DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Japansche ministers spreken in den Rijksdag DUITSCHLAND Mamentje DONDERDAG 22 JANUARI 1942 33ste Jaargang No. 10157 Bureau^ Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. V De godsdienst in het leven Het is een veel-verspreide opvatting, dat de mensch zijn tijd kan verdeelen tus- sehen het „godsdienstige" en het „profa ne"; dat hij tusschen het „godsdienstige" en het „profane" een scheiding kan maken. Als mén onder het „godsdienstige" ver staat - alléén en uitsluitend dat wat den eeredienst betreft, dan is die scheiding re delijk. Maar de eeredienst is slechts één nood zakelijke en onontbeerlijke uiting van den Godsdienst. De Godsdienst omvat héél het leven ook dat, wat men als „profaan" aanduidt en als zoodanig aanduiden mag en is niet iets aparts in het leven. De Godsdienst is niet zoo zeide het jaren geleden een spreker op een Lim- fcurgschen Katholiekendag als het Zon- dagsche pak. dat men 's Zaterdagsavonds uit de kast haalt, om het er 's Maandags morgens weer in op te bergen. De Gods dienst moet grondslag en eindoel zijn van alles in het leven. Deze stelling vraagt geen bewijs. Voor wie even nadenkt, is zij onmiddellijk overduidelijk en zonneklaar, 't Is echter zoo jammer, dat velen zelfs het even-nadenken over de beteekenis van den Godsdienst schijnen te beschouwen als een luxe, die niet past in hun leven van man-of-vrouw-van-de- wereld! 'Maar wij mogen veronderstellen, dat, nu veel van wat als noodzakelijk werd be schouwd luxe, onbereikbare luxe is ge worden, klaarder begrip en juister waar deering wordt verkregen voor dat, wat in derdaad en onder alle omstandigheden voor den mensch noodzakelijk is: de Gods dienst! In zijn „Herfsttij der Middeleeuwen", schrijft Huizinga (bl.z. 49). „De dingen, die het leven tot genie ten kunnen maken, blijven dezelfde. Nu als vroeger zijn het: lectuur, mu ziek, beeldende kunst, reizen, natuur genot, sport, mode, maatschappelijke ijdelheid (ridderorden, eereambten, vergaderingen) en bedwelming der 2in- nen. De grens tusschen het hpogere en het lagere schijnt thans nog" voor de meesten te vallen tusschen natuurge not en sport, maar die grens is niet vast, waarschijnlijk zal de sport eer lang, althans voorzoover zij de kunst van levenskracht en moed is, weer al gemeen tot het hoogere gerekend wor den. Voor den middeleeuwer viel de grens hoogstens terstond achter lec tuur; zelis het genot van het lezen kon slechts geheiligd worden door het streven naar deugd of wijsheid, en in de muziek of beeldende kunst werd uitsluitend de dienstbaarheid aan het geloof als goed erkend." Wij zouden bijdit citaat uit het ge noemde werk van prof. Huizinga een uit voerig commentaar kunnen geven. Wii willen ons ethter beoerken. Ook nu staat de Christen en de ge leerde Huizinga zal dit beamen op het standpunt, dat alle menschelijk streven en handelen moet gericht zijn ot> den Gods dienst, op den dienst van God, dus als men het zoo wil uitdrukken moet staan in „de dienstbaarheid van het beloof', wil het moreel of zedelijk goed zijn. Niet echter altüd direct of onmiddellijk en expresseliik of uitdrukkelijk. Een mensch eet en drinkt, om zich te versterken, te verfrisschen of te ontsoan- nen. Dit is het directe of onmiddellijke doel van. deze orofane handelingen. Maar. als men vraagt, waarom hij zich wil versterken, verfrisschen of ontsoannen, dan zal in het antwoord moeten zijn opgeslo ten, dat hij zoo goed mogelijk wil leven, wat wil zeggen, dat hij zoo goed mogelijk de plichten, hem in het leven door God op gelegd. wil vervollen,. m.a.w„ dat hij zoo goed mog^ijk God wii dienen of gods dienstig zon. Zoo hebben ook handelingen, die niet direct-srodsdienstig zhn, die meri orofaan kan noemen, indirect en ten slotte, den dienst van God tot laatste doel. Het groote verschil tusschen middeleeuw- sche en huidige christelijke opvattingen ligt, ons inziens, hierin, dat in de middel eeuwen het direct-godsdienstige in het pro fane werd ingewerkt en ingeweven. Dat kan de mod-^ne mensch niet meer smaken. De groote overeenkomst met de middel eeuwen en den komenden nieuwen tijd moet hierin bestaan, dat de Godsdienst grondslag en einddoel is voor héél het le- Zooals St. Thomas van Aquino het Ge loof een lichtbaken noemt voor de vrije en onafhankelijke wetenschap, zoo zou den wij den Godsdienst willen noemen een lichtbaken voor alles in het profane le ven. Wij hebben vandaag 'ns wat dieper be keken de verhouding tusschen den Gods dienst en het leven want we moeten eerst zelf bezitten het ware inzicht in deze verhouding, om dan dat inzicht te doen doordringen in de samenleving. WINTERHULP. Nu is het zeker een tijd, waarin ieder, die den noodijdenden mede- menschen helpen kan, ook helpen moet Van dien plicht late niemand zich weerhouden door overwegingen, die, hoewel schijnschoon, van minder waardigen aard zijn. En daarom: ieder offere ruim en flink voor Winfërhulp! s Ned.