Nieuwe bonnen Tweede Japansche luchtaanval op Soerabaja Momentje VRIJDAG 6 FEBBRUARI1942 33ste Jaargang No. 10170 £ciubch£(3oti/fca/nt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 1L V Als ieder zi|n eigen stoep veegt Als ieder zijn eigen stoep veegt, dan wet het er in een straat schoon uit! Vroeger gebeurde dat veel meer dan nu, waar schijnlijk omdat velen toen inderdaad een eigen stoep hadden. Nu zijn voor hePmee- rendeel de vroegere stoepen en de eigen stoepen verdwenen en vervangen door voetpaden of „troittoirs". Maar getuigt het eigenlijk niet van wei nig gemeenschapszin, als men daarom den „stoep" voor zijn huis het gedeelte voetpad of straat voor zijn huis niet mee»«choonhoudt, ook niet als men daartoe betrekkelijk gemakkelijk in de gelegen heid is? In Leiden en ook elders is veror dend, dat ieder de sneeuw op het voetpad voor zijn huis moet wegruimen en dat pad begaanbaar moet maken. Een uitstekende verordening! En, als de politie natuur lijk: met de vereischte tact optreedt, om de burgers te dringen, overeenkom stig bedoelde verordening te handelen, dan is dat heel nuttig. Wij zouden het .toe juichen, ais het 'schoonhouden van den „stoep" voor eigen huis a 11 ij d verplich tend werd gesteld, met behoorlijk toezicht op het volvoeren van die verplichting. Wat zou Leiden er schoon uitzien, als ieder zijn eigen stoep zou vegen! Wat zou de wereld in een als 't ware paradijselyken toestand zijn veranderd, als ieder zijn eigen stoep zou vegen in figuurlijken zin! Een groot deel van de ellende op de wereld vindt zijn oorzaak in het feit, dat de menschen niet hun eigen stoep vegen, niet streven naar het opruimen van eigen" fouten en gebreken en verkeerdheden, ter wijl.... zij vaak er wel met den bezem op uittrekken, om bij anderen den stoep te vegen, niet om dezen van dienst te zijn, maar uit allerlei minderwaardige motieven, als zelfingenomenheid, wraakzucht e. d. Als ieder zijn eigen stoep veegt in figuurlijken zin dan, dan zou het er zoo veel schooner en mooier uitzien in de we reld, dan zou het in onze eigen omgeving, in onzen eigen kring zooveel aangenamer en prettiger zijn! Dat ieder leere zijn eigen stoep te ve gen in letterlijken en in figuurlijken zin! Voor de week van Zondag 8 tot Za terdag 14 Februari zijn voor het koo- pen van brood en vleesch aangewezen de bonnen .08 van de daarvoor bestem de kaarten. BON 04B/-C, -D VOOR EIEREN 'GELDIG TOT EN MET 14 FEBRUARI 1942. De Secretaris-generaal van het Depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat op de reeds eenigen tijd gele den- bij den detaillist ingeleverde bonnen Oéb, 04c en 04d reserve nog eieren mogen worden afgeleverd tot en met Zaterdag 14 Februari 1942. De geldigheidsduur van genoemde "bon nen wordt dus verlengd met één Tyeek. Bonnen die afloopen DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNENKORT NIET MEER GELDIG: Na Zaterdag 7 Februari: 07 Brood, 07 Vlcesch. 04 B-C-D Reservé. Bon 195 Algemeen- (Peulvruchten) blijft geldig tot en met 21 Febr. 1942. Artillerie-duel bij Singapore HAVEN VAN SOERABAJA MET BOMMEN BESTOOKT. Volgens een bericht van den Britschen nieuwsdienst uit Batavia zou Soerabaja Donderdagochtend weer door de Japanners zijn gebombardeerd. Daarbij gingen drie geallieerde vliegtui gen verloren. De Japansche bommen vie- in hoofdzaak op havenwerken en op de in richtingen van de marine, waar materieele schade werd aangericht. In het havenge bied zijn eenige branden uitgebroken. Het legerbericht van het Nederlandsch Indische leger méldt met betrekking tot den aanval, die de Japansche luchtmacht Dinsdag op Java heeft ondernomen, dat de aanvallende formaties bommenwerpers 70 tot 80 machines sterk waren. In Soera baja, zoo