ZATERDAG 24 JANUARI 1942 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Hoofdredacteur.Th. Wtimer, Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. GeUe. Lelden. Red. Stad en Sporfc M. Zonderop. Lelden. Red. Omgeving: L. Rooien, ^elden. Red. Letteren en Kunst: Pr. Schoeiden. Lelden. l WEERBERICHT ZON is OP- en ONDtKGANG. - Zon onder 6.11 uur Zaterdagavond. Zon op 9.33 uur Zondagochtend.' Zon onder 6.12 uur Zondagavond. Zon op 9.32 uur Maandagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN. 24 Januari: De maan komt Zaterdagmid dag om 12.57 uur op en gaat Zondagnacht om 3.15 uur onder. 25 Januari: De maan komt Zondagmid dag om 1.23 uur op en gaat Maandagnacht on. 4.17 uur onder. 26 Januari: De maan komt Maandagmid dag om 1.53 uur op een gaat Dinsdagmor gen om 5.14 uur onder. 27 Januari: De maan komt Dinsdagmid dag om 2.28 uur op en gaat Woensdag morgen om 6.10 uur onder. 28 Januari: De maan komt Woensdag middag te 3.07 uur op en gaat Donderdag morgen om 7.02 uur onder. 29 Januari: De maan komt Donderdag middag om 3 44 op en gaat Vrijdagmorgen om 7.50 uur onder. it- Januari: De maan komt Vrijdagmid dag om 4.47 uur op en gaat Zaterdagoch tend om 8.31 uUr onder. BROODRANTSOEN WORDT NIET VERMINDERD. De thee komt binnenkort. Bij de opening van de tentoonstelling „Voeding in dezen tijd" te Middelburg heeft de directeur-generaal van de voed selvoorziening, ir. Louwes, ongegronde ge ruchten over vermindering van rantsoenen welke den laatsten tijd de ronde doen, ter sprake gebracht. Lr. Louwes zeide o.a. dat de geruchten volgens welke het broodrantsoen binnen kort zou worden verminderd als volkomen ongegrond van de hand moeten worden gewezen. In verband met de in omloop zijnde geruchten aangaande de aardappel positie deelde spr. mede, dat op het oogen- blik geen aanleiding bestaat tot eenige on gerustheid. Het stopzetten van levering van winteraardappelen voor opslag is alleen een kwestie van beleid geweest. In verband met de voor Kerstmis in uitzicht gestelde thee deelde spr. mede, dat deze weldra komt. He't uitstel houdt uitsluitend verband met de verdeeling der thee over alle ge meenten des lands. WEER 250 GR. PEULVRUCHTEN. Bon 05 aardappelen en 135 peulvruchten verlengd. In verband met de mogelijkheid, dat nog niet alle houders van toeslagkaarten voor zwaren en zeer zwaren arbeid de voor het koopen van aardappelen aangewezen bon nen 05 hebben kunnen gebruiken, wordt de geldigheidsduur van bon 05a en 05b van de aardappelkaarten verlengd tot en met Za terdag Januari a.s. Uit den aard der zaak is daarnaast voor de distributie van 25 Januari tot en met 31 Januari a.s» een ftieu- we bon voor het koopen van aardappelen aangewezen, n.l. bon 06a en 06b. Aangezien het voorts niet mogelijk is ge bleken alle detaillisten tijdig in het bezit te stellen van een voldoende hoeveelheid peulvruchten, zoodat nog niet ieder deze heeft kunnen betrekken op bon 195, wordt dé geldigheidsduur van bon 195 van de bonkaart algemeen verlengd tot en met Zaterdag 21 Februari 1942. Voor de distributieperiode van 25 Ja nuari tot en met 21 Februari a.s. wordt we derom een rantsoen van 20'gr. peulvruch ten beschikbaar gestéld. De bon, welke recht geeft op het koopen van dit rantsoen, zal nog nader worden aangewezen. TUINDERS EN TUINARBEIDERS ONTVANGEN EXTRA BROODRANTSOEN Het Centraal Bureau van