-Indic zijn tegen- s and niet opgeeft,.," MINISTER-PRESIDENT TOJO WAARSCHUWT. „Wanneer Nederlandsch-Indië en Austra lië hun thans getoonde houding van tegen stand tegen Japan niet opgeven, zullen wij geen mededoogen kennen en hen verplet teren. Ingeval echter hun volken de ware bedoelingen van Japan leeren begrijpen en zouden verklaren bereid te zijn met ons samen te werken, zouden wij niet aarzelen hun onze hulp te verleenen". Aldus de Japansche minister-president Tojö in zjjn gisteren voor den Rijksdag ge houden rede over den huidigen politieken en militairen toestand. Sprekende over de bezetting van strate gisch belangrijke punten in Nederlandsch- Indië benevens van Hongkong en Malakka zeide Tojo, dat Japan bolwerken voor de verdediging van groot Oost-Azië van _deze gebieden wil maken. De Philippijnen zouden, wanneer de be volking de ware bedoelingen van Japan zal begrijpen en zal medewerken* aan de in stelling van de Groot Oostaziatische sfeer van welvaart, de eer der onafhankelijkheid genieten. Soortgelijke bedoelingen heeft men met Birma. Als belangrijkste doelen van den huidi gen oorlog noemde de premier de beveili ging van strategische steunpunten in Groot Oost-Azië en het plaatsen van de over be langrijke hulpbronnen beschikkende gebie den onder Japansche controle, ten einde daarmede, naar Tojo verklaarde, de ge vechtskracht van Japan te vergrooten en in nauwe samenwerking met Duitschland en Italië den omvang der operaties steeds meer uit te breiden en te verscheroen, tot de Ver. Staten en het^Britsche rijk op de knieën gebracht zijn. REDE VAN TOGO. De Japansche minister van buitenland - sche zaken Togo hield in den Rijksdag een rede. waarin hij het volgende zeide: Het is overbodig te zeggen, dat het zelf standig maken of de verheffing van Oost- Azië bij de huidige leiders in Amerika en Enigeland geen weerklank vindt. Wij zijn er echter-vast van overtuigd, dat of zij het niu gaarne zien of niet het onze his torische taak is Oost-Azië te emancipeeren en te ontwikkelen en wij gaan de vervul ling van deze groote taak tegemoet. De rechtvaardigheid is op ondubbelzinnige wijze aan onzen kant, zooals bevfcezen is door de schitterende militaire prestaties van onze weermacht. Zooals reeds tijdens de vo.lge rijksdag- zitting werd verklaard, heeft de oorlog om een groot Oost-Azië te verkregen, ten doel de Amerikaansch-Brifcsohe wereldheer schappij ten val te brengen, welke door zelfzucht, uitbuiting en hoogmoedswaan zin is opgericht. Het is een oorlog om de bevrijding van geheel Oost-Azië en voor den opbo iw van een nieuwen orde in de wereld. Het front Japan-Duitschland-Italië wordt steeds krachtiger. De nauwe samenwer king tusschen de drie verbonden mogend heden neemt meer en meer definitieve vormen aan op militair, diplomatiek, eco nomisch en verschillende andere gebieden. Het ligt in het voornemen van Japan om, zooveel mogelijk met alle neutrale mogendheden in Zuid-Amerika en Europa vriendschappelijke betrekkingen te onder houden. Wij zijn bereid het standpunt van de Zuid-Amerikaansohe landen volkomen te respecteeren, zoolang deze zich niet door de dwarsdrijverij der Vereenigde Sta ten laten nrsleiden en tegenover Jaoan geen vijandelijke of onvriendelijke houding aannemen. De Japansche regeering wijdt aan de conferentie van Rio de Janeiro een gespannen aandacht. Het is alleen het En- gelsCh-Amerikaansohe plan der wereld heerschappij, dat Japan vijandig be schouwt. Amerika en Enigeland hebben niet geaarzeld derde mogendheden voor hun eigen belangen op te offeren. Derge lijke gevallen zijn te veelvuldig voorgeko men, dan dat men ze zou kunnen optellen en zij zullen wel in de geheele wereld be kend zijn. Dientengevolge