P öofGssircfiappelen ZATERDAG 31 JANUARI 1942 OF, LEIDSCHE COURANT HEKSTE BLAD FAG. Z Hoofdredacteur. Hl Wllmer, Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Geke. Lelden. Red. Stad en Sport; M Zond erop. Leiden. Red. Omgeving: L. Rooien, welden. Red. Letteren en Kunst: Pr. Schneiders. Lelden. WEERBERICHT J ZONS or- en ONDfcKGANG. Zon onder 6.24 uur Zaterdagavond. Zon op 9.22 uur Zondagochtend. Zon onder 6.25 uur Zondagavond. Zon op 9.21 uur Maandagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN. 31 Januari: De maan komt Zaterdag avond om 5.48 uur op en gaat Zondagmor gen om 9.07 uur onder. (volle maan). 1 Februari: De maan komt Zondagavond on: 6.52 uur op en gaat Maandagmorgen om 9.38 uur op. Februari:. De maan komt Maandag avond om 8 uur op en gaat Dinsdagmorgen ent 10.06 uur onder. 3 Februari: De maan komt Dinsdagavond te 9.12 uur op en gaat Woensdagmorgen om 10 33 uur onder. 4 Februari: De maan komt Woensdag avond om 10.22 op en gaat Donderdagmor gen om 10.59 onder. 5 Februari: De maan komt Donderdag avond om 11.37 uur op en gaat Vrijdag- voormiddag om 11.25 uur onder. 7 Februari: De maan komt Zaterdag nacht om 0.52 uur op en gaat Zaterdag voormiddag om 11.53 uur onder. JAPAN. En nu is ook de derde staat aan onze zijde getreden, waarmede ik sedert vele jaren ?teeds goede betrekkingen wilde: Ja pan. Daarmede zijn nu de drie groote „Ha* benichtse" vereenigd en wij willen thans zien wie in dezen strijd de sterkste zijn: Zij, die niets te verliezen en alles te win nen hebben, of zij, die alles te verliezen en niets te winnen hebben. Want wat wil Engeland, wat wil Ameri ka winnen? Zij hebben zooveel, dat zij met hetgeen zij bezitten, niets weten te begin nen. Zij hebben al de zorgen niet,, die wij hebben en zij slagen er niet in voor hun problemen een verstandige oplossing te vinden. En wanneer een Britsche vorst- aartsbisschop tot God bidt, dat Hij over Duitschland en over Europa het bolsjewis me moge zenden als straf, kan ik slechts zeggen: Over Duitschland komt het niet. Maar of het niet over Engeland komt, dat is een andere kwestie. Nu móeten zij mij, zoo ging Hitier voort, op grond van mijn heele geschiedenis, juist begrijpen: Ik heb eens een woord uitge sproken, dat het buitenland heelemaal niet begreep. Ik zeide: Wanneer de oorlog dan al onvermijdelijk is, dan wil ik hem liever voeren, niet omdat ik naar dezen roem verlang (ik doe hier gaarne afstand van mijn roem, dat is in mijn oogen heelemaal geen roem: mijn roem zal, wanneer de Voorzienigheid mij in het leven houdt, toch eens in de groote werken des vredes be staan, die ik oog denk te scheppen), maar omdat ik geloof, dat, wanneer de Voorzie nigheid het» dan al zoo beschikte, wanneer deze strijd volgens de onnaspeurlijken wil dezer .Voorzienigheid moest worden uitge vochten, dat ik dan inderdaad de Voorzie nigheid slechts kan bidden mij den last van dezen strijd toe te vertrouwen. Ik wil dien last dragen en voor geen verantwoor delijkheid terugschrikken. Ik wil iedere verantwoordelijkheid dragen, zooals ik die tot dusverre gedragen heb. Ik weet, dat dit volk mij vertrouwt. Het Duitsche volk mag echter ook van een ding overtuigd zijn: een 1918 zal, zoolang ik leef, niet voorkomen. Ik zal deze vlag nooit strijken. DE OORLOG. Hitier ging verder, terwijl bij het noe men van iederen bondgenoot uiterst krach