DUITSCHLAND DONDERDAG 19 FEBRUARI 1942 f)E i.P^prMP. C^lfRANT PAG- 3 STADSNIEUWS DE BEGRAFENIS VAN Dr. J. R. DE BRUINE GROENEVELDT. Geijk gisteren reeds gemeld hebben tal rijk velen gisteren de barre winterkoude getrotseerd om den overleden dr. de Bruine Groeneveldt naar zyn laatste rust plaats op Rhijnbof te vergezellen Bij min der gunstige weersomstandigneden zou die belangstelling ongetwijfeld, vooral Van de zijde van zijn oud-patiënten nog groo- ter geweest zijn, maar velen zuilen, zooa's de spreker aan de groeve het zoo juist opmerkte, in gedachten op de begraafplaats bij het stoffelijk overschot van hun wel doener vertoefd hebben. Prof. mr. J. van Kan, een intiem vriend van den overledene, was bij de uitvaart ■van dezen bekwamen chirurg, de eenige spreker, doch hij zal zich daarbij de tolk van talrijk velen geweten hebben. Dit sprak overduidelijk uit zijn woorden. Nu ik, op verzoek, enkele woorden ga spreken aan deze versch gedolven groeve, endervind ik de moeilijkheid, die voort spruit uit de toevoeging aan dat verzoek, tot mij gericht, als eenige spreker voor alle aanwezige vrienden van den overledene het woord te voeren, aldus spr. Want de rijke persoonlijkheid van Ru- dolf de Bruine Groeneveldt biedt zoo ve le zijden, dat het niet gemakkelijk schijnt op alle of zelfs op de meest bijzondere, eenig licht te laten vallen. In dat leven, dat nu is afgesloten, dat leven, dat heeft gebruist van krachtsontwikkeling en ener gie-ontplooiing in zoovele richtingen, dat door zoovele levenslanden gegaan is, staat nochtans zeer sterk op den voorgrond dit eene: de algeheele toewijding aan de le venstaak van weldoend geneesheer. Het is niet aan mij, de hoog geroemde kundig heid en het wetenschappelijk gehalte van het werk van den vermaarden chirurg en den kankeronderzoeker naar waarde te schatten. Maar wel staat het aan den leek, juist aan den leek, met bewondering te gedenken, hoe de roep van zijn scherp me disch inzicht was doorgedrongen tot bree- ae scharen van hulp en genezing zoeken den. ver buiten de grenzen van zijn plaat selijken ambtskring, diep vertrouwen in zijn machtig medisch kunnen had gewekt en hem tot een groote onder de practizee- rende geneesheeren had verheven. Ook staat het aan mij, den leek, hier te herha len hetgeen ik uit den mond van een, naar ik meen, zeer bevoegde heb mogen verne men, dat in De Bruïne's poging om het probleem der vroegtijdige onderkenning van de kankerverschijnselen, in tegenstel ling tot zooveel ander ondernemen in die richting, vlammende vonken van scheppen de genialiteit opflikkeren. De practijk en de wetenschap, beide, heeft hij gediend, welhaast vier en veertig jaar lang, onafgebroken, met al de stoere werkkracht, die in hem was, met die on buigzame wilskracht, die, vooral de laat ste jaren, soms aan het bovenmenschelij- ke grensde in taai en gestaag verzet tegen de onafwendbare krachten, die hem de laatste jaren hebben ondermijnd en ten slotte geveld. De groote geest werd door een sterke wil gedragen. Maar met die eigenschappen van geest en daadkracht is de rijke persoonlijkheid van Rudolf de Bruine Groeneveldt niet uit geput. Wèl houden de voortreffelijke ka raktereigenschappen, die hem sierden, nauw verband met zijn medische werkzaamheid. Want de medische werkzaamheid werd de aanleiding tot de volle ontplooiing van de hoedanigheden zijner edele inborst. Hij zou niet die 