DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Herculesarbeid in negen jaren De strijd in Oost-Azië DUITSCHLAND Europa voor de Europeanen, O. Azië voor de O. Aziaten Momentje DONDERDAG 29 JANUARI 1942 33ste Jaargang No. 10163 Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 AdminLstratie 20935. Giro 103003. Postbus 1L MORGEN negen jaar geleden, op 30 Januari 1933, heeft de toenmalige Duitsche Rijkspresident von Hinden burg den leider der nationaal-socialisten Adolf Hitler benoemd tot Rijkskarselier. „De geboorte van een nieuw Duitsch- Iand", noemie de „Tag'' deze gebeurtenis en inderdaad, sinds dezen Januari-dag is een nieuw leven in het Duitsche volk ge varen. Het heeft zich opgericht uit het ver val, waarin het na den verloren oorlog ge braakt was, zich met schier Wvenmensche- Ujke inspanning krachtig gemaakt door eenheid en de'ketenen van het Versailler vredesverdrag afgeworpen. Thans staat het eens verslagen volk als overwinnaar in Europa en organiseert midden in oorlogs tijd de ordening van den vrede, gebaseerd op het denkbeeld van de continentale le vensruimte. Welk een enorme ontwikkeling in de luttele spanne tijds van negen jaren. „Het erfdeel, dat wij aanvaarden, is ont zettend", aldus luidt het in de eerste pro clamatie van Adolf Hitler als Rijkskanse lier, welke proclamatie door alle leden van zijn kabinet werd orderteekend. „De taak, die wij moeten vervullen, is de zwaarste, die sinds menschenheugenis ooit aan Duitsche staatslieden ten deel viel De nationale regeering zal het als hoogste en eerste taak beschouwen,de cultureele en wilseenheid van ons volk te herstellen. Zij zal de fundamenten, waarop de kracht van ons volk berust, handhaven en verde digen. Zij zal het christendom als grondslag voor ons aller moraal, het gezin als kiem cel van ons volks- en staatsgeheel in hech te bescherming nemen. Zij zal met voorbij zien van klassen en standen ons volk weer tot het bewustzijn van zijn volks- en poli tieke eenheid en de daaruit voortvloeiende plichten brengen. Zij zal den eerbied van ons grootsche verleden, den trots op onze oude tradities tot grondslag maken voor de opvoeding der Duitsche jeugd. Zij zal daar om met de cultureele, politieke en geeste lijke nihilisatie een onbarmhartigen strijd voeren. Duitschland kan en mag niet in een anarchistisch communisme ten onder gaan. Zij zal in plaats van de woelige instincten weer de nationale discipline tot leidend be ginsel van ons leven verheffen. Zij zal daarbij de grootste zorg dragen voor alle instellingen welke de echte waarborgen voor de kracht van ons volk zijn. De nationale regeering zal het groote doel der reorganisatie van ons volk verwe zenlijken met behulp van twee groote vier- jaarsplannen: redding van den Duitschen boer voor het behoud van de voedselvoor ziening en zoodoende van de levensvat baarheid van het volk; redding van den Duitschen arbeider, door een geweldigen erf breed opgezetten aanval op de werkloos heid". Zie hier in breed opgezette lijnen het program van den Rijkskanselier bij den aanvang van zijn regeering. Negen jaren zijn thans verloopen en ieder kan nagaan, op welke wijze Adolf Hitlers bewind beantwoord heeft aan de beloften, toen in de eerste proclamatie uit gesproken. Terechf schreef dan ook de Spaansche mi nister van buitenlandsche zaken Serrano Suner in het politieke Zondagsblad der „Arriba" onder den titel „Negen jaar na- tionaal-sociaïistische regeering" onder an dere: „Duitschland heeft in negen jaar na tionalistische leiding kans gezien uit zijn situatie als door Versailles geknecht land op te klimmen tot de onbetwistbare plaats van eerste continentale mogendheid. Dit dankt het zijn leger, zijn marine, zijn lucht macht, zijn techniek, zijn werkkracht, de economische vitaliteit en vooral de vol strekte politieke en nationale eendracht. De