Sanap/r/n aaa BRAADJÜS P.J. VERHOEF Jr., Leiden VRIJDAG 6 FEBRUARI 1942 DE LEIDSCHE COURANT 2 Hoofdredacteur I"h. Wllmer. Lelden. Red Buitenland: Mr H. GeUe. "Leiden. Red Stad en Sport: M Zonderop. Leiden. Red. Omgeving: L Roozen. ^eiden. Red Letteren en Kunst- Pr Schneiders. Lelden. WEERBERICHT ZONb uf en UNUruuANG. Zón onder 6.35 uur Vrijdagavond. Zon op 9.13 uur Zaterdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN. 7 Februari; De maan komt Zaterdag nacht om 0,52 uur op en gaat Zaterdag- Voormiddag om 11.33 uur onder. 8 Februari: De maan komt Zondagnacht om 2.07 uur op en gaat Zondagmiddag om 12 24 uur onder. (Laatste kwartier).-^ 9 Febr.: De maan komt Maandagnacht om 3.21 uur op en gaat Maandagmiddag om 1 uur onder. 10 Februari: De maan komt Dinsdag nacht om 4.34 uur op- en gaat Dinsdagmid dag om' 1,43 uur onder. 11 Februari: De maan komt Woensdag morgen om 4.41 uur op en gaat Woensdag middag om 2.35 uur onder. 12 Februari: De maan komt Donderdag- orhtenr om 6.41 uur op en gaat Donderdag middag ofn 3.36 onder. Sluiting algemeen Rijksarchief. Het algemeen Rijksarchief te 'g-Graven- hage zal in verband met bezuiniging van brandstoffen, voorloopig voor het publiek gesloten zijn op Vrijdag, Zaterdag en Maandag Directeur ziekenhuis Utrecht. Naar wij vernemen is met ingang van 1 Februari benoemd tot directeur van het stads- en academisch ziekenhuis, alhier, dr. Koenraad Keyer. Dr. Keyer is 39 jaar en geboren in Ten-boer (Gr.), geneesheer bij den G.G. en G. D. te Utrecht, Aanvankelijk leider van de afdeeling Utrecht van het medisch front der N.S.B., werd hij In 1941 benoemd tot algemeen leider Hoofdpijn - Kiespijn Stilt op de beste en vlugste wijze. GEMENGDE BERICHTEN ZIJ RUIMEN SNEEUW EN NOG WAT ANDERS.... Een dezer dagen vervoegde zich een jongmensch aan een woning aan de Am- ctellaan te Amsterdam, niet het verzoek sneeuw te mogen ruimen. Dit werd goed gevonden, terwijl afgesproken werd, dat de jongen ook het balcon sneeuwvrij zou maken. Nadat hij zijn wer* gedaan had en vertrokken was, misten de bewoners uit de kamer, gelegen aan het balcon, een gouden horloge. Wie schetst de verbazing van de besto lenen, tosn dozelfde jongen eenige dagen later zich v/eer bij hen vervoegde voor het sneeuwruimen. Het jongmensch werd eer.igen tyd aan de praat gehouden, Jer- wjjl intusschen de politie van het bureau F Aertzstraat gewaarschuwd werd. De jongen werd aangehouden en, hoewel hij aanvankelijk hardnekkig ontkende Iets van den diefstal af te weten, is hij later door de mand gevallen. Het gestolen hor loge had hij inmiddels reeds verkocht, Ook andere bewoners uit Zuid hebben met sneéuwruimers minder aangename er varingen opgedaan. Twee jongens hadden n.L sneeuw geruimd voor een bewoner var. de Vechtstraat. Na afloop van hun werk zouden zij voor den bewoner even kolen gaan halen, waartoe zij geld en bon nen meekregen. Tot nu toe zijn zij daar nog niet teruggekeerd, zoodat gevreesd wordt, dat zij ook de bonnen en het geld hebben geruimd. DURE WHISKY, ADVOCAAT EN SHFRR Y-BRAND Y. Door zelf als kooper op ie treden zon der uit te lokken is de politie te Rot terdam er in geslaagd een ultgebreiden sluikhandel in whisky, advocaat en sher ry-brandy op het spoor to komen en op te helderen. Het slot van de geschiedenis was, dat met dezelfde vrachtauto, waar mede de honderden flesschen drank ver voerd zouden worden, drank, sluikhande