DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Stormachtige Japansche opmarsch naar Singapore DUITSCHLAND Momentje Nieuwe bonnen VRIJDAG 23 JANUARI 1942 33ste Jaargang No. 10158 Ccid&clieSoii/fca/nt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. Giro 103003» Postbus 1L Een derde front in Burma DOOR DE ENGELSCHE STELLINGEN HEEN GEBROKEN. Naar de „Tokio Asahi Sjimboen" van het front op Malakka meldt, zijn de Japansche strijdkrachten, die langs de Westkust op rukken, door de vijandelijke stellingen heen gebroken- en bevinden zich in storm- achtigen opmarsch naar Singapore. In midden-Johore blijft de vijand nog hardnekkig tegenstand bieden. De „Yomioeri Sjimboen" meldt, dat ver dere doeltreffende luchtaanvallen op Sin gapore zijn gericht, waarbij gisteren 12 Hurricanes zijn neergeschoten. Nadat de Japansche strijdkrachten de vijandelijke troepen bij het plaatsje Labis aan den voornaamsten spoorweg naar Sin gapore gelegen op 50 K.M. ten Z.O. van Gemas hadden verslagen, zijn zij Woens dag tot een punt op acht kilometer ten Zuiden van Labis opgerukt. Zij achter volgden de overblijfselen van de vijande* lyke strijdkrachten in samenwerking met andere afdeelingen, die een omweg heb ben gemaakt ten Zuiden van Labis tot Be- kol, gelegen op 15 K.M. ten Z.O. van Labis. Tijdens de totdusver uitgevoerde opera ties aan het Maleische front zijn op ver schillende stations, vooral langs den naar Singapore loopenden spoorweg in totaal 35 locomotieven en 1180 spoorweg wagons buitgemaakt. Hieronder bevonden zich, naar in een frontbericht wordt gemeld, voornamelijk goederenwagons, tankwa gons en andere speciale voertuigen. Te vens vielen verscheidene goederentreinen met levensmiddelen, kleedingstukken en oorlogsmateriaal in de handen der Japan ners, die onmidellijk door de Japansche troepen werden gebruikt. Vooral het buit maken van omvangrijke levensmid delen - transporten heeft, naar in genoemd bericht wordt, gezegd, reeds belangrijke gevolgen bij den vijand getoond, die tengevolge-van het uitblijven van de ravitailleering onder een groot gebrek gebukt gaat. DE JAPANSCHE ACTIE TEGEN BURMA. Volgens een extra-bericht van het Ja pansche "blad „Tokio Nitsji Nitsji" van het front aan de grens tusschen Thailand en Burma hebben de Japansche strijdkrach ten, die aan de N.-W.-grens van Thailand gereed stonden, in de ochtenduren van den 20en Januari de rivier de Salwein, die op deze plaats gedeeltelijk de grens tussóhen de beide landen vormt, overschreden. Dit beteekent, dat de Jap'anners met de ope raties tegen Burma een derde front heb ben geschapen, met het doel, in snellen op marsch den belangrijken Burma-weg ten Noorden van Rangoon af te scnijden. Te gelijkertijd worden daardoor alle vijande lijke strijdkrachten, die zich in het gebied van Moelmein en Rangoon ^en nog verder ten Noorden daarvan bevinden, van drie zijden bedreigd, namelijk uit Zuidelijke richting van Tavoy uit, ten tweede van Moelmein uit en ten derde door de boven genoemde operatie over. de rivier de Sal wein. Daarmede zou niet alleen de laatste mogelijkheid voor de levering van oorlogs materiaal aan Tsjoenking worden afgesne den, doch het zou den Britten ook onmo gelijk worden, troepen-verp^atsingen van Noord-Burma uit of uit het grenzende Noordelijke Chineesche gebied naar het Zuiden te doen geschieden. VERBITTERDE GEVECHTEN OP DE PHILIPPIJNEN. Over de gevechten op het schiereiland Bataan waren verscheidene dagen geen of slechts korte berichten ontvangen. Uit nieuwe berichten blijkt thans, dat de Ame- nkaansche artillerie, die bij de verdediging de belangrijkste rol speelde, terugtrekt op nieuwe stellingen, welke meer naar het Zuiden zijn gelegen. Aan beide zijden wordt met de grootste verbittering gevochten. De Amerikanen trekken overhaast en in wanorde terug naar de baai van Manilla. In de streek van de oorlogshaven Olon- gapo, in het Zuid-Oostelijke deel van de Soebis-baai, hebben de Japanners nieuwe ges'aagde