'uitzonderlijke aantrekkelijk heid voor zijn patiënten gehad hebben, in dien hij hun, behalve de gaven van zijn groot vernuft, niet geschonken had die va derlijke zorg en die innige toewijding, die opwellen uit het hart. Deze man van den scherpen blik en de vaste hand was tege lijk man van het gouden hart. Wanneer het gerucht zijner ziekte zooveel deernis en de treurmare van zijn dood in breeden kring zooveel droefheid gewekt heeft, wanneer hier zoovelen gekomen zijn om hem naar zijn laatste rustplaats te geleiden, dan straalt door al die dankbare hulde nóg meer aanhankelijkheid dan bewondering heen. Hij heeft niet slechts menschen ge nezen, maar de genezenden heeft hij ge koesterd en opgebeurd, den genezenen een steun voor hun verder bestaan meegege ven, zoovelen aan zich gehecht met de weldadige banden van erkentelijke vriend schap en hartelijke genegenheid. En niet de patiënten alleen. Wie het voorrecht had met hem in nadere aanraking te komen, hem te volgen in de fijne bewegingen van zijn ridderlijken aanleg, in al zijn bezorgd heid om de vele belangen, waarvan hij de drager was, kwam onder de bekoring van zijn open en edelmoedig karakter. Toen, omstreeks vier jaar geleden, de veertigja rige herdenking van zijn intrede in de me dische wereld werd aangegrepen als een welkome gelegenheid om hem een in alle stilte opgezetten feestdag te bereiden, stroomden van alle kanten in onafzienba re rijen de verknochten tezamen om hem de hulde hunner vriendschap, dankbaar heid en vereering te bieden. En nu, bij zijn heengaan, ^is, er rouw in vele harten en velen zijn, in dit gure jaargetijde, gekomen om hem ten grave te dragen en velen, die niet komen kon den, zijn met hunne gedachten bij deze droeve plechtigheid, of, als de getrouwe nonnen van zijn geliefd St.-Elisabeth Zie kenhuis, bidden op dit oogenblik tot God om de belooning voor al dat goede en mooie, waarmede hij in den dienst van zijn medemenschen zijn leven gesierd heeft. Dat alles strekt tot troost voor de ach- terblijvenden, die in droefheid en versla genheid neerzitten, nu hun de man ontval len is, die hun leider was en het licht, waarnaar zij in vertrouwen konden op blikken de opofferende gade, die hem met hare zorgzame liefde heeft bijgestaan in de moeilijke dagen tot den dood; het kind, dat staat aan de groeve; de beide andere kinderen, die aan het andere einde der aarde dit droevig bericht vernemen moeten; de zuster, die vele jaren lief en leed met hem heeft gedeeld. Tot troost moge het hun strekken, dat de forsch getee- kende persoonlijkheid, die hun man, vader en broeder was, dat die man van beteeke- nis en aanzien, in de dankbare en warme herinnering zal voortleven, zoolang het ge slacht zijner vrienden en vereerders in staat zal zijn die herinnering te dragen, en wanneer dat eenmaal niet meer het geval zal zijn, zijn naam nóg zal voortleven, in dien 'ooit blijken zal, hetgeen velen hopen en waarop menigeen vertrouwt, dat het werk, waarvoor in samenwerking met zijn Amsterdam Then *"°dewerker De Kromme DE VASTEN IN DEZEN TIJD. Aan den gisteren begonnen Vas ten in dezen tijd wijdt de T ij d een be schouwing, waarin het blad o.m. opmerkt; „Heden ten dage zal niemand op de ge dachte komen, dat de Vasten noodig is als een pauze na overdaad. Nu de schaarschte aan levens- en genotmiddelen zelf den men schen al een smalle maat voorschrijft is de lichamelijke