Luchtaanval op Soerabaja Momentje - WOENSDAG 4 FEBRUARI 1942 33ste Jaargang No. 10168 S)e Bureaux Papengracht 32. - Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. „Die ver weg zijn" In een neutraal tijdschrift, nl. in de Januari-aflevering van het Maandblad in zake huishoudelijke voorlichting en gezins leiding, trof ons dit stukje, getiteld: „Zij, die ver weg zijn": „Het innerlijk sterk zijn voor den ander overbrugt den afstand van zee en land; het is niet gebonden aan een bepaalde plaats. In een lied staat: „Ik zal dan gedurig bij U zijn, in al mijn nooden, angst en pijn". Dit is letterlijk waar: dat wij by en van God kunnen zijn. Maar ook wij, menschen, kun nen met anderen zijn, die ver weg zich bevinden. Altijd wordt er iets anders en beter wanneer men voor iemand gebeden heeft; ook al worden onze wenschen niet vervuld. Sommige dingen zijn dan niet meer mogelijk. Die het beproeft, weet het". In dit stukje kan dit een katholieke ge dachte zijn: „Altijd wordt er iets anders en beter, wanneer men voor iemand gebe den heeft". Als' katholieken zouden wij het duidelij ker en concreter willen zeggen: door het gebed het ware gebed kunnen wij in gemeenschap treden met anderen, ook met hen, „die ver weg zijn", door voor hen Gods zegen af te smeeken. Dit is het katho lieke dogma van „de gemeenschap der hei ligen", zoo ontzaglijk rijk aan verheven ge meenschapszin, aan edele, alle grenzen van tijd en plaats overschrijdende liefde, aan sterkenden troost! BONNEN, DIE thans geldig zijn. Boter en vet op 6 en 7 MARGARINE AAN DE BEURT Om misverstand te voorkomen, vestigen wij nog eens de aandacht op het volgende: Voor brood, gebak, vleesch, vleeschwaren en aardappelen is deze week geldig bon no. 7. Van de boterkaart eveneens bon 7, uit sluitend voor boter. Op bon 7 van de vet- kaart kan men naar verkiezing margarine koopen of boter zonder reductie. Bovendien zijn nog geldig: bon 6 aardappelen, bon 6 van de boterkaart voor boter en bon 6 van de vetkaart voor boter met reductie, en bon 195 voor peulvruchten t.m. 21 Fe bruari). Houders van boterkaarten kunnen desge- wenscht bon 9 van de boterkaart tot en met Donderdag inleveren bij hun slager om daar in het tijdvak van 19 tm. 27 Februari a.s. rundvet op te ontvangen. Zooals men zich zal herinneren, is er van officieele zijde in het najaar reeds op ge wezen, dat er in den winter een periode zou komen, waarin minder vet in den vorm van boter beschikbaar kon worden gesteld. Opzettelijk spreken wij van vet in den' vorm van boter, omdat in dezen tijd hoofd zaak is, dat men een bepaalde hoeveelheid vet krijgt. Of dit in den vorm van boter, margarine of rundvet wordt genuttigd, is van ondergeschikt belang. De voornaamste zorg voor de overheid is, dat iedereen, on danks de moeilijkheden, die zich in de ver schillende jaargetijden voordoen, zijn deel krijgt. Daarom zijn houders van vetkaarten ge- ruimen tijd in de gelegenheid gesteld, op. hun vetbonnen boter te koopen tegen ver minderden prijs. Thans is de tijd aange broken, dat de overheid met boter extra zuinig moet zijn, maar zooals indertijd ook reeds werd aangekondigd, kan nu marga rine beschikbaar worden gesteld, die daar voor achter de hand is gehouden. Houders van vetkaarten kunnen echter, als zij dat willen, op bon 7 van de vetkaart ook boter, krijgen, doch zonder reductie. Dat hierop thans geen reductie wordt ver leend is billijk, want wat voedingswaarde betreft, doet margarine voor boter volstrekt niet onder. naamsveraneriNg van straten, pleinen enz. Vap bevoegde zijde vernemen wij het volgende: De commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft onder verwijzing naar de verordening van den commissaris-generaal _,voor de veiligheid, resp. naar het verbod van het gebruik van namen van levende leden van het huis Oranje-Nassau van 17 September 1941, per 3 Januari 1942 door het afkondigen van een besluit aan de se cretarissen-generaal in de Nederlandsche ministeries verordend, dat straten, pleinen, parken en waterwegen, alsmede publiek rechtelijke lichamen, privaatrechtelijke lichamen waaraan een publiekrechtelijk lichaam verbonden is, of inrichtingen die nende voor openbare doeleinden als scho len, ziekenhuizen, tehuizen voor ouden van dagen enz., voor welker kenmerking de na men van levende leden van het koninklijk huis gebruikt zijn, een nieuwe benaming moeten krijgen. Ter uitvoering van deze verordening zul len de bevoegde Nederlandsche dienstin- ?t an ties in den allernaasten tijd tot de noo- ii'ïe naamsveranderingen overgaan. Singapore in brand DE EERSTE AANVAL OP JAVA Gisteren zijn verschillende plaatsen in Oost-Java uit de lucht aangevallen. Te Soe rabaja is schade aangericht, bepaaldelijk aan marine-inrichtingen. Ook bestond groote activiteit in de lucht boven de vliegvelden van Malang, Madioen en Ma- gelan (alle plaatsen in Oost-Java). Omtrent dezen Japanschen luchtaanval op Java maakt het te Batavia gepubliceer de legérbericht bekend, dat 26 Japansche bommenwerpers, geëscorteerd door tal van jagers, de vliegvelden in de omgeving van Soerabaja hebben gebombardeerd en wel Malang en Madioen benevens verscheiden andere, kleinere vliegvelden. Daarbij is aanzienlijke materieele schade aangericht. Te Soerabaja hebben bovendien de marine- installaties eenige schade geleden. Ook tal rijke watervliegtuigen zijn beschadigd. Naar de zender van Tokio meldt, is bijna het geheele eiland Borneo thans in Japan sche handen. Alle vliegveldén staan reeds onder Japansche controle. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, hebben de Japanners een belangrijke ha venstad in het Zuidoosten van Nieuw-Gui- nea aangevallen. Voorts zouden aanvallen zijn gedaan op het Nederlandsche gedeelte van Timor. Volgens den Britschen berichtendienst heeft de gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië in een radiorede toegegeven, dat iedere verbinding met het eiland Am- bon verbroken is en verder verklaard, dat reeds vjjf gebiedsdeelen in handen van den vijand zijn gevallen. SINGAPORE BRANDT Singapore staat op verscheidene plaatsen in brand, zoo meldde gisterochtend de oor logscorrespondent van de „Tokio Asahi Sjimboen". Verkenningsvliegers hebben waargenomen, zoo gaat de correspondent- voort, dat de verbindingsweg tusschen Jo- hore Bahroe en Singapore steeds zwaar dere beschadigingen vertoont. De door den vijand opgeblazen plaatsen, die oorspronke lijk een breedte van M. hadden, zijn door nieuwe .ontploffinge -erbreed tot onge veer 40 M. In de oc ;haven van Singa pore liggen geen oorlogschepen meer. Wel echter ten Zuiden van de eilandvesting, waar een uit 20 tot 25 oorlogsbodems en transportschepen bestaande vloot is gecon centreerd. DE STRIJD IN BURMA De laatste berichten uit Burma melden, dat de Japansche troepen na de verovering van Moelmein op verschillende punten tege lijk over de Salwien getrokken zijn en een onmiddellijken aanval op de havenstad Martaban hebben ingezet. De Engelschen legden daar na hun terugtocht uit Moelmein een nieuwe stelling aan, zoodat heftige gevechten verwacht kunnen worden, alvo rens Martaban zal worden genomen. De Japansche luchtmacht heeft reeds gisteren verscheidene aanvallen op Marta