landingen verricht. In weerwil van den vijandelijken tegenstand rukken zij naar het Zuiden op. Na zware gevechten, welke acht uur heb ben geduurd, hebben Japansche strijd krachten in den loop van gisteren Moron aan de Westelijke kust van het schier eiland Batanga, gelegen op ongeveer acht kilometer van de oorlogshaven Olongapo, welke, zooals bekend, reeds eenigen tijd geleden werd ingenomen. AUSTRALIë ROEPT ZIJN VLIEGERS TERUG. Het Australische orlogskabinet heeft be sloten. zoo meldt de „Melbourne Herald", het geheele Australische vliegerpersoneel terug te roepen. Deze manschappen zijn thans in dienst van het Engelsche-lucht- wapen. Het blad motiveert dit terugroepen met het Australië bedreigende gevaar. Dit gevaar stijgt voortdurend. Daarom kon het terugroepen niet langer uitgesteld wor den. Eerste vonken van oorlogs brand op Ned.-Indlë Naar de „Nitsjl-Nitsji" uit Saigon meldt, is te Batavia toegegevjen, dat nieuwe Japan sche strijdkrachten met succes aan land zijn gezet aan de Noordoostkust van Ne- derlandsch Borneo. Deze landing zou in de streek van Tara- kan zijn geschied. Het Japansche hoofdkwartier deelt me de: Japansche marinevliegtuigen hebben sedert 15 Januari bij aanvallen op strate gisch belangrijke steunpunten in Nedër- landsch-Indië 10 Nederlandsch-Indische vliegtuigen, waaronder 6 vliegbooten, neer geschoten of op den grond vernield. Zware schade werd toegebracht aan de vijandelijke 'vliegvelden. Tot de aangevallen punten behooren Ba- lik Papan op Borneo, Makassar, Palopa, Ko- lonedale en Kendari op Celebes, 'Ternate en Laboeha op de Halmaheira-groep en Ambon. Op 16 Januari hebben marinevliegtuigen de havens van Sabang en Medan op Su matra* aangevallen. Zij vernielden daar havenwerken en de den een schip van 2000 tbn in de lucht vliegen. Volgens officieele mededeelingen uit Batavia valt een prootere activiteit van de Japansche luchtmacht boven den Archipel waar te nemen, in het bijzon der langs de kust van Noord-Sumatra. Volgens een bericht uit Batavia geeft het legerbericht van Nederlandsch-Indië toe, dat het district der Minahassa n^a'harden strijd in handen is van de Japanners. De conferentie fe RIo In de gisteravond gehouden vergadering der bevoegde subcommissies der conferen tie van Rio kon nog geen beslissing bereikt worden over het nieuwe ontwerp inzake het verbreken der betrekkingen met de as- mogendheden. Officieus verluidt, dat de Argentijnsche regeering het "bemiddelingsvoorstel van de conferentie te Rio heeft aangenomen, vol gens welke het parlement yan iederen staat afzonderlijk moet beslissen over de vraag of de diplomatieke betrekkingen moeten worden verbroken. Uit Washington wordt gemeld, dat de tweede oorlogsmachtigingswet door de com missie van justitie is aangenomen en naar den Senaat is doorgestuurd. Roosevelt zal door deze wet bijna onbeperkte volmachten kijrgen om vliegtuigen, apparaten en uit rustingsstukken in beslag te nemen en om den productieleider Nelson te machtigen de oorlogsleveranties te controleeren op de gemaakte winsten. STRIJDT VOOR EUROPA Mislukte aanvallen op o m s lngelingsfront van Sebastopol HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 22 Januari. (D.N.B.). Het opperbevel der Duitsche weermacht jleelt mede: Op de Krim zijn verscheidene "vijandelijke aanvallen op het omsin gelingsfront ,van Sebastopol mislukt. Aan het Donetsfront en in den cen- tralen en den Noordelijken sector van het Oostelijke front duren de afweer- gevechten bij zwaren vorst voort. Tal rijke vijandelijke aanvallen werden afgeslagen. Eigen tegenaanvallen had den succes. Voor Leningrad zijn herhaalde uit- braakpogingen van de bolsjewieken mislukt. In de Straat van Kertsj hebben ge vechtsvliegtuigen een grooten Sow jet- koopvaarder met bommen beschadigd. Bij gewapende verkenningsvluchten boven dé wateren van Groot-Brittan- nië zijn voor de Noord-westelijke kust een koopvaarder van 6000 brt. en een steenkoollichter van 600 brt. tot zin ken