DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Singapore een tweede Duinkerken Nieuwe bonnen Momentje VRIJDAG 13 FEBRUARI 1942 33ste Jaargang No. 10176 S)e £ctd^^(2oii^ant Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. V Levenskunst De „kunst", die altijd en voor een ieder onontbeerlij k is, maar waarvan vooral in een tijd, als deze, de noodzakelijkheid en onmisbaarheid' moet worden ingezien en gevoeld,"-- is: de levenskunst. Men kan veel weten, veel doen, en tóch niet bezitten de levenskunst. De Franschen kunnen het kernachtig van iemand zeggen: hij heeft het „savoir", het „savoir faire", maar niet het „savoir vivre"; hij is knap, hjj is han dig, maar hij mist de levenskunst. Wat is dan de levenskunst? Er kunnen veel definities van gegeven worden. Levenskunst is zoo kunnen we zeg gen de kunst om iederen dag volle ac tiviteit te paren aan rustige bezonkenheid, noodizakelij ken strijd aan innerlijken vrede. Levenskunst is de kunst om iederen dag- te staan in het volle leven en zich tege lijkertijd terug te trekken in verlatenheid, om zóó zichzelf te blijven. Levenskunst is de kunst om alles te doen op zijn tijd en op zijn plaats. levenskunst is de kunst, om „zichzelf te overwinnen en uit liefde voor God alle besehimpingeh te verdragen" (St. Francis- cus in „Fioretti"). levenskunst is zoo zouden wij haar ten slotte nog het liefst definieeren de kunst om steeds te leven uit ware gedach ten. En, omdat de waarheid eenvoudig is, niet kan bestaan zonder den eenvoud, treft men de levenskunst juist aan bij een voudige menschen. Niet bij geleerden, als zoodanig, niet bij rijken, als zoodanig, maar bij eenvoudige menschen. Gaat u maar 'ns eigen ondervinding na! Steeds te leven uit ware gedachten dat is levenskunst. En daarom moeten wij graag putten uit de bronnen van w;are gedachten! Wij kennen toch die bronnen wel? Een onuitputtelijken rijkdom van ware en verheven gedachten geeft ons de le zing van den Bijbel, in het bijzonder van de Evangeiiën. De Liturgie van de heilige Kerk is vol van bezielend^ gedachten. Boeken, als de „Navolging van Christus" door Thomas a Kempis en zoovele andere kunnen door hun diepzinnige leering ons ware en schoon© gedachten schenken. En door heel het leven heen ep door iederen dag heen wil God ons gelegenheid geven, goede gedachten te verwerven. De Vlaamsche priester-dichter Gezelle dichtte: „De goe de goe gedachten, ze komen binst de Messe mij; de goe de goe gedachten, H is Jezus zelf, Hij zendt ze mij; de goe de goe gedachten, 't is honingraat, 't is zalf voor mij, de goe de goe gedachten". Als wij steeds weten te leven uit ware gedachten, dan bezitten wij de levens kunst, de kunst die het leven groot en schoon weet te maken, weet te doen be antwoorden aan het heerlijke door den Schepper gestelde doeL Voor de volgende week zijn ter ver krijgbaar van de gebruikelijke rantsoe nen'brood en vïeesch aangewezen de bons 09 van de daartoe bestemde kaarten. Ook voor aardappelen is bon 09 aange wezen, doch deze bon zal geldig zijn tot 28 Februari. Bonnen die afloopen DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNENKORTNIET MEER GELDIG: Na Zaterdag 14 Februari: 08 Brood, Vleesch. 07 Aardappelen. Geldig t/m 18 Februari blijven: Bon 06 en 07 Boter en Vet. Geldig t/m 21 Februari blijven: Bon 195 Algemeen (Peulvruchten). 