Het Grieksche volk sterft onder de blokkade. VRIJDAG 20 FEBRUARI 1942 DE LEIDSCHE COURANT PAG. 3 STADSNIEUWS BESLUITEN VAN DEN BURGEMEESTER De burgemeester van Leiden heeft be sloten: Mej. dr. A. Z. Huisman, aLs nog met in gang van 1 September 1941 en voor den duur van den cursus 1941—1942 te benoe men tot tijdelijk leerares in het Duitsch aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus en de Hoogere Burgerschool voor Meisjes; aan mej. M. Slothouwer, m«t ingang van een nader te bepalen datum, eervol ont- sl.g te verleenen uit hare betrekking van onderwijzeres aan de o, 1. school aan de Medusastraat B; aan mej. J. Koolhaas, met ingang van een nader te bepalen datum, wegens het be reiken van den zestig jarigen leeftijd, eer vol ontslag te verleenen als onderwijzeres aan de Opleidingsschool voor u.lo. aan de Drie Octoberstraat; behoudens goedkeuring van den Com missaris der Provincie aan G. Willems, te Oegstgeest, voor het jaar 1942 te verhuren de langs het Poelmeer onder de gemeente Oegstgeest gelegen strookjes grond en wa ter, ter totale oppervlakte van plm. 73 M2, tegen een huurprijs van- 15.— per jaar, tn onder dezelfde voorwaarden als gelden voor de hem bij raadsbesluit van 24 Fe bruari 1941 in huur gegeven pereeelen grond en water langs den Haarlemmer- trekvaartweg en het Poelmeer; in de vacatures, ontstaan door het be danken van Prof. Mr. J. M, van Bemime- len en Mr. P. J. Idenburg, té benoemen tot lid van de Commissie voor het Oud-Ar chief, Prof. Dr. J. N. Bakhuizen van den Brink en Prof. Dr. Jan de Vries; den teohnisch-amibtenaar le klasse J. Voorbach bij den dienst der Gemeentewer ken te benoemen tot Chef der Afdeeling Atgemeene Zaken en Gebouwen bij dien dienst in den rang van hoofdopzichter, zulks gerekend te zijn ingegaan op 1 Jan. 1942; behoudens goedkeuring van den Commis saris der Provincie aan de N.V. Snelvries- conservenfabriek „Vita", te 's-Gravenhage, te verkoopen- het voormalig brandspuit huis aan het Levendaal No. 199, voor den prijs van 3.000. medewerking te verleenen aan het be stuur van de Vereeniging voor Christelijk Onderwijs, alhier, tot aanschaffing van leesboekjes ten behoeve van zijn school voor gewoon lager onderwijs aan den Hooge Morschweg 12 en daarvoor vast te stellen een begrootingsstaat, groot 35. met ingang van een nader te bepalen datum voorloopig voor één jaar in tijde- lijken dienst aan te stellen tot keurings veearts voor de buitengemeenten, verpön- den aan het Openbaar Slachthuis, H. A. E. van Tongeren, keuringsveearts tevens adjunct-directeur van het Openbaar Slacht huis te Zaandam; vast te stellen een verordening, houden de regeling van de kindertoelage voor personen op arbeidsovereenkomst naar burgerlijk recht in dienst van de gestich ten Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest der gemeente Leiden. (De gestichten zullen het risico zelf dragen); behoudens goedkeuring van den Com missaris der Provincie aan N. Beumer, te Bennebroek, te verkoopen het strookje grond nabij den Zoeterwoudsche Singel, ged., ter grootte van 1 m2, voor den prijs van 10.— in totaal; behoudens goedkeui'ing van den Com missaris der Provincie en onder intrek king van de raadsbesluiten van 30 No vember 1931 en 5 September 1938, voor den tijd van 2 jaren, gerekend te zijn ingegaan 1 Januari 1942, een verzekering tegen fraude, diefstal, roof en andere be nadeeling van de gemeente ter zake van geld en waardepapieren door haar ambte naren en bedienden of door anderen, voor een bedrag van 90.000.per scha degeval te sluiten door toetreding tot de Vereeniging „de Frauderisico-Onderlinge van Gemeenten (F.O.G.)", gevestigd te 's-Gravënhage, op de voorwaarden en ta