8) DINSDAG 10 FEBRUARI 1942 DE LEIDSCHE COURANT 2 Hoofdredacteur: Th. Wilmer, Leiden. Red. Buitenland: Mr. H. Geise, Lelden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen, Leiden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneider», Lelden. WEERBERICHT Zon onder 6.42 uur Dinsdagavond. Zon op 9.05 uur Woensdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd MAANSTANDEN. 10 Februari: De maan komt Dinsdag nacht om 4.34 uur op en gaat Dinsdagmid dag om 1,43 uur onder. 11 Februari: De maan komt Woensdag morgen om 4.41 uur op en gaat Woensdag middag om 2.35 uur onder. 12 Februari: De maan itomt Donderdag ochtend om 6.41 uur op en gaat Donderdag middag om 3.36 onder, 13 Februari: De maan komt Vrijdagmor gen om 7.32 uur op en gaat Vrijdagmiddag om 4.44 uur onder. 14 Februari: De maan komt Zaterdag morgen om 8.13 uur op en gaat Zaterdag namiddag om 5.57 uur onder. (Nieuwe maan). Brand op de voormalige „Mormandle". IN DE HAVEN VAN NEW YORK. Op den grooten Oceaanstoomer „Lafa yette" (eertijds geheeten „Normandië), die in de haven van New York ligt, Is vol gens den Britschen berichtendienst, brand uitgebroken. Toen de brand ontstond, be vonden zich 2500 arbeiders aan boord. De meesten hunner hebben zich kannen red den. De brand is om 18.00 uur M.E.Z. uitge broken. Het vuur óntstond -op het prome nadedek en sloeg binnen'een half uur op het geheele hoofddek over. Spoedig daar op stond ook het bovenste dek in lichter laaie. Drijvende brandspuiten, politiemo torbooten, afdeelingen van den hulpdienst en ambulances waren onmiddellijk ter plaatse. De brand was over de rivier de Hudson tot zelfs in Jersey te zien. Om 21.00 uur woedde de brand nog steeds hevig, zoo meldt de Britsche be richtendienst nader. Leden van de marine verklaren, dat zioh 300 m n van de kust wacht en 1500 burgers aan boord bevonden toen de brand uitbrak. De meesten zijn ech ter ontkomen. Naar de commissaris van politie Lewis Valentine heeft medegedeeld, werden 72 ipersonen, die aan boord van de „Lafayet te" verwondingen hadden opgeloopen, naar bet ziekenhuis overgebracht; 93 personen werden wegens geringe kwetsuren ter plaatse behandeld. Voorts wordt gemeld, dat al sgevolg van den brand de electrische verlichting defect raakte, waardoor het voor de man nen, die meer beneden aan het werk wa ren, moeilijk was den juisten weg te vin den en zoo te ontsnappen. Scihout-bij -nacht Arfdrews van het derde marinedistrict gaf na een inspectie als zijn imeeninig te kennen, dat de brand niet te wijten was aan sabotage. Hij verklaarde voorts, dat hij niet geloofde, dat er perso nen benedendeks ingesloten waren, zooals imen aanvankelijk vreesde. Het schip is volkomen in rook gehuld, waardoor het werk van de brandweerlieden, zoowel van de landzijde als van de drijvende brand spuiten af sterk belmmerd wordt. Van tientallen drijvende brandspuiten en sleepbooten werden zonder ophouden etroomen water over het brandende schip uitgestort. (De „Normandie" was eigendom van de Compagnie Generale Transatlantique te Le Havre. Zij was in 1934 van stapel ge- loopen. Met 83.423 brt. was zij het op één na grootste schip ter wereld. Zij kon 1975 passagiers meevoeren. Haar maximum snelheid bedroeg 28.5 knoopen). IN 'N PAAR REGELS Amerikaansche duikboot gezonken. De Amerikaansche admiraliteit geeft het verlies toe van de duikboot „S 26", Als oor zaak van het verlies wordt een hevige bot sing meteen ander Ame'rikaansch schip in de territoriale wateren van Panama op gegeven. Van de bemanning zijn 22 leden verdronken. De strijd in China. Japansche strijdkrachten hebben in Zuid- Sjantoeng gistermiddag Yanli op 40 Ion. ten N. O. van Isjoei volledig bezet. Groote