Bij gevatte Koude 4» DINSDAG 27 JANUARI 1942 DE LEIDSCHE COURANT 2 Hoofdredacteur: fh. Wllmer. Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. GeUe. Lelden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop. Leiden. Red. Omgeving: L. Roezen, ^eldea. Red Letteren en Kunst: Pr. Schneiders. Lelden. WEERBERICHT ZONS OF- eu O.Nlir liüANG. Zon onder 6.16 uur Dinsdagavond. Zon op 9.30 uur Woensdagochtend. Tusscnen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN. 27 Januari: De maan komt Dinsdagmid dag om 2.28 uur op en gaat Woensdag morgen om 6.10 uur onder. 28 Januari: De maan komt Woensdag middag te 3.07 uur op en gaat Donderdag morgen om 7.02 uur onder. 29 Januari: De maan komt Donderdag- xruodag om 3 44 op en gaat Vrijdagmorgen om 7.50 uur onder. öt' Januari: Dt. maan komt Vrijdagmid dag om 4.47 uur op en gaat Zaterdagoch tend om 8.31 uur onder. 31 Januari: De maan komt Zaterdag avond om 5.48 uur op en gaat Zondagmor gen om 9.07 uur onder. (volle maan). 1 Februari: De maan komt Zondagavond on: 6.52 uur op en gaat Maandagmorgen om 9 38 uur op. 2 Februari: De maan komt Maandag avond cm 8 uur op en gaat Dinsdagmorgen om 10.06 uur onder. Beste Kinderen! ONS LAND TELT THANS 9 MILUOEN INWONERS. Naar thans uit de getallen van de Bevol- kir.gsrgeisters kan worden opgemaakt, is omstreeks St. Nicolaas 1941 in Nederland de 9 millioenste inwoner geboekt. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft theoretisch berekend, dat Nederland omstreeks 5 December het aantal van 9 millioen inwoners heeft overschreden. Ons land telt thans 271 inwoners per ikn.2. Schiedam is het dichtst bevolkt; daar verzamelen zich op een vierkanten kilo- Qieter van den wereldvermaarden grond 7712 inwoners. De inwoners van'Schier monnikoog staan of loopen elkaar het minst in den weg, daar treft men er 5 per Jnn2. HET BRÓÓD MAG VROEGER WORDEN VERKOCHT. Van half acht 's morgens tot 7 Februari. De secretaris-generaal van het departe ment van Sociale Zaken heeft, in verband met de huidige omstandigheden, toege staan, dat in afwijking van het bepaalde in de Arbeidswet van heden af tot en met Za terdag 7 Februari .brood, dat na 8 uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of-opgewarmd is, van 7 uur 's morgens af uit het gebouw met aanhoorigheden, waarin zich de broodbakkerij f>evindt, wordt vervoerd. Dit brood mag van half acht af worden Verkocht of aJgeleverd. DéSIRé PAUWELS. t Désiré Pauwels, de bekende operazan ger uit vroegere jaren, is gisteren te Am sterdam overleden. Hij is tachtig jaar oud geworden. GEMENGDE BERICHTEN ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Zaterdagavond is onder Boxtel mr. H. Wagenaar, secretaris van de Kamer van Koophandel voor 's Hertogenbosch en omstreken met zijn auto op een onverlicht op den weg staan den trailer gereden. Een ijzeren balk, welke achter uit den'vracht wagen stak, drong door de voorrpit en raakte mr. Wagenaar in het gezicht, waar door dit zeer zwaar werd gewond en ver minkt. Mr. Wagenaar zal een oog moeten missen. Zijn echtgenoote, die naast hem zat, liep een zware hersenschudding op. In het ziekenhuis te Boxtel werden bei den opgenomen, ter verdere behandeling is mr. Wagenaar echter in den loop van Zondag naar het groot-ziekengasthuis te Den Bosch vervoerd. KIND VERBRAND. Terwijl de vrouw van den expediteur v. d, Z. te Haaren (N.