DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE STRIJD WOEDT IN INSULINDE DUITSCHLAND Momentje MAANDAG 9 FEBRUARI 1942 33ste Jaargang No. 10172 Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 1L In-geld-denken „De Amerikaansche politiek is gegroeid uit het liberale gelddenken". Wij citee- ren deze uitspraak uit „De Boekenschouw van het nieuwe Europa". Wat is gelddenken? Wij zouden liever spreken van „in-geld-denken". Wij willen eerst zeggen, wat het ni e t is. In-geld-denken is niet, rekening hou den mét geldelijke overwegingen niet slechts t>ij commercieele maar ook bij ideëele ondernemingen. ^De gezonde Ne- derlandsche nuchterheid zou er zich tegen verzetten, dat niét te doen. In-geld-denken is niet, het geld waar- deeren als ruilmiddel, als middel om begeerenswaardige dingen te bereiken en te verkrijgen. Wie slordig is en onna denkend met "het uitgeven, gebruiken of niet-gebruiken van geld, handelt daarin verkeerd en slecht, gezien de waarde werkelijke waarde welke het geld heeft, niet in zich, maar als ruilmiddel.. Kennen wij niet menschen, die geld be zitten, en het gebruiken als ruilmiddel op "een sociaal-uitstekende wijze, die er de goede zaak mee dienen, zóó, dat het een ernstig verlies zou beteekenen, als zij ten gevolge van slordigheid of onnadenkend heid dat geld niét zouden hebben bezeten? Het onsociale, onchristelijke in-geld- denken is: Het geld wirist of verlies beschouweif en waardeeren als de beslis sende factor voor het al of dan niet stellen van een bepaalde daad, terwijl andere overwegingen van socialen, godsdiensti- gen aard daar den doorslag moesten geven of alléén zouden mogen beslissen zonder ook maar éénige gedachte aan geld- Het onsociale, onchristelijke in-geld- denken is: Het geld bezit of gemis - aanvaar den als graadmeter voor de waardeering van personen, den omgang, de vriendschap met personen. Het onsociale, onchristelijke in-geld-den ken is: Het geld begeeren in zich en niet als middel of wèl ^ls middel, maar zóó, dat men aan dat middfel een, in het licht van gezonde rede ert christelijke beginselen, abnormale, te groote waarde toekent. Er zullen niet veeL menschen zijn, die steeds en in alles in-geld-denken. Maar er zijn er wèl veel, bij wie men zulk een denken herhaaldelijk moet con- stateeren. Er zijn er, die opzettelijk zóó denken. En er zijn er, die het o n b e w u s t doen. Men treft dezulken aan onder overigens geestelijk en godsdienstig respectabele per sonen. Zij zijn het slachtoffer geworden van een, gezien dè menschelijke begeerlijk heid, zeer besmettelijke mentaliteit. Maar intusschen is vaak de ergernis, die zij door dat in-geld-denken geven, zeer groot; voor al bij hen, die het van personen van een dergelijken geestelijken cultuur niet had den verwacht! Het bolsjewisme is de aartsvijand van onze Beschaving, Cultuur en Gods dienst. Het moet vernietigd worden. Meldt u aan bij het VRIJWILLIGERSLEGIOEN NEDERLAND Koninginnegracht 22 in Den Haag. GASLOOZE UREN VAN 3—5 UUR 's MIDDAGS EN VAN 9 UUR 's AVONDS TOT 6 UUR 's MORGENS. De transportmoeilijkheden, welke er thans zijn, maken het noodzakelijk, bij hét elcctriciteits- en gasgebruik de grootst mogelijke zuinigheid in acht te nemen. Ten einde de gasvoorziening. zooveel mogelijk voortgang te doen vinden, is de invoering van zoogenaamde gas- looze uren noodzakelijk gebleken. Derhalve is bepaald, dat