nationaal-socialistische partij heeft haar principieel Duitsche roeping niet slechts vervuld, maar vorig jaar heeft zij zichzelf nog overtroffen, toen zij zich tot vaandeldraagster van Europa maakte en aller vijand, het bolsjewisme, op zijn eigen terrein te lijf ging. Alle door de democra ten van Versailles onderdrukte en door het communisme bedreigde volken hebben zich achter de onvermoeibare Duitsche voor hoede gesteld. Zij vormen met de Duit- schers samen een enkel front. De overwin ning zal de overwinning der besten zijn". De materie wordt gedragen, wordt be zield door den geest. Wapensuccessen wor den op de eerste plaats behaald door een vastberaden wil, door een geest van strijd vaardigheid, door bewustzijn van eigen kracht, door weten wat men wil. En wa pensuccessen niet alleen; ook Hercules- werken, zooals de éénmaking van het ver splinterde Duitschland, de uitdrijving van het spook der werklooosheid en de oplos sing van al die andere problemen, welke vóór negen jaren aan de orde waren, kon den slechts door wilskracht en doorzettings vermogen worden verricht. Dien geest heeft Adolf Hitler in het Duit sche volk gewekt. Negen jaar geleden, be loofde hij het te zullen doen thans kan hij terugzien op de resultaten. Japanners dringen steeds verder door ALGEMEENS BRITSCHE TERUGTOCHT OP MALAKKA. Naar Domei van het front op Malakka meldt, zijn de Britsche strijdkrachten in Johore gisteren den algemeenen terugtocht begonnen. Slechts vijf spoorwegstations scheiden de Japansche voorhoede nog van de zuidpunt van het schiereiland. De Japansche colonne, die langs de west kust van Malakka oprukt, heeft den rand van Benoet, 50 kilometer ten noordwesten van Johore Baroe bereikt. Daar wordt verbitterd gevochten. In berichten van het front wordjt voorts medegedeeld, dat de Japansche operaties in Johore thans zeer zijn vergemakkelijkt, doordat de Engelschen daar niet meer over vliegvelden beschikken en de vier vliegvel den bij Singapore feitelijk onbruikbaar zijn door de voortdurende Japansche bombar dementen. De Japansche opmarsch wordt zelfs niet meer gehinderd door aanvallen van kleine afdeelingen Britsche vliegtuigen. Naar de Britsche berichtendienst uit Bombay meldt, zou radio Singapore heb ben bekend gemaakt, dat de burgerbevol king bij wijze van voorzorg uit de kustge bieden van het eiland Singapore naar het tegenoverliggende vasteland zal wórden- geëvacueerd, waar zij onderdak zal vin den in den staat Johore. JAPANSCHE LANDING TE KENDARI OP CELEBES. Volgens „United Press" heeft het Neder- landsch-Indische hoofdkwartier bekend ge maakt, dat Japansche strijdkrachten een landing hebben uitgevoerd te Kendari op Celebes en nu oprukken langs de Oostkust. Japansche vliegtuigen hebben verscheidene bases in Ned.-Indië voortdurend gebombar deerd. Japansche bommenwerpers hebben het Nederl.-Indische patrouillevaartuig v„Wega" (1015 t.) tot zinken gebracht. Domei jneldt uit Saigon, dat volgens ra dio Batavia geen nieuws uit de omgeving van Kendari is ontvangen, nadat de Japan ners daar Zaterdagochtend zijn geland. De Japanners hebben Pare-Pare, Makassar, Pontianak en Sabang gebombardeerd. JAPANSCHE TROEPEN BEZETTEN BALANGA. Domei meldt van het front op Luzon, dat Japansche troepen, die de vijandelijke stel lingen op den berg Matidoe op het schier eiland Bataan hebben aangevallen, op 26 Januari Balanga hebben bezet, een strate gisch belangrijk'punt aan de Oostkust van het schiereiland. Het nieuwe civiele bestuur, dat bestaat uit vooraanstaande Philippino's onder lei ding van den burgemeester van Manilla, Vargas, die vroeger secretaris van president Quezon was, heeft zich bereid verklaard tot onvoorwaardelijke samenwerking met Ja pan bij het tot stand brengen van een sfeer van gemeenschappelijke welvaart in Groot- Oost-Azië. AUSTRALIë EN DE OORLOG. Volgens een