MEERPOEL'S Naaiinach. Bedrijf ZATERDAG 31 JANUARI 1942 DE LF.insCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Dit nummer beslaat uit drie bladen. MAMA-CONGREGATIE DER ST. LEONARDUSKERK. De leden worden er aan herinnerd, dat er a.s. Zondag ook de jongere leden hun opdracht doen. Willen alle leden aanwezig zijn en met koord om. Het bestuur vertrouwt op aller opkomst. Met Congregatie-groeten, Het Bestuur, FR. TESSER, O.F.M. „ELCKERLYC" Op Donderdag 5 Februari zal in den Leidschen Schouwburg alhier worden op gevoerd de middelnederlandsche moraliteit „De spieghel d"er salichheyt van Elckerlyc", kortweg meestal „Elckerlyc"' geheeten. De opvoering van deze middelnederlandsche moraliteit mag een gebeurtenis van zeer groote beteekenis worden 'genoemd, daar dit stuk, ontstaan in een tijd, toen gods dienst en openbaar leven nog zulk een ster ke eenheid vormden, niet zal nalaten den geest der toehoorders te verdiepen en op litterair èn godsdienstig hooger peil te brengen. Het is echter tevens een moeilijk ondernemen, omdat de taal, waarin het ge schreven is het middelnederlandsch uit het einde der 15e eeuw van de toehoor ders inspanning en volkomen overgave zal vragen. Die taal is voor den modernen mensch en wij doelen daarmee op hen, die de schouwburgen plegen te vullen niet gemakkelijk te verstaap, waarbij ech ter niet over het hoofd mag worden ge zien, dat een gesprokén middelnederland sche tekst zich gemakkelijker zal laten ver staan dan een' gelezen ^tekst. Wij stellen ons daarom voor nog enkele korte beschouwingen aan dit spel te wijden, opdat de toehoorders van dit terecht be roemde middeleeuwsche spel mogen het er zeer velen zijn met eenige kennis van zaken toegerust, de hooge waarde van deze middeleeuwsche moraliteit zullen aanvoelen en den inhoud verstaan. 40-JARIG ZAKENJUBILEUM. Woensdag 4 Februari a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer J. van Muiden in het perceel Hóoge Rijndijk 70 een schil dersbedrijf oprichtte. Onder leiding van den heer Van Muiden ontwikkelde het be drijf zich gunstig, zoodat het momenteel gemiddeld aan 14 personen werk geeft. Drie jaar geleden, toen de zaak werd om gezet in een vennootschap onder firma, deed zijn zoon, de' heer W. van Muiden, die zijn vakopleiding in het bedrijf zelf ont ving, zijn intrede in de leiding. FILMAVOND NED. FABRIKAAT. - De afdeeling Leiden van de Ver. .Neder- landsch Fabrikaat had gisteren in de groo te zaal van ,,'t Schuttershof' een filmavond georganiseerd, waarvoor zeer bevredigende de omstandigheden in aanmerking nemen de, zelfs zeer goede belangstelling bestond. De bijeenkomst werd bij verhindering wegens ambtsbezigheden van den voorzitter dr. ir. P. Fehmers, geopend door dr. P. G. Knibbe, die zijn vreugde uitsprak over. de groote opkomst en daaraan dén wensch toevoegde, dat de aanschouwing van het filmprogramma moge bijdragen tot ver grooting van de waardeering voor het Nederlandsch fabrikaat en voor het werk van de gelijknamige vereeniging. Juist onder de huidige omstandigheden,1 aldus spr., moesten wij waardeeren, dat op in dustrieel gebied in ons land zooveel en velerlei wordt vervaardigd. Het gebied in en rond Leiden vormt van dat iftdustrieele complex een waardige vertegenwoordiging, o. a. op het gebied der ijzerconstructie, scheepsbouw, textiel- en bouwmaterialen- industrie. Daarnaast zijn nog de klein-in- dustrie en het ambacht in ons land tot hoo-, ge ontwikkeling gekomen. De beteekenis van