laren en politie naar het hoofdbureau re den. waar procesverbaal word opgemaakt, 800 flesschen whisky a 15.25 per fleech werden te koop aangeboden aan een kooper, die een politieman was. Ook 50 flesschen advocaat en een hoeveelheid sherry-brandy behoorden tot de aangebo den partij. Er werd een tijdlang onderhan deld. totdat de „kooper" zich eindelijk be kend maakte, De dranken zijn ln beslag genomen. GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT. Elj het instellen van het onderzoek ln zake een kettinghandel vernam de Alme- losche politie, dat er ln een woning in het Albergerveld onder de gemeente Tubber- gen een geheime distilleerderij zou zijn ingericht. Toen men kpn vermoeden, dat er weer „gestookt" werd deed de politie een inval en trof in de woning een com- pieet dlstrilleertoestel in werking aan. Met dit toestel werd spiritus „overgehaald" d. w. z. verhit, war.rdoor de alcohol verdampt on later weer ln vloeibaren toestand wordt opgevangen. Men vbrkrijgt dan de z. g. methyl-alcohol, die. ook wanneer zij ver dund wordt, een minderwaardig product is, waardoor blindheid en bij veelvuldig ge bruik ook de dood kon ontstaan. De politie nam het apparaat en een aantal flesschen ■•eed6 vervaardigde aldohol, die bestemd a as voor den smokkelhandel, in beslag alsmede een groot aantal flesschen spiri tus. RECHTZAKEN KAPITEIN VERWEIJ VEROORDEELD TOT VIER JAAR GEVANGENISSTRAF. Misbruik van gezag om nationaal- socialistische vrouwen zich te doen ontkleeden. Laaghartig misdrijf in oorlogstijd. Het Vredegerechtshof heeft heden uit spraak gedaan in de zaak tegen den 41-ja- rigen kapitein der artillerie G. J. Verweij, wien ten laste was gelegd, dat hij, door het (toenmalige) militair gezag belast met het doen van nasporingen en huiszoekingen, in den nacht van 13 op 14 Mei 1940. althans in of omstreeks dat tijdvak, te Alkmaar door misbruik, althans door aanmatiging van gezag vier vrouwen of meisjes heeft gedwongen, zich in het bijzijn van alleen hem, verdachte, te ontkleeden, zulks ter wijl het niet noodzakelijk was, dat hij ge noemde vrouwen op haar lichaam onder- zocht. De procureur-generaal, prof. dr. R. van Genechten, eischte op 22 Januari j.l. de in art. 137 -W. van Str. genoemde maximum straf van vier jaren gevangenis, zoomede ontslag uit den militairen dienst en ont zetting van de bevoegdheid om bij de ge wapende macht te dienen. Het Hof heeft den verdachte heden ver oordeeld tot vier jaren gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest (sinds 16 September 1940) en met ontslag uit den militairen dienst met ontzetting van de be voegdheid om bij de gewapende macht te dienen. Aan de overwegingen, waarop dit arrest berust, is het volgende ontleend: Uit de verklaringen van getuigen W., K., B.-S. en v. d. W„ bevestigd door verdach te, is komen vast te staan, dat verdachte, handelend in zijn hoedanigheid van kapi tein van het Nederlandsche leger, op 12 Mei, wat betreft getuige v. d. W. en in den nacht van 13 op 14 Mei 1940, wat be treft de andere vrouwen, te Alkmaar ge noemde vrouwen er toe gebracht heeft, zich geheel of nagenoeg geheel voor hem te ontkleeden, waarbij verdachte zich be riep op een hem door zijn meerderen ver strekte opdracht ter rechtvaardiging van zijn bedoeld optreden. Verdachte heeft, gelijk uit genoemde getuigenverklaringen mede blijkt en door hem wordt bevestigd, op deze getuigen