van 15 tot 17 uur en van 21 tot 6 uur geen gas zal worden verstrekt. Deze maatregel is gisteren reeds in gegaan en geldt voor het geheele land. Nu, zooals uit bovenstaand bericht blijkt, gaslooze uren moeten worden ingevoerd, is het wellicht niet overbodig de aandacht te vestigen op een gevaar, dat daaraan kan zijn verbonden: n.l. het uitstroomen van gas. Wanneer, als de gaslooze uren begin nen, er nog" pitten branden, welke niet worden afgedraaid, zullen als de toevoer wordt hervat, de vertrekken zich met gas vullen. ^Niet slechts is het geVal hiervan verspilling van de kostbare brandstof; maar het gevaar voor gasverstikking, al thans bedwelming, is niet denkbeeldig. Daarom lette men er'terdege op, dat alle kranen, als de toevoer stilstaat, zijn geslo ten. Het veiligst is ook de hoofdkraan af te sluiterv. Ambon grootendeels bezet NIEUWE LANDINGEN DER JAPANNERS Onderdeelen van het Japansche leger hebben 31 Januari bij verrassing Tanah- grogot ingerfomen, gelegen op 100 K.M. ten Zuid-Westen van Balikpapan. De Japansche strijdkrachten hebben vol gens een ander bericht van Domei, de hoofdstad Lahat Dato aan de Baai van Dar- vel (Oostkust van Britsch Borneo) bezet. Radio-Batavia heeft de algeheele bezet ting van Pontianak erkend en gemeld, dat de Japansche luchtmacht haar operaties voortzet. Japansche bommenwerpers heb ben gisterochtend Soerabaja zwaar gebom bardeerd en andere aanvallen waren .ge richt op Arboina en Palembang. Voorts wordt in het te Batavia uitgege ven weermachtsbericht gezegd, dat het grootste deel van 't eiland Ambon door de Japansche troepen bezet is. Slechts een klein gedeelte der Nederlandsch-Indische strijdkrachten heeft kunnen vluchten. DERDE LUCHTAANVAL OP SOERABAJA Het Nederlandsch-Indische hoofdkwartier te Batavia meldt, dat de Japansche lucht macht een derden aanval heeft gedaan op de basis Soerabaja, waar installaties der marine werden gebombardeerd. Andere aanvallen werden gedaan op Palembang, een eiland aan de Oostelijke kust van Sumatra, waar branden ontston- cïbn, en op plaatsen op -Nieuw-Guinea. Ook zijn Japansche verkenningsvliegtuigen waargenomen «boven de Oostelijke kust var Java. Het Japansche hoofdkwartier heeft be kend gemaakt, dat op 5 Februari, toen de Japansche marinevliegtuigen hun tweeden aanval op het vliegveld Djimbaran op Bali ondernamen, 34 vliegtuigen van den tegen stander werden neergeschoten of op den grond vernield Bij den aanval op Soera baja vernielden de Japanners in totaal 26 vliegtuigen van den tegenstander, n.l. 11 Amerikaansche en 15 Ne idandsch-Indi- sche. Andere formaties Japansche marine vliegtuigen, die het vliegveld Jjimbarar op Bali aanvielen, schoten 8 vliegtuigen vai hun tegenstander tijdens luchtgevechtei neer of vernielden ze op den grond. DE „SUMATRA" NIET GETORPEDEERD? Het Japansche blad Tokio Nitsji-Nitsji bevat nog eenige bijzonderheden omtrent den zwaren aanval van Japansche vliegtui gen op de Ned.-Indische vloot Jn de Java- zee. Het blad meldt hierover nog' het vol gende: f Bij het naderen van de Japansche lucht macht probeerde de vijandelijke vloot met een snelheid vart 30 knoopen te- ontkomen. Zij kon haar lot echter niet meer ontgaan. Een der beide tot zinken gebrachte krui sers is in nog geen minuut tijds naar den bodem van de zee gejaagd. De beschadigde kruisers Sumatra en Marblehead zullen ge- ruimen tijd noodig hebben om gerepareerd te worden. Daar Soerabaja, als eenige ha ven van Ned.