hetambacht voor de samenleving komt in de film „Bezige handen" voortref felijk tot uitdrukking, terwijl de tweede film „Twee volken spreken", vervaardigd m opdracht en in samenwerking van de Nederlandsche en Zwitsersche telefoonbe drijven, een goed beeld geeft van de bin dende kracht en den rijkdom van vorm, welke het dageiijksche leven hier en g'nds vertoont. Na zjjn dank te hebben uitgesproken tot allen, die aan de organi satie van dezen avond hebben medegewerkt besloot de heer Knibbe met de spreuk: Kent, Nederlanders, en waardeert Wat arbeid in Uw land presteert. Hierna werd allereerst de film verto.ont .Bezige handen" vervaardigd door den kunstzinnige cineast Otto van Neyenhoff, welke film tal van interessante beelden te zien geeft uit Jiet Nederlandsche ambachts leven en wSarin op aantrekkelijke wijze gewezen werd op het groote belang van degelijk vak- en ambachtsondèrwijs en van een grondige kennis van de te be- en ver werken materialen. Achtereenvolgens werd onder geleide van den cameraman een be zoek gebracht aan een diamantslijperij, een speelgoedfabriek, een glasblazerij, een am bachtsschool, een pottendraaierij, een klom penindustrie, 'een Hindelooper meubelfa briek en andere instellingen van klein in dustrie en ambacht, welke het Nederland sche product, door het geheele land en ver daarbuiten een goeden naam hebben be zorgd. De tweede film „Twee volken spreken" toonde vervolgens de enorme beteekenis van de telefoon als een in het moderne le ven onmisbaar middel tot rechtstreeksch persoonlijk contact tusschen particulieren en zakenmen§chen, die op duizenden kilo meters van elkaar verwijderd zijn. - Het hartelijk applaus na afloop getuigde, dat het door den inleider in zijn openings woord geschetste doel was. bereikt en dat het middel daartoe aller instemming had verworven. Bioscopen Trianon. MOEDERLIEFDE. Men mag de liefde in allerlei vormen en uitingen bezingen en verheerlijken, geen liefde is zoo onbaatzuchtig, zoo sterk en bestand tegen alles, zoo trouw en zich ge heel opofferend als die eener moeder. Voor een moeder blijft de reeds volwassen man nog altijd „haar jongen" en zij zal met in zet van al haar krachten strijden voor zijn geluk, zonder te letten op gevaar voor eigen leven. In de nieuwe groote Gigli- Meerpoel's Kunstzijden Naaigaren is beter.... Leiden, Breestraat 171, Tel. 24815 film, welke deze week in Trianon draait, is Gigli hoe kan het anders? een vermaard zanger, Mario Sarni, die van een groote buitenlandsche tournee een jonge vrouw heeft meegebracht naar het Ita- liaansche landgoed, waar hij met zijn oude moeder woont. Zijn drukke leven van ge- viprd kunstenaar, in beslag genomen door reizen en tournee's, belet hem zich veel met zijn jonge vrouw bezig te houden, die zich verveelt op het landgoed. Het dreigt mis te gaan met net huwelijk, doch dank zij het ingrijpen van de oude moeder, komt alles weer in he rechte spoor. Zij betaalt het geluk van haar zoon evenwel met haar leven. Het is een ontroerende film, waarin Gigli' vanzelfsprekend gelegenheid krijgt om zijn fenomenaal stemgeluid te laten hooren, o.a, in verscheidene fragmenten van Verdi's opera „Othello". Het optreden van Emma Gramatica verleent aan deze film nog een •bijzondere charme. In het voorprogramma het gebruikelijke Hollandsche- en Wereldnieuws, alsmede een propaganda-film voor dienstneming bij de Waffen S.S. H. Geise.