den indruk willen maken en ook inder daad 'gemaakt, dat hij bevoegd was van haar te eischen zich te ontkleeden, tenein de haar aan den lijve op bezwarende stuk ken te onderzoeken. Voorts is komen vast te staan uit meergenoemde getuigenverkla ringen, dat verdachte daarbij van zijn dienstpistool een zoodanig gebruik heeft gemaakt, dat althans vrouwen als getuigen zich bedreigd gevoelden, terwijl evenzeer vaststaat, dat bedoelde getuigen uitslui tend onder dwang van verdachte zich te gen haar zin voor hem hebben ontkleed. Het Vredegerechtshof heeft op grond der telastelegging in de eerste plaats de vraag te onderzoeken of verdachte, die optrad ln z(jn hoedanigheid van kapitein van het Ne derlandsche leger, door het rrjilitair gezag belast met het doen van nasporingen en huiszoekingen, zich, handelend gelijk hier voor als bewezen aanvaard, aan aanmati ging van gezag heeft schuldig gemaakt. Met het oog hierop heeft het Hof het volgende overwogen. Hoewel de onmiddellijke commandant van verdachte de niet verschenen ge tuige Baan in zijn verhoor voor den rechter-commlssaris van 21 Augustus 1940 bij de omschrijving van de strekking zijner opdracht niet van het dóen foullleeren van personen gewag heeft gemaakt en hoewel getuige Speller, die namens getuige Baan aan verdachte de bedoelde opdracht mon deling heeft doorgegeven, waartoe hij be voegd was, verklaard heeft zich niet meer te herinneren of daarbij sprake is geweest van het foullleeren van personen met het oog op het onderzoek naar eventueel aan den lijve medegevoerde stukken, acht het Hof op grond van de verklaring van ge tuige Feitsma, ciie dezelfde opdracht als verdachte namens getuige Baan van eetui- ge Speijer ontving, het aannemelijk en houdt voor bewezen, dat verdachte, gelijk hij verklaard heeft ,de opdracht namens zijn militairen meerdere had bekomen om, indien zulks door de omstandigheden ge boden was, tot fouilleering van personen als vorenbedoeld over te gaan. Daarbij is echter komen vast te staan, mede uit de verklaring van verdachte, dat de bedoelde opdracht tot fouilleering in geen geval op bepa£fld aangewezen personen betrekking had. maar dat. gelijk verdachte voor het Hof heeft erkend, de verantwoordelijkheid voor het foullleeren van bepaalde perso nen In he onderhavige geval van de getui gen W„ K, B.-S en v. d. W, en voor de wijze, waarop dit geschied ls, geheel voor rekening van verdachte is gebleven. De tweede vraag, welke het Hof derhal ve te beantwoorden heeft, is of verdachte met betrekking tot de meereenoemde vrou welijke getuigen zich redelijkerwijs op omstandigheden heeft kunnen beroepen, welke de door hem toegepaste wijze van fouilleering, bestaande in het zich geheel of nagenoeg geheel doen ontkleeden dezer vrouwen, hebben kunnen rechtvaardigen als uitvoering ziiner genoemde ondracht. Het onderzoek ter terechtzitting heeft het Hof de overtuiging geschonken, dat zoodanige omstandigheden riet aanwezig zijn geweest en dat ook verdachte zelf geen verdenking van eenige beteekenis" ten op zichte van de vier genoemde getuieen koesterde. Het is het 'Hof namelijk geble ken, dat verdachte, die aan den eenen kant voorgaf deze getuigen aan een zeer nauw keurig onderzoek te moeten onderwerpen in verband met de mogelijkheid, dat zij belastende stukken aan den lijve bij zich droeeen, met het oog waarop hij haar ont kleeding verlangde, aan den anderen