Hoesten DUITSCHLAND De geheimzinnige vijand WOENSDAG 4 FEBRUARI 1942 DE LEIDSCHE COURANT 2 Hoofdredacteur; I"h- WUmer, Leiden. Red. Buitenland: Mr. H. Grise, Leiden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Leiden. Red. Omgeving: L. Rooien, ^eiden. Red. Letteren en Kunst; Fr. Schneiders. Leiden. WEERBERICHT ZONS OP- en ONDERGANG. Zon onder 6.31 uur Woensdagavond. Zon op 9.16 uur Donderdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd MAANSTANDEN. 4 Februari: De maan komt Woensdag avond om 10.22 op en gaat Donderdagmor gen om 10.59 onder. 5 Februari: De maan komt Donderdag avond om 11.37 uur op en gaat Vrijdag- voormiddag om 11.25 uur onder. 7 Februari: De maan komt Zaterdag nacht om 0.52 uur op en gaat Zaterdag voormiddag om 11.53 uur onder. 8 Februari: De maan komt Zondagnacht om 2.07 uur op en gaat Zondagmiddag om 12.24 uur onder. (Laatste kwartier). 9 Febr.: De maan komt Maandagnacht om 3,21 uur op en gaat Maandagmiddag om 1 uur onder. 10 Februari: De maan komt Dinsdag nacht om 4.34 uur op en gaat Dinsdagmid dag om 1,43 uur opder. WIE IS ER JARIG VANDAAG. Wie is er vandaag jarig? Duizenden Ne derlanders zijn er vandaag jarig. Zij al len vieren dezen dag met meer of min der feestelijkheden. Gelukgewenscht, ja rige Nederlander. Laten wij hopen, dat u het volgende jaar uw verjaardag onder gunstiger omstandigheden zult vieren. Gelukgewenscht, jarige Nederlander. Denkt u aan de verjaardagsstorting? U weet toch nog? De ver jaarsdagstorting is een overschrijving op het gironummer van de Nederlandsche ambulance, welke een even groot aantal dubbeltjes, kwartjes of guldens omvat (al naar gelang uw beurs het toelaat) als het aantal jaren dat men oud is. En zoo u het niet meer weet: het giro nummer van de Nederlandsche Ambu lance is 8-7—6—0—0 Nederlandsche Ambulance, Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. De A.N.P.-correspondent uit Berlijn meldt: Prof. dr. Jan de Vries van de Leidsche universiteit* die eenige dagen geleden te Weenen sprak, heeft gisteravond alhier voor de Deutsch-Niederlaendische Gesellschaft éen voordracht over „Die Altnordische fa- miliensage" gehouden. In breede kringen schetste spreker het cultureele leven van het 12e eeuwsche West Europa, waarvan IJsland de vooruit geschoven post was, op welks geisoleerden, bodem tevens echtgr als een laatste opflik kerende vlam van de oude cultuur juist toen de saga ontstond. In de jaren van 9301030*, welke de saga beschrijft, werd het leven dér families, die IJsland waren komen bevolken, tot een ge regelde maatschappij. Voor IJsland is deze periode, wat voor Europa de tijd na de groote volksverhuizing was en waaruit eveneens sagen als, de Nib.elungen ontston den. In de IJslandsche saga zijn de gebeurte nissen eveneens geïdealiseerd en tot het heroïsme geworden de saga werd lite ratuur maar tevens is zij historie, die ons een juist inzicht geeft in de traditie onzer Germaansche voorouders. In zijn hoogst interessante rede, met ver schillende voorbeelden verlucht, zette spre ker deze twee-eenheid van literatuur en historie uiteen, om met deze woorden te besluiten: „Deze lang verborgen gebleven schat verheugt ons thans te meer, nu wij ons onze Germaansche afkomst weer meer bewust worden". KERKNIEUWS MONSEIGNEUR DIEPEN ZIEK Opgenomen in het Bossche Ziekenhuis De Vicaris-generaal van het bisdom 's Hertogenbosch de Hoogeerw. heer F. N. J. Hendrikx, deelt in de St. Jans-klokken het volgende mede: Z.H. Excellentie onze beminde Bisschop is op medisch advies Dinsdag j.L