04 B, C, D Reserve (Eieren). VERDEEL EN HEERSCH. Een duivelsch beginsel dat toegepast werd door de Engelsohe diplomatie in het groot en dat door de democraten in alle landen van Europa in 't klein, dus voor eigen land, in toepassing werd gebracht. Door deze politiek was 'het Engeland mo gelijk de landen vdh Europa tegen elkaar op te zetten. Het systeem: Teerde el en heerseh verhinderde verder in4 ons land, dat het gezonde verstand d'e minderwaar dige practijken van onze regeerders en be roepspolitici onmogelijk maakte. Tegen over dit duivelsch beginsel stelt het natio naal-socialisme de eenheid van Europa. Daardoor zal het mogelijk zijn het bolsje wisme te vernietigen. Landgenoot, als waarachtig vaderlander dient gij voor goed te breken met al het oude dat ons Tand aan den rand van den afgrond' bracht en u in te zetten voor het nieuwe Europa. Neen, woorden zijn niet voldoende. Er wordt een daad van u gevraagd. Want eerst moet de aartsvijand van Europd het bolsjewisme vernietigd worden. Meldt u dus aan bij Het Vrijwilligerslegioen „Nederland" Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. Bandjermasin bezet U WEET, WAT W. H. N. BEDUIDT, WELNU, HELP DAN MEE EN STEL NIET UIT. Giro Winterhulp Nederland 5553. DE BRITSCHE HOOFDMACHT TEN NOORDEN VAN SIGAPORE INGESLOTEN. Naar Dohei meldt, ontwikkelt zich de strijd om Snigapore meer en meer fot een nieuw Duinkerken. Woensdagmiddag heb ben Japansche bommenwerpers een vloot van 25 koopvaardij- en oorlogsschepen aan gevallen, die uit Singapore wilde vluch ten. Tien schepen werden getroffen; een schip van 3000 ton geraakte in brand. Volgens de frontberichten van Singa pore spelen zich op het oogenblik in de eilandvesting twee hoofdoperatics af. In de eerste plaats zijn de Japansche strijdkrach ten van alle kanten de stad Singapore bin nengedrongen om daar den laatsten tegen stand van den vijand te breken. Japan sche eenheden, die van het Zuiden de stad zijn binnengedrongen, hebben daarmede den vijand de mogelijkheid ontnomen, zich naar de haven terug te trekken en zoo te ontkomen. Den vijandelijken strijdkrach ten, zoo wordt verder in de frontberich ten verklaard, zal slechts overblijven, te capituleeren, als zij zich niet aan algehee- le vernietiging willen blootstellen. De tweede hoofdoperatie speelt zich af ten Noorden der-stad Singapore in het gebied van de daar gelegen waterreservoirs, waar ongeveer 40.000 man, de hoofdmacht van den vijand, practisch ingesloten zijn. In dit gebied is een hevige vernietigingsslag aan den gang. Naar andere berichten van het front op Singapore melden, zijn de straatgevechten om het bezit der stad Singapore practisch reeds geëindigd en is het geheele stedelijke gebied, met inbegrip van de groote instal laties van de handelshaven in het Zuid- Westen hecht in Japansche handen. Tusschen het gebied van Johore aan den eenen kant en het vestingsgebied van Tsjangi in den Noord-Oostelijken punt van het eiland Singapore aan den anderen kant worden, volgens berichten van front, hevige artillerieduellen geleverd. De En- gelschen probeeren met marinegeschut van Tsjangi de Japansche troepenconcen traties op het vasteland en vooral de raT vitailleering te belemmeren, terwijl de Ja panners van de kust van Johore alsmede van het eiland Paoelau Gebin tegenover Tsjangi het vuur hevig beantwoorden. Bo vendien is het vestinggebied van Tsjangi nog steeds het doel van verscheidene Ja- pAnsche bomaanvallen. In het gebied van de haven, resp. het vliegveld Seletar woe den sinds gisteravond zeer zware branden. De Londensche correspondent van „Nya Dagligt Allehandt" meldt, dat generaal Wavell na zijn bezoek aan het front van Birma teruggevlogen is naar zijn hoofd kwartier op Java. De correspondent wijst er op, dat hem daar moeilijke problemen wachten, want Java bereidt zich voor op een Japansch offensief van grooten stijl, aat elk oogenblik kan beginnen. Het Japansche hoofdkwartier heeft me degedeeld, dat Japansche