-Br.) zich een oogen- Mik buiten de kamer begaf, vatten de Heertjes van het vijfjarig dochtertje, dat daar speelde, vlam. Toen de vrouw op het hulpgeschrei van het kind kwam toege sneld. was de kleine geheel in vlammen gehuld. Met hulp van buren doofde zij bet vuur, doch het kind had dermate zwa re brandwonden opgeloopen, dat ook ge neeskundige hulp niet meer mocht baten. Het overleed spoedig na het ongeluk. MAN DOOR GAS BEDWELMD EN OVERLEDEN. Het defect raken van een afsluiter der cokes-ovens van het 'hoojgovenbedrijf te IJmuiden heeft een doodelijk ongeluk ver- 'oorzaakt. Men vond nl. gisterochtend den 31-jarigen gehuwden arbeider B. Post uit Beverwijk door gas bedwelmd bewusteloos liggen en pogingen om de levensgeesten weder op te wekken, mochten niet meer baten Bij deze pogingen werden ook de hoofd opzichter A. Amiabel en de pijpmonteur T. J. Oosterbaan door gas bedwelmd. Na behandeling met een zuurstofapparaat -kwamen beiden echter weer bij kennis. DOOR KOUDE BEVANGEN EN OVERLEDEN. Gistermiddag i$ in het gebouw van de Zeevaartschool te Rotterdam de 40-jarige leeraar W. F. H. S. wonende aan den Stad- houdersweg, als gevolg van de koude on wel geworden. Eenigen tijd later is hij in hei ziekenhuis aan den Coolsingel over leden. Voorts werd op het station van de voor malige gemeente Schiebroek de 66-jarige G. W., uit Rotterdam door de koude be vangen, aan de gevolgen waarvan hij kor ten tijd later overleed. AAN BEKOMEN VERWONDINGEN OVERLEDEN. Gisteren is de 87-jarige mej. G. Kok, 'die Vrijdag j.l. in haar woning aan den Berg- singel te R'dam, toen zij zich nabij een „NEKKIERAF^APIESNUIF" beleven in hun 16e avontuur alweer een noodlanding, maar dit keer stort het vliegtuig in het water. Oeen nood a(j worden gered. Dit leuke avontuur krijg fe dese week gratie, wanneer jeinonderstaande Maken komt smullen. Ala je het Inplalcboek met hebt, dan kun je het nog verkrijgen d 26 cent, terwijl ook aanvraag kaar ten voor ontbrekende avonturen verstrekt Worden i» Lr» Cafetaria en Cafetaria-Restaurant Stationsweg 7-17 LEIDEN brandend elëctrisch kacheltje waschte, ern- stjge brandwonden had opgeloopen, in het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleden. KINDERVERLAMMING IN DE LEEK. Te De Leek zijn eenige gevallen van kin derverlamming geconstateerd. De patiën ten züjri allen naar het Academisch zieken huis te Groningen overgebracht. In de reeks van spoorwegdiefstallen te Venlo heeft de recherche aldaar opnieuw enkele feiten tot klaarheid gebracht en de daders kunnen arresteeren. Als verdach ten werden aangehouden H. W. van L. en diens zoon J. A. van L. Beiden hebben be kend £en zevental diefstallen te hebben gepleegd, waarbij de Nederlandsche Spoorwegen voor belangrijke bedragen zijn benadeeld. Den laatsten tijd werden te Venlo herhaaldelijk goederen ontvreemd uit wagons, die nabij de vrachtgoederen loods stonden om gelost te worden. En kele dagen geleden werd een 3-tal pak ken. in totaal 62 stuks Bleyle-goederen be vattende, ontvreemd. Deze goederen wa ren door een transportonderneming te Venlo ter verzending aan de spoorwegen aangeboden. Plotseling echter bleek, des avonds om 10 uur, dat de pakken verdwe nen waren. Na een uitvoerig onderzoek en langdurige nasporing werd in de woning van L. een huiszoeking verricht, met als resultaat, dat de ontvreemde goederen werden gevonden. Voorts is gebleken, dat de dieven zich meestei maakten van een collectie heer en- costuums, die door de firma M. uit Gro ningen waren verzonden naar V. Een 8-tal costuums waren ontvreemd. Een andere keer bestond de buit uit een collie inhoudende 5000 sigaretten, welke aan een zekeren D. werden verkocht voor Voorts uit een belangrijke partij tabak, welke voor 50 en 60 cent per pakje aan den man werd gebracht. Een partij suiker waren wérd gedeeltelijk door de kinde ren van den aangehoudene opgesnoept en gedeeltelijk verkocht. Ook belangrijke