De geheimzinnige vijand DONDERDAG 22 JANUARI 1942 DE LEIDSCHE COURANT 2 Hoofdredacteur: Hl Wllmer, Leiden. Red. Buitenland: Mr. H. Geiae. Leiden. Red. Stad en Sport M. Zonderop, Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen. ^eiden. Red.Letteren en Kunet: Fr. Schneider». Leiden. WEERBERICHT ZONS OP- en ONDtttUANG. Zon onder 6.07 uur Donderadavond. Zon op 9.35 uur Vrijdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver- doisterd. MAANSTANDEN. 22 Januari: De maan komt Donderdag, middag om 12.09 uur oj> en gaat Vrijdag nacht om 1.03 uur onder. 23 Januari. De maan komt Vrijdagmid dag om 12.33 op en gaat Zaterdagnacht om 2.10 uur onder. (Eèrste kwartier). 24 Januari: De maan komt Zaterdagmid dag om 12.57 uur op en gaat Zondagnacht om 3.15 uur onder. 25 Januari: De maan komt Zondagmid- dag om 1.23 uur op en gaat Maandagnacht on. 4.17 uur onder. 26 Januari: De maan komt Maandagmid dag om 1.53 uur op een gaat Dinsdagmor gen om 5.14 uur onder.* 27 Januari: De maan komt Dinsdagmid dag om 2.28 uur op en gaat Woensdag morgen om 6.10 uur onder. 28 Januari: De maan komt Woensdag middag te 3.07 uur óp en gaat Donderdag morgen om 7.02 uur onder. Enqelsche bommen op Nederland VIER DOODEN, EN ZWAAR- EN ZES LICHTGEWONDEN. Dinsdagavond laat hebben Engelsche vliegers eenige aanvallen op Nederlandsch gebied gedaan. De brisant- en brandbom men, welke zij lieten vallen, veroorzaakten in de meeste gevallen slechts weinig ma- teneele schade. In een plaats in het Noor den van het land echter werden systema tisch woonwijken aangevallen, waardoor verscheidene woonhuizen zwaar en een vTij groot aantal licht beschadigd werden. Onder de bevolking werden vier personen gedood, én zwaar en zes licht gewond. BURGEMEESTERS. Bij besluit van den secretaris generaal van het departement van binnenlandsche zaken is W. S. de Vries tot burgemeester van de gemeente Stavoren benoemd; is K. van der Vlis tot burgemeester van de gemeente Hennaarderadeel benoemd; is G. W. Frijling tot burgemeester van de gemeente Baarderadeel benoemd; is P. W. ter Haar tot burgemeester van de gemeente Haskerland benoemd, onder toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Stavoren. LEZING VAN PROF. GOEDEWAAGEN TE 's-GRAVENHAGE, De Rijkscommissaris onder de aanwezigen. In „Pulchri Studio" te. 's-Gravenhage heeft de secretaris-generaal van volksvoor lichting en kunsten, prof. dr. T. Goedewaa- gen, gisteravond voor de Nederlandsch- Duitsche Kuituurgemeenschap een rede ge houden over „de Nederlandsche Kuituur in de negentiende eeuw". De bijeenkomst werd o.a. bijgewoond door den rijkscommissaris rijksminister Seyss-Inquart en den commissaris-generaal voor bijzondere aangelegenheden. Nadat de Nederlandsche president van de Nederlandsch-Duitsche Kuituurgemeen schap. de heer van Maasdijk, een woord van welkom, in het bijzonder tot den rijks commissaris, had gesproken, hield Drof. Goedewaagen zijn rede, welke gelijklui dend was aan die, welke hij Maandag j.l. te Amsterdam heeft uitgesproken. Ten slotte heeft Kreisinspektor dr. Schuon namens de aanwezige Duitschers een woord van dank gesproken. WEDEROM GROOTE GIFTEN VOOR WINTERHULP. Na de groote bedragen, welke door de N.V. Bataafsche Petroleum Mij. 250.000) en de N.V. Philips Gloeilampenfabriek 277.800)0 aan W. H. N. werden geschon ken, zyn de laatste dagen nog de volgende giften bij het hoofdkantoor van Winterhulp Nederland binnengekomen: 100.000 van de N.V. Tweka te Geldrop, 25.000 van de N.V. Ijzergieterij en Emailleerfabriek .,De Etna" te-Breda, f 25.000 van de Amsterdamsche Chinine- fabriek te Amsterdam. VERTROUWDE NAMEN. In de Japansche legerberichten komen steeds meer namen voor dié ons vertrouwd in de ooren