wordt verder in het bericht ge zegd, werd „zeer aanzienlijke schade" aan gericht. Het juiste aantal der vernielde machines- van de Nederlandsch-Indische luchtmacht staat nog niet vast, daar een groot aantal vliegtuigen nog niet op hun basis is terug gekeerd. Men vermoedt, dat een deel der machines „elders" geland is. Voorts deelt de Nederlandsch-Indische marineleiding mede, dat een aantal werk plaatsen is verwoest. Her verlies van den mijnenveger Prins van Oranje" voor Tarakan, destijds reeds gemeld uit Japansche bron, wordt thans of ficieel te Batavia toegegeven. SINGAPORE WORDT BESCHOTEN. Het artilierieduel van Singapore woj-dt sedert het aanbreken van den dag voortdu rend heviger, aldus meldde gisteravond het D.N.B De batterij stellingen van Kranji, ten Zuid-Westen van den verbindingsdam, zijn nog vóór de tegenstander het vuur kon openen, vernield. Bij helder maanlicht heeft de beschieting van Singapore, ge steund door de actie van bommenwerpers,' den geheelen nacht geduurd. Een aan het Zuidelijke uiteinde van den verbindings dam liggend bosch geraakte in brand. De vlammen verlichtten den geheelen horizon. Ook de oorlogshaven Seletar staat in brand. In een speciaal bericht van de Jomioeri Sjimboen wordt gezegd, dat de Japansche artillerie haar vuur concentreert op de bat- dingsdam. Daar valt, vooral in het gebied, dat toegang geeft tot den daih naar Joho- re, dé-zeer hevige uitwerking van het vuur waar te nemen. Olietanks en rubberplan tages staan in vlammen. De Engelsche artillerie beschiet sinds gisterechtend de stad Johore Baroe en haar naaste omgeving. Verondersteld kan worden, dat de Engelschen het begin van het offensief der Japansche artillerie be schouwen als een voorbereiding tot landin gen, juist op dit smalste punt van de Straat van Johore en door hun vuur deze veron derstelde bedoeling der Japanners trachten te verijdelen. Groote formaties vliegtuigen van het Japansche leger hebben gisteren opnieuw boven het vliegveld yan Tengah op Sin gapore gevlogen en vier vijandelijke vlieg tuigen in brand gestoken. Van twintig op den grond staande vijandelijke vliegtuigen zijn er nog vijf zwaar beschadigd. Alle Ja pansche vliegtuigen zijn onbeschadigd op hun steunpunt teruggekeerd, zonder een vijandelijk vliegtuig ontmoet te hébben. ANSTRALIë EN NIEUW ZEELAND. Volgens een bericht uit Wellington heeft de Nieuw-Zeelandsche minister van defen sie bekend gemaakt, dat alle.reserves, die grootendeel bestaan uit veteranen van den vorigen wereldoorlog, worden gemobili seerd. Uit Canberra wordt gemeld; dat de Aus tralische regeering de mobilisatie van alle mannen tusschen de 18 en 46 jaar heeft gelast in het achtste defensiedistrict, het voormalig Duitsch-Nieuw-Guinea. Uit de omstandigheid, dat hieronder voornamelijk Papoea's vallen, blijkt opnieuw Austra- lië's tekort aan menschenmateriaal. De strijd om Singapore schijnt directen invloed te hebben op de Britsche blokka de-maatregelen in Afrika. In politieke krin gen te Vichy heeft men er op gewezen, dat het den nog in Fransch Somaliland achter gebleven Frarschen den laatsten dagen herhaaldelijk gelukt is levensmiddelen van Madagascar in te voeren en zieken uit Djiboeti over zee te vervoeren. Men neemt aan, dat Engelsqhe schepen de kust van Fransch Somaliland verlaten hebben om zich naar Singapore te begeven.