DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DUITSCHLAND De Japansctië opmarsch in Malakka. Momentje DINSDAG 27 JANUARI 1942 33ste Jaargang No. 10161 S)e Ccixi&elt^Soii/fca/nt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 1L Leven In twee gescheiden rhyihmen. Wij hebben den laatsten tijd meermalen de aandacht gevestigd op de denkfout zeker een denkfout, als men de rede in het licht van de geopenbaarde Waarheid stelt waarbij men scheidt het godsdien stige van het profane. Den nieuwen tijd moeten wij ingaan met de diepe en levendige overtuiging, dat de Godsdienst is voor heel het leven. Op déze overtuiging moet de nieuwe tijd worden gebouwd! Dezer dagen trof ons een geschrift, waar in hetzelfde als wat wij bedoelen met de scheiding tusschen het godsdienstige en profane wordt genoemd het leven „in twee gescheiden rhythmen". De Rus Berdiaeff geen bolsjewiek! zegt er van: „De ondeugd \en de laagheid der christenen, of liever der onechte chris tenen, hebben het schitterend licht der openbaring verduisterd. Want de chris tenwereld heeft altijd geleden onder het dualisme. Zij heeft geleefd in twee rhythmen: een godsdienstig rhythme, het rhythme der Kerk, dat alleen maar een beperkt aantal uren van het leven beïnvloedt, en een leekenrhythme, bul- ten-kerkelijk en buiten-godsdienstig, dat geheel de rest van het leven be- he;erscht. Het grootste deel van het leven der christenen wordt niet ver licht en niet geheiligd door het licht van Christus. En vooral het economisch leven, het maatschappelijk leven schijnt alleen zijn eigen wetten, niét de wet van Christus te volgen. Marx heeft gelijk als hij zegt, dat de kapitalistische maatschappij een anarchistische maat- schappij is, waar het leven verloopt als een spel van eigenbelang. Niets is meer in tegenspraak met den christelijken geest: we zien dan ook, dat het kapita listisch tijdperk samenvalt met den neergang van het christendom en de verslapping van zijn geestelijk leyen". Het welbewust aanvaarden van een scheiding tusschen het godsdienstige en het profane door menschen, die zich christen noemen, is inderdaad een der grootste er gernissen. Door dezulken zijn waarschijnlijk méér menschen van den Godsdienst afgetrokken dan door beroeps-propagandisten van het ongeloof! STRIJDT VOOR EUROPA Achtervolging der Britten in N.-Afrika. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 26 Jan. (D. N. B.). Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: In het Oosten voortdurende gevech ten. In de wateren rondom Engeland hebben gevechtsvliegtuigen in den af- geloopen nacht ten Westen van Pem broke een vrij groote vrachtboot met bommen zoo zwaar beschadigd, dat zij verloren geacht kan worden. Andere nachtelijke aanvallen der luchtmacht waren gericht op een haven aan de Zuid-Westkust van het eiland. In Noord-Afrika hebben de Duitsch- Italiaansche formaties den verslagen tegenstander achtervolgd en hem in nieuwe gevechten nieuwe zware ver liezen aan menschen en materieel be rokkend. Alleen reeds gisteren werden 96 tanks, 38 stukken geschut en om vangrijk ander oorlogstuig buitge maakt of vernietigd. In de Middellandsche Zee hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen ten Noor den van Tobroek een Britsche vlootfor- matie aangehouden en voltreffers op een lichten kruiser geplaatst. Bij een aanval overdag van Duitsche gevechts vliegtuigen op het vliegveld Haifa op het eiland Malta werden bommen op hangars en tusschen geparkeerde vlieg tuigen geplaatst. Duitsche jagers scho ten hierbij in luchtgevechten zonder eigen verliezen 8 Britsche vliegtuigen neer. Afnerikaansctie verliezen, WEDEROM EEN TANKBOOT DER V. S. VERNIETIGD. Een Duitsche duikboot heeft op 24 Jan., volgens een bericht van Amerikaansche marinekringen, in de ochtenduren, aan de Amerikaansche kust, de tankboot „Varan- ger" (93Ö9 t.), die in Amerikaanschen dienst voer, tot zinken gebracht. Na de reeds gemelde drie tankbooten, die tijdens de succesvolle eerste operaties van Duitsch onderzeeërs aan de Ameri kaansche en Canadeesche kust werden ver nietigd, is nu binnen enkele dagen, de vierde vijandelijke tankboot in den grond geboord. De leden der bemanning vap het onder gegane vaartuig hebben zich in booten ir veiligheid gebracht, en zijn in een Ame- |Tikaan§phe £aven aangekomen. De bezetting van Balikpapan Naar Domei meldt, zijn de strategische belangrijke plaatsen Ayer Itam en Kloe- ang in het centrum van Zuid-Malakka door de Japanners ingenomen. Andere berichten van het front op Ma lakka melden, dat de vernietiging van de vijandelijke strijdkrachten in de omgeving van Kelang groote vorderingen maakt en dat de Japanners in dezen sector snel op rukken. De aan de Westkust optrekkende troe pen stonden Zondagmiddag in de buurt van Senggarang, 15 km. ten Oosten van Batoe Pahat. Volgens een Reuterbericht wordt van Engelsche zijde officieel bevestigd, dat de Japanners Batoe Pahat hebben bezet. DEEL VAN NIEUW-IERLAND BEZET Het keizerlijk hoofdkwartier deelt mede, dat eenheden speciale marinetroepen, wel ke op 23 Januari een landing hadden uit gevoerd te Kavieng op Nieuw-Ierland, op 25 Januari de bezetting van de sectoren rondom Kavieng hebben voltooid. (Het eiland Nieuw-Ierland of Nieuw- Mecklenburg ligt evenals het eiland Nieuw Brittannië of Nieuw Pommeren, waarop de stad Rabaul ligt, ten Oosten van Nieuw- Guinea. Beide ilanden behooren tot den B ism arek-Ar ch ipel JAPANS POLITIEK TEN AANZIEN VAN AUSTRALIë De minister van buitenlandsche zaken, Togo, heeft in het Lagerhuis op een desbe treffende vraag verklaard, dat over de Ja pansche politiek ten aanzien van Australië en Indië, resp. over het vraagstuk def on afhankelijkheid van deze landen niets kan worden gezegd, zoolang de operaties voort duren. HET DOOR JAPANSCHE TROEPEN BEZETTE BALIKPAPAN De door de Japanners bezette stad Ba- likpapan is een belangrijk oliecentrum van Nederlandsch-Borneo. Van de Ned.-Indische olieproductie, die 8 millioen ton jaarlijks bedraagt, brengt Ned. Borneo zonder Tara- kan ruim 1 millioen ton voort. De verwer king en uitvoer van deze olie heeft hoofd zakelijk over Balikpapan plaats. De ruwe olie wordt uit het meer Noorde lijk gelegen Koetai door middel van tank booten en pijpleidingen naar Balikpa^m gevoerd. Daar wordt de „witte steenkool" in groote raffinaderijen tot benzine, stook olie, paraffine enz. verwerkt. Het geheele bedrijf is in handen der Bataafsche Petro leum Maatschappij. Balikpapan is ontwoekerd aan het oer woud. Honderden kilometers strekken zich langs Borneo's Oostkust ondoordringbare wouden uit, slechl^ op enkele plaatsen on derbroken door nederzettingen. Als een lichte vlek list de moderne oliestad in de wildernis. Het centrum wordt gevormd door enorme fabriekscomplexen in een warnet van buizen. De woonwijk der Euro peanen bestaat uit óp palen gebouwde hui zen tegen de hellingen der heuvels, die tot de zee reiken. Aan de andere zijde van de stad liggen dé kampongs der inlanders. Maar Europeanen of inlanders, administra teur of koeli, allen staan zij in dienst van de olie, die Balikpapan van een onaanzien lijk dorp tot een oliehaven van wereld- beteekenis gemaakt heeft. De stad telt 29.000 inwoners. HET ITALIAANSCHE W2ERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachtbericht van gisteren luidde: De in het gebied ten Noordoosten van Agedabia opereerende gemotoriseerde en pantserstrijdkrachten der Spil hebben gis teren sterke Engelsche pantserfonmaties aangevallen en haar zwafe verliezen toe gebracht. 