gebracht. Voor de Zuidwestkust van Engeland is een groote koopvaar der door bommen beschadigd. Op een voor de Shetlands liggend eiland heb ben gevechtsvliegtuigen verscheidene voltreffers geplaatst op voor den oor log belangrijke installaties. In Noord-Afrika hebben Duitsch- Italiaansche pantsertroepen in een verrassenden aanval de voor onze stel lingen in Cyrenaica opgemarcheerde Britsche strijdkrachten aangevallen en teruggeworpen. De vijand trok zich ijlings terug in de richting van Age- dabia. Sterke formaties van het Duit sche en het Italiaansche luchtwapen grepen in in de geveëhten op den grond en bombardeerden concentra ties troepen en tanks van den vijand. Aan de Egyptische kust zijn opslag plaatsen der Britten in brand gewor-, pen. De vijand heeft in den afgeloopen nacht bommen geworpen op woonwij ken in het Noordwest-Duitsche kust gebied. De burgerbevolking leed geen verliezen. Militaire schade is niet ont- s'taan. Vijf van de aanvallende Brit sche bommenwerpers zijn neergescho ten. In den tijd van 11 tot 20 Januari heeft het Britsche luchtwapen 36 vliegtuigen verloren, waarvan 16 bo ven de Middellandsche Zee en in Noord-Afrika. In denzelfden tijd gin gen in den strijd tegen Groot Brittan- nië 16 eigen vliegtuigen verloren. HET ITALIAANSCHE NyEERMACHTSBERlCHT. Het italiaansche weermachtbericht van' gisteren mgakt het volgende bekend: In Cyrenaica zijn sinds gisteren gevech ten gaande tusschen gepantserde en gemo toriseerde Italiaansch-Duitsche formaties eenerzijds, die een aanval ontketenden, en vijandelijke afdeelingen. De luchtmacht van de As nam aan den .strijd deel om de actie te land te ondersteunen en trof ver scheidene malen hevig de terugtrekkende troepen, concentraties strijdmiddelen, stel lingen artillerie, opslagplaatsen en centra van ravitailleering. De Duitsche lucht macht bombardeerde vliegvelden en ha venwerken van het eiland Malta. Er bra ken eenige branden uit. Een Hurricane werd in een luchtgevecht neergehaald. Een vijandelijke aanval op Tripolis richtte geen ernstige 'schade aan. HET MIJNONGELUK IN FRANKRIJK Woensdagochtend heeft zich, zooals ge meld, in de mijn La. Chame (Frankrijk), een mijngasontploffing voorgedaan. Tot Donderdagavond had men 49 dooden ge borgen. Men hefeft nog slechts weinig hoop de nog in de mijn aanwezige mijnwerkers levend te kunnen bergen, zoodat het totaal van 80 tot 90 dooden verwacht kan wor den. Gasgeneratorcursussen door het geheele land In dezen tijd van schaarschte aan vloei bare brandstoffen is de gasgenerator, waar in vaste brandstof wordt verstookt, voor het motorverkeer als een redder in den nood gekomen. De anthraciet-, hout-, turf- en turfcokes-vergassers hebben het moge lijk gemaakt, een belangrijk deel van ons vervoer over den weg in stand te houden, dat anders tot stilleggen zou zijn gedoemd. Het valt echter niet" te ontkennen, dat de behandeling van den gasgenerator het rijden ermee, het fenderhoud ervan velerlei moeilijkhedenmeebrengt, in het bijzonder voor ongeschoolde krachten, en dat in verband daarmee een groote vraag naar technische voorlichting van het be dienend personeel is ohtstaan. Men heeft hier te lande op dit gebied sporadisch reeds verdienstelijk werk ver richt, doch er bestaat nog steeds behoefte aan instructie op grootere schaal in geor ganiseerd verband. Het is naar aanleiding daarvan, dat onder, auspiciën der hierna te noemen verkeersbonden, "edrijfsvereenigingen en andere belanghebbende organisa ties, en met volle medewerking van het bureau generatoren en tankgas, als de ter zake bevoegde overheids instantie, binnenkort een dertigtal tweedaagsclie cursussen in theoretische en practische gasgeneratorkennis door het geheele land heen zullen worden gehouden. De bedoelde instellingen zijn, in alfabetische volgorde: De Nederlandsche Toeristenbond A.N.- W.B.t de bond voor bedrijfsautoverkeer in Nederland (B.B.N.), de bond van automo bielhandelaren en garagehouders (B.O.V.