WOENSDAG 18 FEBRUARI 1942 %)aadgfccwetó ótxategie. DUITSCHLAND Momentje -v vJ Zware militaire druk der Japanners 33ste Jaargang No. 10180 S)e £eidóelic (Bowïcvrd Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. DAGBLAD V OOR LEIDEN EN O IVÏ STREKEN Giro 103003. Postbns 11. Krach t-mensctaen ge vraagd! Kracht-menschen gevraagd! In een tijd zoo vol van geweldige kwesties, die tot op lossing móeten komen, zoo vol van aller lei verwikkeling, die ontward móet worden zijn er kracht-menschen noodig. Kracht-menechen. En men denkt aan vele goede eigenschappen, welke een kraoht-mensoh moet hebben. En men denkt wellicht óók aan vele.... andere eigen schappen, waaraan men tenonrechte de kwalificatie „kracht" verbindt, terwijl die eigenschappen niets hebben van die kracht, welke wij hier bedoelen en welke bedoeld móet worden door allen, die te recht in deze tijd kracht-menschen vra gen! Kracht kracht van de ziel, van den geest vindt ten slotte alleen en uisluitend haar bron in wat óók haar wezen vormt: in het vermoge om zich zelf te beheerschen. Zij, die over zichzelf heerschen, dat zijn de ware kracht-menschen! Daarom b.v. is alléén de ware kracht- mensch in staat, om óók onder de moeilijk ste omstandigheden de liefde te beoefenen. Want de beoefening van de liefde zal vaak eischen: zelfbeheersChing, zelfoverwin ning. Hij, die haat, is daarentegen ook al gebruikt hij kracht-termen en ook al uit hij dien haat in kracht-daden vaak een zwakkeling. Want de e i g e n 1 ij k e haat, de eigenlijke persoonlijke haat demonstreert dikwijls, dat men geen kracht genoeg bezit, om menschonwaardige verlangens en onedele gevoelens te on derdrukken, om zichzelf te beheerschen. Wie den onchristelijken haat weet te ver vangen door ware, christelijke liefde dat is een kracht-mensch! En zulke geestelijke kraoht-menschen menschen, die allereerst zichzelf onder al le omstandigheden waarlijk en innerlijk kunnen beheerschen heeft vooral noo dig een tijd, als dien, welken wij beleven, en als die welke komen zal. Nieuwe boterbon en verlenging andere bonnen. De Secretaris-generaal van het depar tement van Landlbouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Donderdag 19 Februari tot en met Vrijdag 27 Februari 1942 elk der met „09" genum merde bonnen van de boterkaart recht geeft op het koopen van 125 gram boter of 100 gram rund vet. Dit laatste kan uit sluitend worden betrokken door hen, die in de periode van 2 tot en met 5 Februari j.l. bon 09 bij hun slager hebben inge leverd. Gedurende het tijdvak van 19 tot en met 27 Februari a.s. geeft voorts elk der met „09" genummerde bonnen van de vetkaart recht o phet koopen van 125 gram boter zonder reductie of margarine. Voorts wordt de geldigheidsduur der met „07" en „08" genummerde bonnen van de boterkaart en van de vetkaar tverlengd tot en met Vrijdag 27 Februari 1942. De geldigheidsduur der met „204" tot en met „208" genummerde bonnen van de bonkaart algemeen, welke tot en met 21 Februari a.s. elk recht geven op het koo pen van 100 gram kaas, wordt verlengd tot en met Zaterdag 28 Febr. 1942. Ten slotte wordt er de aandacht op ge vestigd, dat de bon van de bonkaart algemeen, welke gewoonlijk wordt aange wezen voor het koopen naar keuze van havermout "of peulvruchten, gedurende het vierwekelijksche tijdvak, hetwelk op Zondag 22. Februari a.s. begint, uitsluitend recht zal geven op het koopen van peul vruchten. BENOEMINGEN BIJ DEN NEDERL. LANDSTAND. De boerenleider, hoofd van den Neder- landsohen Landstand, heeft benoemd, te rekenen met ingang van 1 Febr. 1942, tot voorman E. Z. Oldenbanning te De Wijk, tot hoofdstafleider O. F. J. Damave, te Voorburg, tot hoofd der hoofdafdeeling 1. T. E. Bontkes te Finsterwolde, tot staf- leider der hoofdafdeeling 1. mr. H. Rey- don te Voorschoten, tot hoofd der hoofd afdeeling 2. KI. de Vries Jr., te Groote IJ- polder, tot stafleider der hoofdafdeeling 2 ir. W. F. Gerhardt te 's-Gravenhage, tot hoofd der hoofdafdeeling. 