brand in Philadelfia. In Philadelfia zijn door een zwaren brand twintig gebouwen met kantoren en woningen tot den grond toe afgebrand. Vijftig andere gebouwen liepen brandscha de op. De schade wordt geraamd om meer dan een millioen dollars. LET OP DE GASKRANEN! In verband met de invoering van ges- looze uren mogen wij onzen lezers op het hart drukken, voorzichtig te zijn met de gaskranen. Het kan bijvoorbeeld voorkomen dat m-en omstreeks negen uur 's avonds nog even iets wil opwar men, maar bij het opendraaien van de kraan tot de ontdekking komt, dat men al te laat is. Er stroomt geen gas meer uit. Men zou in zoo'n geval-licht kun nen vergeten, de kraan weer dicht te doen, en het gevolg zou zijn, dat den volgenden ochtend van zes uur af het gas zioh door het huis zou verspreiden. Ook denke men er aan, de z.g. waak vlammetjes van geysers, koelkasten, enz., welke permanent plachten te blij ven branden, voor het ingaan van de gaslooze uren uit te draaien. Toenslotte waarschuwen wij tegen het gevaar om de hoofdkraan van 'de gasleiding af te sluiten. Als men dit doet en er ergens in huis een gas kraan tje blijft openstaan, komt er lucht in de leiding en kan een ontploffing volgen. Men blijve onder alle omstan digheden van de hoofdkraan af. NEEN DAT NIET „Neen. dat niet"zullen de Nederlan ders uitroepen als het ooit eens zoover zou komen, dat de Sovjets zich in ons land ge nesteld zouden hebben. Dat niet, maar wat dan wel? Weten al die menschen, die nog op een „Engelsche overwinning" hopen; wel wat hen boven het hoofd hangt, wanneer deze wensch-droom in vervulling gaat? Neen, ongetwijfeld weten deze men schen het niet. Zij beseffen niet dat een „Engelsche overwinning" Europa onder het juk van de bolsjewisten zal brengen. Gelukkig zijn er Nederlanders die het wel weten. Zij hebben het gevaar terdege onder het oog gezien en hebben zich vrij willig gemeld om ginds in het Oostèn de horden van Stalin terug te slaan. Daar in het Sovjetland vechten zij voor een vrij Nederland. Aan u de taak, Nederjander, om er voor te zorgen, dat deze moedige mannen, zoo zy gewond raken, een uitste kende verzorging krijgen. Draagt op die manier bij tot de redding van uw land uit de klauwen van het bolsjewisme. Steunt daarom de Nederlandsche Ambulance en stort uw bijdrage op girorekening 8—7—6—0—0 Nederlandsche Ambulance, Koninginne gracht 22, 's Gravenhage. WINTERHARD GRAAN. De Landstandspersdienst schrijft: Ons land heeft behoefte aan goede soor ten winterhard graan. De winterroggege wassen zyn hier tegen vrijwel elke koude bestand, maar de wintergerst is maar ma tig winterhard. Nederland heeft behoefte aan een ras, dat behoorlijk tegen de vorst bestand is De wintertarwe geeft groote verschillen. Er zijn flink geharde soorten als de Duitsche Carsten V en de Zweedsche Mendeltarwe, die vrijwel even sterk zijn als de rogge. De Fransche Bersee is daar entegen minder hard dan de wintergerst. Velé rassen komen overigens in hardheid overeen met deze graansoort. En juist deze rassen worden het meest verbouwd, waar- by gespeculeerd wordt op een zachten winter of sneeuwval. Uiteraard was de schade daardoor de laatste jaren enorm. En toch nemen velen dit risico liever, om dat onze meeste harde wintertarwesoorten verschillende gebreken vertoonen. Welke jonge energieke boeren willen nu in sa menwerking met het instituut van planten- verdeeling, dat ongetwijfeld gaarne goed materiaal voor de tarwe-veredeling be schikbaar zal stellen, trachten tot eenige nieuwe winterharde selecties te komen? Deze prachtige taak geeft daarenboven door het nieuw ingestelde „Kweekers- recht" uitzicht op een behoorlijke beloo ning voor den