DAGBLAD VOOR LEIDEINLEN OMSTREKEN De strijd rond den Stillen Oceaan OUITSCHLAND Mamentje WOENSDAG 28 JANUARI 1942 33ste Jaargang No. 10162 Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. V Voor héél het leven. Er wordt veel gesproken en geschreven over vernieuwing, over een nieuwen tijd en een nieuwe orde. Niets is beter, dan een streven naar ware en echte vernieuwing een vernieuwing in den zin van St Paulus, die ons opwekt, een nieuwen mensch aan te trekken. Och, mochten wy allen den tijd, die na het huidige geweldige wereldgebeuren komen gaat, ingaan als nieuwe mensch en, waarlijk nieuwe menschen! De vernieuwing moet voor den christen in wezen hierin bestaan, dat hij, alle sleur van zich afgooit, en het Christendom wil gaan beleven, in waarheid en oprecht heid; dat hij den g o d s d i e nst zijn leven, héél zijn leven, wil laten dragen, bezielen, beheerschen. ■?- Wij herhalen hier weer, wat wij in ons en anderen moeten doen dóórdringen, diep en héél diep: er mag geen scheiding bestaan tusschen een godsdien stig en een profaan leven! De Cisterciënser-monnik Rongen schrijft: „Het leven van den katholiek moetvoor alle dwalen den de bronzen lokstem zijn naar het Vaderhuis.... Daarvoor is noo- dig, dat hij een overtuiging bezit; dat die overtuiging werkelijk in hem leeft en heel het dadencomplex van zijn leven be- heerscht". En Fiedler: „Welke geestelijke krachten gaan van ons uit?.... Zijn wy een leven de illustratie van de evangelische leer stelling^? Zijn wij voor alle zoeken den en dwalenden de stad op den berg? Naar welke katholieke stad, naar welk katholiek dorp kan men de menschen ver wijzen, die een levend Christendom, het Evangelie in vleesch en bloed, willen zien?" Pastoor W. de Leeiiw, franciscaan, heeft het op een bijeenkomst te Rolduc in 1936 kernachtig gezegd: „Het Katholicisme heeft de wereld niet gegeven, wat het had kun- ner geven, alleen omdat de aanhangers hun maatschappelijke plichten niet deden" m.a.w. scheiding maakten tusschen het godsdienstige en het profane, leefden in twee gescheiden rhythm en! In dezen tijd van bezinning moeten wij ons vóóral bezinnen op gedachten als in bovenstaande citaten uitgedrukt! DEPARTEMENT VAN OPVOEDING, WETENSCHAP EN CULTUUR- BES CHER MING Aan dr. D. G. Noordijk, inspecteur van het onderwijs in algemeenen dienst, is de persoonlijke titel verleend van raad-advi seur bij het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescehrming. Met ingang van 15 Januari is ingesteld aan het departement van Opvoeding,'We tenschap en Cultuurbescherming een afdee- ling „bijzondere aangelegenheden op on derwijsgebied", bij afkorting aan te duiden met de letters B. A. Aan de hierboven genoemde afdeeling wordt met ingang van denzelfden datum opgedragen de behandeling van alle aan gelegenheden betreffende: 1. het Neder- Jandsche Instituut voor Volksche Opvoe ding N.I.V.O.; 2. de vorminscursussen; 3. het kweekschoolwezen. Aan den tijdelijken ambtenaar, belast met het toezicht, op de N.I.V.O., E. P. van der Werff, wordt tot nader order de lei ding N.I.V.O.; 2. de vormingscursussen; 3. gedragen. BURGEMEESTERS H. ter Cock is opnieuw tot burgemeester van Wijdewormer benoemd; J. A. Schrijnder is opnieuw tot burge meester van Grootebroek benoemd; F. M. A. J. Ridder van der Schueren is opnieuw tot burgemeester van Oosterhout benoemd. Felle gevechten In Birma JAPANNERS VEROVEREN BALANGA. De „Nitsji Nitsji" meldt van het schiereiland Bataan, dat de Japansche troepen gisterochtend