kant het zelfs niet noodig heeft geoordeeld de door deze getuigen afgelegde kleedinestuk- ken nader te onderzoeken, evenmin als hij zijn onderzoek tot het schoeisel der getui gen, dat hij sommigen harer bovendien zonder meer heeft laten aanhouden, heeft 1 uitgestrekt. Ook is aan het Hof gebleken, dat ver dachte geen aanleiding vond oudere perso nen, zooals de moeder van getuige W., hoe wel hij verklaarde ten aanzien van het ge zin W bijzondere verdenking te hebben gekoesterd, aan eén fouilleering te onder- wero.en. Uit hetgeen het Hof in het voorgaande heeft vastgesteld vloeit naar 's Hofs oor deel voort, dat verdachte blijkens zijn eigen optreden als hiervoren bedoeld, ken nelijk niet on grond van eenige bepaalde verdenking in verband met gegeven om standigheden de vier genoemde getuigen OFFICIEELE LANDBOUWMEDEDEELINGEN voor de Provincie fcuid-HolIand DE VEEHOUDER EN DE VEELEVERING. Het blijkt zeer gewenscht te zijn de vee houders een nadere uiteenzetting te geven betreffende de nieuwe soort bonnen, wel ke sinds 5 Januari 1942 worden uitgeschre ven voor de levering van rundvee en schapen aan de Bedrijfsorganisatie vooj Vee en Vléesch, de vroegere Veehoudery- centrale. Vanaf genoemden datum worden nl. geen leverlngsbewijzen meer uitgeschreven, doch wel zoogenaamde „Afrekeningen voor den leverancier". Deze afrekening heeft in het geheel geen waarde wat betreft de af schrijving van den leveringsplicht en be hoeft dan ook niet bij den Plaatselijken Bu- reauhouöer ingeleverd te worden. Het alrekeningsbewijs kan beschouwd worden als een verantwoording van den veehandelaar aan den veehouder Inzake de opbrengst van de koe en de onkosten» ge maakt voor de levering. De handelaar is verplicht op de hiervoor bestemde ruimte de door hem in rekening te brengen on kosten te vermelden. Hierbij wordt opgemerkt, dat op het af- rekeningsbewijs -de post „marktgeld" niet is aangegeven. Ter voorkoming van mis verstand wijzen wij erop, dat de handelaar deze kosten, naast de kosten, welke op het bewijs zijn aangegeven, in rekening mag brengen. Hoewel het afrekeningsbewijs dus niet meer bij den Plaatselijken Bureauhouder ingeleverd wordt, dient de veehouder het toch zorgvuldig te bewaren, opdat hü te allen tijde kan nagaan in hoeverre hij op een bepaald tijdstip aan zijn leveringsplicht heeft voldaan, Daar de afschrijving van den leverings plicht ln het vervolg zuiver administratief geschiedt, ontstaan er groote moeilijkhe den, wanneer door een foutieve opgave van een handelaar, door de markt-administra- tie b.v. een verkeerd Organisatie-nummer op het afrekeningsbewijs wordt geplaatst. Het is dus van belang, dat de veehouders direct na ontvangst van het afrekenings bewijs zorgvuldig controleert of de hierop vermelde gegévens juist zijn en geen aan- leidng tot verkeerde afschrijving kunnen geven. Het ligt in de bedoeling de nieuwe aanslagformulieren, wat betreft de achter zijde, ongeveer gelijk te maken aan die van den aanslag 1940/1941, zoodat de veehou der hierop alle leveringen kan noteeren. Wanneer hij dan eens af en toe de moei te neemt het districtskantoor te bezoeken, kan hij zijn eigen administratie even ver gelijken met die van den Bureauhouder. Na lezing van het bovenstaande zal het den veehouder duidelijk zijn, dat het van het allergrootste belang ls, dat de erkende marktveehandelaar, door wiens tusschen- komst hij