- - HET ITALIAANSGHE WSERMACHTSBERICHT. Het 614e Italiaansche weermachtsbericht luidde gisteren: De troepen van de As blijven, na Derna te zijn gepasseerd, den vijand in Oostelijke richtirg vervolgen. Bij de gevechten, die in Cyyrenaica geleverd zijn, werden tot 31 Januari 3500 gevangen gemaakt en 370 pantserwagens en 192 kanonnen vernield of buitgemaakt. De luchtmacht heeft in nauwe samenwer king met de landstrijdkrachten herhaalde malen terugtrekkende colonnes en achter- waartsche verbindingen van den vijand gebombardeerd en branden en verrielin- gen veroorzaakt. De aanvallen van de Ita- liaansche en Duitsche luchtmacht op Malta werden zonder ophouden voortgezet. Lucht en vlootbases werden met goed gevolg aan gevallen en op talrijke doelen werden vol treffers geplaatst. Engelsche toestellen hebben gisteren bri santbommen uitgeworpen in de buurt van Palermo, waarbij een trein getroffen werd: vier dooden onder het treinpersoneel. Hefc afweergeschut en onze jagers kwamen ter stond in actie. Van de 6 vliegtuigen, die aan den aanval deelnamen, stortte er een in zee in de buuït van het plaatsje Santa Fla- via, een ander sloeg te pletter in een deel van het plaatsje Frizzi. Een 'deel der be manningen, dat er het leven af had ge bracht, werd gevangen genomen. (Polygoon-L«emke») Aan het Oostellik front ONDANKS KOUDE EN SNEEUWVAL. In weerwil van de hevige koude en den sterken sneeuwval hebben de Duitsche troepen, naar van militaire zijde verluidt, bij de voortzetting van hun plaatselijke aanvallen in het centrale deel van het Oostelijke front nieuwe successen behaald. Zoo drongen Duitsche infanteristen tijdens j de afgeloopen dagen diep in de bolsjewis- tische linies binnen en veroverden zij, na hevige gevechten, negentien plaatsjes.' De I bolsjewisten léden zware verliezen en ver loren o.a. een groot aantal stukken ge schut. LENINGRAD WEER BESCHOTEN. Artillerie van het Duitsche leger heeft in d-en loop van Woensdag, de besch'e'ing van voor den oorlog belangrijke doe i in het gebied der ingesloten stad Lening, ad hervat. Op iridustrieele en militaire' in stallaties zijn door welgerichte treffers zware vernielingen aangericht BOLSJEWISTISCHE WREEDHEDEN. In de nabijheid van het plaatsje ^ezewo, dat in de omgeving van Sphachows gele gen is, •hébben Duitsche soldatep een 'dezer dagen, naar van betrouwbare- zijde te Ber lijn aan bet D.N.B. wordt gemeld, bij het doorzoeken van een bosch vijf Duitsche soldaten gevonden, die aan handen en voeten gebonden en aan boomen vastge bonden waren. Bij de heerschende koude van 35 graden waren zij geheel bevroren. Uit een verder onderzoek van de verstijf de lijken bleek dat den soldaten, voordat zij geboeid werden, alle warme kleeding- stuikken, als jassen, wollen vesten, sjaals en sokken, waren uitgetrokken. Een bewo ner van het plaatsje zeide met eigen oogen te hebben gezien, dat bolsjewistische solda ten de Duitsche gevangenen met kolfsla ger. naar deze plek hadden gedreven. Na dat de winterkleeding was uitgetrokken, hadden de bolsjewisten de geboeide sol daten verscheidene emmers water over het lijf gegoten, zoodat zij binnen korten, tijd verstijfd waren. Goerings bezoek aan Italië BESPREKINGEN OVER DE LUCHT MACHT DER BEIDE LANDEN. Rijksmaarschalk Görin-g, die in het ka der van zyn bezoek aan Italië, zooals reeds gemeld, op het oogenblik te Rome ver toeft voor het voeren van besprekingen, heeft op 4 Februari des ochtends den staatssecretaris van de koninklijke Itali- aanscbe luchtmacht, Fougier, ontvangen en met hem een onderhoud gehad over kwes ties met betrekking tot de luchtmachten van beide landen. Hierna inspecteerde de Rijksmaarschalk op uitnoodiging van Fou gier inrichtingen van de Italiaansche lucht macht. Bij zijn aankomst werd hij verwel komd door den Dflce, die per vliegtuig op de plaats van inspectie was aangekomen. Hierna werd een parade gehouden door de Italiaansche luchtmacht, 's Avonds bezocht de rijksmaarschalk een receptie, welke werd gehouden door generaal-veldmaar schalk Kesselrirug, waar hij zich op kame raadschappelijke wijze onderhield met of ficieren