rieven omschreven in het Reglement van deze vereeniging. LGONEN EN WEDDEN GEMEENTE- PERSONEEL. Bij beschikking van de Secretarissen-Ge neraal van de Departementen van Binnen^ landsche Zaken, van Opvoeding, Weten schap en Cultuurbescherming en van Fi nanciën, zoomede van het Hoofd van het Afwikkelingsbureau van het Departement van Defensie van den 28en November 1941, is de m. i. v. 1 Januari 1936 ingevoerde korting van 5 pet. op de wedden van de rijksambtenaren en -werklieden met in gang van 1 Augustus 1941 ingetrokken, ter wijl het grensbedrag van de duurtetoeslag- rcgeling ad 1.900 's jaars met irgang van denzelfden dqtum tot 2.000.werd verhoogd. In aansluiting hieraan heeft de Secreta ris-Generaal van het Departement van Bin- nenlandsche Zaken medegedeeld, dat er zijnerzijds geen bezwaar bestaat, dat de wedden en loonen van het personeel in ge meentedienst met inachtneming van door hem gegeven aarwijzingen éveneens wor den herzien. In verband met r- i i a-^er heeft de Burgemeester ten aanzien van de loonen en wedden, voorzoover deze bij raadsbesluit waren geregeld, op 22 Januari 1942 eenige besluiten genomen, waarbij loonen en wed den van vast personeel worden gebracht op 100/95 van de thaps geldende bedragen; en voor de bestaande duurtetoeslagen van 6 pet. aan personeel op arbeidsovereenkomst het grensbedrag op 2000 in plaats van op 1900 wordt gestelfl Deze besluiten zijn van terugwerkende kracht tot op 1 Augustus 1941. EXAMENCOMMISSIE NIJVERHEIDS- /wncttwiJS. Do commua.H 1942 belast met het af nemen van dé examens ter verkrijging van de akten van bekwaamheid tot het ge ven van Nijverheidsonderwijs, N VII, N VIII en N XX en van de aanteekeningen op de akten N VII, N VIII en N XIX, zal zitting houden te Amersfoort, s-Gra- venfyage en Utrecht. In deze commissie zijn o.m. benoemd tot leden: de dames M. A. Busé, L. Koch, C. W. F, L. Kramers, M. A Lutz, M. J. Oude Gïoeneger en Th. G. E. Schenck, allen aliher, alsmede de heer dr. J. J, Hermans te Oegstgeest. DE GLADHEID. Hedenmorgen is de 24-jarige mevr. v. W. uit de Wasstraat met haar rijwiel op Londensche uitvluchten. „GEMEENE LEUGENS'*, CONSTATEERT DE „DIPLO". Met de voedselvoorziening van Grieken land is het dank zij de onmiddellijk na het aftrekken der Britsche troepen ingestelde blokkade en dank zij het gebrek aan trans portmiddelen treurig gesteld, zoo zelfs dat het Roode Kruis zich gewend heeft tot Londen om levensmiddelenzendingen ten bate der honge nde bevolking mogelijk te maken. Tot nog toe evenwel tevergeefs. Teneinde nu het gerechtvaardigde verwijt van onmenschelijke wreedheid te ontgaan, schuift men in Londen de schuld op de Duitsche en Italiaansche regeeringen. De „Diplo" weerlegt Britsche bewering. „De bewering, dat Duitschland en Italië aan de voedselvoorziening van Grieken land eenigerléi moeilijkheden in den weg leggen, is een gemeene leugen", zoo con stateert de „Deutsche Diplomatisch-politi- sche Korrespondenz", ten aanzien van de bewering van den Britschen minister voor blokkade, Dalton, in het Lagerhuis, dat Groot-Brittannië ondanks herhaalde stap pen van het internationale Roode Kruis nog geen vrijgeleide van Duitschland en Italië voor de zendingen levensmiddelen naar Griekenland zou ontvangen hebben. Aangezien de vroegere Grieksche regee ring, zoo vervolgt het orgaan, dat nauw contact onderhoudt met de Wilhelmstrasse, geen enkeTen voorzorgsmaatregel genomen had om de voedselvoorziening des lands door bevoorrading eenigermate te garan deeren. en aangezien de Britsche troepen op hun aftocht, waar zij maar konden, de aanwezige graanopslagDlaatsen vernield hebben, werd van de zijde der Duitsche en Italiaansche regeering hoewel