vroeg Balanga hebben veroverd, een strategisch be langrijk centrum voor generaal Mac- Arthurs strijdkrachten. (Het schiereiland Bataan vormt de wes telijke afsluiting van d>e Baai van Manilla. De stad Balanga op de oostkust van hej schiereiland ligt aan de baai. Red.) Over den strijd op de Philippijnen meldt het Japansche persbureau Domei volgens het D N.B. dat de Amerikaansch-Phllip- pijnsche troepen hun tot dusver hardnek kig verdedigde stellingen bij den berg Na- tib moeten ontruimen. Hun terugtocht heeft het karakter van een vlucht aange nomen. Het keizerlijke hoofdkwartier deelt in een overzicht over de activiteit van den Japanscihen marinevligdienst sinds 22 Jan. mede, dat 45 vijandelijke vliegtuigen, waaronder twee vliegbooten bij de aan vallen op Balik Papan, Samarinda (Neder- lamdisch-Borneo), Annbom (Molukken) en Rabaoel (New Britain) zijn heergesohoten of op den grond zijn vernield. Bovendien hebben de vliegtuigen ver nietigende bomaanvallen uitgevoerd op batterijen luchtdoelgeschut, militaire ba rakken en andere militaire doelen. Twee Japansche vliegtuigen gingen bij deze aan vallen verloren. In het overzicht wordt verder medege deeld, dat een verkenningsvliegtuig boven de Golf van Sarangani (Mindanao) een -gevecht heeft geleverd met verscheidene vijandelijke vliegtuigen. Het verkennings vliegtuig schoot een tweemotorigen bom menwerper neer. Bij de landing in Balik Papan op 24 Januari hebben de marine-eenheden, die het convooi begeleiden, een hevig gevecht geleverd met vijandelijke tor pedojagers en duikbooten. Japansche vliegtuigen brachten een vijandelijke duikboot tot zinken. De Japanners verloren vier transport schepen. VERNIETIGING DER 45STE BRIGADE. Naar het keizerlijk hoofdkwartier mede deelt, hsbben_ de Japansche troepen met zekerheid de *15ste vijandelijke brigade vernietigd in den slag bij Barki en Parit Boelong aan de Westkust van den staat Jo- hore. Tijdens de gevechten werden 8200 man vijandelijke troepen tegen de Japan ners in den strijd gebracht. De Japanners maakten 1100 gevangenen, ongerekend de 1810 gesneuvelden, die op het slagveld achterbleven. Naar gevangenen mededeelden, werd de commandant der vijandelijke br.'gade den 20sten Januari in den slag bij Barki ge dood. Bovendien maakten de Japansche troepen negen stukken veldgeschut buit, een zwaar stuk geschut, 21 granaatwerpers, negen snelvuurkanonnen, 9 stukken auto matisch geschut, 4'2 zware machinegewe ren, 109 lichte machinegeweren, 29 gepant serde auto's alsmede vlammenwerpers en infanteriemunitie. De Japansche verliezen bedragen 139 dooden, waaronder negen of ficieren en 163 gewonden. Omtrent den verderen toestand aan het front van Malakka verneemt men te To kio, dat Engelschen, Australiërs en Indiërs na een zware nederlaag in gevechten, die verscheidene dagen duurden, zich in den sector aan weerszijden van Kloeang, dus ongeveer honderd km. ten Noordwesten van Singapore, hebben teruggetrokken op den sector Koelai, ongeveer 40 km. ten Noorden van Singapore, waarbij de Japan ners hun vlak op de hielen zitten. In militaire kringen is men van oordeel, dat in dezen laatsten verdedigingssector voor Singapore nog hard zal worden ge vochten, hetgeen eohter den uitslag van den strijd op Malakka niet meer kan be ïnvloeden. DE JAPANSCHE OPMARSCH IN BIRMA De „Nitsji Nitsji" meldt via Saigon uit Rangoon, dat de Japansche troepen opruk ken naar Moelmein volgenj de opgestelde- plannen, ondanks den feilen tegenstand, dit door de Britsche