onge- nomen in het ziekenhuis van den H. Joan nes de Deo te 's Hertogenbosch. De toestand van Z. H. Exc. is in het ge heel niet verontrustend doch de' zwakte van zijn hoogen ouderdom maakte ver pleging in het ziekenhuis wenschelijk. Vertrouwd wordt, dat priesters, reli gieuzen en geloovigen den hoog bejaardén Bisschop in liun H.H. Missen en gebeden, zullen gedenken. Door het gebruik van Hoeitival, verdwijnt Uw hoest geheel en all Hoestival „Wat Mijnha,rdt maakt is goed". Flacon 90 ct. Bij Apoth. en Drogisten 4185 OMGEVING HtLLEGOM Diamanten jubileum. Gisteren was het 60 jaar geleden, dat de heer J. C. Lange- veld in dienst trad bij de N.V. Gebroeders Van Zanten alhier. Het spreekt vanzelf, dat dit zeldzaam jubileum niet onopge merkt voorbijging. De krasse jubilaris werd met zijn- zoons op het kantoor ontvangen, dat voor deze gelegenheid was versierd. Nadat hij had plaats genomen, werd hij 't eerst toegesproken door den oudsten di recteur, den heer P. Duys, die dank bracht vo.ox alles wat Langeveld in dat lange tijds verloop voor. de zaak deed. Daarna bood hij een couvert met inhoud aan. Namens het kantoorpersoneel voerde de heer van de Belt het woord en, bood als blijvend aan denken een schilderij aan.- Namens de ar beiders complimenteerde de heer A. de Groot,,die een bloemstuk offreerde. Ook het gemeentebestuur gaf blijk van belang stelling en wdar de, burgemeester wegens ziekte verhinderd yvas, sprak wethouder Vermeer den jubilaris toe en wees op het schitterend voorbeeld van plichtsbetrach ting. Na deze huldiging sprak ten zeer ste onder den indruk de. jubilaris" een kort dankwoord. Hij gevoelde zich als een deel der zaak, zij het dan een uiterst be scheiden deel. Spr. hoopte, dat hij met en voor de zaak nog betere tijden mag be leven. De heer Duys dankte daarna allen, in 't bijzonder het gemeentebestuur, voor de attentie, dezen trouwen knecht bewezen. Van heinde en verre werd belangstelling getoond bij dit zoo zeldzaam jubileum. Pluimvee-vereeniging. De Hillegom- sche Pluimveevereeniging- „Streven tot Verbetering" hield gisteren haar jaarver gadering in Flora, onder vporz. van den heer A. Vastenouw. De jaarverslagen,, lie ten een opgewekten, toonkhoorep: hét aan tal leden gaat nog steeds vooruit en be draagt thans 67. Toch zijn, nieuwe leden nog steeds welkom. De heeren E. Ruigrok en B. Frijlink werden als bestuursleden herkozen. In de vacature-A. Heij werd de heer J. W. v. Schie gekozen. Getracht zal worden een tentoonstelling te houden, mits., de benoodigde gelden kunnen worden, bij eengebracht. K TWIJK AAN DEN RUN Personalia. De heer W. Dubbelaar slaagdè voor het diploma boekhouden der Ned. Associatie voor Practijkexamens. Met ar op hol. Rijdende met de arre- slede sloeg het paard van G. v. D. op hol, holde tusschen de hoornen door in de van Egmondstraat, het trottoir op, ging over een hooge berg sneeuw en werkte zich op, dje Turfmarkt vast. Mej. v. D. was in tus schen van de omgekantelde slede gevallen. Beide inzittenden hadden zich, hoewel niet ernstig, bezeerd. LISSE Bestelauto, vernield. Gisterenavond ge raakte een vrachtauto van den heer G. Jeu- rink- u-it Hoorn in brand op het Vierkant alhier, alwaar hij geparkeerd was. De brandweer is er in geslaagd om het vuur, hetwelk hoog oplaaide, met een straal op de waterleiding machtig te worden en voorkwam daardoor, dat de banden van de vrachtauto een prooi der vlammen werden. De auto, die voorzien was van een anthra- ciet-generator, is vermoedelijk in brand ge raakt, doordat de gasslang