P.J. VERHOEF Jr., Leiden VRIJDAG 13 FEBRUARI 1942 DE LEIDSCHE COURANT 2 Hoofdredacteur: Th. Wllmer, Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Gelse, Lelden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop. Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen, Leiden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders. Leiden. WEERBERICHT ZONS pP- EN ONDERGANG: "Zono nder 6.48 uur Vrijdagavond. Zon op 8.59 uur Zaterdagavond. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd MAANSTANDEN. 14 Februari: De* maan komt Zaterdag morgen om 8.13 uur op en gaat Zaterdag namiddag om 5.57 uur onder. (Nieuwe maan). 15 Februari: De maan komt Zondagoch tend om 8.48 uur op en gaat Zondagavond om 7.12 uur onder. 10 Februari: "De maan komt Maandag ochtend om 9.18 op en gaat Maandagavond om 8.25 uur onder. 17 Februari: De maan komt Dinsdagmor gen om 9.45 uur op en gaat Dinsdagavond om 9.36 uur onder. 18 Februari. De maan komt Woensdag morgen om 10.10, op en gaat Woensdag avond om 10.46 onder. 19 Februari: De maan komt Donderdag- morgén on^ 10.34 uur op en gaat Donder dagavond om 11.53 uur onder. WIJZIGING ARBEIDSUREN. In verband met de gaslooze uren. De secretaris-generaal van het departe ment van Sociale Zaken heeft aan hoofden of bestuurders- van ondernemingen, in •wier fabrieken of ^werkplaatsen tengevol ge van de gaslooze uren tusschen 3 uur des namiddags en 5 uur des namiddags en tusschen 9 uur des namiddags en 6 uur des voormiddags geen arbeid kan worden ver richt, zoolang de bepaling van de gasloo ze uren van kracht blijft, toegestaan, dat, in afwijking van de Arbeidswet, de nor male arbeidstijden mogen worden gewij zigd, in dier voege, dat de ure# waarop tengevolge van deze gablooze uren arbeids- verlet zou plaats vinden, voor zoover mo gelijk, worden ingehaald in de resteerende tijdsruimte en m aansluiting apn het be gin of einde van den normalen arbeidstijd. OPMERKINGEN OVER DE GASLOOZE UREN. 1. De opmerking, welke hier en daar ge maakt wordt, dat men in de gaslooze uren nog gas heeft, kan juist zijn, doordat: a. In geen enkele fabriek het gas geheel wordt afgesloten, alleen wordt de druk zoodanig verminderd', dat men het gas ipractisch niet kan gebruiken. Er moet steeds eenige druk blijven bestaan. b. Behalve die gebieden in Limburg en Oost-Brabant, die gas van de staatsmijnen (betrekken, hebben alle gasfabrieken de verplichting den druk gedurende de gas looze uren te verminderen, maar om be- drijfstechnisöhe redenen hebben enkele fabrieken nog niet van den eersten dag af dden druk verminderd. c. liet is niet bij alle fabrieken zoo, dat de vermindering van den gasdruk ook dadelijk door ieder te merken is. Dit hangt van plaatselijke omstandigheden af. 2. Het probeeren door het publiek of men gat. heeft is uiterst gevaarlijk. Soms heeft men nog gedurende ©enigen tijd gas, waar na de gasvlam langhaam uitgaat en men de kan6 loopt te vergeten het kraantje dicht te draaien. Derhalve moet ernstig ge waarschuwd worden tegen het probeeren of men in de gaslooze uren gas heeft. 3. Het publiek moet de volgende regels in acht nemen: a Eenige minuten vóór dat de gaslooze •uren intreden de kranen van alle huis houdelijke toestellen dicht draaien. b. Van de huishoudelijke toestellen eerst dan de kranen weer openen, wanneer en- UTPGESLOTEN SLAGERS. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd deelt mede, dat weder om <pénige slagers wegens frauduleuze slachtingen of het voorhanden hebben van niet gekeurd vleesch van het verkrijgen van een toewijzing" van vleesch, vleesch wa ren en/of afvallen werden uitgesloten: het zijn de slagers: H. Ravenhorst, Naarderstraat 27, Hilver sum (N.