38 kanonnen en 96 tamks en pantserauto's onder welke eenige van het nieuwste Amerikaajnsohe type, 13 vliegtui gen, een groot aantal vrachtauto's en zeer groote hoeveelheden munitie en oorlogs materiaal werden, naar wordt geconsta teerd, op dezen zegevierenden dag ver nield - of buitgemaakt. De nederlaag van den tegenstander, welker omvang nog schijnt toe te nemen, heeft onzen afdee- lingen uiterst geringe verliezen gekost De vijandelijke verliezen bedragen van 21 tot 25 Januari in totaal 118 stukken geschut, 239 tanks en pantserauto's, 28 vliegtuigen ruim 1000 gevangenen enoorlogtuig, zoo als vrachtauto's, in zeer groote hoeveelheid. Zware zandstormen hebben het Italiaan sche en het Duitsche lucht wapen verhin derd den landstrijdkrachten hun op de vorige dagen verleende hulp ten deel te doen vallen. Een Hurricane werd neerge schoten. Drie van onze toestellen zijn niet op hun steunpunt teruggekeerd. Een nieuw groot convooi is ondanks fel le en nadrukkelijke tegenactie van den vij- 'and in Libye aangekomen. Een der talrijke schepen van het convooi werd getroffen en ging, vervolgens onder. Het schip had troe pen aan boord, die bijnav allen op in con vooi varende torpedobóotjagers konden worden overgenomen, en die eveneens op de plaats van bestemming zijn aangeko men. De andere schepen en de convooies- rende vaartuigen h%>ben niet de minste schade bekomen. Een van onze duikbooten is niet op haar steunpunt teruggekeerd. De doelen op Malta zijn met bommen van alle kalibers aangevallen. Er ontston den groote branden en aanzienlijke vernie lingen. De strijd in Noord-Afrika» TROEPEN DER AS DIEP IN BRITSCHE STELLINGEN DOORGEDRONGEN. Van Italiaansche militaire zijde wordt medegedeeld, dat het plotselinge tegenof fensief der Italiaansch-Duitsche strijd krachten in Noord-Afrika den vijandelijken opmarsch in de war heeft gestuurd. De gemotoriseerde afdeelingen, die na het overwinnen van den eersten tegenstand een bres in de vijandelijke gelederen hadden geslagen, zijn met hun voorhoede diep in de stellingen van de Engelschen doorgedrongen. Ht is nog niet duidelijk, wat er van hit machtige Engelsche leger is geworden. Dit leger, dat met groote in£panning en offers de terugtrekkendes strijdkrachten der As op den voet was gevolgd, en dui delijk te kennen had gegeven, dat het Tri- politanië wilde veroveren, is door de plot selinge reactie der Duitsch-Italiaansche di visies gedwongen tot een overhaasten te rugtocht. De Britsche troepen strijden en rvanoeuvreeren nu om het gevaar, dat hen bedreigt, af te wenden, waardoor een toe stand is ontstaan, die belangrijk verschilt van de beloften, welke het Engelsche pu bliek zijn gedaan. Van belang zijn ongetwijfeld ook de «eranderde omstandigheden in de Middel- Iji.dsche Zee, waai Engeland nog minder dan tevoren in staat is op te treden tegen vloot en luchtmacht van de As. In ieder geval is gebleken, dat de.Duitsch-Italiaan sche strijdkrachten na zware gevechten van twee maanden haar volledige ge vechtskracht hebben behouden. Men bevindt zich thans wellicht op een zeer belangwekkend keerpunt in den langdurigen strijd om de heerschap pij in de Middellandrche Zee. Deze strijd kan zjjn invloed hebben op het verloop van den geheelen oorlog, want herhaaldelijk heeft dit oorlogs- tooneel alle krachten van den vijand geëischt en steeds weer een reusach- tig verbruik van Vijandelijk materiaal ten gevolge gehad. Aan dit front vechten Je strijdkrachten van Engeland, de Dominions, de Vereenig- de Staten en wat Engeland nog meer te hulp heeft geroepen. Hier heeft Engeland eer. groot deel van zijn,- oorlogskracht ver bruikt, waarbij het aridere fronten ver waarloosde. Uit Berlijn meldt het D. N. B., dat Duit- vhe en Italiaansche gevechtsvliegtuigen in het eebied ten Zuid-Oosten van Agedabia op 25 Januari sterke voor het gevecht ge reedstaande Britsche strijdkrachten heb- oen uiteengeslagen en zeven Britsche jacht vliegtuigen hebben neergeschoten. De