Europeesch antwoord aan Churchill „DER LIEBE AUCUSTIN" TRIANON THEATER WOENSDAG 18 FEBRUARI 1942 OE LEIDSCHE COURANT 2 Hoofdredacteur: Th. Wilmer, Leiden. Red. Buitenland: Mr. H. Geise, Leiden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen, Leiden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Leiden. WEERBERICHT ZONS OP- EN ONDERGANG: Zon onder 6.56 uur Woensdagavond. Zon op 8.49 uur Donderdagochtend. MAANSTANDEN. 19 Februari: De maan komt Donderdag morgen om 10.34 uur op en gaat Donder dagavond om 11.53 uur onder. 20 Februari: De maan komt Vrijdagvoor middag om 10.59 uur op en gaat Zaterdag nacht om 0.57 uur onder. 21 Februari: De maan komt Zaterdag voormiddag om 11.25 uur op en gaat Zon dagnacht om 2.01 uur onder. 22 Februari: De maan komt Zondagvoor middag om 11.54 uur op °n gaat Maandag nacht om 3.01 uur onder. 23 Februari- De maan komt Maandag middag om 12,26 uur op en gaat Dinsdag nacht om 3.59 uur onder. 24 Februari: De maan komt Dinsdagmid dag om 1.03 uur op en gaat Woensdagnacht om 4.52 uur onder. AAN DE JARIGE NEDERLANDERS. Van harte gelukgewenscht, jarige Ne derlanders. Gelukgevvenscht dat U dezen verjaardag vandaag kunt vieren in een Nederland, waar geen roode vlag met ha mer en sikkel waait. Gelukgewenscht jarige Nederlanders, dai er mannen geweest zijn die zich vrij willig gemeld hebben om mede te hel pen dat gevaar af te wenden. Vergeet daarom op dezen dag die man nen niet. Velen hebben reeds hun bloed geofferd en liggen gewond in het hospi taal. Denkt daarom aan de verjaardagstor ting voor de Nederlandsche ambulance. Maak even zooveel dubbeltjes, kwartjes of guldens, als u jaren telt, over op giro nummer 8 7 6 0 0 Nederlandsche Ambulance Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. RECHTZAKEN VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER. Ook een schapenkop la vleesch. Er is bij den economische/» rechter in den treede gepraat of een schapenkop vleesch is of niet. C. Roggeveen tei>lphena. d. R ij n had zulk een omstreden schapenkop verkocht en de vraag vleesch of geen vleesch wierp zich al dadelyk op. De voor zitter van de slagerspatroons vereeniging v/as de meening toegedaan, dat een scha penkop niet onder vleesch kan worden ge rangschikt. De Officier bracht naar voren, d?t de wet geen onderscheid maakt. Ver der had verdachte ook nog een hart en ni-ren verkocht. Een schapenkop is wel degelijk vleesch en daarom werd de eisch een geldboete van 10O subs, een maand hechtenis. De uitspraak werd conform de zer eisch met verbeurdverklaring van den schapenkop. Vleesch zonder bon- Er werd verondersteld, dat het vleesch, da* P. J. H. Verkade uit A1 p h e n a. d. R ij n had gekocht van clandestien ge slacht vee afkomstig was. In elk geval, hy had het zonder bonnen gekocht en dat mag niet. De eisch werd daarom een geld- btete van 75.subs. 75 dagen en het vonnis conform. Bonnen verkocht. Mej. H. de Lange uit A1 p h e n a. d. R ij n, vertelde, dat er iemand bij haar ge- Komen was om wat bonnen te koopen. Na lang aanhouden was zy eindelijk gezwicht en had wat bonnen verkocht. De Officier vond, dat de geldboete hooger moest zijn dan het genoten voordeel en eischte een geldboete van 20 subs. 20 dagen hechte nis De economische rechter veroordeelde haar conform dezen eisch. De liturgie der Kerk DONDERDAG 19 Febr. Mis v. d. Donder dag na Aschwoensdag: Dum clamarem. 2e gebed A Cunctis; 3e Omnipotens (voor le venden en dooden); 4e voor den vrede. I» de kerken van de E:E. P.P. Franciscanen DONDERDAG. Mis v. d. H. Conradus, Be lijder: Justus. Gloria. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Donderdag na Aschwoens dag; 3e gebed voor den vrede. Kleur: Wit De „doodgraver van het Britsche Imperium" CHÜRCH1LLS WAPENSPREUK „VOL VERTROUWEN, DOCH ONGELUKKIG". De Wilhelmstrasse (het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Berlijn) heeft in de onderstaande zes punten een antwoord geformuleerd op de jong ste rede van Churchill: 1. Gij waart, mijnheer Churchill, reeds een der hoofdschuldigen aan het uitbreken van den laatsten wereldoorlóg en uw mili taire onbekwaamheid bleek reeds toen door uw nederlaag van Gallipoli. Reeds door den eersten wereldoorlog hebt gij voor Engeland de alleenheerschappij over de zeeën en daarmede zijn onbestreden we reldheerschappij verloren. 2. Wat waren de gevolgen van uw tegen woordige oorlogspolitiek? Militair gezien: de grootste militaire nederlagen der En- gelsche geschiedenis: Andaesness, Duinker ken, Griekenland, Kreta, Libye, Singapore. Politiek gezien: Engeland heeft al zijn vrienden op het continent verloren. Thans is de Engelsche invloed geheel uit Europa gebannen en Europa is vereenigd tegen En geland. 3. Nadat gij door uw fouten de Europee- sche volken als bondgenooten verloren had, hebt gij de grootste misdaad van uw leven begaan doordat gij u met het bolsjewisti sche Moskou verbondt. Het Duitsche leger met zijn bondgenooten Italië, Hongarije, Slowakije en de vrijwilligerscontingenten uit Spanje, Kroatië, Nederland, België, De nemarken, Noorwegen, Frankrijk, alsmede het Finsche leger hebben de invasie der bolsjewisten in Europa verhinderd en hen tot voor de poorten van Moskou terugge worpen. Het winteroffensief van Stalin tegen het Duitsche leger is reeds thans - volkomen mislukt. Stalin zal riet in staat zijn zijn verliezen aan menschen en materieel te vervangen. Het Duitsche leger met zijn bondgenooten, welker verliezen in tegen stelling met den wereldoorlog binnen be scheiden grenzen blijven, zal bij het aan breken van het warmere jaargetijde de nog aanwezige bolsjewistische strijdkrachten aanvallen. Gij hebt Eden naar Moskou gezonclen om den bolsjewistischen massa-moordenaar Stalin voor zijn oorlogsdiensten en voor de voortzetting van zijn bloedoffers de uit levering van Europa aan het bolsjewisme te beloven. In Engeland zelf moest gij den bolsjewistischen agenten de vrije hand la ten voor hun propaganda onder de Engel sche arbeiders. 4. Gij hebt reeds ten tijde van Chamber lain met Roosevelt tegen uw eigen minis ter-president samengespannen en u tot werktuig van Roosevelt bij de oorlogsop hitsing tegen Duitschland gemaakt. Roose velt heeft irdertijd ook belet, dat Engeland het vredesaanbod van den Führer na de in eenstorting van Frankrijk aanvaardde en gij waart hierbij zijn handlanger. Sedert dien zijt gij gedreven door uw mislukkin gen geheel afhankelijk geworden van Roo sevelt, dien hoofdschuldige aan den oorlog. Onvoorwaardelijk en in de vage hoop op latere huloverleening met de wapens, hebt gij meegedaan a^n het Yarkee-imperialis- me van Roosevelt. Roosevelt daarentegen heeft zich voor de beloften van hulp aan Engeland met zware Engelsche offers laten betalen. Roosevelt wil het Britsche wereldrijk geleidelijk in Amerikaansch bezit doen overgaan en daar- p--ede erfgenaam van Engeland worden. Dit i" ™dert lang het plan van Roosevelt en Amerikaan, zyt hierbij zijn handlanger. Gjj tracht thans de Engelschen tot een laatste krachtsinspanning te bewegen door een ontzaglijk Amerikaansch oorlogspoten tieel voor te spiegelen. Gij weet heel goed, dat de bewapeningscijfers van Roosevelt niets anders zijn dan de grootste van alle Amerikaansche overdrijvingen. Voor de Amerikaansche hulp aan Engeland gold en geldt nog steeds het woord: „Too late and too little". De Amerikaansche troepenlandingen in Engeland zijn voor Roosevelt slechts een middel om Engeland onderworpen te hou den. Het betreft hier niets anders dan de eerste Amerikaansche politie-agenten op de Engelsche eilanden, die er voor dienen te zorgen, dat de Engelschman den oorlog voor Amerika ook verder voert en de laat ste penny aflevert. 