-H.); J. Blakenburch, Lewedorp H. 124c, 'sHeer Arendskerke (Zld.);L. L. Fop- ma, No. 479, Oude Bildtdijk (Fr.); J. P. G. Groot, Dusartstraat 30. Amsterdam; W. van Schijndel, Waalwijk (N.-B.); C. J. H. v. d. Griend, wijk A No. 30, Engelen (N.-B.); R. ^tezelman, Molenvaart 59, Anna Pau- lowha (N.-H.); Joh. Verbeek, Dorpsstraat A.15, Eethen (N.-B.); D. J. Nicolai, No. 32, Woudsend (Fr.); H. Boer, Kapelstraat 14, Bedum (Gr.); H. de Bresser, St. Elisabeth- straat 31, Vught (N.-B.); Chr. W. de Gier, Helvoirtschenweg No. 115, Vught (N.-B.). FEUILLETON Sfoie made óUepeti - y m door GERT HARTENAU—THIEL. 7) t Na een uur bereikten we de residentie van den radja. Met opzet had ik, teneinde niet onnoodig opzien te verwekken, mijn aankomst niet telefonisch aangekondigd, en zoo kon het gebeuren, dat ik bij de lan dingsbrug niemand anders vond dan een paar leegloopers, die hier gewoonlijk den dag plachten door te brengen. Gevolgd door den priester, mijn bedienden en de soldaten, ging ik aan wal en onder leiding van eerstgenoemde begaf ik mij onmid dellijk naar de toko van een der markant ste vertegenwoordigers der kooplieden uit^ het hemelsché rijk, den Chinee^Khun Ho.' Toen ik hem het doel van mijn bezoek 1 mededeelde, wierp hij zich onmiddellijk voorover op den grond, ondef vele dure eeden zijn onschuld betuigend. Ik deelde hem echter mede, dat hij zoo lang voor de wandaden van zijn .landgenooten zou moe ten boeten, tot de eigenlijke daders waren gearresteerd. Op een wenk mijnerzijds na men twee soldaten hem in hun midden, en twee Chineezen, die op zijn gekrysch kwa men toesnellen, ondergingen hetzelfde lot. EEN VAST BEDRAG. De uitgeversmij K te B., schreef aan de Nederlandsche ambulance, dat zij maan delijks een vast bedrag zullen overschrij ven op girorekening 87600. De firma van D. te U stort iedere week een bepaald 'bedrag. Mevrouw N. te J. zegt, da£ zjj maande lijks een rijksdaalder stort. De leerlingen van dé H.B.S. in V. hou den aan het begin van de maand een in zameling voor de Nederlandsche Ambu lance. Waar blijft uw storting toch?- U kent toch het gironummer? Noteert het: 87600. Nederlandsche Ambulance, Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. kele minuten na het eindigen van de gas looze uren verstreken zyn. c. In geen geval uit gemakzucht of angst de hoofdkraan afsluiten tijdens de gaslooze uren. DE DAG DER DUITSCHE POLITIE. In het kader van de „Tag der Deutschen Polizei" worden Zondag a.s. op het soort terrein Houtrust in Den Haag een handbal en een voetbalwedstrijd gehouden, waar van de baten ten goede zul'en komen aan het Winterhilfwerk. Des middags om 2 uur wordt het programma aangevangen met den handbalwedstrijd tusschen twee keur- ploegen van de marine en de S.S. und Po- lizeisportgemeinschaft in den Niederlaende. De voetbalwedstrijd, welke daarna om 3 uur zal aanvangen, brengt een wedstrijd tusschen een keurploeg van de Luftwaffe in den Niederlaende en een keurploeg van de S.S. und Sportgemeirschaft in den Nie derlaende. Het belooft een bijzondere span nende wedstrijd te worden, daar beide ploe gen in het verleden reeds goede resulta ten hebben weten te verkrygen. Collectie arbeidsovereenkomst maat- kleedingbedrijf (heerenkleeding). Het college van Rijksbemiddelaars heeft, hangende de voorbereiding van een binden de regeling in het maatkleedingbedrijf (heerenkleqding) terzake, welke in een gevorderd stadium verkeert, de op 30 Oc tober 1941 getroffen regeling, die op 15 Februari a.s. zou afloopen, verlengd. GEMENGDE BERICHTEN MONTEUR DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Gisteren is de 40-jarige monteur D. W. Groen van het gemeentelijk electrisch be drijf te Middelburg bij werkzaamheden in een hoogspanningsstation door een stroom van 3000 volt getroffen. De man, die ge- l.uwd is en vader vón drie kinderen, werd liter dood