troepen in Birma ge boden wordt. Het gebrek aan menschen in Austrah'ë komt, naar uit Melbourne wordt gemeld, tot uiting in een verordening, volgens wel ke de mannen, die ouder zijn dan 45 jaar, zich voor den militairen dienst moeten aanmelden. Deze mannen zouden voor gar- nizoens- en wachtdiensten gebruikt' wor den. VIER UUR LUCHTALARM TE SAN FRANCISCO. San Francisco heeft ü^aandag gedurende vier uur luchtalarm gehad, aldus een be richt uit New York in het Zweedsche blad „Aftonbladet". De militaire autoriteiten hebben medegedeeld, dat onbekende vlieg tuigen ijoven de Gouden Poort waren ge zien. Er zijn geen bommen geworpen. GEZOND EN KRACHTIG VAN LICHAAM EN GEEST. Nederlanders. Ook Uw Vaderland is in gevaar. Helpt mede, het Bolsjewisme te vernietigen ioor dienst te nemen bij de Waden SS. 'oor aanmelding en inlichtingen wende nen zich tot de WaHen SS. Stad- kouderslaan 32, Den Haag Foto Fellinga-Peters HET ITALIAANSCHE WEERMACHTS3ER1CHT. Het Itailaansche weermachtsbericht van gistermiddag luidt als volgt: In Cyrenaica hebben zich gisteren na de verwoede gevechten van de laatste dagen geen belangrijke acties voorgedaan. De vij and blijft terugtrekken. De betere weers gesteldheid maakte het mogelijk, dat de luchtmacht grootere activiteit ontplooide; terugtrekkende coolnnes en ravitaillee- ringscentra werden met machinegeweren, beschoten en met uitstekende resultaten gebombardéerd. Een partis werd vernield. Tey Noordwesten van Benghasi werd een Engelsch vlooteskader in opeenvolgende golven, ondanks het hevige afweervuur, len. Een kruiser, die door drie torpedo's ge troffen werd, kan als tot zinken gebracht worden beschouwd. Een andere kruiser, die eveneens werd getroffen, werd met zware slagzij waargenomen. Onze toestel len, waarvan er eenige beschadigd waren, zijn alle op hun bases teruggekeerd. Duitsche vliegtuigen hebben op 25 Ja nuari een andere vijandelijke vlootforma- tie ter hoogte van Tobroek waargenomen en een kruiser met eenige bommen van zwaar kaliber getroffen. Het luchtoffensief tegen Malta werd voortgezet: vliegvelden en startbanen wer den verscheidene malen gebombardeerd en eenige geparkeerde vliegtuigen in brand geworpen. Boven Malta verloor de vijand 9 Hurricanes, die in luchtgevechten door Duitsche jagers werden neergehaald. In den afgeloopen nacht is een lucht aanval ondernomen oo het vliegveld van Catania. Eenige uitgeworpen bommen veroorzaakten onbeteekenende schade. Eenige personen werden gewond. Rede van Churchill in Lagerhuis DE STRIJD IN LIBYE. Churchill heèft in het Lagerhuis ver klaard, zoo meldt de Britsche berichten dienst, dat ten gevolge van het slechte \^eer een kleine stagnatie is ingetreden in de leveranties, welke aan Stalin waren be loofd. Overgaande tot de gevechten in Noord- Afrika, zeide Churchill, dat Rommel tot dusyer nog slechts „op het nippertje ver slagen" was. Na twee en een half jaar oorlog, zoo zeide Churchill ten aanzien van den veldtocht in Libye verder, „is het slechts juist gelukt ons hoofd boven Water te houden. Maar het begint thans moge lijk te worden onzen weg te overzien en het ziet er thans meer dan ooit te voren naar uit, alsof wij de overwinning zullen bevechten. De Britsche verliezen in Libye, zoo verklaarde Churchill verder, bedragen 18.000 man aan dooden, gewonden en ge- yangenen. In strijd met hetgeen tot dusver is vastgesteld beweerde hij, dat het grootste deel hiervan Britten was. De Engelsche nederlaag in Noord-Afrika verklaarde Churchill met te zeggen: „Wanneer wij on ze middelen over geheel Oost-Azië ver snipperd hadden, zou dat onze ondergang geweest zijn." Churchill wees kabinetswijzigingen van de hand. Hij zeide: „Ik ben verantwoorde lijk, wanneer zich eenigerleid tekortkomin gen voordoen. Waarom zou ik zondebokken moeten vinden om het geschreeuw van een zeker deel van de Britsche en Australische pers te kalmeeren?"