klinken. Het zijn de namen uit ons Nederlandsch-Indië en zij maken daarom zoo'n diepen indruk op ons, omdat wy in die plaatsen zelf geweest zijp of om dat er vriëndep en kennissen van ons wo nen. Het is tragisch te weten, dat het noe men van deze namen in die legerberich ten beteekent, dat daar de. oorlog woedt, dat onze bloedverwanten, vrienden en be kenden in gevaar verkeeren, maarhet is goed er tevenaby stil te staan, dat dit alles voorkomen Tiad kunnen worden, in dien er door onze Nederlandsch-Indische regeerders niet zulke enorme blunders wa ren gemaakt. Vertrouwde namen in de Japansche legerberichten,>zij. dienen ons er diep van te doordringen, dat de toekomst van ons land en volk afhangt van de plaats, die ons land in het nieuwe Europa zal innemen. Zij worden nu genoemd, omdat wij nooit hebben willen luisteren naar hen, die nu blijken onze beste vrienden te zyn. Zy zijn een ernstige en laatste waarschuwing. Zij manen ons aan onzen plicht te doen, ons af te keeren van re plutocratische verra ders en ons te scharen in de gelederen van hen die strijden voor een nieuwe en geluk kige Europeesche toekomst. Landgenoot, dit is niet alleen uw plicht ten opzichte van uw landgenooten hier in Nederland, maar ook ten opzichte van hen, die nu nog geloof hechten aan de leugens van Churchill en Roosevelt en die nu in onze koloniën bloeden voor fouten van regeerders, waarin zij een misplaatst ver trouwen 6telden. Strijden voor een nieuwe en gelukkige toekomst, dat doen onze vrijwilligers aan het Oostfront. Treedt in hun gelederen, strijdt- mede totdat de overwinning be haald is, meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland", Konln- negracht 22, te 's-Gravenhage. VERLENGING VAN PACHT OVEREENKOMSTEN. In de Staatscourant van 15 Januari 1942, no. 10, is als aanvulling op het paóht- besluit een besluit verschenen van de secretarissen-generaal 'van de departemen ten van Justitie en van Landbouw en Vis- scherij, betreffende de verlenging van pachtovereenkomsten. In het pachtbesluit is reeds de, mogelijk heid geopend verlenging te vragen van pachtovereenkomsten, welke vóór 1 Jan. 1936 bepaalden tijd waren aangegaan. Het thans verschenen besluit breidt deze moge lijkheid uit tot pachtovereenkomsten, wel ke na 1 Jan. 1936 voor bepaalden tijd wa ren aangegaan. Deze uitbreiding geldt ech ter niet"voor losse peroeelen, doch uitslui tend voor hoeven. De aanvrage ter verlenging dient te. wor den gericht aan de grondkamer van de provincie, waarin het gepachte geheel of voor het grootste gedeelte is gelegen. SCHOOL-PUNTENLIJSTEN BEWAREN. In overleg met zijn ambtgenoot van So ciale Zaken heeft de secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, We tenschap en Cultuurbescherming aan ge meentebesturen en besturen van bijzon dere inrjphtingen van onderwijs, van wel ken aard ook, doen weten, aldus bericht de N. R. C., dat het in het belang van een doeltreffende arbeidsbemiddeling is, dait o.a. door de organen der openbare arbeids bemiddeling de beschikking verkregen wordt over gegevens omtrent jeugdige per sonen, die zich als werkzoekenden aldaar laten inschrijven. Deze laatsten hebben in het algemeen pas sinds kort de scholen verlaten; daarom wil men een nauw en geregeld contact tot stand brengen tusschen de gewestelijke ar- beidsbureaux met hun bijkantoren en de hoofden der onderwijsinrichtingen. De hoofden dier arbeidsbureaux zyn nu voornemens aan de hoofden der onderwijs inrichtingen vragenlijsten toe te zenden omtrent de werkzoekenden. Daarbij zal onder meer opgave gevraagd worden van het laatste schoolrapport (puntenlijst). Meestal bewaart men die niet op de scho len of maar kort. Ze zijn echter uitermate nuttig 'voor de beoordeeling