DAGBLAD VOOR LÉIDEN EN OMSTREKEN Japanners nog slechts 15 K.M. van Singapore. DUITSCHLAND Momentje. f DINSDAG 10 FEBRUARI 1942 33ste Jaargang No. 10173 %Êcid4elwSou^ci/iit Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. Giro 103003Postbus 1L V Méér vreugde Een mensch hunkert naar méér vreugde. Vele geestelijke en stoffelijke middelen, om vreugde te verwerven, ontbreken. Aan bedoelde middelen vooral die van geestelijken, maar óók die van stof- felijken aard kan men geenszins waar de," en betrekkelijk groote waarde ontzeg gen. Maar het zijn en blijven toch slechts middelen. Het is mogelijk, om ook zonder die mid delen vreugde te verkrijgen en te vermeer deren. Wij willen vandaag den lezer voorzetten een vertaling van een passage uit de „Fio- retti di s. Francesco", waarin Franciscus van Assisië aan een medebroeder leert, wat de volkomen vreugde is. Men leze dit verhaal met spanning, met een gespan nen verwachting naar den afloop of de oplossing! Een keer in den winter liepen Francis cus en broeder Leo van Perugia terug naar Portiuncula en waren half bevroren. Leo liep wat vooruit. Franciscus hield hem staande en zeide: „O, broeder Leo, al zou den de Minderbroeders een groot en stich tend voorbeeld van heiligheid geven, ver geet het niet en schrijf het goed op: daarin bestaat de volkomen vreugde niet." Toen gingen zij weer een tijdlang zwijgend ver: dér, totdat Franciscus zich weer tot zijn metgezel richtte en vervolgde: „O, broe der Leo, al zouden de Minderbroeders de blinden weer laten zien, de jichtlijders ge nezen, de duivelen uitdrijven, de lammen weer laten loopën, den dooven het gehoor en den stommen de spraak teruggeven, en, wat nog meer is, dooden na vier <£agen le vend doen opstaan: daarin bestaat de volkomen vreugde niet". Spoedig daarna sprak hij voor de derde maal tot broeder Leo en zeide: „O, broeder Leo, als een Minderbroeder de talen aller volkeren "Ver stond. alle wetenschap bezat en alle ge schriften kende, als hij ook kon prophetee- ren en alle toekomstige dingen voorspel len en alle harten kon doorgronden, schrijf op: daarin bestaat de volkomen vreugde niet." Een paar stappen verder riep Fran ciscus opnieuw: „O, broeder Leo, schaapje van God, al zou ook een Minderbroeder en gelentaal kunnen spreken en al zou hij kunnen verklaren den loop der sterren, de krachten der kruiden, de verborgen schatten der aarde, de eigenschappen van vogels, visschen. dieren, ménschen. wor telen. boomen en wateren, vergeet het niet en schrijf het weer op: daarin bestaat de volkomen vreugde niet." En, als zij weer een eind verder gegaan waren, begon Fran ciscus opnieuw: „O, broeder Leo, al kon een Minderbroeder zoo mooi preeken. dat hij de ongeloovigen tot geloof bekeerde, schrijf het op: daarin bestaat de volkomen vreug de niet." Als Franciscus zoo een tijd lang had gesproken, en broeder Leo, die in ge spannen verwachting was naar het einde, vroeg: „Vader, ik vraag u om Gods wil, zeg mij, waarin bestaat dan de volkomen vreugde", antwoordde Franciscus: „Als wij bij „St. Maria van de Engelen" ko men. dornat van den regen, stijf van de koude, met slijk bespat, door honger ge kweld en als wij dan aan de poort bellgn en de portier komt boos aanloopen en schreeuwt ons toe: Wie zijt ge? En wij zouden antwoorden: Wij zijn twee van uw medebroeders, waarop hij weer zou zeg gen: ge lijkt meet op twee landloopers, die den armen de aalmoezen ontstelen, en hij zou ons niet de poort openen, maar ons buiten laten staan, in sneeuw en wa ter, koud en hongerig, heel den nacht door, dan, als wij zulk een grievende bejege ning gelaten en zonder morren geduldig zoutten verdragen en liefdevol zouden den ken: de portier kent ons goed. God heeft hem de woorden in den mond gelegd, o, broeder Leo. schrijft het op: daarin bestaat