naar den motor is doorgebroken. De chauffeur had, naar hij verklaarde, de noodige voorzorg-en ge nomen, voordat hij de wagen parkeerde. De politie maakte van een en ander pro cesverbaal op en de brandweer rukte na blussching en- zandstrooien, omdat het spuitwater inmiddels was veranderd in ijs, onder leiding van den opperbrandmees- ter in. Aangehouden. Door de politie zijn aangehouden een zekere K. en de V. beiden uit Lisse, wegens verdenking van ontvreem ding van eenige zakken boonen bij de Fa. Grullemans uit Lisse. Zij zijn in verzeker de bewaring gesteld. STOMPW1JK Uitvoering K.J.V. Gisterenavond) heeft de K.J.V. een gezielligen avond belegd voor ouders en verdere huisgenooten. On danks het barre winter-weer was de op komst buitengewoon groot. Mede aanwe zig waren pastoor'Sistexmans en kapelaan Hammerstein. Door de leden werd. een tooneelstukje opgevoerd, waarmede veel succes werd geoogst. Tot slot van den avond sprak pastoor Sistermans, die zich thans voor de eerste maal met de StompwijksChe vereeniging kennis maakte, een opwekkend woord, waarna allen welvoldaan huiswaarts keer den. WARMOND Bloemen-tentoonstelling. Door het winterweer heeft de commissie zich genood zaakt gezien de tentoonstelling een week te verzetten. De opening zal nu plaats vin den op 28 Februari. De leden der St. Jo- sephsgezellenver. en K.J.C., die, nog mee willen doen met de verplichte huisbroei kunnen alsnog potten halen, bij een der commièsie-leden. RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Gebo-ren: Theodora. Lamberta Corne lia d. van J. A. J. Knaapen en Th. van. den Boom Hendrik z. van G. Demoet en N. van Heijningen Cornelis z. van C. van de Meent en M. de Bruijnl BOSKOOP Feest-avond De tooneelvereeniging „Klimop", onderafdeeling van den Vrou wenbond, gaf een uitvoering. Het stuk, dat werd opgevoerd was getiteld „Doedeltje wil beroemd wordên". Het spel, dat, ge speeld werd, is: een groot succesnummer geworden; De zaal was geheel gevuld en het publiek, dat in deze lange winteravon den een ontspanning zocht, werden niet teleurgesteld en herhaaldelijk volgde ap plaus: De dames Nieuwesteeg en Pannebakker Doedeltje hebben keurig spel geleverd en bewezen, dat zij voor deze taak hun betse krachten gegeven hebben. Onder de pauze werden eenige verver- schingen rondgediend, waarvan ruimschoots gebruik werd gemaakt. Nadign werden door eenige medeleden verschillende num mers gegeven, welke in goeden smaak vie len en de stemming verhoogden. Na afloop bedankte mej. G. v. Tol voor de enorme op komst en de vele applausjes* getuigend van. tevredenheid voar hetgene, dat deze too neelvereeniging had gebracht. Deze avond is een waar succes geworden. Wij hopen dat „Klimop." ons nog vele genoeglijke avon den mogen brengen! NIEUWKOOP Personalia. Onze plaatsgenoot Fr. P. M. van der Weijden behaalde het diploma voor Ned. Handelscorrespondentie aan het Instituut Klok te Alphen a. d. Rijn. Brandweer. Wegens reorganisatie en leeftijd heeft de Burgemeester eervol ont slag verleend aan den chef-monteur en monteur bij de brandweer in het dorp, G. Groen en A. G. Zevenhoven en in hun plaats benoemd tot chef-monteur Gijsb. de Rooij en tot monteur C. de Koning, terwijl de monteur H. Slingerland, die in het bezit waS van een tijdelijke aanstelling, van een vaste aanstelling is voorzien. De vacature van. brandmeester, ontstaan, door het vertrek uit de gemeente van den heer M. J. H. Bots, wordt niet weder aan gevuld. Opperbrandmeesfer is de heer P. Huisman en brandmeesters de heeren