Tuinbouwvei lingen in samenwerking met den Tuin- bouw-voorlichtingsdienst der directie van den Landbouw heeft na besprekingen met de betrokken autoriteiten bekerkstelligd, dat aan tuinders en tuinarbeiders boven 16 jaar binnenkort een dubbel brondrant- soen zal worden verstrekt. Er is thans een afzonderlijke regeling getroffen voor de bedrijven waarin de vroege teelt wordt beoefend en de arbei ders zullen reeds met ingang van 1 Februari in het genot worden gesteld van het dub bele broodrantsoen, naast het extra halve rantsoen aardappelen, vleesch en vet. Voor degenen, die in de bedrijven wer ken met later oogsttijd zal het extra rant soen ingaan op 15 October. Als minimum bedrijf voor verkrijgen van de extra kaart is 500 M.2 aangegeven, waarvoor de betrokken Rijkstuinbouwcon- sulent een verklaring moet afgeven, bene vens over de soort van het, bedrijf. PERSONEEL LUCHTBESCHERMING. Extra week loon. Öp verzoek van den Ned. Bond van Per soneel in Overheidsdienst hebben, naar de Persdienst van het N.V.V. meldt, de auto riteiten besloten om aan het personeel, voor zoover dit op. 1 Augustus 1941 in dienst bij den luchtbescherming was en behoort tot de vaste kern van deze diens ten, alsnog een extra week loon uit te kee- ren. Hoewel aanvankelijk de autoriteiten op het standpunt stonden, dat de loonen van het luchtbeschermingspersoneel zijn geba seerd op het particulier bedrijf en dus niet voor de verhooging, die aan het overheids personeel is toegekend, in aanmerking kwamen, is nochtans aan het verzoek van het hoofdbestuur van genoemdên bond voldaan. HOE NAAR, MIJNHEER Ja mijnheer, ik voel met u mee. De tij den zijn moeilijk en ik vraag mij af hoe u ze door moet komen, nu u 's middags maar 2 of hoogstens 3 borrels kunt krijgen, ter wijl uw sigarenwinkelier u dagelijks slechts vijf sigaren van 60 cents per stuk kan le veren. Neen, over uw hamstervoorraad praten wij niet, want die zal wel denzelfden weg opgaan als uw zilvergeld, dat u zoo zuinig had opgespaard en dat u nu toch moet uit geven. Voeg daarbij nog het feit, dat u zelfs niet eens rustig naar den Engelschen zender kunt luisteren-,- dan zal een ieder het met u eens zijn, dat u nare tijden beleeft en dat terwilie van een vaderland, waar u zelfs geen behoorlijke vacantie kon doorbren gen vanwege uw rang, stand en positie en van een volk, waarvoor u zich eerder schaamde dan dat u er trotsch op was. Höe naar, mijnheer, dat zelfs u met die tram naar de stad moet, omdat uw „wa gen" gevorderd werd. Ja, en hoe is het mogelijk dat er „lui" zijn die meenen, dat deze verschrikkingen noodig en onafwend baar zijn en overwonnen moeten worden, terwilie van de toekomst van dit land. En toch mijnheer, de tijd, dat menschen zooals u het voor het zeggen hadden is voorbij. Het woord is nu aan hen die lief de voelen voor hun land, die er trotsch op gaan Nederlander te zijn, die begrijpen dat een nieuwe toekomst veroverd moet wor den en dat zij offers hebben te brengén, zich daarvoor zelfs hebben in te zetten. Het woord is thans aan mannen van het slag, dat nu met de wapenen in de vuist in het Oosten strijdt tegen de bolsjewisten. Natuurlijk mijnheer, dat is niets voor u, maar gelukkig zijn er nog duizenden flin ke kerels in ons land, die er anders over denken en die zich zullen aanmeldqp bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland", Koninginnegracht 22 te 's Gravcnhage. STADSNIEUWS Kou - Griep- Pijn Door bun kou, koorls en pijnuitdrij- rende werking helpen* hierbij altijd ▼eiiig en vlug een poedor of cachet van Mjjnhardt te Zeist, Mijn hardt'» Poeders per stuk 8 cent. Doos 45 cent. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes". Doos 10 en 60 ct. 3889 DE SPOORBIO. Als men op den trein moet wachten. Den reizigers, die lang op. Juin trein moeten wachten, staat binnenkort een aan gename tijdpasseering te wachten in den vorm van een bioscoop, die in een spoor wegwagon zal worden ingericht, zoo meldt het „U. D.". Men heeft deze nieuwe uitvin ding bereids den naam „Spoorbio" gege ven. Een speciaal passagiersrijtuig van de Nederlandsche Spoorwegen is reeds ver bouwd en voorzien van een cabine en een' projectiescherm. In dezen wagon zullen doorloopende voorstellingen worden gege ven van korte films, die tezamen onge veer twintig minuten duren. Exploitant is de heer W. Korsmit uit Amsterdam. De „Spoorbio" zal achtereenvolgens op verschillende stations verschijnen en daar eenigen tijd gestationneerd blijven. Het Centraal Station te Utrecht komt het eerst aan de beurt. GEMENGDE BERICHTEN DÓODEL1JKE AANRIJDING IE ZAANDAM i Een 53-jarige Zaandamsche wielrijder is vanmorgen op de Houthavenkade aldaar ge grepen door den volgwagen van een langs hem rijdenden kolenwagen. Met een sche delbreuk werd de man opgenomen. De ont boden G. G. D. k9n slechts den dood con- stateeren. DADER VAN KERKDIEFSTALLEN GEVAT. Roofoverval in Bredasche kerk opgehelderd. De Bredasche recherche heeft een mooi resultaat weten te boeken, door den dader van een brutale inbraak en overval in de St. Antoniuskerk reeds binnen 24 uur te vatten. De aangehoudene is de 25-jarige zwerver N. D„ afkomstig uit Kerkrade. De man viel bij het verhoor door de mand en legde een volledige bekentenis af. Hij ver telde o.a. uit vrees voor verraad de 52- jarige mej. H. neergeslagen te hebben. De slag was zoo hevig geweest, dat hij meen de mej. H. gedood te hebben. D, bleek overigens na de eerste daad in de St. An toniuskerk de kerk op den Ginnekenweg te zijn binnengegaan, om daar een offer blok te lichten. Er is bovendien ook aan het licht gekomen, dat de man 2 zilveren doosjes uit de sacristie van de Sint Anto niuskerk heeft gestolen. Een ervan had hij reeds kunnen verkoopen voor f 12.aan een zilversmid te Breda. In zijn zakken bevonden zich nog verschillende voorwer pen, blijkbaar eveneens van diefstal af komstig. Het vermoeden bestaat daarom, dat hij nog meer kerkdiefstallen op zijn geweten heeft. prrerURKiTBM' NEDERLANDSCHE BIOSCOOPBOND. Op 22 Januari j.l. Is den heer H. M. van Triet eervol ontslag verleend als' voorzit ter van den Nederlandschen bioscoopbond. Met ingang van denzelfden datum is als opvolger benoemd de heer G. J. Teunis- sen. (Polygooo-LoemkeA BESLUITEN VAN DEN BURGEMEESTER OVERDRACHT HAARLEMMER TREKVAART AAN VOORHOUT. Tol bij het „Leidsche Hek" zal verdwijnen. In verband met het tertiaire wegenplan is het wenschelijk gebleken aan de ge meente Voorhout in eigendom, beheer en onderhoud over te dragen het gedeelte van den Haarlemmertrek'vaartweg (plm. 2.48 k.m.), dat in haar gebied is gelegen, en in beheer en onderhoud het gedeelte van dien weg, gelegen tusschen de grens van Voor hout en de Poelbrug in de gemeente Sas- senheim (plm. 0.38 k.m.). Het is de bedoe ling van Voorhout dezen weg te verbeteren en dwars door- de landerijen een verbin ding te maken met de tunnel onder den rijksweg den HaagAmsterdam. De daar voor benoodigde grond is eigendom, van J. Bouwmeester, pachter van de aan Lei den toebehoor en de gronden langs den Haariammertrekvaartweg. Met Voorho-ut is overeènstemming ver kregen over de volgende regeling: Leiden' betaalt aan Voorhout als afkoop van de onderhoudslast van den weg een bedrag varaplm. 