troepen op 10 Februari de bezetting van Bandsjermasin aan de Zuidkust van Nederlandsch Bor neo hebben voltooid. Bandjermasin, een versterkte havenstad aan de samen vloeiing van de rivieren de Martapoera en Barito, op 20 K.M. van de zee, is de hoofd stad van Nederlandsch Borneo. De stad, die zetel is van den resident van Zuid- en Oost-Borneo, heeft ongeveer 65000 inwo ners. De voornaamste uitvoerproducten van de residentie Bandjei.masin zijn petroleum, steenkool en rubber. Voorts heeft het keizerlijke hoofdkwar tier medegedeeld, dat een speciale lan dingdivisie der marine op 9 Februari vol ledig Makassar be^et heeft. Ook Gasmata aan de Zuidkust van Nieuw-Brittannië is geheel bezet. Naar uit Canberra gemeld wordt, heb ben Japansche vliegtuigen Samerai, aan de Zuid-Ootskust van Papoealand (Britsch Nieuw-Guinea) gebombardeerd. Japansche verkenningsvliegtuigen hebben herhaalde malen boven de Zuidkust van Papoealand gevlogen. DE STRIJD IN BURMA. Een frontbericht van Domei uit Burma behelst het volgende: Japansche keurformaties, die' 8 Februari de rivier de Salwien overtrokken en Mar- taban innamen, achtervolgen in razend tempo de wijkende overblijfselen der vijan delijke strijdkrachten. De Japanners hebben thans alle stellin gen langs de Salwien, die de Britten een „onneembare natuurlijke vesting" noem den. volkomen in de hand. Terstond na den overtocht der Japan ners over de Salwien waren de Britten ter sterkte van omstreeks 4000 man uit Martaban gevlucht met achterlating ,van slechts weinig infanterie, die de andere steunpunten in de omgeving van Marta-, ban moest dekken. De bespreking te SevlUa OFFICIEELE NOTA's GEPUBLICEERD IN SEVILLA EN LISSABON. De chef van/het Spaansche diplomatieke kabinet, Ximënez de Sandoval, heeft gis teravond te Sevilla den journalisten een officieele nota van den volgenden inhoud overhandigd: 0 In vervolg op het vriendschaps- en niet- aanvalspact vari 17 Maart 1939 en de aan vullende overeenkomst, welke de regee ringen van Spanje en Portugal ondertee kend hebben, waarin tot een rechtstreek sche gedachten wisseling tusschen beide re geeringen besloten wordt, hebben he hoofd van den Spaanschen staat, de ge neralissimus Franco, alsmede de minister va nbuitenlandsche zakeu van Spanje, Ser rano Suner, en de ministerpresident en minister van buitenlandsche zaken van Portugal, Oliveira Salazar^ Donderdag te Sevilla een ontmoeting gehad. Bij deze ontmoeting werden in den geest van vriendschap en gelijkvormigheid, welke de betrekkingen der beide landen van het Iberische schiereiland kenmerkt, zoowel de algemeene politieke en economische vraag stukken bespoken, die een gevolg zijn van den toestand, waarin de wereld op het oogenblik verkeert, alsook de interne aan gelegenheden der beide staten. Mèn besloot in de toekomst een zoo nauw mogelijk con tact te onderhouden, ter bescherming van de gemeenschappelijke belangen en wel in den geest van de gesloten overeenkomsten. De conferentie woonden bij de/Spaansche ambassadeur in Portugal, Nicólas Franco en de IJortugeesche ambassadeur in Span je. Theodonia Pereira. Een nota van denzelfden inhoud is tege lijkertijd door het Portugeesche secreta riaat voor de propaganda gepubliceerd te Lissabon. VIDKUN QUISLING TE BERLIJN. De Noorsche ministerpresident Vidkun Quisling is gistermiddag, vergezeld van de ministers Hagelin en Fuglesang voor een bezoek van enkele dagen te Berlijn aange komen. Ook de Rijkscommissaris voor de bezette Noorsche gebieden, Terboven, be-., vond zich in zijn gezelschap. De% „Deutsche Allgemeine Zeitung" sèhrijft, dat de Noorsche premier zijn eer ste buitenlandsche reis als minister-presi