aangetroffen. SLACHTOFFERS VAN GAS- VERSTIKKING. .Gisteniiorgen werd de politie te Hilver sum verwittigd, dat de 59-jarige mevrouw G. H.v. d. P., wonende a /n de Gouden Regenlaan, aldaar, het slachtoffer was ge worden van gas verstikking. Bij het opzet ten van enkele ketels water op het gas is zij waarschijnlijk door uitstroomend gas bedwelmd, voordat zij de gasstellen kon ontsteken. Een ijlings gewaarschuwd arts kon slechts den" dood constateeren. Woensdagmorgen omstreeks 10 uur vervoegde de werkster N. W. zich aan het woonhuis van den alleenwonenden 65-ja- rigen heer W. J. K. aan het Fabriekslaantje te Tiel. Op haar herhaald kloppen kreeg zij geen gehoor, wat haar ten zeerste ver wonderde, daar de heer K. de gewoonte had vrij vroeg op te staan. In overleg met de buren werd berioten, de deur te for- ceeren en zich toegang te verschaffen. Nau welijks was men binnen of men bemerkte^ een sterke gaslucht. De heer K. werd dood in bed aangetroffen. Uit het onder zoek is vrywel zeker komen vast te staan, ^at K., toen het gaslooze uur (21 uur) was Ingegaan, de kraan van .het gastoestel niet had gesloten, zoodat 's morgens, toen de toevoer weer normaal werd, het gas vrij kon uitstroomen. Vóór men zich 's avonds ter ruste be- gëeft, overtuige men zich terdege of alle kTanen v9ldoende zijn afgesloten. De liturgie der Kerk ZATERDAG, 14 Febr. Mis van Maria op ren Zaterdag: Salve. (Votiefmis van 3 Febr. tot Paschen). 2e gebed v. d H Va- lentius, Martelaar; 3e tot den H. Geest; 4e voor den vrede. Prefatie van Maria (invul len: En U om de vereering). Kleur: Wit. li» de kerken Van de E.E. P.P. Franciscanen ZATERDAG: Mis v. d. Z. Joanna van Valois, weduwé: Cognovi. 2e gebed v. d. II Valentinus; 3e voor den vrede. Gewone Prefatie. Natuurlijk verspreidde het bericht van de arrestatie van den rijken Chineeschen koopman zich als een loopend vuurtje door de omgeving en toen wij naar buiten traden, hadden wij dan ook waarlijk niet over gebrek aan belangstelling te klagen. Vooral de Mohammedaansche bevolking toonde zich echter zeer opgewonden en nam een, zoo dreigende houding tegen de gearresteerden aan, dat wij alle moeite hadden de opdringende menigte op een behoorlijken afstand te houden en ten slotte zelfs uiteen te dry ven. In den loop van i den ochtend stelden wy voorts nog vier Chineesche juweliers 'in arrest en dit heele gezelschap liet ik overbrengen naar het gerechtsgebouw, waar ik hen onmid dellijk aan een langdurig verhoor onder wierp. Het bleek echter al spoedig, dat er noch in het goede, noch in het kwade iets 'met de menschen te beginnen was. Zij lie ten geen woord los en toonden zich zoo verontwaardigd, alsof hun het grootste on recht was aangedaan. Ten einde raad dacht ik er reeds over, het verhoor te beëindi gen en de gearresteerden in vrijheid te stel- "len, toen een hunner zich plotseling liet ontvallen, dat de werkelijke dieven zich waarschijnlijk niet eens meer in Negri La- na zouden ophouden, daar zij reeds den vorigen avond naar het berenhol hadden willen vluchten. Mijn belangstelling was weer opgewekt. De overige kooplieden schenen hevig ge schrokken te zijn, want zij overlaadden den verrader mét een stortvloed van Chinee- Voor den handel verkrijgbaar bij TEL. 23977 4368 KERKNIEUW S PASTOOR W. A. J. M. OOSTVEEN. f In het St. Elisabethgesticht te Amers foort is Woensdagavond overleden de zeer- eerw. heer W. A. J. M. Oostveen, pastoor der parochie van St. Franciscus Xaverius aldaar, in den ouderdom van 57 jaar. RADIO-PROGRAMMA ZATERDAG 14 FEBRUARI HILVERSUM I, 415,5 M. 7.15 Gramo- foonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gramoofonmuziek 8.00 Causerie „Brandende kwesties" (opn.) 8.15 Gra- mofoonmuziek 8.20 Ochtendgymnastiek 8.30 BNO: Nieuwsberichten 8.45 Gra- mofoonmuziek 9.15 Voor de huisvrouw 9.20 Gramofoonmuziek 10.00 Ernstige muziek (op.) 11.00 Voor de vrouw 11.20 Pianovoordracht 12.00 Ensemble Rentmeester 12.40 Almanak 12.45 BN O: Nieuws- en economische berichten 13.00 De landarbeider is boer 13.15 Orkest Willy Eberle ^4.00 „Waarom leeren wij eigenlijk" 14.20 Na gedanen arbeid muziek en vroolijkheid" 15.50 Gramo foonmuziek 16.00 Bijbellezing 16.20 Cello, piano- en gramofoonmuziek 17.00 Gramofoonmuziek 17.