tig applaus klonk, ik verheug mij, dat bij onze soldaten thans zoovele bondigenooten zijn gekomen. In het Zuiden Italië, heele maal in het Noorden Finland en daar tus- schenin al de andere naties, die eveneens haar zonen naar het Oosten zenden: Hon garen, Slovaken, Kroaten, Spanjaarden, Belgen, ja zelfs Franschen nemen deel aan dezen strijd en bovendien de vrijwilligers der Germaansche staten uit het Noorden en uit het Westen. Het is reeds thans een oorlog van Europa. Ten slotte is er in het Oosten de nieuwe bondgenoot, die een ze keren heer zijn belachelijke phrases reeds heeft afgeleerd: Japap. Over den oorlog zélf wil ik weinig spre ken. Hier spreekt reeds de gesohiedenis. 1939, de afrekening met Polen, 1940 Noor wegen en Frankrijk en Engeland, Neder land en België, 1941 eerst de Balkan en toen eindelijk de staat, waarvan de heer Cripps nog slechts enkele dagen geleden in zijn praatzucht verzekerd heeft, dat hij zich reeds jaren heeft voorbereid op den strijd met Duitschland. Ik wist dat op het oogenblik, waarop het mij duidelijk was, dat hier een val9oh spel gespeeld werd, toen ik vernam, dat Ghurchill reeds in zijn geheime zittingen gewezen had op den nieuwen bondgenoot, op het oogenblik, waarop hier in Berlijn Molotpf, onder de auspiciën van zijn mislukte eisohen, die ik niet kon inwilligen, afscheid nam. En ook hier ben ik het lot dankbaar, dat het mij geplaatst heeft aan het hoofd van het rijk en dat mij veertien dagen of drie weken eerder tijd vergund zijn geweest om den eersten stoot toe te brengen. Wij hebben dat ook in Oost-Azië beleefd. Wij kunnen Japan slechts gelukwenschen, dat het in plaats van nog langer te marchan- deeren met de leugenachtige subjecten, kort en krachtig heeft toegeslagen. DE DUIKBOOTEN. En nu strijden sedert 22 Juni onze sol daten in het Oosten een strijd, die eenmaal iai de geschiedenis opgeteekend zal worden als een heldenlied van ons volk. Ter zee zullen onze duikboot en datgene te schande maken, wat Roosevelt in zijn voornemen had. Hij had het voornemen door steeds nieuwe verklaringen betreffende Ameri- kaansche souvereine gebieden het Duitsche duikboot wapen geleidelijk van den Oceaan te verdringen. En op een heel kleine ruimte te houden, die door de Britsche zeestrijdkrachten beschermd had kunnen werden. En dat was ook de reden van het achteruitgaan der cijfers van tot zinken werkelijk voor de geheele menschheid. gebrachte schepen, niet de minder goede kwaliteit of het afnemende aantal duik booten. Integendeel, dit is ontzaglijk toegeno men. Gij zult begrijpen, zoo zeide Hitier, verwijzende naar deze verklaringen van Roosevelt, dat het Voor mij steeds een over winning was af te wegen of ik nu aan de ze leugen en dit bedrog een einde moest maken, dan wel of ik mij om der wille van den lieven vrede, een nieuwe beperking moest laten opleggen. Het optreden van Japan heeft ons van deze zorg bevrijd. Thans zullen zij konvooien noodig hebben op alle Oceanen der wereld en nu zullen zij zien hoe onze duikbooten werken. Wel ke plannen zij ook mogen hebben, wij zijn voor alles be wapent van het Noorden tot aar» het Zuiden, van de kust tot aan het Oosten. Wij staan pal. En waar wij staan, zullen wij geen duim breed van den bo dem zonder strijd prijsgeven, en wanneer wij een duimbreedte opgeven, wordt on middellijk opnieuw aangevallen. Wij zijn