van de Duitsche en Italiaansche weermacht, alsmede met vooraanstaande personen van den staat en de partij. Op deze receptie waren eveneens aanwtezig de Italiaansche minister van buitenland- sohe zaken, graaf Ciano, Cavallero, Fou gier, Riccardi en de Duitsche ambassadeur te Rome, von Maokensen. Om 23.30 verliet de Rijksmaarschalk van het Groot-Duitsohe Rijk met zijn spe- cialen trein Rome om naar Duitschland terug te keeren. Bij zijn vertrék werd hem uitgeleide gedaan door den Duce, van wien hij op kameraadschappelijke wijze afscheid nam, waarbij op hartelijke wijze de op rechte verbondenheid tusschén beide lan den tot uiting kwam. Bovendien waren op het perron verschenen graaf Ciano, Caval lero, Fougier, Riccardi, generaal Camerra, welke laatste de- groeten overbracht van kroonprins Umberto. Van Duitsche zijde waren aanwezig generaal-veldmaarschalk Kesselring, de ambassadeur te Rome, von Mackensen, alsmede de chefs van de op het oó'genblik in Italië vertoevende com mandoposten van de Duitsche weermacht. I UW EVENMENSCH OOK WAT GEGUND, STEUNT WINTERHULP, WAAR GE KUNT. Giro Winterhulp Nederland 5 5 5 3 DE LAATSTE KLAP. Jawel, die is voor Engeland. Maar niet zooals velen meenen. Deze laatste klap zal namelijk niet door Engeland worden uit gedeeld, maar de schamele resten van wat eens het machtige Engelsche imperium was, zullen dezen klap in ontvangst moeten ne men van de Duitsche legers en hun bond- genooten. Deze laatste klap zal ook in ons land de dwaze verwachting den bodem in slaan, dat de Londensche emigrantenkliek hier ooit nog eens voet aan wal zal zetten. Dan zal meteen het bolsjewisme, het kapi talisme en de plutocratie vernietigd zijn en ook in ons land de nationaal-socialistische opbouw beginnen. Landgenoot zorgt er voor, dat gij er bij zijt als die laatste klap gegeven wordt, meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland", Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. Ryti opent Flnsche parlement Dezer dagen heeft de Finsche president R.\ ti de eérste werkzitting van het Fin- ische parlement in 1942 geopend met een rede, waarin hij zich uitvoerig bezig hield me* de buitenlandsche politiek. Ryti sprak van den „overval der Sovjet- Urne" op Finland en zeide, dat de Sovjet- Unie ook na den gedicteerden vrede van Moskou heeft getracht, Finland als vazal staat te behandelen en zich mengde in de binuenlandsche aangelegenheden. Het ver drag van Versailles is er niet ingeslaagd 'n veiligen volkenrechtelyken toestand of een doeltreffend uitvoerend gezag tot -onder steuning van het volkenrecht te scheppen. Het optreden der Sovjet-Unie tegenover Finland, de randstaten en Roemenië toont aan, dat onder zulke omstandigheden het volkenrecht vaak niets anders dan een vuistrecht is. Het Finsche volk moet in dezen toestand zijn kalmte bewaren, aldus vervolgde Ryti en slechts op feiten bouwen. Met vermij ding van berekeningen, welke op het oogen- blik gebaseerd zijn, moet Finland zonder aarzelen voldoen aan de eischen van recht en eer. In verwonderlijke mate heeft men begrip getoond voor het streven en de moeilijkheden van Finland. Met groote voldoening maakte Ryti mel ding van de sympathie en de hulpwaardig heid op economisch gebied betoond vooral door Duitschland en ook door Zweden, De nemarken, Italië, Zwitserland en Honga rije. De geschiedenis en onze ervaring, al dus ervolgde hy, hebben ons geleerd, met welke staten de betrekkingen belangrijk zijn. In den loop van onze historie is er, van Rusland afgezien, geen vijand ge weest, die getracht heeft ons land door oorlog te veroveren. Maar Rusland heeft daarvoor ongeveer 25 oorlogen tegen ons gevoerd. Oók in de toekömst»behoeven wij van andere zyde geen