beteekenis van het vasten niet groot meer; de kerkelijke vasten- en ont- houdingswet is trouwens tot het uiterste verzacht om in de huidige omstandigheden van schaarschte en beperkte keus niet de nooddruft en de gezondheid aan te tasten. Maar dit doet aan de geestelijke beteekenis van den vastentijd niets af Want niet in het stoffelijke méér of minder, maar in de geestelijke houding tegenover de stoffelijke dingen, in de onthechting en de verster ving, ligt de waarde van het vasten. En de vrye geestelijke mensch beschikt daar om ook hier over het vermogen om van den nood een deugd te maken. Wie in plaats van de vrijwillige verstervingen, die de vastentijd vroeger eischte, de stoffelijke nooden van dezen tijd als een gelegenheid tot geestelijke onthechting en beheer- sching aangrijpt, kan inderdaad uit dien onvrij willigen nood een vrijwillige deugd maken en er geestelijk sterker en zuiverder aan worden." de grondslag gelegd is, zal blijken duur zaam werk voor de toekomst te zijn. Zoo zij het. Dat is onze hartewensch, te zamen met dezen allerlaatsten wensch: rust in vrede, Ru, goede, brave vriend, rust in vrede, na de inspanning van dat fel door leefd en welbesteed leven, dat gewijd is geweest aan het redden en verlengen van anderer levens, rust in vrede. Met een persoonlijk afscheidswoord ein digde spr. Jhr. J. W. van Citters, een neef van den overledene, dankte alle aanwezigen voor de door hen betoonde deelneming en be langstelling, waarna hij zijn oom een „Rust zacht'' toeriep. Handelsregister K. v. K. Wyziging: 312. Firma Gebroeders van der Kloot Meyburg. Alphen aan den Rijn, 's-Molenaarsbuurt 31. Fabriek van k en lederwaren. Overl. Venn.: H. H. van dei Kloot Meyburg, Alphen aan den Rijn, dd. 26 Jan. 1942. N. Venn.: Mej. H. J. van der Kloot Meyburj, Alphen aan den Rijn. 2117, P. J. Couvée. Alphen aan den Rijn, Julianastraat 59. Behanger ij, stoffeerderij en woninginrichting. Bovengenoemde zaak is dd. 1 Januari 1942 overgegaan aan: Wo ninginrichting P. J. Couvée. (B.P.) Venn.: P. A. Couvée en N. Couvée, Alphen aan de.. Rijn. 6949. Hartogs 'Co. Leiden, Hooge Rijn dijk 86. Confectiebedrijf. Bovengenoem de zaak is dd. 26 Mei 1941 over—""an C. J. de Weerd, die de zaak als eenig eige naar voortzet onder den m: Eerste Ne- derlandsdhe Electrische Confectiebriek Hartogs Co. Proc. J. L. de Weerd, Oegst- geest. 1660. W. F. Engels. Leiden, Heerengracht 60. Loodigiet-rsbedrijf. Ovsrl.: W. F. En gels, Leiden, dd. 8 Febr. 1942. Bij een woordenwisseling tusschen den 31-jarigen T. K. en den 40-jarigen L. K., gebroeders, in de Gasstraat wonend, is eerstgenoemde met een aardappelmesje in het zitvlak gestoken waardoor een diepe steekwond ontstond. Door den E. H. D. werd de man naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd, terwijl de dader naar het poli tiebureau werd overgebracht. Na verhoor is hij op vrije voeten gesteld. De heer H. M. Stiasny, alhier, is aan de Technische Hoogeschool te Delft geslaagd voor het examen van mijningenieur. OMGEVING VOORSCHOTEN Geboren: Helena Gerrij Lijdia Fiorina d. van M. F. Berkhout en L. M. M. Berk houtvan Meetelen Petrus Reinier z. van P. Korssen en M. G. KorssenKleine Marianne d. van A. Aarts en W. J. N. AartsSmits Jacobus Maria d. van L. van Delft en J. M. van DelftWouters Maria Leonarda Josephina d. van A. C. van der Poel en G. H. M. v. d. PoelMeyer Harm z. van C. Brink en