< Churchill noemde zich voorts alleen ver antwoordelijk voor de beslissende vraag, welke in het debat ter sprake zal komen of het besluit gerechtvaardigd was, dat men het oorlogsmateriaal in de eerste plaats zond naar de Sovjet-Unie, Libye en de Le vant, toen er in het Verre Oosten nog vre de was. Hij weigerde daarom uitdrukkelijk Duff Cooper „voor de wolven te werpen." Toestand in O.-Azië. Ten aanzien van den toestand in Oost- Azië verklaarde Churchill, dat de aanval op Pearl Harbour de Amerikaansche Paci- ficvloot „voorloopig heeft lam geslagen", zoodat de meerderheid in den Stillen Oceaan en den Maleischen Archipel van de Vereenigde Staten en Engeland is over gegaan op Japan. Hij voorspelde, dat de Japansche meerderheid ter zee lang ge noeg zou duren om het Japan mogelijk te maken, al zijn tegenstanders talrijke zwar re en smartelijke verliezen toe te brengen. Wanneer wij echter zouden kunnen vol houden, aldus meende Churchill, zou de verhouding zich weer wijzigen. Singapore zal tot den laatsten duim gronds dflor de Britsche, Australische en Britsch-Indische strijdkrachten vededigd worden. Een „Pacific-raad". Aan het slot van zijn rede heeft Chur chill maatregelen aangekondigd tot het instellen van een '„Pacific-raad". Het staat nog niet vast, zoo zeide hij, of deze raad te Londen of te Washington zal vergade ren. Australië en Nieuw-Zeeland hebben zich uitgesproken voor Washington. De Britsche regeering heeft zich accoord ver klaard met het verlangen van Australië en Nisuw-Zeeland, die bij het vaststellen der politiek gehoord wenschen te worden. Overigens treffen Engeland en de Ver eenigde Staten talrijke maatregelen tot het vergrooten der veiligheid van Australië en Nieuw-Zeeland en tot het zenden van ver sterkingen aan wapens en uitrusting. Er kan geen sprake van zijn, dat men den oor log in den Stillen Oceaan als een operatie van den tweeden rang beschouwt. Volgens den Britschen berichtendienst is in een gemeenschappelijke verklaring van Churchill en Roosevelt medegedeeld, dat drie Britsch-Amerikaansche commis sies zijn opgericht, welke tot taak hebben de samenwerking op het gebied der oorlog voering verder uit te breiden. STRIJDT VOOR EUROPA Nieuwe Duitsche Duikbootsuccessen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 27 Jan. (D.N.B.) Het opper- bevel der Duitsche weermacht maakt bekend: In het Oosten hebben de Duitsche troepen in voortdurende zware ge vechten den vijand opnieuw zware verliezen aan menschen en materieel toegebracht. De luchtmacht verleen de, ondanks ongunstige weersomstan digheden bij de gevechten steun. De beschieting van voor den oorlog be langrijke doelen te Leningrad werd voortgezet. Zooals in een extra-bericht is be kend gemaakt, hebben Duitsche duik booten haar aanvallen op de vijande lijke scheepvaart in deze wateren voortgezet en wederom 12 koopvaar- dijschcDen van 193.000 brt., waaronder 6 groote tankschepen, tot zinken ge bracht. Bij deze aanvallen had de de duikboot van den korvettenkapltein Zapp bijzonder veel succes. Sedert haar op 24 Januari gemelde eerste optreden aan den Westelijken rand