zij daar toe volkenrechtelijk in geen enkel opzicht verplicht waren niets nagelaten, om de verzorging van de Grieksche bevolking zooveel mogelijk te verlichten. Niet alleen werden levensmiddelen uit eigen voorra den verstrekt, neen, ook in ander opzicht .waren zij volkomen bereid om zendingen levensmiddelen, welke van buiten af wer den aangevoerd, met alle vereischte waar borgen terstond aan den Griekschen ver bruiker te laten toekomen. Dit geschiedde en daardoor is groote erkentelijkheid op haar plaats van Turkije uit, hoewel ook hier doch nipt door de Asmogendheden een reeks belemmeringen dit werk van menschlievendheid in den weg gelegd werd. Het waren Engeland, en de aan Engeland hoorige Grieksche emigrantenregeering met haar agent te Ankara, Raphael, die verhinderden, dat de in Turkije aanwezige Grieksche scheepsruimte voor het vervoer der levensmiddelen naar het vaderland ge bruikt werd. Het Engelsche spel met het lijden van andere volkeren, zoo besluit de Korrespondenz, moet dus worden voortge zet, want occasioneele beloften van hulp verleening zijn altijd weer niet anders ge bleken dan propaganda-phrasen. Wat de Grieksche minister-president er van zei. Voorts heeft de Grieksche minister-pre sident voor een vergadering van arbeiders te Athene een rede gehouden, waarin hij o.a, zeide: Ook ons land moest de verschrikkingen van den thans woedenden oorlog onder gaan. Degenen, die voor dit onheil verant woordelijk zijn, zullen eens voor het volk verantwoording afleggen. Thans kunnen wij ons echter niet met hen bezighouden. De strijd, die wij thans voeren is een hei lige strijd om onze generatie van den hon- DetiJct om het kwartiertje, ieder en werkdag om half twee precies in de Hartehrugkerk te Leiden. de Breestraat tengevolge van de gladheid over de rails geslipt. Zij viel en' brak den lir.kerenkel. Door den E. H. D. werd zij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. WINKELDIEFSTAL. Wegens diefstal van een japon en kin dei kleertjes in den winkel van C. en A. ia aangehouden de 39-jarige mej. K. uit Voorhout. Na verhoor is zij op vrije voeten gesteld. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 5911. Stoomtimmerfa- briek Norhtgo voorheen firma P. Alkemade en Zonen N.V., Noordwijk, Pickéstraat 70a. De statuten zijn gewijzigd. Wijz. handelsn. in: Houtindustrie Norhtgo N.V. 2261. W. Vletter en Zonen, Oegstgeest, Zoutkeetlaan 9, rietdekkerij, matterij en handel. De zaak is d.d. 1 Jan. 1942 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: W. Vletter en Zonen (B.P.). Venn.: J. Vletter en W. Vletter, Oegstgeest. Agenda Zaterdag, bureauzitting it, K. Reclassee- ringsver., Leiden, St. Vincentius- geb., Hoogl. Kerkgr. 32, 4 uur nam Zaterdag, Willy Derby, Stadsgehoorzaal, 7.30 uur. Zondag, Willy Derby, Stadsgehoorzaal, 2.15 en 7.30 uur. Zondag, „De Zondaar", Leidsche Schouw burg, 2 uur. lederen werkdag om half twee „Een kwar tier voor God" in de. Hartebrug- kerk. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 1J Februari 20 uur tot Zaterdag 21 Februari 3 uur waargenomen door: de Apotheek Herdingh en Blanken, Hoogewoerd 171, Tel, 20502 en de Apotheek Reijst, Steen- straat 35. Tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. gerdood te redden. Velen beweren, dat de bezettingsautoriteiten zich daarom niet be kommeren, doch dat is een vergissing. Zij hebben steeds volledig begrip en groote be langstelling voor het Grieksche volk ge toond. De moeilijkheden zijn bijna onover komelijk, eenerzijds door de blokkade, an derzijds door het gebrek aan transportmid delen. Ook hebben velen beweerd, dat wij niet met alle ons ter beschikking staande middelen de belangen van het