5. De oorlog tusschen Engeland en Japan is uitsluitend uw schuld. Daar de Engel sche politiek door uw toedoen volkomen afhankelijk van de Vereenigde Staten was geworden, moest gij noodgedwongen aan de uitdagendè politiek van Roosevelt te genover Japan meedoen. De nederlagen in het Zuidzeegebied en in Oost-Azië zijn daarom een rechtstreeksch gevolg van het gebrek aan vooruitzienden blik uwerzijds. De materieele verliezen van de Engelschen in de door de Japanners veroverde gebie den gaan reeds thans de duizend millioen pond sterling verre te boven. Reeds de eer ste weken van den oorlog met Japan heb ben den Engelschen derhalve enorme ma terieele schade gebracht. Dit is echter pas het begin. 6. Uw oorlog heeft reeds tot algemeene verarming van Engeland geleid. Thans reeds hongeren in Engeland millioenen, die zoo, door uw falen, een gemakkelijke prooi voor bolsjewistische propaganda worden. De bolsjewistische kuiperijen kunnen zich des te ongestoorder ontwikkelen, daar de leiding er van in handen is van den bolsje wistischen ambassadeur te Londen, Maisky, wien gij uit vrees voor het niet langer mee doen van de Sovjet-Unie de vrije hand hebt moeten laten. Terwijl het Duitsche volk zijn revolutie reeds achter zich heeft en door de nieuwe sociale orde van Adolf Hitler immuun is geworden voor-alle bui tenlandsche revolutionaire propaganda, heeft ^ïet Engelsche volk zijn revolutie nog vóór zich. De oorlog van Churchfll liqui deert de democratie in Engeland. Het einde kan slechts de algemeene verarming zijn en de overwinning van het bolsjewisme in Engeland. Samenvattend concludeert de Wilhelm strasse: Gij hebt derhalve sedert het uitbreken van den oorlog de eene nederlaag na de andere geleden en de eene stelling na de andere verloren. Gij hebt den oorlog met Duitschland en Italië ontketend en daar mede uw invloed in geheel Europa verlo ren. Gij hebt den oorlog met Japan ontke tend en daarmede de Engelsche heerschap pij en het geheele Engelsche bezit in Oost- Azië verloren. Gij hebt de kern van het „Empire", Indië, op het spel gezet. Gij zijt met uw politiek van den haat en het on verstar d volkomen afhankelijk van Roo sevelt geworden en thans zyt gij bezig nog meer belangrijke bezittingen van het Brit sche Rijk aan de Vereenigde Staten uit te leveren. Uw politiek leidt naar de bolsje- wiseering van Engeland. Gij zijt een mili tair amateur, een politicus zonder moraal en daarenboven een pechvogel, wien alles mislukt, wat hij onderneemt. De rampzalige zinspreuk in het wapen van uw voorvaderen: „vol vertrouwen, doch ongelukkig" is in anderen zin dan men indertijd gewild heeft, tot waarheid geworden: Gij zijt de doodgraver van het i Sritsche Imperium. ,,0'du lieber Augostio, alles 1st hin" iedereen kent dit oude liedje en iedereen zai daarom de kostelijke en satirieke ge schiedenis willen zien van 4481 van Vrijdag a.s. ai in: GEMENGDE BERICHTEN 2000 losse zitplaatsen verloren gegaan Gistermiddag om ongeveer half één ont dekte een timmerman, werkzaam op het stadioncomplex te Amsterdam, dat aan de aohterzyde van het Olympisch stadion brand was uitgebroken. Er stonden aan den waterkant gedeelten van tribunes en losse zitplaatsen, welke bij internationale wedstrijden achter de doelen plegen te worden gezet, opgeslagen. Door onbekende oorzaak was hier brand uitge broken. Het houtwerk, dat zeer droog was, vatte spoedig vlam en toen de brandweer, die op het alarm direct met twee motorspuiten van de Honthorststraat en den Amstelveen- schen weg was