van de vraag of een ingeschrevene al dan niet voor het verrichten van bepaalde werkzaamheden in aanmerking dient te komen en ze kun nen ook bij beroepsvoorliohting, psycho technisch onderzoek eet. belangrijke dien sten bewijzen. De secretaris-generaal van O., W. en K. acht het dus wenschelijk,1 dat de puntenlijsten, betrekking hebbende op de laatste schooljaren, tenminste zes jaar worden bewaard. Bubje i 20 Ublatten 55 Zökje i 2 tabletten 7 ct enz. tot lagere soholen toe den volgenden omzendbrief gestuurd: In den laatsten tijd bereiken my her haaldelijk klachten over het feit, dat in treinen, trams, bussen en andere middelen van vervoer kinderen weigeren hun zit plaats af te staan aan ouderen, indien voor de laatsten geen plaats aanwezig is. Ik zou het op prijs stellen, indien u de leer lingen uwer school hierop opmerkzaam wilde maken en hen wilde aansporen in gevallen als bovenbedoeld de vereisohte vormen jegens ouderen in leeftijd in aoht te nemen. Met klem dring ik er op aan, dat gij te dezer zake uw medewerking verleent". RECHTSPRAAK EN RADIO. Uitzendingen onder auspiciën van het Dep. van Justitie. Op initiatief van het departement van Justitie zal naar" wij vernemen, de Neder landsche Omroep binnenkort een serie hoorspelen uitzenden, waarin de instituten van den Vrederechter en den Economi sch en rechter behandeld zullen worden. Deze uitzendingen, die onder auspiciën van het departement van Justitie geschie den. beoogen de belangrijkheid van be.de rechtscolleges op populaire wijze onder de aandacht van het Nederlandsche volk te brengen. De eerste uitzending zal geschieden op 12 Februari en het instituut van den Vre derechter behandelen. „Tijd." KERKNIEUWS HET KÓPEREN PRIESTERFEEST VAN PATER J. DITO O.P. Zeer veel belangsUlling uit stad en'land. Het koperen priesterfeest van pater lec tor J. Dito O.P. is Woensdag ten huize der paters Dominicanen, Honthorststraat 14 te Amsterdam, in intiem en kring gevierd. Zeer groot was nochtans de belangstelling uit stad en lande; tal van schriftelijke en telegrafische gelukwenschen kwamen in den loop van den dag binnen o.m. van Z. H. Exc. mgr. dr. J. de Jonjg, aartsbis schop van Utrecht, en den vicaris-gene raal van Z. H. Exc. den Bisschop van Haar lem. Zeer vele kwamen persoonlijk den ju bilaris complimenteeren. SPORT VOETBAL- EN KORFBALWED STRIJDEN AFGELAST. Alle voor Zondag vastgestelde voetbal en korfbal wedstrijden zijn afgelast. AAN DE LEDEN VAN DOCOS. Met het oog op de voortdurende koude, is er a.s. Vrijdagavond geen indoortraining voor de Athletiek-afdeeling. Het bestuur meent in den geest van de ouders te han delen, door het nemen van dezen maatre gel. Wanneer straks de indoortraining en ook de veldtraining krachtig zal worden hervat en aangepakt, hoopt het bestuur op ieders volle medewerking. Volledigheids halve volgt hierbij nog een opgave van het bestuur van de Athletiek-afdeeling: Joop Pollmann, Hoogstraat 4, voorz.; H. Aver- dieck, Melchior Treublaan 4, seer.; J. G. Ie Rutte, Frans van Mierisstraat 15, penn.; A. J. J. Duindam, Hooge Rijndijlo 32, techn. leider. SCHAATSENRITDEN EEN LESJE IN WELLEVENDHEID. De secretaris-generaal van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming heeft aan gemeentebesturen en besturen van gymnasia, lycea, hoogere burgerscholen DE HEER VAN LAER NEEMT ONTSLAG Als adviseur van den Ned. Schaatsenrijdersbond. Naar wij van het bestuur van den Ned. Schaatsenrijdersbond vernemen, is aan den heer G. W. A. van Laer op diens verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend als adviseur van den Ned. Schaatsenrijders bond onder dankzegging voor de vele in die functie bewezen diensten. TOCHT DOOR MIDDEN-NEDERLAND. Zondag