- A.G.), dfe centrale commissie voor de op leiding tot autobestuurders, de eigen ver voerders organisatie (E.V.O.) de Neder landsche automobiel club (N.A.C.), de Ne derlandsche bond van autobusdlenstonder- nemers (N.B.A.), de Nederlandsche orga nisatie voor het beroeps/goederenvervoer langs den weg (N.O.B.), de Nederlandsche vereeniging van reinigingsdirecteuren, de Nederlandsche vereeniging van tramwegen eh autotransportdiensten (N.V.T.A.), en de Nederlandsche vereeniging „de rijwiel- en automobiel-industrie" (R.A.I.). ^toorts heeft de vereeniging van directies van nijverheidsscholen haar medewerking toegezegd inzake het b^chikbaar stellen van leslokalen en verleenen van bijkom stige faciliteiten. Het is de bedoeling, dat de cursus- .sen zullen worden gehouden in Alk maar, Amersfoort, Amsterdam, Arn hem, Assen, Bergen op Zoom, Breda, Dordrecht, Eindhoven, 's-Gravenhage, Groningen, Heerenveen, Hengelo, 's-Hertogenbosch, Leeuwarden, Lei den, Musselkanaal, Nijmegen, Rot terdam, Utrecht, Velseij, Venlo, Sit- tard en Zwolle. Zy zjjn in de eerste plaats voor chauffeurs bestemd, doch er wordt verwacht, dat ook vele mon teurs van moptagewerkplaatsen zich als deelnemer gullen opgeven. De uitvoering van het plan, onder aus piciën der genoemde 'instellingen, is opge dragen aan een „commissie gasgenerator- cursussen", waarvan het secretariaat is ge vestigd: Koninginnegracht 37, Den Haag (kantoor der N.A.C.), alwaar de insohrij- vingsvoorwaarden voor deelnemers aan de cursussen, inschrijfformulieren, en even tueel nog verder gewenschte inlichtingen, kunnen warden aangevraagd. Het is van het grootste belang, dat de genen, die een cursus in een eer bovenge noemde plaatsen wensohen bij te wonen, of door leden van hun personeel willen la- tep bijwonen, ten spoedigste van hun voor nemen doen blijken aan het secretariaat der „commissie gasgeneratorcursussen", opdat hun dan inschrijfformulieren kunnen worden toegestuurd, en de definitieve vaststelling van plaatsen, data, enz. zoo snel mogelijk kan volgen. Met den aanhang der cursussenserie op korten termijn kan het onwaarschijn lijke geval van geheel onvoldoende belang stelling voorbehouden worden gere kend. Engelsche bommen op Nederland Woensdagavond zyn verscheidene En gelsche vliegtuigen naar Nederland gevlo gen. Zij wierpen een groot aantal brisant- en brandbommen uit, die echter meeren- dtels in het open veld terecht kwamen zonder schade aan te richten. De secretaris-generaal van het departe ment van Sociale Zaken heeft aan de be sturen van de gesubsidieerde^ vereenigin- eën rpet werkloozenkas een rondschrijven gezonden, waarin hij mededeelt, dat overleg met de arbeidsinrpectie er toe heeft ge leid, dat in het vervolg geen vergunnin gen om 0 uur te werken meer zullen wor den gegeven, tenzij in uitzonderingsgeval- Jen. Voor zoover er thans nog arbeiders zijn, die feitelijk niet werken, in verband met ^er aan hun werkgever verleende vergun ning om 0 uren te werken, is goedgevon den, dat aan deze arbeiders uitkeering uit de werkloozenkas wordt verstrekt, zoodat uet ter zake bestaande verbod van 20 dezer af als vervallen kan worden beschouwd. Aangezien in het onderhavige geval niet kan worden gesproken van inkrimping van den normalen wekelijksclien werktijd in den'zin van de reglementen voor de werk lozenkassen, kunnen de betrokken a- Dciders als zoogenaamde „geheel werkloo- ztr." worden beschouwd. Ook aan de le den van die kassen, in welker reglementen geen regeling voor het verstrekken van uitkeering ingeval van inkrimping van ien normalen wekelijkschen werktijd voor. KÓmt, kan uitkeering worden verleend. HET NATIONALE PLAN Installatie van de vaste Commissie De vaste Commissie van den Rijksdienst voor het nationale plan, waarvan de be noeming in December jl. heeft plaats ge had, is dezer dagen door den president van den Rijksdienst, mr. dr. K. J. Frede- riks, geïnstalleerd. De heer Frederiks hield bij die gelegenheid een rede. De Rijksdienst voor het nationale