DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Na dzn val van de basis Singapore DUITSCHLAND Mamentje DINSDAG 17 FEBRUARI 1942 33ste Jaargang No. 10179 Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. V Wat Is het ergste ln dezen tijd? Een actueele vraag, waarop ieder een antwoord klaar heeft, maar in die ant woorden zal een groote verscheidenheid zijn. In die antwoorden zal tot uitdrukking worden gebracht de wereldoorlog met alle noodzakelijke en niet-noodzqkelijke gevol gen, maar de een zal dit en de ander dat het ergste vinden. En toch wij zouden een geheel ander antwoord op deze vraag willen geven! De wereld-oorlog en de gevolgen daarvan liggen buiten den directen invloed van onzen persoonlijken vrijen wil. Het ergste in dezen tijd Is het kwaad, dat wij door onzen eigen vrijen wil onszelf en anderen aandoen! Dat is altijd het ergste, njaar nu is het nóg erger, omdat zeer speciaal een tijd als deze oils tot betere menschen moest heb ben gemaakt. Het kwaad, dat de mensch zichzelf aan doet, is gelegen in het feit, dat hij niet leeft, zooals zijn geweten hem voorschrijft te leven; in het feit, dat een katholiek niet leeft volgens zijn Geloof. Het kwaad, dat de mensch anderen aan doet, is gelegen in het feit, dat hij ten op zichte van anderen niet betracht de recht vaardigheid en de naastenliefde en in in strijd daarmede handelt. Het is allerdroevigst iri een tijd als deze te moeten constateeren een schandelijke practijk van het „ieder voor zich", een ge mis aan sociaal inzicht en sociaal hande len. Het is zeer ergerlijk, dat óók, -zelfs in een tijd als deze, de menschen vrijwillig elkaar zoo véél volkomen noodeloos leed berókkenen, door lasteren en kwaadspre ken, onredelijke afbrekende critiek, liefde loosheid. Het is als om wraak roepend, dat óók zelfs in een tijd als deze de menschen, ge dreven door geldzucht, zooveel onrecht vaardigheden begaan, zelfs tegenover noodlijdenden. Dat alles is het ergste in dezen tijd. Omdat het door ons vermeden kon worden; omdat het onder ons niet zóó behoefde te zijn. Wat zou 't er rondom ons anders uitzien, als ieder onzer zich inspande, om zijn gees telijk en stoffelijk bezit op waarlijk so ciale, op christelijke wijze te gebruiken; als wij allen ons beijverden, om het leven elkaar zoo goed mogelijk te maken; als de christelijke liefde zou worden beoefend, hoogtij zou vieren.... Dan, dan zou er geen leed door ons g e ijl a a k t worden en zou veel van het-onvermijdelijke leed wor den verzacht eg dragelijk gemaakt. Deze gedachte kan, naar onze bescheiden meening, een zeer vruchtbare gedachte zijn voor den komenden Vastentijd. INVOER VAN RUWE TABAK. Wanneer de plannen slagen sal ook de sigaren-industrie tot half December kunnen produceeren. Een medewerker schrijft aan de „N. R. Crt.": „Om te voorzien in de behoefte aan ta bak voor de Nederlandsche Industrie zijn er plannen om in het loopende jaar ruwe tabak aan te voeren uit verschillende lan den, Frankrijk, Italië en Algiers. De in te voeren soorten zijn in de eerste plaats ge schikt voor de verwerking door de kerf- of sigarettenindustrie. Ten einde den produc- tieduur in de sigarenindustrie te verlen gen, werd besloten een deel der Onder de in te voeren tabakken voorkomende, mede daarvoor geschikte soorten beschikbaar te stellen voor de sigarenindustrie, ter ver werking als binnengoed. Wanneer de in voer overeenkomstig de plannen ver loopt, zal