dent van Noor(vegen naar Duitschland on derneemt. Dit is logisch, want de nieuwe Noorsche politiek wordt gevoerd uit het gezichtspunt der gemeenschap van Ger- maansche volkeren, die een integreerend bestanddeel vormt van de wordende con tinentale solidariteit. In het teeken van deze buitenlandsche politieke doelstelling verwezenlijkt Noorwegen onder de opbou wende hulpverleening van Duitschland thans een binnenlandsche "politiek, die uit den nood tot bloei, uit een kapitalistische econpmie tot een nationaal-socialisme, uit de versplintering van alle krachten tot na tionale aaneensluiting moet worden. HET GRILLIGE WEER IN ARGENTIë. Na weken van bijna tropischen zonne gloed is plotseling in den nacht van Woens dag op Donderdag boven verschillende ge bieden van Argentihië een hevig noodweer losgebro' dat gepaard ging met stor men, die ten deele het karakter aanna men van een cycloon. In verscheidene plaatsen des lands hebben deze stormen groote schade aangericht. Zoo verwoestten zij in de bekende ha venstad der provincie Buenos-Aires, Bahia Blanca. de electrische kabels, stagneerden het tramverkeer en de telefoonverbinding en ontwortelden midden in de stad vele boomen. Van een aantal huizen werd het dak afgerukt. Zoo werd o.a. de gemeente- De begrafenis van dr. Todl Onder groote belangstelling van de Ber- lijnsche bevolking is gistermiddag dr. Todt ten grave gedragen. De Fuehrer zelf gaf tijdens de plechtigheid in de nieuwe Rijks kanselarij, welke de hoogste autoriteiten oijwoonden, in warme bewoordingen uiting aan den diepen rouw van het geheele Duitsche volk. Adolf Hitler noemde den oyerledene een scheppende persoonlijkheid,' in wien Duitschland tegelijkertijd een trouw man en een onvergetelijken kameraad heeft verloren. In korten schetsen beschreef de Fuehrer vervolgens het optreden van dr. Todt voor het nationaal-socialisme reeds in den eersten tijd van den strijd. „Later begon dr. Todt met het werk, dat hem voor de eerste maal niet alleen aan hrt Duitsche volk, maar aan een groot deel van de overige wereld zou laten kennen, .'n aansluiting op de in 1933 plaats gevon den opening van de autotentoonstelling trachtte ik de toen afgekohfligde,beginse len ook te verwezenlijken op het gebied der schepping van nieuwe, speciale auto wegen. Een door dr. Todt uitgegeven bro chure over nieuwe gezichtspunten in den aanleg van wegen gaf aanleiding hem de taak van het aanleggen dor nieuwe rijks- autowegen en in verband daarmede de hervorming van het geheele Duitsche we gennet op te dragen als General-Bau-in- ^pektor voor het Duitsche wegennet. De Duitsche rijksautowegen zijn in him ont werp en uitvoering het werk van de unieke, technische en artistieke talenten van dr. Todt. Het is derhalve niet meer dan na tuurlijk, dat deze man toen ook tot alge meen gevolmachtigde werd benoemd voor de regeling van het geheele bouwbedrijf en in het vierjarenplan een speciale posi tie kreeg. In het vervolg van zijn toespraak be schreef Hitier den overledene als den eeni- gen man, die in staat was tegenover de Maginotlinie een vesting te bouwen, die onder alle omstandigheden het vitale Wes ten van het rijk tegen iederen aanval kon beschermen, zelfs in geval groote Duitsche strijdkrachten in het Oosten zouden zijn gebonden. Ook de ervaringen, die thans z\jn opgedaan, hebben de overtuiging nog slechts versterkt, dat het geen macht ter u/ereld zou zijn gelukt door deze meest geweldige vesting-zone van alle tijden heen te breken. Het uitbreken van den oorlog gaf dr. Todt een nieuwe taak. In zeer korten tijd moest een systeem van groote opmarsch- wegen gerèed komen. Toen de strijd