uitgerukt, arriveerde, stond de geheele opslagplaats in lichter laaie. Met vijf stralen tastte de brandweer on der leiding van den hoofdbrandmeester W. de Boer, den brand aan. Het duurde echter geruimen tijd, voor men het vuur meester was. Eerst om half drie kon het groot materiaal inrukken. De tweeduizend zitplaatsen gingen door den brand geheel verloren. SPORT 1JSSPORT USZEIL-WEDSTRIJDEN OP DE BRAASSEMERMEER Het verblijf op het Braassemermeer was Maandagmiddag verre van aangenaam, toen de ysschuitjes op de startlijn werden gebracht voor den strijd tegen ijs en wind. Er stond een stormachtige noord-noordoos ten bries, terwijl het fraaie gladde ijs van enkele weken terug was veranderd in een ruige hobbelige baan. Reeds vóór de wed strijd aanving hadden verschillende schui ten zoodanige averij gekregen, dat van ver der zeilen moest worden afgezien. Het was duidelijk, dat alleen een yzersterk en goed bestuurbaar vaartuig een kans maakte om het eindpunt te halen. De groote strijd ging dezen middag, voor namelijk tusschen de „Braassemermeer" en de „Ijsbeer", welke in één serie uitkwamen en een klasse op zich vormden. Terwijl elke toeschouwer een goed heenkomen zocht op een beschutte plaats uit den wind, stonden daar die twee rivalen met klapperende zei len op de startlijn klaar. De tijdopnemers stellen hun chronometers:'nog één minuut. Cor van Staveren zeilt met zijn vrouw aan boord: een harde sport voor vrouwen! Maar ze is warm ingepakt. „Hoe zal het gaan?" vragen we. „Alles gaat vanmiddag aan brokken" roept v. Staveren; en v. Wijk: „We zullen probeeren de spullen heel te houden". Dan wordt het startsein gegeven en in pijlsnelle vaart schieten de ranke boo ten weg. De „Ijsbeer" heeft aanvankelijk de leiding, maar bij het ingaan van de tweede ronde liggen beide weer gelijk. On danks het zware ijs wordt enorm snel ge zeild. Als eerste komt de „Ijsbeer" binnen en G. v. Wijk laat zijn tegenstander nog een flinken afstand achter zich. Er is geen avery gelukkig. Twee maal rond de Bra sem in 21 min. en 20 sec.! Cor v. Staveren 22.30 min. De Regenboog 39 met W. v. Staveren ging alleen over de baan; zijn tijd was 37 min. 21 sec. Van de overige zeilers kregen er velen met averij te kampen en zij staakten den strijd. Enkele uitslagen waren nog: S. Vink 51 min. 30 sec. en P. Bakker 53 min. 22 sec. SCHAKEN NED. SCHAAKBOND. De wedstrijd, onlargs alhier gespeeld tus schen LSG I en ASC I (A'dam) eindigde in den stand 4x5x. De arbiter verklaarde de afgebroken party tusschen Van den Berg en Spinhoven remise, zoodat de eind stand een kleine nederlaag (4K5voor de Leidenaars is geworden. LEIDSCHE SCHAAKBOND. De wedstrijd te Hazerswoude gespeeld tusschen Hazerswoude I en Inter Nos I te Boskoop voor de le klasse A eindigde voor- 'oopig in een gelijk spel (44). De afge broken partijen zullen echter waarschijn lijk een 5 4^ overwinning voor Bos koop brengen. Alle andere wedstrijden zijn uitgesteld. BILJARTEN BILJARTCLUB T. E. P. Het programma voor Donderdag 19 Fe bruari is: le klas: A. RodenburgPh. Smits, Th. RcizevoortA.. Scheffers, W. v. d. Post A. Kienjet, C. v. d. MeelJ. van Dam. Maandag 23 Febr. le klas: N. Overdijk Ph. Smits, A. ScheffersJ. van Dam, A. K'enjetTh. Reizevoort, C. v. d. Meel H. Devilee. B. Afd.: A. ds Romein IH. v. d. Veer, A de Romein IIC. de Geer, B. Smits J. Meerbeek, W. DickhofH. Nijssen, Th. van HoutenG. Schoon. C. Rodenburg P. de Geer; L. v. d. SteenJ. Kuiper. De competitie der 2de klas is geëindigd. De stand is: gesp. gew. gel. verl. pnt. h.s. D. Tuithof 9 8 1 16 9 Tn. v. d. Holst 9 6 I 2 13 11 J. Hillenaar 9 5 - 4 10 9 J. Compier 9 5 4 10 7 A. Lampo 9 5 4 10 6 J. v. d. Post 9 4 5 8 9 S. Tuithof 9 4 5 8 7 C. Goddijn 9 4 5 8 6 A. v. d. Weijden 9 