a.s. wordt van Utrecht uit een tocht op de schaats gehouden over 85 KM., welke o.a. voert naar Gouda en Bodegra ven. DE ELFSTEDENTOCHT. TROK 5200 DEELNEMERS Kopgroep rijdt voor Sloten mis Op de eerste dagen dezer week hebben reeds enkele groepen van rijders den Elf stedentocht afzonderlijk volbracht. Dins dag waren dit de volgende rijders: de hee- ren W. van Dijk en D. Habecotte, te Leeu warden, F. van Huizen te Zeist, Engel- brecht te Zeist, J. de Jong te Zwolle, de heer en mevr. Velderjrvan Ureterp, de heer en mevr. dr. Pasma, Beetsterzwaag, mr. N. J Westpalm van Hoorn te Leiden en H. Colenbrander, eveneens uit Leiden. Vandaag was het de groote dag. Giste ren was het vanzelfsprekend ongekend druk in Friesland. De treinen vervoerden duizenden en nog eens duizenden schaats liefhebbers naar de Friesche hoofdstad, die alle koude trotseerden om het grootste \frin- tersportevenement in Nederland te kun nen meemaken. Ruim 5200 deelnemers gaven zich giste ren voor dezen monstertocht op, w.o. een kleine 1000 wedstrijdrijders. Dit is een record-aantal, want het aantal inschrijvin gen bedraagt by na tweeduizend deelne mers meer dan het thans geslagen record. Alle deelnemers hebben getuige afgelegd van den gezonden, sportieven geest, welke het beste deel van onze bevolking nog stegds bezielt. Zij hebben de moeilijkhe den van een lange reis in onvoldoende ver warmde treinen, bussen en trams gaarne getrotseerd, genoegen genomen met bet ongerief van een ongemakkelijke nood- slaapplaats en zijn na een korte nachtrust in alle vroegte als pelgrims in den nachlj door een verstarrende koude geschreden over een spiegelgladden weg, soms nauwe lijks ter breedte van 1 2 meter, naar de startplaats, om dezen monsterrit te begin nen over gekristalliseerde wateren van het fraaie, Friesche landschap. Om 6.10 uur arriveerde de eerste wed strijdrijder op het ijs. Het was de Fries van der Meer uif Parraga. Snel werden 'de ijzers ondergebonden en weg vloog het, met den wind in den rug, in de richting van Sneek. Nauwelijks was hy verdwenen in de duisternis van.den vroegen ochtend, of anderen daagden op en zetten hem na. Slechts enkele belangstellenden waren hiervan getuige en hadden de koude getrot seerd. Als eerste arriveerde aan den controle post te Sneek Miedema uit Huizum om 6.58 uur, op enkele seconden gevolgd door Albers uit Weesp en van der Meer uit Par raga. Een minuut later, om 6.59 uur, arri veerden de rijders A. de Vries en Muller uit Zwolle. Deze laatste heeft uitstekend gereden in den Elfmerentocht van verle den week. Daarna volgden hen op de hie len de rijders J. Boersma, L. Geveke en Bosman uit Breukelen. Als eerste dame arriveerde in IJlst om 8.05 uur Aukje Feenstra uit Heerenveen. 2. Posthumus uit Marum 10 sec. na de eer ste. Hoe hard werd gereden, bewijzen wel de tijden, die bekend waren. De koprijder in Sloten had immers in nauwelijks 100 mi nuten een afstand afgelegd van 42 K.M. en dus een gemiddelde van dertig kilometer per uur bereikt. Voorwaar een fantastisch gemiddelde en bijna niet te gelooven, wa re het niet, dat de tijd het als vaststaand uitwees. Wij- zy'n op zoek gegaan naar de eerst aankomende dame van verdeden jaar, Sjoerdtje Faber, die verleden week den Elfmerentocht zoo glansrijk won. Zy arri veerde in Sneek om 8.06 uur op de ze vende plaats achter de dames Tryntje en Gepke Posthumus, die samen reden met Aukje Feenstra, allen afkomstig uit Hee renveen. Nummer vier was Tryntje Jon ker uit Groningen, No. 6 mej. Herweyer uit Heemstede en 6. mevr. Slot. Wij vroegen Sjoerdtje Faber naar haar meening. „Al scille wy 't kroepe, wij komme der vest". Deze woorden spreken voor zichzelf. 