de sigarenindustrie, onvoorziene onlstandigheden voorbehouden, wat de bin nengoedpositie betreft, op basis van het huidige vér werkingspercentage tot onge veer begin December a.s. kunnen produ ceeren. De ombladpositie is voldoende om op basis van het huidige verwerkingsquo tum in de behoefte tot half December a.s. te voorzien. De dekbladvoorraad zou, in dien ter zake geen voorzieningen werden getroffen, minder .ver reiken. De hier aan wezige voorraad dekblad is toereikend tot ongeveer eind September. Van de reeds ingevoerde Hongaarsche tabak, welke bin nenkort als omblad zal worden toegewezen zal wellicht s1 echts een klein gedeelte als dekblad kunnen worden verwerkt. Ten einde de productie van sigaren te kunnen handhaven tot 1 December a.s. is het daar om noodzakelijk, dat het ontbrekende kwantum dekblad 'wordt gesorteerd uit het thans nog aanwezige natuuromblad. Het eventueel^ tekort, dat hierdoor aan omblad ontstaat, zal moeten worden aa». gevuld met kunstomblad. Het ziet er dus naar uit, dat de Nederlandsche sigarenin dustrie tot begin December, hoewel in be perkte mate, kan lijven produceerbena In ieder geval blijkt, dat de betreffende in stanties alle moeite doen, óm het Neder landsche publiek zoo lang mogelijk van rookartikelen te voorzien." De in bezit neming der stad PALEMBANG BEZET. De Londensche nieuwsdienst bevestigt, dat de Japanners Palembang hebben bezet, DE IN BEZIT NEMING VAN SINGAPORE. Onmiddellijk na de capitulatie van Sin gapore hebben Japansohe vlootstrydkraoh- ten naar Domei meldt, de vestingen op en om het eiland Singapore in bezit genomen en tegelijkertijd een aanvang gemaakt met h opruimen van de mijnen in de wateren in de omgeving van het eiland. Het Ja pansohe opperbevel is door de Engelsohen op de hoogte gesteld van de ligging der mijnenvelden, alsook over de.mogelijkheid voor een toegang tot de haven. Voorts werd een accoord bereikt voor het gebruik van de in de haven van Sin gapore liggende Britsohe oorlogsschepen.. Eenheden van de Japansohe vloot heb ben haar aanvallen tegen schepen, die uit Singapore gevlucht waren, voortgezet. Do mei verklaart hierbij nog, dat de vijande lijke sohepen* die naar Batavia, Soerabaja en ander havens trachten te ontkomen, daarmede niet gewonnen hebben. Deze ha vens kunnen namelijk wat haar verdedi gingsinstallaties aangaat niet met Singa pore vergeleken worden. In toonaangevende kriAgen te Londen zoo meldt Reuter, wordt verklaard, dat het onjuist zou zijn aan te nemen, dat een evacuatie van beteekenis uit Singapore had plaats gevonden. Men is van meening, dat de Engelsohen zware verliezen aan ma teriaal en uitrusting hebben geleden. De evacuatie van Britsohe vrouwen en kin deren was bijna ge heel ten uitvoer ge bracht. TOKIO VLAGT. Sinds de vroege ochtenduren van Mam dag zijn Tokio en alle andere Japanscne steden veranderd in een zee van vlaggen, nadat de radio Zondagavond het bericht over de onvoorwaardelijke Britsohe capi tulatie van Singapore had verspreid. Voor het keizerlijke paleis en op velé pleinen der stad verzamelden zich reeds vroeg tienduizenden geestdriftige Japan ners om deel te neimen aan de georgani seerde optochten. 'De officieele feesten ter gelegenheid van den val van Singapore, zullen in Jieel Ja pan plaats vinden op 18 Februari. 