3 1 5 7 6 J. Rodenburg 9 9 8 D. Tuithof en Th. v. d. Holst moeten dus promotiewedstrijden spelen om een plaats in de eerste klas. De leden worden er op attent gemaakt, dat bij niet tydig afschrijven de wedstrij den als verloren worden beschouwd. VIERTALLEN-COMPETITIE „DE SLEUTELS" Het team Keesom won gisteren van het team Oudshoorn in de viertallen-compe titie in „Schuttershof' te Leiden en legde daarmede beslag op het kampioenschap in groep Rood. Onze gelukwenschen aan ge noemd team. In groep Groen moet Donder dag a.s. de beslissing vallen. Het team v. Ingen Schenau speelt dan tegen het team Leujes een inhaalwedstrijd en kan door dezen wedstrijd te winnen, kampioen wor den. Stand per 17 Februari 1942 Groep Zwart: Teams: gesp. gew. gel. verl. w.p. 1. Laken 12 8 1 3 17 2. Thoolen 12 6 3 3 15 3. v. Helvert 12 5 4 3 14 4. v. Wingen 12 5 3 4 13 5. v. Tuijn 12 4 4 4 12 6. Aukes 12 3 1 8 7 7. Staal 12 2 2 8 6 Groep Rood: 1. Keesom 14 9 2 3 20 2. v. d. Staaij 14 9 1 4 19 3. Luijken 14 7 1 6 15 4. Bleuzé 13 5 3 5 13 5. Ibnoe 14 6 1 7 13 6. Oudshoom 14 5 2 7 12 7. Verboog 13 5 1 7 11 8. v. Noort 14 2 3 9 7 Groep Groen: 1. v. Rooijen 14 7 4 3 18 2. de Graaf 14 7 4 3 18 3. v. Ing. Schenau 13 7 3 3 17 4. Spits 14 6 4 4 16 5. Slebos 14 6 2 6 14 6. Leujes 13 6 0 7 12 7. Eiken 14 4 2 8 10 8. Hoogwerff c.a. 14 1 3 10 5 In dezen stand zijn de gespeelde inhaal wedstrijden opgenomen. RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 19 FEBRUARI 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gramo- foonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gramofoonmuziek 8.20 Ochtend gymnastiek 8.30 B.N.O.: Nieuwsberich ten 8.45 Gramofoonmuziek 9.15 Voor de huisvrouw 9.20 Gramofoonmuziek 10.30 Utrechtsoh Stedelijk Archest (opn.) 11.00 Voor de kleuters 11.20 Piano- voordracht en gramofoonmuziek 12.00 Gramofoonmuziek 12.10 Schrammel- kwartet en solist 12.40 Almanak 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten 13.00 Waar komen onze tuinzaden van daan? 13.15 Roemeensch orkest Gregor' Serban, en zang met orgelbegeleiding 14.00 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua" en soliste 15.00 Zang met pianobegelei ding 15.30 Voor de zieken 16.00 Bij bellezing 16.20 Fragmenten uit de opera „Paljas" (gr.pl.) 16.30 Gramofoonmuziek 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten 17.30 Aan weerszijden van de Karpathen, Roemeensch-Hongaarsch programma 18.15 Sport en lichamelijke opvoeding 18.30 Ramblers 19.00 Ac tueel halfuur 19.30 Inleiding tot het vol gende programma 19.35 Omroep-Sym- phonie-orkest. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbin ding met de studio beschikken). 20.45 Uit de werkplaatsen van onze beeldende kunstenaars 21.00 Haydn-nroTamma (gramofoonmuziek en e.o.) 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten 22.00 Gramofoonmu ziek 22.15 Amusementsorkest (opn.) 23.0024.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM H, 301.5 M. 7.15—8.45 Zie Hilversum I 8.45 Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmlziek 10.40 Voor de plattelandsvrouw 11.00 Gramofoonmuziek 11.20 Ensemble Rent meester 12.00 Otto Hendriks en zijn or kest 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 13.00 Klaas van Beeck en zijn orkest 12.45 BNO: Nieuws- en economi sche berichten 13.00 Klaas van Bceck en zijn orkest 13.45 Voordracht 14.00 Omroeoorkest en gramofoonmuziek 15.00 Voor de vrouw 15.30 Viool en piano 16.00 Melodisten en soliste 16.45 Voor de vrouw 17.15 BNO: Nieuws-, economi sche- en beursberichten 17.30 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek 18.00 Piano voordracht 18.30 Een bakkers gezel kTijgt antwoord op ziin vrapen 18.45 Gramofoonmuziek 19.00 BNO: Wat Nederland schrijft 19.10 BNO: Nieuws berichten 19.20 Pianoduo 19.45 Bran dende kwesties, causerie 20.00 Gramo foonmuziek. Vanaf 20.15 Alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbin ding met de studio beschikken 20.15 Ge varieerd programma 20.40 Radiotooneel. 