gelukkig sinds gisteren te weten, dat Ge- neraloberst Rommel met zijn dappere Ita- liaansohe en Duitsche pantsersoldaten op het oogenblik, waarin zij geloofden hem te hebben verslagen, onmiddellijk rechtsom keert maakten en hen terugsloeg. Zij zul len dat zoolang beleven, totdat deze oor log met onze overwinning geëinidgd zal zjjn. DE WINTER. Hierbij komt onze luohfcmacht, haar roeim is onvergankelijk. Wat zij gepresteerd heeft, is een heldendom, dat men door on derscheidingen niet genoeg kan waardee rden. En achter onze wapens waarvan de Führer in het bijzonder weer de infanterie roemde staat een reusachtige verkeere organisatie. Zij allen werpen zich in den strijd en zullen ook de zwaarste taak ver vullen. Want het is vanzelfsprekend: ge makkelijk was het overgaan van een be wegingsoorlog naar een verdediging in het Oosten niet. De verdediging is ons niet opgedrongen door de bolsjewisten. Na ge: wezen te hebben op de moeilijkheden, dié een vorst tot 45'graden voor de gevechten der troepen van Duitschland en de bond- genooten in het Oosten met zich mede bracht, verklaarde de Führer: Op dit oogenblik, waarop deze moei lijke overgang noodzakelijk was, heb ik Jbet als mijn taak beschouwd, de verantwoordelijkheid hiervoor op mijn schouders te nemen. Ik wilde nog dichter bij mijn soldaten staan en ik wil hun thans verzekeren: ik weet, wat gij presteert, doch ik weet ook, dat het zwaarste achter ons ligt. De winter was de grootste hoop van den vijand in het Oosten. De winter zal deze hoop niet in vervulling doen gaan. In vier maanden waren wij bijna tot Moskou en Leningrad opgerukt, vier maanden van den winter zijn thans voor' De vijand is op enkele plaat sen enkele kilometers vooruit gekomen en heeft daar hecatomben bloed en menschen!evens geofferd. Dat kan ons onverschillig laten, doch over enkele weken zal de winter in het Zuiden reeds ten einde zijn en daarna zal ook verder in het Noorden het voorjaar komen. Het uur zal komen, waarop de grond weer hard en stevig wordt en waarop wij den vijand zullen verslaan, want dat kan ik zeggen: De soldaat In de voorste linies beseft zijn toren- hooge superioriteit tegenover de Rus sen. Hen met de Russen te vergelijken zou een beleediging zijn. Het beslis sende is alleen, dat de overgang van den aanval tot de verdediging gelukt en ik mag zeggen, zij is gelukt. Dit front staat en achter dit front staat thans een Duitsch vaderland, dat haar waardig is. Ik heb onlangs toen ik inzag, dat het geen was voorbereid om tegen de vorst bescherming te bieden, nog lang niet vol doende was, een appèl tot het Duitsche volk gericht. Dit appèl was een stemming. Wanneer de anderen van democratie pra ten: hier is de ware democratie. Zij heeft zich getoond in deze dagen toen een ge heel volk vrijwillig gaf. Ik kan op dezen dertigsten Januari slechts één ding verzekeren. Hoe dit jaar zal afloopen weet ik niet. Of dan de oorlog voorbij zal zijn, weet ik niet, doch één ding weet ik. Waar de vij and ook opduikt, wij zullen hem in dit jaar weer verslaan precies als tot dus ver. Het zal weer een jaar van groote overwinningen zijn. Wij mogen niet eens een vergelijking maken met den tijd van Frederik den Grooten. Fre- derik de Groote moest tegen een over macht strijden die welhaast verplette rend was. Wij hebben het sterkste leger der wereld en de sterkste luchtmacht