A. Leliveld en J. van Tienhoven, Geboren: Arie z. van H. van Leeuwen en M. W. Snel Gerardus Jacobus z. van A. Kuyf en J. C. Bon Jacobus Johannes z. van C. J. van Leeuwen en M. .van den Hooren. Overleden: Joannes Maria Vroonhof 7 weken Cornelis Meijer 75vj. NOORDEN Brandweer. De Burgemeester heeft be noemd tot brandmeester bij de brandspuit alhier, in de vacature, ontstaan door het overlijden van. den heer B. P. J. Koole, den heer D. Blok. Opperbrandmeester en, brand meester zijn voorts de heeren Fr. Pieterse, gemeente-opzichter en H. A. Vink. REEUWUK Ernstige val. Zaterdagmiddag kwam mej. R. B., alhier, op den weg naar Gouda nabij het viaduct, tengevolge van de sneeuw, met haar rijwiel ernstig te vallen, zoodat zij zich onder doktersbehandeling moest stellen, waarbij bleek, dat zij een hersenschudding had bekomen. TER AAR „Arti et Religioni". Voor de jaarlijk- sche feestavond (dit jaar twee) der R.K. Muziekvereeniging „Arti et Religioni", be stond wederom een goede belangstelling. In afwijking van andere jaren, werd thans het gebodene door eigen krachten ver zorgd. Voorop dient gezegd, dat men hier in wel is geslaagd. Allereerst gaf na de opening de fanfare onder leiding van den heer C. v. Dam, een viertal mooie muzieknummers, o.a. Luxor- marsch; Doorriroosje's Bruidsvaart; le Strauss-Walsen potpourri (een heel mooi. stuk) en tot slot 't Gooi, een marsch van Lureman. In een snel tempo werd het tooneel ver anderd om de vertolking te aanhooren van „Meneer Klaproos", een klucht in drie be drijven, bewerkt door Gerard Nielen. Wer kelijk een klucht, zeer lang zelfs, die ons aangenaam heeft bezig gehouden en door loopend 'een gullen lach tooverde op de vele gezichten. Alleen vonden wij het der de bedrijf te gerekt, te saai en te doorzich tig. Het stuk, opgevoerd door leden van „Ar ti" en de Gezellen, onder regie van kapelaan Schoonderwoerd, vergde veel van de dilet tanten en het mag niet verzwegen worden, dat de roïkennis bes.t was, inzonder van den hoofdfiguur „Meneer Klaproos". Ook het spel maakte een tevreden indruk, in enkele tooneelen soms Wat houterig, doch dit deed geen afbreuk aan het geheel. Jammer, dat zoo'n o.ude tooneelrot als „Frans" niet goed te verstaan was. Tegen elf uur viel h,et schermWij hebben een stuk aanschouwd, dat „Arti" voor enkele jaren ook heeft gespeeld, doch wij meenen, dat haar keus gelukki ger had kunnen zijn. De liturgie der Kerk DONDERDAG 5 Febr. Mis v.an de H. Agatha, Maagd1 en Martelares: Gapdeamus. 2e gebed voor deii vrede. Kleur: Rood. Op, het eiland Sicilië, waar zij ook ge boren was, werd dé heilige Agatha, na gruwzame martelingen ter dood gebracht voor haar geloof en haar maagdelijkheid. Vóór haar lichamelijke kwellingen vroeg haar de praetor van, 'het eiland: „Schaamt gij, u niet, gij* die vpn adellijke geboorte zijt, om het vernederend slavenleven van de christenen' te leiden?" Agatha ant woordde: „De christelijke nederigheid en slavernij zijn veel ■kostbaarder dan ko ninklijke schatten en trotsheid". In de kerken van de E.E.P.P. Franciscanen; DONDERDAG. Mis van de H.H. Petrus Baptista en Gezellen, Martelaren: Per pa- tientiam. 