21.00 Gevarieerd programma 21.45 BNO: Nieuwsberichten 22.00 BNO: Toe lichting op het weermachtsbericht 22.10 22.15 Avondwijding. GEM. RADIO-DISTRIBUTIE BEDRIJF le progratama: 7.15—24.00 Hilversum I 2e programma: 7.15—22.15 Hilversum II. 22.1524.00 Duitsch programma. 3e en 4e programma: 7.0024.00 Duitsch programma. „Zóó IS KATWIJK". Hoeveel duizenden badgasten ziet Kat wijk des zomers niet door zijn straten naar zee trekken, doch slechts weinigen onder hen weten iets meer te vertellen dan dat de zee zalig en de zon heerlijk was. Weinig, te weinig, weten zij van de Kat- wijksche bevolking-van-alle-seizoenen en van de stoere vissdhers, die in de zomer maanden bijna verloren gaan in den stroom van vreemdelingen. Zy zagen wel het oude Katwijk met zyn eigen-aardige bevolking, het gezellige haventje en de prachtige historische kerk, maar begrepen de schoon heid er niet van. Om de duizenden, die dezen zomer weer naar de badplaats trekken, den aard van het stoere visschersvolk 'beter te leeren be grijpen en hen te wijzen op de schilder achtige plekjes, bezoekt de reporter van den Nederlandsohen Omroep Vrydag 20 Februari het legendarische Lugdunum, Hij zal de Katwijkers zelf laten vertellen over hun dorp, levenswijze, bedrijf en de oude kerk. Onder den titel „Zóó is Katwijk" zal de reportage Vrydag a^. van 10.40 tot 11.00 over Hilversum II zal worden uitge zonden Gemeentel. Aankondiging De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis: A. dat door hem is besloten: lo. aan te wijzen, krachtens art. 39 van de verordening op de Straatpolitie, als openbare wegen, waarop het op Zaterdag en Zondag, alsmede op algemeene feestda gen, verboden is zich langer op te houden dan voor het gebruik van deze wegen als verkeersweg noodig is: den Stationsweg en de Steenstraat. 2o. aan te wijzen, krachtens art. 39bis van de verordening op de Straatpolitie, als wegen, ten aanzien waarvan het verboden is tusschen het tijdstip van zonsondergang en het tijdstip van zonsopgang op of aam den openbaren weg op den grond te zitten of te liggen in gezelschap van iemand van de andere kunne: den Kanaalweg, den Roomburgerweg, het Delftsche Jaagpad, de Gevangenislaan, de Houtlaan, de van Beu- ringenlaan, het Schoolpad in het verlengde van de van Beuningenlaan, de van Slinge- landtlaan, den Maredijk, ten noorden van de spoorlijn LeidenHaarlem, den Haar lemmerweg, ten noorden van de spoorlijn LeidenHaarlem. 3o. te bepalen, krachtens art. 1, lid 2, sub b, van de verordening, houdende bepalin gen ter bevordering van tucht en zedelijk heid van jeugdige personen, dat een meer derjarige, in wiens gezelschap een minder jarige beneden den leeftijd van 18 jaar zich op door hem te bepalen avonduren op den openbaren weg bevindt en die niet is een (pleeg)ouder, voogd of verzorger van dien minderjarige, in het bezit moet zyn van een door die (pleeg)ouders, voogden of meer derjarige verzorgers afgegeven en onder- teekende verklaring, dat hij (zij) dien met name genoemden minderjarige op een be paald tijdstip van het woonhuis van den minderjarige naar een in die verklaring genoemd perceel en (of) terug mag bege leiden. 