véróveringspogin- gen te vreezen. Het Finsche volk moet de geestelijke na latenschap van de „meest critieke periode in de verdediging van het land", den oorlog in den winter van 19391940, onaangetast bewaren in den verdedigingsstrijd van thans, dien het aan de zijde van Duitsch land en zijn bondgenooten, vol vertrou wen voeTt tegen het agressieve bolsjewis me. De strijd, welks doel voor ons bestaat in de bevestiging van onze eigen veilig heid, moet thans tot een zegevierend einde gebracht worden, want het bolsjewisme is voor ons en geheel Europa nog steeds het grootte gevaar. De Britsche minister van buitenlandsche zaken, aldus vervolgde de president, heeft blijkbaar geen enkel bezwaar tegen het programma van Stalin, zooals ook blijkt uit de laatste besprekingen tusschen. Stalin en Eden. Uit,de Sovjet-Britsche formuleering van de regeling der Europeesche aangele genheden is gebleken, waarnaar de bolls- jewisten streven en waartoe Engeland be reid is, zijn toestemmg'ten koste van ande ren te geven. Ryti sprak vervolgens over de betrek kingen met Zweden en Duitschland. Gedu rende 650 jaar heeft Finland de lotgevallen van Zweden gedeeld en door tallooze ban den is het met dat land yerbonden. Duitsch land is de eenige groote mogendheid, die in Oostelijke richting dezelfde belangen als Finland heeft. Tevens kan het in het Oosten op doelmatige wijze voor Finland optreden. Daarbij korpt, dat Finland sedert eeuwen nauwe cultureele en economische betrekkingen met Duitschland heeft on derhouden. De trouwe wapenbroeder schap tegen het imperialistische bolsjewis me is dan ook onder alle omstandigheden een natuurlijke zaak. Aan het eind van zijn rede zeide Ryti, dat de voorwaarden van het yerdrag van Versailles door haat en wraakgevoelens ge dicteerd zijp. Finland moet hopen, dat de mannen, die na dezen oorlog over de vre desvoorwaarden zullen beslissen, er in zul len slagen, zopder haat en wraakzucht een blij venden rechtstoestand te scheppen on der welks bescherming ook kleine volken zonder vrees en ellende kunnen leven en werken. IN 'N PAAR REGELS Engelsche duikboot verloren. De Engelsche admiraliteit heeft gister avond bekend gemaakt, dat de duikboot „Triumph" over tijd is en verloren geacht moet worden. Ontvoeringen in Palestina. In Palestina is tegenwoordig een Jood- sche misdadigersbende in actie, die zich bezig houdt met ontvoering van rijkaards ter wille van het losgeld. Het onderzoek der politie heeft nog niet tot tastbaar re sultaat geleid. EEN BORREL. Ik ben geen man, die erop uit is te vitten, aanmerkingen te maken op allerlei of op alle slakken zout te leggen. Veeleer mag van mij gezegd worden, dat ik de dingen aanvaard, zooals zij zijn en accepteer wat er ge accepteerd moet worden. In het nega tieve dan, want een groot deel van het leven bestaat momenteel in het nilet- acoapteeren. Maar goed: er is nu "eenmaal oorlog en al heb ik er part noch deel aan i k heb niemand den oorlog verklaard dat brengt nu eenmaal zoo zijn con sequenties mee en daar is tóch niets aan te veranderen. Er wordt in iéder geval zoo het een en ander gedistribueerd, je kunt drie sigaren in de week koopen, indien je vroeger tenminste een vette klant was, vijf sigaretten en één bor- relttje. Daar doe je 't mee en je mop pert er niet over. Ik heb zelfs de instelling van het bit teruur met vreugde begroet. Van 5—7 uur werd een hoogtepunt in den dag van vele beslommeringen. Men ver broederde met elkaar en alle 'bommen en oorlogsberichten konden ons gesto len worden. Maar als men zich dan plotseling na eenige afwezigheid op een goeden dag om 5 uur in een bekend restaurant in een stoel laat zin-ken en je hoort in je verbijsterd oor: geen borrel, mijnheer!, dan is dat