ter wereld. Wij hebben een vijand voor ons, die misschien numeriek sterker kan zijn, doch wij zullen in het voor jaar numeriek aan hem gelijk zijn. Wij zullen hem dan met de wapens weer verslaan. Dan komt weer onze tijd. Voor alles echter: wij hebben thans bondgenooten. Wij leven ook thans niet meer in den tijd van den Wereldoorlog. Wat Japan alleen in het Oosten presteert, is ir» het geheel niet te schatten. Ons blijft geen andere weg dan de weg van den strijd en de weg van het succes. Hij kan moeilijk of makkelijk zijn, hij is nooit moeilijker dan de gevechten van onze voorouders. Het gebed van den aartsbisschop, die wensoht, dat Europa door het bolsjewisme gestraft wordt, zal niet in vervulling gaan. Doch het volgende gebed zal in vervulling gaan: God geef ons de kracht, opdat wij voor ons volk, onze kinderen en kindskin deren de vrijheid behouden en niet alleen voor ons Duitsche volk, doch voor de an dere volken van Europa. Want het is een oorlog voor geheel Europa en, zoodoende „Eén kwartier voor God" Binnenkort onder den Vastentijd is er weer dagelijks, zooals onder den Ad vent „Eén kwartier voor God" in de Hartèbrug-kerk te Leiden, 'smiddag te half twee. Wij willen nu reeds de aandacht richten op deze godsdienstige samenkomsten. „Eén kwartier voor God". Maar: is dat niet in strijd met wat wij de laatste we ken meermalen hebben betoogd, dat er n.L geen scheiding mag worden gemaakt tus- schen het godsdienstige en het profane; dat héél de dag, èl ons doen en laten gods dienstig moet zijn, voor God moet zijn; niet slechts één kwartier? Wij hebben déze opwerping al eens eer der gemaakt en weerlegd. Inderdaad, als het zóó bedoeld zou zijn dat kwartiertje, als het zóó bedoeld zou zijn, dat men alléén dat kwartiertje voor God moet besteden, terwijl.... 't er de rest van den dag niet zooveel op aankomt, dan zou dat kwartiertje niet erg christe lijk, niet erg katholiek zijn. En bovendien, dan zou er ook zijn, een belangrijker, véél belangrijker tijd op den dag voor den ka tholiek, om tot God te gaan,- n.L 'smor- g e n s, als de heilige Mis wordt opgedra gen! Maar zóó is 't zooals iedereen ten slot te wel begrijpt niet bedoeld. Wat dan w^l met dat „Eén kwartier tje voor God" wordt bedoeld? De bedoeling is, om midden op den dag, tusschen al het profane doen welk pro fane doen óók indirect op God gericht moet zijn! één kwartiertje te wijden aan den directen dienst van God. En om dat te doen op een bijzondere, op een voor allen zeer leerzame of stichtende wijze. Dit is de bedoeling voor alle katholie ken, voor alle godsdienstige bezoekers. Een andere bedoeling is, om hen, wier le ven niet positief staat op een godsdienstig standpunt, op een godsdienstig beginsel, te dringen, de kerk in te gaan, om ten min sten 'ns één kwartiertje te denken aan, te overwegen de dingen, die buiten het stof felijke en zinnelijke en tijdelijke liggen. Het katholieke kerkgebouw staat a l^t ij d open voor allen; maar speciaal voor dèt kwartiertje worden allen uitgenoodigd en speciaal uit dèt kwartiertje zullen allen wie dan ook profijt kunnen trekken. Wij zijn er van overtuigd, dat het „Eén kwartier voor God" onder de Vasten min stens even goed bezocht zal zijn als het ge weest is gedurende den Advent. Binnenkort aanvoer van poters bij VLASVELD - Aardappelhandel Doszastraat 22 - Telefoon 22825 - Leiden