ban gedaan, terwijl de te Moelmein opge stelde artillerie de militaire doelen even eens onder vuur neemt. Gevangenen hebben verklaard, dat de Britsche troepen reeds op 20 Januari uit Moelmein werden teruggetrokken, roodat de stad nog slechts werd verdedigd»1 door Australische, BriAsch-Indische, Burmaan- sche en Chineesche strijdkrachten. Een aanval door Amerikaansche oorlogs schepen op de Marshall eilanden is, naar de woordvoerder oer Japansche marine heeft medegedeeld, uitgevoerd door een Ameri- kaansch vliegtuigmoederschip en andere oorlogsschepen. De Japansche oorlogssche pen in het gebied, waar de actie plaats vond, volgen het Amerikaansche eskader ten einde samenstelling en plannen daar van vast te stellen. Vidkun Uuisling, die zich belast heeft met het minister presidentschap van Noorwegen Foto Recla „vertrouwen tegenover vertrouwen". Met het uitroepen van Quisling tot mi nister-president van Noorwegen is de staatsrechtelijke positie vandat land mis schien direct nog niet gewijzigd, doch in ieder geval is de verandering tegenover Duitsöhland daarmede duidelijk géworden, aldus verzekerde men liet A.N.P. van be voegde Berlijmsohe zijde. Men legde er den nadruk op, dat het in dezen tijd. van een strijd op leven 'en dood tegen het bolsje wisme en de overheerschinig van Engeland, voor de Euro,peesche landen in hun ver houding tot Duitsöhland een kwestie iis vap vertrouwen tegenover vertrouwen. Duitsöhland kan natuurlijkslechts samen werken met diegenen, die eveneens die bei de vijanden van het Europeesche continent bestrijden ep. van wie dus Duitschland geen „dolksteek in den rug" te vreezen heeft. Zooals Quisling in zijn rede te kennen gaf, is de ontwikkeling met de huidige wij ziging nog niet beëindigd, zij gaat voort. Rijkscommissaris Terboven gaat niet weg. Hij is de vertegenwoordiger van den Führer en heeft de' Duitsche belangen in Noorwegen te behartigen. Er is natuurlijk niets tegen, dat Noorwegen te zijner tijd een afzonderlijken vrede met Duitschland sluit, alleen zullen, zoolang de oorlog duurt, verschillende maatregelen in het 'belang van de oorlogsvoering gehandhaafd moeten blijven. Vroeger kende men in Noorwegen een college van gelijkwaardige ministers, on der wie een met den naam van staatsmi nister als eerste. De titel en rang van mi nister-president voor Quisling zijn dus iets nieuws. Ook zijn aan deze nieuwe functie de bevoegdheden verbonden, welke vroe ger de Noorsche koning in en tegenover staatsraad en Storting had. Het Konings huis werd, naar bekend, in 1940 te Oslo vervallen verklaard. De overdracht .van eenige der vroegere koninklijke bevoegd heden op den nieuwen minister-president praejudiceert niet ten aanzien van den status van Noorwegen als koninkrijk of republiek. Zij beteekent slechts het ingang vinden van de autoritaire beginselen. Of deze gang vap zaken nog door een vrije volkssteming aan het oordeel der Noorsche bevolking zal wordien voorgelegd, valt momenteel nog niet te zeggen. Na tuurlijk is het gebeurde in Noorwegen een symptoom van de vorming van een nieuw geordend Europa, doch het raakt voors hands alleen Noorwegen: Men kan niets daaruit besluiten ten aanzien van de toe komst van Nederland, Belgöë, Frankrijk of andere landen. Met Frankrijk ligt de zaak uiteraard heel anders, ook wat be treft een afzonderlijken vrede. HET 1TALIAANSCHB WSERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weenmaohtbericht van gisteren luidt als volgt: Gemotoriseerde Italiaansch-Duitsche pantserafdeel ingen rukken ondanks den weerstand van den tegenstander op ten Oosten van Cirene. L/uchtformaties