4o. te bepalen, krachtens art 1, lid 1, van de verordening, houdende bepalingen ter bevordering van tucht en zedelijkheid van jeugdige personen, dat de avonduren, waarop het minderjarigen beneden den leeftijd van 18 jaar verboden is zich op den openbaren weg te bevinden, zijn de avond uren van 8 uur 's namiddags af. 5o. te bepalen, krachtens art. 1, lid 2, sub 2 van de verordening, houdende bepalin gen ter bevordering van tucht en zedelijk heid van jeugdige personen: 1. dat als bewijsstuk, dat een minderjarige beneden den leeftyd van 18 jaar zich in af- wyking van het algemeene verbod op door den Burgemeester te bepalen avonduren op den openbaren weg mag bevinden, geldt: a. een verklaring van een predikant, R. K. geestelijke of schoolhoofd, dat de minderjarige op bepaalde dagen en uren in een bepaald perceel catechisatie ontvangt of lessen volgt; b. een verklaring van den Voorzitter van een door den Burgemeester te erkennen vereeniging, die ontwikkeling, ontspan ning of sport ten doel heeft, mede-onder teekend door een der (pleeg)ouders, voog den of meerderparige verzorgers van den minderjarige, dat de minderjarige op be paalde dagen en uren in een bepaald per ceel aan bijeenkomsten van de vereeniging deelneemt; 2. dat de door hem vastgestelde formu lieren voor deze bewijsstukken door of vanwege de predikanten, R. K. geestelij ken, schoolhoofden en Voorzitters der ver- eenigingen moeten worden aangevraagd op het Hoofdbureau van Politie (afdeeling Bij zondere Wetten) en aldaar na nauwkeu rige invulling weer ter afteeken ing moeten worden aangeboden; 3. dat verzoeken om erkenning door den Burgemeester door de besturen der ver- eenigingen moeten worden ingediend op het Hoofdbureau van Politie (afdeeling Bijzondere Wetten); 4. dat de sub 1 genoemde bewijsstukken slechts geldig zyn voorzoover de kortste weg naar en van het les- of vereenigings- lokaal wordt afgelegd en gedurende den tijd, die redelijkerwijze noodig is in dat lo kaal aanwezig te zijn of om onmiddellijk van dat lokaal naar huis terug te keeren. 6o. te bepalen, krachtens art. 2, lid 2, sub b, van de verordening houdende bepalin gen ter bevordering van tucht en zedelijk heid van jeugdige personen, dat als vol doende schriftelijke toestemming van een der (pleeg)ouders, voogden of meerderja rige verzorgers, dat een vrouwelijke min derjarige beneden den leeftijd van 18 jaar zich in afwijking van het algemeen verbod in een voor het publiek toegankelijke loca- liteit, waarvoor een vergunning of een ver lof A krachtens de Drankwet geldt, of na 7 uur des namiddags in een boscoop of in een voor het publiek toegankelijke locali- teit, waarvoor een verlof B krachtens de Drankwet geldt, met een anderen meer derjarige. als bezoekster mag ophouden, geldt een zoodanige toestemming, geschre ven op een door hem vastgesteld formulier, dat verkrijgbaar is op het Hoofdbureau van Politie (afdeeling Bijzondere Wetten). B. dat de besluiten vermeld onder lo en 2o in werking treden met ingang van 20 Februari 1942 en die vermeld onder 3o, 4o. 5o en 6o met ingang van 17 Maart 1942. Leiden, 17 Februari 142. De Burgemeester, STEVENINCK. De Gemeentesecretaris, VAN STRIJEN. KERKNIEUWS BENOEMINGEN IN HET AARTSBISDOM Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Amersfoort (H. Franc. Xaverius) den zeereerw. heer X. Fr. H. Reijers; tot pastoor te Varsselder en Vel thorn ten den zeereerw. heer H. A. Schurink, thans kapelaan te Utrecht (H. Willibrordus); heeft den zeereerw. heer F. C. Cosynse, pastoor der parochie van den H. Joannes den Dooper te Utrecht, op zijn verzoek om gezondheidsredenen tijdelijk eervol ontslag verleend tot de geestelijke bediening en heeft benoemd tot pastoor te Utrecht (H. Joannes den Dooper) den zeer eerw. zeergeleerden heer dr. Fr. W. I. Sehrader, thans kapelaan te Arnhem (St. Joannes den Dooper); heeft voorts benoemd tot kapelaan te Ulft (H. H. Petrus en Pau- lus) den weleerw. heer G. C. J. Goes er tot kapelaan te Kabauw den wc! heer S. O. A^^a (-

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2