verrichten pioniersarbeid. DISTRIBUTIE VAN RIJST Aan kinderen beneden vier jaar Van bevoegde 'zijde wordt de aandacht er op gevestigd, dat op den rijstbon voor kinderen -beneden vier jaar behalve 250 gram rijgt, ook verkrijgbaar is 250 gram rijstgries, rijstemeel, rijstebloem en kinder meel. Daar de voorraden zoowel van rijst als van bovengenoemde artikelen beperkt zijn, zal het publiek in veie gevallen geen vrije keuze tusschen de op den rijstbon verkrijg bare distributiegoederen genoegen kunnen maken. Men zal dus als regel genoegen die nen te nemen met het artikel, dat de win kelier in voorraad heeft. Zooals bekend, zijn rijst, rijstgries, rijste meel, rijstebloem en kindermeel gedurende het tijdvak van 25 Januari jl. tot en met 21 Februari a.s. verkrijgbaar gesteld op de bonnen 06D en 07D van de bonkaart re serve. DR. R. A. KOLLEWIJN OVERLEDEN. In den ouderdom van bijna 85 jaar is te Helmond na een langdurige ziekte overle den de bekende spellinghervormer, schrij ver en onderwijsman dr. R. A. Kollewijn. De thans overledene werd 30 Maart 1857 te Amersfoort geboren. Hij promoveerde in 1880 te Leipzig, in de philosophie, op proefschrift getiteld „Ueber den Einfluss des Hollaendischen Dramas auf Andreas Gryphius". Na eenige jaren als leeraar te Deventer en Amsterdam werkzaam te zijn geweest, volgde in 1892 "zijn benóeming tol direc teur van de vierde H.B.S. met drie-jarigen cursus aan de Mauritskade te Amsterdam, welke functie hij tot 1916 vervulde, toen ziekte hem noopte ontslag te nemen. Van de hand van dr. Kollewijn zijn tal van werken en eenige tooneelstukken en letterkundige studies verschenen, gedeel telijk gepubliceerd onder het pseudoniem van „C. P. Brandt van Doorne", terwijl hij onder het pseudoniem „K. Holtvast" een schoolgrammatica het licht deed zien. In 1891 begon hi} zijn bekende actie voor de hervorming van de schrijfwijze van de taal, waarbij hij pleitte" voor de grootst mogelijke gelijkvormigheid tusschen het gesproken en geschreven woord. GEMENGDE BERICHTEN DOODELIJK ONGEVAL OP HAAGSCH STATION. Gisteren w"llde de 45-jarige conducteur P. J. A., wonende te Amsterdam, op het Haagsche station H.S. in den trein stappen, die om 12.27 uur in de richting Amsterdam vertrok. Hij kwam hierbij te vallen gn ge raakte bekneld tusschen een der wagens en net- perron. In het ziekenhuis Westein de overleed hij in den loop van de nacht aan zijn verwondingen. DOOR KOUDE OMGEKOMEN. Gistermorgen vond de arts K. bij een schuur op de heide achter zijn woning aan den Joh. Geradtsweg te Hilversum een ouden man, die door de koude omgekomen was. Het bleek te zijn de 73-jarige J. B., wonend in de De Bazelstraat, die tegen den zin van zijn familieleden des nachts in die schuur verbleef om er zyn geiten en ko nijnen te bewaken. DOOR GAS BEDWELMD. De politie te Hilversum werd er Zondag avond van verwittigd, dat in een perceel aan den Dalweg een vrouw het slachtoffer zou zijn geworden van gasverstikking. Eenige agenten, die ohmiddellijk met zuur stofapparaten naar de bewuste woning to gen, troffen daar de 30-jarige mej. E. M. uit Amsterdam, die bij haar broer logeer de, bewusteloc in de keuken aan. Na vele pogingen gelukte het de levensgeesten bij het slachtoffer weer op te wekken, waar na mej. M. op medisch advies naar het Diaconessenhuis werd overgebracht. Mej. M. had bij het aansteken van het gasstel niet tijdig vuur ontstoken, waardoor zij door de uitstroomene gassen werd be dwelmd. STOOMTRAWLER VERSPEELT 130 MANDEN VISCH. Tengevolge van een zeer bijzonder on geluk aan boord van den stoomtrawler Mary IJm. 198, is een groote hoeveelheid visch verloren gegaan, waardoor reederij en bemanning groote schade