levert, volledig op de hoogte is van de noodzakelijke gegevens zooals naam, voorletters en organisatienummer van zijn klant. Dit geldt wel in het bijzonder bij de le vering van nuchtere kalveren, omdat deze zonder speciale aanschrijving van den Plaatselijken Bureauhouder1 geleverd kun nen worden. Ook de erkende marktveehandelaar wordt in verband hiermede in overweging gegeven, de noodige gegevens van hun klanten, op overzichtelijke wijze in hun zakboekje te noteeren. Hij dient daarmede de belangen van de veehouders, terwijl het voor hem zelf zeer gemakkelijk is. LANDBOUW-CRISIS-ORGANISATIE VOOR ZUID-HOLLAND. MOTORBRANDSTOF: GENERATOREN Nog steeds bereiken ons formulieren, waarop voor verschillende doeleinden mo torbrandstof wordt aangevraagd. Wy wij zen er hier nog eens nadrukkelijk op, dat alleen voor bemaling nog motorbrandstof beschikbaar kan worden gesteld. Loondorsehers, die beschikken over voor ombouw geschikte tractoren, doeq verstan dig zich zoo spoedig mogelijk met ons Bu reau, Afdeeling Motorbrandstof in verbin ding te stellen, teneinde een regeling te treffen, waarbij zij hun tractoren in eigen bedrijf kunnen houden. Vindt dit niet plaats, dan zal tot vorderen der tractoren overgegaan kunnen worden. Verder verdient het aanbeveling, dat elke bezitter van een dorschmachine, die zich van haar kleeding heeft laten ont doen, verdachte hebbende immers juist datgene nagelaten, wat bij een onderzoek als door hem voorgegeven voor ieder re- delljkerwljs het meegt voor de hand zou liggen, namelijk het onderzoek van klee deren en schoeisel vah de betrokken, be weerdelijk verdachte personen. Het Hof heeft mitsdien de overtuiging, dat verdachte zonder eenigen, aan zijn op dracht ontleenden, grond de meergenoem de vier getuigen zich telgen haar zin heeft doen ontkleeden. Hiermede acht het Hof het aan verdachte telastegelegde misbruik van gezag bewe zen. Wat de aan verdachte op te leggen straf betreft, overweegt het Hof het volgende: Het Hof wil aannemen, aangezien daar van niet is gebleken, dat verdachte geen sexueel oogmerk had, toen hij de vier ge noemden zich voor hem heeft doen ontklee den. Het Hof ls echter van oordeel, dat ver dachte zich, b(j gebreke van eenige ge rechtvaardigde aanleiding daartoe, ge lijk hiervoren overwogen heeft laten leiden door de bedoeling deze jonge vrou wen. van wie hij wist of vermoedde, dat zij de begihselen der nationaal-socialistische beweging in Nederland aanhingen, te ver nederen, in 'haar mede de eer der beweging kennelUk willende treffen. De woorden door verdachte aan getuige W. toegevoegd: „Dit is nu zeker wel het ergste geweest voor u, wat u kon overko men" hebben in dit verband bijzondere beteekenis. Verdachte heeft, aldus handelend als of ficier van het Nederlandsche leger, vooral onder de toenmalige oorlogsomstandighe den, zich aan een uiterst zwaar vergrijp schuldig gemaakt, zooals zich juist in ver band met de bedoelde omstandigheden nauwelijks een laaghartlger laat denken. Hij heeft zich aan de eer van weerlooze vrouwen, die uiteraard in de moeilijkste omstandigheden verkeerden, vergrepen met de kennelijke bedoeling haar te ver nederen. Daartegenover ziet het Hof geenerlei grond voor verontschuldiging en kan slechts in aanmerking worden genomen, dat verdachte zich reeds sinds 16 Septem ber 1940 in preventieve hechtenis bevindt. Het Hof overweegt voorts, dat de door niet