60.000 MAN BRITSCHE TROEPEN OP HET EILAND SINGAPORE. Naar Domei meldt, zouden de vijande lijke strijdkrachten, die op de eiland ves ting Singapore tof de overgave genood zaakt werden, ongeveer 60.000 man sterk zijn, van wie ongeveer 15.000 Enge!schcn en 15.000 Australiërs, de overige 30.0UC In diërs. Voorts wordt bekend, dat zich in de stad Singapore op het oogenblik var. de bezetting nog ongeveer een mii'ioen menschen bevond, onder wie 120 Engel - sche vrouw-iti en kinderen. In een speciaal bericht uit Batavia meldt de „Daily Mail", dat Batavia op het oogenblik door vluchtelingen uit Singa pore van het Maleische schiereiland wordt overstroomd. Geen der vluchtelingen kan beweren, dat hij gemakkelijk heeft kunnen vluchten. De schepen, waarmede de vluch telingen naar Batavia voeren, zijn onder weg door de -Japanners getorpedeerd of minstens uit de lucht aangevallen. De meeste vluchtelingen bezitten nog slechts de kleeren, die zij dragen en zelf deze ont breken zelfs bij velen. SPOORLIJN OP MALAKKA HERSTELD. De snelheid, waarmee het herstel in de oorlogsgebieden geschiedt, blijkt uit de omstandigheid, dat het verkeer op de spoor baan van 1700 km., die de grens van Bur ma verbindt met Singapore, gisteren is hervat, nadat in de afgeloopen week de dyk, die het vasteland verbindt met het eiland Singapore was hersteld. ADMIRAAL HART GESNEUVELD. Admiraal Thomas Hart, die den 7en Fe bruari, naar men zeide wegens ziekte, het opperbevel over de geallieerde vloot in den Stillen Oceaan aan den Nedcrlandsbh-In- dischen vice-admiraal Helfrich moest over geven, is volgens een bericht uit Soera baja aan bqprd van den Amerikaanschen kruiser „Houston" gesneuveld. De kruiser „Houston" werd den 4en Februari in den zeeslag bij Java met twee Nederlandsch- Indische kruisers tot zinken gebracht KAART VA hi REIT Verklaring van Tojo NA DE CAPITULATIE VAN SINGAPORE. De Japansohe premier, Tojo, heeft in een uitvoerige verklaring in den Rijks dag zijn standpunt bepaald omtrent de situatie in Oost-Azië na de capitulatie van Singapore. De val vaiï Singapore, zoo verklaarde hij, beteekent de bezetting van alle be langrijke 3ritsche en Amerikaansche steun punten in Oost-Azië/ door de Japansohe troepen. De Japanners zullen 'voortdurend de operaties in Burma voortzetten om de Britsche militaire steunpunten te «verove ren en om dezen Anglo-Amerikaansehen lavitailleeringsweg voor Tsjoenking *te blokkeeren. De Japanners denken er in het minst nitt aan, de Burmeesche bevolking als hun vijand te b.eschouwen, Als deze bevol king bereid is, met Japan samen te wer ken, zal Japan aan de bevolking gaar ne zijn positieve medewerking verleenen bij de vorming van een „Burma voor de Burmeezen." Tojo verzekerde voorts, dat Japan ook de /venschen en de traditie d:r bevolking van Ned.-Indië zal respecteeren, indien deze de bedoelingen van Japan begrijpt en be leid is aan den opbouw van een grooter Oost-Azië mee te werken. Omtrent het China van Tsjoengking merkte Tojo op, dat dit met het oog op den I voortdurenden opmarsch der Japansohe .roepen in Burma veroordeeld is binnen kort afgesneden te worden. Het bewind van Tsjiang Kai-Sjek is geisdleerd en hul peloos en Japan is voornemens dit bewind met alle vastberadenheid den doodsteek toe te dienen. De staatsman gaf evenwel de verzeke ring, dat Japans standpunt jegens de be volking van China dusdanig is, dat het streeft naar broederlijke aaneensluiting iret haar. Want Japan is voornemens den nieuwen opbouw van Oost-Azië in samen werking met de bevolking van China tot