hoeveelheden manufacturen, voor aanzien lijke geldbedragen, zijn tenslotte nog door de daders gestolen. De couponstoffen zijn opgespoord en in beslag genomen. RECHTZAKEN MEN SCHOOT BOKKEN! Zoo langzamerhand komt men er zelfs in Engeland achter, dat er door Churchill en zy'n medewerkers enorme bokken gescho ten zijn. Dit is ook de meening in het En- gelsche parlement en op echt democrati sche wijze zal men een motie van vertrou wen stellen. Verder zullen er driedaagsche debatten plaats vinden en zullen de heeren nieuwe plannen maken om de volkeren van Europa uit të kunnen leveren aan hun bondgenoo- ten, de bolsjewisten. Verder zullen zij naarstig op zoek gaan naar nieuwe bond- genooten, die zij voor zich kunnen laten bloeden. Ten slotte zal de Engelsche pro paganda voortgaan met de wereld te ver kondigen, dat een Engelsche overwinning voor het grijpen ligt, omdat het uitbreken van een revolutie in Duitschland nog slechts een kwestie van uren is, omdat de legers van Stalin opmarcheeren, omdat er in Oost-Azië geen vuiltje aan de lucht is, omdatenfin vult u zelf maar in. En tegenover dit armzalige gedoe stellen de As-mogendheden daden, die de 'volkeren van Europa een gelukkige toekomst zullen verzekeren. Inplaats van het instellen van moties en het houden van debatten, verde digen de strijders aan het Oostfront Euro pa tegen de bolsjewistische horden en zij zullen niet rustien vóórdat deze moordben- den vernietigd zijn. Het kan zijn, dat er Nederlanders ge vonden worden, die vol bewondering zijn voor de Engelsche methoden. Het meeren- deel begrijpt echter, dat de toekomst van ons l^nd en volk eischt, dat wij ons scha ren in de gelederen van .hen, die het bolsjewisme vernietigen en Eurooa be vrijden van bokken schietende kapitalisten en nlutocraten. Vandaar dat zich steeds meer strijders aanmelden bij het vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER. Het was fout geloopen G. J. Duivenvoorden uit Noordwjjk had zich voor den Economischen Rechter te verantwoorden wegens het frauduleus slachten van een varken. Het klonk erger dan hét in werkelijkheid was, want ver dachte had recht op een huisSlachting, maar door bijzonder? omstandigheden was het fout geloopen met deze slachting, zoodat het automatisch een iraduleuse slachting genoemd moest worden. De Officier had hier geen opzet ten laste gelegd, want anders zou de jninimum straf zes maanden gevangenisstraf zijn geweest Thans volstond de Officier met het eischen van een geldboete van 100 subs, twéé maanden hechtenis, maar met .verbeurd verklaring van het inbeslag genomen var ken. De Economische Rechter veroordeelde verdachte conform dezen eisch. Vlesch zonder bon A. J. Paardenkooper uit Leidschen- d a m had zich te verantwoorden wegens het verkoopën van vleesch zonder bon nen, hetgeen hij bekende. Eisch en uitspraak werden hier een geld boete van 50 subs. 50 dagen-hechtenis. Peen buiten de veiling. Volgens A. T. C. van Werkhoven uit L i s s e was hij er in geloopen toen hij zich had bezig gehouden met een transactie van peen. Deze zouden, volgens de dag vaarding buiten de veiling om verhandeld zijn. De verdediging van verdachte was, dat degene, die de peen verhandelde, be loofd had, ze eerst te gaan veilen. Die per soon deed dat niet en verdachte was er dus in gevlogen. Met een en ander rekening houdende werden eisch en uitspraak een geldboete van 25 subs. 25 dagen. Hi\AGSCHE POLITIERECHTER. Diefstal van vet. H. H. S. en J. S. van A. beiden uit Lei den hadden vet weggenomen bij de fir- •na T. en D. te Leiden, waar zij werkzaam waren, terwijl het vet toebehoorde aan de Ned. Zuiveicentrale. Beide