kan men zich niet voorstellen, dat opnieuw een of ander land het slachtoffer zou worilen van de Engelsoh-Amerikaansche intrigues. Japan koestert ook geen vijand schap jegens het volk van Neder landsch-Indië. Wij hebben er derhalve in de verste verte niet aan gedacht, dat Nederlandsch-Indië tot zijn eigen nadeel een werktuig van Amerika en Engeland kon worden. Nu echter, waar na Amerika. Engeland, Tsjoengking en Nederlandsch-Indië zelf tot daden van openlijke vijandschap is overge gaan, waren wij gedwongen krijgs operaties tegen dit land te beginnen. Er zijn nog zekere kringen in Tsjoemg- king, die zich op Amerika en Engeland zouden willen verlaten. Ik geloof echter, dat de dag niet ver meer is, waarop zij over de gemeenschappelijke missie van ge heel Oost-Azië zullen nadenken en het ware karakter van dieze missie inziende, bij den opbouw van de nieuwe orde in Oost-Azië zullen medewerken. Het doel van den togenwoordigen oor log, n.l. hét verkrijgen van èen gemeen- schappèlijken welstand in de sfeer van hét Groot-Oost-Azië vindt zijn oorsprong in dezelfde geestesgesteldheid, die den sloot gaf tot de oprichting van ons keizerrijk en is gebaseerd op de erkenning van de lots verbondenheid en de taak van de volken in Oost-Azië. Met speldjes, fluistercampagnes en sabotage dient gij ons vaderland niet. Een goed vaderlander doet zijn plicht in de gelederen van het Vrijwilligers legioen „Nederland", Koninginnegracht 22 te Den Haag. Japansche opmarsch in Burma 40.000 BRITTEN BIJ DE GRENS TERUGGEWORPEN. Volgens den Britschen berichtendienst heeft radio-Madras gemeld, dat de vijand op nog een plaats in Zuid-Burma is bin nengedrongen. Een afdeeling Thailandsche troepen heeft de grens ten Oosten van Myawadi overschreden. Ten Noorden van deze stad is een strijd aan den gang. Mya wadi ligt ongeveer honderd kilometer ten Westen van Moelmein en ongeveer 30 ki lometer over de Burmeesche grens. Naar te Tokio verluidt worden de aan vallen op Burma vanuit twee richtingen gedaan. Ten eerste uit de richting van Ta- voy ter hoogte van Bangkok langs de Westkust van Burma naar het Zuiden. Ten tweede in zuiver Westelijke richting van het gebied der ^hailandsch-Burmeesche gretfs in de richt w van Moelmein. Mep is er te Tokio van overtuigd, dat de;ze nieu we operaties tegen het gebied van Ran goon worden ondernomen met het doel het verkeer langs den Burmaweg af te snij- dqn. De naar Moelmein oprukkende Japan sche legergroep heeft, naar uit Burma wordt gemeld, de Engelschen. die ter sterk te van 40.000 man tusschen de grens en Moelmein tegenstand boden, na zware ge vechten teruggeworpen. Volgens een bericht van Domei van het front naderen de Japansche troepen in Burma reeds Moelmein op ongeveer 180 K.M. ten Zuidoosten van Rangoon. VERNIETIGINGSSLAG IN HEt ZUIDEN VAN JOHORE. In een speciaal bericht van de Tokio Asahi Sjimboen uit Malakka wordt gemeld, dat Dinsdagochtend vroeg een vernieti gingsslag tegen de Britten is begonnen, die in het Zuidelijke deel van de provincie Johore omsingeld zijn. De in het centrum oprukkende Japansche troepen hebben reeds sterke strijdkrachten van den vijand ten Zuiden van Segamatin ingesloten en gevangen genomen, terwijl aan de Weste lijke; kust een tweede omsingeling van den vijand bij Batoe Pahat, ten Zuiden van Ma lakka, tot stand is gekomen, welke met de gevangenneming van. den vijand eindigde. Totdusver is het aantal gevangenen nog niet opgegeven. In het verdere verloop van de gevechten zijn de Japanners op vele plaatsen langs de Westelijke kust ten Zuiden van Malakka geland. Zoodoende hebben zij den vijand Verbitterde gevechten bij felle kou In den Noordelijken: sector van het Oos- telijke front hebben, naar het D.N.B. ver neemt, bolsjewistische strijdkrachten ter sterkte van acht bataljons een feilen aan val ondernomen op een door de Duitsche troepen bezette plaats, die voor de beheer- schirg van het geheele gevechtsgebied van doorslaggevende beteekenis is. Door mee- doogenloos massaal gebruik van zijn strijd krachten gelukte het den vijand met enkele groepen tijdelijk de plaats tinnen te drin gen. In verbitterde gevechten in de huizen en de stratén, die geleverd zijn bij een tempe ratuur van 20 graden onder nul, terwijl hier en daar zeer veel sneeuw lag, werden de binnengedrongen- vijandelijke strijd krachten