bericht uit Sydney heeft de Australische minister-president, Curtin, verklaard, dat de Australische regeering van p7an is alle industrieën, welke niet voor de oorlogvoering van belang zijn, te sluiten om de hierdoor vriikomende ar beidskrachten te werk te stellen bij de oor- logsnrnductie. De regeering weigert, zoo zeide Curtin, met een discussie over dezen stap tijd te verliezen. Een tegenactie zal niet geduld worden. Deze maatregel der regeering is noodzakelijk om iederen man, die wapens kan draeen, yoor den dienst in het leger vrij te maken. Verder deelde Curtin mede. dat er plannen zijn uitge werkt voor het vernielen vap aPe bedrij ven en voor de beveiliging van de voorra den met inbegrio van wol en van de leven de have van alle landbouwbedrijven, voor hét geval de vord°ringen van de Japansche weermacht deree'iike maatregelen noodza kelijk zouden maken. STRIJDT VOOR EUROPA Bolsjewisten op de Krim vernietigd Het Duitsche weermachtbericht van gistermiddag luidt als voLgt: Een aan die Zuidkust van de Krim gelande groep vijandelijke strijdkrach ten is in gevechten van verscheidene dagen teruggeworpen en met uitzon dering van slechts kleine reisten ver nietigd. Op talrijke plaatsen aan het Ooste lijke front hebben de Duitsche troepen met succes plaatselijke aanvallen ten uitvoer gelegd. Tanks, kanonnen en an dier oorlogstuig werden buitgemaakt of vernietigd. Voor Leningrad hebben formaties van de Waffen SS bij een actie van stoottroepen 58 vijandelijke kazemat ten en gevechtsstellingen vernietigd. Het luchtwapen heeft doeltreffende aanvallen gericht op troepenbewegin gen, ravitailleerinigscolonnes, spoor treinen en luchtsteunpunten der bols jewisten. In Noord-Afrlka wederzijdsche ver kenningsactiviteit. Duitsche gevechts vliegtuigen hebben barakkenkampen en concentraties van vrachtauto's der Britten in Noord-Cyrenaica gebombar deerd. Overdag en des nachts uitge voerde aanvallen van Duitsche ge- veohtsvliegers waren gericht op haven installaties op het eiland Malta. Vol treffers met bommen van zwaar en al lerzwaarste kaldiber richtten vooral op de staats werf schade aan. Bij het afweren van een aanval van Britsche bommenwerpers op Duitsch gebied in den nacht van 26 op 27 Jan. heeft een eskader hachtjagers onder leiding van kapitein Lent eri van den eersten luitei^nt Prins zu Ldppe-Wei- senfeld zijn honderdste vijandelijke vliegtuig neergeschoten. „ANTI-CHRISTELIJK?" Hedenavond van 19.4520.00 uur spreekt Max Blokzijl over den zender Hilversum 2. Ditmaal zal in de serie .Brandende kwestie" behandeld worden het onderwerp: „anti-christelijk?" Stuitende Engelsche lucht aanval op de Nederlandsche burgerbevolking. Gisteravond zijp tal van Engelsche vlieg tuigen boven Nederland verschenen. Ver scheiden plaatsen werden aangevallen. Terwijl de talrijke brisant- en brandbom men op de meeste plaatsen slechts onaan zienlijke materieele schade veroorzaakten, werd een stad in het Zuiden des lands bij zonder zwaar getroffen. Hier werden door de Engelsche vliegers weer eens volkomen lukraak woonwijken in het centrum der stad aangevallen, waarbij natuurlijk bijna uitsluitend woonhuizen zwaar werden ge troffen. Onder de burgerbevolking ontston den vrij groote verliezen aan dooden en ge wonden. Voor zoover tot dusver bekend, zijn er 24 dooden, 61 zwaar- en een groot aantal lichtgewonden. Voorts worden nog twee personen vermist. In een andere plaats werden enkele woonhuizen vernield. Van de bewoners worden nog^twee personen vermist, die waarschijnlijk onder de puinhoopen liggen. HET ITALIAANSCHB WEERMACHTSBERICHT. Het ItaliaamsGhe weermachtbericht van gisterpn luidt: Aan het front in Cyrenaica hebben de Duitsch-Italiaansche pantser-divisies gis teren het contact gehandhaafd met de vij andelijke strijdkrachten, flie zich op den terugtocht bevinden en door de