Moe betaalt U ZATERDAG 31 JANUARI 1942 ©E LEIDSCHE COURANT TWEEDE BUD PAG. 7 BUITENLAND De herovering van BenghasI ONDANKS HET SLECHTE WEER Over de inneming Van Benghasi ver neemt het D.N.B. nog de volgende bijzon derheden. Onder de persoonlijke leiding van den opperbevelheber, Generaloberst Rommel, rukten de DuitschItaliaansche troepen op 28 Januari des avonds in weer wil van het slechte weer en de moeilijke terrelhgesteldheid van het Zuiden en Zuid westen komend, tot aan den Noordelijken rand van de stad op. Gelijktijdig werd de Via Balbo ten Noordoosten van Benghasi afgesloten, zoodat de in de stad geconcen treerde vijandelijke strijdkrachten niet meer konden ontsnappen. Alle pogingen van de ingesloten Britten om tijdens den nacht door de omsingeling heen te komen, mislukten. Op 29 Januari drongen de DuitschItaliaansche troepen de stad bin nen. De vijand leed hierbij zware verlie zen. De eigen verliezen waren daarentegen gefing. De DuitschItaliaansche soldaten onder leiding van Generaloberst Rommel werden door de Italiaansche en Arabische bevolking van Benghasi geestdriftig toege juicht. Na de inneming van Benghasi stieten de troepen van Rommel aan den Oostelij ken rand der stad op vrij sterke Indische en Australische achterhoeden, die den terug tocht van het achtste Britsche leger moes ten dekken. Deze achterhoeden boden weer stand zoolang een te hunner ondersteuning in den strijd geworpen lichte Britsche pant- serafdeeling stand hield. Toen deze oantser- wagens bij het verschijnen der Duitsche troepen terugtrokken, gaven de achterhoe den zich over. De Jaoansche opmersch op Malakka. JAPANNERS VEROVEREN PLAATS OP 18 KM. VAN SINGAPORE Naar Domei meldt, hebben de Japanners op Malakka de platas Koelai, 18 km. ten Noorden van Singapore veroverd. Daarme de hebben zij de laatste hindernis voor Johore-Baroe weggenomen. De Japansche troepen trekken thans langs den breeden verkeersweg op in de richting van Singa pore. Een andere Japansche colonne heeft -- eveneens in centraal Malakka na de inneming van Kloeang een operatie in Noordoostelijke richting tegen de Oostkust uitgevoerd en Australische strijdkrachten ingesloten en vernietigend verslagen. Volgens een bericht uit Singapore is met het oog op het van het vasteland komende dreigende gevaar van een Japanschen aan val Vrijdagmiddag een bijna twee kilome ter breede strook aan de Noordoostelijke? en Noordwestelijke kust van het eiland Singapore ontruimd. De op het vasteland in Johore wonende Europeanen, sultans en regeeringsambtenaren waren reeds vroeger vertrokken. Uit Sydney wordt gemeld, dat een aantal vrouwen en kinderen van Malakka in Aus tralië zijn aangekomen. De sultan van Johore, Ibrahim, is erin feslaagd, aan zijn achtervolgers van den ecret Service te ontkomen. Naar Domei van een Japansch steunpunt aan het front van Malakka meldt, is de sultan op 20 Jan. bij de Japansche troepen aangekomen, waarmede hij voor de achtervolgingen van de Britten in veiligheid is gebracht. Domei meldt verder, dat thans alle sultans der Ma- leische staten, die van harte met de Japan ners samenwerken aan den oubouw in hun gebieden, onder Japanschp bescherming staan. Radio-Athlone meldt, dat in Eire de uitzonderingstoestand is afgekondigd. In verband met het protest van De Valera tegen de landing van Amerikaansche troe pen in Noord-Ierland, schrijft de „Washing ton Post" volgens het D.N.B. o.a.: „De Ver. Staten zouden wellicht eens bemiddelend kunnen optreden in den strijd om Noord- Ierland, welke nooit door Engeland en Eire alleen kan worden beslecht". IN 'N PAAR REGELS Spoorwegongeluk ln Schotland. Bij een spoorwegongeluk in Schotland zijn, volgens den Britschen berichten dienst, negen