Sanapirin qqq RIECUS P.J. VERHOEF Jr., Leiden VRIJDAd 20 FEBRUARI 1942 DE LEIDSCHE COURANT 2 Hoofdredacteur: Th. Wilmer, Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Gelse, Lelden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop,~*Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen, Lelden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Lelden- WEERBERICHT ZONS OP- EN ONDERGANG: Zon onder 7.00 Vrijdagavond. Zon op 8.45 uur Zaterdagochtend. Tusschen deze tijden moet wordén ver duisterd. MAANSTANDEN. 20 Februari: De maan komt Vrydagvoor- middag ob 10.59 uur op en gaat Zaterdag nacht om 0.57 uur onder. 21 Februari: De maan komt Zaterdag voormiddag om 11.25 uur op en gaat Zon dagnacht om 2.01 uur onder. 22 Februari: De maan komt Zondagvoor middag om 11.54 uur op ^n gaat Maandag nacht om 3.01 uur onder. 23 Februari- De maan komt Maandag- Biddag om 12,26 uur op en gaat Dinsdag nacht om 3.59 uur onder. 24 Februari: De maan komt Dinsdagmid dag om 1.03 uur op en gaat Woensdagnacht om 4.52 uur onder. (Eerste kwartier). 25 Februari: De maan komt Woensdag middag om 1.46 op en gaat Donderdag nacht om 5.41 uur onder. 26 Februari: De maan komt Donderdag middag om 2.37 uur op en gaat Vrijdag ochtend om 6.25 uur onder. Griep en Koorts Heeft hierbij een zeer goede en be trouwbare uitwerking. Buisje A-Oct. Het proces van Riom GENERAAL GAMELIN ZWIJGT Donderdagmiddag 13 uur 30 is het proce6 tegen de personen, die voor de nederlaag verantwoordelijk zijn, door den president van het opperste gerechtshof te Riom, Caous, geopend. Bij het begin der fitting legde generaal Gamelin een verklaring af, dat hij zou zwijgen om de verantwoordelijkheid en de eer van het leger te bewaren. Leon Blum heeft de geheele verantwoor delijkheid op het militaire commando afge wenteld. Hij wees er op, dat het gerechts hof eigenlijk de verantwoordelijkheid voor de militaire nederlaag moet vaststellen. Daar Gamelin de eenige militaire beklaag de is, valt automatisch de voornaamste verantwoordelijkheid op hem terug. Een nog zoo sterk bewapend leger stort ineen, indien de leiding fouten maakt. Gamelin heeft echter door zijn zwijgen geweigerd de verantwoordelijkheid op zich te nemen. Als dit proces er een tegen de republiek is, dan zal Blum op Zijn post blijven en zich verdedigen. De verdediger van Blum, Le Troquer, maakte bezwaar tegen de competentie van het gerechtshof en tegen de wettigheid van zijn samenstelling en bevoegdheid en ver klaarde dat dit proces een „directe schen ding van de grondwet" is. Vervolgens werd Daladier verhoord. On der verwijzing naar de veroordeeling door den leider van den Franschen staat van 16 October jl. verklaarde hij weliswaar zijn deel van de verantwoordelijkheid te dra gen, doch zich tegen dit vonnis te verzetten. Toen hij een rede van den Duitschen mi nister van economische zaken in zijn ver klaring betrok, werd hij door den president onderbroken, die zeide, de deuren te moe ten laten sluiten, indien Daladier buiten- landsche staatslieden in de behandeling be trok. Vervolgens zeide Daladier, dat de „gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije en in Polen den oorlog onvermijdelijk hadden gemaakt". Daarop dreigde de president op nieuw met het sluiten der deuren; daarop beperkte Daladier zich ertoe een overzicht te geven over de bewaneningSDolitiek van Frankijk sedert 1933. Hij verklaarde o.a. te zijner tijd met getallen en door militaire getuigen den toestand der bewapening van Frankrijk te zullen bewijzen op het oogen- blik, dat hij het ministerie van oorlog over nam. Hij zeide zijn plicht tegenover het va derland te hebben gedaan. STEFAN HORTHY PLAATS VERVANGEND RIJKSBESTUURDER Nadat de zoon van admiraal Horthy, Ste fan Horthy, door het Hongaarsch