3. D.Koudijs te 's-Gravenhage, tot stafleider der hoofdaf deeling 3. T. Koopman te Oegstgeest, tot stafleider der hoofdafdeeling 4 W. Slob te Hoofddorp, met de bepaling dat de voor man en de hoofden der hoofdafdeelingen hun taak als een eereambt vervullen. 2000 OPLOSSINGEN OP BANDEN PRIJSVRAAG. Daaronder zijn slechts 40 bruikbare inzendingen. De prijsvraag naar een nieuw gecon- strueerden rijwielband ter vervanging van den rubberband, verleden jaar door het Centraal Instituut voor Industrialisatie uit geschreven, nadert haar einde. De schif ting onder de meer dan 2000 ingezonden voorstellen in die, welke wel, en welke niet voor een prijs in aanmerking komen, is thans reeds zoover gevorderd, dat de eerste groep nog slechts uit 40 inzendingen bestaai. Binnenkort komt de jury weer bij een. Het is geenszins uitgesloten, dat zij voor het einde van deze maand in staat zal zyn, de prijswinnaars aan te wijzen. Mussert voor het kader van den Ned. Arbeidsdienst. In de rijk versierde zaal van Pulchri Stu dio sprak hedenmiddag Mussert, de leider der N.S.B., voor het kader van den Neder- landschen Arbeidsdienst. Aanwezig waren, behalve het hooger en midden kader van den Arbeidsdienst, zoowel voor mannen als meisjes, o.m. een aantal functionarissen van het hoofdkwartier der N.S.B. Mussert begon zijn rede met in het ge heugen terug te roepen den tijd van meer dan tien jaar geleden, den tijd bekend als het begin van de ineenstorting der wel vaart, maar tevens als het hoogtepunt van de geestelijke verwildering, den tijd, die den opmarsch van het communisme voor bereidde. Hoe ver het daarmede reeds stond blijkt uit het door de christelijke re geerders toegelaten anti-godsdienstige ge schrijf van de Tribune, uit het gebeurde met de Zeven Provinciën, uit de wijze waarop een man van formaat als generaal Snijders, ondanks zijn onvermoeiden strijd tegen den geest des tijds en de afbraak van alle geestelijke en moreele waarden, over boord werd gezet. In dezen tijd waar in de leuzen opgeld deden: „Liever blnojan dan doojan", „Liever lui dan moe", „Gods dienst is opium voor het volk", „Proleta riërs hebben geen vaderland" werd voor het eerst het woord Arbeidsdienst temid den van het Nederlandsche volk geworpen als een gebiedende eisch voor de hernieu wing van dat volk, n.l. op 14 December 1931 in het programma der N.S.B. Zelf voortdurend naast zijn school opleiding, geoefend in handenarbeid, heeft spreker grondige minachting voor labzwansen, ligt de Arbeidsdienst, wiens eerste en meest ijverige propa gandist hij is, hem zeer na aan het hart. Spreker behandelt de moeilijke eerste schreden van den Arbeidsdienst, als op- bouwdienst aangevangen met de resten van het vroeeere Nederlandsche leger, met dui zenden die geen liefde hadden tot den ar beid en wier gevoel voor de volksgemeen schap totaal onvoldoende was, maar toch doorgezet ondanks allé moeiten en teleur stellingen. De leider der N.S.B. zette vervolgens de beteekenis uiteen van de revolutie, welke zich in Furope voltrekt, niet alleen als reactie op de z.g. Fransche revolutie, maar als een nieuw tijdvak in het leven der vol keren. Een tijdvak waarin klassenstrijd en klassenwaan worden uitgeroeid, om te ko men tot de noodzakeliike volkseenheid: een tijdvak, waarin elk volk weer wordt erkend als werkgemeenschap, gebaseerd op den ar beid en op het besef dat arbeid de grond slag is van 's menschen bestaan; hoe reeds in het grijs verleden bepaalde arbeid, n.l. eentonige en zeer zware arbeid, dien men door slaven en later door hoorigen kon la ten verrichten, werd beschouwd als koop waar en hoe ra de officieele afschaffing van de slavernij een nieuwe vorm van sla vernij ontstond doordat zij, die geen kapi taal hadden, verohcht waren, hun arbeids kracht aan den meest biedende te verkoo- pen, op straffe van aan den honger te wor den prijsgegeven. Maar de revolutie van heden heeft mede ten doel de afschaffing van deze slavernij, door