6435.zijnde 15 maal de jaar- lijksche bijdrage van f 150.per k.m. voor een weglengte van plm. 2.86 k.m. Voorts draagt "Leiden zorg voor het opheffen van de landtol bij het „Leidsche Hek" en de slagboom bij de Postbrug. Ten slotte zijn door Leiden de onderhandelingen met ge noemden Bouwmeester gevoerd over de grondruiling, noodzakelijk voor de afsnij ding van een gedeelte van den weg ter verkrijging van een betere aansluiting op de tunnel in den rijksweg. De kosten van deze' ruiling komen, behoudens een bijdra ge van Leiden ten bedrage van 1000. geheel ten laste van Voorhout. Ook de onderhandelingen met J. Bouw meester hebben tot overeenstemming ge leid. De gronden, die Voorhout voor de afsnijding noodig heeft, gezamenlijk groot plm. 31 aren, 15 centiaren, worden geruild tegen een strook grond langs den Haar- lemmertrekvaartweg, ter groote van plm. 15 aren, 91 centiaren, terwijl Bouwmees ter al zijn rechten, zij het erfpacht of an dere, op een daaraan i aansluitende strook grond, groot plm. 22 aren, 25 centiaren, opgeeft. Aan Bouwmeester wordt een be drag van 4500.—, waarvan de gemeente Leiden, gelijk gezegd, f 1000.voor haar rekening neemt, uitbetaald. De concessie voor het hebben van een slagboom op den. Haarlemmertrekvaart- weg vervalt bij het teekenen van de akte van ruiling. Tenslotte dient de wegtol tegenover den Rijnsburgschen Vliet bij het „Leidsche Hek" in den Haarlemmertrekvaartweg on der de gemeente Oegstgeest met ingang van 1 Februari 1942 te worden opgeheven. Een en ander heeft de burgemeester vastgelegd in een'besluit. VERPLEEGGELDEN GESTICHTEN. Ter dekking van het op de begrooting van de gestichten „Endegeest" c.a. voor 1941 geraamde tekort besloot de Gemeen teraad op 7 April 1941 tot een verhooging van den verpleegprijs van het gesticht „Endegeest" met f 40.en van het kleed geld voor die inrichting met f 10.per jaar, als gevolg waarvan de verpleegnrijs tot 680.en het kleedgeld tot 30. per jaar steeg; daarentegen bleven van de afdeeling „Voorgeest" de verpleegprijs 620.en het kleedgeld 20.onge wijzigd. Aangezien ook de bedrijfsbegrooting voor 1942 met een aanzienlijk tekort sluit èn ook .nu weder het grootste gedeelte van dit tekort slechts door tariefsverhooging. kan worden gedekt, heeft het gemeentebe stuur tijdig met het provinciaal bestuur' omtrent een verhooging van de verpleeg - prijzen overleg geoleegd. Het resultaat daarvan is, dat de Commissaris der Pro vincie heeft bericht zich te kunnen ver eenigen met een verhooging van de ver- pleegprïjzen van „Endegeest" en „Voor geest" met rond f 20.per jaar en per patiënt, ingaande 1 Januari 1942, terwijl de Commissaris mede de toezegging deed, dat, indien in den loop van 1942 mooht blijken, dat de verhoogde verpleegprijzen ontoereikend zijn om een sluitende exploi tatie te verkrijgen, de gelegenheid bestaat het tarief voor het vervolg