'Zoo is de gezonde mentali teit van onze stoere Friesche jeugd. Zy zijn zich bewust van hun groote kracht. KopgToep rijdt mis. Waren er tusschen Sneek, Lllst en Slo ten vele uitvallers als gevolg van valpar tijen in de duisternis, interessant was het, toen wij in Sloten, ontdekten, dat de kop groep een groote verandering had onder gaan. Daar viel het ons op, dat de kop groep zich aanmerkelijk had gewijzigd, zelfs zoo zeer, dat wij het haast niet kon den gelooven. Toen evenwel even later de controle te Stavoren meldde, dat als eerste door kwam om 8.52 uur de rijder Douwe uit Lemmer, na vier minuten gevolgd door de rijders Swierstra, de Groot, de Jong en van der Bey, stond het by ons vast, dat er iets gebeurd moest zijn. Alleen de naam van Van der Bey im mers was reeds eerder vermeld als een van de leiders. Spoedig dan ook kwam het be richt, dat* de kopgToep, bestaande uit de beste rijders, onder wie Bosman uit Breu kelen en Geveke, de route wareji kwijtge raakt en een aanmerkelijk stuk verkeerd waren gereden. Het gevolg wa$ dan ook, dat zij daardoor een grooten achterstand opliepen. Om 8.46 uur arriveerde deze groep in Sloten. Bosman staakt den strijd. Verrassingen bleven niet uit, zooals men reeds heeft kunnen bemerken. De laatste melding was het groote nieuws, dat Bosman uit Breukelen den strijd heeft moeten staken. Met de kopgroep was hij afgedwaald van de route over het Hisse- meer en Sipkemeer, waardoor hij een grooten achterstand kreeg. Uit deze groep viel de rijder Algra uit Franeker zoo ern stig óver een stuk ys, dat hij in de nabij heid van BoLsward den strijd moest opge ven. Dit bewijst wel, hoe ver de kopgroep van den goeden weg was afgedwaald. Bosman, Geveke en de Vries reden terug en arriveerden wederom in Sneek, doch nu met grooten achterstand. Hier gaf Bos man den strijd op. Een bevroren teen dwong hem tot dit besluit, dat niet alleen hem, doch ongetwijfeld duizenden belang stellenden zal teleurstellen. Geveke en de Vries gaven den moed niet op en zetten den tocht voort. Stavoren melde, dat xleze beide rijders om 9 04 uur passeerden, Hin- deloopen zag ree om 9.24 dien eersten wedstrijdrijder doe omen. Het was Leye naar uit Lemimer, een minuut later wérd hij gevolgd door een groep van vier rij ders: de Groot uit Wijdenes, van der Bey, Julianadorp, Swiierstra, Wijdemes en de Jong uit Huizum. De post Hindeloopen meldde, dat Antje Schaap uit Wierden als eerste dame pas seerde. Zij -was nog volkomen fit en vol goeden moed. De controlepost te Harlingen bracht we derom een kleine verrassing. De leider van de kopgroep, Leyenaar uit Lemmer, die in Bolsward reeds een vermoeiden indruk maakte, bleek te zyn ingehaald. Als eerste ryders arriveerden nu om 11.07 S. de Groot uit Weidum en P. Swierstra, even eens uit Weidum, P. de Jong, Huizum, en van der Bey uit Julianadorp. Daarna kwam met zeven minuten achterstand, Leyenaar uit Lemimer. Het tempo, waarmede gereden wordt, blijft, ohdartks den tegenwind, hoog. Om 11.40 uur arriveerden in Franeker de eer ste wedstrijdrijders. Het waren wederom de Groot, Swierstra, de Jong en van der Bey. De post Harlingen meldde om 12.03 als eersten tochtrijder den heer Fransen uit Heerenveen. Om 12.14 uur verscheen de eerste dame, Antje Schaap met haar beide broers. In Franeker arriveerde om 11.59 de rijder Leyenaar uit Lemmer, die dus rog meer was afgezakt gevolgd door den eer sten Hollander, ir. Reusing uit Schiedam, alspicde door den bekenden elfstedenrijder A. de Vries uit Giethoorn. Een rieuwe verrassing zorgde voar nog grootere spanning. De bekende rijder en favoriet van de Friezen, Lou Geveke, uit Leeuwarden, staakte te Harlingen den strijd. Hij zag in, dat hij den grooten ach terstand niet meer kon inloopen. Zijn broer, Herman