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten 17.30 Gramofoonmuziek 17.35 Duitsche taal cursus 18.00 Gramofoonmuziek 18.15 Het kwartier van 'den arbeia 18.30 Span- gens koor 19.00 Actueel halfuur 19.30 Stedelijk orkest van Maastricht en solist Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centra les, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken 20.15 Gramofoonmu ziek 20.30 Stedelijk orkest van Maas tricht en solist 21.15 Gramofoonmuziek 21.45 BNO: Nieuwsberichten 22.00 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM H, 301,5 M. 7.15—8.00 Zie Hilversum I. 8.00 Gramofoonmuziek 8.15—8.45 Zie Hilversum I 8.45 Gra mofoonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Lichte mu ziek (opn.) 12.00 Zang met pianobege leiding. Als intermezzo: Viool en piano (opn.) 12.45 BNO: Nieuws- en economi sche berichten 13.05 Orgelconcert 13.0 Jeugd draagt voor 14.00 Utrechtsch Stedelijk orkest en solist 14.45 Spitten en mesten in den groententuin 15.00 Utrechtsch Stedelijk orkest en solist 15.45 Hier W.A. 16.00 Omroeporkest 16.45 Gramofoonmuziek 17.00 Voor de binnen schippers 17.15 BNO: Nieuws-, econo mische- en beursberichten 17.30 Orgel spel 18.00 Cyclus „In een nieuw licht bezien" (Voorbereid door de N.S.B.) - 18.15 Roemeensch orkest Gregor Serban 18.45 Als ik 't voor 't zeggen had 19.00 BNO: Groningsch praatje 19.10 BNO: Nieuwsberichten 19.20 Het kleine Om- roepmannenkoor 19.45 Wat zal ik de ko mende week beluisteren 20.00 Gramo foonmuziek. Vanaf 20.15 alleen voor de Ra dio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken 20.15 Revue programma 21.30 Filmpraatje 21.45 BNO: Nieuwsberichten 22.00 BNO: Toe lichting op het weermachtsbericht 22.10 22.15 Avondwijding. GEM. RADIODISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma: 7.15—24.00 Hilversum I 2e Programma: 7.1522.15 Hilversum II 22.1524.00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma: 7.0024.00 Duitsch Programma. sche scheldwoorden, waarvan ik er helaas geen enkele verstond. De man begreep ,dat hij zich vergaloppeerd had en al mijn aan dringen ten spijt, was er geen woord meer uit hem te krijgen. Ik liet derhalve de andere gevangenen wegleiden en bleef met dezen eenen juwe lier, die zijn mond VQorbij had gepraat al leen achter. Schuw keek hij de anderen na en toen de deur zich achter hen siloot, slaakte hy 'n zucht van verlichting. Noch- thins oorcfbelde hij het verstandig, in zijn zwijgende houding te volharden. Hij gluur de me met zyn spleetoogen slechts van ter zijde aan en speelde verlegen met zijn staart. „Komaan, Tscher", bego nik, „zou je me nu rtiaar niet vertellen, wat je van dé zaak weet? We zijn nu onder elkaar. Wanneer je alles eerlijk opbiecht, kan* je op een be hoorlijke belooning rekenen." De Chinees zweeg en staarde peinzend naar den grond. Eindelijk bracht hy er met eenige moeite uit: „Toean commandant wie zal- my tegen de wraak der an deren beschermen? U bent Europeaan en u kent niet ons, Chineezen. Zij zullen me vermoorden als ik spreek Khung Ho is machtig!" „Ik zal je desondanks wel weten te be schermen, Tscher. Je kunt me vertrouwen." De juwelier wierp nog eens een schuwen blik om zich een, alsof hij er zich van wilde overtuigen, dat we werkelijk alleen waren. Daarna trad hy dicht op my toe en fluis terde: OFFICIEELE LANDBOUWMEDEDEELINGEN voor de Provincie Zuid-Holland. NIEUWE VOEDERBONNEN. Zeer binnenkort zullen belanghebbenden reeds de bonnen voor rundvee-, geiten- en schapenvoeeder voor de laatste twee pe rioden ,van dit seizoen, te weten 22 Fe bruari21 Maart 1942 en 21 Maart18 April 1942, ontvangen. Wij raden de vee houders aan deze bonnen terstond na ont vangst den handelaar te doen toekomen. Na inlevering van deze bonnen fyy het Bureau van den Voedselcommissaris, kan de handelaar zich n.l. pas bevoorraden en niet eerder. Met het inzenden e.d. gaat vanzelfsprekend eenige tijd verloTen. Stelt de handelaren dus in de gelegenheid zoo snel mogelijk voorraad op te doen, door uw bonnen (tegelijk voor beide perioden) direct na ontvangst bij hem in te leveren. Doet men dit niet, dan loopt men veel kans het voer niet op tijd te kunnen ontvangen. Voorts vestigen wij er de aandacht van betrokkenen op, dat zij hun leveranciers bij inlevering van de bonnen dienen op te geven, welke kwanta meel en koekjes en/of brokjes zy per periode wenschen te ontvangen. Ofschoon men deze keer de bonnen vroegtijdig ontvangt, mogen de afléverin gen van voeder eerst plaats vinden, wan neer de distributieperiode is ingegaan en niet eerder. De handelaren dienen aan dit laatste wel terdege hun aandacht te schenken. BINDTOUW. De termijn voor het aanvragen van bind touw is reeds op 15 Januari 1942 verstre ken. Het heeft dus geen zin meer nu nog naar den Plaatselijke Bureauhouder te gaan, ter verkrijging van een aanvraagfor mulier, want deze heeft ze niet meer. Alleen inleveringsbewyzen, behoorende bij een reeds ingediende aanvrage kunnen nog ingeleverd worden. Hiermede zal zoo mogelijk nog rekening worden gehouden by ae nieuwe toewijzin gen bindtouw. Nadere mededeelingen betreffende de bindtouwdistributie volgen binnenkort. KUNSTMEST. Aanvullende Kunstmesttoewijzing voor de uitbreiding van de groententeelt. Ter nadere toelichting van dit onder werp wyzen wij erop, dat de toewijzing van lederen tuinder, die een bijzondere tuinbouwteeltvergunning verkregen heeft, op de afdeeling Kunstmest van ons Bureau wordt herzien. Deze tuinders hebben een circulaire ont vangen naar aanleiding waarvan zij de af deeling Kunstmest ten spoedigste een op gave dienen te verstrekken van dié gewas sen, welke in het afgeloopen oogstjaar op het betreffende stuk land, waarop de nieu we bijzondere vergunning rust, geteeld zyn. De kunstmesttoewijzing ontvangen zij dan automatisch. Gaat men telen op bijge- huurd land, dan dient men omtrent den aard der laatst geteelde gewassen overleg te plegen met den verhuurder. Volgt geen opgave als bovenomschreven, dan kan de extra toewijzing niet berekend worden. Denk er om in uw antwoord uw orga nisatienummer te vermelden, dat bespoe digt de behandeling van uw zaken. Wijziging bouwplan 1942 ten opzichte van 1941 in verband met de kunstmesttoe wijzing. Hieromtrent deelen wij u mede, dat een ieder, die in 1942 meer dan 10% méér aardappelen of suikerbieten zal gaan telen dan in 1941 het geval was, zijn kunstmest toewijzing kan laten herzien. De daarvoor bestemde aanvraagformulieren kunnen thans bij den Plaatselijken Bureauhouder afgehaald worden. Na opzending aan de afdeeling Kunstmest volgt herberekening naar de normen voor de gewassen, die men van plan is te gaan telen. DE VOEDSELCOMMISSARIS VOOR ZUID-HOLLAND. DE TEELTREGELING VAN STIER KALVEREN. Degenen, die voornemens is stierkalveren aan te houden, leze het onderstaande zorg vuldig. Hieronder wordt n.L uiteengezet, wejke stierkalveren mogen worden aangehouden. Dit zijn dan ten eerste de geregistreerde stierkalveren. Hieronder worden verstaan de kalveren, welke afstammen van een va der, die öf ingeschreven is in het Neder- landsch Rundveestamboek (hetzij defini tief, hetzij voorloopig voor zoolang de in schrijving van kracht is) öf in de fokregis- ters van een erkende fokvereeniging of een erkend stamboek en dan premiewaar dig verklaard zijn op één der districtskeu ringen, welke in 1941 in Zuid-Holland wer den gehouden. Daarbij moet de moeder, waarvan de betrokken dieren afstammen, voldoen aan de minimum productie- eischen, zooals deze voor dë Bedrijfsorga nisatie voor Vee en Vleesch gelden en in geschreven zijn in een erkend stamboek of by een erkende fokvereeniging. „Toean commandant de Chineezen begeeren de heiligdommen der Mohamme danen niet. Slechts de Hindoepriester wilde die!" „De Hindoepriester?" vroeg ik verrast. „Saja, toean de Hindoepriester, de man met de drie roode strepen op het voor hoofd. Hy zei, dat hij de moefties haat en zich wilde wreken. Hij handelde slechts uit wraak. De heiligdommen evenwel liggen in een stevige wonderkist, die met kostbare edelsteenen bezet is. Ik schat de waarde van de juweelen op meer dan een millioen gulden De Chineesche juweliers weten veel van de zeldzame pracht van deze steenen te vertellen. Een paar dagen geleden heb ik eenige handelaars, die er over spraken, beluisterd. De hindoepries ter zal er hen wel toe hebben aangezet, de kist te stellen om haar daarna naar China te kunnen brengen." ,,Wie heeft de kist nu gestolen, Tscher? De Hindoepriester de man met de drie roode strepen of de juweliers?"® De Chinees haalde zyn schouders op. „Wie ze gestolen heeft of wie de aan voerder was, weet ik ook niet, maar ik kan u wel vertellen, dat ik gisteravond vijftien zwaar bewapende koelies heb gezien, die de kist, in een deken gewikkeld tusschen zich in droegen. De koelies warem naakt, matr de man, die hen aanvoerae, had kleeren aan en droeg een masker. Zij kwa men allen de achterdeur van de moskee uit. spoedden zich langs mijn winkel en verdwenen in het bosch." Begin van Griep Sanapirin aaa houdt een dreigend begin tegen Nederlandsen Bu,sje £oct. Alle andere kalveren, worden als onge registreerd beschouwd en mogen alleen aangehouden worden door hen, die in de afgeloopen 3 jaren, tenminste één identi teitsbewijs voor een niet geregistreerden stier hebben ontvangen. Uit ééji jaargang mag voortaan slechts één z.g. „wild" stierkalf worden aange houden. Deze stieren kunnen vooreerst een voorloopig identiteitsbewijs krijgen, doch voordat zij 250 K.G. wegen, dienen zy ge keurd te zijrt-, waarbij bépaald wordt of zij aan redelijke exterieure eischen voldoen. Voor dit laatste moeten zij minstens ge lijkwaardig zijn aan een normaal dier van een veestapel van gemiddelde kwaliteit. Een ieder doet dus verstandig, wanneer hij een niet geregistreerd stierkalf wil aanhouden, dit dier met de noodige zorg uit te kiezen, terwijl wij er tenslotte nog op wijzen, dat deze categorie van stierkal- veren, wanneer zij volwassen zijn, slechts koeien van den eigenaar van den stier mo gen dekken. Opgemerkt wordt, dat zoowel voor gere gistreerde als niet-geregistreerde stierkal- veren, binnen 5 dagen na de geboorte een identiteitsbewijs aangevraagd moet wor den bij den Plaatselijken Bureauhouder. Welke stieren andere-koeien, dan die van den eigenaar van den stier zullen mogen dekken, zal men kunnen lezeri in de Land- bouwmededeelingen van de volgende week. Tevens zal dan het een en ander vermeld worden over de vérplichte stierenkeu ringen. DE RIJKSVEETEELTCONSULENT TE 's-GRAVENHAGE. INVENTARISATIE STROOVLAS. Teneinde een overzicht te verkrijgen van het momenteel nog bij telers aanwe zige stroovlas, ié aan alle vlastelers een inventarisatie-formulier ter invulling toe gezonden. Dit formulier moest vóór 28 Ja nuari j.L aan de Landbouw-Crisis-Organi- satie geretourneerd worden. Daar echter de tijdsruimte tusschen