder van deze groep: de heer W. Bos boom te Amsterdam. BONKAARTEN TER VERVANGING VAN BONBOEKJES. Naar wij vernemen zullen met ingang van Maart a.s. ter vervanging van de be staarde bonboekjes voor voedingsmiddelen voortaan bonkaarten worden uitgereikt, die voor een periode van vier weken voldoen de bonnen bevatten. Zooveel mogelijk levensmiddelen zullen op deze kaarten, die in eenige strooken van verschillende kleur zijn verdeeld, verband houdend met de soort bonnen, verkrijgbaar worden gesteld, waarbij rekening is ge houden met tegen de bonboekjes in de practijk gebleken bezwaren. Op deze kaar ten staat aangegeven wanneer de volgende kaart moet worden afgehaald, zoodat iedere belanghebbende te allen tijde kan zien op weJken dag hij aan de beurt is. Hoewel de bonboekjes voor drie maan den -voldoende bonnen inhielden, moest men zich tot nu toe gemiddeld toch der tien maal per jaar een gang naar het dis tributielokaal getroosten omdat die bon- boekies slechts voor een deel van de ge distribueerde levensmiddelen golden en de bonnen voor de overige tusschentijds moesten worden afgehaald. Hierin wordt thans een zekere regelmaat gebracht. De geldigheidsduur van de bonnen als zoodanig wordt door het nieuwe bonkaar tenstelsel riet beinvloed. De plaatselijke distributiediensten zullen de tijdstippen van eerste afhaling bekend maken. RUEVÏ BAAN VOOR DE POLITIE. Weggebruikers moeten bij politiesigrwal den rijweg vrij laten. De Duitsche politie in het bezette Neder- landsche gebied deelt mede; Polities! gnaal. In bepaalde gevallen is het noodzakelijk, dat de politie zoo snel mogelijk door de straten rijdt. Dergelijke gevallen doen zich vooral voor, indien ergens een algemeen gevaar moet worden afgewend. Een snel vooruitkomen tijdens druk verkeer is slechts mogelijk, indien alle overige weg gebruikers in dergelijke gevallen afetand doen van hun persoonlijke voorrechten en een rijweg onmiddellijk voor een ongehin derd snel passeeren van de politie vrijla ten, inziende dat het algemeen belang moet gaan voor het belang van den enkeling. De verplichting daartoe is vastgelegd in de verordening voor het verkeer op den weg voor het bezette Neder!andsche gebied van 8 October 1941 in artikel 41 ten 3e pag. 831. In deze wettelijke bepaling, die klaar blijkelijk nog niet voldoende aan de bevol king bekend is, wordt duidelijk gezegd, dat ieder weggebruiker reeds bij de nadering van een politievoertuig, dat zich in het bo vengenoemde geval door een bijzonder sig naal kenbaar maakt, onmiddellijk door sterk naar rechts uitwijken en stoppen tot het politievoertuig voorbij is. den rij weg moet vrijmaken. Het geluidsignaal dat gegeven wordt, be staat uit een opeenvolging van enkele to nen (accoord), die zoo luid zijn, dat zij door een ieder gehoord moeten worden. Een uitvlucht, dat iemand dit zeer luide sig naal niet gehoord heeft, kan niet aanvaard worden. Er zij op gewezen, dat degene, die bij het klinken van het signaal niet onmid dellijk den rijweg heeft vrijgemaakt, in dien hij daardoor een ongeluk krijgt, op geen schadevergoeding kan rekenen en bo vendien nog wegens overtreding van de bestaande verkeersverordening wordt ge straft. Alle politieambtenaren in het bezet te Nederlandsche gebied hebben opdracht zeer nauwkeurig toe te zien op de nale ving van dit in het algemeen belang ge geven voorsohrift. De verplichting tot stop pen geldt vanzelfsprekend ook voor voet gangers. R.K. Ver. v. Kraamverzorging v, alle gezindten, gev. te Leiden Ie BINNENYESTGRACHT 30 - TEL. 23420 nllchtingen vrijblijvend Dinsdag- en Donderdag middag van 2—4 uur. 4564 Correspondentieadres Rhijngeesterstraatweg 40 Oegstgeest. INZENDING VAN PROGRAMMA'S VOOR MUZIEKUITVOERINGEN Minstens drie weken vóór de uitvoering Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten wijst er op, dat de program ma's voor muziekuitvoeringen minstens drie weken voor de uitvoering plaats heeft, die nen te worden ingezonden. Dit geldt niet alleen voor de ernstige muziek, doch ook voor de lichte, zoodat amusementsvereeni- gingen eveneens aan deze bepalingen zijn onderworpen. De beroeps-amusements gezelschappen kunnen volstaan met het in zenden van het repertoire, waarbij er nog eens op wordt gewezen, dat het uitvoeren van muziek van Engelsche, Amerikaansche, Russische en Poolsche componisten en/of bewerkers, uitgezonderd Chopin, onder de huidige omstandigheden niet is toegestaan. Voor Hawaii-ensembles geldt de bepaling, dat oorspronkelijke melodieën op het pro gramma kunnen blijven, mits het geen En gelsche en Amerikaansche bewerkingen zijn. Hetzelfde geldt voor Zuid-Afrikaan- sche liedjes van Nederlandschen oorsprong. Ten slotte dient, er de aandacht op te worden gevestigd, dat in de programma's de namen der solisten en componisten of bewerkers moeten staan vermeld met voor namen of voorletters. Door het weglaten van deze gegevens kan vertraging in het nadeel van de uitvoering ontstaan. WAT DOEN WE MET BEVROREN AARDAPPELEN EN GROENTEN? Het Voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad schrijft: Van diverse zijden werden er reeds wenken gegeven over de wyze waarop be vroren aardappelen behandeld moeten worden. Deze raadgevingen loopen nogal uiteen. Volgens sommigen moet men be vroren aardappelen eenigen tijd bij ka mertemperatuur bewaren, anderen zijn van meening, dat ze niet „ontdooid" be hoeven te worden. De kwestie is echter deze, dat aardappelen in meerdere of min dere mate bevroren kunnen zijn. Men heeft óf te doen met zeer sterk bevroren aardappelen, die keihard zijn en niet ge schild kunnen worden, óf men heeft aard appelen, die licht bevroren zijn of zoet ge worden zijn door langdurig verblijf in la ge temperaturen. De sterk bevroren aardappelen kan men het beste op de temperatuur van nul gra den of lager bewaren totdat ze gebruikt worden. Schillen kan men ze niet, ze wor den daarom met een borstel flink schoon geboend en vervolgens met een bodempje kokend water snel aan de kook gebracht en gaar gekookt. Van een zoete smaak valt dan niets te bespeuren. De licht bevroren aardappelen dienen echter eenigen tijd bij kamertemperatuur bewaard te worden totdat de zoete smaak verdwenen is. Het is niet precies te zeggen hoelang dat duurt, want het hangt weer af van de mate waarin de aardappelen zijn zoet ge worden. Soms mag men voor het „ont dooien" wel 10 a 14 dagen rekenen. Ook de temperatuur waarbij de aardappelen bewaard worden heeft invloed op den ontdooitijd. Bij een temperatuuur van 25 gr. Celsius (77 gr. Fahrenheit) worden de aardappelen eerder normaal van smaak dan bij een temperatuur van 15 gr. Cel sius (59 gr. Fahrenheit). Uit voedingsoogpunt is het niet nood zakelijk zoet geworden aardappelen te ont dooien. Men kan er goed zoete gerechten b.v. pap. pannekoek en aardappeltaart van maken en in stamppotten met zoete win tergroenten als winterpeen of ui (met wat azijn) kan men ze ook verwerken. Lukt het u dus niet, aardappelen weer een na tuurlijke smaak te geven, probeer er dan eens een zoet gerecht van te maken. Dit is beter dan ze weg te gooien, een voe dingsmiddel zou daardoor verloren gaan. Eenige recepten volgen thans. Zoete aardappelpap. 300 gr. zoet geworden aardappelen, 1/2 1. taptemelk (en/of water) 2 lepels suiker. De aardappelen schoonboenen en in een bodempje kokend water gaarkoken. De melk en/of het water aan de kook bren gen en het schilletje van de aardappelen afhalen. De aardappelen fijn maken en bij de melk voegen. De pap nog even koken tot ze gebonden is. Aardappelkoek. 