Geveke, die even later arriveerde, zette den tocht voort. SCHOONRIJDEN TE HOOFDDORP. Mej. Fijnheer en C. Meeuwig winnen opnieuw. Evenals in 1941 hebben ook dit jaar weer mej. J. Fijnheer uit Nieuwe Niedorp en de heer C. Meeuwig uit Hoofddorp het Neder landsche kampioenschap schoonrijden voor paren veroverd. Op de banen van de ysclub Haarlemmermeer te Hoofddorp, waar deze kampioenschappen gistermiddag werden verreden, heerschte de echte oud-Holland- sche ijsfeeststemming. De besté Nederland sche schoonrijders waren dezen middag naar Hoofddorp gekomen. De tweede prijs werd gewonnen door mevr. A. G. Loggers-Boontjes uit Huizen en den heer J. Kuipers uit Alkmaar; de derde door mevr. E. C. Schoorl-Keetman uit Barsingerhorn en den heer C. P. Tim merman uit Schagen; de vierde door mevr. L. Krijger-Nolef uit Zwijndrecht en J. Valk jr. uit L e i d s c h e n d a m en de vijfde door mej. L. Schipper uit Westzaan en den heer G. J. Blankbroer uit Kolhoni. In de B-klasse werden mej. A. M. van Arkel en de heer J.M. Kley eeftten. Twee en drie waren mej. T. P. Koelemij en J. C._ Klerk en het echtpaar W. v. Roode-Könst. De liturgie der Kerk VRIJDAG: H. Raymundus van Penna- fort. Kleur:.Wit. Gloria. 2e gebed: H. Eme- rentiana.3e gebed: Deus, qui salutis. FEUILLETON door - A. HRUSCHKA Geautoriseerde vertaling. (Nadruk verboden). 41) In die gedachten werd de kolonel ge stoord door het binnentreden van/ijn doch ter. Serena was gekleed om uUte gaan; haar gezicht drykte zoowel smartelijke bekom mering uit als onwrikbare vastberaden heid. ,,Papa", vroeg ze, „hebt u een paar mi nuten tyd voor my? Ik zou u iets willen zeggen." De kolonel was opgestaan, ging zijn dochter tegemoet en leidde haar naar den schoorsteen, waar twee fauteuils stonden. „Wat 'n vraag, mijn kind? Alsof ik voor jou niet immer tijd had! Ga zitten en spreek. Kan ik iets voor je doen?" „Neen, het betreft een aangelegenheid, waarvan ik u in kennis wil stellen, alvo rens. gevolg te geven aan mijn plan. U zult u herinneren, dat ik indertijd van u het eerst vernam, welke zware verdenking op Hartwig Henter rust en dat de justitie van plan was, hem in het oog te laten hou den." Het voorhoofd van den kolonel rimpel de zich, maar hij antwoordde eenvoudig: „Ja, ik had het van den rechter van in structie, dr. Wasmut, gehoord". ,,En toen," ging Serena met neergesla gen oogen voort, „stelde ik mij, met onuit- sprekelijken angst de vraag, hoe Hartwig's, trots die verdenking en de maatregelen, die bet gevolg er van moesten zijn, zou verdragen. Wij hadden elkaar sinds twee jaar niet meer gezien, noch geschreven; dus kon hy niet weten, welke houding ik zelf met betrekking tot die verdenking zou aannemen. Hy geloofde misschien, dat mijne liefde er onder geleden had.... Kortom: ik schreef hem toen, dat ik hem absoluut moest spreken, en verzocht hem om een samenkomst, dienzelfden avond, in het Ybbenburgerpark „Serena! Dat heb jy gedaan? En.... acht r mijn rug?!" ripe von Traumetz smartelijk getroffen uit. „Ik kon niet anders, papa. Als ik het u vooru!t had gezegd, zoudt u het my ze ker door alle middelen belet hebben. En toch moest, het tusschen Hattwig en my tot een verklaring komen; toch moest ik hem,, vóórdat hy 't van anderen hoorde zeggen, wat er tegen hem werd beraamd. Ik dacht: Ais hy weet, dat ik met hem ben, zal hij 't gemakkelyker verdragen. En zoo was het o> k. Maar geloof niet papa, dat ft my licht viel. buiten uw voorkennis te han delen. t Viel my integendeel verschrik kelijk zwaar en ik zou 't niet voor de twee de maal kunen of willen doen. Daarom kom ik u nu opzoeken." „Wat wil je doen?" vroeg von Trau metz met doffe stem. „Mijn plicht.... De asmenkomst in het Ybbenburgerpark werd