van dat jaar verder te verhoogen. Tenslotte deelde de Commissaris mede het op prijs te stellen, indien van deze tariefswijziging gebruik werd gemaakt, om den tot dusver gelden den jaar- en kwartaal verpleegprijs te doen vervallen en te volstaan met een dagver- pleegiprijs, welke dan na de bovenbedoelde verhooging (het kleedgeld niet inbegrepen) voor „Endegeest" f 1,92 en voor „Voor geest" 1,76 zou kunnen bedragen. Zich met oen en ander vereen igende, heeft de Burgemeester de verordening, waarin deze materie is geregeld, met het bovenstaand^ in overstem ing gebracht. Benoeming hoofd eener U.L.O.-schooL Ten einde te voorzien in de vacature van hoofd der Jongensschool v ULO-, welke is ontstaan tengevolge van het aan den-heer M. van Rijswijk verleend eer vol ontslag, heeft de burgemeester den heer M. Bijpost, hoofd eener openbare school voor uitgebreid lager onderwijs te Heerenveen, tot hoofd van de Jongens school voor U.L.O. benoemd. Tijdelijk leerares H. B. S. voor Meisjes. De burgemeester heeft tot wederopzeg- gens, doch uiterlijk voor den verderen duur van den cursus 19411942, de aan stelling aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes en aan het Gymnasium van mej. J. M. 's Jacob, tot tijdelijk leerares in het Nederlandsch, bekrachtigd. Benoeming onderwijzer openbare lagere school. De Burgemeester heeft den onderwijzer aan de o.l. school aan het Schuttersveld, J. C. Bartelsman overgeplaatst naar de o.l. school aan de Duivenbodestraat. Tijdelijk leeraar H.B.S. De- burgemeester heeft tot wederopzeg- gens, doah uiterlijk voor den verderen duur van den cursus 19411942, de aan stelling aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarige cursus van Dr. E. W. Schallen- berg tot tijdelijk leeraar in het Neder landsch bekrachtigd. Kruidenierswinkels Dinsdaggesloten. Een aantal der belangrijkste vertegen woordigers van de groep winkeliers in kruidenierswaren, comestibles, enz. heeft den Burgemeester vergunning gevraagd hun zaak op Dinsdagmiddag na 1 uur te mogen sluiten, teneinde aan hun personeel gezamenlijk den verplichten vrijen halven dag te kunnen geven en zich op dien mid dag rustig aan de omvangrijke administra ties te kunnen wijden. Dit verzoek kan niet worden toegestaan aan een gedeelte van deze groep winkeliers. Wel is het krachtens art. 6 van de Winkelsluitings wet mogelijk te verbieden een bej^alde groep winkels een bepaald en hal ven werk dag per week voor het puibliek geopend te hebben. Bij verordening zou mitsdien kun nen wordien vastgesteld, dat alle kruide nierswinkels op Dinsdag na des namid dags 1 uur gesloten moeten zijn. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland, door den Burgemeester om advies gevraagd, heeft onder alle bij het Handelsregister ingeschreven 'kruide niers een enquête gehouden over de vraag, of een dergelijke maatregel wordt ge- wenscht. Een behoorlijke meerderheid, n.l. 67 J4 pet, heeft deze vraag bevestigend be antwoord. De Kamer adviseert een slui tingsverbod op Dinsdagmiddag in te vqe- ren. Het (is wenschelljk v-an een verbod, als het onderhavige, uit te'sluiten de Dinsda gen van de weken, waarin erkende feest dagen (1 Jan, 2de Paaschdag en 2e Pink- sterdag, Hemelvaartsdag, Kerstdagen, Leidens Ontzet) vallen. In verband met het bovenstaande heeft de burgemeester op 18 December 1941 een besluit genomen van