de volkomen vreugde. En, als wij dan op nieuw zouden bellen, en de portier zou boos naar ons toe komen, als waren wij twee indringers, ons om de ooren slaan en snottend toeroeoen: ga weg van hier, ellen dige booswichten, ga naar den herberg! Wie zijt gij? Hier is er geen eten. En, als hij dan tenslotte een knuppel zou nemen en ons bij de kap zou pakken, op den grond werpen en smadelük slaan, als we dan bij de gedachte aan Christus' lijden gedul dig zouden blijven, o, broeder, onder alle genadegaven van den-H. Geest is de schoonste, zichzelf te overwinnen en uit liefde voor God alle beschimpingen te ver dragen." Waarschijnlijk denken wij bij de lezing van deze geschiedenis uit het leven van den H. Franciscus, met een variatie op een be kend gezegde: wij kunnen dat beter be wonderen, dan navolgen! Maar laten wij toch zeker de laatste re gels onthouden: Onder alle genadegaven van den ïl. Geest is de schoonste, zichzelf te overwinnen en uit liefde voor God ver guizingen te verdragen en: -wij zullen bezitten: méér vreugde! De op zichzelf staande vrijwilligers bij den Nederlandschen Arbeidsdienst, die ten gevolge van de buitengewone weersomstan digheden tijdelijk in het genot van» verlof zijn gesteld, kan ter tegemoetkoming in de kosten, welke zij voor huisvesting en voe ding hebben moeten maken, een vergoeding uit 's Rijks kas worden toegekend. Het verzoek daartoe behoort zoo spoedig mogelijk, onder omschrijving der gemaakte kosten, gedaan te worden aar den secreta ris-generaal van het Departement var. Al- gemeene Zaken. Eerste luchtaanval op Batavia. OOK PALEMBANG DOOR BOMMEN- WERPERS AANGEVALLEN. Naar uit Batavia wordt vernomen, wordt in het Ned.-Indische weermachtsbericht medegedeeld, dat Japansche vliegtuigen voor het eerst Batavia hebben aangevallen. Ook Palembang op Sumatra is door Ja pansche bommenwerpers aangevallen. De Japansche troepen, die de bezetting van Balikpapan op Borneo hebben voltooid, rukken thans naar het Zuiden op. Naar Radio Mundial uit Batavia meldt "zijn Zondag bij Japansche luchtaanvallen op de dokken van Soerabaja 35 personen gedood en ongeveer 50 gewond. BRITTEN TREKKEN TERUG NAAR DE STAD SINGAPORE. De op het eiland Singapore aan land ge zette Japansche troepen hebben het vlieg veld Tengah bezet en de rivier de Ten- gaih, 15 km. ten Westen van de stad S* '- gapore, bereikt.Men meldt, dat de inne ming van Singapore nog slechts een kwes tie van tijd is. Voorts wordt bericht, dat de Japansche troepen, die bij Kranji aan land zijn ge bracht, gesteund door kleine tanks den opmarsch zijn begonnen langs den weg. die naar Singapore leidt. De eerste tegenstand, bij Mandai, twee kilometer ten zuiden yan Kranji. werd gebroken. De Japanners ver wachten nieuwen, hevigen tegenstand bij Boekit Panjang, vijf kilometer verder naar het zuiden. Verdef- meldt de „Nitsji-Nitsji" uit Joho- re Baroe, dat de Japansche artillerie een Britsche kanonneerboot in de oorlogsha- van van Seletar tot zinken heeft gebracht. Uit Johore Baroe >vordt over den slag om Singapore gemeldi dat het kanongebul der gisterochtend zijn hoogtepunt bereikte. Tegelijkertijd vlogen golven legervl ie etui gen over Singapore en wierpen er spring stoffen neer, ondanks het intensieve vijan delijke a^weervuur; De zware kanonnen van het fort Tsjangi begonnen te dreunen. Van de 38 olietanks van Selectar staan er thans 28 in brand. Hooge zuilen zwarte rook kronkelen naar den hemel, terwijl de vlammen overslaan naar de overige tanks. De sterkte der -vijandelijke strijdkrach ten die zijn oD<?esloten in Singapore, wórdt geraamd ot> 28.000. Zij bestaan uit de 18e divisié Britsche troepen, de Australische negende divisie en ongeveer 23 bataillons gemengde troepen vrijwilligers. Het keizerlijk hoofdkwartier te Tokio heeft gistermiddag kort