land verzor gen en dat wij onzen plicht verzuimen, al leen om onze positie te behouden en den vreemdelingen welgevallig te zijn. Geen regeerirg zou hebben kunnen doen, wat wij voor het volk hebben gedaan. De re geering heeft zich sedert den herfst enorme inspanningen getroost en niet opgehouden zich moeite te geven. Daarbij komt, dat zij zich ook voortdurend tot de andere zijde heeft gewend, opdat het graan uit Austra lië zou worden gezonden, dat met het zweet van het Grieksche volk is betaald en alleen dat volk toebehoort. Een waardevollen bemiddelaar hadden wij in den aartsbisschop van Athene, die zich richtte tot de bezettingsautoriteiten en de Engelsche regeering. Op dezelfde wijze hebben fatsoenlijke Grieksche patriotten, die met het land meevoelden, zich gericht tot de zich op eigen gezag zoo noemende Grieksche regeering te Londen, opdat deze zich bewust zou worden van den toestand en zich haar verplichting jegens het Griek sche volk zou herinneren. De bezettingsautoriteiten hebben groot moedig toegestemd in de levering van het graan uit Alexandrië en toegestaan, dat stoomschepen naar Alexandrië zouden gaan om het te halen. De Engelsche regeering en de Grieken te Londen hebben dit voor stel van de hand gewezen. Eenige dagen geleden werd gemeld, dat de Engelschen een herziening van hun onmenschelijk be sluit overwogen en zich menschelijk zou den willen toonen tegenover het Grieksche volk. Den dag daarop sprak Tsoedoeros voor de radio, maar hij maakte met geen woord melding van dit vitale probleem van onze ravitailleering. Daarmede heeft hij ondubbelzinnig en duidelijk bewezen, dat het hem weinig kan schelen of het Griek sche volk sterft of niet. De blokkade als middel van oorlogvoe ring is een onmenschelijke strijdmethode; men gebruikt het lijden van vrouwen en kinderen, van allen, die niet strijden kun-, nep, om den weerstand te breken van de krijgers. Het moge soms een effectief mid del zijn, het is altijd in hooge mate on ridderlijk en unfair. Dat klemt te meer, indien men dit middel wil toepassen over de hoofden van volkeren heen, die zich, zooals de Grieken, met de blokkeerders hadden verbonden, over wier land het oorlogsgeweld is geraasd, wier velden en akkers door de blokkeerders zijn gebruikt als slagveld, van wier diensten zij aanvan kelijk hebben geprofiteerd om den oorlog op een ander terrein te voeren dan in eigen land. Dan verschijnt dit middel, ontbloot van elke schoon schijnende phrase, in al zijn lugubere naaktheid als een mensch-on- waardige strijdmethode. Wij kennen deze krijgstactiek, ondervin den haar aan den lijve, gelukkig zonder in dezelfde omstandigheden te verkeeren als de Grieken. Maar als de Engelschen zouden willen beweren, dat het de Duit sche bezettingsautoriteiten zijn, die dezen toestand zouden willen bestendigen en zelfs verscherpen, dan, is dat zoo'n belachelijke uitvlucht, dat slechts zij, die buiten de wer kelijkheid staan, er in gelooven kunnen. Zij zouden hun eigen taak onnoemelijk verzwa ren. Intusschen sterft het arme Grieksche volk en sust Londen zijn geweten met belache lijke uitvindsels. OMGEVING OEGSTGEEST Winterhulp. Gedurende de maanden December 1941 en Januari 1942 had in deze gemeente 5 maal een uitkeering vanwege Winterhulp Nederland plaats. Gedurende December 1941 werd' een bedrag van 358 verdeeld over 27 huishoudingen met totaal 97 personen, terwijl over de maand Januari 1942 een bedrag van 322.kon worden uitgekeerd aan 30 gezinnen met totaal 190 personen. Door bemiddeling der Winter hulp werd bovendien nog een 30-tal klee ding- en dekkingstukken uitgereikt. In vele gezinnen werd in de afgeloopen maanden de nood eenigszins gelenigd, doch