parle ment tot plaatsvervanger van den rijksbe stuurder was benoemd, werd de bijeen komst verdaagd, tot de premier, Bardossy, die zich onverwijld naar het staatshoofd had begeven, terugkeerde met de bekrach tiging door den rijksbestuurder. Daarna verschenen Horthy en zijn plaatsvervanger in het parlement, waar Stefan Horthy den eed aflegde. DYNAMISCH. Onrustige tijden moeilijke tijden onzekere tijden. Zie hier enkele van die va ge uitdrukkingen die men geregeld hoort wanneer het gesprek gebracht wordt op de gebeurtenissen die zich nu in de we reld afspelen. Het zijn uitdrukkingen die er op duiden, dat men geen begrip heeft van wat er in werkelijkheid gebeurt. Want landgenoot, deze tijd is in de eerste plaats dynamisch. In dezen tijd staan de besten onder de volkeren op. Zij dulden niet lan ger dat de toekomst van hun vaderland en het geluk van hun volksgenooten af hangt van jodenknechten en politieke avonturiers. Zij beseffen het enorme ge vaar, dat het bolsjewisme ook voor hun land en volk beteekent. Zij stellen daden tegenover het geleuter van hen, die over onrustige, moeilijke en onzekere tijdèn prevelen. Neen, wij leven in een dynami- schen tijd. Het woord is aan hen, die deze tijden begrijpen. Het woord is aan de na- tionaal-socialisten. Aan de strijders in de legers in het Oosten. Aan de leden van de legioenen die het bolsjewisme vernietigen. Het woord is ock aan u, landgenoot, vanaf iet oogenblik dat u de consequentie van dezen tijd aanvaardt en u aanmeldt bh het Vrijwilligerslegioen „Nederland" Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. BINNENLAND VERVOER EN ^LEVEREN VAN VERSCH BROOa Na 's morgens half acht geoorloofd. De secretaris-generaal van het departe ment van Sociale Zaken heeft de tot en met 21 Febr. door hem toegestane afwij king van de Arbeidswet, voor wat betreft het vervoer en den verkoop van brood, opnieuw verlengd. Het zal tot en met Zaterdag 7 Maart ge oorloofd zijn brood, dat na acht uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of opgewarmd is, van zeven uur 's mor gens af uit het gebouw met aanhoorighe- den, waarin zich de broodbakkerij be vindt, te vervoeren. Dit brood mag van half acht af worden vervoerd of afgeleverd. VERBOUW VAN TABAK. In een vergadering van de vereeniging „De proeftuin", welke haar werkzaamhe den uitstrekt over het tuinbouwdistrict de Bangert, heeft bij een bespreking over den tabaksverbouw een der aangesloten tuin ders, de heer J. de Boer, van Hoorn, me degedeeld met deze teelt reeds goede re sultaten te hebben bereikt. Om deze me- dedeeling te onderstreepen werd door hem aan alle aanwezigen een pijp tabak en eigen gemaakte sigaren en sigaretten aan geboden. Allen moesten erkennen, den laatsten tyd wel slechtere tabak te heb ben gerookt. De heer de Boer ontpopte zich hierbij als de eerste tabaksplanter in dit rayon, die met succes deze teelt ter hand heeft genomen. Dit voorbeeld werk te blijkbaar zoo animeerend, dat het voor stel om gezamenlijk tabak te gaan verbou wen en deze gezamenlijk te laten bewer ken met enthousiasme werd aanvaard. Naar aanleiding van een bericht, waarin melding werd gemaakt van de invoering van een nieuw systeem voor de verdeeling van stapelgroenten onder den handel, heeft een verslaggever van het A.N.P, een onderhoud gehad met den heer H. M. Vel- ders, directeur van het bureau voor groen ten- en fruitvoorziening in den Haag. Van de invoering van een nieuw systeem, aldus de heer Velders, kan eigen lijk niet worden gesproken. We volgen reeds gerulmen tijd een werkwijze, die zich ontwikkeld heeft uit den opslag van stapelgroenten in verschillende plaatsen, met het oog op den winter. Onder deze groenten vallen o.a.: kool, peen, uien, ra pen en bieten. Hoewel deze voorraden als