DISTRIBUTIE VAN BOTER EN MARGARINE. -De secretaris-generaal van het de partement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijd vak Zondag 1 Februari a.s. tot en met Maandag 9 Februari 1942 de met „07" genummerde bon van de boterkaart recht geeft op het koopen van 125 gram boter. Gedurende genoemd tijdvak geeft de met „07" genummerde bon van de vet- kaart naar keuze recht op het kocpen van 123 grafn boter zonder reductie of 125 gram margarine. TIJDELIJK VERKOOPVERBOD DAMESVELTHOEDEN. De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat gedurende het tiidvak van 1 Februari t.m. 15 September 1942 het koopen van damesvilthoeden door het publiek, alsmede het verkoopen en af leveren van deze hoeden aan het publiek, verboden is. STADSNIEUWS Q.Q.TJ goed bo<tl\ c«zn qoed Zddd -J CjO«.c{a HET NEDERLANDSCHE KATHOLIEKE BOEK. Een belangwekkende tentoonstelling in de Stadsgehoorzaal. Morgenmiddag om 1 uur zal de tentoon stelling „Het Nederlandsche katholieke boek" worden geopend, welke dezer dagen in den foyer van de Stadsgehoorzaal is in gericht. Wij waren hedenmorgen in de gelegen heid de tentoonstelling reeds in oogen- schou\v te nemen en kunnen nu reeds zeg gen, dat deze expositie niet alleen naar haar uiterlijk, maar ook naar inhoud een zeer belangrijke en buitengewoon interes sante tentoonstelling mag worden ge noemd. Uiterlijk is de tentoonstelling bijzonder fraai verzorgd, waartoe de kunstzinnige geest van den kunstschilder Lode Sengers wel "zeer veel heeft bijgedragen. Lode Sen gers heeft namelijk de tentoonstelling ont worpen en het kunstzinnige aanzien gege ven, dat zij draagt, waarna reclame kunstenaars voor de verdere expositie heb ben zorg gedragen. Lode Sengers heeft al lereerst voor een kunstzinnigen achter- PAROCHIE VAN O. L. VR. HEMEL VAART EN S. JOSEPH. Morgen, met de Generale H. Communie onder de H. Mis van half 8, wordt de Vaderweek gesloten, die niettegenstaande den slechten toestand van weder en wegen een groot succes is geweest. En morgen zal de kroon op het werk worden gezet door het Pontificaal Lof (voor iedereen toegan kelijk), dat door den Bisschop zal worden gecelebreerd om half vijf. Om vier uur wordt de kerk geopend en alle geloovigen gelieven er voor te zorgen, aanwezig te zijn, wanneer Mgr. Zijn intrede doet in het Godshuis om half vijf. De kinderkapel aan de Epistelzijde is al leen en uitsluitend toegankelijk voor de genen, die voorzien zijn van een witte kaart voor gereserveerde plaats. In de an der kinderkapel zijn de plaatsen vrij, ook voor volwassenen, terwijl er daarenboven langs de zijmuren der kerk banken zullen staan, opdat de vele geloovigen zooveel mogelijk een zitplaats zullen hebben. Als de Bisschop bij het altaar is geko men en Zich met de pontificale gewaden heeft bekleed, gaat Hij de Zending verlee- nen aan het Parochiale Comité voor Kath. Actie. Na deze plechtigheid houdt Mgr. een toespraak tot de geloovigen, waarna Hij een kortdof celebreert. Opdat allen mede kunnen dingen, wordt aan den ingang der kerk de tekst der te zingen liederen aan een ieder uitgereikt. Niemand verlate de kerk, voordat de Bisschop ze verlaten heeft, na zegenend door het middenpad te zijn heengegaan. Nogmaals zij erop gewezen, dat heel de plechtigheid niet slechts voor de deelne mers ,aan de Vaderweek, maar ook voor alle geloovigen toegankelijk is. Al zal