2e gebed van de H. Agatha; 3e voor den vrede. STADSNIEUWS DOOR DE GLADHEID GEVALLEN. Gistermiddag te half vijf is de 57-jarige wed. B., wonend in de Heerensteeg, op. de Breestraat ter hoogte van de Maarsmans- steeg tengevolge van de gladheid gevallen. Met een vermoedelijke rechterbeenbreufe werd zij door den E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht MET HAND ONDER TRAMWIELEN. Het 13-jarige meisje A. M., uit Voor schoten, is gistermiddag te half een op het tramemplacement aan den Stationsweg uit een nog rijdende tram gesprongen. Zij viel tegen een hoop sneeuw en kwam met de rechterhand op de tramrails, waarbij de wielen van de tram over dit lichaamsdeel reden. Het slachtoffer werd door den E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis over gebracht. Vermoedelijk zal zij enkele vin gers moeten missen. WILT U IETS WETEN Vraag: Hoe kan men verouderde vet vlekken verwijderen (onzichtbaar) uit paarse süède schoentjes? Antwoord: Hiervoor kunt u zich het beste wenden tot een goede chemische wasscherij. LAATSTE BERICHTEN DE LUCHTAANVAL OP SOERABAJA. STOCKHOLM, 4 Febr. (A.N.P.) Bij den. reeds ge-melden eersten luchtaanval der Japanners op Soerabaja is, naar de Britsohe 'berichtendienst uit Batavia meldt, tamelij'k veel schade aangericht. In de na bijheid van het vliegveld zijn person-en ge dood! en gewond. DE BRITSCHE VERLIEZEN IN HONGKONG. STOCKHOLM, ,4 Febr. (D.N.B.). De Canadeesche minister van defensie Ralston heeft, naar de Britsche berichtendienst uit Ottawa meldt, in het Lagerhuis medege deeld, dat volgens een Maandag ontvan gen mededeeling, de totale Verliezen, van de Britten te Hongkong met inbegrip van de Canadeesche verliezen bijna 4.090 doo- d-en en gewonden bedrag-en. (Reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage). STRIJDT VOOR EUROPA Dultsche successen van het Oostelijk front HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 3 Febr. (D.N.B.) Het opper bevel der Duitsche weermacht maakt bekend: In verscheidene sectoren van het Oostelijk front, in het bijzonder ten N.-Oosten van Taganrog, zijn aanvallen der bolsjewisten met groote verliezen voor den vijand afgeslagen. Op andere plaatsen leidden eigen aanvallen, on danks taai verzet van den vijand en moeilijkheden tengevolge van den sneeuwval tot plaatselijke successen. De bolsjewistische luchtstrijdkrachten verloren in luchtgevechten en door aanvallen op vliegvelden 23 vliegtui gen, zonder dat aan onze zijde verlie zen werden, geleden. Voor de Britsche Z.O.-kust hebben gevechtsvliegtuigen uit beschermde Convooien 3, vrachtschepen van 10.0,00 brt. in totaal en een bewakingsvaar tuig tot zinken gebracht. Een ander vrij groot koopvaardijschip werd zwaar getroffen. In het bestek van de gewa pende verkenning heeft de luchtmacht overdag met. goed gevolg een fabriek aan de Schotsche Oostkust gebombar deerd. In Cyrenaica werd de terugtrekken de vijand opnieuw tot den strijd ge dwongen en teruggeworpen. Hij leed verliezen aan menschen en materiaal. Bij. aanvallen van Duitsche gevechts vliegers op vliegvelden, havenwerken en aridere militaire doelen van het eiland Malta werden bomtreffers van zwaar kaliber ook op een munitie- en torpedo-atelier geplaatst. Aan de kust van de bezette gebieden in het- Westen hebben Duitsche jagers gisteren drie Britsche vliegtuigen neergehaald. De strijd tegen de vijandelijke ver zorgingsscheepvaart is in Januari op verschillende' zeeën met goed gevolg voortgezet. - Marine en luchtmacht bracht 63 koopvaardijschepen van 400.600 brt. in totaal tot zinken. Hier van hebben alleen duikbooten 56 sche pen van 367.000 brt. vernietigd. De Britsche marine verloor in het zelfde tijdvak in den strijd met een heden der''Duitsche marine 3 torpedo jagers, een duikboot en een motortor pedoboot. Bovendien werden een krui ser, 4 torpedojagers, een duikboot, een mijnenveger en een bewa kingsvaartuig alsmede 28 koopvaar dijschepen