personen gedood en 32 ge wond. In den verongelukten trein zaten marinesoladten. liet vliegongeluk van Guinazu. Volgens te Buenos-Aires ontvangen be richten heeft de Argentijnsche minister van fcuitenlandsche zaken, Ruiz Guinazu, bij hetjKvJiegtuigongeluk op zijn terugreis van Rio" de Janeiro naar Buenos-Aires slechts lichte verwondingen aan een arm gekre gen. Onlusten in Britsch-Indië. Radio Calcutta heeft medegedeeld, dat in de provincie Bilar in Rhagalpour onlus ten zyn uitgebroken, waarbij vier perso nen werden gedood en verscheidene ge wond. Doodstraf op sabotage in Zuid-Afrika. De Britsche berichtendienst meldt uit Kaapstad, dat in Zuid-Afrika de doodstraf is gesteld op daden van sabotage, nu on langs een aantal ontploffingen zijn ontstaan, waardoor, zoo als bekend, twaalf electri- sche leidingen werden vernield. WAARSCHUWING. Onder dezen titel worden belangrijke mededeelingen gedaan, die verstandige menschen ter harte nemen en er naar han delen, maar die door domme, lichtzinnige of onverantwoordelijke elementen ge woonlijk in den wind worden geslagen. Zoo is het niet_ alleen in het dagelijksche leven, maar zoo is het ook in de geschiedenis der volkeren. Hoe vaak werden de Europeesche volkeren en dus ook ons volk gewaar schuwd tegen het bolsjewisme? Het resul taat is dat nu nog honderdduizenden land- genooten het bolsjewisme „nog zoo erg niet vinden", in plaats van dat zij het voorbeeld volgen van de duizenden Nederlandsche strijders aan het Oostfront en zich aan melden bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland", Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. RECHTZAKEN MAN, DIE ZIJN VROUW VERMOORDDE EN HET LIJK IN STUKKEN SNEED. Het gebeurde op 27 Mei van het vorig jaar dat een roeier, die onder een brug over het Nieuwe Diep bij het Merwedeka- naal wilde schuilen voor een regenbui, een afschuwelijke ontdekking deed. De man vond' een pak in het water, dat hij uit nieuwsgierigheid ophaalde en openmaakte. Groot was zijn ontsteltenis toen hij be merkte dat het pak dat met steenen ver zwaard was, het verminkte hoofd van een vrouw bevatte. Onmiddellijk stelde de man de politie van zijn gruwelijke vondst in kennis en onder leiding van den hoofdinspecteur, B. J. E. van Loo, chef van het bureau Lin- naeusstraat, werd een onderzoek ingesteld. Aanvankelijk stond de politie voor een zeer moeilijke taak, omdat het hoofd zóó verminkt was, dat het weinig houvast bood' voor een signalement. Toch leidde de vondst tot een spoor. In het pak had men namelijk ook een vaatdoek en een prop gevonden. Toen nu de politie een bezoek bracht aan een wo ning in de Balistraat in Amsterdam-Oost, waar sinds 8 Mei de vrouw des huizes ver mist werd, vond zij een zwachtel van de zelfde stof als die van die prop en- even eens een vaatdoek, zooals in het pak was geborgen. De politie vond daarin aanleiding den man, die op 8 Mei aangifte had gedaan van de verdwijning van zijn vrouw en toen de veronderstelling had geuit, dat zij mis schien naar haar moeder was gegaan op een der Zuid-Hollandsche eilanden, op te sporen. Het bleek, dat de echtgenoot, een 52- jarige werklooze monteur, in Hillegers- berg logeerde bij een familie, waarvan de •vrouw des huizes een speciale vriendin van hem was. Te Hillegersbeng arresteerde de politie den man onder een ander motief. Toen na een herhaald grondig onderzoek in de woning aan de Balistraat geen bloed sporen waren ontdekt, ging de politie er toe over de vriendin aan de tand te voe len. fiet kwam vast te staan dat deze vrouw voorwierpen ten geschenke had ontvan gen, welke aan de vermoorde echtgenoote hadden behoord. Zoo waren er een naai machine en kleedingBtuikken, waiarondier een