de eer van den ar beid te herstellen, en een van de middelen daartoe is de Arbeidsdienst, waar het trot- sche devies „ick dien" komt, in plaats van het: ik moet verdienen. Voorts behandelde Mussert de beteeke nis van den arbeidsdienst als schakel in de opvoeding van den modernen jongen mensch, niet alleen voor den werklooze of voor de zonen van Jan Boezeroen, met vrijstelling van de vaderszoontjes, maar voor het gansche volk. Ten eerste door het bijbrengen van orde, tucht en discipline, door de opvoeding tot netheid en frischheid. Ten tweede door de ontwikkeling van den eerbied voor den arbeid, het uitdrij ven van de luiheid, de vrees voor het vuil ma ken van de handen. Ten slotte door de ontwikkeling tot ge- meensch apsmensch, tot sociaal voelend we zen, tot zoon of dochter van ons volk, waardoor men leert, zijn aangeboren egoistisöhe. instincten in toom tè houden. Het vinden van geschikte werkobjecten voor den arbeidsdienst zal moeilijkheden geven. Men mag daarbij den gewonen ar beid niet beconcurreeren noch het natuur schoon aantasten. Te veel reeds is dit laat ste door een niets ontziende kapitalistische wereld gebeurd. Zeker zal de arbeidsdienst nog objecten kunnen vinden in landont- ginning, en droogmaking, maar meer nog in verhooging van natuur- en steden schoon, in behoud van monumenten, waar door tevens de liefde tot den bodem en voor de schoonheid van ons vaderland wordt aangewakkerd. In de opvoeding van den modernen jon gen mensch is de arbeidsdienst slechts een schakel. Na de opvoeding, aanvankelijk door de moeder alleen, daarna door de ouders, in de scholen, waar ouders en kerk hun natuurlijken en rechtvaardigen invloed hebben, maar waarbij de jeugdstorm het volksbindende element zal vormen, en ver volgens in den arbeidsdienst, komt als sluitstuk de militaire dienst. In het nieuwe Europa zal er een streng onderscheid zijn tussohen degenen, die al of niet de wape nen mogen dragen, en het Nederlandsche volk als Germaansch volk zal dit recht stellig ontvangen. In het komende Euro pa zullen de Germaansche volkeren, als zijnde van éénen bloede, lots verbonden op leven en dood, schouder aan schouder naast elkander staan. Velen verstaan dit nog niet, maar het is een historische nood zakelijkheid en het Nederlandsche volk worde zich van deze roeping bewust De dagen van 1014 Mei Mei heb ben getoond, dat een afzonderlijke Ne- derlandsohe weermacht geen reden van bestaan heeft In de toekomst zal de Nederlandsche soldaat deel Uitmaken van de groote Germaansche weermacht, om zijn vaderland te verdedigen waar dit behoort te geschieden, n.l. aan de grenzen van Europa. Zooals in Rus land gebeurd is, zal hij toon en een even goed soldaat te zijn als de Duit- sche. Aldus den jeugdstorm doorloopen heb bend, in den arbeidsdienst geschoold, deug delijk militair opgeleid, grootgebracht in Godsvertrouwen, liefde voor volk en va derland en eerbied voor den arbeid, zal straks de jonge Nederlander op zijn 21sten jaar plechtig en feestelijk worden opgeno men als volwaardig staatsburger in de Ne derlandsche volksgemeenschap. Ons volk komt in grooten nood te ver- keeren. Het is de 16de en 17de eeuw met groot doorzettingsvermogen en ongekende kracht tot stand gebracht net van handels nederzettingen over de geheele wereld is 'n den loop der eeuwen geleidelijk verlo ren gegaan, waarbij steeds Albion erfde. En nu het Engelsche imperium ten gronde gaat, zal, door de wijze waarop wij ons ko loniaal bezit aan Engelsche garanties heb ben gebonden, mogelijk ook de laatste rest verloren gaan. Arm en berooid zullen wij dus uit dezen oorlog komen en van den grond af aan moeten herbeginnen. Resoluut zal men daartoe de handen uit de mouwen moeten steken en aanpakken, steunend op het eenige wat ons geble ven is, onze vaderlandsche bodem, en de volkskracht van 9 millioen men schen, met als eenig kapitaal: de goe de eigenschappen van hand en hoofd en hart van ons volk. Maar de arbeids