begon, marcheerden de door dit unieke organisa tietalent in het leven geroepen formaties achter en met de troepen on, ruimden hin dernissen op en herstelden bruggen, verbe terden wegen, bouwden nieuwe overgangen over oalen, kloven, rivieren, kanalen enz. De overwinning in Noorwegen en in het Westen bracht nieuwen arbeid. Todt was intusschen tot minister van Bewapening en Munitie benoemd en kreeg bovendien tot taak, de veroverde kusten tegen vijan delijke aanvallen te beschermen door den aanleg van geweldige versterkingen. Voorts moesten bouwwerken'voor actieve en pas sieve luchtbescherming worden tot stand gebracht, die eveneens eenig in de geschie denis zijn. Dit geheele werk verrichtte deze man met een minimale hulp. Op dit gebied was hij ongetwijfeld de grootste organisator, dien het Duitsche volk heeft bezeten. Veel van wat hij tot stand heeft gebracht, zal eerst na den oorlog ter ken nis van het Duitsche volk komen en dat zal zich daarover verbazen. De Fuehrer sprak daarna over Todt als mensch en zeide dien menrch niet beter te kunnen typeeren d?n met de verklaring, dat hij noch in de beweging noch onder zijn medewerkers ooit een vijand heeft gehad. H'i heeft steeds gestreefd naar verbetering der levensvoorwaarden van zijn arbeiders. Ilitler zeide reeds eerder het plan gehad te hebben, een Duitsch orde te stichten ter erkenning van de hoogste verdiensten, die een Duitscher jegens zijn volk kan hebben. „Ik verleen thans", aldus de Fuehrer, „de nieuwe orde aan dr. Todt als eerste, aan den inspecteur-generaal onzer wegen, den bouwer van onze Westwalt den orga nisator van Bewapening en Munitie in den grootsten oorlog, dien het Duitsche volk coit voor zijn vrijheid en zijn toekomst h<»eft gevoerd. Ikzelf heb in« dezen man een miiner trouwste medewerkers en vrien den verloren. Ik beschouw zijn dood ook ?ls een bijdrage der nationaal-socialisti- sche beweging aan den vrijheidsstrijd van ons volk". Na de officieele plechtigheid, waaraan ook door generaal-Veldmaarschalk Goe- ring werd deelgenomen, vond een parade plaats. Behalve door de weduwe, een zoon cn drie dochters van dr. Todt werd deze bijgewoond door de generaal-veldmaar- cchalken Milch en Keitel, groptadmiraal Raeder. Reichsleitei; Stabschef Lutze. dr. Ley, Reichsarbeitsfuehrer Hierl.- de Rijks- minitsers Rust, Schwerin von Krosigk en Ohnesorge en den opvolger van den over ledene Rijksminister Speer. lijke schouwburg geheel van haar dak be roofd. Verscheidene kleine huizen stortten in puin. Een persoon is omgekomen, vijf tien personen werden gekwetst. Ook in de stad Buenos-Aires werd door een wolkbreuk geteisterd, waardoor de straten veranderden in onbegaanbare stro'o- men. De thermometer daalde in enkele minuten tijds twaalf graden om daarna weer snel te stijgen. De stad heeft dien tengevolge het aanzien van een dampende waschkeuken. BROODDIEF. Er gaapt een geweldige kloof, tus schen begrijpen en goedkeuren. Dit zij ifTêt nadruk vooropgesteld? Ik kan het begrijpen, dat een mensch onder bepaalde omstandigheden iets weg neemt, waaraan hij grootelijks gebrek heeft en dat voor zijn levensonder houd een noodzakelijk vereischte is, ook al mag hij het wéggenomene zijn eigendom- niet noemen. Ik kah het be grijpen, indien een mensch op slechte paden zijn begeerte niet kaï#bedwin gen en iets wegkaapt, dat hem lokt. En er zijn vele soorten slechte paden. Maar goedkeuren kan ik^dat niet. Maar wat dan te zeggen van den man indien het een man geweest is die de boterhammen gapte van een tramconducteur. Ik lees dat in een krant. En daar staat een uiteenzetting bij over het leven vaiyeen tramconduc teur, die heel in de vroegte