bekenden het feit. „Waarom hebben jullie dat eigenlijk gedaan", informeerde de Politierechter. „ITit gebrek aan vet'", klonk de nogal ge brekkige verdediging. „Wy zouden allemaal graag meer vet hebben en u had toch evenveel bonnen als een ieder ander", klonk het van achter de groene tafel. De Officier vond diefstal van gedistri bueerde goederen hoogst ernstig en eischte tegen elk der verdachten drie maanden gevangenisstraf. De verdachten vroegen clementie, want zi.i waren dadelijk ontslagen. De Politie rechter wilde hen nog één kans geven en ••eroordeelde elk tot een geldboete van 40 subs. 40 dagen. Bij eiken boom kan geen politieagent staan. M. H. en L. N. uit Wassenaar Had den zich te verantwoorden wegens dief stal van hout uit de bosschen te Wasse naar. „We hadden geen brandstof en toen hebben we maar een paar doode boom pjes afgezaagd. Trouwens iedereen deed het haast", was het commentaar van den verdachten N._ De Officier vond het ge beurde nu bepaald niet zoo onschuldig als de verdachte het wilde doen voorkomen, want het was nu bepaald geen dood boompje geweest, maar een levende boom, van een halven meter diameter. De politie te Wassenaar heeft genoeg te doen en kan •niet bij eiken boóm een agent op wacht zetten. De,eisch werd dan ook een maand gevangenisstraf. Verdachte bleef aanvoeren van „ze doene het allemaal", maar ook de Politierechter vond, dat de politie wel iets enders te doen heeft dan den geheelen dag achter allerlei boomendieven aan te sjou wen. Het bleef dus bij een maand.gevan genisstraf. Een prettige pensiongast e. Als men het zoo hoorde, dan bestaan er wel betere pensiongasten dan de pension houdster mevr. F. te Oegstgeest in haar huis heeft gehad. £n het was nogwel •*en dame. Deze dame nu maakte het leven van haar hospita tot een klein heiletje. Ze zette de eigenaresse' doodgewoon uit haar eigen keuken, trapte als de pensionhoud ster aan het dweilen was, doodleuk op naar handen en wat meer aan kleine pes terijtjes verzonnen kon worden. De zoon van de pensionhoudster, de 22-jarige P. F. had het al eens voor zijn moeder opge nomen en was vergast geworden op eeni ge draaien om zijn ooren. Hij was kalm gebleven en had niets terug gedaan," maar ioen zijn moeder eenige dagen later, weer in zijn bijzijn, gesard werd. had hij de „prettige pension gaste" vierkant de keu ken „uitgeduwd". De gezellige pension- gaste noemde zulks slaan, stomnen en wat dies meer zij. En zi.i had een klacht inge diend, en deze klacht moest nu door den Politierechter berecht worden. Tien gul den boete eischte de Officier voor deze mishandeling. De Politierechter bekeek Het geval een beetje anders en wel dusda nig. dat hij een gulden boete voor deze mishandeling" ruimcchoots voldoende vond. De prettige pensiongaste is geluk- dig een ander pension gaan zoeken. HAAGSCH GERECHTSHOF. Vrijgesproken. H. J. B. uit Voorhout was door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf wegens verduis tering van een hoeveelheid steigermate riaal. In hóoger beroep had de advocaat-ge neraal het ten laste gelegde niet bewezen geacht en vrijspraak gevorderd. Het Hof heeft het vonnis van de récht bank vernietigd en opnieuw rechtdoende verdachte vrijgesproken. n hoofd en ledematen, Rhenmatische pijnen, Griep en Influenza, Hoofdpijn, Kiespijn, Aan- gezichtspijn eu vastzittende Hoest, zullen Mijnhapdt's Poeders U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist* 3976 SPORT LEIDSCHE SCHAAKBOND. De competitie le klasse B. Philidor I speelde gisteravond zijn eer sten competitiewedstrijd in dit seizoen. De tegenstander was de L. Arb.schclub I. Phi lidor I won dezen