de toeloop vooral met het oog op de plech tigheid der te verleen en zending zeer groot zijn, de ruimte in de kerk zal ook wel voldoende wezen, om een ieder een plaats te verschaffen, zoodat gedrang aan den ingang kan worden achtergelaten. Deken A. HOMULLE. grond gezorgd en dezen met kunstenaars hand aangebracht, zoodat de tentoonge stelde werken hiertegen bijzonder fraai uitkomen. Het geheel is bovendien met bloemen en palmen fraai versierd. Het pièce restistance van de tentoon stelling is de stand, welke gewijd is aan het woord van God, aan uitgaven dus van en Rondom de H. Schrift. Dit is ook de eer ste en voornaamste stand van de tentoon stelling geworden, daar de H. Schrift, het woord van God, het Leitmotiv van deze expositie is. Hier vallen eenige oude Bij beluitgaven te bewonderen, alsmede incu nabelen en o.a. eenige bladzijden uit de bekende Nederlandsche uitgave van het Breviarium Grimani, het beroemdë bre vier van den Italiaanschen kardinaal Gri mani, dat door Vlaamsche meesters werd verlucht en bewaard wordt in de biblio theek van de San Marco te Venetië. Deze uitgave is geheel geschied op losse bladen, waarvan er een vijftal op de tentoonstel ling prijken. Bij deze expositie is dan ook van de gebruikelijke indeeling in weten schappen en kunsten afgeweken, maar is de logische gedachtengang gevolgd van het woord van God tot de menschen en ver volgens het antwoord van den mensch op het woord van God. De eerste afdeeling is dan onderverdeeld in vier rubrieken, waarin de werken, die hierop betrekking hebben zijn ondergebracht. Hier vindt men dan zooals reeds gezegd alle uit gaven, die betrekking hebben op de H. Schrift, waardoor God tot ons spreekt en vervolgens het woord, dat God tot de men- 'schen spreekt door de Overlevering, door de Kerk, onderverdeeld in catechese ep apologie en tenslotte door de natuur en wel: a. door de levende en levenlooze. natuur; b. door den mensch. In de tweede hoofdafdeeling ziet men dan het antwoord van den mensch op het woord van God. Deze is als volgt onder verdeeld: la. de geschiedenis van de menschheid en eigen volk; b. de geschiedenis van de Kerk, ook in eigen vaderland. 2. De mensch als lid van Kerk, gezin en maatschappij a. liturgie, meditatie, gebed; b. kloosterleven, missie, katholieke actie; c. huwelijks- en gezinsleven; d. arbeids- en volksleven; e. opvoedingsvraagstukken; f. het streven naar waarheid; g. het streven naar schoonheid; .h. zorg voor het lichaam. 3. Het leven der afzonderlijke menschen; a. levens der heiligen; b. Hoe zij God vonden; c. het leven van groote ma"" "rou wen d. romans; e. tooneel; f. jeugdboeken voor: a. kinderen; b. grootere jongens; c. grootere meisjes, Boven ieder van deze rubrieken is een toepasselijke tekst of citaat aangebracht, welke de betreffende rubriek pakkend markeert Het is een zeer belangwekkende tentoon stelling, welke ongetwijfeld in breede krin- rren belangstelling zal trekken. Alle katho lieke en ook niet-katholieke uitgevers hebben met groote bereidwilligheid hun katholieke uitgaven voor deze tentoonstel ling afgestaan alléén de katholieke uit gever, de N.V, Gooi en Sticht, weigerde.' Rest ons nog te vermelden, dat tijdens dg expositie-uren voor een zeer goede mu zikale opluistering wordt zorg gedragen, en dat de tentoonstelling geopend is: Zondag van 19 uur. Maandag en Dinsdag van 