stand te brengen. Met betrekking tot Australië en Nieuw- Zeeland heeft Tojo verklaard, dat deze k-nden een onnoodigen oorlog, waarbij zy -zich op de Ver. Staten en Groot-Brittannië zouden moeten verlaten, dienen te ver mijden. De toekomst van Australië zal ervan afhangen, of het. tegenover Japan oen rechtvaardige en billijke houding aan neemt. Nopens Zuid-Amerika en andere neu trale landen verklaardé Tojo, dat hij/de vaste overtuiging kqestert, dat zij de wer kelijke bedoelingen van Japan begrijpen en zich niet onder pressie van Amerika en Engeland genoopt zullen zien voor deze landen de kastanjes uit het vuur te halen. Overigens mag de val van Singapore, nldus eindigde Tojo, niet leiden tot ver- sTapping van het moreel van het Japan sche volk en tot aanmatiging. Jap^n zal nog nauwer samenwerken met zijn b'ondgenoo- teri en de militaire operaties krachtig voortzetten om de vernietigendeslagen toe te brengen aan de Ver. Staten, Groot- Brittannië en hun satellieten. STRIJDT VOOR EUROPA Dultsche successen in sowjet-Unte Het Duitsche weermachtsbericht van gisternam'iddag luidt als volgt: In den centralen sector van het oos telijk front is een der ingesloten vijan delijke formatiesvernietigd; 800 ge vangenen en 42 kanonnen vielen in onze handen. Ook in de andere secto ren leed de vyand opnieuw zware ver liezen. C* In den strijd tegen de Sovjet-lucht strijdkrachten zijn gisteren 46 vijande lijke vliegtuigen vermeld; wij verloren 2 vliegtuigen.- In het gebied van het Kanaal maakte een versperringsbreker in een kort ge vecht met vijandelijke motortorpedo- booten talrijke treffers. Een Britsche motortorpedoboot is waarschijnlijk ge zonken. In Noord-Afrika verliepen plaatse lijke aanvallen van Duitsch-Italiaan- sche strijdkrachten met succes. Op Malta werden door bomtreffers van Duitsche gevechtsvliegtuigforma ties aanzienlijke verwoestingen aan militaire installaties en laadinrchtngen aan de haven van'La Valetta aange- rcht. Bij luchtaanvallen op vliegvelden op het eiland werden flrie Britsche bommenwerpérs op den grond ver- ïield en benzineopslagplaatsen in brand geworpen. In luchtgevechten boven Malta en in het Oosteh van Cyrenaica schoten Duitsche jagers zonder eigen verliezen 15 Britsche vliegtuigen neer. Aan het slagen van het doorbreken on zer zeestrijdkrachten door het Kanaal hebben de onder bevel van kaoitein- ter-zee en Kommodore Ruge staande mijnenvegers en beschermingsvaartui gen een groot aandeel gehad. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachtsbericht van gistermiddag luidt als volgt: Lucht- en zeestrijdkrachten der As heb ben in succesvolle, welberekende samen werking, een schitterend succes behaald, dóór op te treden vanuit de verschillende steunpunten in de Middellandsche Zee. Het groote vijandelijke konvooi, dat ge signaleerd werd door onze verkenning bij zijn poging om, verdeeld in verscheiden groepen'en onder sterk escorte van Alexan- drië uit Malta te bereiken, werd weer her haaldelijk aangevallen. Een deel van het konvooi werd vernietigd, een ander deel gedwongen rechtsomkeert te maken. Tiidens de gevechtshandelingen van 13 tot 15 dezer zijn in totaal, naar is gecon stateerd, zeven koopvaarders, een torpedo jager en een klein escorteschip in den grond geboord. Acht koopvaarders, vijf kruisers en twee toroedojagers werden be schadigd, twee vliegtuigen vernietigd. Ook in Cyrenaica heeft de Duitsche en Italiaansche