C. E. J. Versluijs Maria Jacoba d. van M. Broker en J. M. Verhagen Willem Hendrik z. van M. Zwarenburg en A. M. B. van Bemmel Teunis z. van T. de Jong en P. A. van Eg- mond Teuna Johanna d. van J. D. van Rijn en J. de Vos. Ondertrouwd: J. Veldhuijzen van Zanten 44 j. en M. Molenaar 42 j. C. W. van Dam 31 j. en E. Berends 24 j. Getrouwd: P. Th. Röling 29 j. en J. F. Stolwijk 26 j. Overleden: R. G. van Varik 79 j. R. Baelde, echtgenoote van C. Brurt, 77 j. E. J. Schouten 47 j. (overl. te Wasse naar). WASSENAAR Diefstallen. Ten nadeele van N., wo nende aan de Raaphorstlaan, is een fiets gestolen, welke stond in een schuurtje bij zijn woning. De 44-jarige K. alhier deed aangifte van vermissing van 4 rijwielban den van af zijn bakfiets, welke stond in een hooiberg Gevallen. Op den hoek Groot Haese- broekschewegLijsterlaan is de 36-jarige mevr. P. geb. D. alhier komen te vallen, met haar rijwiel; zij brak haar linker on derbeen en is na eerste hulpverleening door dr Hubbeling per ziekenauto naar het ziekenhuis Westeinde te Den Haag overgebracht. Zichzelf bijna geslacht. De 17-jarige slager v. d. B. alhier is tijdens het uitbee- nen van het vleesch ongelukkig geweest, want zijn mes schoot uit, waarbij een slag ader geraakt werd. Door dr. de Haan is v. d. B. verbonden en is daarna per poli tieauto naar zijn huis gebracht. WARMOND Ingebroken. In den afgeloopen nacht is ingebroken ln de woning van den heer W. v. d. Spek. Een bedrag van 50 aan geld wordt vermist. De politie stelt een onderzoek in. Denkt om het kwartiertjeiederen middag om half twee precies in de Hartebrugkerk te Leiden. KERKNIEUWS UITVAART EN BEGRAFENIS OUD-DEKEN P. H. WIJTENBURG. Men meldt ons uit Gouda: Gistermiddag is het stoffelijk overschot van oud-deken P. H. Wijtenburg van het St. Jozef paviljoen overgebracht naar de parochiekerk O. L. Vrouw Hemelvaart, waarvan hij van 1923 tot 1929 herder ge weest is. Over de katafalk werd een kunstzinig bewerkt paars kleed gelegd, waarop prach tige engelenfiguren en teksten waren aan- gebracht, terwijl aan weerszijden bran dende kaarsen werden geplaatst. Het pries terkoor was in zwaren rouw gehuld. Om 5 uur begonnen de gezongen Met ten, waarvan de deken J. F. A. Bots agens was, terwijl een neef van den overledene, kapelaan P. Plouvier uit Berkel, en de zoon der parochie, kapelaan C. Schuttelaar uit Heemstede, respectievelijk de functies van diaken en subdiaken vervulden. Cantores waren de kapelaans G. van Dijk en F. Boelrijk. Op het priesterkoor waren mede aanwe zig de oud-stadgenoot, rustend pastoor P. van de Pavoordt uit Driehuizen, pastoor Th. M. Beukers van de St. Petruskerk te Leiden, pastoor D. Bont van Haastrecht, pastoor G. W. Blom O.F.M. van de St. Jo zefparochie te Gouda, rector Bouters en rector van der Voort beiden te Gouda, de oud-stadgenoot pater M. van der Schoot O.F.M., directeur van het Gezellenhuis te Den Haag, pater Willibrord C.P. van het Passionistenklooster te Haastrecht, pater Verhaar O.F.M. van de H Sacramentskerk te Gouda, kapelaan H. Drost, van Haastrecht, kapelaan N. Hoek en de Fran- ciscanerpaters Th. Trienekens, W. Pom pen en Èngering van de St Jozefparochie te Gouda. Hedenochtend vond de plechtige uitvaart plaats. Nadat de Lauden gezongen waren, droeg kapelaan P. Plouvier uit Berkel en Rodenrijs, het H. Misoffer op, hierbij geas sisteerd door pastoor G. Brinkman, als dia ken en kapelaan