en de kou begonnen was met een zeer vroeg ontbijt. En die dus om 10 uur wel een paar sneden brood lustte, daar hij nog zes uur voor den boeg had. Het bericht vermeldt aan het einde te zullen ver zwijgen, wat de bestolen conducteur den dief alzoo heeft toegewenscht. Ik weet niet wat die conducteur al lemaal beweerd heeft, ik ken 's mans spreektalenten noch zijn vocabulaire, noch zijn woordkeus, noch de wijze," waarop een mensch in dergelijke ge vallen zijp verontwaardiging kan luchten. Ik ken die woorden niet. Ik vind het alleen maar jammer, dat dat zwijnjak van een dief het niet gehoord heeft. BINNENLAND TAPPEN EN BOTTELEN VAN BIER TIJDELIJK GESTAAKT. Gereedstaande hoeveelheden worden nog afgeleverd. De 'brouwerijien in ons land hebben aan hun afnemers bericht gezonden, dat zij van overheidswege opdracht hdbben ontvan gen het tappen en bottelen van- bier tot -nader order te staken. Zulks op grond van de stagnatie in den aanvoer van kolen, aldus bericht de „N. Rott. Crt." In verband hiermede zullen de brouwe rijen. na verzending van de gereedstaande hoeveelheden bier, de aflevering voorlóo- pig (moeten staken, met diep verstande, dat zij zullen trachten het kwantum, waaróp de afnemers krachtens de loopende perio de van 'hem toewijzingen recht hebben, als nog te zenden. Daarna echter zal er gedu rende eenigen tijd -geen -bier meer geleverd kunnen worden. Ten aanzien van de wederverkoopers 'hebben de brouwerijen bepaald, dat zij verplicht zijn het nog .beschikbare bier voLgens de distributievoorschriften onder htm afnemers te verdeelen. PR&ZEN VAN HARING EN HARING- PRODUCfEN. Met ingang van 15 Februari 1942 zijn er maximumprijzen vastgesteld voor haring en haringproducten, die aanzienlijk la£er liggen, dan die, welke tot nu toe in den winkel werden gevraagd. Voor nadere bij zonderheden wordt verwezen naar de of ficieele publicatie^die binnenkort in de bladen zal verschijnen. GORT, GORTMOUT EN GORTBLOEM. De prijs van gort, gortmout en gort- bloem is thans opnieutp vastgesteld ep zelfs lager dén hij tot nu toe geweest is. Pèr rantsoen, d i. per 250 gram, zijn gort producten 1 tot|5 cent goedkooper gewor den al naar gelang het om mindere of be tere soorten gaat. De gemachtigde voor de prijzen vestigt de aandacht op de officieele publicatie/Mie dezer dagen in de bladen zal verschijnen en waarin de prijzen voor Zaanlandsche en Groriingsche gortproducten bekend worden gemaakt. HONDERDEN TONNEN PEEN EN UIEN IN BESLAG. GENOMEN. Frauduleus gedroogd en verhandeld buiten de veiling om. De Centrale Crisiscontroledienst heeft een scherpe controle ingesteld op groen ten drogerij en. Bij een drogerij in Zuid-Holland na-men de controleurs 15.000 kg. fraudeleus gedroogde peen in beslag. Ook in Zeeftnd hebben zij controle gehouden, waarbij verschil lende partijen tuinbouwproducten in beslag1 konden worden genomen, we gens verkoop buiten de veiling om. Een dier partijen bestond uit 250.000 kg. uien en 200.000 kg. peen. De secretaris-generaal van het departe ment van waterstaat heeft in de staatscou rant 'bekend gemaakt, dat in het vervolg de hierna genoemde waterstaatswerken zullen worden aangeduid, zooals daarach ter is aangegeven Het Wilhelminakanaal als „Het kanaal van de Zuid-Willemsvaart naar de Dongê": het Julianakanaal als het „kanaal van Maastricht naar Maasbracht"; de Beatrixsluis te Vreeswijk als „de Oostelijke sluis te Vreeslijk"; de Wilhelminasluis .te ^Andel als „de sluis te Andel"; de Wilhelminasluis te Vianen als „de kleine sluis te Vianen", en de Wilhelminabrug te Maastricht als „de nieuwe brug te Maastricht".

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1