-Indië. die „voor herstelwerk zaamheden voldoende is toegerust, door dfe Japansche luchtmacht beheerscht wordt, zou alleen .Port Darwin in Australië daar voor in aanmerking komen. (Uit bovenstaand bericht zou men kun nen opmaken, dat de kruiser Sumatra dus niet tot zinken gebracht, maar ernstig be schadigd is). Het Japansche hoofdkwartier maakt be- kepd, dat een Japansche duikboot tijdens operaties in de Javazee 5 dezer een groo- tqn vijandelijken torpedobootjager tot zin ken heeft gebracht. Dit hoofdkwartier maakt voorts bekend dat de Japansche vloot- en luchtmacht sinds het uitbreken van den oorlog in Gioot-Oost-Azië op 8 December 1941, 29 vijandelijke duikbooten en 52 koopvaardij schepen van een totalen inhoud van 310.000 ton tot zinken heeft gebracht. VERSTERKT VUUR OP SINGAPORE. Volgens berichten uit Singapore geeft de Japansche artillerie een versterkt vuur af op doelen in het Noorden van het eiland. Dp Japanners zijn geland op het eiland Ubin in de Straat van Johore. In een door den Britschen berichten dienst verspreid tfrontbericht uit Singapore wordt o.a. gezegr De vijandelijke bedrij vigheid in de luc1 n de activiteit der ar tillerie was Zond? waarschijnlijk het he vigste sinds «het begin van den slag om Singapore. De vijand bestookce het gehee le Noordelijke deel van het Britsche verde digingssysteem tegenover het vasteland met talrijke granaten .en bommen. Het eiland Ubin, waarop vijandelijke pa trouilles aan land zijn gegaan, ligt aan den Oostelijken ingang van de Straat van Jo hore. Het dichtsbij,gelegen punt ligt op on geveer driekwart mijl afstand van het eiland Singapore. De Engelsche generaal-majoor Painter, die enjcele kilometers ten Noorden van Jo hore Baroe gevangenoir.en werd, heeft verklaard: Bij het uitbreken van den oorlóg verwachtten wij, dat de Japanners aan de Oostkust van Ma'akka zouden pogen te landen en wel.ongeveer in de omgeving van Kwantan. De Japansche troeoen dron gen echter tegen onzé verwachting van Thailand uit binnen' en bereikten aldus reeds na korten tijd de Westkust van Ma- lakka. Hierin moet de eigerlijke oorzaak van de nederlaag op Malaktea worden gezocht. Wij hebben nooit geloofd,- dat dé Japan ners dé rimboe konden doortrekken. Zelfs voor inboorlingen is het ondanks goede plaatselijke kennis slechts met de grootste moeilijkheden mogelijk in de rimboe door te dringen. Wij hadden Weliswaar voldoende levens middelen en munitie, 'doch daarmede al leen konden wij den onstuimig oprukken- den Japanners geen beslissenden tegenstand bieden. Toen wij ons den 27sten Januari langs de Westkust moesten terugtrekken ging de verbinding met onzen divisiestaf verloren. Wij waren van de hoofdmacht volkomen afgesneden. Spoedig bestond on ze formatie, die oorsnronkelijk 2000 man telde, nog slechts uit 330 koppen. Minister Todt verongelukt Tengevolge van een vliegongeluk. Rijksminister dr. Todt is Zondag bij het vervullen van zijn soldatenplicht tijdens een dienstreis als gevolg van een vliegtuigongeluk doodelijk veron gelukt. De Fuehrer heeft opdracht gegeven, dat voor Rijksminister dr. Todt een staatsbegrafenis zal worden gehou den. Het Groot-D'Jitsche Rijk verliest in den doodelijk verongelukten dr. Todt een van zijn markanste persoonlijkheden. Zijn schitterende prestaties op ieder gebied, waarvan hij de leiding