300 gr. zoet geworden aardappelen, 50 200 gr. zelf rij zed bakmeel, wat essence, 4 lepels suiker, boter of vet. De aardappelen schoonboenen en in een bodempje kokend water gaar koken. De aardappelen schillen, koud laten worden en fijn maken. Het zelfrijzend bakmeel, de suiker en de essence toevoegen en het deeg tot een soepele massa kneden. Een koekepan heel dun met boter bestrijden (en met wat paneermeel bestrooien). Het deeg in een koekepan leggen en de. pan met een deksel sluiten. De koek op een zacht vuur gedurende 1/2 uur aan de eene zijde bruin bakken. De koek omkeeren en aan de andere zijde pl.m. 20 min. bruin en gaar bakken. De koek naar verkiezing met jam bestrijken en warm opdienen. (Naarmate men minder zelfrijzend bak meel gebruikt is de koek eerder gaar en wordt zij zachter en vochtiger). Bevroren groenten. Bevroren groenten dient met op dezelf de manier te behandelen, als sterk bevro ren aardappelen. Men moet ze n.l. totdat ze gebruikt worden op een plaats bewa ren, waar zij bevroren blijven en vervol gens koken, zonder dat ze eerst ontdooid zijn. Laat men bevroren groenten ontdooien, dan is de kans groot, dat zij minder goed van smaak worden of bederven. Wanneer men licht bevroren zuurkool heeft, moet men deze rustig in den kelder laten staan. In tegenstelling met de bevro ren versche groenten kan zuurkool be waard worden, zonder dat zij bederft, wan neer men haar maar op een koele plaats bewaart. Deze raadgevingen gelden niet voor de kunstmatig bevroren groenten. Deze dient men te behandelen volgens de manier welke op de verpakking staat aangegeven. KERKNIEUWS EEN NIEUWE NEDERLANDSCHB BISSCHOP. Mgr. J. H. Goumans tot Apostolisch Vicaris benoemd. Bij de Missie procure der Kruisheeren te Nijmegen (Hees) is bericht ontvangen, dat Mgr. J. H. Goumans O.S.C., apostolisch prefect van Bandoeng, tot Apostolisch Vi caris is benoemd, aldus meldt de „Tijd". Mgr. Goumans, die 19 Sept. 1883 te Ven- ray is geboren, trad in de orde der Kruis heeren te St. Agatha, waar hij 18 Septem ber 1902 zijn geloften aflegde. 22 Decem ber 1906 werd hij te Namen priester ge wijd. Van dat jaar af was hij leeraar aan het sedert kort geopende college der Kruis heeren te Hannut. In 1910 werd hij Ma gister der Novices en Fraters te St. Aga tha, in 1922 werd hij tot het prioraat der Kruisheeren te Uden geroepen, aan welk ambt dat van directeur van het college is verbonden. Drie jaar later werd Prior Goumans als zoodanig herkozen, maar reeds het volgende jaar eindigde dit trien- nium, doordat hij werd aangewezen als re gulier overste der Kruisheeren. die waren aangewezen om naar Java te vertrekken, waar zij in het Vicariaat van Batavia eenige staties in den Preanger zouden overnemen. Begin'Januari 1927 zijn de eer ste drie missionarissen daarheen vertrok ken. 20 April 1932 werden de residenties Krawang, Midden- en Oost-Preanger, In- dramajoe en Cheribon van het vicariaat Batavia afgescheiden en tot zelfstandig missiegebied, de prefectuur Bandoeng, ver heven. Op 27 Mei van datzelfde jaar werd pastoor Goumans tot Apost. Prefect van de nieuwe prefectuur aangesteld. Onder zijn bestuur breidde de missie zich gesta dig uit. Te Bandoeng zelf is het aantal pa rochies van één tot vier vermeerderd. Een vijfde parochie is in voorbereiding. NIEUWE BISSCHOP VAN NAMEN GEWIJD. De correspondent van de „N. R. Crt." te Bn:ssel schrijft: In de kathedraal van Saint-Aubain te Namen, is onder groote belangstelling mgr. Charrue, opvolger van den onlangs over leden, als stichter en leider der internatio nale eucharistische congressen wereldbe kenden mgr. Heylen. door kardinaal Van Roey, aartsbisschop van Mechelen, tot bis schop van Namen gewijd. Bij deze plech tigheid werd de primaat van België bijge staan door de bisschoppen van Gent en Luik, terwijl ook de bisschop van Doornik, de hulpbisschoppen van Mechelen, ver scheidene gemijterde abten, de