10—12, 3—5 en van 79 uur. Mogen alle katholieken en vele met-ka tholieken een bezoek brengen aan deze be langrijke en interessante expositie. VEREENIGING „OUD-LEIDEN". Het Jaarverslag. Aan het jaarverslag der^Vereeniging „Oud-Leiden" is het volgende ontleend: In de samenstelling van het bestuur kwam één wijziging, n.l. door het aftreden van burgemeester van de Sande BakhUy- zen als vertegenwoordiger der gemeente Leiden. Hét bestuur maakt van deze gele genheid gebruik den heer Van de Sande Bakhuyzen openlijk dank te betuigen voor de aangename samenwerking en den ge durende bijkans tien jaren ondervonden steun. In de plaats van den afgetredene benoem de het gemeentebestuur den heer wethou der mr. A. F. L. M. Tepe. Het vertrek van vele studenten uit onze stad deed het aantal studenten-leden eenigszins verminderen; door toetreding van nieuwe leden is evenwel het aantal le den slechts weinig afgekomen. Tegen 530 leden bij den aanvang van het jaar, be draagt het ledental op 1 Januari 1942: 501. Tal van voordrachten en uitstapjes moch ten zich in een groote belangstelling ver heugen. In de procedure tusschen de gemeente en den heer W. van Rhijn over korenmolen „de Valk", voor welks herstel „Oud-Lei den" groote belangstelling heeft, kwam wel eenige vordering; gevreesd moet evenwel worden, dat, indien niet spoedig wordt in begrepen, de Jaatste overgebleven walmo- len ten doode is opgeschreven. Inzake het voorstel van B. en W. aan den Gemeenteraad tot het verlagen van de Mo- lensteegbrug, heeft de'burgemeester nader hand besloten, de brug geheel 'ongewijzigd te herstellen. Aan deri burgemeester is voorts ver zocht de gedenksteenen, ter herinnering aan de middeleeuwsche stadsuitbreiding bij het Gangetje (de „Roode Tooren"), welke steenen na verbreeding van het Gangetje naar de Lakenhal zijn overgebracht, weder aan te brengen in den zijgevel van het per ceel Botermarkt hoek Gangetje. Op dit verzoek is een gunstige beslissing genomen, zoodat de gedenksteenen binnenkort de oude herinnering weder zullen levendig houderu Den dienst der Gemeentewerken is ge wezen op den slechten staat, waarin ver keert dè pomp met het opschrift ,,'t Bon Burgstreng", staande benoorden de Hoog- landsche kerk; met genoegen vernam het bestuur, dat besloten is het bovenstuk, de 17e eeuwsche „bürcht" te doen heretellen. Het gemeentebestuur werd opmerkzaam gemaakt op de ontsierende reclames, aan gebracht op de gevels van de panden Bees tenmarkt-hoek Oude Singel en Rijnsbur- gerweg hoek Adriaan Paüwstraat, welke reclames op last van de gemeente thans zijn verwijderd. Evenzeer als dat in de stad het geval is, vroeg de omgeving van Leiden de aandacht van het bestuur. Hierover valt het volgen de te vermelden: Oegstgeest. In verband met de binnen kort te verwachten opheffing van den weg- tol bij het z.g. Leidsche Hek, onder Oegst- geest, heeft het bestuur zich tot het Ge meentebestuur van Leiden gewend met het verzoek het monumentale tolhek uit 1701, eigendom van de gemeente Leiden, in zijn geheel tér plaatse te behouden. Het hek kan geacht worderi te behooren tot de fraaiste tolhekken in den lande. Ter verle vendiging van het open landschap en als monument is „het behoud van het tolhek van groot belang. Rijnsburg. De Kerksteegbrug, de oude met cement bepleisterde steenen boogbrug, heeft een tweetal sluitsteenen uit 1612 