^ Lido. MANNEN UIT EEN STUK. Het Lido-theater brengt deze week de UFA-film „Mannen uit één stuk", waarin de geschiedenis gegeven wordt van jon gemannen in een werkkamp bij Berlijn. Daar wordt een autobaan aangelegd, waar toe ook verschillende bruggen en viaduc ten behooren. De aanleg daarvan vraagt bijzondere lichaamskrachten en groot uit houdingsvermogen, maar het loon is dien overeenkomstig grooter. Een der jongeman nen, die een in de nabijheid wonend meis je liefheeft, meldde zich ook voor het cais- sonwerk aan en werd aangenomen. Intus- schen maakt een ander zijn meisje het hof en dit leidt tot een vechtpartij. De jonge mannen' vinden elkaar echter weer als vrienden in den nood, wanneer er in het caisson, waarin zij werken een groot on geluk gebeurt en zij dreigen te verstik ken in het drijfzand. De gealarmeerde ka meraden zien hun reddingspogingen ten slotte met succes bekroond en de vrien den vinden elkaar weer, waarbij de eerste- rechthebbende het meisje van zijn droo- men erlangt. Het is een spannende film, vooral wan neer het ongeluk met de caisson begint. Het oog van den camera-man heeft deze episode zorgvuldig opgenomen en de ver schillende filmartisten, als Gisela Uhlem, Viktoria Ballasko, Gust'av Knuth, Carl Kuhlmann, Hermann Speelmans en Jo seph Sieber zorgen voor een uitstekende vertolking. In het voorprogramma een bijzonder ge slaagde opname van de Inn en veel bin nen- en buitenlandsch nieuws. M. Zonderop. Casino KORA TERRY De film „Kora Terry" is opmerkelijk en zelfs bewonderenswaardig om de dubbel rol, welke Marika Rökk daarin met groot talent ten toon spreidt; zij is ook opmer kelijk doch minder bewonderenswaardig om de volslagen zedelooze vertooning van een danseres. Zoo erg maakt men het zel den mee. De ouders zijn hierdoor gewaar schuwd. De Centrale Filmkeuring er is geen andere filmkeuring meer dan deze hééft de strengste maatstaf aangelegd, die haar bij de keuring ten dienst staat, en deze film gekeurd: „boven 18 jaar". Een hoogere leeftijdsgrens kent de Centrale Keuring helaas niet. De film is goed ge slaagd, ofschoon wat rumoerig. Een twee tal zusters (beiden Mrrika Rökk) trach ten hun broodje te verdienen met dansen: de een is liefderijk en deugdzaam, de ander doortrapt slecht. Zij is zoo naargeestig slech't, dat alle toeschouwers verre de vpor- keur geven aan de deugd, en de ondengd leeren verfoeien. In zooverre heeft de film werkelijk nog een goede tendenz. Maar dergelijke zedepreeken zijn niet voor ieder een geschikt. Het verhaal wordt des te spannender, wanneer de tene zuster zich voor de andere gaat uitgeven. Er ontstaan dan allerlei misverstanden, die bijna voor de Deugd (de Ondengd heeft intusschen haar verdiende loon gekregen) droevig zouden zijn verloopen, doch op het laatste moment keeren de kansen en de film, die als „Kora Terry" begon, eindigt blij en vroolijk als „Mara Terry". L. Roozen. Rex BRAND OP DEN OCEAAN. Olie en goud zijn onderwerpen, waar over reeds diverse films zijn vervaardigd en ook de film „Brand op den Oceaan" brengt dé jacht naar deze producten in beeld, De olie, waar men naar zoekt, moet zich op den boderp der Oceaan bevinden ergens in Zuid-Amerika. Een tweetal per sonen heeft reeds veel geld uitgegeven om onderzoekingen te doen en Tom, een dui ker, verricht de gevaarlijke werkzaamhe den op den bodem der Oceaan. Tom is ver liefd op het nichtje van een der heeren en ook het meisje mag hem wel. Doch deze verhouding verandert plotseling warneer Nick komt, een vriend van Tom. Het meis je voelt