conferentie te Rio NIEUWE VOORSTELLEN AANGENOMEN De politieke commissie van de Pan- Amerikaansche* conferentie te Rio de Ja neiro heeft, naar Associated Press meldt, een resolutie aangenomen over de onmid dellijke convocatie van de generale staven van alle Amerikaansche landen voor het voeren van besprekingen. Voorts is opnieuw een aantal voorstel len aangenomen, waaronder een, waarbij besloten werd 'de neutraliteitscommissi.e te vervangen door een inter-Amerikaansche juridische commissie. Verder werd een re solutie goedgekeurd aangaande de rege ling der na-oorlogsche problemen, wgarbii de Pan-Amerikaansche unie belast wordt met de bijeenroeping van een inter-Ame rikaansche economische conferentie. Een voorstel tot instelling van een inter-Ame rikaansche verdediginesraad met zetel te Washington werd eveneens goedgekeurd. Het voorstel tot verbreki"" van elke ra dioverbinding met de Soilmogendheden werd aangenornen met de stemmen van Brazilië en Chili tegen. AMERIKAANSCH OORDEEL OVER RIO. De Londensche nieuwsdienst heeft de volgende beschouwingen van den Ameri kaanschen commentator Elmer Davies over de conferentie te Rio gepubliceerd. Het is nog te vroeg om de gevolgen van den diolomatieken tegenslag, dien wij op de pan-Amerikaansche conferentie heb ben geleden, te kunnen taxeeren. Zij zul len ernstiger zijn dan het Amerikaansche pubMek thans aanneemt. De te Rio aangenomen motie beteekent uitsluitend, dat elke Amerikaansche repu bliek haar betrekkingen met de As kan af breken, als het haar goeddunkt. USLANDSCHE REGEERING AFGETREDEN. Uit Reykjavik wordt gemeld, dat de re geering van IJsland wederom is afgetre den. Dit aftreden moet een gevolg zijn van de economische moeilijkheden, welke zijn ontstaan door de bezetting van het land door de Britsche en Amerikaansche troe pen. Herderlijk schrijven over de gevaren der groole stad^. voor R.K. Meisjes. In de kerken van het Bisdom is Zondag onder alle H.H. Missen het volgend herder lijk schrijven van Z.H. Exc. den Bisschop van Haarlem voorgelen; Beminde Geloovigen, Om de ernstige gevaren welke aan be trekkingen in een groote stad voor Katho lieke Meisjes verbonden zijn, zien Wij Ons verplicht met allen nadruk <Je aandacht van de Ouders te vestigen op het volgende. Het gebeurt helaas dikwijls, dat jonge meisjes betrekkingen aannemen in de ste den, zonder dat deze betrekkingen tevoren gecontroleerd zijn. Men schrijft op adver tenties in dagbladen en laat zich verlok ken door hooge loonen. Vooral in den laat sten tijd neemt dit euvel steeds meer toe met het droevige gevolg dat vele meisjes van onze dorpen en van het platteland een dikwijls onherstelbare schade lijden in haar geloof en haar deugd. Wij doen daarom een ernstig beroep op de Ouders om goed te letten op de vol gende punten: Vooreerst: nooit en in geen geval moe ten zij hun kinderen onder de 17 jaar naar de groote steden in betrekking laten gaan. Deze kinderen hooren daar niet thuis, want de meest nauwgezette contro le kan niet beletten, dat deze onervaren dorpskinderen in de groote stad ten gron de gaan. Dat is de droeve ervaring van vele jaren. Vervolgens: de Ouders schieten groote- lij'ks in hun plicht tekort, indien zij htm grootere minderjarige dochters naar de stad laten vertrekken, zonder tevoren zich er van verzekerd hebben, dat het meisje in een goede omgeving terecht komt. Zij moeten geen betrekking aanvaarden voordat zij eerst de geestelijkheid van hun eigen parochie hebben geraadpleegd. Ten derde: evenmin mogen de Ouders toelaten, dat hun dochters, eenmaal in de stad zijnde, uit eigen beweging van be trekking veranderen er zich aldus aan alle controle onttrekken. Warneer minderja rige kinderen zonder voorkennis van de Ouders van betrekking veranderen, kun nen de Ouders in de eerste vier weken, dit ook volgens de Wet ongedaan