wedstrijd, die in Hotel „Central" gespeeld werd, met 6 tegen 4 p. Wedstrijden van „Daniël Noteboom". Evenals het vorige jaar schreef het be stuur dezer Noordwijksche Schaakclub wed strijden uit in Januari en Februari op de Zaterdagmiddagen in groepen van 4 spe lers. Voorts zal de wedstrijd om het kam pioenschap van Noord wijk (om den coupe van Sterkenburg) begin Februari een aan vang nemen. Men kan zich opgeven bij «Jen secretaris der club, den heer P. C. Wieder Jr., Gooweg 17, Noordwijk Binnen. De L. Arb. Sch.club in hooger beroep. Van den wedstrijd Oegstgeest IL. Arb. I werd één partij door den competitieleider voor zwart (voor Oegstgeest) gewonnen verklaard. Het bestuur van genoemde club was van meening, dat de beslissing had moeten luiden: remise. Daarom is een pro test ingediend, zoodat nu een hoogere ar biter over deze partij zijn oordeel zal moe ien vellen. WATERPOLO KANTONGERECHT TE LEIDEN B. P. K. te L e i d e n had, trots vier aan maningen, geen inlichtingen willen ver schaffen aan den R. van A. te Leiden, het geen hem thans zes gulden boete kost. B. V. D. en J. W. G. S., beiden te Lei den, hadden iets dergelijks gedaan, en ook zij kregen elk zes gulden boete. J. A. S. te L e i d e n had zoo slecht ver duisterd, dat het vanaf den Stadhuistoren te zien was geweest. Ook hier werd het zes gulden boete. W. T. te Leiden was de volgende, die zes gulden boete kreeg opgelegd, omdat hij als wielrijder een collega had getorpedeerd. W. Jf. te Leiden had in zy'n consump tie-tent een z.g. hoefyzerpuzzle aanwezig gehad, hetgeen een verkapte loterij is vol- dens den Hoogen Raad. Zes gulden boete en alle inbeslaggeno- men spullen verbeurd verklaard luidde het DE NIEUWE SPELREGELS. Tijdens het internationaal toumooi om den Horthy-bokaaL te Doetinchem in het jaar 1939 heeft de International Board een vergadering gehouden, waarin tal van in gekomen voorstellen van Duitsche en Hon- gaarsche zijde zijn behandeld, waarvan er slechts enkele zijn aangenomen. Deze voorstellen behelsden wijzigingen, die nu met ingang van 1 Januari 1941 in werking zullen treden. Wij laten ze hier onder volgen. 1. Bij den aanvang of de hervatting van het spel stellen de spelers zich zoodanig op de doellijn af, dat zij tenminste één meter uit elkaar liggen en op ten minste een me ter aifstand van de doelpalen. Tot dusver liet de eene scheidsrechter be ginnen met een viertal spelers onder de doellat, terwijl een andere arbiter, zooals bijvoorbeeld Jan de Vries, toestond, dat slechts een speler zich bij aanvang in het doel moeht ophouden. Thans is uitdrukke lijk vastgesteld, dat twee spelers zich bij aanvang of hervatting in het doel mogen bevinden. 2. Als zware fout zal worden aange merkt het tenrverspillen door in gebreke te blijven, mede te werken aan het norma le verloop van het spel, wanneer men den bal in zijn bezit of binnen zijn bereik heeft. Door de waterpolocommissie is dit arti kel nader geinterpreteerd en zal wanneer beide partijen met 7 spelers spelen alleen de keeper gestraft kunnen worden wegens tijdverspillen Is een speler het water uit gestuurd, dan zal de partij, die met zes spelers speelt, niet gestraft kunnen wor- o.en. A lieer, een speler van het complete zevental zal men kunnen straffen met het uit het wafer zenden, wanneer deze den bal te lang bij zich houdt. 3. Een belangrijke wijziging is aange bracht ten aanzien van de 2-meterregel. Tot dusver gold dat de scheidsrechter ver plicht was iederen speler, die zich binnen de twee meter voor de doellijn opstelde, uit het water te zenden. De nieuwe wijziging houdt in, dat voort aan de scheidsrechter een speler, die zich binnen de twee meter bevindt kan straf fen met een vrijen worp aan de tegenpartij wanneer hij van meening is, dat de speler zich niet opzettelijk in het twee-meterge- bigd heeft" begeven. 