zich direct tot Nick aangetrokken en dit leidt al spoedig tot oneenigheid tus-^ schen de beide vrienden. Deze ruzie wordt spoedig bijgelegd en de twee vrienden hou den zich eenigen tijd van Juano verwijderd. Tijdens de onderzoekingen heeft Nick een wrak ontdekt, waarin een groote schat ver borgen ligt. Nick, die Tom niet in den weg wil staan, besluit te vertrekken, doch Jua no, die zulks bemerkt, weerhoudt hem hier van en verklaart haar liefde. Toevallig wordt deze liefdesverklaring door Tom af geluisterd en woedend vertrekt hij, zoodat de vriendschap in vijandschap verardert. Al spoedig keert hij echter terug om wraak te nemen, -hierdoor opgehitst door den oom van Juano. Hij gaat het wrak lichten, doch tijdens deze werkzaamheden vliegt de olie in brand en Nick, die onder water met her stelwerkzaamheden bezig was aan de olie leidingen, kan niet meer naar boven ko men. Het slot laat zich natuurlijk wel ra den en in een spannend gedeelte kan men zien hoe het Tom gelukt zijn vriend van een wissen dood te redden. Het programma bestaat verder uit een propagardafilm voor de Waffen S.S. en een* uitgebreid binnen- en buitenlandsch jour naal-. C. de Heiden. Luxor. STRIJDENDE JEUGD. De politiek viert hoogtij deze week in het programma van Luxor. Allereerst draait er een voorfilm over wezen, doel en opleiding der vrijwilligers bij de S.S. En verder vertoont Luxor als hoofdfilm: Strij dende Jeugd", een documentaire film over de Hitlerjugend in den tijd van haar ont staan en eersten strijd. Voor de strekking van deze film zegt genoeg, dat ze werd ver vaardigd naar gegevens van den leider der Duitsche jeugd, Baldur von Schirach. De film is voortreffelijk opgezet, heeft een vlot tempo en geeft een pakkend beeld van den strijd van Heini, een Duitschen jon gen uit een communistisch milieu, die zich tegen den wil van zijn vader aan wil slui ten bij de nieuwe, streng gedisciplineer de organisatie van de Hitlerjugend. In schril contrast plaatst de film naast elkaar de bandeloosheid van de Communistische Jeugd Internationale en de orde, de tucht, en tegelijkertijd de kameraadschap, die er heerscht in de kringen van de Hitlerju gend. Beklempiend zijn vooral de scènes, waarin Hèini's moeder in haar wanhoop i de gaskraan opendraait, en de laatste vlucht van Heini voor een communstische bende, waarbij hij de dood vindt als slacht- j offer van zijn ideaal. G. Boumans. Agenda GEZELLENVEREEN. LEIDEN Rapenburg 52 Heden Zaterdag geen Bibliotheek. Beurtrooster: Heden Zaterdag: G. Bot en D. v. Schaik; Zondag: H. Devilée, N. v. Haardem en J. Devilée: Maandag: D. v. Schaik ent C. Goddijn; Dinsdag: alle com missarissen present; Donderdag: C. v. d. Meel en J. v. d. Post; Zaterdag: G.- Bot en P. Reizevoort. Zondag: Heden, 1 Febr. beginnen de zeven Zondagen, aie het feest van St. Joseph (19 Maart) voorafgaan. De zaal is geopend van 12.302.30 uur en van 710 uur; 12 uur Biljartwedstrijd tegen Langeraar. Geen Bibliotheek. Van 8.15— 9.45 uur Verplichte bijeenkomst voor de gezellen. Hedenavond sluiting Tienkamp. Deze avond dammen en schaken. 8.30 uur Prijsbiljarten, hoofdprijs??? Om 10 uur wordt de zaal gesloten. Om 4 uur Senioren- vergadering v. h. District.Leiden. Maan dag: Bijeenkomst voor de gezellen van 8 10 uur. 8 uur Biljapt- en Tafeltennisclub. 8juur bijeenkomst Dam- en Schaakclub De i Denkers. 