luchtmacht biizonder levendi ge bedrijvigheid ontulooid. Zij bestookten in scheervlucht on stoutmoedige wijze auto's, artilleriestellingen en troepencon centraties van den tegenstander met ml- trailleurvuur en bracht hem zeer zware verliezen toe. Escadrilles van onze jagers hebben in den strijd met een groot aantal Curtiss-toestel- len, vier tegenstanders neergeschoten en vele andere getroffen. Een onzer toestellen is niet teruggekeerd. Duitsche en Italiaansche formaties heb ben herhaalde malen de doelen oo Malta met zichtbaar met bommen bestookt. Om vangrijke branden werden nog op grooten afstand van het eiland tijdens den terug tocht door de vliegers waargenomen. Een onzer duikbooten is niet op haar ba sis teruggekeerd. De vijand heeft zonder succes aanvallen gedaan op Tripolis en Benghazi. Talrijke bommen, die in de eerste ochtenduren van gisteren werden uitgeworpen bovep. Augus ta, Cyracuse en Floridia, beschadigden en kele gebouwen zwaar. Deze aanvallen eischten enkel dooden en gekwetsten on der de burgerbevolking. Politieke scanning in Engeland WAT ENGELAND VAN CHURCHILL WIL Bij de eerstvolgende parlementsdebatten zal Churchill hard aangepakt worden zoo meldt de Londensche correspondent van „Nya Dagligt Allehanda". Churchill moet eindelijk, zoo wordt gezegd, zijn ge- lv-ole kracht wijden aan het minister-pre- siJentechap en strategische problemen overaten aan een man, die van zijn kant al zijn tijd aan deze taék kan wijden. Bo vendien moet een man met energie werken aan een grootere samenwerking tusschen v^oot, lucht wapen en leger. Men wil in het p^riement ook weten, wie voor het „fias co in het Kanaal" verantwoordelijk was, ■Je chef van de admiraliteit of de chef van het lucht wapen. Alle bladen, zoo gaat de correspondent verder, doen een beroep op Churchill om het vertrouwen var. het volk in de regee ring te herstellen, aangezien anders ergere gebeurtenissen voor Engeland de regee- r;ng wijzigingen zouden opdringen. De Londensche correspóndent der „Goe- ttborgs Handels och Sjoefarts Tidningen" maakt eveneens melding van toenemende politiek^ spanning in Engeland, die van rechts en links tegen Churchill merkbaar wordt De binnenlandsche politieke crisis VASTENAVOND. Het Is vanavond Vastenavond en ik denk aan die andere jaren, toen het hiuis geurde riaar oliebollen, heete bis- schopwij-n, in ieder geval naar braac^ en dronk, waar wij heden ten dage nuchter van blijven. Nu weet ik wel, dat een goede huisvrouw toch haar best zal doen en met 'behulp van de kraan en wat bevroren aardappelen iets zal fabriceeren, dat vanavond naast het koffiesurrogaat als pronkstuk op tafel zal verschijnen, maar wij, mannen, heb ben niet gezien, hoe en uit welke in grediënten het werd samengesteld en, de handigheid prij'zende van onze wet tige huisvTouiw, moet het toch ook smaken. Ik zeg het U dus eerlijk, ik ben benieuwd wat de avond brengen zal. t Als ik het menu moest opmaken, zou het er droevig uitzien. Het zou misschien zoo iets worden: Een slap kopje koffiesurrogaat. Zwart gebakken aardappelkoekjes. Eén sigaar van papier en boombla deren. Een spelletje 'kaart met onze zinken munten. En tusschen de spelletjes door een gesprek over den oorlog. Het is maar goed, dat wij bekwame en optimistische huisvrouwen hebben, die ons in de keuken niet meer toela ten en iets maken uit zoo goed als niets. En overigens hebben wij de prettige gedaohte, dat wij tóch niet