rector van de Leuvensche universiteit, mgr. Van Waeyenbergh, de goeverneurs der provin ciën Namen, Henegouwen en Luxemburg en andere geestelijke en civiele autoritei ten aanwezig waren. Prof. Koenraadt deken van Oosterhont De Bissdhop van Breda heeft tot pastoor van de St. Laurentiusparochie te Dongen en tot dieken van het dekenaat Oosterhout benoemd prof. dr. W. J. M. Koenraadt, professor aain het seminarie „Bovendonk" te Hoeven. RECHTZAKEN VREDEGERECHTSHOF. RELLETJES TE 's-GRAVENHAGE. Aan de revolutionnaire spanning r.toet binnen zekere, met begrip te trekken grenzen haar loop worden gelaten. Gevolgen voor de bevoegdheid der politie. In den middag van den 13en Februari van het vorig jaar, tegen 5 uur, werd een wachtmeester van de W.A. bij een con flict tusschen het vendel Peter Ton, waar in hy zich bevond, en eenige agenten von politie, op den hoek van de Teniersstraat en de Rembrandtstraat te 's-Gravenhage, door een revolverschot getroffen. De 26-jarige ex-agent van politie P. van Reenen, thans werkzaam bij Maat schappelijk Hulpbetoon, had zich deswege voor het Vredegerechtshof te verantwoor den ter zake van poging tot doodslag, sub sidiair poging tot zware mishandeling. By de behandeling van deze zaak heeft de fungeerend procureur-generaal bij dit Hof veroordeeling van den agent tot 14 dagen hechtenis gevraagd. Het Vredegerechtshof uitspraak doende, heeft conform dezen eisch arrest gewezen en den verdachte een hechtenisstraf van veertien dagen opgelegd. In de motiveering van zijn arrest heeft het Hof als bewezen aanvaard, dat van Reenen, terwijl'hij zich op korten afstand van den W.A.-man bevond, hoogst on voorzichtig en roekeloos een met scherp geladen pistool, hem door zijn ambt gé- schonken, in de richting van dezen W.A.- man heeft afgevuurd, tengevolge waar van de W.A.-man zoodanig lichamelijk letsel heeft bekomen, dat hij tijdelijk ver hinderd is geworden in de uitoefening van zijn beroepsbezigheden. Het Hof heeft hierbij overwogen, dat de verklaringen van de gehoorde 21 getuigen behalve die van de deskundigen De Graaff en Waltman zoowel op hoofd punten als in bijzonderheden onderling in tegenspraak zijn, zoodat het onder deze omstandigheden niet verantwoord is eeni ge keuze daaruit te doen, ten einde wille keur te vermijden. Naar aanleiding van het verweer van verdachte, dat hij niet bepaaldelijk de be doeling zou hebben gehad iemand te tref fen, neemt het Hof uit de verklaringen van den agent en die van genoemde des kundigen aan, dat verdachte inderdaad zijn vuurwapen bij het schieten op de straatsteenen heeft gericht, zoodat de ko gel, na eerst op de straatsteenen te zijn geketst, het lichaam van den W.A.-man heeft getroffen. Op grond hiervan acht het Hof wettig en overtuigend de schuld bewezen van ver dachte, die immers op zeer korten afstand voor een volksmenigte op de straatstee nen schoot zonder zich van de uitwerking daarvan rekenschap te geven. Wat het beroep van verdachte op nood weer (noodweer-exces) betreft, dit kan het Hof niet aanvaarden en wel op grond van de volgende overwegingen. Het Hof geeft zich rekenschap van het onloochenbare feit, dat zich zij het ook onder bijzondere omstandigheden in Ne derland een revolutie in nationaal-socialis- tischen zin voltrekt, betgeen met zich me- d brengt de erkenning van de noodzake lijkheid. dat veelal andere maatstaven moeten worden aangelegd dan in normale omstandigheden gebruikelijk en geboden zijn, waar het geldt de beoordeeling van gedragingen van den kant van hen, die zich voor de doorwerking van den revolu- tionnairen geest hebben ingezet. Bij een revolutie ook zooals deze zich onder de huidige omstandigheden in Nederland vol trekt kunnen nu eenmaal de beginselen van orde en geleidelijkheid niet steeds in dezelfde mate als voorheen in acht worden