zijn tusschen'beide gekomen in den slag, waarbij zij doeltreffend bommen wierpen op ravi- tailleeringscentra en materiaaldepots van den vijand, terwijl gemotoriseerde strijd middelen en vliegtuigen op den grond met mitrailleur-vuur werden bestookt en in brand gestoken. De ongunstige weersom standigheden hebben het offensief van de Duitsche luchtmacht op het eiland Malta niet vertraagd, waar vliegvelden en haven installaties het yoorwerp vormden van ver scheidene aanvallen. Britsche vliegtuigen hebben in den af- geloopen nacht aanvallen ondernomen op Napels en Palermo. Zij wierpen eenige brisant- en brandbommen neer. Onbelang rijke schade, geen enkel slachtoffer in Na pels, drie gewonden in Palermo. GOERING OPNIEUW BIJ DEN DUCE. Maarschalk Goering heeft in den na middag van den 2en Februari opnieuw een lang onderhoud met den Duce géhad. De ramp eischt 400 slachtoffers. Een groote overs troomingsramp in. het gebied van Oeroebamiba heeft, naar uit Peru wordt gemeld, 400 slachtoffers ge- ëischt. In de oude Inca-stad Cuzco zijn twintig huizenblokken ingestort, waardoor 15.000 gezinnen dakloos zijn geworden. De aan den landbouw toegebracht schade is buitengewoon groot. Honderdduizenden kubieke meters rotssteen zijn in de berg adhtige districten van Bevevegab, Toe- loemsyo, Toeloe Ayo en Yaber naar bene den gestort. Volgens een nader bericht hebben Pe- 'ruaansche ingenieurs, ten einde de oude stad voor de dreigende overstrooming te 'behoeden, de laatste dagen aan de oevers der rivier een aantal ontploffingen tot stand gebracht. Aangezien men echter de uitwerking daarvan verkeerd had beoor deeld, ondermijnde het water van de Oe- roébamba de bergen ten Noorden van de stad. Maandag omstreeks zes uur des mid dags vond de catastrofe plaats. Met don derend geweld vielen duizenden tonnen gesteente op de stad. Ongeveer 20 straten werden enkele seconden door de steen massa's bedolven. Met vliegtuigen werden soldaten naar de plaats van de ramp over gebracht ten einde te helpen bij de op ruimingswerkzaamheden. BINNENLAND DE LUCHTAANVAL OP ROTTERDAM Aantal dooden tot 59 gestegen Naar wij vernemen is het aantal slacht offers van den jongsten luchtaanval op Rotterdam op 28 Januari j.l. gestegen tot 59 dooden, terwijl van de 61 zwaar ge wonden er nog 10 in zeer ernstig levens gevaar verkeeren en bovendien nog steeds eenige personen vermist worden, die mo gelijk ook tot de dooden gerekend zullen moeten worden. Dat van Britsche zijde dit Nedcrl sche bloed vergoten wordt, heeft voor de oorlogsvoering geen enkel nut. Het is ook in dit geval, gelijk reeds vele malen ge schied is, met volkomen preciesheid te constateeren. Op grond van een gehouden onderzoek kan het A.N.P. mededee en, dat bij den bovengenoemden luchtaanval geen enkele militair doel is getroffen, dat onder de dooden, gewonden en vermisten geen enkel persoon van Duitsche nationa liteit voorkomt en de slachtoffers uitslui tend Nederlandsche burgers zijn, terwijl Nederlandsch cultuurgoed van waarde vernield werd; zoo liep o.a. het museum Boymans -een schade op, die van deskun dige zijde op ruim een ton gouds geschat werd. En had niet de Luchtbescherming zoo krachtig geholpen bij het beperken der schade en het blusschen van branden, dan zou de Nederlandsche schade wij herhhlen: uitsluitend Nederlandsche scha de nog grooter geweest zijn. POOTAARDAPPELVOORZIENING VOOR VOLKSTUINDERS EN ANDERE KLEINE TELERS. Naar het Rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd mededeelt, is thans een regeling getroffen, waardoor volkstuinders en andere kleine aardappel telers