maken en hun kind onmiddellijk naar huis terug roepen. Zij zijn dit zelfs verplicht, wan neer er een naaste gelegenheid tot zondie of tot geloofsverslappimg aanwezig is. Ten vierde:' het is ook onverantwoorde lijk, wanneer kinderen in eep stadsbetrek- kimg een vrijheid genieten, die voor hun ziel en lichaam gevaarlijk is. Bijvoor beeld wanneer de meisjes 's avonds de straat worden opgesturd en aan haar lot worden overgelaten. Ook dit mogen de Ouders niet toestaan. Vóór het aangaan van het dienstver band moeten zij uitdrukkelijk vorderen, en liefst schriftelijk bevestigen; dat er voor gezorgd moet worden, dat de kinde ren hun godsdienstplichten trouw waar nemen en dat zij tegen gevaren naar ziel en lichaam worden behoed. Ten vijfde: Wij doen hierbij een ernstig beroep op de werkgevers en werkgeefsters, op al degenen die kinderen van anderen in dienst nemen. Zij moeten wel diep overtuigd zijn van hun groote verant woordelijkheid tegenover die kinderen, tegenover hun Ouders en tegenover God zelf. Zij moeten ook voor die kinderen als een vader en moeder zorg dragen, hun het goede voorhouden en ze niet blootstel len aön gevaren, waarvoor zij ook hun eigen kinderen behoeden moeten. Daarom zullen zij thuis een sfeer scheppen, waarin hun personeel gaarne en veilig verblijft Wij wijzen hier op de krachtige *hulp, wel ke van de zijde der Vrouwelijke Jeugd beweging en door de R.K. Vereeniging tot Bescherming van Meisjes overvloedig wordt aangeboden. God geve, dat zoowel Ouders als werk gevers deze ernstige woorden goed ver staan en ter harte nemen; en alzoo mede werken, om het geloof en de goede zeden in de huisgezinnen vooral bij de Moeders, ook in de toekomst, te bewaren. Gegeven te Haarlem, 14 Jan. 1942. t J. P. HUIBERS, Bisschop van Haarlem. DE VERKLARING VAN Dr. VAN RAPPARD Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat naar aanleiding van de vergadering van leden der vroegere N.S.N.A.P., die Za terdag in Den Haag heeft plaats gehad, on juiste voorstellingen in een deel van de pers zijn verschenen. Dr. van Rappard heeft zich solidair verklaard met de begin selen van de N.S.B. en met haar politiek, gelijk die nog eens zijn bevestigd in de Utrechtsche rede van Mussert van 14 De cember j.l. Dientengevolge heeft dr. van Rappard Zaterdagavond de leden der vroe gere N S.N.A.P. opgewekt zich onder de leiding van Mussert te scharen. Dit betee kent echter geenszins een fusie van de N.S.B. en de N.S.N.A.P. Offervaardigheid is een der deugden, welke een volk voor zijn bestaan noodig heeft. Het gironummer .van WINTERHULP NEDERLAND is 5553. KORTING OP VERDIENSTEN VOOR STEUN TIJDELIJK VERLAAGD. De secretaris-generaal van tiet departe ment van Sociale Zaken maakt bekend, dat hij, gelet op de buitengewone'omstan- digheden, aanleiding heeft gevonden goed ♦e keuren, dat alle verdiensten, vepband houdende met werkzaamheden, welke bui- tershuis worden verricht, uitsluitend ge durende de huidige weersomstandigheden bij de berekening van den steun niet voor 2/2 maar slechts voor 1/3 behoeven, te worden gekort. AAN ONZE A BONNE'S Door de huidige bijzondere omstandig heden konden wij gisteren meerdere agentschappen niet bereiken. Wij hebben vandaag alles aangewend om met de cou rant van vandaag ook die van gisteren te bezorgen. Voor deze vertraging roepen wij wel de clementie van onze lezers in. DE DIRECTIE. AUTOMATEN. Er is nog iets niet in orde met die nieuwe munten. En dat is het volgen de. Nademaal ik een hartstochtelijk minnaar van automaten ben, voorzoo ver zij mij zonder bon iets verschaf fen, dat mijn gehemelte streelt en mijn maag vult, heb ik den laatsten tijd van dubbeltjes en kwartjesnood in droefheid doorgebracht. Vroeger; was daar altijd nog iets op te vinden. Als je maar een kwartje had dat pas te, boorde je er een gaatje in, haalde