wintermantel, die de man mee naar Hillegersberg had ge-bracht, wel wetende dat zyn eigen vrouw niet meer zou terug- keeren. De man werd ter beschikking van de justitie gesteld en by zijn verhoor door den rechter-carnrnissaris viel hij aanvanke lijk herhaaldelijk ontkennend eindelijk door de mand. Hij legde een volledige be kentenis af en verklaarde dat bij op 5 Mei ruiziie had gekregen met zijn vrouw. Hij was haar naar de keel gevlogen en had haar gewurgd. Het lijk had hij toen van de huiskamer naar den zolder gebracht, waar hij het met een mes in stukken had gesneden. Die stukken had hy, in papier verpakt, later in de stad en in de omgeving in het water geworpen. Vandaag stond de moordenaar, de 52-ja- rige J. C. Sondeman, terecht voor de Am- sterdamsche rechtbank. De verdachte, een rustige man met grijs haar, die schijnbaar onbewogen de ver klaringen van de deskundigen volgde, was moord, subsidiair doodslag, meer subsi diair zware mishandeling den dood tenge volge hebbende, ten laste gelegd. Uitvoerig bespraken de deskundigen met de rechtbank de doodsoorzaak. Dr. jHu'lst achtte het waarschijnlijk, dat de dood het gevolg was geweest van het in brengen van de prop in den mond en niet van het wurgen. Ook arts Leusden meen de dat het moeilijk is een volwassen mensch te wurgen en geloofde dat de prop de verstikking had veroorzaakt. Prof. dr. van der Horst en dr. Bakker, die een psychiatrisch rapport over den ver dachte hadden uitgebracht, kwamen tot de conclusie dat bij dezen man een gebrek aan medelijden bestaat. Hij bezit een ster ke neiging zich te doen gelden. Er is bij hem sprake van cynisme en geringe sadis tische complexen. Hoewel hier een psycho- pathischen inslag aanwezig is, kan, vol gens beide deskundigen, niet gesproken worden van ziekelijke stoornis der geest vermogens. Psychologisch achtten de docto ren den man dan ook niet verminderd toe rekeningsvatbaar. Dat de man zich de details van zyn han delingen na den moord niet meer precies herinnert, vonden de deskundigen ver klaarbaar. Dat hij echter onbewust een ge heel andere voorstelling van zaken geeft, leek hun echter wel onwaarschijnlijk. De verdachte bleef echter bij zijn be wering dat hy de vrouw eerst een touw om de hals heeft gedaan, nadat hij haar gewurgd had. Na verder verhoor nam de Officier van Justitie, mr. dr. P. Kleene, requisitoir. Hij zeide, dat de bijkomende omstandigheden deze 'zaak gruwelijk maakten. Deze man heeft zijn eigen vrouw vermoord en om ontdekking te voorkomen heeft hij het lijk in stukken gezaagd en gesneden. De wijze waarop deze man gehandeld heeft, geeft geen aanleiding tot eenigerlei clementie. Wegens doodslag en het wegma ken van het lijk van de vrouw eischte de Officier van Justitie de maximum gevan genisstraf voor den tyd van vijftien jaren. De verdediger mr. H. Keune, ieide dat geen motief voor doodslag bestond, en dat de oorzaak van de tragedie eigenlijk is het gebrek aan genegenheid tusschen deze menschen. Wanneer hier sprake is van doodslag, dan is dit toch eerder een doodslag, die voortspruit uit verzuim of nalaten, dan door handelen. Daar de straf in verband met den leeftijd van den man zeer hoog is, pleitte mr. Keune clementie. Op Vrijdag 13 Februari zal de Rechtbank uitspraak doen. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Inbraak in een voetbalclubgebouw te Wassenaar. L. R., J. S. en E. A. haden ingebroken in een clubgebouw te Wassenaar en daar twee blikken gevulde koeken, een blik suiker, een blik suikerklontjes en eenige voetballen gestolen, allemaal arti kelen, die nu niet zoo spoedig te vervan gen zyn in dezen tijd. De officier vond het gebeurde hoogst ernstig, en deelde mede, dat er inmiddels nog vier verbalen waren binnengekomen over de verdachten betreffende nog meer dere bezoeken aan cluibgebouwtjes. Spr. de luisterbijdrage voor de radio? Doe het over de giro, in vier of twee termijnen, of nog beter, ineen» voor het geheele jaar. Het groote voordeel i», dat U dan aan het eind van dit jaar uw luister- vergunning vöor 1943 thuis gezonden krijgt en dus niet naar een postfn- richtlng behoeft te gaan om haar te halen. Het gironummer Is: 400200 Staatsbedrijf der P.T.T. - 's-Grayenhage. noemde het kwajongensstreken, om van diergelijke menschen, houders van con sumptietenten, hun spulletjes te stelen. De eisch werd dan ook tegen elk vier maanden gevangenisstraf. De Politierechter veroordeelde L. R., die al eerder veroordeeld is geweest, tot drie maanden gevangenisstraf en J. S. en E. A., die nog een blanco strafregister hadden, elk tot een geldboete van 30 subs. 60 da gen hechtenis. Dat mag niet gezegd worden. J. C. kweeker uitdeHaarlemmer- m e e r, had tegen den groentenhandelaar E. J. S. uit L i s s e gezegd: „Je bent een oplichter en je licht een iedereen op", het geen de groentenhandelaar als getuige eventjes kwam bevestigen, er aan toevoe gend: „Hy kreeg een paar centen van me". „Is dat nu betaald", informeerde de Po litierechter. „Nog niet, omdat hy me uitgescholden heeft", was des groentenhandelaars be scheid. „Ik zou maar een beetje vlugger beta len, dan wordit je niet uitgescholden ook", klonk de terechtwijzing. Verdachte: „Ik vraag alleen niet de maximum straf op te willen leggen". Politierechter: „Dat zal heusoh niet ge beuren". Drie rijksdaalders boete eisahte de of ficier. „Of het nog niet een klein beetje min der kon", vroeg verdachte. „Weet u wel, dat dat gescheld van u de Staat der Nederlanden minstens 25 kost, dius ik vind 7.50 heusoh niet te veel", oordeelde de magistraat. En het bleef, zooals de officier wilde. „Het Smokkelaarsnest" en „Het raadselachtige auto-ongeluk". De 19-jarige kantoorbediende J. J. P. uit Leiden verklaarde prompt, dat het stom geweest was, hetgeen hij gedaan had. Deze stommiteit was geweest, dat hij van een collega op 25 October en 3 November resp. 10 en 2.50 gestolen had; „Ik heb boeken voor het geld gekocht", zei verdachte. Als een verdaphte uit zich zelf zoo mededeelzaam wordt, dan wil men achter de groene tafel graag het naadje van de kous weten. „Of het leerboeken geweest waren", in formeerde men. „Nou, leerboeken nu be paald niet", was het antwoord. „Wat dan", klonk het onverbiddelijk. „Detectiveboeken zooals het „Smokke laarsnest" en het „Raadselachtige Auto- ongeval". „Zoo," zei de Officier nogal verbaasd „en dan zeker nog wat sigaretjes hé". „Ja meneer", klonk het eerlijk. De officier vond een gevangenisstraf het beste voor'dezen liefhebber van detective geschiedenis, dan kon hy er eens over na denken, dat men geen collega's mag be stelen. De Politierechter wildé wel een iets meer over verdachte weten en wil eerst een rapport over hem hebben. Een gestolen fiets gekocht Erg bijster was de Politierechter niet te spreken over Th. L. M., bloembollenkwee- kersknecht uit H i 11 e g o m. En 'dat kwam omdat verdachte van een onbekenden 14- jarigen jongen te Noordwijkerhout een bakfiets had gekocht voor f 90., zonder eerst eens goed te informeeren hoe deze knaap aan zoo'n vehikel kwam, want de jongen had de bakfiets gestolen te Haar lem. De veertien-jarige was met de 90 naar Amsterdam gegaan, was daar in een ver dacht huis terechtgekomenen prompt van zijn 90 t^roofd, welke berooving eenigen tyd geleden door de Haarlemsohe rechtbank is berecht. De officier eischte wegens schuldheling een geldboete van 75 subs. 75 dagen. Verdachte vond dat wel wat veel, want bij was ook de 90 al