genomen. Dit is bepaaldelijk ook het geval wanneer de revolutionnaire spanning zich in zoodanige feitelijkheden openbaart, die in normale tijdsomstandigheden als orde verstoring zouden moeten worden aange merkt, waartegenover dan een dienover eenkomstig optreden van de met de hand having der orde belaste openbare organen gerechtvaardigd zou zijn geweast. Feitelijke botsingen als hier bedoeld kunnen echter naar het oordeel van het Hof iq de huidige omstandigheden niet zonder meer als ordeverstoringen worden beschouwd en een ingrijpen daarbij van de zijde der politie acht het Hof hier slechts in beperkte mate gerechtvaardigd. Het ligt naar 's Hofs meening met name niet op den weg der politie, on der alle omstandigheden, ook indien zij op den openbaren weg plaats vin den, op zoodanige wijze, in te grijpen, als in normale omstandigheden ge boden zou zij geweest ter bescher ming van de veiligheid van personen en goed. Aan de revolutionnaire span ning moet binnen zekere, met begrip te trekken, grenzen haar loop worden gelaten, zonder dat de openbare or ganen der ordehandhaving daarbij als voorheen behooren in te grijpen. In verband met voorgaande overweging is het Hof van oordeel, dat in het onder havige conflict verdachte niet had behoo ren in te grijpen op de wijze, waarop hij zulks heeft gedaan, toen een aantal tot de W.A. behoorende personen handgemeen was geworden met een klaarblijkelijken tegenstander, ook al trof dezen laatste in de oogen van verdachte geenerlei schuld en achtte hij diens veiligheid ernstig be dreigd. Onder deze omstandigheden kan het Hof de wederrechtelijkheid der persoons aanranding welke toch alleen voor ver dachte aanleiding kon zijn geweest voor zijn ingrijpen niet langer als vanzelf sprekend en vaststaand aanvaarden op de wijze, waarop dit onder normale omstan digheden het geval zou zijn geweest. In zooverre is het Hof van oordeel, dat verdachte, optredende ter verdediging van bovenbedoelden persoon, niet geacht kan worden bevoegdelijk te zijn opgtreden, terwijl bepaaldelijk geen beroep op nood weer kan worden gedaan ten behoeve van dezen persoon, van wien overigens zelfs niet is gebleken, dat hij eenig letsel heeft bekomen in het plaatsgehad hebbend handgemeen. Voorts is uit de verklaring van ver dachte komen vast te staan, dat hij zich persoonlijk eerst bedreigd is gaan gevoe len, nadat hijzelf begonnen was de W.A. te bedreigen door tusschenbeide te komen zooals hij gedaan heeft. He Hof wil daar laten of en in hoeverre tegenover de on rechtmatige bedreiging, door verdachte 'n bedreiging van den kant der W.A. ge rechtvaardigd zou kunnen worden ge dacht. Het Hof is echter van oordeel, dat de bedreiging van den kant der W.A. ten opzichte van verdachte niet gebleken is van zoo ernstigen aard te zijn geweest, dat redelijkerwijs het gebruik van zijn vuurwapen voor verdachte als agent van politie geboden was, omdat is komen vast te staan, dat na de door verdachte geloste schoten de W.A. ondanks haar niet ge ringe getalsterkte ter plaatse zonder eenig verzet uiteen is gegaan. Bij de bepaling van de strafmaat heeft het Hof overwogen, dat verdachte ver klaard heeft dien dag van zijn meerderen uitdrukkelijk de opdracht te hebben ge kregen volksoploopen en ongeregeldheden tegen te gaan, aan welke opdracht hij ge meend heeft te moeten voldoen door zoo mogelijk nog krachtiger op te treden dan anders. Uit de verklaring van verdachte is het Hof gebleken, dat de leidende politie-in- stanties, die voor deze opdracht verant woordelijk zijn, daarbij niet of althans on voldoende op de gewijzigde omstandig heden hebben gewezen, welke het aan leggen van andere beoordeelingsmaatsta- ven vorderen. Dit ware toch naar 's Hofs meening de plicht der politieleiding geweest, die zich er van had te overtuigen, dat op plaatsen, waar ongeregeldheden als de onderhavige te duchten waren, slechts agenten met voldoende begrip voor de nieuwe verhou dingen optraden. Al ontheft het nalaten daarvan verdachte niet geheel van zijn ei^en verantwoordelijkheid, heeft het Hof toch termen aanwezig geacht, ten aanzien van verdachte met een ernstige waarschu wing te kunnen volstaan, hetgeen het tot uitdrukking heeft gebracht in het opleg gen van een in verhouding tot de zwaarte van het gepleegde misdrijf lichte straf. 