C. M. Schuttelaar uit Heemstede als subdiaken. Ceremoniarius was kapelaan N. Hoek, terwijl als cantores fungeerden de kapelaans G. v. Dijk en Fr. Boelrijk. Op het priesterkoor hadden plaats genomen deken J. F. A. Bots van Gouda, rustend pastoor P. v. d. Pavoordt van Drie huizen, pastoor W. Blom O.F.M. van de St. Josephparochie en pastoor v. d. Zandvoort van de H. Sacramentskerk, pastoor D. Bont van Haastrecht, rustend pastoor P. de Graaf O.F.M. te Haarlem, vroeger pastoor van de St. Josephparochie te Gouda, pas toor J. G. Verhoef van Breezand, oud-ka pelaan van de parochie, rector W. v. d. Voort van het St. Joseph-paviljoen, rector Bouters, rector Raphael van het Passionis tenklooster te Haastrecht, en vele kape laans uit Gouda en omgeving. De eerw. zus ters van het St. JoseDhpaviljoen en van de R. K. school aan de Westhaven, waren door een deputatie vertegenwoordigd. Ook de kerkmeesters R. v. Haeren, J. Schuttelaar en verschillende collectanten waren in de kerk aanwezig. Namens de regenten van het St. Joseph-pavilioen waren tegenwoor dig de heeren Th. Cats en C. Moons, ter wijl ook dr, H. Planque, directeur genees heer van het Iterson-ziekenhuis en dr. A. Kettler van hun belangstelling blijk gaven. Na de H. Mis hield deken Bots een korte toespraak, waarin hij wees op de groote ac tiviteit, welke deken Wijtenh'Tg ontwik keld heeft. De bisschop aldus spr. heeft hem die plaatsen aar gewezen, waar hij zyn activiteit ten volle kon ontplooien. Tijdens ziin pastoraat was hij de ziel van de parochie, waarvoor hij zijn beste krach ten gegeven heeft. God heeft hem zwaar op de nroef gesteld, toen hij dit werk wq- gens zijn ziekte moest neerleggen. Dit wa ren ongetwijfeld de droevigste uren van zijn leven. Op ziin sterfbed was hij vol over gave aan Gods heiligen wil. Moge zoo besloot de gewijde redenaar de engelen hem naar het Paradijs geleiden. Nadat de absoute verricht was, werd de baar raar het kerkhof gebracht, waar het stoffelijk overschot onder de treffende li turgische plechtigheden in het priestergraf werd bijgezet. De liturgie der Kerk VRIJDAG 20 Febr. Mis v. d. Vrijdag na Aschwoensdag: Audivit. Gebeden als gis teren. In de kerken van de E.E.P.P. Franciscanen. VRIJDAG. Mis v. d. Z. Petrus van Troja, Belijder: Os Justi. Gloria. 2e gebed en laat ste Evangelie v. d. Zaterdag na Asch woensdag; 3e gpbed A Cunctis; 4e voor den vrede. Kleur: Wit. RECBTZAKEN VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER. Flinke gevangenisstraffen en dui zenden guldens boete opgelegd. J. A. Boef te Wassenaar moest zich voor den Economischen rechter verant woorden, omdat hij groote hoeveelheden goederen, buiten de distributie om, hïd verhandeld. Zooals 10.000 sigaren, groote partijen sigaretten, maizena, koffiesurro- gaat, teveel om op te noemen. De officier vertelde, dat het een com plete kruidenierswinkel was, al hetgeen bij verdachte in beslag genomen was. De eisch werd dan ook een gevangenisstraf van zes maanden en een geldboete van 2000 subs, vijf maanden gevangenisstraf. De Economische rechter vond de gevan genisstraf van zes maanden te laag en ver oordeelde verdachte tot acht maanden ge vangenisstraf met bevel tot zijn onmiddel lijke gevangeneming, een geldboete van 2000 subs, vijf maanden hechtenis en ver beurdverklaring van alle in beslag geno men goederen. S. Kukler uit Leiden had met den vorigen verdaéhte samengewerkt door