winterreser- ve bedoeld waren, kwam in het begin van den winter ter voorziening in incidenteele behoeften van hier en daar het verzoek ze te mogen aanspreken. Daartoe werd toestemming gegeven, onder voorwaarde, dat de grossiers de voorraden door aan vulling op peil zouden houden. Een voor deel hiervan was, dat door aan- en afvoer de opslag rouleerde en oude stapelgroen ten door versche werden vervangen. Op basis hiervan heeft zich een stelsel van gecombineerden inkoop ontwikkeld. De grootere gemeenten, Amsterdam voor op, riepen de grossiers bij elkaar en be sloten werd tot het collectief indienen der aanvragen. Later volgden de kleinere ge meenten dit voorbeeld en dienden, ter ver mijding van halve wagonladingen, haar aanvragen groepsgewijs in. Randgemeen ten doen dit meerendeels in combinatie met de stad. Door ons bureau werden de commissionnairs en vertrouwensmannen op de veiling bij den gecombineerden aan koop ingeschakeld. De groenten worden door het uitvoer controle bureau gekeurd. Naar verhouding van het aantal zielen krijgen de gemeenten nu reeds eenigen tijd een percentage van den steeds fluc- tueerenden aanvoer toegewezen. De gros siers ontvangen daarvan volgens een pun- tenstelsel hun aandeel en distribueeren dit op hun beurt weer onder de kleinhande laren, eveneens volgens een puntenstelsel op basis van den aardappelomzet. Dit systeem voldoet vrij goed, al kosten de kleinere en randgemeenten nog wel eens hoofdbreken. De handel werd intact gelaten, grossier en detaillist blijven hun functie vervullen. Alleen moesten degros- siers wat meer aan hun plaatselijk rayon worden gebonden. Het zgn. overlappen door expeditie daarbuiten kon natuurlijk niet worden toegestaan. Plaatselijk werden door den kleinhandel b.v. met de midden- standsbank regelingen getroffen voor de financiering In feite komt de regeling dus hierop neer, dat geleverd wordt aan ge meenten of groepen van gemeenten. Door dit systeem kon de zwarte handel eenigszins worden beteugeld en is de bo- nafidehandel in ieder geval verzekerd van zijn percentage van den aanvoer. De transportkosten en de winstmarges zijn zoowel voor den grossier als den detaillist, in den prijs verdisconteerd. Het spreekt overigens vanzelf, dat dit schema alleen geldt voor de stapelgroen ten. Bladgroenten zijn te spoedig aan be derf onderhevig, dan dat zij in opslag kun nen worden genomen. De indruk, dat een nieuw systeem van verkoop en verdeeling werd ingevoerd, is misschien ontst'rn doordat vorige week de kool voor het eerst op bovengeschetste wijze in circulatie werd gebracht. Kool is een stapel groente, die lang kan bewaard worden. GEMENGDE BERICHTEN ROOFMOORD TE VOORBURG. GETUIGE ACHTERVOLGT DEN DADER. Dader voortvluchtig. Gisteravond is in de gemeente Voorburg een brutale roofmoord gepleegd, die het leven kostte aan den 57-jarigen van der L.r wonende te Voorburg. Om ongeveer kwart over zeven werd het slachtoffer in de Bilderdijklaan aan- geiproken door een onbekenden man, die geld van hem eischte. Van der L. gaf hem zijn portemonnaie met inhoud, doch hierbij schijnt een worsteling te zijn ontstaan, waarbij het slachtoffer met een dolk of met een mes in den rug werd gestoken, waarop de dader de vlucht nam. Een uit de richting Den Haag komende fietser wa^ op eenigen afstand getuige van de v/crsteling en begaf zich naar het slacht offer, dat hem mededeelde, beroofd te zijn. Hij zette den dader op de fiets na, haalde hem in eischte het geld van hem terug. De dader overhandigde hem hierop de portemonnaie, waarop de getuige hem Je vraag stelde: „Waar is de rest?" De da der stak hierop zijn hand in een binnen- OFFICIEELE LANDBOUWMEDEDEELINGEN. voor de provincie Zuid-Holland. Teneinde de veehouders in staat te stel len te kunnen