door bom- of torpedotref fers beschadigd. De verliezen der bolsjewisten zijn in deze cijfers niet begrepen. C.A.O. VOOR HET SCHILDERSBEDRIJF. Op verzoek van partijen bij de landelij ke C.A.O. voor het schildersbedrijf, welke C.A.O. voor het tijdvak van 1 Januari t.m. 28 Februari 1942 ongewijzigd is verlengd, heeft het college van rijksbemiddelaars blijkens de Staatscourant van hederr de al- gemeenverbindendsverklaring van deze C. A. O. eveneens verlengd en wel voor het tijdvak van 2 Februari t.m. 28 Februari 1942. Uiteraard wordt door deze beschikking geen inbreuk gemaakt op de beschikking van het college van 23 December 1941, waarbij voor de schilders een minimum uurloon van 41 cents is vastgesteld. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM» 3; Februari. Vee. He den werden ter veemarkt aangevoerd 1055 dieren, waaronder 576 runderen, 21 paar den, 34 schapen, 315 nuchtere kalveren, 84 graskalveren en 23 bokken en geiten. Prij zen per stuk: melkkoeien ƒ620510—400, kalfkoeien f 615510400, varekoeien 435—325—275, vaarzen 395—305—220, pinken ƒ.300—220185, graskalveren 190 14570. De aanvoer van graskalveren was ruimer, handel stroef, prijzen onver anderd. Aanvoer melk- en kalfkoeien ta melijk, handel stug, prijshoudend. Vare koeien redelijke aanvoer, sleepende han del, prijzen constant. Vaarzen en pinken aanvoer klein, flauwe handel, onverander de prijzen. KATWIJK a. d. RIJN, 3 Febr. Veiling. Waschpeen 8.00—9.40, boerenkool 5.50 '6.90* prei 6.808.50, uien 5.406.90, kroten I 4.505.80, idem II 3.30—r4.30. FEUILLETON door A HRUSCHKA Geautoriseerde vertaling. (Nadruk verboden). 52) Hij stotterde en was erg rood geworden. De majoor keek hem verwonderd aan. ,,Maar professor.... ik begrijp u waar lijk niet!Wees zoo goed* u duidelijker te verklaren.'/ Koningshofen keek den bejaarden man ernstig en vast in de*oogen. „Is dat werkelijk noodig?" vroeg hij. „Mijnheer von Marchstatten, hebt u niet reeds lang gevoeld, wat in de laatste maanden uw dochter voor mij geworden is?" „Professor! „Ja, zoo staat het nu eenmaal met mij. Maar het oogenblik waaropwaarop ikneen, dat oogenblik is nog niet ge komen Zal het ooit komen? Misschien, als u terugkomtMisschien in den aan staanden herfst.misschien. Méér kon hij, niet zeggen. Een ietwat i krampachtigen handdruk.Hun blikken ontmoetten elkaar de professor verliet zwijgend de kamer. Zoo was het afscheid van Koningshofen, en Lydia vermoedde wel, dat hij iets wil de zeggen, iets, dat hij nog niet over de lip pen durfde brengen. In de woning der familie Traumetz rook het naar dennengroen en kerstgebak. De majoor had juist zijn geschenken voor Se rena uitgestald onder den kerstboom. Hij bekeek ze nog eens glimlachend en ver liet toen de kamer. Hij sloot de deur ach ter zich en stak den sleutel in zijn'zak. 't Was juist twaalf uur, en de majoor ging naar de kamer van zijn dochter om haar voor de lunch te halen. Hij vopd haar aangekleed om uit te gaan en met een nog al groot pak onder den arm. „Kijk, wil je uitgaan? En ik kwam je juist halen Voor de lunch „Ik ben heel gauw terug, papa. Maar vijf minuten.Kom, laat me gaan. Voor een oogenblik je." „En waarheen, lieve kind?" „Tot aan den hoek van de straat, papa, naar het postkantoor. Ik moet het pakje aan zijn adres verzenden." „Zoo! zoo! Zeker een kerstgroet aan mijnheer...! Nu ja. Maar heeft dat zoo'n haast?" „Ja, papa, het is voor Hartwig. Ik heb zooeven toevallig gehoord, dat hij reeds in vrijheid is gesteldU begrijpt toch pa pa, het is Kerstmis." „JaMaar als die