heeft gele den. Op de laatste reis van den trawler is, terwijl men den kuil met naar schatting 150 manden kostbare visch aan boord heesch, de takel gebroken. Hierdoor scheurde de kuil van het net af, met het gevolg, dat deze met de visch in de diepte verdween. Met schepnetten heeft men nog ongeveer twintig manden visch aan boord weten te krijgen, de rest ging met den kuil verloren. U\iJ 7pnilU/Ph worden gekalmeerd UW LCIIUWCII en gesterkt en Uw slaap wordt weer rustig door het gebruik van Mifnhardl's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten 4303 SPORT DAMMEN KAMPIOENSCHAP VAN LÏSSE. In de 8ste ronde van het Damkampioen schap van Lisse handihaafde J. G. Snel zijn ongeslagen record door een fraaie overwin ning te behalen op P. G. Balkenende. De kansen van eerstgenoemde zijn herdoor zeer gestegen, temeer daar A. van Dijk verloor. De uitslagen waren; B. DuivenvoordenA. Balkenende 11 A. van RossenJ. Buurman *9 20 J. G. SnelP. G. Balkenende 20 N. DekkerQ. Baartman 11 A. van DijikJ, Algera 0—2 I. v. d. MeulenA. Wijnhout 02 Beste Kinderen Kunnen jullie óók zoo biljarten „NEKKIE RAF.nAPJE SNUIF" ln het Vie avontuur laten te je tien hoe het niet moet gebeuren, tot schrik van de echte biljartere. Jullie hebt met spanning hun avonturen gevolgd suit ook de nog komende gj^aaj spanning 1 - suit ook dc willen meemaker Als Je in onderstaande taken komt smullen, kun Je wekelijks gratis een betaling van S5 cent verstrekt. Ook a vraagkaarten voor ontbrekende av turen sijn te verkrijgen in Cafetaria en Cafetaria-Restaurant Stationsweg 7-17 - LEIDES RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 11 FEBRUARI 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gramo- loonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gramofoonmuziek 8.20 Ochtend gymnastiek 8.30 B. N. O.: Nieuwsbe richten 8.45 Gramofoonmuziek 9.15 Voor de huisvrouw 9.20 Gramofoonmu ziek 11.00 Voor de kleuters 11.20 Ge rard Lebon en zijn orkest 12.00 Orgel concert 12,25 Gramofoonmuziek 12.40^ Almanak 12.45 B. N. O.: Nieuws- en economische berichten 13.00 De groen- tentuin bij de boerderij 13.15 Het Oost- Nederlandsch Strijkkwartet ,14.15Gra mofoonmuziek 14.25 Het groote Om roeporkest 15 00 Voor da vrouw 15.20 Klarinet, piano en gramofoonmuziek 16.00 Bijbellezing 16.20 Voor de jeugd 17.00 Gramofoonmuziek 17.15 B. N. O Nieuws-, economische- en beursberich ten 17.30 Nationale Jeugdstorm-kwar tier 17.45 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek 18.15 „De organi satie van het bedrijfsleven in actie", twee gesprek 18.30 Roemeensch orkest Gre- gor Serban 19.00 Actueel halfuur 19.30 Amusementsorkest en solist Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio be schikken 20.15 De Romancers 21.00 Gramofoonmuziek 21.15 De Ramblers 21.45 B. N. O.: Nieuwsberichten 22.00 Gramofoonmuziek 22.30 Boyd Bachman en zijn orkest (opn.) 23.15— 24 00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n, 301.5 1VL 7.15—8.45 Zie Hilversum I 8.45 Gramofoonmu ziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Zang met pianobegeleiding 10.40 Voordracht 11.00 Pianovoordraoht. Ca. 11.35 Gra- mcfoonmuziesk 12.00 Orkest Willy Eber- ie 12.45 B. N. O.: Nieuws- en economi- rche berichten 13.05 Frans Wouters en zijn orkest 13.40 Het groote Omroepor kest 14.15 Uit Neerlands Gouwen 14.35 „Un ballo in maschera", opera (opn.) -- 16.00 Viool, piano en gramofoonmuziek 17.00 Voor de jeugd 17.15 B. N. O.: Nieuws-, economische- en beursberichten 17.30 De Romancers 18.00 Omroep orkest 18.40 Luisterspel 19.00 B. N. OBrabantsch praatje 19.20 Omroep- volkszanglcoor met pianobegeleiding 19.45 „In en om de N. S B." (voorbereid door de N. S. B,). 