had als g#volg van het vertrouwen, dat de Fuehrer in hem stelde, bewijzen, dat hij een van de ge niaalste organisators van dezen tijd was. De autowegen, de bouw van den Westwall, den bouw van de versterkingen aan den Atlantischen Oceaan, drie reusachtige opgaven, die door hem werden opgelost, zullen zijn naam voor altijd in de geschie denis boekstaven. Zijn verdiensten op het gebied van de concentratie der Duitsche bewapening zullen pas in de toekomst ten volle worden beseft. Sensationeele ontplofling Ie Tanger Naar het te Tanger verschijnende Spaan- sche blad, ,Espana" meldt, heeft zich Vrij dag in Tanger een ontploffing voorge daan bij het vervoer van een aantal kisten, die door de Engelsche sleepboot „Rescue" van Gibraltar naar Tanger waren overge bracht. De explosie eischte een groot aan tal dooden en gewonden. De Spaansche autoriteiten hebben gezien de groote Ver ontwaardiging, die het incident gewekt heeft onder de bevolking en ter vermij ding van excessen, den staat van oorlog afgekondigd in de betrokken stadswijk. Het vice-secretariaat van Volksopvoe ding heeft de volgende mededeeling aan de pers verstrekt. „Onder de passagiers, die Vrijdag met de postboot uit Gibraltar te Tanger aan kwamen, bevond zich een Engelschman met diplomatieke koeriersbagage. Op de kade stond een Spanjaard, Sixto Silva, te v/achten, die behulpzaam was bij het over brengen van de koeriersbagage in een taxi. Bij het overbrengen ontplofte een stuk der oagage. Na de ontploffing was de omgeving bedekt met Engelsch propagandamateriaal. Elf menschen kwamen om het leven. (Dit aantal is later gestegen tot veertien). 36 personen liepen verwondingen op. Tot de dooden behooren zes inheemschen. Van de vijf omgekomen Europeanen waren er drie in dienst van het Britrche consulaat. Ook Sixto Silva werd gedood. Het incident heeft onder de bevolking groote ongerust- t eid veroorzaakt. De Spaansche autoritei ten trachten zoo spoedig mogelijk ophelde ring in deze zaak te brengen." Het telefoon- en telegraafverkeer tus- schen Spanje en Tanger is verbroken. Er is nog slechts verbinding tusschen den hoo- gcii commissaris en Spaansche regeering. Naar Stefani verder uit Tanger meldt, schoolde voor het Britsche consulaat-gene raal en voor de lokalen van den Britschen geheimen dienst een groote volksmenigte tarnen om te protesteeren tegen den Brit schen springstofaanslag. Nadat een poging •om het gebouw in brand te steken was rrislukt, rukte de menigte de naamborden at. wierp de ruiten in en vernielde eenige Britsche auto's Ten slotte bestormde de volksmenigte, ondanks het ingrijpen der politie, verscheidene andere Britsche huizen en zaken en richtte daar groote schade aan Duizenden Arabieren en Spanjaarden tiokken naar Marokkaansche en Spaan^he vlaggen door de-straten der stad en juich ten voor generaal Franco en' den kalief onder uitroepen als: „Weg met de Britsche daders". Voor de gezinsleden der slachtoffers werd een collecte' gehouden, die het ge meentebestuur opende met een- bedrag vqr. 5000 peseta's. De omstandigheid, dat een Engelsch schip in groote hoeveelheden oorlogs- en propaganda-materiaal de Spaansche haven heeft probeeren binnen te smokkelen, wordt ook in officieele kringen het bewijs geacht, dat de Engelschen de Spaansche souvereiniteit te Tanger niet slechts voor bijzien, maar stelselmatig in het geheim oorlogstuig bijeenbrengen