door een generator of electromotor aangedreven wordt, reeds thans eens be- kykt of aandrijving op één van de hier ver melde wijzen bij zün machine niet moge lijk is, daar zeer waarschijnlijk ook in de toekomst voor het dorschen geen vloeibare motorbrandstof meer zal worden verstrekt. Degenen, die in kwesties als de boven staande zelf medewerken, kunnen steeds op onze hulp rekenen. KUNSTMEST Kunstmestverbruikers en kunstmesthan- delaren, het is absoluut noodzakelijk, dat u het onderstaande leest en het artikel uit knipt ter nadere raadpleging. In de eerste plaats laten wij hieronder een korte uiteenzetting vólgen inzake de Regeling betreffende de kunstmest- verstrekking voor den detailhandel ten behoeve van kleine tuinen. Nu de volkstuinders, aangesloten bij een volkstuinvereniging, in het bezit zijn ge steld van kunstmestbonnen, blijft er nog een groote categorie van tuinbezitters over, die tot op heden nog geen kunstmest ver kregen. Thans is hiervoor de navolgende rege ling getroffen: Iedere bezitter van een tuin van ten hoogste 1000 M2., waarop gedu rende het jaar 1942 groenten en/of aard appelen geteeld zullen worden en die niet aangesloten is bU een erkende volkstuin vereniging, kan binnenkort bij zUn han delaar of coöperatieve aankoopvereniging een beperkte hoeveelheid kunstmest aan schaffen. Teneinde deze kunstmgst te kunnen be trekken, dient de betrokkene bij zijn lever ancier een formulier te onderteekenen, waarbü hij verklaart: a. een tuin te bezitten van hoogstens 1000 M2. grootte; b. op dezen tuin gedurende 1942 groen ten en/of aardappelen te zullen telen; c. niet aangesloten te zijn bij éen erken de volkstuinvereniging; nog niet in het bezit te zijn van kunst» meststoffen voor het oogstjaar 1942. Na onderteekening van deze verklaring zal de betreffende leverancier dan hoog stens éénmaal 20 kg. stikstofhoudende, 5 kg. fosforzuurhoudende en 20 kg. kalihou- dende kunstmeststoffen kunnen verkoopen. In verband met deze bepaling zal het duidelijk zUn, dat genoemde hoeveelheden niet geheel aangeschaft kunnen worden in den vorm van de een of andere nog voor radige samengestelde of gemengde mest stof. Van deze laatste kan ten hoogste 5 kg. gekocht worden, terwijl men buitendien dan nog ten hoogste 15 kgi enkelvoudige stikstofmeststof b.v. kalkammonsalpeter of zwavelzure ammoniak en ten hoogste 15 kg, enkelvoudige kalimeststof, b.v. Patent- of zwavelzure kali kan aanschaffen. Tenslotte merken wU op, dat de genoem de hoeveelheid kunstmest zonder bon door den tuinbezitter van den leverancier kan worden betrokken. Men gelieve echter bij het onderteekenen der verklaring terdege rekening te houden met het feit, dat con trole op de naleving der gestelde voorwaar den zal plaats vinden. Kunstmest voor gescheurd grasland. Ook over dit gedeelte der extra toewij zingen behoeft niemand zich bezorgd te maken. De afdeeling Kunstmest ontvangt nauwkeurige opgaven van een ieder, die grasland gescheurd heeft of nog moet scheuren. Deze krijgen een circulaire toe gezonden met het verzoek, inlichtingen te verstrekken over het bouwplan voor 1942 op het gescheurde weiland. Zoodra deze bouwplannen ontvangen zijn, volgen de toewijzingen automatisch. Korte wenken, welke n niet moet vergeten. Uw stikstofbon no. 4 vervalt op 15 bruari a.s.. U kunt deze zegels dus niet la ter dan uiterlijk 8 Februari a.s. bij uw handelaar of coöperatie