overal goederen op te koopen, ze deels aan B. te verkoopen en deels voor zich zelf te verkoopen. Hier werd de eisch vier maan den gevangenisstraf en een geldboete van STRIJDT VOOR EUROPA Ingesloten bolsfewisten HOOFDKWARTIER VAN DEN FüH- RER, 19 Febr. (D.N.B.) Het opper bevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Aan het Oostelijke front werden tal van aanvallen van den vyand afge slagen. In den centralen frontsector zijn nog andere sterke deelen van den vijand ingesloten. Zij werden ondanks wanhopige uitbraakpogingen in een zoo nauw mogelijk gebied samenge drongen en gaan hun ordergang tege moet. De bolsjewieken verloren giste ren 44 vliegtuigen, terwijl slechts één eigen vliegtuig vermist wordt. In Noord-Af rik a van weerskanten activiteit van verkenners. In de wateren om Engeland bescha digden gevechtsvliegtuigen overdag een groot koopvaardijschip door bom men en brachten een Britcch patrouil levaartuig tot zinken Duitsche mari nevaartuigen brachten voor de kust van Noorwegen een vijandelijke duik boot tot zinken. Britsche vliegtuigen, die den afge loopen nacht de Duitsche Bocht bin nenvlogen, werden door het vuur van de luchtdoelartillerie genoodzaakt te rug te keeren. Luchtdoelgeschut haal de een vij andelij ken bommenwerper omlaag. 1000 subs, vier maanden hechtenis. De Economische rechter legde deze straf op, beval vcrdachtes onmiddellijke gevan genneming en verklaarde al het Ln beslag genomene verbeurd. A. Hendriks uit Leiden had zich eveneens in den zwarten handel bewogen door kaas, peper, sigaretten enz. te ver handelen. Vier maanden gevangenisstraf en een geldboete van 1000 subs, vier maanden hechtenis werd de eisch en de uitspraak werd conform, terwijl verdach- tes onmiddellijke gevangeneming bevolen werd en alle goederen verbeurd werden verklaard. Koe geslacht. Q. van Kesteren uit Sassenheim had zich te verantwoorden wegens het clandestien slachten van een koe. Een groot aantal getuigen a decharge we:den, op verzoek van verdachte gehoord, maar deae konden verdaohtes onschuld toch niet bewijzen. De officier bracht nog naar voren, dat het niet de eerste maal was geweest, dat verdachte clandestien geslacht had en eischte een gevangenisstraf voor den tijd van veertien maanden. Het vonnis werd conform, terwijl ver- daChfces onmiddellijke gevangenneming werd gelast. ECONOMISCH GERECHTSHOF. Hij wist het niet. J. P Koomen te A 1 p h e n a. d. R ij n was door den Economischen rechter ver- pordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, wegens het clandestien slachten van een varken. Hij was in hooger beroep gekomen, om dat hij de straf te hoog vond en dat hij niet geweten had.dat het niet mocht. Dat geloofde de advocaat-generaal na tuurlijk niet Deze was de meening toege daan, dat de verdachten hooger beroep aan- teekenen om op die manier de zaak te rek ken. Bovendien is zes maanden gevange nisstraf het minimum voor clandestien slachten. De eisch werd dan ook bevesti ging van het vonnis. Uispraak over 14 da gen. Geholpen. J. C. Treur teAlphen a. d. Rijn had den vorigen verdachte geholpen bij het slachten en was deswege veroordeeld tot zes maanden gevangenissstraf. Ook hij was van dit vonnis in hooger beroep geko men maar ook hier hielp het niet, want ook hier was het de minimum straf zoodat er vanzelfsprekend bevestiging werd ge- eischt. Uispraak over 14 dagen. De verdachte zorgde voor