van den Atlantischen Oceaan hebben onze duikbooten daarmede 30 vijandelijke koopvaardijschepen van 223.C0 brt. in totaal tot zinken ge bracht. Gevechtsvliegtuigen, die een gewa pende verkenning uitvoerden, hebben een aanval gedaan op militaire instal laties aan de Oostkust van Schotland en in Zmdwest-Fngeland. In Noord-Afrika is de buit der Duitsch-Italiaansche troepen, behaald in de gevechtenvan 21 to 25 dezer, gestegen tot 283 gepantserde voertui gen, 127 stukken geschut en 563 auto's. Bovendien werd een groote hoeveel heid ander oorlogstuig buitgemaakt. Door afdeelingen van het leger wer den 28, door onderdeelen van de luchtmacht 12 Britsche vliegtuigen neergeschoten of op den grond ver nield. In de wateren rondom Malta hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen bom- treffers op een Britschen torpedojager geplaatst. Een vrij groot vijandelijk koopvaardijschip werd zwaar getrof fen. De luchtaanvallen op lucht- en marinebases van het eiland Malta werden overdag en 's nachts voort gezet Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht brisant- en brandbommen laten vallen oo enkele plaatsen in Noord-West-Duitschland. Onder de burgerbevolking werden eenige personen eedood en gewond. Enkele afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen drongen tot in de omstre- ker van de hoofdstad door. Drie der aanvallende bommenwerpers werden neergeschoten. Zooals gemeld in het weermachtbe- richt van 26 Nov. heeft een Duitsche duikboot onder commando van kapi tein-luitenant Freiherr von Tiesenhou- sen voor Solloem een Britsch slagschio aanbevallen en zwaar door torpedo's beschadigd. Naar intusschen kon wor den waargenomen, was dit het slag schio „Barham", dat na drie torpedo- treffers is gezonken. De activiteit der Duitsche duikbooten In aanvulling op het weermachtsbericht van gisteren verneemt het D. N. B.: Uit het feit, dat wederom twaalf koop vaardijschepen met te zamen 103.000 brt. in de Amerikaansche wateren door Duit sche duikbooten tot zinken zijn gebracht, t-lijkt, dat de aanvallen van het Duitsche duikbootwapen op de vijandelijke scheep- .aart in het Noordelijke deel van het Wes ten van den Atlantische Oceaan voortdu rend en met buitengewoon goede resulta ten worden voortgezet. Noch de kust-, noch e*1 konvooibeschermingen konden'de Duit- cche duikbooten in haar succesvolle ope- •laties belemmeren. Als totaal resultaat van de tot dusver m deze watgren door het Duitsche duik- hootwapen uitgevoerde operaties, vallen 30 koopvaarders met te zamen 228.000 br. t, vermelden, dus een tonnageverlies, dat reeds groot gewicht in de schaal legt. Nog onaangenamer zal evenwel in de V. S. en Canada het feit gevonden worden, dat Ihans een effective blokkade van hun voor naamste toegangswegen over den Atlanti schen Oceaan begonnen is. Onder de tot zinken gebrachte dertig schepen bevonden zich niet minder dan e'f tankbooten, dus een hoog percentage. Dit beteekent een niet gemakkelijk te ver-' vangen verlies aan speciale schepen. Er kan op gerekend worden, dat de aanvallen van de Duitsche duikbooten in de Noord- Amerikaansche wateren zullen worden voortgezet. Echter ook in de Middellandsche Zee zijn de Duitsche duikbooten nog steeds met succes in actie. Zy slaagden er hier in de Britsche vloot een ernstigen slag toe te brengen door het torpedeeren van een slagschip van de „Barham"-klasse. De 4000 EMMERS. Komt mij achteraf iemand vertellen, dat mijn emmer niet van zink is, maar van ijzer. Ten eerste: wat