lucht- maqht der As gebombardeerd en met schietwapens werden aangevallen. De door den vijand in den loop der gevechten ge leden verliezen zij nvolgens de huidige ge gevens gestegen tot 127 stukken geschut, 283 tanks van allerlei slag, 28 vliegtuigen, behalve die, welke door de luchtmacht wa ren vernietigd, benevens 563 vrachtauto's. Duitsche vliegtuigen hebben een aanval gedaan op een Engelsch convooi ten Oos ten van Malta en eeni voltreffer geplaatst op een schip van 8000 ton benevens op een torpedojager. De haven|van La Valetta en de vliegveld^ van het eiland Malta wer den eveneens herhaaldelijk door bommen van middelbaar en zwaar kaliber getrof fen. LABOUR HEEFT VERTROUWEN IN CHURCHILL. De Britsche berichtendienst meldt, dat de Labourfractie gisteren met groote meer derheid besloten heeft te stemmen vóór de door Churchill geëischte motie van vertrouwen. Ongeëvenaard overwicht op elk gebied EEN ARTIKEL VAN HET TIJDSCHRIFT „BERLIN—ROM—TOKIO". Het nieuwste nummer van het tijdschrift „Berlin-Rom-Tokio" bevat een hoofdartikel onder het opschrift „Europa vóór de Euro peanen, Oost-Azië voor de Oost-Aziaten", waarin am. het volgende wordt gezegd: Toen Japan op 8 December den Ver- eenigden Staten met zijn oorlogsvoorbe reidingen tegen Japan te vlug af was en uit rechtvaardige zelfverdediging uithaalde voor den afweerslag, was onder het Ame- rikaansche publiek door de brutale en aanmatigende redevoeringen van zijn oor logsophitsers zulk een oorlogspsychose ge wekt, dat de eerste schoten in het Zuidzee gebied door een groot deel der pers als een ware opluchting werden gekenschetst. In egn eigenlijk alleen maar in sprook jes voorkomende mate van verblinding, overschatting. aanmatiging en politieke blindheid had president Roosevelt de Ja pansche natie drie jaar lang beleedigd. ge provoceerd en bedrei°d^jHij maakte er geen geheim van. dat hii op een hem ge schikt voorkomend tijdstip de „flankbe- dreigine van de Zuidzee" rustig, naar hij zeide, uit den weg zou ruimen en de Ja pansche vloot van de zeeën zou doen ver dwijnen, om zich dan arm in arm met zijn Britsche en bolsjewistische -bondgenooten aan de „liquidatie vari de Europeesche aan voerders" te wijden. President Roosevelt ging bij deze met een naïeve openhartigheid verkondigde plannen uit van de gedachte, dat het Drie- mogendhedenpact een op bedrieglijke, on solide. theoretische en opportunistische grondslagen gebouwd maakseltje was, zoo als de verdragen en overeenkomsten tus- schen de democratische handlangers in Moskou. Hier ligt de kardinale fout van de politiek van Roosevelt. Een rekenfout, die de noodlottige teistering van het Ameri- kaansche volk tengevolge zal hebben. Gereed met alle middelen en alle wapenen. Het begin van den Japanschen afweer- oorlog tegen de Vereenigde Staten is bijna nog geen maand later op 18 Januari ge volgd door de onderteekening van de mi litaire conventie BerliinRomeTokio. Dit accoord is de bekroning van het poli tieke bondgenootschap tusschen Duitsch land, Italië en Japan. Het is het rapporf aan de leiders onzer naties en onzer vol ken, dat het jaren geleden begonnen werk van een gemeenschappelijk front ter ver dediging van onze geestelijke, politieke en cultureele waarden en idealen ook in mi litair-strategisch opzicht in den door Roo- seve't ontketenden oorlog hecht met alle middelen en alle wapenen voor den ge meenschappelijke vernietigingsslag gereed is. Aan de zijde van de dapperste soldaten van Europa zijn de dapperste soldaten van Oost-Azië getreden. De banieren onzer na ties zijn ontplooid voor den gemeenschap- pelijken strijd tegen de vij«nden van den vredë, de orde en het gezonde leven. Er is thans geen mensch ter wereld meer, die er aan twijfelt, dat deze oorlog der continenten alleen is ontketend door de agressieve houding van Roosevelt tegen over Duitschland. Italië