medegedeeld, dat strijdkrachten van het Japansche leger, die ongesteld, zijn oo de noordelijke kust van de Straat van Johore voor den defini tieven aanval op de Britsche basis in Oost- Azië. Zondagavond, gisternacht en gister ochtend met succes de Straat zijn overge stoken, na den vijandelijke.n weerstand te hebben teruggedreven, en thans de fortifi caties van Singapore aanvallen. Voorts wordt uit Johore Bahroe bericht, dat de Britsche strijdkrachten, die het eiland Singanore verdedigen, zich terug trekken uit den buitenring van verdedi gingswerken die de Straat van Johore be- heerschen. zulks met het oog op het ver woede beuken der Jaoansche troepen, die gisternacht over de nauwe straat zijn ge- trókken onder" bescherming van een voortdurend dekkin^svuur. Berichten van het eiland Singapore melden, dat de Britsche troepen be gonnen zijn te vluchten langs de - hoofdwegen naar Singapore op het zuidelijke deel van het eiland. Het krachtige Japansche offensief op de machtige basis van Groot-Brittannië in Oost-Azië begon gisteravond met donde rend geweld, toen de Japansche batterijen op de noordelijke kust plotseling het dek- kingsvuur openden, waarmede zij den weg vrij maakten voor de landinesooeraties. De eerste aanduiding, djt de Japansche troe pen contact hadden gekregen met den bo dem van het eiland Singapore, kwam. toen om 16 uur een groene flits van het eiland omhoog spiraalde als tegken, dat de Japan sche troepen dit hadden bereikt. Vier mi nuten later kwam een roode flits als tee- ken van voltooiing der •landinpsooeraties. Daarop volgende berichten meldden, dat de landingsgroep oprukte naar niet nader aangeduide hoogten. Terwijl de Japansche kanonnen, zonder door vijardeliike bat terijen te worden beantwoord, door vuur den, kwam ,om 0 uur 25 hedennacht be richt, dat een tweede Jaoansche landings eenheid elders op het eiland was geland. JAPAN BEDREIGT DRIE VERBINDINGSLINIES DER GEALLIEERDEN. De Britsche nieuwsdienst constateert in een commentaar, dat Japan de drie voor naamste verbindingslinies der geallieerden bedreigt, n.l. 1. de Amerikaansch-Britsche leveranties naar de Oostkust van Afrika, 2. de verbindingswegen van Australië en Nieuw-Zeeland en 3. de verbindingswegen tusschen de Indische strijdkrachten in het centrale Oosten en den Indischen aanvoer. De zwakte van de geallieerde vloot in Oost-Azië heeft een blokkade van de straat van Malakka onmogelijk gemaakt. OORLOGSRAAD VOOR DEN STILLEN OCEAAN. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is te Londen een oorlogsraad voor den Stillen Oceaan gevormd. Deze raad zal Dinsdag bijeenkomen. Australië, Groot- Brittannië, Nederlandsch-Indië en Nieuw- Zeeland zullen hierin vertegenwoordigd zijn. STRIJDT VOOR EUROPA Zware verliezen der Bolsjewieken. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 9 Febr. (D. N. B.). Het Duitsche weermachtsbericht van gis- terriamiddag luidt als volgt: In het Oo^en zette de vijand zijn aanvallen vcwrt, ondanks het feit, dat hy zware verliezen leed. Bij de ge vechten aan het Donetzfront verloor de vijand in het tijdvak van 14 dagen alleen in den sector van een divisie infanterie meer dan duizend man aan gevangenen, verscheidene duizenden dooden, 17 pantserwagens, 52 stukken geschut, alsmede 87 machinegeweren en granaatwerpers: In Noord-Afrika werden vijandelij ke verkenningsaanvallen afgeslagen. Gevechtsvliegtuigen en duikbommen werpers vernietigden Britsche colon nes voertuigen in-het Oostelijk deel van de Marmarische woestijn. Bij luchtgevechten in dit gebied schoten jachtvliegtuigen zonder eigon verlie zen tien vijandelijke jagers omlaag. Aan de kust van de bezette gebieden in het Westen alsmede aan de kust van Noorwegen verloor de Britsche luchtmacht gisteren vijf vliegtuigen. HET ITALIAANSCHB