bovengenoemde strek king. Toeslag pensioenen. Met'ingang van 1 Januari 1920 werd op de vóór 1 October 1917 door de gemeente toegekende pensioenen een bijslag ver leend van 40 pet. en op die,welke nè ge noemden datum doch vóór 1 Januari 1919 zijn toegekend een bijslag van 30 pet. De' desbetreffende verordening verviel 1 Jan. 1921, dooh werd telkenjare bij besluit van den Raad voor den. tijd van één jaar ver lengd. Bij raadsbesluit van 30 December 1940 werd de bijslag gedurende het jaar 1941 toegekend. Oo-k voor het jaar 1942 dient, overeen komstig de thans geldende, bepalingen, de bijslag weer op de desbetreffende pensioe nen te worden verleend. In verband hiermede heeft de burge meester besloten, deze bspalihg ook voor 1942 te doen gelden. IJsbestrijding op de vaarwegen. Evenals in December 1940 is van de Ver- eeniging tot IJsbestrijding, gevestigd te Leiden, een verzoek ingekomen om de ge meente te doen deelnemen in het door haar op te richten fonds ten behoeve van de ijs- bestrijd inig op de vaarwegen in en om Lei den gedurende het winterseizoen. Het fonds zal thans 5.000.bedragen, bijeen te brengen door de gemeenten in het gebied van de Kamer van Koophandel van Rijnland. Het beaTag voor Leiden is wederom bepaald op 1.865.over welke garantiesom slechts zal worden beschikt wanneer er inderdaad onkosten zijn ge maakt. Vorig jaar had de gemeente 33 pet. van het g-egarandeerle bedrag of 708.80 te betalen, waarvan de Lichtfabrieken 500.voor hun rekening namen. De Burgemeester heeft een zelfde be sluit genomen als verleden jaar geno men is. Verkoop grond. De burgemeester heeft besloten, behou dens goedkeuring van den Commissaris der Provincie te verkoopen: lo. aan G. F. E. Kiers, te Leiden stroo- ken grond nabij de de Gtfselaarstraat, ter gezamenlijke opervlakte van, plm. 130 M2.; 2o. aan P. Koning, te Leiden een strook grond nabij de de Gijeelaarstraat, ter. op pervlakte van plm. 75 M2., een en ander voor den prijs van 8.per M2., met ves tiging van het servituut, dat de strooken grond niet anders dan als tuingrond mo gen worden gebruikt en voorts onder de by dit besluit behoorende voorwaarden. Onbewoonbaarverklaringen. Van de 51 bij raadsbesluit van 19 De cember 1938 onbewoonbaar verklaarde wo ningen, werd bij raadsbesluit 'van 16 Juni j.l. voor 17 woningen de termijn van ont ruiming verlengd tot 3 Januari 1942. Van deze 17 wooiingen zijn er thans nog 12 be woond, zoodat voor deze de termijn van ontruiming opnieuw dient te worden ver lengd. De burgemeester heeft daartoe be sloten. Bioscopen Tfianon „FRaULEIN DOKTOR". Dit Fraulein Doktor is een leerares ep haar discipelen bevinden zich nog heelé- maal onder aan de ladder van de weten schap. Zij geeft les aan de „Sextaner"; wij zouden zeggen: aan de broekjes van de eerste klas, die nog in begeestering gera ken voo- Winnetou en Old Shatterhand, u weet \v<\ uit die gezellige Indianenverha len. Zij geeft eigenlijk les in rekenen, maar als er een vroege vlinder de klas in komt vliegen, lijkt het wel een zangles. Door eqn ongeval kan de leeraar in de ma thematiek in de hoogste klas geen les ge ven en dat vlak voor het eind-examen! Nu moet Fraulein Doktor zijn klas waarne men. Geen wonder, dat de groote kerels uit de hoogste klas allesbehalve ingenomen zijn met dat juffie uit de „kleuter klas", zij voelen zich aan de heidenen overgele verd. Maar als Jenny Jugo een Fraulein Doktor uitbeeldt, weet men, dat dit leera- resje geen katje is om zonder handschoe nen aan te pakken. Het duurt dan ook niet lang, of zij heeft de sympathie ep bewon dering van al haar groote klungels. Maar heeft zij nu ook de sympathie van den lee raar, die zij heeft moeten vervangen? 