en Japan, die steeds hebben gewezen op hun verlangen naar vrede en vriendschap met het Ameri- kaansche volk. Roosevelt is de laatste aan stichter van dezen wereldoorlog. Hij han delt in opdracht van het wereldjodendom. Men ziet altijd en overal de Joodsche na men onder de bevelen en in de organisa ties, waardoor deze oorlog is veroorzaakt en waardoor hij wordt geleid. Tegenstander beoogde vernietiging van nationale strncturen. Hpt Joodsche bolsjewisme heeft zich ten slotte er mede verbonden, zoodat de twee grootste bedriegers der wereld op echt Joodsche wijze elkaar voor de» gemeen schappelijke zaak hebben gevonden, met de gedachte, dat bij de afrekening de een den anders toch zal bedriegen. Wat de weerstandskracht van weliswaar arme, doch fatsoenlijke volken in d^ wereld van na den Wereldoorlog van 1914 tot 1918 hun ondanks crisis en chaos no" weigerden, na melijk onbeperkte wereldheerschappij en vernietiging van alle nationale structuren met als doel een onbeperkte winstmakerij en de bevrediging van Cen geheimzinnig, het Joodsche ras eigen, haatgevoel tegen alles wat goed en mooi is. dat moest deze oorlog hun brengen. Zij hebben hem geko zen als laatste consequentie, toen alle an dere middelen hadden gefaald en zij heb ben hem op echt Joodsche wijze gedacht f^s een oorlog, dien zij met behulp van an dere volken willen voeren, omdat zij- zelf te laf ziin om hem zelf te voeren. Duitschland was het. wiens Führer de uitdaging onvoorwaardelijk en zonder com promis aannam, geschraagd door het ver trouwen, door de kracht en door den on- bui°zamen wil om te leven van zijn ge hele weder opgestane volk. Wii gingen den oorlog niet onvoorbereid in. Wij kenden onze vijanden. Wij kenden ook hun middelen. Met ongeëvenaarde energie en arbeidskracht, geïnspireerd door het, heilige vuur der missie van onze eeuw, bezield door den wil en de energie van den Führer, werd door de buiten- landsch-politieke leiding van'het Duitsche Rijk tezamen met den Duce en de mannen van zijn fascisme en met even geestdrifti ge, door idealen van het groote leven be zielde no'itici en m'litairen van het Japan sche Rijk. een militair-strato°ische allian tie gesmeed, die in de wereld niet slechts haar ge'ijke niet heeft, doch reeds van on weerlegbare beteekenis is gebleken. Onverbreekbaar front om de aarde. BerlijnRomeTokio, nog enkele jaren geleden het .parool van een ideëelen strijd, dien Engelsclien en Amerikanen een grjl beliefden te noemen, thans de door het BELASTING. Wat heb ik in mijn handen gewre ven, toen ik las, dat de personeele be lasting zou worden opgeschort. Ik heb dat altijd een onsympathieke belas ting gevonden en welke belasting is dat eigenlijk niet? Maar ieder jaar be lasting betalen op je meubeltjes, die je om zoo te zeggen uit de soep hebt ge spaard, net zoolang tot zij ongeveer tienmaal den kostprijs hebben opge bracht, is een onprettig gevoel. U be grijpt dus mijn verheugenis bij het le zen van dat bericht en ik dacht dan ook direct aan dat allereerste bericht bij de invoering van de loonbelasting, toen voorzichtiglijk, maar toch hoopvol werd medegeleeld. dat het in de be doeling lag, de personeele belasting mettertijd te doen verdwijnen. En ik dacht: nu gaat het komen. Ik keek vol liefde naar mijn meubeltjes. En nu lees ik in de krant ineens de volgen de toelichting: Men meene echter, niet, dat de fiscus nu heeft afgezien van het bedrag, dat de belastingbetaler door middel van de personeele belasting in de schatkist bracht. Verwacht mag worden, dat om streeks Juni a.s. bekend zal zijn, op welke wijze de bevolking deze belas tingpenningen zal moeten opbrengen. Zij, die gewend waren om voor deze belasting .maandelijks een bedrag te reserveeren, zullen er dus goed aan doen, deze gewoonte vol te houden. Dat noemen wij in Holland: iemand blij maken met