8.15 uur Maandelijksche afreke- j ning Zelateurs St. Petrus Liefdewerk en i jaarvergadering, tevens afrekening voor de Zelatrices van het Kempermanfonds. j Dinsdag: Bijeenkomst voor de gezellen van j 810 uur. 8.30 uur Verplichte bijeenkomst j voor de gezellen; aller opkomst gewenscht. Woensdag: 8 uur Vergadering Raad van Bestuur. 7.45 uur Repetitie Muziekgezel- l schap Frans Schweitzer. Donderdag: Bij- eenkomst voor de gezellen van 810 uur. j 8 uur Biljart- en Tafeltennisclub. Zater- dag: Bijeenkomst voor de gezellen van 8i 10 uur. Geen Bibliotheek. 8 uur Kegelclub 'De Poedelaars. Mededeelingen: Zondag 8 Februari a.s. Recollectie-Zondag voor het District Lei den. 's Morgens in de St. Lodewijkskerk om 11 uur de H. Mis met predicatie, waar na in het Gezellenhuis gelegenheid be staat om zijn boterham op te eten. Nader wordt het rooster bekend gemaakt. Om half vier Sluitingslof piet predicatie. Deze mid dag geen gewone ontspanning. Gezellen die niet aan de Recollectie-Zondag deelne men, worden ook niet in de zaal verwacht. LEIDEN Zondag, „De Bruiloft van Kloris en Roos je", „Schuttershof 2.30 uur. Zondag, Tentoonstelling „Het Nederland sche Boek", Foyer Stadsgehoorzaal 1—9 uur. Zondag, „De Nacht in Zevenbergen", vijf de abonnements voorstelling, Leid- sche Schouwburg, 2 uur. Maandag, M. voor Toonkunst, Leidsche Schouwburg, 7.30 uur. Maandag, Tentoonstelling „Het Nederland sche Boek", Foyer Stadsgehoorzaal, 10-12, 3—5, 7—9 uur. Dinsdag, Tentóonstelling „Het Nederland sche Boek", Foyer Stadsgehoor zaal, 1012, 3.5, 79 uur. Huisartsen. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: van Bockel, P. van Es, Flim, Kortmann, Lahr en Teeuwen. De Zondagsdiensten der Huisartsen te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Leemhuis, Tel. 2030. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 31 Januari 20 uur tot Zaterdag 7 Februari 8 uur waargenomen door: de Apotheek D. C. Kok, Rapenburg 9, Tel. 24807 ep de apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, Tel. 2106Q. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestscbe Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Trijntje d. van J. Romijn en L. E. v. Schaik Antonius Gerardus Ma ria z. van A. M. v. d. Langenberg en C. M. S. Scholte Wilhelmus Gerardus z. van B. J. Franse en M. J. Hoogerdijk Willy d. van A. G. Fasseur en M. Botermans Cornelis Jacobus Pleun z. van P. J. v. d. Beek en A. A. Vermeij Johannes Cor nelis z. van C. v. d. Kleij en M. P. Onvlee Frederik Johannes Cornelis z. vaij H. Pet en M. Hogervorst Maria Beatrix d. van J. G. Gompelman en Th. Kollman Johanna Catharina d. van S. Kijk in de Vegte en J. C. Kromhout. Ondertrouwd: P. v. d. Walle jm. 41 jaar en G. J. Lancel gesch. 26 j. Overleden: W. Broekhuizen m. 70 j. J. C. S. Winterkamp hsvr; van J. Trou- wee, 58 j. D. v. Duijvenbode wedn. 91 j. A. Lems m. 55 j. G. Rotmensen hsvr. van Th. v. Es, 22 j. LAATSTE BERICHTEN PAR. O.L.Vr. HEM. EN ST. JOSEPH. Eerst 'n apart dankwoord aan de leden der Euch. Sectie, 't UWas Zondag 'n toer om door IRjH die sneeuw heen te komen, en toch was de kapel bijna ge heel bezet; keurig. Om de Mariafeesten van deze maand is de intentie kort samengevat. „Door uw Onb. Ontvangenis, o Maria, zuiver mijn lichaam en heilig mijn ziel." Dinsdag was de opkomst goed. Dat er zoovelen en kele minuten te laat kwamen, zullen we de sneeuw maar schuldig aan verklaren. Dinsdag 7 u. M.C.