een ver rassing. J. Mulder uit A 1 p h e n a. d. R ij n had schapenvkesch zonder bonnen verkocht en was daarvoor veroordeeld tot twee maan den gevangenistraf plus een geldboete van 25 subs. 25 dagen. Hij was in hooger beroep gekomen en had een verdediger meegebracht. Toen de zaak al een tijdje aan den gang was zorgde verdachte voor een verrassing, door te ver tellen. dat hij eenige dagen geleden zijn hooger beroep had ingetrokken. Hij werd dus weer netjes weggebracht om zijn straf verder uit te zitten. LAATSTE BERICHTEN HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. ROME, 19 Febr. (Stefani). In zijn weermachtbericht no. 628 maakt het Ita- liaansche hoofdkwartier het volgende be kend: Aanvallen door gemechaniseerde vijande lijke strijdkrachten ten Oosten van Mechili werden afgeslagen. De ongunstige weersge steldheid heeft de activiteit van de lucht macht aanzienlijk beperkt. Een van onze verkenningsvliegtuigen, dat in het ooste lijke bekken van de Middellandsche Zee door twee jachtvliegtuigen werd aangeval len, heeft hiervan een neergeschoten en slaagde er in, hoewel beschadigd, op 2ijn basis terug te keeren. Het andere toestel, van het type Wellington, blijkt in een luchtgevecht met Duitsche jagers ln het centrale bekken van de Middellandsche Zee te zijn vernietigd. In de omgeving van Isola Delle Corrente ter hoogte van Syra cuse is een Britsch vliegtuig in zee gestort. De uit vier personen bestaande bemanning, onder wie een officier, werd gevangen genomen. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Petrus z. v. L. de Romljn en P. Brugman. Adrian a d. v. H. Asscheman en K. Wesdorp. Maria Johanna d. v. L. F. Ledain en C. Sloos. Daniël z. v. A. de Mooy en P. v. Egmond. Neeltije d. v. A. Ammeraal en S. E. v. 't Wout Mir jam d. v. J. Mendels en L. de Jonge. Laurense Christina Johanna Adriana d. v. A. Volkers en C. J. Mulder. Annabella d. v. C. Peter en A. M. Koning. Pieter Abraham z. v. P. A. v. Hal en M. Ouwer- kerk. Maria Johanna d. v. H. Trouwee en M. C. Piket. Rudolph Quirinus Si mon z. v. H. Q. J. Fles en J. C. Spruit. Eduard z. v. D. Ladan en T. v. Gelder. Ondertrouwd: G. Boom jm. 21 j. en E. A. v. Duuren jd. 19 j. Gehuwd: J. G. v. d. Water jm. en J. P. Herruer jd. D. Kooreman jm. en M. Bavelaar jL M. J. Oosterveer jm. en M. M. v. d. Heijden jd. H. Swaan jm. en B. M. Bouwmeester jd. W. B. de Vink jm. en C. S. Zandvliet jd. P. v. d. Walle jm. en G. J. Lancel gesch. G. Stuvel gesch. en A. M. Mooij jd. Overleden: C. Boekee m. 73 j. R. Koster hsvr. van G. Schouwstra 24 j. TORPEDOBOOTJAGER IN DEN GROND GEBOORD. TOKIO. 19 Februari. (D.N.B.) In de straat Gaspar ten Noorden van Batavia is een vijandelijke torpedobootjagere door Ja- pansche bommenwerpers tot zinken ge bracht. Een tweede torpedobootjager liep aan den grond. REEDS JAPANSCHE SCHEPEN IN HAVEN VAN PALEMBANG. TOKIO, 19 Febr. (D.N.B.) Volgens be richten uit Singapore zijn reeds Japarsche marine-eenheden in de haven van Palem- bang op Sumatra aangekomen. Omtrent de sterkte van deze marine-eenheden zyn nog geen berichten ontvangen. SLECHTS WEINIG BRITSCHE SOLDATEN UIT SINGAPORE ONTKOMEN. GENEVE, 19 Febr. (D.N.B.) Men ge looft in Batavia, dat niet meer dan 3000 tot 4.000 man Britsche troepen uit Singapore ontkomen zyn, zoo meldt de Daily Express. Dit zijn in hoofdzaak leden van het terrein- personeel der Britsche luchtmacht. Brit sche en Amerikaar.sche