den datum, waar op het formulier de telers bereikte en den datum, waarop het formulier ons uiterlijk teruggezonden moest worden wat klein was, was het verklaarbaar, dat de meeste formulieren binnenkwamen na 28 Januari Echter hadden alle formulieren nu reeds geruimen tijd in ons bezit kunnen zijn, wat echter niet het geval is. Wij verzoeken thans den telers, die verzuimden het for mulier te retourneeren, deze nalatigheid spoedig te herstellen. Wij merken hierbij op, dat, ook al is geen vlas meer voorradig, het formulier toch aan ons opgezonden moet worden en wel met de vermelding, dat al het vlas verkocht en afgeleverd is. Telers, die tevens vlasser zijn .ontvangen èn een formulier van de Landbouw-Crisis- Organisatie èn een van de Nederlandsche Akkerbouwcentrale. Het formulier van de Nederlandsche Akkerbouwcentrale dient volledig ingevuld aan deze Centrale opge zonden te worden, terwijl het formulier van de Landbouw-Crisis-Organisatie aan ons moet worden geretourneerd met de be merking „als vlasser aan de Nederland sche Akkerbouwcentrale opgegeven". LANDBOUW-CRISIS-ORGANISATIE VOOR ZUID-HOLLAND. BELANGRIJKE DATA. Van 121 Februari 1942 moeten de volkstuinders, die bij een plaatselijke ver- eeniging van volkstuinders zyn aangeslo ten en andere min of meer tot een groep aaneengesloten volkstuindgrs, zooals perso neel van eenzelfde fabriek of houders van een complex tuinen, zich door middel van het vereenigingsbestuur of bij ontstentenis hiervan door middel van een algemeen ge machtigde (die mag geen poterhandelaar of handelsagent zijn) tot den PI. Bureau- houder wenden ter verkrijging van poot- aardappelen. Volkstuinders, die niet tot/ bovenvermel de groep behooren en andere kleine telers, geen lid van de Landbouw-Crisis-Organi- satie zijnde, dienen zich teneinde in het bezit gesteld te 'worden van poters, te wenden tot den Plaatselijken Bureauhou der van 23 Februari7 Maart 1942. (De volkstuirders wordt aangeraden zich zooveel mogelijk aaneen te sluiten, dat be vordert een vlotte- voorzieiïing van poot- goed). 15 Februari 1942 is de uiterste datum, waarop varkens in huisslachting kunnen worden geslacht, Od 15 Februari 1942 vervallen de stik stofbonnen. voorzien van opdruk No. 4. Op 17 Februari, 25 Februari en 26 Fe bruari worden resp. te Rotterdam, Oud Beijerland en Gorinchem taxatiemarkten voor paarden gehouden. Vergeet deze data niet, opdat ge niet in moeilijkheden geraakt. DE VOEDSELCOMMISSARIS VOOR ZUID-HOLLAND. „En hoe weet je, dat ze den wonderkist droegen en van plan waren in het beren hol te vluchten?'' „Ik hoorde een paar Chineezen zeggen, dat de kist in het berenhol het veiligst zou zijn. Daar zou niemand hem zoeken. Bo vendien zou het zeer gevaarlijk zijn, om daar heen te gaan, want vijftien gewapen de koelies bewaken de kist en schieten een ieder, die het zou wagen hen te naderen, neer. Ik kan u zeggen heer, het zijn uit gezochte, wilde kerels, die voor geen moord terugdeinzen. „Dat zullen we moeten ervaren, Tscher." „Saja. maar als de toean commandant het werkelijk ervaart, als hij door een ver dwaalden kogel wordt getroffen, d&n kan de toean commandant mij niet bescher men en dan zullen de Chineezen me ver moorden! Saja! O heer, ga niet zelf!" smeekt hij anstig. „Stuur uw soldaten, be scherm me en en vertel alstublieft niemand, dat ik het was, die alle$ heeft verraden. „En, Tscher, waarom heb je alles verra den?" De man aarzelde een oogenblik met zijn antwoord: daarna zei hij bijna fluisterend: „Omdat de anderen me niet gevraagd heb ben om mee te doen. Ik krijg niets en de anceren zullen samen de winst dee len. Toean commandant, ik ben een eer lijk man, saja ik deel met iedereen. Waarom zij dan niet met mij?" (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2