-afd. jongeren. Die een nieuwe plaats kregen willen wel zoo goed zijn 5 voor 7 in de kerk te zyn, anders wordt 't, als de M.C. begint, een gezoek van jewelste, en daar passen we voor. Ziehier nu 't jaarverslag van 1941. Afd. A telde 1 Jan. '42 218 leden; vorig jaar 159. Er kwamen 69 nieuwe leden bij. Wegens slechte opkomst werden er 13 be dankt; -dóór verhuizing verloren we er 9; door huwelijk 5; door overlijden 1; 2 gin gen er naar het klooster. 62 meisjes heb ben er nooit verzuimd. Aan haar past een byzonder woord van hulde en van dank. Afd. B: Hier was 't ledental Jan. '41: 108; Jan. '42: 154. Bedankt 5; nieuwe leden 68: overgegaan naar afd. A 20. Moge ook de kwaliteit steeds beter worden. W. J. A. MULDER, Pr. „MARIAGARDE". Wegens het Pontificale Lof van a.s. Zon dag zijn de clubs gezet op kwart vóór drie. We kunnen dan een kwartiertje eerder op ruimen en keurig op tijd in de kerk zijn. Jullie weet 't dus goed, Margr. Sinclair en Theresiagroep, precies kwart vóór drie present. Tot Zondag! SINT-ODO-KOORKNAPEN. Zondag: Schola zingt in de Hoogmis en in het Pontificaal Lof om half vijf. Maandag: kwart voor vijf: aspiranten; kwart over vijf: Cres. Gr. I. Dinsdag: kwart over vijf: Cresc. Gr. II. Zes uur: Schola. Woensdag: half zeven: Lof. Donderdag: zools Dinsdag. Vrijdag: zoo als Maandag; tevens half zeven Lof. Zaterdag: half zeven Lof. Hallo boys! Vol gende week verschijnt het Februari-num- mer der Sint Odo-Klok. Zorgt er bij te zijnals de kippen! Denken de Schola- leden aan de Loven? Of zit de moeilijk heid in de sneeuw? Hoe bestaat het voor Hollandsche jongens! DusSchola-le- den, denkt aan het Lof, hoor! Binnen kort gaan we in de Opleidingsgroepen weer „vorderingen'' maken en gaan verschillen de jongens over naar een volgende groep. Doet je best! Tot kijks! Kapelaan E. A. M. PAAP. BINNENLAND. TEGEN INLEVERING VAN GEDRAGEN BOVENKLEEDING WORDT WEDER GELEGENHEID GEGEVEN NIEU WE AAN TE SCHAFFEN. De handel beschikt 'nog over eenigen voorraad kleeding in de hoogere prijsklas sen. Deze is voor 4e meeste bevolkingsgroe pen van te hoogen prijs om door hen te kunnen worden aangeschaft. Teneinde toch alle bevolkinggroepen nogmaal sin de gelegenheid te stellen hun kleedingvoor- raad eenigszins te herzien, is wederom een rgeling getroffen, volgens welke, tegen in levering van gedragen bovenkleeding ge legenheid wordt gegeven nieuwe - aan te schaffen. Door het Rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel wordt daartoe aan een aantal ondernemin gen, welke over dergelijke kleeding be schikken, vergunning verleend, kleeding te verkoopen tegen inlevering van in goe- dn staat verkeerende gedragen kleeding- stukken, benevens het gebruikelijke aan tal vereischte textielpunten, verminderd met het hieronder vermelde aantal textiel, punten, dat voor de gedragen kleeding zal worden vergoed. Voor elke in te leveren jas, mantel of costuum verkrijgt men het recht zich een nieuw kleedingstuk in een bepaalde prijsklasse aan te schaffen, met dien verstande, dat voor ingeleverde kin- derkleeding a'leen kinderkleeding kan worden betrokken, terwijl daarentegen voor ingeleverde dames- en heerenkleeding desgewenscht ook kinderkleeding kan wor den gekocht. Voor de in te leveren ldeedingstukken zal per stuk de navolgende puntenwaarde worden vergoed- mannen jongens vrouwen meisjes tot 15 j. tot 15 j. winterjassen en ^-mantels 40 25 38 19 costuums 40 25 tv/eed jassen en y -mantels 33 25 25 19 demi-saisons 38 25 De bij den handel ingeleverde kleeding- stukken worden door dezen zonder con trole van het Rijksbureau voor distributie var. textiel-producten ter beschikking ge steld