inleveren. Bonnen welke u laat verloopen, worden niet ver vangen en ook niet meer geldig verklaard. U dient ex rekening mede te houden, dat uw kalibon no. 5 ongeldig verklaard kan worden. Er is weinig Patentkali beschikbaar. Wacht daar dus niet op met het koopen van uw kali, maar koop de wèl beschikbare ruwe kalizouten, anders zoudt u wel eens verdachte gepleegde feiten in zoodanig verband staan, dat'zy moeten worden be schouwd als één voortgezette handeling. Overwegende, dat het bewezen verklaar de oplevert het misdryf van: „Het als militair, door misbruik van ge- „zag, iemand dwingen iets te doen", strafbaar gesteld bij artikej 137 van het wetboek van militair strafrecht. Overwegende, dat verdachte deswege strafbaar is, nu niet gebleken is van feiten of omstandigheden, welke zijn strafbaar heid zouden uitsluiten of opheffen. Overwegende, dat het Hof nagemelde straf in overeenstemming oordeelt met den aard en den ernst van het gepleegde feit en de omstandigheden, waaronder het werd begaan, alsmede met den persoon van ver dachte. Overwegende, dat het Hctf niet wettig en overtuigend bewezen acht. hetgeen ver dachte meer of anders ls ten laste gelegd dan boven bewezen werd verklaard. Gezien de artikelen 2, 6. 23, 60, 62 en 137 van het wetboek van militair strafrecht. 88 en 91 van het wetboek van strafrecht als het besluit van den secretaris-generaal van het denartement van Justitie d.d. 12 Augustus 1941, Verordeningenblad van 16 Augustus 1941 no. 156. Rechtdoende ln naam van het recht: Verklaart wettig en overtuigend bewe zen, hetgeen verdachte is ten laste gelegd in voege als boven werd bewezen ver klaard; verklaart, dat het bewezene oplevert het strafbare feit voormeld; verklaart verdachte deswege strafbaar en veroordeelt hem terzake tot een gevan genisstraf voor den tijd van vier jaren; ontslaat hem uit den militairen dienst met ontzetting van de bevoegdheid om bij de pewaoende macht te dienen; bepaalt, dat de tijd door den veroordeel de voor de tenuitvoerlegging van dit ar rest in voorloooige hechtenis doorgebracht, bij de tenuitvoerlecring der straf geheel in mindering a^l worden gebracht. CLANDESTIEN CIGARETTEN- HANDELAAR BEBOET. Van de weinige cigaretten, die ons nog resten, komt een niet onbelangrijk deel in de zwarte handel terecht, doch zü die hier- EET JE JE EEN /MAALTIJD BEREID MET Voor den handel verkrijgbaar bij V TEL. 23977 4223 achter het net kunnen visschen. Het wachten met den aankoop van kali- zouten, in de hoop later in het seizoen toch nog wel Patentkali te kunnen koopen, zal tot teleurstelling lelden. Kalistikstof ls een prachtige kunstmest op uw gescheurde weiland. Het doodt onge dierte. Voorzichtigheid by het uitstrooien is echter geboden. Probeer voor de weinige fosforzuurbon- nen, die u ontvangen hebt bij uw hande laar of coöperatie wat samengestelde of gemengde meststoffen te koopen, want en kelvoudige fosfaatmeststoffen, zooals Tho- masslakkenmeel of Superfosfaat zijn er bij na niet meer. Wacht daar dus niet mee, doch neem wat ge krijgen kunt. Een extra stikstoftoewyzing voor uw koolzaad kunt u pas dan verwachten, wan neer het gewas volgens het oordeel van den productiecommissaris veilig den win ter doorgekomen is en niet eerder, BELANGRIJKE DATA Van 121 Februari 1942 moeten de volks tuinders, die bij een plaatselijke vereeni- ging van volkstuinders zijn aangesloten, en andere min of meer