4. Een nieuwe regèl is, adt een speler die een overtreding maakt, b.v. een tegen stander vasthoudt of in de vrije beweging zijner ledematen belemmert, zich van een tegenstander afzet, trapt, of een dreigende beweging maakt, gestraft kan worden met het uit het water zenden of en dat is nieuw met een vrije worp aan de tegen- party, die direct in ,een doelpunt mag worden omgezet. RADIO-PROGRAMMA BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: August Mattheus, zoon van N C. Zwartelé en J. H. M. Verdegaal Marieke Irene Daniëlle, dochter van H. F de Jong en B. C. F. Sluyterman Willem Frederik, zoon van W. F. v. d Horn en W. Batelaan Tineke, dochter van J. C. Hartman en O. T. Schussler Geertrudis Cornelia Maria, dochter van C. Koomen en C. M. Zwetsloot Samuel, zoor van J. Platteel en A. M. Oudshoorn - Thoma, zoon van P. Braggaar en F. Bauer Helena. Cecilia Cornelia Adria ns, dochter van M. Zoet en C. H. v. d. Schalk Rudolf Ferdinand, zoon van H. J. Jacobs en M. E. Boom Elisabeth Mar- garetha, dochter van A. J. Bos en A. Spreeuw Johan, zoon van J. Privé, en A. Monfils Eva, dochter van D. P. R. Ki ijvenhoven en M. J. Klootwijk Ca rolina, dochter van D. P. R. Kuij venhoven er M. J. Klootwijk Francina Hendrica Maria Antonia, dochter van L. J. J. Doöijenburgh en H. Kriek Alida Wil- h elm in a Frederica, dochter v. J. Dreef en M C. Mlippo. Getrouwd: F. Bult jm en L. Brands jd W. L. E. M. Reuser jm en C. E. M. A Noordman jd A. Boot jm en G. J. Bloemzaad jd. Overleden: J. J. H. Burger, m. 66 jaar C. M Brouwer hsvr. van J. G. Bal- lego -69 jaar G. yan Donkelaar zoon 16 jaar N. Warmerdam wedn. 67 jaar M. Bak vr. 63 jaar. WOENSDAG 28 JANUARI 1942 HILVERSUM I, 415,5 M. 7.15 Gramo- foonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gramofoc .muziek 8.20 Ochtend gymnastiek 8.30 BNO: Nieuwsberichten 8.45 Gramofoonmnuziek 9.15 Voor de huisvrouw 9.20 Gramofoonmziek 11.00 Voor de kleuters'"11.20 Ensemble Jack der Kinderen en solist 12.00 Orgelcon cert 12.25 Gramofoonmuziek 12.40 A'.nanak 12.45 BNO: Nieuws- en econo mische berichten 13.00 Wat doet de boer als de stad slaapt? 13.15 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek 13.55 Gramofoonmuziek 14.15 Omroep orkest 15.00 Voor de vrouw 15.20 Kin derkoor „Zanglust" met pianogebeleiding. AL, .hVerme-.zo: Kindersymphonie (opn.) 16.00 Bijbellezing 16.20 Voor de jeugd 17.00 Gramofoonmuziek 17.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Nationale Jeugdstorm kwartier 17.45 Pianovoordracht 1815 Volksgezond heid 18.30 Roemeensch orkest Gregor Serban 19.00 Actueel halfuur 19.30 „Wintertijd", muzikaal programma. Van af 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio be schikken 20.15 Klaas van Beeck en zijn orkest 20.45 Gramofoonmuziek 21.00 Orkest Malandi en solist 21.45 BNO: Nieuwsberiohent T2.00 BNO: Engelsche uitzending: „The Dutch Achievements in the Netherlands Indies" óf Gramofoonmu ziek 22.1524.00 Gramofoonmuziek. 1 HILVERSUM n, 301,5 M. 7.15—8.45 Zie programma Hilversum I 8.45 Gramo foonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Zang met pianobegeleiding 10.40 Voordracht 11.00 Viool, piano- en gra mofoonmuziek 12.00 Frans Wouters en zijn orkest 12.45 BNO: Nieuws- en eco nomische berichten 13.05 Gramofoonmu ziek 13.15 Amusementsorkest en piano duetten 14.15 Uit Neerlands Gouwen 14.35 Gramofoonmuziek 16.00 Solisten concert (opn.) 17.00 Voor de jeugd 17.