20.00 Omroepsympho- nie-orkest (opn.) (Vanaf 20.15 alleen voor d i Radio- Centrales, die over een lijnver binding met de Studio beschikken) ?1.00 Grairiofoonmuziek 21.15 Om- roepsymphonie-orkest en soliste (opn.) 21.25 Omroepsymnhonie-oricest (opn.) 21.45 B. N. Nieuwsberichten 22.00 Gramofoonmuziek 22.10—22.15 Avond- w'jding. GEM. RADIODISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma: 7.1524.00 Hilversum I 2e Programma: 7.1522.15 Hilversum II 22.1524.00 D"itsch Programma. 3e en 4e Programma: 7.0024.00 Duitsch Programma. Het bolsjewisme is de aartsvijand van onze Beschaving, Cultuur en Gods dienst. Het moet vernietigd worden. Meldt u aan by bet VRIJWILLIGERSLEGIOEN NEDERLAND Koninginnegracht 22 in Den Haag. STADSNIEUWS DR. K. H. E. DE JONG 70 JAAR. Een talrijke schare vereerders en vrien den van den privaat-docent in de wijsbe geerte van den Romeinschen Keizertijd en in dc parapsychologie aan de Leidsche Universiteit dr. K. H. E. de Jong was giste ren naar Diligentia in Dén Haag gekomen om den geleerde te huldigen ter gelegen heid van diens zeventigsten verjaardag. Prof. dr. J. de Zwaan leidde- de samen komst in als voorzitter van het comité, dat zich hiervoor gevormd had, en noemde den 70-jarigen een magiër, die erin geslaagd is. ieder ding, dat hij aanraakte, levend te maken. De 27 stellingen van dr. de Jongs dissertatie getuigden indertijd reeds van dienst strijdlust als dolende ridder te gen roofridders in de geestelijke sfeer. Prof. de Zwaan gaf uiting aan de hoop, dat dr. Jp Jong het zwaard van den geest nog lang mocht laten klinken. Spreker deelde mede, dat door de ontvangen bijdragen de uit gave van dr. de Jongs bundel verzamelde opstellen onder den titel „Verscheidenhe den" in vervulling kan gaan, terwijl het comité bovendien een beeld (levensgrooten kop) van den 70-jarige kon aanbieden, ver vaardigd door mej. Hendriek Jansen, dat pen plaats zal bekomen in het Leidsche Academisch museum. Prof. dr. F. Muller Jzn. huldigde den jubilaris namens de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Leiden en namens Societas Philologica Lugduno-Traiectina, waarvan de hoog leeraar voorzitter is en namens welke hij dr. De Jong in het Latijn complimenteerde. Verder spraken: de heer W. G. van der Tak. namens de vereeniging voor wijsbe geerte, dr. P. A. Dietz, voorganger van dr. -'e Jong als privaat-docent in de paraph, chologie te Leiden, Aug. Heyting nam s het genootschap Willem Bilderdijk, den bond van Ned. Tooneelschrijvers, den Kel- to-Germaanschen Studiekring Yggdra^il en het gezelschap „Alcmaria Victrix", Jan van Kasteel namens de derde afdeeling van den Haagschen Kunstkring (hierbij een album met bijdragen van de leden dier afdeeling den jubilaris aanbiedend) en S. C. van Oudheusden. welke laatste namens een groep cursisten van, dr. De Jong, hem diens door den teekenaar J. H. Sikemeier op perkament geschetst portret aanbood. Dr. de Jong richtte in dank tot prof. Muller een gloedvolle antwoordrede in het Latijn en tot de overige huldigers een in het Nederlandsch, hun allen verzeke rend, dat hij graag 100 jaar wil worden, mits hij tot den laatsten dag mag blijven werken. KOUDE EN GEBREK. De secretaris van den Armenraad sohrijft ons: Dat de strenge winter zwaar drukt op degenen, die toch al in behoeftige omstan digheden verkeerden, behoeft geen betoog en het lijkt dan ook haast overbodig een ■beroep te doen op ieder, die wat te missen 'heeft, om mild te helpen. Het is echter niet overbodig er den na druk op te leggen, dat het van het groot ste belang is, de hiulp op. zoodanige wijze te verleenen, dat deze ten volle tot zijn recht komt. Dit geldt nu meer dan ooit. Het komt er op