controleeren, dat een door hen ter levering aangeboden nuchter kalf inderdaad op hun naam wordt geleverd, zijn thans bij de Plaatselijke Bureauhou ders erfmerken voor nuchtere kalveren verkrijgbaar gesteld. Deze merken, die 0,10 per stuk kosten, kunnen met de hand worden aangebracht. Het nummer van het betreffende merk wordt door de marktadministratie op het afrekeningsbewijs genoteerd, zoodat altijd nagegaan kan worden of de veehouder het geld voor zijn eigen kalf ontvangt. Ondanks het feit, dat thans dus erfmer ken aangebracht kunnen worden, blijft het van groot belang, dat de handelaar het or ganisatienummer van den veehouder op geeft. Gebeurt dit niet, dan zijn ondanks alles foutieve afschrijvingen op den leve- rirgspJicht onvermijdelijk. Ons beroep in voorgaande publicaties op den handel gedaan, heeft blijkens onze er varingen nog weinig resultaat opgeleverd. De handelaren moeten echter wel beden ken, dat, indien zij het niet noodig oordee- len bij levering van nuchtere kalveren de betreffende gegevens te verstrekken en ook„geen moeite doen over deze gegevens de beschikking te verkrijgen, onzerzijds het standpunt zal worden ingenomen, dat betrokkenen hun erkenning als marktvee- handelaar niet op de juiste waarde weten te schatten, hetgeen voor hen minder pret tige gevolgen zal hebben. LANDBOUW-CRISIS-ORGANISATIE VOOR ZUID-HOLLAND. WELKE STIEREN MOGEN KOEIEN VAN ANDERE EIGENAREN DAN DIE VAN DEN STIER DEKKEN? In de toekomst zullen slechts de stieren, die ingeschreven zijn in het Nederlandsch Rundvee-Stamboek, hetzij definitief, hetzij voorloopig voor zoolang de voorloopige in schrijving van kracht is, benevens de stie ren, die ingeschreven zijn bij een erkende fokvereeniging of in een stamboek en pre miewaardig verklaard zijn op de laatste districtskeuring, koeien mogen dekken van een anderen eigenaar dan die van den stier. Bovendien mogen in 1942, geregistreerde stieren, die niet premiewaardig verklaard zjjn, worden aangehouden en koeien dek ken van andere eigenaren dan die van den stier, mits deze stieren op de verplichte stierenkeuringen 1942 zijn goedgekeurd en bovendien voldoen aan eerdergenoemde afstammingseischen. Van deze stieren mo gen echter in 1943 geen stierkalveren wor den aangehouden, daar deze afstammelin gen als ongeregistreerd worden beschouwd. STIERENKEURINGEN. Dit jaar kan men zijn stieren aangeven voor de districtsjceuringen en tevens voor de verplichte keuring. Het opgeven voor beide keuringen is aanbevelenswaardig, daar men dan twee kansen heeft. De districtskeuringen (premiekeuringen) worden slechts op enkele plaatson gehou den, terwijl de verplichte keuringen, zoo wel op de plaatsen der premiekeuringen als op tal van andere plaatsen gehouden worden. Voldoen de stieren aan de eischen om aan deze keuringen del te mogen nemen, op grond van hun afstamming en productie, doch worden zij afgekeurd, dan mogen zij slechts koeien van den eigenaar van den stier zelf dekken. Roodbonte (M. R. Y.) stieren worden niet tot de keuringen toegelaten. Wil men met deze dieren fokken, dan 'dient men lid te zijn of te worden van het Nederlandsch Rundvee-Stamboek en zijn stier in te laten schrijven, indien deze althans stamboek waardig is. Binnen 5 dagen na de geboorte moet voor alle stierkalveren, die in aanmerking komen om aangehouden te moen worden een identiteitsbewijs worden aangevraagd, zoowel voor geregistreerde als ongeregis treerde stieren. DE RIJKSVEETEELTCONSULENT TE 'S-GRAVENHAGE. DE VERKOOP VAN STROO. Het is ons bekend, dat verschillende te lers van granen en/of peulvruchten stroo verkoopen, boven den vastgestelden prijs. Deze maken zich dus aan prijsopdrijving schuldig, hetecn zooals bekend, voor hen zeer nadeelige gevolgen kan hebben, daar dit onder de huidige omstandigheden als een ernstig vergrijp aangerekend wordt. Voor de goede orde laten wij hieronder de prijzen volgen, welke de telers inclusief omzetbelasting den handelaren in rekening mogen brengen. Van deze prijzen moet de teler dus zelf de omzetbelasting betalen. A.