kwijt. „Dat komt van je stommiteit", vond de Politierechter, die hem ten slotte veroor deelde tot een geldboete van 50 subs. 50 dagen. HAAGSCHE RECHTBANK. Kippennekkendraaiers. Velen zullen wel eens een kip geslacht hebben, maar dan een kip, die geen eieren meer produceerde. J. P. en van W. uit Voorburg haden. het evenwel onder Leid- schendam een beetje anders gedaan. Zij haden geld noodig en vonden een kip- pencadaver alias boutjeshandel het meest geëigend om hun financiën op een behoor lijk peil te brengen. Op een donkeren avond waren zij er op uitgegaan, hadden ergens een kippenhok opengemaakt en ze ven kippen plus de haan gepikt. Een eindje verder hadden zij .een ander hoederhuis houden uitgemoord, bestaande uit de haan en zyn tien vrouwen. „Het ging geloof ik zoo", informeerde de president: „een van' jullie greep telkens een kip, gaf haar aan den ander, die het beest eventjes den nek omdraaide". En inderdaad was het zoo gegaan. Het mooiste moet echter nog komen, want de 'beide kippen draaiers hadden nu wel een zak met kippencadavers, maar nog geen geld er voor. Ze hadden er al een tijdje mee geleurd zonder ze kwijt te raken. Tot dat zij een troepje zigeuners tegen kwa men. Misscien herinnerden ze zich uit hun jeugd zooiets van „zigeuners en kippen- kluiven zijn synonlëm", zoodat ze de om hals gebrachte eierenfabrieken te koop aanboden. Volgens de deskundige zigeu ners was de prijs te duur, terwijl de cada vers riekten, reden voor hen, om zoowel de kippenlijken als de veroorzakers van de lijken' aan de politie te overhandigen. Tegen van W. eischte de officier twee maanden gevangenistsraf terwyl J. P. een geldboete van 15 subs. 30 tegen zich hoor de eischen. Uitspraak over 14 dagen. Bijeengegaarde kolen. N. P,, thans god. en J. van L. hadiden ge werkt bij de Aimsterdamsche Ballastmaat- sahappy te Leidschendam en wa ren belast met het vervoer van kolen. Bij dit vervoer „verloren" zij opzettelijk flimk wat steenkool, die ze dan 's avonds weer gingen „vinden". Toen genoemd „vinden" niet genoeg opleverde, hadden zij hiun zakken maar van de groote hoop bijgevuld, waarna zij al deze mudjes ko len verkochten voor f 2,50 per H.L. Zulke dingetjes pleegt men diefstal te noemen, voor welk feit de officier tegen N. P., als ontwerper van het plan, acht maanden en tegen van L. zes maanden gevangenis straf eischte. Uitspraak over 14 dagen. Drie broers mishandelen een veldwachter te Ter Aar. De drie gebroeders C. de B., G. C. de B. en J. de B. allen uit T e r A a r hadden den veldwachter v. d. Swaay mishandeld en belet zijn functie uit te oefenen toen deze, op vermoeden van brand, toegang ver langde tot het perceel. De officier had tegen elk der verdachten een maand gevangenisstraf geëischt. De rechtbank uitspraak, doende veroor deelde ieder dienovereenkomstig. Goederen aan een beslag onttrokken. J. v. d. K. uit Boskoop, had een ge deelte van zyn huisraad verkocht, terwyl er wejgens een belastingschuld van 17 beslag op zyn inboedel «was gelegd. Twee maanden gevangennistraf had de officier geëischt. De rechtbank veroordeelde verdachte tot een geldboete van f 30 subs. 15 dagen. Een vat bier en taai-taai. De jeugdige Katwykers G. N., G. van D., en D. v. d. P., hadden op 25 Juli zich, door verbreking, schuldig gemaakt aan diefstal van een vat bier, taai-taai, si roopwafels en pepermunt, ten nadeele van van Beelen, uit diens consumptietent. De officier had tegen elk van hen een maand gevangenisstraf geëischt. Het vonnis werd een geldboete van 15 subs. 15 dagen hechtenis. Verschillende malen bezoek ontvangen. De winkelier P. van Rijswijk te N o o r 6 wijk aan Zee had tot driemaal toe ongewensoht bezoek gekregen in zijn win kel alwaar