van de kleedingcomité's. Deze zullen t. z. t. de gedragei) kleedingstukken kos teloos uitreiken aan de daarvoor in aan merking komende personen tegen in-ont- vangstneming van de bovenaangegeven puntenwaarde voor gedragen kleeding. Deze regeling zal binnenkort iir werking treden. HET UURLOON VOOR SNEEUWRUIMEN. De secretaris-generaal van het departe ment van Sociale Zaken heeft in een cir culaire aan de burgemeester betreffende bt sneeuwruimer, in werkverruiming me egedeeld, dat, aangezien deze arbeid in i'.urloon geschiedt, waardoor dus accoord- - •- -Mm* onmogelijk is, het hem wen- scheli.ik voorkomt het vast*"-' uurloon h f 0.20 voor deze werkzaamheden met 10 pet. te verhoogen. Afgezien van de eventueel» vastgestelde woonplaatstoelage, bedraagt dus het' uur loon voor sneeuwruimen in werkverrui ming 0.33. BUITENLAND. JAPANSCHE LUCHTAANVALLEN OP SCHEPEN IN HAVEN VAN PADANG. TOKIO, 31' Jan. (Domei). Het keizer lijke hoofdkwartier maakt bekend, dat zes vijandelijke transportschepen, waarctider twee vaartuigen van 4000 ton, tot zinken gebracht en vijf andere in brand geraak ten of zwaar beschadigd zijn, toen Japan- sche vliegtuigen op 27 en 28 Jan. aanval len ondernamen op vijandelijke schepen in de haven van Padang aan de West kust van Sumatra. Een schip van 10.000 ton en 3 schepen van 6000 ton geraakten in brand, een schip van 2000 ton werd zwaar beschadigd, 2 schepen van 4000 ton en vier andere van een kleiner type wer den tot zinken gebracht. Bovendien deelt het keizerlijk hoofdkwartier mede, dat tij dens een luchtaanval op Singapore van 27 Januari Japansche marinebommenwerpers vijf vijandelijke vliegtuigen op den bega- neri grond vernietigd, een vijandelijk schip zwaar beschadigd en vernielingen hebben aangericht op het vliegveld. JAPANNERS BEZETTEN SAMBAS OP NEDERLANDSCH BORNEQ. TOKIO, 31 Jan. (Domei). Het keizerlijke hoofdkwartier maakt bekend, dat Japan sche troepen in nauv/e samenwerking met de vloot na de succesvolle landing te Pa- mangkat aan de Westkust van Neder- landsch Borneo op 27 Jan., denzelfden dag vollédig Sambas bezet hebben op 40 kilo meter ten Noord-Oosten van Pamangkat. Een andere Japansche colonne trok vanuit Kuching in Serawak Zuidwaarts op en veroverde denzelfden dag het vliegveld Ledo, op 22 km. ten Zuid-Westen van Songgau, in het Westelijke deel van Ne- derlar.dsch Borneo. Wij verwijzen no-g eenmaal naar de of- ficieele kennisgeving van gisteren inzake de uitreiking van inlegvellen voor de di stributie stamkaart. 488e STAATSLOTERIJ Vijfde klasse, achtste lijst Onderstaande lijst behoort nog bij de trekking van jl. Donderdag. NIETEN. 1002 1013 1024 1145 1214 1220 1237 1261 1273 1294 1314 1335 1339 1375 1379 1409 1431 1437 1495 1496 ,1537 1552 1553 1555 1579 1655 1720 1727 1733 1743 1782 1784 1844 1883 1919 1921 1933 1942 1989 2013 2026 2032 2117 2136 .2192 2258 2285 2294 2298 2304 2335 2349 2378 2426 2444 2522 2624 2626 2702 2717 2754 2760 2809 2905 2910 2921 2997 3040 3052 3058 3076 3096 3122 3128 3156 3249 3320 3345 3382 3394 3442 3443 3446 3540 3628 3641 3655 8722 3749 3783 3835 3939 3949 3960 3995 4006 4030 4051 4112 4197 4208 4293 4301 4320 4366 4394 4396 4403 4411 4421 4573 4601 4618 4634 4641 4691 4698 4714 4746 4762 4793 4797 4819 4821 4865 4899 4942 4945 4974 4991 5026 5039 5052 5065 5115 5137 5206 5207 5211" 5233 5279 5304 5319 5325 5331 5362 5404 5430 5477 5481 5545 5571 5582 5592 5622 5663 5668 5681 5728 5805 5811 5828 5913 5921 6194 0201 6260 