't Is al spoedig te zien. dat zoowel de leeraar als de leerares zich tot elkaar aangetrok ken voelen, maar zij zijn beiden kantige fi- euren, die zich-niet gauw gewonnen geven» Dit liefdesspel heeft dan ook veel van een duel tusschen kat en hond en nas heele- maal op het einde van het filmverhaal, geeft het katje zich gewonnen. Overtuigend, is die plotselinge ommekeer niet, maar daarvoor is nu eenmaal zelfs een vrouwe lijke doctor in de mathematica een onbere kenbare vrouw. HeLis overigens een char mante en amusante film, door Jenny Jugo en Albert Matterstock vlot en vol humor gespeeld. Vóór de pauze gaat o.a. een filmpje van eenige folkloristische gebruiken in Neder land, zooals het midwinterblazen, een Bra- bantsch gildefeest. ringrijdérij enz. In Bra bant houdt men zich in dit opzicht nog het best, de boerenringrijderij is daarentegen niet het fraaiste tafreel van deze interes sante filmreportage. H. Geise. Lido. intriges. Willy Fritsch, Liane Haid en Ida Wüst spelen de hoofdrollen in de amusante film „Intriges", waarin het verhaal gegeven wordt van een meisje, bediende in een kuuroord, dat „ontdekt" wordt door een jongeman. Ondanks verschil van stand be mint hij het jongemeisje en zij beantwoordt deze liefde. Zij komt later evenwel in moei lijkheden, die den minnaar doen veronder stellen, dat zij het niet zoo nauw neemt met de regelèn der liefde en hij breekt met haar. Natuurlijk zijn dergelijke misver standen er om opgehelderd te worden en zoo gaat het ook hier. Alles komt weer in het reine en de beide gelieven worden een gelukkig paar. Willy Fritsch speelt hier met nog steeds dezelfde verve, Liane Jlaid blijft de aan trekkelijke figuur en- Lda Wüst is de on verbeterlijke optimiste, mannen- en vrou wenkenner tegelijk. M. Zonderop. Luxor. DE SCHANDVLEK. De echtgenoote van een begaafd kunst schilder was een zeer hoogstaand en sterk karakter, want menigeen zou bezweken zijn onder de last, die haar op de schou ders werd gelegd. Zij verloor haar man dat was op zich reeds erg genoeg viel bovendien in handen van een afperser, die iets van haar man wist, wat wij niet ver der zullen vertellen. De weduwe werd zoo in 't rauw gedreven, dat zij den afperser doodschoot, veroordeeld werd en na haar gevangenschap uit de maatschappij werd gebannen. Er waren zeer verzachtende omstandigheden de toeschouwer bij dit drama kent ze doch de rechtbank pech de volksmond hield daar rekening mede. De weduwe was er -niet toe te bewegen, de schandvlek van haar man te openbaren. Op deze gegevens is een film gebouwd, die door het spel van Olga Tschehowa gedra gen wordt. De toeschouwers leven geheel mede met haar droevige ervaringen, doch deelen ook in de vreugde, wanreer de „schandvlek" wordt uitgewischt. Een film met overvloedig sentiment en een span nend verloop. In het voorprogramma een filmpje, waar- In de schade, die slechte tanden en kiezen aan -de gezondheid toebrengen, overtui gend wordt voorgesteld. Degenen, die het filmpje zagen, zullen niet verseten hun tanden te