iets waarvoor geen verzach tende omstandigheden zijn aan te voe ren. Zooals gezegd: ik ben er niet op uit om te vitten, maar dat neem ik raet. Maar voorloopig zullen wij maar wachten tot de vrede uitbreekt SLACHTOFFERS VAN BOMBARDEMENT TE ROTTERDAM BEGRAVEN. Onder groote belangstelling van offi- cieele en niet-officieele zijde worden in de ze dagen na den Britschen vliegeraanval op (het vredige Rotterdam wederom de tientallen slachtoffers onder de burgerbe volking op de onderscheidene begraaf plaatsen te ruste gelegd. Op de begraaf plaats Oud-Chariois zijn Maandag twee en Dinsdag één slachtoffer teT aarde be steld. Er bestond aan den linker-Maasoever voor d-eze droeve gebeurtenis zeer veel be langstelling van stadgënooten: De chef van het politiebureau te Charlois was als ver tegenwoordiger van de stedelijke overheid aanwezig. Op de R.K. Begraafplaats en op de Al- gemeene Begraafplaats Crooswijk worden sedert Maandag telkens weer rouwstoeten ontvangen, die hun droeven last naar de laatste rustplaats brengen. Ook hier is de belangstelling overweldigend. Om de ge opende groeven scharen zich familieleden en bekenden en ook hier is de Overheid telkens vertegenwoordigd, om van haar deelneming in de tragische gebeurtenis, die z/oocele Rotterdammers smartelijk heeft getroffen, te getuigen. Namens het college van secretarissen-generaal van de departe menten, was de heer H. Ceelen aanwezig en de heeren mr. H. M. v. d. Zanden en H. M. Tempelaars vertegenwoordigden den burgemeester van Rotterdam. Inspec teurs van het Rotterdamsohe politiecorps kwamen van de deelneming van den ge volmachtigde voor de stad Rotterdam, dr. Völokers, getuigen. Tal van bloemstukken, dikwijls gezonden door de autoriteiten, dékten de graven. Er hebben zich op de doodenakkers ont roerende tooneelen afgespeeld. Nog is aan de lange, droevige rij geen einde, gekomen. De „Nieuwe Rott. Crt." schrijft naar aan leiding van het jongste Engelsche bombar dement van Rotterdam van 28 Jan. o.ïh.: „De officieele mededeeling, dat slechts woonhuizen en kantoorgebouwen getrof fen zijn en geen enkel militair doel en dat onder da dooden, gewonden en vermisten geen enkel persoon van Duitsche nationa liteit voorkomt, scherpt ons nog eens weer het zinnelooze in van een actie, welke bij den inzet van het uiterste geweld, waar over een staatsmacht beschikt, met den somberen buit van eenige tientallen doode of gewonde burgers moet volstaan, een resultaat, dat zijn waardeloosheid nog des te schrijnender uitspreekt, wanneer men het vergelijkt met het onzegbaar leed, dat in de stukgereten gezinnen, het verdriet, dat in den wijderen kring van familie en vrienden is aangericht, leed, waarin ook Ijtet medeleven van de gefreele bevolking geen leniging brengen kan". Redelijkheid en menschel ijkhe id eischen, dat de luchtoorlog beperkt blijft tot mili taire objecten. Die eisch moet telkens weer opnieuw worden gesteld, aan dien eisch moet met steeds klemmender drang wor den herinnerd, telkens als de redelijkheid en de mensohelijkheid opnieuw wreed wor den geschonden tot schande van de bedrij vers. BESCHERMDE VOGELS. Bij beschikking van den Secretrais-ge- ineraal van het Departement van Opvoe ding, Wetenschap en Cultuurbescherming is bepaald, dat gedurende hét tijdvak van 1 Januari 1942 tot en met 31 Maart 1942 niet zullen behóoren tot de beschermde vogels xn den zin der vogel wét 193 6. A. In het geheèle rijk: dé schollevaar, dé blauwe reiger, de mantélmeeuW, de zilver meeuw, de ekster, de vlaamsche gaai, de houtduif, de sperwer, en de bonte kraai; 'b. in de proviniciën Groningen, Fries land, Noordholland, Zuidholland en Zee land: de kokmeeuw.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1