aan alle aanvragen kon nog niet worden voldaan. Moge dit een aansporing zijn tot het stor ten van een extra gave tijdens de collecte van 27 en 28 Februari a.s. VOOPr MOTEN Verhuur gemeentelijke volkstuinen. Dit jaar zullen de gronden, die de gemeen te beschikbaar stelt voor volkstuinen door de Ned. Heide Mij. woi'den getweediept, zoodat deze pootklaar zullen worden ver huurd. De huurprijs is bepaald op 0.05 p. M2. De uitgifte zal plaats vinden in per eeelen van 100 M2„ waarbij bepaald is dat iedere huurder hoogstens twee pereeelen krijgt toegewezen, terwijl de grootere ge zinnen voor drie pereeelen in aanmerking komen. Daar de noodzakelijkheid tot organisatie van volkstuinders steeds meer klemt, zul len zij die grond huren van de gemeente automatisch lid wox-den van de op te rich ten vereeniging van volkstuinders. Contri butie is in den huurprijs begrepen. Zoo spoedig als de namen van de huurders be kend zijn. zullen zij worden opgeroepen tot het oprichten van deze vereeniging. Wel licht zullen hierdoor gemeenschappelijk de benoodigde materialen worden ingekocht. De aanmelding van huurders kan uitslui tend plaats vinden op Vrijdag en Zaterdag 20 en 21 Februari a.s. van 911 uur v.m. en van 25 uur n.m. bij het hoofd van den beplantingsdienst. SPORT ATHLETIEK „DOCOS". De indoortraiqing voor de Docos-athle- ter. gaat hedenavond door. Ieder zorge present te z^jn. REDDER BELOOND. De Nederlander Jeroen Dijkhuizen, wonende Menninckstraat 9 te Scheve- ningen, heeft op 1 September 1941 een een soldaat van de Duitsche weermacht gered van den dood door verdrinken. Voor deze redding looft de comman dant van de troepen in Nederland in het openbaar dezen redder. Bovendien is hem de belooning in geld overhan digd. LAATSTE BERICHTEN DISTRIBUTIE VAN YOGHURT. De secretaris-generaal van het depar tement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat met ingang van 22 Februari a.s. yoghurt, welke is bereid uit gestandaardiseerde melk (z.g. mclk- yoghurt) uitsluitend tegen afgifte van de geldigverklaarde bonnen der melk- kaarten of de ter verkrijging van melk bestemde rantsoenbonnen gekocht kan orden. Gedurende het tijdvak van 22 Februari tot 21 Maart geven de voor genoemde pe- riude aangewezen bonnen van de „DM" en „PT" melkkaarten recht op het koopen van een hoeveelheid yoghurt, welke is bereid uit 3 liter gestandaardiseerde melk De distributie van yoghurt geschiedt ge heel als voor melk gebruikelijk is. De uit taptemelk bereide yoghurt valt buiten de distributie en is dus zonder bon verkrijgbaar. DISTRIBUTIE VAN VASTE BRANDSTOFFEN. Klantenbinding geldt niet voor bruinkoolbriketten. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat het voorschrift, dat de verbruikers van brandstoffen uitsluitend mugen betrekken van den leverancier, bij viieTi zij als klant zijn ingeschreven, met* ingang van heden niet meer van toepas sing is op bruinkoolbriketten. Evenals turf mogen biuxinkoolbriketten f'u? thans eveneens van een anderen han delaar dan van dengene, wiens kolennum- mer op de di°tributiekaart, indentiteits- kasrt of inschrijvingskaart is vermeld, wor den betrokken. DR. FREDERIKS ONTSLAG VERLEEND. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris van de bezette Ne- derlandsche gebieden heeft op grond van paragraaf 1 van zijn verordening nr. 108/ 49 (vierde verordening beti'effende bijzon dere bestuui'srechtelijke maatregelen) den secretaris-genei'aal van het departement van Binnenlandsche Zaken dr. K. J. Fre- deriks van de gegeven opdracht tot waar nemen van de loopende zaken van den secretaris-generaal in het departement van Algemeene Zaken, onder dankzegging voor de bewezen diensten ontheven. Op zijn plaats heeft de rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, on grond van dezelfde verordening den se cretaris-generaal in het departement van justitie dr. J, J. Schriecke, belast met het tijdelijk waarnemen van de zaken van Jen secretaris-generaal In het departe ment voor Algemeene Zaken. LOONEN IN HET STRAATMAKERS- BFDRTJF. In aansluiting met zijn overeenkomstige besechikking inzake het bouwbedrijf heeft hrt college van rijksbemiddelaars thans ook in het straatmakersbedrijf minimum- loonen van 40 cent per uur (voor de ge- oefenden) en 37 cent per uur (voor de ongeschoolden) vastgesteld. DE ROOFMOORD TE VOORBURG. Nadere bijzonderheden. Omtrent dien gisteravond in de Bilder- dij'klaan te Voorburg gepleegden moord kunnen wij nog melden, dat het slachtoffer, de 57-jarige C. van den I., als maohinezet- ter bij een drukkerij in Den Haag werk zaam was. De aanranding geschiedde bij het kruispunt Bilderdijiklaan-Rozenibooari- laan, waar zich evenals in het grootste gedeelte van de Bilderdijklaan nog geen huizen bevinden. Wel is er overdag vrij veel verkeer op de Bilderdijklaan, die ge bruikt wordt als verbindingsweg tusschen 's-Gravenhage, waar hij bij het viaduct Laan van Nieuw Oost-Indië uitkomt, en het oude deel van Voorburg. Op het oogen- blik van het misdrijf echter, ongeveer kwart over zeven, was het er zeer stil. De uit de richting Den Haag komende fietser, die op kolden afstand getuige was van de worsteling tusschen den dader en zijn slachtoffer, slaagde er reeds nabij het genoemde kruispunt in, den in de richting van Oud-Voorburg vluchtenden misdadiger te achterhalen. Toen de getuige ook zijn leven bedreigd zag bij het te voorschijn brengen van het dolkmes van den dader, wierp hij zijn rij wiel tusschenibeide en vluchtte den Birock- horstpolder in. De dader is toen op getuigos rijwiel in de richting Den Haag weggereden. I Onmiddellijk daarna snelde dc getuige I naar het politiebureau te Voorburg om van het gebeurde aangifte te doen en me- disolie hulp te halen voor het slachtoffer; dat hevig bloedend was neergestort. Hoe wel deze hulp spoedig aanwezig was, mocht zij helaas niet meer baten. Dr. Hulst uil Leiden zou hedenmiddag in St, AntoniuShove te Voorburg de sectie op het lijk van het slachtoffer verrichten. DE MOORDAANSLAG TE AMSTERDAM. Het onderzoek inzake den enkele dagen geleden in de Frans Halsstraat te Amster dam gepleegden moordaanslag op een daar alleen wonende vrouw heeft uitgewezen, dat roof de drijfveer van den jeugdigen dader en diens medeplichtige is geweest. Gemeentel. Aankondiging UITREIKING INLEGVELLEN VOOR DE DISTRIBUTIESTAMKAARTEN. Ten vervolge op het gepubliceerde in de plaatselijke pers d.d. 17 Januari j.l. wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat de uitreiking van inlegvellen voor dc Distributiestamkaart van Maandag 23 t.m. Woensdag 25 Februari als volgt zal plaats vinden. Maandag 23 Februari: Personen en ge zinnen wier geslachtsnaam begint met de Ietter S tot en met Sikking; Dinsdag 24 Februari: Personen en ge zinnen wier geslachtsnaam begint met de letter S vanaf Silker tJn. Steekman; Woensdag 25 Februari: Personen en ge zinnen wier geslachtsnaam begint met de letter S vanaf Stiasny t.m. Sysweski en letter T. In tegenstelling met het, in algemeene berichten gepubliceerde, wordt den inwo ners van Leiden er nogmaals uitdrukkelijk op gewezen, dat voor de controle van dc uitreiking het verplicht is, behalve de stamkaart, de bonkaart „Reserve" aan den uitreikambtenaar over te leggen. De volgende publicatie zal vlaats vinden op Dinsdag 24 Februari a.s. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Leiden, 20 Februari 1942. 