bespied; maar ik Werd niet hekend en men dacht, dat Hart wig een rendez-vous met Lydia Holzmann had. En nu ziet men daarin een bewijs, dat er wel degelijk relaties tusschen hem en Lydia in het spel waren, te meer nog, om dat Hartwig beslist weigert, te zeggen, met welke dame men hem heeft gezien. Het spreekt vanzelf, dat hij alleen om mij nentwille zwygt, hoewel zulks de op hem rustende verdenking versterkt. Dit alles heb ik eerst gisteren van den heer von Marchstatten vernomen, en nu is het na tuurlijk myn' plicht den rechter van in structie de volle waarheid te zeggen. Ik sta op het punt, dit te doen, maar ik kan er niet toe overgaan zonder u vooraf de 'waarheid gezegd te hebben. Want ik weet, lieve papa, dat het u zeer pijnlyk zal val len, mijn persoon en mijn goeden naam in opspraak te zien gebracht maar.... ik kan nu eenmaal niet andejrs handelen!" Op die woorden volgde diep zwijgen. De kolonel scheen de teekening van het Per zisch tapyt onder zijn voeten tot het voor werp van diepe studie te maken. Serena's hart klopte onstuimig. Was het de stilte vóór den storm? Zou haar vader nu plotseling driftig worden en haar met verwyten overstelpen, haar misschien toe- bulderen, dat hij geen dochter meer 'had?" Het drukkend zwijgen werd door geen woord onedbroken. Maar de vader slaakte een diepen zucht en die zucht drong als een mes in het hart der dochter.... Plotseling stond von Traumetz op, als had hij eensklaps een besluit genomen: „Wil je my iets toestaan, Serena? Mag ik je vergezellen naar den rechter van instructie?" Haar blik was onzeker, bang. .Vrees niet, mijn kind, dat ik je zal hin deren. Mij wensch, je te vergezellen, heeft geen anderen oorsprong da nhet gevoel, dat ik je i neen zoo ernstig uur niet alléén mag laten." „Papa!. Serena's blik zocht ongeloovig dien van haar vader. Maar wat ze in zijn oogen las, overweldigde haar ten eenenmale, zoodat zij geen woord meer over de lippen kon krijgen en zich snikkend aan de borst'van den kolönel wierp. Voor de eerste maal sinds langen tijd was 't blijdschap en geen smart, die haar in tranen deed uitbarsten. Ook de kolonel was diep ontroerd. Al was het geen vreugde,, die zijn hart snel ler deed kloppen, daartoe bestond voor hem ook geen reden toch voelde hij zich innerlijk rustiger dan sinds langen tijd. Een half uur later begaven vader en dochter zich op weg om den rechter van in structie te gaén opzoeken. Twee dagen later, toen Silas Hempel te gen den avond den heer von Marchstat ten een bezoek bracht om naar den toe stand van Lydia te informeeren, zeide hy: „U hebt mij onlangs over de freule von Traumetz gesproken, mijnheer von March statten en met groote belangstelling heb ik haar onderhoud met den rechter va'* in structie gelezen. Ik bewonder haar moed! 't Getuigt waarlijk van buitengewone rao- reele dapperheid, als jonge dame van on berispelijke faam te bekennen, de verloofde te zijn van iemand, die onder de beschuldi ging van moord in de gevangenis zit op gesloten!" „Nnetwaar? Maar Serena heeft nog iets gedaan, dat veel moeilijker was. Gisteren avond kwam zy ons even opzoeken en ver telde dat haar vader uit eigen beweging met haar naar de rechter van instructie was gegaan en iet in het minst had ge tracht haar verklaringen te ontzenuwen. Wie het stugge), trotsche, onverzettelijke karakter van de riher von Traumetz kent, hij was tot nu toe een verwoed tegen stander van de neiging fijner dochter, kan zoo iets nauwelijks begrijpen. Serena- zelf was er zeer verbaasd over Serena's diepe liefde en de bewonderenswaardige moed, waarmede zij den man van haar keuze verdedigt, schijnen von Traumetz overwonnen te hebben." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2