1 Eerste Leldsehe Begrafenisonderneming voor RoomschKatholfeken GEVESTIGD 1882 4201 G. H. KLEIKHAMS PIETER DE LA COURTSTRAAT 22 TRANSPORT TELEFOON 2I4S5 Tarief an allyaarlag la a.arlag mal U HAARLEMMERSTR. 267 Vlugge levering Lage prijzen IN 'T VERLEDEN LIGT HET HEDENI IN HET NUI ^DE WINTERHULP" WINTERH ULP - COLLECTE 27 EN 28 FEBRUARI ECONOMISCH GERECHTSHOF. Clandestien geslacht. J. J. van Dam uit Bodegraven had zich bezig gehouden met clandestien slach ten en was daarvoor door den Economi- schen rechter veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf. Hij was van dit vonnis in hooger beroep gekomen, maar erg veel zal het hem niet helpen, want de minimum straf voor clan destien slachten is zes maanden gevange nisstraf. De advocaat-generaal eischte dan ook bevestiging van het vonnis. Over 14 dagen is de uitspraak. VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER. Eieren zonder bon. C. J. Schoorl te Wassenaar had 120 eieren gekocht zonder bonnen. Hij voerde tot zijn verdediging aan, dat zijn vrouw ernstig ziek was geweest en versterkende middelen noodig had. Alleen daarom had hij ze gekocht. De Officier wilde daar eenigszins rekening mee houden en eischte een geldboete van f 25.subs. 25 dagen. Uitspraak conform. Boter zonder bon. Mevrouw A. M. van Toulon v. d. Koog te Wassen aar had boter zonder bon nen gekocht en werd deswege veroordeeld tot een geldboete van f 25 subs. 25 dagen. C. V. d. Arend te Nieuwkoop had boter verkocht zonder bonnen en werd daarvoor veroordeeld tot een gcfldboete van 50 subs. 50 dagen. J. de Heus te N o o r d w ij k werd voor een dergelijk feit veroordeeld tot een geld boete van 20 subs. 20 dagen. Peen buiten de veiling om. P. A. Beelen te H i 11 e g o m had peen buiten de veiling om verkocht en hoorde zich veroordeeld tot een geldboete van 81 subs. 80 dagen. Aardappelen zonder bon. P. L. v. d. Meer te Leiden had 70 kg. aardappelen zonder bonnen gekocht en zal daarvoor een geldboete van 30 subs 30 dagen moeten betalen, terwijl de aardap pelen verbeurd werden verklaard. (PslyiseB-Leemkeri OMGEVING GEGS1 GEEST AFSCHEID BURGEMEESTER VAN GERREVINK. Naar wij vernemen, zal de heer A. J. v. Gerrevink op 1 Maart a.s. als burgemees ter dezer gemeente aftreden. Men verzoekt ons mede te deelen, dat al degenen, die persoonlijk van den burge meester afscheid wenschen te nemen, daar toe in de gelegenheid zullen zijn op Zater dag 28 Februari a.s. van 35 uur in de raadzaal. VOC vTEN INBRAAK. Bij den heer B. C. M. O. aan den Veur- scheweg alhier is in zijn woning ingebro ken. De dader heeft zich toegang verschaft door vernieling van een ruit aan de ach terzijde van de woning, waarna hij zich via achterkamer en voorkamer naar den kelder heeft begeven. Vermist worden: 1 kaas van 13 pond, 4 pond boter in een pot, 10 blikjes knakworst, 35 blikies melkpoe der, 4 flesschen wijn. Ook de schuur is opengebroken, doch daar werd niets ver mist. O. woonde tijdelijk in den Haag. Een onderzoek wordt ingesteld. K. J. M. V. Aangezien pater Frans- sen S.M.M. Woensdag j.L verhinderd was te komen is zijn lezing verzet tot Woens dag a.s. 25 Febr. Gezien de actualiteit van het onderwerp zijn ook de leden van de Hanze uitgenoodigd. Ook zijn van harte welkom de ouders van de leden.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2