dienst zal onze jonge.mannen en meis jes moeten leeren, dat wij voor ons volk opnieuw een weg moeten banen en hen daarvoor geschikt moeten ma- ken^ Aan het slot van zijn rede sprak Mus sert een woord van dank tot den General- arbeitsfuehrer Bethman. die zich zooveel moeite geeft om het instituut van den ar beidsdienst ook hier te maken tot een voor beeldig opvoedingsinstituut, voor al zijn moeite en zorgen. Hij sprak de verwach ting uit. dat deze in zijn later leven met voldoening zal kunnen terugzien op zijn arbeid in de lage landen aan de zee. BERLIJN heeft niet nagelaten op de rede van Churchill een antwoord te geven, waarin het hem zijn militaire en politieke fouten onder den neus wrijft, hem verwijt Europa aan het bolsjewisme en zijn eigen land aan de Vereenigde Sta ten verkocht te hebben, de schuld te dra gen van het ontketenen van den oorlog in Oost-Azi8 met al de gevolgen van dien, en door al die blunders het Engelsche volk in de armen van de ellende, van den honger cn van het bolsjewisme gedreven te hebben- Dat is niet alleen de meening van de Wilhelmstrasse te Berlijn, maar zelfs in Engelsche kringen, in de rijen van het Brit- sche parlement hoort men gelijkluidende tonen en als Churchill het niet klaar had weten te spelen, om de debatten over den oorlogstoestand in het Lagerhuis uit te stellen, was de wereld ongetwijfeld gister middag reeds getuige geweest van „een zeer verhit debat" (volgens Churchill's eigen woorden), waardoor „in de geheele wereld zeer slechte en ongunstige reacties zouden ontstaan". Ook de Engelsche bladen nemen geen blad voor den mond en jeven Churchill voorzoover zij hem als leider der regeering nog niet in de woestijn willen jagen den raad om zich eens wat minder met de mi litaire strategie te bemoeien. Churchill en zijn regeering bevinden zich inderdaad in een buitengewoon ernstige politieke crisis. De tegenslagen van het Eritsche Imperium, waar het practisch ge sproken geen enkel klinkend succes tegen over kan stellen, beginnen het Britsche volk eindelijk wakker te schudden, zoodat het de verzwakking van de eens zoo ge vreesde Engelsche wereldmacht gaat be seffen en gaat gevoelen hoe het gevaarte wankelt en dreigt ineen te storten. Voor de volken van Europa is de heele jammerlijke en stuntelige oorlogvoering van Engeland één reeks mislukkingen, van af de terugtocht in Noorwegen via Duinker ken, Griekenland, Kreta en Noord-Afrika tot Singapore toe een oorzaak, dat zij zich volkomen afwenden van de gedachte, dat Engeland nog nooit een rol van beteeke nis zal kunnen spelen op het vasteland. Wie leiding wil geven, moet daartoe ook bekwaam zijn, maar wie niets beters weet te doen dan Europa aan Stalin en zijn eigen land aan Roosevelt aan te bieden, heeft zichzelf uitgeschakeld. De reeds eerder gemelde landing van Amerikaansche troepen in Ierland wijst er ob, dat het Britsche eiland bezig is een Amerikaansche buitenpost te worden in den Atlantischen Oceaan en als het Engel sche volk eenmaal ontwaakt zal zijn uit den roes van dezen oorlog en zal zien, hoe het eenmaal zoo trotsche Britsche Im perium is uiteengeslagen, en een vazalstaat van Amerika is geworden, zal het de kwa lificatie van Berlijn overnemen voor den man, wiens politiek en strategie tot dat re sultaat geleid hebben, nl. „doodgraver van het Britsche Imperium", STRIJDT VOOR EUROPA Duikbooisucces bij Aruba en Curasao Het Duitsche weermachtsbericht van gistermiddag luidt: Bij de gevechten in den middensec tor van het Oostelijk front had een groep vijandelijke strijdkrachten kans gezien 80 K.M. ten Zuid-Oosten van Wjasma door onze linies heen te bre ken. Na zwaren strijd werden zij in een tegenaanval ingesloten en vernie tigd. Het overblijfsel van 1848 gevan genen benevens 17 tanks, 86 stuks ge schut, honderden machinegeweren, granaatwerpers en bespannen sleden, alsmede een groote hoeveelheid ander oorlogstuig vielen ons in handen. Bo vendien werden tot dusver meer dan 5000 