-str'oo, graan- en kanariezaad- stroo, gezond droog en in zoodani- gen toestand, dat het niet door weersomstandigheden is aangetast 20.20 B-stroo, alle graan- en kanariezaad- stroo anders dan A-stroo 18,15 Schoofstroo 20,25 Groene erwtenstroo 3o!30 Schokkererwten stroo27,35 Capucijner- en blauwpeulenstroo 17,20 Bruine- en witte-boonenstroo 25,25 Veldboonenstroo 15,15 De hiergenoemde prijzen voor A.-stroo mogen vanaf 1 Dec. '41 t/m 31 Maart '42 halfmaandelijks verhoogd worden met 0.12y.. Deze prijzen< gelden per ton draadgeperst stroo bij levering aan boord of wagon bin nen 6 K.M. van het bedrijf van den verkoo- per. Bedraagt de afstand, waarover de teler moet leveren meer dan 6 K.M., dan wor den deze prijzen verhoogd met het daar-" voor geldende tarief van den Auto Be- vrachtingsdienst (A.B.D.). Opgemerkt wordt nog, dat voorheen, de stroohandelaar per 1000 K.G. 1.50 mocht korten voor geperst en f 3,voor on ge perst stroo, indien het stroo af boerdery werd geleverd. Dit is thans gewijzigd. Mo menteel mogen bedragen gekort worden, welke overeenstemmen met de tarieven van den Auto-Bevrachtingsdienst, met dien verstande, dat deze bedragen mogen mo gen worden verhoogd met de werkelijke kosten tot een maximum van f 0,40 per 1000 K.G., indien het opladen niet in het A.B.D.-tarief is begrepen. De telersprijs voor aflevering franco boord of wagon binnen 6 K.M. van het be drijf blijft derhalve ongewijzigd. Verder maken wij de telers er op attent, dat naast de landhandelaren in stroo, ook de detaillisten en groothandelaren recht streeks stroo van den teler mogen koopen, met dien verstande, dat de groothandelaar en detaillist slechts het stroo mogen koo pen van de telers, die in dezelfde provincie als de teler woonachtig zijn. De teler moet er daarbij op letten, dat hy eene kwitantie van de handelaren ont vangt, welke deze door de Nederlalndsche Inkoopcentrale van Akkerbouwproducten werd verstrekt. Deze officieele kwitanties gelden n.l. slechts als afleveringsbewijs. PROVINCIALE INKOOPCENTRALE VAN AKKERBOUWPRODUCTEN VOOR ZUID-HOLLAND. REGISTRATIEKAARTEN. Het komt nog steeds voor, dat een geor ganiseerde de registratiekaart beschouwt als een soort voederkaart en het voor een gewoonte houdt, wanneer voor een bepaal de categorie vee geen voeder wordt ver strekt, deze dieren ook niet in te vullen op de registratiekaart. Dit is onjuist. Op de registratiekaart moet steeds al het aanwezige vee ingevuld wor den. Wij wijzen hier de veehouders met nadruk op. Niet of onjuist invullen van de registra tiekaart, geeft vele moeilijkheden. Ook gebeurt het nog al eens, dat ver zuimd wordt op de registratiekaart de op pervlakte' bouw- en weiland in te vullen. Dit berokkent de betrokkenen vele groote nadeelen. Men dient hier dus zijn volle aandacht aan te besteden uit wel te begrijpen eigen belang. Tenslotte merken wij op, dat de registra- tiekaarten rogal eens te laat ingestuurd worden. Dit dient niet voor te komen, men lette hierop. BELANGRIJKE DATA. Van 121 Februari 1942 moeten de volks tuinders, die bij een plaatselijke vereeni ging van volkstuinders zijn aangesloten en andere min of meer tot een groep aaneen gesloten volkstuinders, zooals personeel van eenzelfde fabriek of houders van een complex tuinen, zich door middel van het verenigingsbestuur 'of bij ontstentenis hiervan door middel van een algemeen ge machtigde (die mag geen poterhandelaar of handelsagent zijn) tot den Plaatselijken Bureauhouder wenden ter verkrijging