WEERMACHTSBERICHT. Het hoofdkwartier der Italiaansche weer- •macht maakte gisteren bekend: In Cyrenaica geen gebeurtenis van be lang Formaties van het lucht wapen heb ben met succes doelen in bet vijandelijke achterland bestookt met bommen en ma chinegeweervuur. De vijand deed lucht aanvallen op eenige plaatsen in Tripólitanie Er werd geen schade veroorzaakt. De inboorlingenbevolking had twee dooden. De offensieve operaties van het Duitsche luchtwapen tegen het eiland Malta zijn voortgezet. Een Brirtol-Blenheim is tij dens een gevecht neergeschoten. Onze vliegtuigen hebben de haven van Alexan- drië in Egypte aangevallen en herhaalde malen haveninstallaties getroffen. Ondanks felle vijandelijke afweer keerden al onze vliegtuigen op hun steunpunt terug. SOVJET-TROEPEN INGESLOTEN. In aansluiting op het weermachtsbericht verneemt het D. N. B., dat tengevolge van de elastische verdediging aan het Ooste lijke front Wederom vijandelijke strijd krachten door de Duitsche troepen zijn in gesloten, zooals dat geschiedde in de maan den der Duitsche offensieven. Vijandelijke groepen van verschillende sterkte zijn op ic-ze .wijze ingesloten. Hoewel de moeilijk heden van het weer en het terrein het op ruimen dezer vijandelijke strijdkrachten belemmeren, kan men aannemen, dat deze groepen voor den vijand geheel verloren zullen gaan. WAAROM INLEGVELLEN voor DISTRIBUTIESTAMKAARTEN Zooals bekend is gemaakt worden inleg vellen voor distributiestamkaarten uitge reikt. Hieronder volgt een korte uiteenzet ting van hetgeen met deze inlegvellen wordt beoogd. Een uiterst scherpe controle op het uit reiken van distributiebescheiden is ver- eischt. Men heeft getracht een scherpe con trole te bereiken door voor de ontvangst van distributiebescheiden te laten afteeke- nen. Dit stuitte echter op het practische bezwaar van veel tijdverlies. Door het ge bruik van inlegvellen zal nu het bezwaar van tijdverlies door het plaatsen van hand- teekenlngen worden ondervangen. De inlegvellen zijn namelijk kaarten met bonnen. Bij het uitreiken van distributie bescheiden zal nu telkens een van de bon nen door den betreffenden distributieamb tenaar worden afgescheurd Bij de volgende malen, dat distributie bescheiden worden uitgereikt, zal dus niet alleen de distributiestamkaart, doch ook het inlegvel mede moeten worden gebracht. Het is daarom verstandig stamkaart en inlegvel tezamen, desnoods aaneengehecht door middel van een papierklemmetje te bewaren. Zonder inlegvèl zal men geen distributiekaarten kunnen ontvangen. Het is daarom zaak de inlegvellen evenals alle andere distributiepanicren zorgvuldig te bewaren. Voorts doet men goed er aan te denken, dat het verboden is zelf bonnen van het inlegvel af^te scheuren. Ook passe men er voor op. bonnen op de een of andere wijze ongeldig te maken. Het eenige resu- taat is, dat men zich zelf schade berokkent. Omtrent de inlegvellen kan nog het vol gende worden medegedeeld. Bij de uitrei king dient te worden medegebracht: 1) de distributiestamkaart; 2) bon 13 van de bonkaart reserve (naar gelane van den leeftijd is dit 13a, 13b, 13c of 13d). Bij het in ontvangstnemen doet men goed na te gaan of inderdaad het op het inlegvel ingeschreven nummer hetzelfde is als het nummer van de stamkaart. Deze nummers moeten overeenstemmen. Tevens kan er re kening mede worden gehouden, dat de inleg vellen van houders van boterkaarten en die van houders van vetkaarten van elkaar, af wijken. Uitreiking heeft plaats in de gemeente waar men woont. Een uitzondering is wat dit betreft gemaakt voor schipper, en woon wagenbewoners, voor de vaste bevolking van kostscholen en gestichten, voor gede tacheerde marechaussées en voor hen, die ten gevolge van oorlogsomstandigheden el ders vertoeven. Zij allen kunnen inlegvel len ontvangen in hun