6283 6366 6449 6457 6532 6561 6573 6630 6654 6961 6965 6970 7026 7049 7136 7149 7180 7199 7237 7243 7248 7290 7295 7327 7336 7341 7351 7369 7399 7471 7490 7491 7551 7588 7660 7752 7767 7812 7873 7972 8060 8098 8116 8157 8162 8176 8188 8196 8207 8222 8252 8289 8378 8370 8397 8457 8467 8501 8521 8532 8535 8567 8744 8771 8772 8773 8778 8837 8839 8843 8856 8858 8865 8874 8993 9026 9062 9083 9089 9091 9101 9166 9167 9177 9183 9261 9275 9277 9416 9446 9470 9505 9539 9562 9596 9605 9635 9666 9693 9697 9706 9752 9822 9828 9833 9853 9862 9876 9896 9C23 9932 9937 9966 10008 10074 10115 10133 10140 10156 1022S 10271 10335 10350 10451 10459 10525 10547 10553 10556 10560 10561 10570 10580 10588 10632 10645 10690 10726 10785 10786 10802 10824 10885 10929 10979 10996 11156 11177 11184 11197 11226 11238 11286 11306 11310 11312 11321 11390 11401 11432 11433 11456 11463 11504 11525 11535 11552 11581 11585 11635 11655 11677 11697 11704 11706 11709 11719 11738 11772 11847 11860 11892 11899 11922 11924 11942 11949 11954 11955 12038 12055 12036 12105 12113 12153 12184 12228 12342 12356 12363 12388 12420 12448 12463 12514 12528 12537 12578 12626 12663 12668 12690 12691 12777 12879 12930 12944 12945 12950 12956 12963 13004 13029 13035 13037 13060 13023 13062 13080 13031 13034 13091 13096 13039 13190 13204 13239 13272 13294 13323 13353 13365 13424 13432 13449 13466 13473 13474 13510 13538 13544 13735 13797 13808 13821 13858 13869 13900 13901 13809 13930 14023 14070 14035 14114 14123 14159 14216 14261 14260 14280 14354 14371 14380 14413 14433 14441 14448 14468 14484 14486 14499 14511 14539 14542 14580 14588 146 51 14668 14706 14713 14714 14746 14795 14816 14869 14881 14884 14932 14953 15008 15064 15071 15081 15092 15097 15124 15152 15155 15164 15214 15293 15367 15383 15891 15435 15445 15478 15531 15538 15559 15675 15694 15774 15809 15814 15898 15899 15910 15913 72 15958 15960 15980 15992 16039 16094 16135 16141 16267 16272 16285 16292 16309 16315 16334 16381 16385 16432 16549 16640 16661 16695 16728 16763 16773 16775 16805 16820 1C821 16877 16920 16965 - 16978 16981 17036 17045 17228 17235 17240 17271 17295 17358 17359 17369 17420 17444 17453 17575 17616 17676 17692 17697 17705 17743 17802 17835 17844 17854 17889 17896 17901 17913 18035 18070 18098 18177 18220 18240 18267 18314 18339 18369 18431 18453 18458 18497 18522 18560 18564 I860! 18616 18643 18710 18714 18749 18796 18352 18875 18901 18905 19001 19089 19182 19261 19280 19342 19372 19462 19494 19518 19537 19541 19575 19600 19711 19765 19795 19822 19839 19844 19864 19874 19944 20143 20224 20284 20309 20333 20342 20357 20304 20386 20387 20429 20432 20505 20513 20519 20562 20572 20598 20687 20762 20766 20800 20881 20926 20943 20957 21027 21039 21060 21063 21155 21209 21234 21267 21269 21279 21354 21358- 21366 21426 21550 21584 21612 21624 21641 21668 21673 21711 21723 21725 21730 21782 21848 MARKTBERICHTEN LEIDEN, 30 Jan. Veiling. 100 kg.: Witloof 2430, per 100 kg.: knolselder ie 2.408.10 en per 100 bos: selderie 14 21, rabarber 27. UTRECHT, 31 Jan. Vee. Totaal aanvoer: 820 stuks vee. Prijzen: 250 runderen, waar van vaarzen 220400, melkkoeien 320 580, kalf koeien 350625, en varekoeien f 180380 per stuk, handel zeer kalm, prijzen gelijk; 30 magere kalveren 80— 130 per stuk; 120 nuchtere kalveren; 45 schrammen f 20—34 en 100 biggen 12— 20 per stuk, handel kalm, onveranderde prijzen; 75 magere schapen.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 3