meneer niet meer achter slot en grendel zit, waarom heeft hij zich dan niet verwaardigd, ons met een klein bezoek te vereeren?" „Maar, papa, dat'durft hij niet. Hij weet immers, hoe u over hem denkt. „Laten wij dat zoo.Maar geef mij dat pak. De knecht kan 't heel goed gaan be zorgen; ik zal hem de noodige instructies geven, en intusschen kunnen we op ons ge mak eten. Ronduit gezegd: ik ben uitge hongerd!" „Lieve papa, zou ik niet liever zelf even.." .Wantrouwen, kleine?Wel, ik geef je mijn woord, dat je pak Juist op het gogde oogenblik dien meneer 'in handen zal ko men." De majoor had zich meester gemaakt van, het pak en verdween er mee. Een minuut later ging men aan tafel. Se rena terurig te moede en verzonken in diepe gedachten, haar vader daarentegen bijzonder opgeruimd. Hij waagde zelfs «en grapje. „Gisteren", vertelde hij Serena, „heb ik kennis gemaakt met een jongen man, die mij uitstekend beviel. Zoo iemand zou ik vroeger tot schoonzoon hebben gewild! Maar och, met jou is nu eenmaal niets aan te vangen.jij zoudt toch altijd de voor keur geven aan je sjofelen ingenieur." „Waarschijnlijk", antwoordde Serena ver strooid. De kolonel stak, ter eere van het feest een havana op en keek daarbij steelsgewij- ze naar zijn dochter. „Maar", ging hij voort, ,,zoo gemakkelijk kom je er niet af. In ieder geval moet je met dat ideaal van een schoonzoon ken nis maken.Men kan nooit weten Een paar flinke trekjes aan de sigaar. Toen kwam er een uitbarsting: „Och wat, ik heb geen aanleg om diplo matische praatjes te verkoopen! Ik zal 't maar ronduit zeggen: ik heb hem uitge- noodigd! Voor vandaag! Opdat we niet zoo, jammerlijk alleen zouden zitten aan de Kersttafel. Een smartelijk-ver wijtende blik van Se rena was het antwoord op dien uitval. „Wel, kleine", hernam von Traumetz, „zóó mag je me niet aanzien! Er .is toch niets meer aan te veranderen...." Serena keek stil voor zich uit. Zij had veel lust om te schrèien. Ook dat nog! Een wildvreemd mensch op den vooravond van het Kerstfeest! Alsof zij nog niet ge noeg te verkroppen had...." Er werd aan de voordeur gebeld. Von Traumetz sprong op. „.Nu al? Ik had hem gezegd, dat hij te gen vier uur moest komen en "t is pas half drie." Hij liep de kamer-uit. Sèrena hoorde achter zich een deur open gaan. Iemand was de kamer binnengeko men, maar zij keek niet om. Maar toen: „Seyena!" Zij sprong op. Zij zag, maar. wilde nog niet gelooven wat zij zag.4 Maar een seconde later viel zij snikkend in Hartwig Henter's armen. „Jij!Jij!Ojij, Achter Hartwig stond von Traumetz en trok allerlei vreemde gezichten. „Mijn kerstgeschenk voor jou kleinfe", zei hij zacht. „En hij is werkelijk een schoon zoon naar mijn hart!" Serena kon geen woord over de lipperi brengen. Maar zij sloeg de armen om de twee mannen, die haar op deze wereld het dierbaarst waren en lachte en schreide te gelijk. - Eerst na verloop van een lange poos vroeg zij haar vader: „Maar papa, hoe kent u Hartwig nu plotseling zoo goed?" „Ik ben gisteren meer dan twee uren met hem in gesprek geweest en het schijnt, dat we elkaar uitstekend bevielen. Zoo kwam de zaak vanzelf in orde.... Maar nu mag je niet langer tahïien met een geluk- wensch aan zijn adres: aan zijn ontwerp voor den aanleg van een spoorweg werd de eerste prijs toegekend en hij zelf moet de werken uitvoeren. Nog iets: hij meent, dat we, om volkomen gelukkig te zijn, met ons drieën bij, elkaar moeten blijven en daar heb ik onmiddellijk ja en amen op

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2