tijdelijke verblijf plaats. Wie verhinderd is het inlegvel af te ha len, kan zijn stamkaart met bon 13 van de bonkaart „reserve" opzenden naar het distributiekantoor, waar hij het inlegvel zou moeten afhalen. Men denke er echter aan zulks aangeteekend te verzenden. Distribu tiepapieren zijn ook waardepapieren. De dood van dr. Todl TODT'S AANDEEL IN DE DUITSCHE SUCCESSEN. In de uitoefening van zijn functie, waarin hij rij het wellicht voor den buiten staander minder in het oog springend zoo ontzaglijk veel gedaan heeft voor de voorbereiding en de bestendiging der Europeesche successen van de Duitsche weermacht, is dr. Todt thans omgekomen. Een vliegtuigongeluk in het Oosten, waar zijn talenten zich op de breedst mogelijke wijze ontplooiden, maakte een einde aan zjjn leven. Zijn levensloop was als volgt: in den vorigen wereldoorlog heeft Todt gestreden als waarnemer bij het Duitsche luchtwa pen: Wegens zijn dapperheid werd hem het IJzeren Kruis tweede klasse verleend, het IJzeren Kruis eerste klasse en de huis orde van de Hohenzollerns, terwijl ook- nog andere onderscheidingen getuigenis gaven van zijn staat van dienst. Na-den vrede van 1918 begaf Todt zich- in het bouwvak, waarin hij werkzaam was bij het reguleeren van rivieren en den aan leg van wegen, welk laatste onderwerp zijn groote specialiteit zou worden. Hij promoveerde en werd in 1923 lid van de nationaal-socialistische partij. In 1931 werd hij lid van de SA. Het groote belang van zijn arbeid voor het verloop van dezen oorlog was gelegen in de oprichting en lieding van de z.g. or- ganisatie-Todt, die den Westwall bouwde en tijdens het offensief in het Westen en den strijd aan het Oostelijke front zorg droeg voor het herstellen van de verbin dingswegen, waarlangs het achterland het stormachtig vooruitrukkende front gesta dig en zonder eenigerlei onderbreking voortdurend van het noodige kon voorzien, een eerste vereischte in den huidigen ma teriaaloorlog. Deze ongestoorde ravitail leering van de geweldige consumenten, die de groote, strijdende troepenmachten vor men, was een van de pijlers, waarop de groote successen, die de strijd opleverde, berustten en zonder welke zij niet denk baar zouden zijn. Hoe groot zijn verdiens ten in dit opzicht aan het Westelijke front ook mogen zijn geweest, zijn prestaties en de verrichtingen van zijn organisatie aan en achter het Oostelijke front stellen dit alles in den schaduw. Hier w§s het ver keerswezen verwaarloosd, vernield, of on deugdelijk, de bruggen opgeblazen, de hoofdwegen onbegaanbaar, de spoorlijnen verwoest. In ongelooflijk korten tijd werd hierin voorzien, dank zij dr. Todt en zijn mannen. De wegen werden hersteld, nieu we wegen werden aangelegd, bruggen ge bouwd, spoorlijnen weer bruikbaar ge maakt niet alleen, maar tegelijk op Euro peesche spoorbreedte gebracht, en dit al les in een zoo korten tijd, dat de ravitail- GAS Tén einde de gasvoorziening zoo veel mogelijk voortgang te doen vin dén, zal er elf uur per etmaal geen gas worden verstrekt. Het klinkt wat erg paradoxaal en een andere formu leering zou wellicht juister zijn ge weest. In ieder geval: wij begrijpen het. Wij weten nu dat er eenige uren per dag (en nacht) geen gas door onze pijpen zal stroomen en wel des middags van 3 tot 5 uur en van des avonds 9 tot 's morgens 6 uur. 's Nachts is het niet zoo slim. De gaslooze nacht spaart het leven van sombere lieden, die met zelfmoord plannen rondloopen, waartoe, dunkt mij, zelfs in dezen tijd geen reden is. 