vluchtelingen, die nog tijdig uit Singapore naar Batavia ont komen zijn, belegeren thans in heele troe pen hun consulaten en probeeren visa te bemachtigen om uit Nederlandsch Indië te vertrekeken. De scheepvaartkantoren te Batavia werken onder hoogen druk. Zij worden overstelpt met aanvragen voor pas- sagebiljetten. De meesten van deze aan vragen luiden voor Australië, Britsch-In- dië of Amerika. PORT DARWIN GEBOMBARDEERD. STOCKHOLM, 19 Febr. (D.N.B.) Naar de Britsche nieuwsdienst uit Sydney meldt, heeft de Australische minister-president Curtin bekend gemaakt, dat Port Darwin gebombardeerd is. De omvang van de aan gerichte schade is nog niet bekend. Zoo- dra de bijzonderheden zijn vastgesteld, zal een nadere mededeeling gepubliceerd wor den. RADIO-PROGPAMMA VRIJDAG 20 FEBRUARI HILVERSUM I, 415,5 M. 7.15 Gramo- foonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gramofoonmuziek 8.20 Ochtendgym nastiek 8.30 BNO: Nieuwsberichten 8.45 Gramofoonmuziek 9.15 Voor de huis vrouw 9.20 Gramofoonmuziek 11.00 Voor de kleuters 11.20 Joan Lancé 12.00 Ramblers 12.40 Almanak 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 13.00 Productietoeslag 13.15 Amabilc- Sextet 14.00 Arnhemsche Orkestvereni ging, soliste en gramofoonmuziek 16,00 Godsdienstige lezing 16.20 Zang met pianobegeleiding 16.45 Gramofoonmu ziek 17.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursebrichten 17.30 Voor de jeugfl 17.45 Orgelconcert 18.10 Sportwe- tenswaardigheden 18.30 Melodlsten en solist 19.00 Actueel halfuur 19.30 Ot to Hendriks en ziin orkest. Vanaf 20.15 al leen voor de Radio-Centrales die over een liinverbinding met de studio beschikken 20.15 Roemeensch orkest Grcgor SerbSn 30.45 Boekbespreking 21.00 Ensemble De Kwintslag 21.45 BNO: Nieuwsberich ten 22.00—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15—8.45 Zie Hilversum I 8.45 Grnmoofonmuziek 10.00 Morpenwüding 10.15 Oramofnon- muriek 10.40 Zo ois Katwijk 21.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek 11.25 Gramofoonmuziek 12.00 Romancers en soliste 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 1 **.00 Geva rieerd middapnrogramma 15.00 Voor de vronw 15N5 Revida-ppxtet 18.30 Gra mofoonmuziek IR.45 Voor de schoolgaan de jeugd 17.15 BNO: Nieuw®-. economi sche- en beursberichten 17.30 Salonorkest en gramofoonmuziek 18.25 De economi sche rechter houdt zitting II 18 50 Gra mofoonmuziek 19.00 BNO: De Jordaner vertelt over sociale nooden 19.10 BNO: Nieuwsberichten 19.20 Orgelconcert 19.45 Reportage 20.00 Zane. het RöoWn- kwatret en gramofoonmuziek. Vanaf 20.15 alleen voor de Radlo-Cer4 ales die oven een lijnverbinding met de studio beschikken 20.15 De Foroneesche kunst der Barok, lezing 21.45 BNO: Nieuwsberichten 22.00 Gramofoonmuziek 22.10--—22.15 Avondwijding. GEM. RADIO-DISTRIBUTIE BEDRIJF le programma: 7.1524.00 HMversum I. 2e programma: 7.1522.15 Hilversum II. 22.1524.00 Dultsch Droeramma. 3e programma: 7.00—24.00 Duitsch pro gramma. z 4e programma: 7 0021.00 Duitsch pro gramma 21.00—22.00 Gramofoonmuziek RRD. 22.0024.00 Duitsch programma. MARKTBERICHTEN GOUDA, 19 Febr. Vee. Aangevoerd in totaal 324 stuks, waarvan 10 magere var kens, 1824, 123 biggen, f 811; 87 run deren, 77 nuchtere kalveren, 6 graskalve ren en 11 schapen, overgenomen door de N. V. C.: 10 bokken en ol-nn. io_"o. Handel ?'r

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 3