van pootaardappelen. Volkstuinders, die niet tot bovenvermel de groep behooren en andere kleine telers, geen lid van de Landbouw-Crisis-Organi- satie zijnde, dienen zich teneinde in het bezit gesteld te worden van poters, te wen den tot den Plaatselijken Bureauhouder van 23 Februari7 Maart 1942. (De volkstuinders wordt aangeraden zich zooveel mogelijk aareen te sluiten, dat'be vordert een vlotte voorziening van poot- goed). Op 25 Februari en 26 Februari worden resp. te Oud-Beijerland en Gorinchem taxa- tiemarkten voor paarden gehoüden. Tot 1 Maart kunnen stierkalveren en os sen nog geleverd worden in mindering van de verplichte rundveelevering 1942. Oor spronkelijk gold als uiterste datum van le vering den 14en Februari, doch in verband met de huidige vervoersmoeilijkheden, is de termijn met 14 dagen verlengd. Verder uitstel zal onder geen beding verleend worden. De termijn binnen welken, witbloei- en blauwbloei lijnzaad verhandeld mag wor den, is verlengd voor onbepaalden tijd. Schenk ter voorkoming van moeilijkhe den, Uw aandacht aan deze data. DE VOEDSELCOMMISSARIS zRk, alsof hij daar nog meer buit had, maar een oogenblik later kwam de hand weer te voorschijn met een dolk of een mes, waarmede hij een aanval deed op den ge tuige. Doordat deze zijn fiets tusschen zich en zijn aanvaller plaatste mislukte deze aanval. Getuige vluchtte en stelde de po litie op de hoogte van het gebeurde. De politie heeft van der L. ter plaatse verbonden, doch tijdens de overbrenging naar het St. Antoniu^hove is het slachtof fer aan zijn verwonding overleden. Het signalement van den dader luidt als volgt. Ongeveer 35 jaar, lang ongeveer 1.80 meter, flink postuur, blozend uiterlijk, ver moedelijk pokdalig, mopsneus, breede mond en dikke lippen. Hij was gekleed in een" lichtbruine of bruingrijze winterjas en droeg een slappe vilthoed. Hij heeft een burgerlijk uiterlijk Hun, die inlichtingen kunnen verstrek ken, wordt verzocht zich ten spoedigste te v/enden tot de politie te Voorburg, bureau Parkweg 121. RECHTZAKEN HAAGSCHE VREDEGERECHTSHOF. GESCHOTEN OP HUIS VAN DEN BURGEMEESTER VAN LEIDSCHENDAM In hooger beroep zes maanden gevangenisstraf geëischt. De 28-jarige W. Kamman uit Lel d- schendam was in hooger beroep ge komen van het vonnis, in eerste instantie gewezen, dat zes maanden gevangenisstraf had geluid. Zooals men zich nog zal her inneren had verdachte in November 1940 revolverschoten gelost op de woningen van den burgemeester en den gemeenteopzich ter van Leidscbendam. „Waarom verdachte in hoager beroep was gekomen", vroeg de president, mr. Helibbem. Verdachte antwoordde daarop, dat hij de opgelegde straf van zes maanden te zwaar vond. De Procureur-generaal, jhr. mr. van Asch van Wijck wees er op, dat de opge legde straf geenszins te zwaar was. De of ficier van Justitie, had in eerste instantie een jaar gevangenisstraf geëischt. Dat het vonnis zes maanden gevangenisstraf is ge worden hangt samen met het feit, dat ver dachte zes maanden in voorarrest heeft ge zeten. Aangezien het ingewonnen rapport heeft uitgewezen, dat verdachte geheel toe rekeningsvatbaar is eischte de Procureur- Generaal bevestiging van het vonnis. De verdediger van verdachte, mr. J. Keune uit Amsterdam hield een uitvoerig pleidooi, waarin hij er op wees, dat toen verdachte de schoten loste, hy niet meer geheel normaal genoemd kon worden. Zijn meisje was er met ander vandoor ge gaan. Verder leefde hij in een gezin dat te veel eisohen aan bem stelde, terwijl het slot van dit alles geweest was, dat hij zijn heil in de drank had gezocht. Rekening houdende met den toestand waarin ver- daohte toen verkeerde, vroeg pleiter een milder vonnis dan zes maanden gevange nisstraf. Uitspraak over 14 dagen. ONGELOOFLIJKE