gesneuvelde vijanden op het ge vechtsterrein geteld. In de periode van 14 tot 16 dezer zijn bij de gevechten in het Oosten in to taal 78 tanks en 134 stukken geschut buitgemaakt of vernietigd. De Sovjet-luchtstrijdkrachten heb ben gisteren 48 vliegtuigen verloren. Vier eigen toestellen worden vermist. Duitsche duikbooten zijn de Carabi- sche Zee doorgedrongen, hebben ter hoogte van de eilanden Aruba en Cu racao drie tankbooten van 17.400 ton in totaal in den grond geboord en de olieraffinaderijen en haveninstallaties met artillerie beschoten. In Noord-Afrika geen gevechtshan delingen van beteekenis. Bij Alexan- drië viel een Duitsche duikboot een formatie Britsche oorlogsschepen van een kruiser en drie torpedojagers aan. Twee vijandelijke eenheden werden door torpedo's zwaar beschadigd. Bij vluchten van afzonderlijke En gelsche bommenwerpers naar de Duit sche Bocht is in den afgeloopen nacht een vijandelijk vliegtuig neergescho ten. Wachtmeester Kirchner, stukscom mandant, die in het weermachtsbericht van 15 dezer is vermeld, heeft gisteren nog 7 vijandelijke tanks stuk ge schoten. Luchtaanvallen op Sumatra OFFENSIEF TEGEN RANGOON WORDT VERNEEMBAAR. Maandag heeft de Japansebe luchtmacht buitengewoon hevige luchtaanvallen ge daan van Palembanig cup Sumatra tot Port Moresby in het Zuid-Oosten van Papoea. Overal werd aanzienlijke schade veroor zaakt aan militaire installaties, havenin stallaties en olie-opslagiplaatsen. Op de vliegvelden van Soerabaja en Batavia is een aantal vliegtuigen van den tegenstan der op den grond vernield. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de bevolking van Batavia van de autoriteiten instructies gekregen voor het geval, dat de Japanners verder oprukken. Onder meer moet de bevolking in dat ge val haar rijwielen vernielen en geen witte wasoh te drogen hangen „omdat die ge makkelijk als doel voor de Jaipansdhe vliegtuigen zou kunnen dienen". Omtrent de situatie in Birma berichten volgens Radio Mundial de correspondenten der Engelsche bladen, dat de Japanners op den rechter vleugel der Britsche troe pen een zwaren druk uitoefenen. Men voor- Churrfitll's strategisch beleid DEBATTEN OVER OORLOGS TOESTAND IN LAGERHUIS VERDAAGD Volgens een bericht van den Engelscben berichtendienst heeft Churchill in het La gerhuis ten aanzien van de succesvolle doorbraak der Duitsche oorlogsschepen „Scharnhorst", „Gneisenau" en „Prinz Bugen" door het Kanaal, en aangaande den val van Singapore zijn standpunt uiteen gezet. Hij verklaarde, dat de Duitsche vloot acties voor Engeland beslist voordeelig zijn geweest en de Britsche positie in den At lantischen Oceaan hebben verbeterd. Ver der deelde hij mede, dat op voorstel van de admiraliteit en het minsterie van Lucht vaart wordt onderzocht, waarom de bewe ging der vijandelijke oorlogsschepen zoo laat is ontdekt en of de samenwerking tus sohen luchtmacht en marine zoo nauw is geweest als zij had moeten zijn. Dit onderzoek aldus Ghurchill zal in het geheim ingesteld worden en ik be twijfel ten zeerste, of het resultaat voor publicatie geschikt zal zijn. Ik ben niet bereid een mededeeling over het onderzoek te doen of de verzekering te geven, dat het resultaat openbaar gemaakt zal wor den". Ten aanzien van Singapore verklaarde Churchill geen veredere mededeelingen te kunnen doen en gaf hij den raad zich te onthouden van „opgewondenheid en be schuldigingen". Naar uit het bericht van den berichten dienst verder blijkt,hebben de leden van het Lagerhuis vervolgens veertig minuten lang gedebatteerd over de vraag, of on middellijk een debat over de toekomstige SLAGERSBEENEN Mijn blozende slager verkoopt tegen woordig soep. Er komen lieden in zijn winkel met ketels, pannen, emmers en zelfs met bussen en liters soep torsend gaan zij naar huis. De soep is in ver warmde toestand een grijs vocht, dat door de huisvrouw door toevoeging van allerlei ingrediënten eetbaar, laat ons zeggen, nog eetbaarder moet worden