een dooie musch. Wij hebben door den oorlog al zoo veel goede gewoonten moeten verla ten, ik zou zoo zeggen, laten wij deze er ook nog maar bijnemen. gemeenschappelijke bloed doordrenkte ba nier van een onverbreekbaar front om de aarde. In dit front, als zijn inhoud, de vol den van Eifropa met al hun idealen en met al hun nationale kracht. Zoolang er histo rische rechtvaardigheid in de wereld be staat. kan aan zulk een gemeenschap de zege niet onthouden blijven. De Japansche mensch, die thans met zijn zwaard aan de zijde der Europeesche vol ken in den vrijheidsstrijd om de wereld is getreden en wien dit nummer van ons tijd schrift is gewijd, is met kraqhtige slagen begonnen, zich in het front van den vrij heidsstrijd te scharen. Terwijl de historische overwinningen der Duitsche weermacht op het bolsjewistische leger de staatsmacht van het bolsjewisme in het jaar 1941 nederlagen heeft doen lij den. waarvan zij zich nooit zal herstellen, heeft Japan met zijn overwinning op de Amerik^ansche en Engelsche strijdkrach ten in Oost-Azië de heerschappij ter zee en in de lucht in Oost-Azië bevochten. Door het toe stand komen van de Japansche heerschappij in het Oost-Aziatische gebied, is Japan in het bezit gekomen van de rijk ste erondstofbronnen ter wereld. De trawanten van Roosevelt doen thans datgene, waarom zij ons gisteren bespot ten: zij verzamelen papier, oude metalen, rubberschoenen en al die stoffen, welke voor het voeren van een oorlog noodig zijn. Dat is wat na vijf weken oorlog van het „reservoir van de democratieën der we reld" is geworden. Druk der V. S. op Zuid-Amcrika zal niets veranderen aan oorlog. Doch niet slechts de grondstoffen wor den schaarsch. ook de volken en men- schen. die zich vriiwilli** voor het Joodsche ideaal offeren. Krampachtig tracht de heer Sunyner Welles te Rio de Janeiro het Zuid- Amerikaansche continent onder den knoet te krijgen van het Washingtonsche kapi- taal, onder de heerschappij van de Jood-, sche centrale in de Vereeni°ie Staten, om deze volken en hun grondstoffen thans in dienst van den Joodsche oorlog te dwin gen. Aan de ontwikkeling van dezen oor- lo" zal ook deze eoisode niets veranderen. Door de overwinningen der As in Euro- Da en door de overwinningen van Japan in het Zuid zeegebied is ljet overwicht der bondgenoot-m on politiek, militair en eco nomisch gebied zoo groot geworden, dat er ge^n combinatie van mogendheden ter we reld meer is. die het te^en d«ze machtsont plooiing zou kunnen onnemen. De mogendheden van het Pact van Drie en haar bond°enooten zullen dezen oorlog voeren met het ceh°ele fanatieke geloof en dpn overwinnin"swil van de ion^e volken, totdat bun tegenstander defintief ter aarde is aeworpen. Het groote vredesdoel van de mogendhe den van het Pact van Drie luidt: De over winning van de door Joden, bolsiewisten en plutocraten genredikte internationale anarchie door het opbouwen van gesloten levensgebieden volgens het grondbeginsel: Europa voor de Europeanen. Oost-Azië voor de Oost-Aziaten. HOOGSTE ONDERSCHEIDING VOOR KOLONEL GALLAND. De Fuehrer heeft kolonel Galland het eikenloof met de zwaarden en de brillan- ten van het ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. In tegenwoordigheid van generaal-veld- maarschalk Keitel en gëneraal-veldmaar- schalk Milch reikte de Fuehrer gisteren in zijn hoofdkwartier den verdienstelijken jachtvlieger als tweeden officier der Duit sche weermacht de hoogste Duitsche onder scheiding voor dapperheid uit. Kolonel Galland heeft in luchtgevechten 94 tegen standers neergeschoten. De meeste dezer, overwinningen behaalde hij in den strijd tegen Engeland. Na den dood van kolonel Moelders werd hij als diens opvolger be noemd tot inspecteur der jachtvliegers bjj den staf yan het luchtmachtcommando.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1