's Middags van 3 tot 5 uur zit je met de thee of wat er voor moet doorgaan en als je verkouden bent is het des avonds na 9 uur ook niet prettig. Een koude cognaceroc is nog erger dan snert zonder kluiven. Je kunt natuur lijk vóór negen uur je kruik al in bed leggen dat moet je wel, indien je last van koude voeten hebt en daar» uit kan men natuurlijk het benoodig- de materiaal voor een cognacgroc ha len. Ook daarvoor is dus een oplossing. Maar wat doen nu de menschen, die gasverwarming hebben. Een mid dagdutje van 35 uur is al iets, maar 's avonds om 9 uur naar bed is onge zellig. Zij kunnen ook op visite gaan bij kolenstokers of centraalverhitters Maar dat is een oplossing, die niet bevredigt. Met het verzetten van de klok is al heel wat bereikt. Als wij nu ook eens overdag een paar uurtjes oversloegen? Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten Acht vijandelijke schepen vernietigd HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER. 10 Febr. (D. N. B.l. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Duitsche duikbooten hebben in den Atlantlschen Oceaan acht vijandelijke koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 50.500 b.r.t. alsmede een korvet tot zinken gebracht. Een ander groot schip werd door torpedotreffers zwaar beschadigd. Van deze schepen werden er zes met een totalen inhoud van 34.500 b.r.t. voor de Noord-Ame- rikaansche kust vernietigd. leering^van de zegevierend oprukkende le gers geen oogenblik geremd werd. Wat en onder welke omstandigheden hier in noes ten arbeid tot stand werd gebracht ,is voor een leek niet meer en niet minder dan een wonder. Zijn organisatorische vermogens waren ook de reden, waarom hij benoemd werd, nog slechts kort geleden, tot minister van munitie, hetgeen inhoudt, dat hij de con trole en leiding op zich nam van practisch de geheele Duitsche oorlogsindustrie, voor zoover dit de munitie in engeren, zin, de tanks, de kanonnen en ander vuurwapens betrof. Slechts het luchtwapen viel er bui ten, en bleef ressorteeren onder rijksmaar schalk Goering. Dr. Todt was hier te lande vooral be kend in de kringen van hen, die zich bezig hielden met den aanleg van speciale auto wegen. In 1933 belastte Hitler henf met de algemeene leiding van den aanleg van het Duitsche net van autowegen, dat in weinig jaren vele duizenden kilometets lengte kreeg en door perfecte afwerking de be wondering trok van alle automobilisten. Bij de officieele opening van het inter nationaal wegencongres, dat in Juni 1938 te Scheveningen werd gehouden, was dr. Todt als vertegenwoordiger van de Duit sche regeering aanwezig én bij die gele genheid heeft hij een kort rede uitgespro ken, waari hij deed uitkomen, dat gren»- zerf de 'landen scheiden, doch dat wegen ze verbinden In het Koloniaal Instituut te Amsterdam heeft dr. Todt een voordracht gehouden voor deskundigen op het gebied van den aanleg van wegen. Hij erkende daarin, dat onze landgenoot S ten Bokkel Huinink. uit Haarlem, als grondlegger moet worden beschouwd van de gedachte der speciale autowegen, z^ioals die In Duitschland op groote schaal tot stand zijn gekomen. PROF. SPEER OPVOLGER VAN TODT. Officieel" wordt medegedeeld: door het doodelijk ongeval van Rijksminister dr. ing. Todt, heeft het Groot-Duitsche Rijk een zwaar verlies geléden. Dr. Todt ver- eenigde in rijn persoon de functies voor Bewapening en Munitie, inspecteur-gene raal voor het wegennet en inspecteur-gene raal voor water en energie. Deze drie functies heeft de Fuehrer thans opgedragen aan den inspecteur-generaal éoor de bouwnijverheid der Rijkshoofdstad, dipl. ing. prof. Albert Speer, die zijn te genwoordige functie behoudt. Naar het A. N. P. bericht geeft Londen der. volgenden commentaar bij den dood van rijksminister dr. Todt: „Todt was eer. uitstekend organisator en strateeg van Hitier. Zijn organisatie heeft net Duitsche leger in staat gesteld zoo ver in 'de Sovjet-Unie op te rukken. Hij was de man, op wien Hitier zich verliet voor zijn komende offensief in het voorjaar".

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1