ind eze strate gisch belangrijke stad aan de zeestraat, om dit op een gegeven moment te gebruiken. Men neemt steUig aan, dat de Engelsche sleepboot „Rescue", die het materiaal heeft gebracht en te Tanger een bekend schip is, daarheen reeds veel dergelijke ladingen Leeft vervoerd. STRIJDT VOOR EUROPA De Duitsche opmarsch In Noord-Airika Het Duitsche weermachtsbericht van Zaterdagmiddag luidt als volgt: In het Oosten duren de gevechten bij groote koude en sneeuwstormen voort. In den centralen frontsector werden sterke deelen van twee bolsje wistische divisies ingesloten en versla gen. Daarbij vielen ons 15 kanonnen, alsmede 44 machinegeweren en gra naatwerpers in handen. Bij de gevech ten der laatste twee weken werden al leen al in den sector van één leger 80 pantserwagens, meer dan 300 kanon nen, 1000 machinegeweren en granaat werpers, alsmede meer dan 400 auto mobielen en 850 sleden buitgemaakt of vernield. De vijand verloor behalve talrijke gevangenen meet dan 18.000 dooden. In den Noordelijken frontsector brachten de Duitsche troepen den vij and bij verscheidene acties van stoot troepen zware bloedige verliezen toe en vernielden een groot aantal vijande lijke stellingen. Aan het Karelische front hebben Duitsche en Finsche luchtstrijdkrachten met succes spoor- wegwerken van de Moermansklijn als mede barakkenkampen van den vijand bestookt. Gisteren werden zonder eigen verlie zen 34 bolsjewistische vliegtuigen in luchtgevechten neergehaald of op den beganen grond vernield. In het zeegebied rondom Engeland brachten gevechtsvliegtuigen twee vij andelijke koopvaardijschepen van 10.000 brt. in totaal tot zinken. Verder zijn nog vijf groote vrachtschepen door bommen ten deele zwaar beschadigd. Ten Westen van Engeland heeft een duikboot een Britschen torpedojager tot zinken gebracht. Aan de Oostkust van Noord-Ameri- ka brachten Duitsche duikbooten zes vijandelijke koopvaardijschepen van 38.000 brt. in totaal tot zinken. Daar bij heeft de duikboot van den luite nant ter zee eerste klasse Rasch zich bijzonder onderscheiden. In Noord-Afrika is bij het verder od- -drin^en naar het Oosten Ain el Gazala bereikt. Duitsche gevechtsvliegtuigen steunden dg achtervólgingsgevechten van de verbonden troeoen en bombar deerden materiaal^epots ten Westen van Mersa Matroek. Een Duitsche duikboot heeft voor Cyrenaica een Britsch konvooi aange vallen en een torpedotreffer geplaatst. Op het eiland Malta troffen bommen van zwaar kaliber wederom duikboot ligplaatsen en havenwerken te La Va- letta. Andere luchtaanvallen waren ge richt od het vliegveld Halfar. In lucht gevechten boven eiland verloor de vij and vier vliegtuigen. Dc verliezen der Sovjet- luehlmachl Het Duitsche weermachtsbericht van Zondagmiddag luidt: Aan het Oostelijk front duren de zware afweergevechten voort. Ver scheidene groepen der vijandelijke strijdkrachten werden door tegenaan vallen vernietigd. In den strijd tegen een vele malen sterkeren vijand heeft i_ 269ste divisie infanterie uit Noord west-Du'tschl and zich bijzonder onder scheiden. In vier weken heeft zij meer dan 120 vijandelijke aanvallen afgesla gen en in talrijke tegenaanvallen ster ke vijandelijke strijdkrachten vernie tigd. Van 31 Januari tot 6 Februari heeft de Sovjet-luchtmacht 239 vliegtuigen verloren.. Daarvan werden er 117 bij luchtgevechten en 18 door afweerge schut neergeschoten De