TOESTANDEN. Ongelooflijke toestanden heerschen in het door de Duitsche troepen bezette Sov jetland. Men vraagt zich af, hoe het mo gelijk is, dat in een „beschaafd" wereld deel zulke dingen gebeuren. Het ontbreekt de bevolking letterlijk aan alles en het Jjgt voor de hand, dat nu de geesel van den oorlog over dit toch al zoo in diepe ellende en kommer levende volk gegaan is, het er niet beter op geworden is. Alleen reeds op het gebied van de medische ver zorging heerschen toestanden die aan de middeleeuwen doen denken. Daar ligt een arbeidsterrein voor de Ne- derlandsche ambulance. Verdient die daar om niet ook uw steun? Helpt deze hulpexpeditie bij de uitvoe ring van haar menschlievende taak en stort uw bijdrage op girorekening 8 7 6 0 0 Nedesrlandsche Ambulance Koninginnegracht 22, 's Gravenhage. RAftVO-PROGRAMMA ZATERDAG 21 FEBRUARI HILVERSUM I, 415,5 M. 7.15 Gramo- foonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gramofoonmuziek 8.00 Brandende kwesties, causerie (opn.) 8.15 Gramo foonmuziek 8.20 Ochtendgymnastiek 8.30 BNO: Nieuwsberichten 8.45 Gra mofoonmuziek 9.15 Voor de huisvrouw 9.20 Gramofoonmuziek 10.00 Ernstige muziek (opn.) 11.00 Voor de vrouw 11.20 Zang met pianobegeleiding en gra mofoonmuziek 12.00 Ensemble Jack der Kinderen en solist 12.40 Almanak 12.45 BNO: Nieuws- en economische be richten 13.00 Waarvoor teelt de boer zijn vlas? 13.15 Romancers en soliste 14.00 Cyclus: „Waarom leeren wij eigen lijk" II 14.20 Na gedanen arbeid mu ziek en vroolijkheid 15.45 Gramofoonl muziek 16.00 Cyclus „De zeven kruis woorden", I 16.20 Cello en piano 16.45 Hollandsch A Capella-koor 17.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Gramofoonmuziek 17.35 Duit sche taalcursus 18.00 Gramofoonmuziek 18.15 Het kwartier van den arbeid 18.30 Orgelconcert 19.00 Actueel halfuur 19.30 Bonte avond. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijn verbinding met de studio beschikken 20.15 Gramofoonmuziek 20.00 Omroep- Symphonie-Orkest (opn.) 21.45 BNÖ: Nieuwsberichten 22.0024.00 Gramo foonmuziek. HÏLV. RSUM I!. 301.5 M. 7.15—8.00 Zie Hilversum I 8.00 Gramofoonmuziek 8.158.45 Zil Hilversum I 8.45 Gramo foonmuziek 9.25 Utrechtsch Stedelijk Orchest en Toonkunstkoor (opn.) 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Lichte muziek (opn.) 12.00 Pianovoordracht 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 13.00 Orkest Willy Eberle 13.40 Voor de rijpere jeugd 14.00 Steedlijk Orkest van Maastricht en solist 14.45 Sint Pieter in Grouw, cause rie 15.00 Stedelijk Orkest van Maastricht 15.40 Gramofoonmuziek 15.45 Hier W. BR HAAKT RAUWE BOOHEM ZOET. A Voor den handel verkrijgbaar bij TEL. 23977 A. 16.00 Omroep Harmonie-orkest het Figura-kwartet 17.00 Voor de binnen schippers 17.15 BNO: Nieuws-, economi sche- en beursberichten 17.30 Orgelspel 18.00 Cyclus „In een nieuw licht bezien" (voorbereid poor de N.S.B.) 18.15 Gra mofoonmuziek 18.45 Als ik 't voor 't zeg gen had 19.00 BNO: Praatje in Gro- ningsch dialect 19.10 BNO: Nieuwsbe richten 19.20 Omroep Symphonie-orkest (opn.) 20.00 Wat zal ik van de week be luisteren? Vanaf 20.15 alleen voor de Ra- dio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken 20.15 Gramo foonmuziek 20.45 Bonte avond. 21.30 Het Musisch element en zijn beteekenis voor ons geestesleven, lezing. 21.45 BNO: Nieuwsberichten 22.00 BNÖ: Toelichting op het weermachtsbericht 22.1022.15 Avondwijding. GEM. RADIO-DISTRIBUTIE BEDRIJF le programma: 7.1524.00 Hilversum I. 2e programma: 7.1522.15 Hilversum II. 22.1524.00 Duitsch programma. 3e en 4e programma: 7.0024.00 Duitsch programma. De liturgie der Kerk ZATERDAG 21 Febr. Mis v. d. Zaterdag na Aschwoensdag: Audivit. Gebeden als op Donderdag.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2