weet die man daar van, hij heeft mijn emmers nog nooit gezien. Ten tweede: wat gaat het hem eigenlijk aan? Ten derde: hij heeft ge lijk, mijn emmer is werke'ijk van ijzer. U herinnert zich misschien nog wel, dat ik het naar aanleiding van de zin ken munten had over zinken emmers en teilen, waarvan wy nu kwartjes en dubbeltjes konden gaan maken. En nu lees ik in een krant een ad vertentie, waarin 4000 zinken emmers te koop worden gevraagd. Daar heb je 't al! Ik ben misschien van nature wat wantrouwend, maar wat moet iemand nu met 4000 zinken emmers doen? Wat anders dan er kwartjes en dubbeltjes van maken? Laten wij eens aannemen, dat hij voor een zinken em mer vijf zinken kwartjes betaalt, dan is er aan iederen emmer een pluk te verdienen. En die meneer zal natuur lijk wel nauwkeurig hebben berekend, hoeyeel dubbeltjes of kwdrties er uit een zinken emmer gaan. Zoodat ik maar zeggen, wil, dat ik het in mijn eerste monetaire beschouwing nog niet zoo ver mis had. Britten moeten de versterking van hun zeestrijdkrachten op de Middelandsche Zee sedert November van het vorige jaar be talen met zware verliezen of door het uit vallen van schepen door zware beschadi gingen. Volgens den Britschen Nieuwsdienst zou den van de bemanning van het Engelsche slagschip „Barham", ongeveer driehonderd personen gered zijn. SPAANSCH VRACHTSCHIP DOOR BRITSCHE DUIKBOOT IN DEN GROND GEBOORD Op klaarlichten dag heeft ZaterdaeT ochtend een Britsfche duikboot op 150 myl ten Westen van de Portugeesche kaap San Vicente het Spaansche vrachtschip „Na- vemar", dat een groote lading levensmid delen aan boord had, in den grond ge boord. Scheepvaart- en marinekringen te Madrid zijn verontwaardigd over dit inci dent, aangezien duidelijk te onderschei den was, dat het een schip van een niet- oorlogvoerende mogendheid betrof. dat met de Spaansche kleuren ondubbelzinnig was gekenmerkt en dat niet in convooi voer. RIO DE JANEIRO, 28 Jan. (D. N. B.). Het departement van oorlog te Washington deelt in een cojnmuniqué mede, dat Ame rikaansche troepen in Noord-Ierland ge land zijn. Zij staan onder bevel van den divisie-generaal Hartle. STOCKOLM, 28 Jan. (D. N. B.). Uit Dublin meldt de Britsche berichtendienst, dat de Valera in een Dinsdagavond gepu- bliceenle verklaring heeft geprotesteerd tegen de aankomst van Amerikaansche troepen in Noord-Ierland. Hij verklaart, dat zijn regeerinjj geraadpleegd is noch door de Britsche noch door de Amerikaansche regeering. IN 'N PAAR REGELS Op het traject van San Luis naar Dakar (Afrika) heeft zich een zonderling spoor wegongeluk voorgedaan. Even voorbij San Luis zag Ae machinist van een trein het traject versperd door verscheidene groepen kameelen, die in wilde paniek tegen den met 80 K.M. snelheid rijdenden trein aan renden., 13 kameelen werden uiteengere ten. De locomotief ontspoorde en eenige reizigers' werden licht gewond. Wolven in Noord-Italië. Als gevolg van de hevige koude en de sneeuwstormen der laatste dagen hebben zich wolven vertoond in eenige dorpen van het gebergte in de provincies Trente en Gorizia in Noord-Italië. Engelsche bommen op Neder'and Gisteravond Verschenen enkele Engel sche vliegtuigen boven Nederlandsoh ge bied. De weinige bommen, welke zij lie ten vallen, "richtten #slechts onbelangrij ke materieele schade .aan. Offervaardigheid is een der deugden, welke een volk voor zijn bestaan noodig heeft Het gironummer van WINTERHULP NEDERLAND is 5553.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1