plan is in het leven geroepen ten behoeve van: 1. de ruimtelijke ordening der nationale belangen; 2. het toezicht op de ruimtelijke orde ning van de streekbelangen en gemeente lijke belangen; 3. het onderzoek, dat als basis voor deze ordening zal dienen. DISTRIBUTIE VAN PETROLEUM. De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt het volgende bekend inzake de distributie van petroleum: Het is noodzakelijk, den geldigheidsduur van de met „26" genummerde bonnen van de met „S" en „T" gemerkte petroleum- kaarten, welke gedurende het tijdvak van 4 Januari 1942 tot en met 14 Februari recht geven op het koopen van twee liter petro leum voor verlichtingrdoeleinden. te ver lengen tot en met 31 Maatr 1942. Even eens is de geldigheidsduur van de met „15" genummerde bonnen van de petroleum- kaart „O", welke gedurende het tijdvak van 24 December 1941 tot en met 21 Maart 1942 recht geven op het koopen van twee liter petroleum tot en met 31 Maart 1942 verlengd. De kans is evenwel niet uitgeslo ten, dat vóór 31 Maart a.s. nieuwe bon nen voor petroleum kunnen worden aan gewezen. Offervaardigheid is een dér deugden, welke een volk voor zijn bestaan noodig heeft. Het gironummer van WINTERHULP NEDERLAND is 5553. ELFSTEDENTOCHT. Gistermorgen zijn er, meer dan 5000 menschen in het pikkedonker op het ijs gestapt om zoo vlug mogelijk 200 Kilometer per schaats af te leggen. Zelf bij de haard vind ik dat zeer spor tief. maar zelfs nu weet ik al ter wijl ik dit schrijf, is de winnaar nog niet bekend dat ik straks in de krant zal lezen, dat deze of die kampioen het er maar slecht heeft af gebracht, dat hij niet in vorm was en dat hij het er leelijk bij heeft laten lig gen. En dan uiten de menscnen hun teleurstelling over de prestaties van hun kampioen; die „niks was" en er niets van heeft terecht gebracht. Er worden er een stuk of tien van die vijfduizend gehuldigd en de ande re 4,990. die koude, bevroren teenen, hun halve gezondheid, de haard en vijftig gulden reis- en verblijfkosten daarvoor hebben over gehad, zijn in onze waardeering maar sukkels. Dat zeggen dan menschen, die nauwelijks kans zien den trein naar Amsterdam te halen enf als zij dien halen, in Am sterdam nog zitten te_ blazen en daar nog steeds geen kracht hebben om uit te stappen. Daar protesteer ik tegen. En ik breng vanachter de warme kachel al dien anderen een eeresaluut. En dan mag daarbij vooral niet worden Verge ten. dat die 10 grooten het slechts kon den winnen bij de gratie der bevroren teenen van die 4.990 anderen.... In de week van Zóndag 25 tot Zater dag 31 Januari zijn de gebruikelijke hoeveelheden brood of gebak, vleesch of vleesch waren cn aardappelen ver krijgbaar op t# bonnen 06 van de daarvoor aangewezen kaarten. Voorts is voor de periode van 9 da- sen van Zaterdag 24 tot Zaterdag 31 Januari het tot dusver geldende rant soen boter verkrijgbaar op bon 06 van de boterkaart en boter met reductie op dezen bon van de vctkaart. Ten slotte zijn aangewezen voor het 4-weke'iikscli tijdvak van Zondag 25 Januari tot Zaterdag 21 Februari voor suiker bon 197; voor jam bon 198; voor bloem, brood of gebak de bon nen 199, 200, 201 en 202; voor haver- m o u t of peulvruchten bon 203; voor kaas de bonnen 294, 205, 296, 207 en 208; voor gort bon 209; voor vermi celli of maizena bon 210, alle van de' bonkaart algemeen; voor melk de bonnen 06, 07, 08, en 09 van de melk- kaart; voor cacao (kinderen tot 14 jaar) de bonnen 05c en 05d reserve en voor rijst (kinderen tot 3 jaar) de bonnen 06d en 07d reserve. Bonnen die afloopen Na Zaterdag 24 Januari: 01 tot en met 03 D Reserve; 01 C Reserve: F. en G. Rijst, 04 Brood, Vleesch, 179 tot en met 192 Algemeen. Bonnen 05 Aardappelen blijven gel dig tot en met 31 Januari 1942. Bonnen 195 Algemeen (Peulvruch ten) blijven geldig tot en met 21 Fe bruari 1942. öranaalwerpers irr vuurstelling aan het Oostfront Atlantic-Holland P. K. Vorpahl

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1