met het gemeentewapen; deze wapensteen en zitten zoodanig onder vuil en verf, dat zij nauwelijks zichtbaar zijn. Op een verzoek van het bestuur om deze wapensteenen schoon te maken en de ontsierende bepleis tering te verwijderen, heeft het gemeente bestuur gunstig geschikt. Voorschoten. Naar aanleiding van een dagbladbericht, dat het oude smeedijzeren hek van Adegeest", in verband met de verbreeding van den Provincialen Weg zou zyn verdwenen, werd een onderzoek inge steld, waarbij bleek, dat het bewuste hek gedeeltelijk in een bermsloot was geraakt. Aangezien' de gemeente Voorschoten bij rechtelijke uitspraak verplicht is het hek in behoorlijken staat te herplaatsen, kan met vertrouwen deze herplaatsing worden afgewacht. Warmond. Ter plaatse waar eertijds stond het middeleeuwsche kasteel ,.Oud Teylingen" (Lookhorst), te Warmond, ligt thans de jachthaven K.P.M. Bij de plaats gehad hebbende uitbreiding van deze jacht haven kwamen kloostermoppen en een ver sierd bouwfragment te voorschiin. Het be stuur heeft den Rijksdienst voor de Monu mentenzorg hiermede in kennis gesteld en daarbij gewezen op de mogeb'ikheirt tot het doen opgraven van de fundamenten. To zamen met den heer J. G. N. Renaud van genoemden dienst, is het terrein opgeno men, terwijl tevens een drietal andere burchtterreinen "ter olaatse in oogenschouw vr?rd genomen. Zeer binnenkort zullen vermoedelijk hier onTavingen volgen. Geveilde Perceelen. Ten overstaan van notaris mr. H. M. A. Coebergh, alhier: Het huis en erf Oude Singel 62, in bod 4650.kooper de heer N. J. Moonen q.q. alhier voor 5150. De werkplaats met afzonderlijke boven woning Utrechtsche Veer 25 in bod ƒ7500, kooper de heer E. van Starkenburg q.q. te Oegstgeest voor ƒ8200. Het huis met schuur e*i wetkplaats te Oegstgeest, Terweeweg 8~ in bod ƒ4500, kooper de heer A. J. van der Poel q.q. al- ,hier voor 4500. De huizen en erven met schuren, stal ling, gerages en tuingrond te Hazerswou- de aan den Groenen dijk gem. A. 74, 76, 78, 80, 82, 84, 86, 88 en 90 in bod 19.600, koo per de heer J. Kukler q.q. te Oegstgeest voor 19.600. Ten overstaan van notaris A. Caland al hier: Het heerenhuis met tuin Apothekersdijk 22, in bod 13.000, kooper de heer E. van Starkenburg q.q. te Oegstgeest voor ƒ14.100. Het heerenhuis met tuin Hooge Rijndijk 152, in bod ƒ7200, kooper de heer B. God schalk te Oegstgeest voor 7700. Het heerenhuis met tuin Hoogewoerd 89, in bod 11.000, kooper de heer L. F. Kruyt q.d. alhier voor ƒ11.000. Het pakhuis Wielm aker steeg 5, in bod ƒ3050, is niet gegund. Het winkelhuis met afz. bovenwoning Groenesteeg 47 is niet afgeslagen. Het huis met afz. bovenwoning Zonneveldstraat 16- 16a in bod: f 8.600.-r-, kooper de heer B. Godschalk te Oegstgeest voor: 8.825.—. Het huis Oude Rijn 21 in bod: 5.700.-—, koper de heer C. de Munnik q.q. alhier voor ƒ5.700.—. Het huis met afz. boven woning Oude Rijn 148-150 in bod: 4.300, kooper de heer D. N\ A. van Wijk q.q. te Wassenaar voor 4.3Ö4.De huizen Vol dersgracht ?7 en 35 tezamen in bod f 1400, zijn niet gegund. Grond met opstallen Oran jegracht 105 in bod: f 200.—, kooper de heer B. J. Huurman alhier voor 201. Het huis met verdere opstallen en tuin te Zoeterwoude Hooge Rijndijk F. 202, 2003 in bod: 5.000, kooper de heer B. Godschalk te Oegstgeest voor 5.150.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2