behoeven te vasten en dat wij dus op Vasten avond ook niet zooveel pretenties mo gen hebben. Ik wensoh U een prettigen Vasten avond. in Engeland bntwikkelt zich snel en zou nog erger kunnen worden dan indertijd Je Noorsche crisis. Ook in linksche kringen zoo constateert de correspondent verder, neemt de critiek toe. Op een bijeenkomst, waar 300.000 georganiseerde Britsche ar- oe.'ders vertegenwoordigd waren, heeft de secretaris, Robert Willis, verklaard: „Met mooie woorden v/int men geen slagen. Na iedere nederlaag heeft men ons schitte rende staaltjes van Engelsche wélsprekend heid laten hooren. Wij moeten ons losruk ken uit de betoovering van Churchills woordkunst". Hij verklaarde verder, dat de vakvereenigingen doorslaande bewijzen be zitten van de ongeschiktheid, en zelfs van rechtstreeksche sabotage van Engelsche geldschieters, waardoor de productie bijna overal is vertraagd. Palembang olieslad op Sumatra GROOTSTE RAFFINADERIJEN VAN NED. INDIë. Palemibang, een stad met ruim 100.000 inwoners w.o. 1900 Europeanen, ligt aan de Moesi, die met haar vele zijrivieren het grootste gedeelte der residentie Palem bang afwatert. Hoewel de stad op vrij grooten afstand van de monding ligt, is zij voor groote zeeschepen bereikbaar. Door deze omstandigheid en door de culturen en mijnbouw in wijden omtrek heeft Palem bang zich tot een belangrijke handelsstad met uitvoer van rubber, koffie, steenkool en olieproducten ontwikkeld. Daartoe werkt ook de spoorwegverbinding met de olie- en steenkool-vindplaatsen mede, ter wijl Palembang door het vliegveld by Ta- langbetoetoe in het luchtverkeer was op genomen. De oliewinning geschiedt om. bij Mosa- raenim en Lahat, eenige honderden kilo meters ten W. van Palembang gelegen, en de ruwe olie wordt in pijpleidingen naar Palembang vervoerd. De exploitatie is in handen van de Bataafsche en de Neder landsche Koloniale Petroleum Maatschap pij. Bovendien gaat de olie uit het Djam- bigebied, waar de Ned. Indische Aardolie Maatschappij werkzaam is, in eéh onèer- grondeohe leiding van 288 kilometer lengte naar Palembang. Totaal wordt op Suma tra ruim 4 millioen ton olie d.w.z. ruim de helft der Ned. Indische productie gewon nen. De raffinaderijen bevinden zich enkele kilometers ten O. der stad aan de- Moesi. Zij zijn de grootste van Ned. Ihdië. De :n- stallatiefe van de Bataafsche bij Pladjoe 'hebben een capaciteit van 2.35 milliosn ton jaarlijks, terwijl die van de N.K.P.M. nog een iets grootere capaciteit hebben. INDIë IN GEVAAR. Indië in gevaar, itoe dikwijls is er niet op gewezen, dat het onverantwoordelijk gedoe van de „Nederlandsche regeerders" in Londen ons Indië in de waagschaal stri de. Wij hier in Holland moeten lijdelijk toezien en kunnen aan den gang van za ken ginds niets veranderen. Maar wel kan dat gebeuren In Europa. En het gebeurt ook. Toen Europa in ge vaar was hebben duizenden flinke Neder landers zich gemeld om dat gevaar af te wenden. Schouder aan schouder met de Duitsche weermacht hebben zij den strijd aangebonden met het leger van de Sovjet. Europa rin gevaar. Nederlanders snelden te wapen. Zorgt u er voor, dat het dezen mannen aan niets ontbreekt, als zij bij de uitoefening van hun plicht vallen. Steunt daarom de Nederlandsche ambu lance en stort uw bijdrage op girorekening 8 7 6 0 0 Nederlandsche Ambulance, Koninginne gracht 22 's-Gravenhage.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1