pakjes sigaretten, sigarettenpa pier, chocolade enz. waren gestolen. Tegen den hoofddader A. W. van R. uit N o o r <L- wijk aan Zee had de officier drie maanden gevangenisstraf geëischt. Uit spraak twee^naanden gevangenisstraf. Tegen A. W. de K. uit Leiden, had de Officier, omdat hij onder invloed van van R. gestolen had, een maand gevange nisstraf geëischt. Uitspraak een maand ge vangenisstraf met opschorting van het von nis ter indiening van een gratieverzoek. H. M. uit Noord aan Zee had zich in dieze zaak schuldig gemaakt aan heling, door 40 pakjes sigarettenpapier te koopen, terwyl hij wist, dat ze gestolen waren. Eisch een geldboete van f 20 sirbe. 20 dagen. Uitspraak een geldboete van 10 subs. 5 dagen hechtenis. Een boekenvernieler. S. H. had er zijn gewoonte van gemaakt om uit de universiteitsbibliotheken te Delft en L e i d e n, uit dure wetenschap pelijke kunstwerken prenten en platen te scheuren, om deze dan voor flink geld te verkoopen. Zes maanden gevangenisstraf had de of ficier tegen hem geëischt. Het vonnis werd eveneens zes maanden. FINANCIEN EN ECONOMIE DF CONGREGATIE VAN DE H. CATHE- RINA VAN SENEN (E.E.Z.Z. DOMI NICANESSEN) TE VOORSCHOTEN. De maatschappij voor trust- en admini stratiezaken N. V. maakt bekend, dat bo vengenoemde Congregatie niet in staat is de verplichte aflossing per 1 Februari 1942 te verrichten. De financieele gevolgen van de gewijzig de Rijkssubsidieregeling kunnen nog niet ge heel worden overzien. Zoodra dit mogelijk is, zullen reorganisatievoorstellen aan obli. gatiehouders worden voorgelegd. Het voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad schrijft: Nu er in de groentewinkels weinig ver- sohe groenten te krijgen zijn. ziet men meer en meer de „gedroogde groenten verschijnen. De techniek van het drogen is langza merhand zeer verbeterd en er zijn thans verschillende goede soorten in den handel verkrijgbaar. Hebben deze groenten nu waarde voor de voeding en is het verantwoord om hier voor een deel van het huishoudgeld uit te geven? Zij bevatten vrijwel alle voedende be- standdeelen van de versche groenten. Al leen het grootste gedeelte van het water is verwijderd en bij deze bewerking zijn enkele vitaminen verloren gegaan. Het is daarom van belang bij een maaltijd met deze groenten een rauw slaatje te geven of aan stamppot en soep het laatste oogen- blik een kleine hoeveelheid rauwe groente toe te voegen. De verpakte 'soorten zijn het minst aan bederf onderhevig. Het is echter aan te ra den om na opening van 'het pak de groente spoedig op te gebruikend Zij trekt n.l. ge makkelijk het vooht uit de lucht aan en gaat dan schimmelen. Daar de inhoud van ONDERLINGE IIIIIIMil.SSiliUli; VERZEKERING MAATSCHAPPIJ GEVESTCD TI SGRAVtNHAGT BESTUUR- L C. F. E VAN HELOEN TUCKER. A. A. B BÖCKER. M,. J. J. MONTUN. N I. I GROOBEN. F. E. EVERS Tot heden werd in AFDEELING A der maatschappij verzekerd voor f3.000.000 000.- omvattende meer dan 300.000 objeoten In AFDEELING A. worden verzekerd normale risico's tot f. 50.000.— per object, zooals opstallen, inboedels.en inventarissen Tan woon- en winkel huizen, boerderijen e.d., verder ge wassen, paarden en vee, bosschen, enz. echter geen fabrieken, publieke opslagplaatsen enz. Glasschade is inbegrepen, pension-en verhuiskosten desgewensoht tot 1.1000.mede te verzekeren. Per halfjaar is verschuldigd, een voor schotheffing van f. 1— per f. 1000.— verzekerd bedrag (minimum f.6.)en by groote schade, eeu naheffing zoo- noodig tot t. 4.— per f. 1000.— ver zekerd bedrag. Voor inboedels boven f. 20.000.