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten 17.30 Otto Hendriks en zijn orkest 1 8.15 Gramofoonmuziek 18.30 De Ran.blers 19.00 BNO: Bra- bantsoh praatje 19.10 BNO: Nieuwsbe richten 19.20 Omroepvolkszangkoor met pianobegeleiding 19.45 „In en om de N. S.B." .(voorbereid door de N.S.B.) 20.00 Omroep-opera-orkest en solisten 21.45 BNO: Nieuwsberichten 22.00 Geestelijke liederen (gr.pl.) 22.1022.15 Avond wijding. GEM. RADIO-DISTRIBUTIE BEDRIJF. le Programma. 7.1524.00 Hilver sum I. 2e Programma. 7.1522.15 Hilver sum II. 22.1524.00 Duitsch programma. 3e en 4e Programma. 7.0024.00 WINTERVOETEN Vele personen worden in deze dagen ge plaagd door wintervoeten. Misschien kun nen zij hun voordeel do'en met de volgen de uiteenzetting, welke dr. P. H. van der Hoog in het „Vaderland" geeft: „Wintervoeten ontstaan door een bepaal de reactie van de bloedvaten van de huid op matige koude en het is dus een ander proces dan dat hetwelk b.v. bij bevriezing, door zeer lage temperatuur plaats vindt. Bij bevriezing wordt de geheele huid bloed arm, bij winterhanden en wintervoeten worden alleen de opperste lagen van de huid bloedarm, terwijl de lagen daaronder met langzaam stroomend bloed overvuld zyn. Door die slechte bloedcirculatie treedt vochtuittreding iri de weefsels op, waar door bindweefsels afsterven, die op hun Deurt weer tot ontsteking aanleiding ge ven. Hierdoor ontstaan de zwelling, de pijn bjj druk en de jeuk. Een eigenaardig ver schijnsel is, dat in de koude al die klach ten minder zijn, terwijl ze juist verergeren, zoodra de wintei*voeten aan warmte wor den blootgesteld. Dit komt, omdat in de koude ook de dieper gelegen bloedvaten samentrekken, wat aan het ontstekingspro ces ten goede komt. De behandelng bestaat hierin, dat men de bloedstuwing tracht om te, zetten in een actieven bloedrijkdom en dat men derhalve begint de spieren van de bloedvaatjes uit de oppervlakkige lagen van de huid, die krampachtig zijn samen getrokken, te verlammen. Verder zal men nooit mogen masseeren, zoolang er nog pijn lijkheid bij druk bestaat. Dat wordt dik wijls vergeten. Het eerste kan men berei ken door zeer heete en langdurige voetba den te gebruiken, afgewisseld met een kor te onderdompeling in koud water (b.v. tel kens twee minuten in heet, vijf seconden in koud water). Is de pijn, bij druk, geheel weg, dan kan men tot massage overgaan. Tenslotte kan door diathermiebehandeling, afgewisseld met hoogtezonbestraling, het lijden geheel tot genezing worden gebracht. In de lichtere gevallen van wintervoeten, zoolang deze niet open zijn, kan men veel baat vinden bij het inpenseelen der pijn lijke plaatsen, drie maal daags, met een 10 procent monochloorbensoloplossing in alco hol. Men mag nooit vergeten, dat de beste vorm van massage óm de bloedcirculatie te bevorderen een flinke wandeling is, gedaan met goedzittend schoeisel", waarin een war me inlegzool, en met poreuse, wollen kou sen aan". De liturgie der Kerk WOENSDAG 28 Jan. Mis v. d. H. Petrus Nolascus, Belijder: Justus (in oudere mis boeken op 31 Jan.). 2e gebed v. d. H. Ag nes, Maagd en Martelares; 3e voor den vrede. Geen Credo. Kleur: Wit. Tijdens zijn nachtelijk gebed verscheen de H. Maagd aan den H. Petrus Nolascus en verklaarde hem, dat het haar Godde lijke Zoon en Haar zelf zeer aangenaam zou zijn, als ter Harer eer werd gesticht een Orde met speciaal tfoel, om de chris tenen, gevangen bij de ongeloovigen, te verlossen. Hieraan gehoorzamend stichtte de heilige samen met den H. Raymundus de Pennafort en koning Jacobus van Ar- ragon de Orde van O. L. Vrouw tot vrij koop van slaven.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2