daar een touwtje door en dan kon je, na je versnapering in ontvangst te hebben genomen, je kwartje weer netjes terugtrekken. Al was daar dan ook bij de volmaakte automaten der laatste jaren geen sprake meer van. Maar nu sta ik met mijn kwartje voor de gleuf en het wil er niet in. Daar sta ik nu met mijn nieuwe kwartjes en dubbeltjes en mijn maag ver draagt het niet te wachten tot er 6000 rijen loket-automaten en ongeveer 20.000 lade-automaten zoodanig ver anderd zijn, dat mijn nieuwe munten erin kunnen. Het zou dunkt mij. een voudiger zijn geweest de munten wat klejner en dunner te maken. Maar misschien kan dat nog. Er behoeft slechts een verordening te komen, waarbij de houders van kwartjes en dubbeltjes worden verplicht deze dingen plat te slaan en er een randie af te knippen. Dan zijn wij in één dag klaar. En dan consumeeren wij weer slaatjes en sambal zonder bon. PASTOOR WILLEM SMULDERSt Gisteren is op 62-jarigen leeftijd over leden de zeereerw. heer W. H. A. Smul ders, pastoor te Ooy en Persingen (bij Nij megen). Ook in Leiden en omgeving zal deze doodstijding op velen diepen indruk ma ken, omdat velen den overledene hebben gekend, niet persoonlijk hoewel hij vaak in Leiden is geweest voor familiebezoek ipaar uit zijn verzen, zijn tooneelspelen. Zijn voor opvoering geschreven' werken zijn: De Hemelsche Altaarwacht, zeg- en zangspel; De Verloren Zoon, bijbelsch dra ma; De Barmhartige Samaritaan, bijbelsch drama; Maria's Zeven Vreugden, oratorium; bewerkingen van de mysteriespelen, de eerste en de zevenste Bliscap van Maria. En al deze werken zijn opgevoerd en met heel veel succes. Het allermeest „De Hemelsche Altaarwacht", waarvan onge twijfeld velen in Leiden en omgeving zich herinneren de schoonheid van zuivere zeg ging en fijn gevoel. Zonder eenige opdrijving kan worden verklaard, dat Willem Smulders door zijn zeg- en zangspelen, zijn bijbelsche drama's het gemoedsleven van velen heeft veredeld. Wij leven vlug en zijn het misschien al vergeten, dat een kwart eeuw geleden het peil van een spel als dat van „De Hemel sche Altaarwacht" voor de overgroote meerderheid van katholieke uitvoeringen in stad en dorp iets ongekends was. Wil lem Smulders heeft velen een tot dan toe hun onbekende schoonheid geopenbaard. Hij heeft het volk geschonken die eenvou dige en zuivere poëzie, welke' evenzeer volwassenen als kinderen ontroert en even zeer door ontwikkelden als door ongelet- terden wordt gewaardeerd en genoten. Behalve de genoemde werken heeft Wil- lem Smulders verzen geschreven o.m. voor Van Onzen Tijd en De Beiaard en in zijn „Cantica Graduum". In dit werk Cantica Graduum beteekent Trapgezangen be zingt de jeugdige dichter zijn opgang naar het heilig Priesterschap; er is in 1935 een onveranderde herdruk van verschenen met een inleiding van Anton van Duinkerken. Anton van Duinkerken zegt o.m. in deze inleiding: „Dit eenvoudig uitspreken der gevoelens van den seminarist, in een taal, de door de liturgie van de Heilige Kerk. door de beeldspraak der Evangeliën en door de verskunst van Vondel beïnvloed is, werd het wezen van zijn dichterschap. Naar het onderwerp is, voorzoover mij be kend, deze bundel eenig in Europa. Naar den vorm past hij in de dichterlijke over levering zich aan bij de poëzie van Ed"ard Brom, kapelaan Binnenwiertz en Felix Rut ten en is hij een der zuiverste voortbrengse len van deze School". Het werk van den overledene priester dichter is van blijvende waarde, omdat wat zuiver gevoeld en eenvoudig gezegd is-zijn beteekenis blijft behouden. W. H. A. Smulders werd in 1879 te Ros malen geboren; hij studeerde op de semi naries St. Michel-Gestel en Haaren, werd prfbster gewijd in 1904, was kapelaan te Made, Tilburg en Boxtel en sinds 1925 pastoor te Ooy en Persingen.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1