rest werd op den grond wmiet-gd In dezelfde pe- periode gingen aan het Oostelijke front 13 Duitsche vliegtuigen verloren. In Noord-Afrika verkenningsbedrij- vi"heid aan weerskanten. Boven de Duitsche Bocht hebben ja gers gisteren vijf vliegtuigen van een afdeeling Engelsche bommenwerpers neergeschoten zonder zelf verliezen te ljjden. ZONDAG. Ik heb gisteren uit mijn venster ge keken zoo nu en dan te midden van mijn boeken opziend naar buiten over de eindelooze sneeuwvlakte. Dat on derbreekt den rustig-stillen Zondag zoo even met overpeinzingen van an deren aard. Het is een langdurig ver blijf in de wereld van andere men schen, waarbij men wel eens even aan zijn eigen wereld terugdenkt. En een wending van het hoofd, een blik uit het raam is daartoe vol doende. Wat zie ik dan? Sneeuw, ein delooze sneeuw. Sneeuw, die zich hier heef£ ingeburgerd, die zich met de vorst als bondgenoot niet verdrijven laat. Ik zie spelende kinderen en een rij onafgebouwde huizen, die met holle, leege, zwarte oogen boos naar de witte v'.akte staren. Mij, tusschen boe- Ken, die mij vertellen van andere we relden, deert die witheid niet. Maar eer boek over Rusland zou ik nu niet verkiezen. Zoo deert mij die sneeuw nici, maar ook van sneeuw kan men geestelijke indigestie krijgen. Wat is er niet die sneeuw? Zal het nog lang blij ven liggen? Ik weet het niet precies. Moir het hindert ook niet. Ik heb mijn Zondag en laat die niet door sneeuw- visjoenen bederven. En overigens weet ik dat het in Augustus toch zeker zal dooien. Waarom zou ik mij dan druk maken? En ik keer dus weer terug naar mijn stillen, blijden Zondag, naar die we reld van anderen, waarin ik binnen sluip. Ik zoek de zon in Venetië. Waht daat was ik, voordat ik naar buiten keek. Arbeiders in Duitschland Er is onzekerheid gerezen over de vraag, waar arbeiders zich aanmelden moeten, die in Duitsche fabrieken wer ken willen en zoo deel willen nemen aan den strijd van Europa tegen het bolsjewisme. Arbeiders, die in Duitschland willen werken of over de arbeidsvoorwaarden aldaar informaties begeeren, moeten zich tot hun arbeidsbeurs of haar filia len wenden. Er is vraag naar arbeids krachten voor alle mogelijke beroepen. Inlichtingen worden uiteraard gratis en zonder eenige verplichting voor den vrager gegeven. Japanners geland op eiland Singapore STOCKHOLM, 9 Febr. (D. N. B.>. De Britsche nieuwsdienst maakt mei- ding van een officieel communiqué uit Singapore, volgens hetwelk Japan sche troepen geland zijn op het Weste lijk deel van het eiland 'Singapore. Domei meldt hieromtrent uit Johore- Bahroe, dat Japansche troepen Maan dagochtend op het eiland Singapore geland zijn, na de Straat van Johore te zijn overgestoken. STOCKHOLM, 9 Febr. (D. N. B.). Het Reuterberichf uit Singapore luidt: Singapore meldt officieel, dat de Japan ners met sterke strijdkrachten in den afge- loopen nacht zijn geland op de Westkust var. het eiland Singapore. De strijd duurt voort TOKIO, 9 Febr. (D. N. E>.). Domei meldt uit Saigon, dat van het front op Malakka wordt vernomen, dat terstond na de eerste golf Japansches troepen, die vanochtend op het eiland Singapore zijn geland. Ja pansche tankafdeelingen onder dekking der artillerie de zeestraat van Johore zijn overgestoken en thans in het woedende vijandelijke vuur hun terreinwinst uit breiden.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1