poetsen! L. Roozen. Casino ONDER GELE VLAG Waar Hans Albers op het witte doek pa radeert, kan men verzekerd zijn van een serie wilde avonturen, vele minneree da mes, doodsverachting in doodsgevaar en wat dies meer zij. Hans Albers is de Douglas Fairbanks van de Dujtsche- film met dit verschil, dat hij zich nog wat meer om de dames be kommert dan zijn Amerikaansche colle ga's. Ook in de film „Onder gele vlag" is dit weer het geval. De gele vlag is de quafantaine-vlag. Het schip, dat Hans Al bers meevoert, heeft een matroos, die sterft aan longenpest. Het schip moet in quarantaine in San Luis Rei en de direc teur van het qlarantainestation, die al ja ren geen schip meer heeft gezien, is niet van plan het gezelschap passagiers, waar van de dames hem het meest aantrekken, weer zoo gauw los te laten. Hier beginnen de avonturen van Hans Albers, die eerst tracht te ontvluchten, omdat hij mee moet met een expeditie naar het binnenland. Hij wordt er echter weer aan boord' gehaald, bevrijdt een jongedame uit de handen van den directeur, door eenvoudig 'n deur in te loopen. En er gebeurt natuurlijk nog heel wat meer. De kern van de film Is echter, dat men hem bij het geneeskundig onder zoek verwisselt met een ander. Er worden namen verwisselS en nu meent Hans Albers, dat hij nog slechts een half jaar te leven heeft. Hij slaat op een geweldige manier aan het boemelen met enkele .Spaansche schoonen, wint aan een speel bank door op no. 13 té zetten zooveel,, dat hij nauwelijks in een half jaar kan opmaken en als men hem wil berooven, slaat de doodzieke met één vuist nog gauw een stelletje caballeros knock-out U ziet: Hans Albers op zijn best. Al munt de film dr ook niet uit door originaliteit, men krijgt een overvloed van avontuur en bra- vour. - Vooraf gaan de oorlogsjournaals en bin- nenlandsch nieuws. Fr. Schneiders. Rex LUMPACI VAGABUNDUS. Moraal van deze vroolijke, dolle film voor alle munten-oppottende lieden: geld maakt niet gelukkig; het ware geluk ligt in de vrijheid. En niet erg nieuwe en niet bijster origineele waarheid, die echter door den vaardigen regisseur Geza von Bolvêry met medewerking van het trio RuhmannHör- bigerHolt tot een dolkomische geschie denis is verwerkt. Het begint vrij geheim zinnig, ergens in de onderwereld, waar de mysterieuze Lumpaci Vagaburdus van een paar oude tooverkollen permissie kriigt drie man als proefkonijn te gebruiken. En die drie, Draad de kleermaker, Lijm de schrijnwerker en Pikdraad de schoenma ker voelen plotseling dat de voeten ge maakt zijn om er de wijde wereld mee rond te zwerven en trekken er gedrieën op uit, hun neus achterna. Ze leiden een lus tig leventje van veel zingen en nog meer drinken, zonder een cent op zak, alleen ge wapend met een lichtrir.nig_ zwerversopti- misme en een grenzelooze vindingrijkheid. Totdat hun het groote ongeluk overkomt: ze trekken de hoofdprijs uit een loterij. Het geld wordt eerlijk verdeeld en ze gaan uit elkaar. Na precies een jaar ontmoeten zij elkaar volgens afspraak in hun stam kroeg en dat brengt het gelukkig e:nde voor alle drie: Draad en Lijm gaan verder hun leven slijten als eerzame huisvaders, maar Pikdraad zwaait zijn bundeltje op de schouders en trekt zingend, samen met Lumpaci Vagabundus, weer de wijde we reld in, de zon tegemoet. G. Boumar.s.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2