aan, dat die gezinnen geholpen worden, die hulp het meeste noodig heb ben, en dat zy geholpen worden op de rechte wijze. Armen op doeltreffende wij ze te helpen is een moeilijke komst. Dit ver- eisoht aandacht, toewijding en vooral er varing. Met het geven van wat geld aan de deur is het niet gedaan, j§ daarmee doet men meer kwaad dan goed, omdat zulks bedelarij en kinderexploitatie in de hand werkt. De eenvoudigste weg om goed te helpen is daarom deze, dat het publiek de instellingen van weldadigheid krachtig steunt voor hun taak. Krijgt men echter een verzoek om hulp van iemand, dien men niet kent, en wü men deze niet wegsturen of verwijzen, dan is het bureau van den Armenraad, Nieuw- steeg 6, telefoon 21052, steeds gaarne be reid, inlichtingen over den hulpvragende te verstrekken. Op uitnoodiging van het Vooraziatisch- Egyptisch Gezelschap „Ex Oriente Lux" heeft dr G. van Hoorn, lector aan de uni versiteit te Utrecht, in het Oostersch Insti tuut alhier een voordracht gehouden over: „Grieksch tooneêl- en satyrespel". FEUILLETON 5kte taade foepen door GERT HARTENAU—THIEL. Weldra vonden wij nu ook mijn armen vriend, gruwelijk verminkt: een Maleische kris stak hem diep in het hart. Precies zooals de fakir mij het eenige uren tevoreh had geschilderd Nadat wij het stoffelijk overschot naar de plantage Briton Turu hadden overge bracht, zocht ik in de woning van Frie- drich König tevergeefs naar nagelaten aanwijzingen: behalve eenige onbelangrijke papieren vond ik niets, dat op de een of andere manier bphe'dering kon verschaf fen omtrent hem zelf of zijn familiebetrek kingen. Er bleef mij daarom niet veel an ders over dan de, den gevangenen weer afgenomen voorwerpen van waarde in zyn schrijfbureau te bergen, deuren en vensters met het gebruikelijke, ambtelijke zegel te fluiten en de leiding van de plantage voor- oopig over te dragen aan de oudsten assis tent. De vier bedienden van mijn, door moor denaarshanden om het leven gebrachten vriend, verrieden hun opdrachtgever, den man met de drie rood strepen niet, en der halve werden zij voorloopig allen aan de justitie te Batavia overgeleverd. Nadat ik mij ook van deze taak had gekweten, keer de de fakir, die mij vergezeld had, mee terug naar Bila. Tijdens de reis was hy zeer zwijgzaam en in zichzelf gekeerd, maar nauwelijks waren we in mijn woning aangekomen, of hij verdween plotseling zonder afscheid te nemen en zonder eenig motief voor dit overhaaste vertrek op te geven. Ten slotte was ik echter aan zijn herhaaldelijk ver dwijnen en op onverwachte oogenblikken weer opduiken zoo gewend geraakt, dat ik me er niet bijster ongerust over maakte, te minder omdat ik reden had te vermoeden, dat hij bepaalde sporen van den hoofdda der had ontdekt en deze thans volgde. Het was hari-bajaran, een rustdag, waar op in de ochtenduren aan de arbeiders der plantages, d.w.z. aan de Chineesche koel- lies, Maleiers, Javanen enz., loonen en voor schotten worden uitgekeerd. De hari-baja ran is derhalve een feestdag, waarop men zich tevens aan allerlei genoegens pleegt over te geven, voor zoover die althans op een eenzame plantage, diep in het oer woud en ver van de brandpunten der be schaving kunnen worden geboden. De uitbetaling der loonen geschiedt niet, zooals in Europa, eiken Zaterdag, maar uit sluitend op den eersten en den vijftienden van elke maand. Op de andere .dagen, ook 's Zondags, wordt gewerkt. Het spreekt dus vanzelf, dat een hari-bajaran niet alleen in verband met de distributie van klinken de munt met verlangen tegemoet wordt gezlgn, maar ook vanwege zijn arbeidsvrij- hied, die elkeen, hetzij omployé of arbei der dringend noodig heeft om zich te ont