gemaakt; in verkilden toestand is het „ietwat glibberigs", gelijkende op dril of gelei, ten bewijze, dat deze soep meer is dan een bepaald soort kook nat, geladen met vitaminen, of water alleen. Mijn blozende slager is slim en ik weet dat nu pas, want ik lees nu, dat de slager, die louter beenen op den bon verkoopt, zelf op den bon gaat. Louter beenen kosten geen bonnen, behalve dan beenen, welke men met kousen, sokken en wat dies meer zij pleegt te omhullen, maar deze komen voor soep verder niet in aanmerking. Maar die soep? Waarvan is die vervaardigd in de geheimzinnige werkplaats van den slager? Is zij getrokken v?n mergpijp? Het doet er ook niet toe. Noch voor de soep, noch voor de beenen worden bon nen verlangd. Maar één ding blijft vreemd.Als ik bij mijn dikken slager om vleesch kom, vertelt hij mij, dat er deze week een kwart koe ter beschik king is gesteld. En als ik hem dan vraag of hij vandaag niets heeft, zegt hij: neen, wij slachten morgen. Blozende slager: hoe doen ze dat? Het moet een grappig gezicht zijn als de Leidsche slagers tezamen en in ver- eeniging een kwart koe aan 't slach ten zijn. P.S. Den trouwen, maar onbekenden lezer wordt dank gezegd voor zijn veel soortige Vastenavondgaven. De kwali teit was voortreffelijk, zelfs van het aardappeltje, maar niet in overeen stemming met de kwantiteit. Overi gens kent hy mij slecht, indien hij denkt, dat ik op één avond al die heer lijkheden zou hebben verzwolgen. Ik hoop er langer van te genieten. U WEET, WAT W. H. N. BEDUIDT, WELNU, HELP DAN MEE EN STEL NIET UIT. Giro Winterhulp Nederland 5553. spelt dat de Britten zullen teruggaan op een verdedigingslinie aan de rivier de Sitlang. Deze rivier is echter niet zoo breed als de Sal win en niet zoo goed te verdedigen. Zooals Exchange Telegraph uit Rangoon meldt, zijn Japansdhe voorbereidingen voor een offensief tegen Rangoon reeds duide lijk waarneembaar. Volgens een bericht uit Bangkok heeft de Bengaalsche minister-president in een radiotoespraak gezegd, dat door den val van Singapore de provincie Bengalen in de eerste frontlinie is komen te liggen, zoodat er voor Calcutta een direct gevaar dreigt. ADMIRAAL HART. De woordvoeder der Japansohe marine heeft aldus bericht D.N.B. uit Sjanghai verklaard geen bevestiging te hebben van het bericht, dat de Amerikaansche ad miraal Hart zou zijn omgekomen. Wel kan bevestigd worden, dat de kruiser „Hou ston" bij den slag in de Javazee is gezon ken. Indien Hart toen aan boord van de „Houston" was, is hij waarschijnlijk met 'het schip ondergegaan. oorlogvoering zou worden geopend. Churchill was echter van meening, dat „een zeer verhit debat op dezen middag, zoolang onze gedachten nog door de ge beurtenissen versomberd en beïnvloed worden" slechts als uitwerking zou heb ben, dat „in de geheele wereld zeer slechte en ongunstige reacties zouden ontstaan". Hoewel deze woorden van Churchill met levendig „hoort-hoort"-geroep werden ont vangen, keurde het Lagerhuis tooh de ver daging van de debatten over den oorlogs toestand tot een der volgende bijeenkom sten goed. IN 'N PAAR REGELS Mislukte naderingspoging van Britsche vliegtuigen Afzonderlijk vliegende Britsche toestel len hebben Maandag getracht over de Ne derlandsche kust te vliegen. De Duitsche marineartillerie nam hen onder vuur en schoot een der vliegtuigen neer. De ove rige werden gedwongen terug te keeren. Amerikaansche patrouille vliegtuig verongelukt. Volgens een bericht uit Norfolk (Virgi nia) is een Amerikaansch patrouillevlieg tuig Maandagmiddag ten Oosten van Buena Vista tegen een berg gevlogen. Zeven le den der bemanning zijn om het leven ge komen. Drijvend dok in La Valetta vernield Het drijvende dok in La Valetta (Malta) is ten offer gevallen van Duitsche bommen, zoo heeft de Duitsche luchtverkenning ge constateerd. Het dok was bestemd voor de grootste schepen der Britsche vloot op de Middellp"-'

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1