zich van pootgoed kunnen voorzien. Iedere belanghebbende kan naar gelang van de te betelen oppervlakte dezelfde hoeveelheid pootgoed betrekken. De bestaande vereenigingen van volks tuinders kunnen zioh laten vertegenwoor digen door het bestuur, terwijl de andere groepen van volkstuinders zidh kunnen laten vertegenwoordigen door één of meer gemachtigden. Zoo'n groep van volkstuin ders moet echter uit tenminste 25 volks- tu'inders bestaan. Alle hierboven ?e noemde volkstuindèrs dienen zioh te "Ven den tot het bestuur hun ner vereeniging, of tot de(n) gemachtig de On) van de groep, waarvan zij deel uit maken. Alleen staande volikstumders en andere kleine telers kunnen zich voor het aanvra gen van pootgoed wenden tot den plaatse- IN HET VAT Zelfs een vat wijn kan den mcnsch brengen tot diepzinnige overpeinzingen en daarvoor behoeft men niet eens te beginnen bij Noë, die de kracht van den wijn niet kende. Daartoe blijkt ook Lemmer dienst te kunnen doen, nadat ik gelezen helj, dat het aldaar opviel, dat vele personen in 'den toestand van onzen tweeden stamvader Noë uit den polder terugkeerden. Het bleek bij on derzoek, dat daar een vat wijn zich na zeven jaren van eenzaamheid aan de openbaarheid had prijsgegeven en het moet nogal een vat geweest zijn, daar het 650 liter wijn bevatte. Mijn eerste overpeinzing is nu deze, dat de polder aldaar dus niet voor niets is drooggelegd. Een grond, die wijn geeft, is nog beter, dan een berg die druiven schenkt. Het bespaart ons de moeite van een ingewikkeld en langdurig proces, vooral als de wiin belegen is. Vervolgens overpeins ik, dat die wijn zeker beter dan iedere an dere wijn moet hebben gesmaakt, daar het ónmogelijk bleek de vereischte be lasting hierop te voldoen. Zóó slecht is v de mensch. dat hij dan dubbel geniet. En tenslotte brengt het mij tot de in yele levens-omstandigheden gelukkig makende gedachte, dat niet verzuurt, wat in het vat zit. Behalve dan zuurkool V lijken bureauihoudiers Van het district, waarin zij woonachtig zijn. Er zal voldoende pootgoed voor uitpoot in 1942 ter beschikking worden gesteld. Gezien het goote aantal volkstuinders en andere kleine aardappeltelers dat zicli vooral het laatste jaar zeer sterk heeft uitgebreid zal deze regeling ongetwijfeld door alle belanghebbenden met vreugde worden begroet Voor nadere bijzonderheden leze men de deze week de officieele publicatie. In het jaar 194J heeft het water 762 dooden geëischt. Daarmee is eenige terug gang gekomen in het doodental, dat sinds 1938 (461) aanzienlijk is gestegen (544 in# 1939, 843 in 1940). In 1941 reden 39 auto's te water, waarbij 30 menschen om het leven kwamen. Yan de menschen, die te watèr geraak ten, werden er 923 gered. Naast een doo dental van 762 is dit feitelijk slechts een klein aantal, dat zeker aanmerkelijk hoo- ger zou zijn geweest, indien de drenkelin gen de zwemkunst machtig waren geweest Gebrandschilderde ramen voor het Leidsche Stadhuis Voor het Leidsche Stadhuis zijn 30 gebrandschilderde ramen ontworpen en ver vaardigd door den glazenier P. A. H. Hofman te 's-Gravenhage. In verband met de oorlogsomstandigheden zullen de ramen ter voorkoming van beschadiging eerst na den oorlog worden aangebracht. De afmeting der ramen is pl.m. 50 x 70 c.M. De 30 ramen zullen worden aangebracht in het trappenhuis aan de. zijde Vischmarkt. Zij stellen voor de wapens van de Burgemeesters en Magistraten dei- stad Leiden. Hierboven een detail van een der ramen, voorstellend het wapen van Burgemeester Was (18941903). Foto van Vliet.-

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1