spannen en nieuwe krachten te vergaren. Ook ik lag dientengevolge reeds in den vroegen ochtend lang uitgestrekt in mijn geliefden ligstoel op de voorgalerij. De groote jalouzieën, welke de geheele galerij aan de straatzijde afslotene had ik laten ophalen, waardoor ik een vrij uitzicht had op den in volle bloemenpracht prijkenden tuin, den vry drukken hoofdweg, de ka zerne, de paard- en olifantenstallen en de aardig aangelegde kleine rivierhaven. De houten trap, welke toegang gaf tot de voorgalerij, kraakte en een oogenblik later stond mijn adjudant in stram-miütaire houding voor me. Geërgerd hulfie ik mezelf in een dichte wolk sigarenrook, want deze onverwachte storing kwam me al zeer on gelegen. Wanneer mijn adjudant zelf ver scheen, kon ik er van op aan, dat hy iets belangrijks had mede te deelen. „Apa loe maoe?" vroeg ik eindelijk. „Toean commandant", meldde hij, „de moefti Si Timbo is uit Negri Lama geko men. Hy heeft een soerat (brief) bij zich, sama toean commandant." „Waarom geeft de moeftie jou dien brief niet?" „De brief is van Radja Buso, toean com mandant. Hij heeft opdracht den brief den toean zelf te overhandigen Si Timbo zegt, dat het een belangrijke brief is, Saja!" „Zoo, zoo", zuchtte ik nadenkend, „een belangrijke brief? Ny, laat hem dan maar hier komen, Sodikrömo. Ik zal eens met den man praten." „Saja, toean commandant!" „Een oogenblik, ik heb nog iets. Heb je nog niets van den fakir gehoord?" „T-ïda apa! (Niets)." De onderofficier haalde zijn schouders op. „Margaga is een tooveriaar, heer. Hij komt en gaat, is nergens en toch overal, Saja. Maar zijn plannen zijn meestal goed!" Ik knikte. „Ja, dat is 2oo. Enfin, laat de moefti maar hier komën, Sodikormo!" De adjudant salueerde, maakte rechts omkeert en haastte zich naar de kazerne. Eenige minuten later stond de priester voor me..., hij boog diep. Als vrijwel alle Maleiers was hij van middelmatige leng te en vrij tenger, al deed het bonte, in groote plooien hangend priestergewaad hem wat grooter schijnen. De man was me bepaald onsympathiek en zijn loerende, onrustige blik waarschuwde me op mijn hoede te zijn. Zijn ^enigszins opdringerig optreden was al evenmin in staat, wat min zamer gevoelens by my op te wekken, maar aan den anderen kant moest ik toe geven, dat hij ongetwijfeld tot de belang rijkste Mohammedaansche geestelijken be hoorde en zijn snel begrip en energie, om nog maar te zwijgen van zijn fanatisme, hem ver boven zijn rasgenooten deden uit steken. „Wel, Si Timbo", begon ik op zoo vrien delijk mogelijken tpon, „het moet wel iets heel belangrijks zijn, als de vorst speciaal jou heeft uitgekozen. Heb je een brief voor me?" De moefti boog wederom diep en eerbie dig. „Saja, toean commandant! Ik breng een brief van Toenggoe Buso. De groote Toenggoe zei: De toean commandant is myh vriend, hij zal me raden en helpen!" Met deze woorden overhandigde hy mij het schrijven van den radja. Ik opende het, met het vorhstelijk zegel gesloten couvert en las: De Radja van Bila en Negri Lama aan den commandant der gewapende politie van Blia, toean besar artenau. Allah zeg ene mijn vrienden en in het bijzonder u, commandant, dien ik hoog acht. De profeet moge u beschermen als een geloovige! Si Timbo brengt u op mijn bevel dezen brief met mijn groeten. U zoudt mij, uw vriend, een groote eer bewijzen, als u, kapitein, den priester zoudt willen bevelen te spreken, om u mijn wenschen persoonlijk kenbaar te maken. Ik hoop, dat Allah u de noodige wijsheid zal schenken, om den weg te vinden, veel leed in vreugde te doen ver- keeren. Beneh-Buso ten Mehar-SeLar, Radja dad Bila, Negri Lama. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2