tot een groep aaneen gesloten volkstuinders, zooals personeel van eenzelfde fabriek of houders van een com plex tuinen, zich door middel van het ver- eenigingsbestuur of by ontstentenis hier van door middel van een algemeen gemach tigde, tot den Plaatselijken Bureauhouder wenden ter verkryging van pootaard- appelen. Aangeraden wordt zich zooveel mogelijk aaneen te sluiten. Dit bevordert de vlotte voorziening van pootgoed en is dus in het belang der volkstuinders. Volkstuinders, die niet tot bovenvermel- 1 de groep behooren en andere kleine telers, geen lid van de L.C.O. zijnde, dienen zich teneinde in het bezit gesteld te worden van poters, te wenden tot den Plaatselijken Bureauhouder van 23 Febr.—7 Maart 1942. Uiterlijk 14 Februari 1942 kunnen ossen en stieren, niet voorzien van een identi teitsbewijs geleverd worden in mindering van den aanslag. Worden deze dieren n a 14 Februari ge leverd, volgen strafmaatregelen en heeft geen afschrijving van den leveringsplicht plaats. Men heeft nu nog 1 week tijd bedoelde ossen en stieren te leveren. Tot 15 Fébruari 1942 kunnen de varkens in huisslachting worden geslacht. (Deze da tum ls als gevolg van de slechte weersge steldheid vastgesteld, in plaats .van den len Februari, welke eerst als uiterste datum voor. huisslachting gold). Op 15 Februari 1942 vervallen de stik stofbonnen, voorzien van opdruk No. 4. Prent vermelde data in het geheugen, zorgt er voor op tUd te zijn, DE VOEDSELCOMMISSARIS VOOR ZUID-HOLLAND. op betrapt worden, komen er niet met een Jantje van Leiden af. Voor 2 X de banderolle-prijs verkocht de Leidsche koopman D. v, d. B. North- Cliff cigaretten. Op het moment dat hy weer eens een partijtje van 8000 stuks verkocht, werd hij er op betrapt door een tweetal rechercheurs van de Leidsche po litie, Het proces-verbaal ging naar den In specteur voor de Prijsbeheersching te Den Haag, die hem dezer dagen veroordeelde tot 150 gulden boete; een bfj hem thuis in- beslaggenomen voorraad werd verbeurd verklaard. Daar hij de eerste partij, die hij zoo duur wilde verkoopen, en die hij ook zeer duur had ingekocht tegen den nor malen prijs moest verkoopen, komt het totale bedrag van deze strop voor hem neer op 570 gulden. STRAF VOOR CLANDESTIEN SLACHTEN. De economische rechter te 's-Gravenha- ge heeft de volgende vonnissen gewezen: wezen: E. D. J. van der Beek te Leidsobendam, wegens clandestiene slachting van eenige schapen en een rund tot .14 maanden ge vangenisstraf met onmiddellijke gevangen neming en verbeurdverklaring van de ge slachte koe. C. A. Haspels te Ryswyk, wegens clan destine slachting van een rund tot een jaar gevangenisstraf met onmiddellijke gevan genneming en 500 boete of vijf maanden vervangende hechtenis, plus verbeurdver klaring van vléesch en gereedschap. D. J. Baarde te Rijswijk tot negen maanden gevangenisstraf met onmiddellij ke gevangenneming, benevens verbeurd verklaring van vleesoh en gereedschap. Ph. B. Kooperberg te 's-Graverihage, we gens verkoop van rundvleesch, afkomstig van clandestine slachting, tot zes maanden gevangenisstraf met onmiddelijke gevan genneming en verbeurdverklaring van het vleésch. N. van der Bunt te 's-Gravenhage, we gens het onbevoegd voorhanden hebben van een meeltoewijzing tot negen maan den met onmiddellijke gevangenneming en vernietiging der toewijzing-

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2