— bedragen de heffingen over het meerdere resp. f, 1.30 en f.5.per f. 1000.4076 Schade-uitkeering binnen 2 maanden na afloop van leder hal Jaar. QV) Vraagt inlichtingen bij Uw W ASSURANTIE-BEZORGER GEBEDSACTIE 8.P.L. Voor de maand Februari beveelt het Pauselijk Liefdewerk van den H. Apostel Petrus voor de opleiding van een inland- sche geestelijkheid in de missielanden de volgende intentip: ..dat het gebed voor de missiën, dos ook voor de opleiding van iniand^n^ priesters, algemeen een dagelijksche gewoonte worde" aan de deelnemers aan de gebedsactie aan. In zyn missiën-encycliek „Rerum Eccle siae" heeft Paus Pius XI een zeer krach tige aansporing gegeven tot gebed voor de missies en in het bijzonder aangedrongen op de praktische bevordering daarvan. De Voortplanting des Geloofs en de H. Kindsheid leeren bidden om genade voor de ongeloovigen en S.P.L. vraagt bijzonder om de roeping van de meest geëigende arbeiders in 's Heeren oogst: de inlandsche priesters. Maar niet alleen de leden van de Pau selijke Missiegenootschappen moeten dage lijks bidden voor de missies, neen alle ka tholieken van groot tot klein moeten aan- leeren een simpel gebed voor de missies te voegen bij hun morgen- of avondgebed, zoodat dit bidden voor de missies een vaste gewoonte worde. De gewoonte zegt de Paus in zijn en cycliek het gestadige en blijvende ge bruik, dat zooals iedereen inziet bij de goddelijke barmhartigheid veel meer kan en vermag dan smeekingen die eens of nu en dan worden aangeheven. Laat de boden van het evangelie alle moeite doen om de heidenen tot den katholieken gods dienst te brengen, laat hen zich in het zweet werken en zelfs hun leven offeren, zij zullen niets vorderen, alles zal ver- geefsch zijn, indien niet God door Zijn ge nade de zielen der ongeloovigen treft en ze verteederd tot zich trekt. Het is gemak kelijk te begrijpen, aldus de Paus, dat deze hulp, dat dit voedsel der missies, in het bereik van allen ligt, daar de gelegen heid om te bidden^ aan niemand onthou den wordt. De volgende maand vragen wij nu bij zonder dat Gods genade de harten treffe opdat allen geregeld voor de missies, dus ook voor de priesteropleiding in de missie landen, zullen bidden. De deelname aan deze gebedsactie is ge heel gratis: nieuwe deelnemers Jcunnen gratis intentie-formulieren bekomen bij den Nationalen Secretaris van S.P.L. Mgr. TH. M. P. BEKKERS. te Voorschoten. Eerste Leidsche Begrafenisonderneming voor Roomsch Katholieken GEVESTIGD 1882. 341g 6. H. KLEIKHANS niTIR DE LA COURTSTRAAT tl TRARSPORT TELEFOON 2145» Tarlof en uitvoering In overleg met U de paikjes zoo gebruikt wordt en er géén afval meer ontstaat, is deze groente voor deel ig in het gebruik. In het algemeen rekéht men, dat 100 gr. gedroogde groenten overeenkomst met 1 k.g. versche groen tem Het water, dat by het drogen verloren ging, wordt door vooraf weeken of lange- rei. tijd zachtjes koken weer aan de groen ten toegevoegd. Dit moet voldoende lang geschieden, wil de groente niet hard en onsmakelijk blijven. Het .gebruik van ge droogde groenten in soep is wel bekend, maar maakt u er ook eens stamppot mee klaar. Stamppot van gedroogde wortelen (voor 4 personen). 200 gr. schapenvleesdh of rundvleesch, 100 gr. gedroogde wortelen, 2 kg. aardap pelen, 2 flinke uien (of prei), wat boter of vet, 100 gr. rauwe winterpeen, c.a. 1)4 liter water. De wortelen weeken. Het in blokjes ge sneden vleesch met de ui (prei) in de bo ter bruin bakken, de gedroogde wortelen met de op het pak voorgesoherven hoe veelheid water (ca. 1)4 liter) toevoegen en alles zachtjes 4C min. koken. Nu de in stukken gesneden aardappelen en uien toevoegen en alles samen gaar la ten worden. De aardappelen en groenten stampen en vlak voor het opdienen de boter en de ge raspte rauwe wortel erdoor

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 9