1563 JAPANSCHE LANDINGEN OP TIMOR. TOKIO, 20 Febr. (Domei). Het keizerlij ke hoofdkwartier heeft om 13 uur mede gedeeld, dat strijdkrachten van leger en vloot in nauwe samenwerking heden bij het aanbreken van den dag landingen heb ben uitgevoerd op niet nader aangeduide punten in de nabijheid van Dilli en Koe pang, dc'hoofdsteden van resp. Portugeesch en Nederlandsch Timor. TOKIO, 20 Febr. (Domei). Het bureau voor de inlichtingen heeft hedenmiddag om 12 uur bekend gemaakt, dat de Japan- sche regeering, gedreven door overwegin gen van zelfverdediging, besloten heeft maatregelen te nemen om de Britsche en Nederlandsche troepen, die op 17 Decem ber 1941 de controle in handen hebben genomen over Portugeesch Tirhor zonder de toestemming van de Portugeesche auto riteiten, te verdrijven. Hieraan wordt echter toegevoegd, dat de regeering het voornemen heeft de territo riale integriteit van de Portugeesche be zitting in Oost-Azië te waarborgen en de Japansche strijdkrachten terug te trekken, zoodra hun doel is bereikt en zoolang Por tugal een politiek van neutraliteit aan hangt. LUCHTAANVAL OP VLIEGVELD VAN BUITENZORG. TOKIO, 20 Febr. (Domei). Het keizer lijke hoofdkwartier heeft medegedeeld, dat Japansche legervliegtuigen, die boven Su matra en Java opereeren, gisteren het vliegveld van Buitenzorg hebben aange vallen. Zeven en twintig Amerikaansche en Nederlandsche vliegtuigen werden neergeschoten of op den grond vernield. De Japansche vliegtuigen leden geen enkel verlies AMERIKAANSCHE TROEPEN OP BALANGA AFGESNEDEN. TOKIO, 20 Febr. (D.N.B.) Door de nauw ste samenwerking tusschen Japansche land- en vlootstrijdkrachten zijn den vij and op het söhiereiland Balanga (Philip- pijnen) alle mogelijkheden voor den af tocht of voor aanvoer van versterkingen ontnomen. Japansche vlooteenheden heb ben een aanval gedaan op Lamao op de Oostkust van het schiereiland Balanga en hierbij de militaire inrichtingen van deze vesting vernield. BURG RLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Thcodorus Johannes Joseph z. van G. C. Baak en J. P. Widlak Maria Elisabeth Irene d, van D. M. Gordijn en M. E. de Mooij. Overleden: G. Benning wedn. 86 j. S. Zeilstra m. 69 j. Th. Massee m." 74 j. A. M. v. d. Beek vt. 83 j. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 20 Febr. Vee. Aanvoer 8 stie ren, 35 kalf- en melkkoeien 400650, handel tamelijk vlug; 28 varekoeien e. a. 200390, handel tamelijk; 275 vette koeien; 32 pinken 200280, en 5 graskal- veren 100170 handel matig; 199 nuch tere slachteka!veren, 87 vette schapen; vette en 18 zuiglammeren 70100 en 35 mestvarkens 2037 handel matig; 314 biggen 12—17 handel tamelijk; 10 paar den en 36 bokken of geiten 3050, han del matig. Kaas. Aanvoer 3 partijen Goudsche kaas le soort 02.50 per 50 kg. LEEUWARDEN, 20 Febr. Vee. Aanvoer: 62 stieren, 828 vette koeien, 1203 melk- en krxjfkoeien 275—525, 182 pinken 120 20 per stuk, 775 nuchtere kalveren, 129 vette en Welschapen, 89 varkens, magere 80—140, drachtige f 130—200, loopers 2540, kleine biggen 11—20 en 81 bok ken of gelten. Kaas. Vereen, van Zuivel Mij. Prijzen: Edammer kaas 20 plus 0.87, idem 40 plus 1.12, Goudsche kaas 20 plus 0.87, idem 40 plus 1.12, broodkaas 40 plus 1.12, Leidscho kaas 20 plus 1.02 per kg. Overzicht: Melk- en kalfkoeicn aanvoer ruim, handel kajrfi, prijzen minder. Drach tige, magere varkens, loopers en biggep aanvoer kort, handel kalm, prijzen duur der. De veehouderij Centrale namen Maanl dag 259 koeien en 92 nuchtere kalveren en heden 6 a 700 koeien, 30 varkens, 700 nuch tere kalveren, 75 schapen, 75 pinken. A.s. Vrijdag is de veemarkt om half ne gen, geopend.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 3