verslagen en naar het Oosten te ruggeworpen. Ruim 500 bolsjewistische dooden bleven In de straten van de plaats liggen. Boven dien maakten de Duitsche troeoen 100 ge- vargenen. De plaats zelf was na het einde van den strijd hecht in.Duitsche handen. EIKENLOOF MET ZWAARDEN VOOR GENERAAL ROMMEL. De Führer heeft den generaal van de pantsertroep Rommel, bevelhebber der pantsergroep Afrika, Maandag het eiken loof met de zwaarden bij het ridderkruis verleend en hem het volgende telegram gezonden: Dank zij uw schitterend ootreden hebt gij wederom in samenwerking met onze bondgenooten de Ang*o-Amerikaansche voornemens door een afweeroverwinning tegen verre superieure tegenstanders doen mislukken. In dapkbare waardeering voor uw succes en den heldhaftigen strijd van de onder u staande Duitscheg^i It^liaansche troepen, verleen ik u als zesden o^f,cier der Duitsche weermacht het eikenlor" met de zwaarden bij het ridderkruis van het ijze ren kruis. DOVER BESCHOTEN. De Duitsche marine heeft in de eerste uren van den afgeloopen nacht met vér- dragend geschut een Britsch convooi in de wateren van Dover onder vuur genomen. Het convooi werd gedwongen zijn koers te wijzigen. Kort daarop beschoten batterijen van het Duitsche leger van de Kanaalkust uit i militaire doelen te Dover. een aftocht afgesneden. Men schat, dat nog ongeveer 20 000 Britten, Australiërs en In diërs wanhopigen tegenstand bieden om aan een vernietiging bij Johore te ontsnap pen. Nadat deze laatste tegenstand zal zijn gebroken, zal de aanval op Singapore zelf beginnen. STRIJDT VOOR EUROPA Verbitterde gevechten aan het Donetstront HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 21 Jan. (D.N.B.Het op perbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Aan het Donetsfront is het ook gis teren tot verbitterde gevechten geko men. Vijandelijke strijdkrachten, die an den bovenloop van de rivier de Duitsche linies binnengedrongen wa ren. werden in tegenaanval terugge worpen. Daarbij verloren de Sowjets 1.100 dooden en eenige honderden ge vangenen, benevens 19 kanonnen en 30 machinegeweren. Ook in den centrales en Noordelij ken frontsector zette de vjjand zijn aanvallen voort. Bij de afweergevech- ten en bij succesvolle tegenaanvallen leed de vijand opnieuw zware verlie zen aan menschen en materiaal. De buit in den slag om Feodosia is thans gestegen tot 10.605 gevangenen, 15 tanks en 177 kanonnen. Het luchtwapen heeft in de straat van Kertsj een groot vijandelijk koop vaardijschip door het neerwerpen van bommen beschadigd en heeft aan het geheele Oostelijke front met succes in den afweerstrijd ingegrepen. Een duikboot heeft op de IJszee van een krachtig beveiligd vijandelijk con vooi een torpedobootjager en een stoomschip tot zinken gebracht. Een tweede torpedobootjager en twee stoomschepen werden met torpedotref fers beschadigd. Bij gewapende verkenningen boven de wateren ropdom Engeland hebben gevechtsvliegtuigen bomtreffers ge plaatst op haveninstallaties en een groote fabriek aan cfe Oostkust van Engeland, benevens op een radiosta tion in Zuidoost Engeland. In Noord-Afrika zwakke activiteit der wederzijdsche artillerie. Bewegin gen van Britsche troepen op den kust weg en scheepsdoelen voor de Noord- \frikaansche kust werden met goed ef fect gebombardeerd. Succesvolle luchtaanvallen zijn overdag en des nacht gericht op La Valetta en Brit sche vliegvelden op het eiland Malta. In den afgeloopen nacht heeft de vijand met zwakke strijdkrachten bommen geworpen in het kustgebied van Noordwest-Duitschland. Er ont stond eenige schade aan huizen. Vier der aanvallende Britsche bommenwer pers werden neergeschoten. Hierbij behaalde de eerste luitenant Becker zijn nqgende, tiende en elfde nachte lijke jachtover winning. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. In zy'n weermachtbericht no. 598 maakte het Italiaansche opperbevel gisteren het volgende bekend: Zwakke activiteit van de artillerie aan het front van Cyrenaica. Gemotoriseerde en gepantserde vijandelijke color nes wer den doeltreffend aangevallen door lucht- formaties, die met goed resultaat ook de havenwerken van Derna en Tobroek bom bardeerden en een voor anker liggend schip in brand schoten. Duitsche vliegtui gen lieten bommen vallen van groot en middelmatig kaliber op belangrijke mili taire doèlen tijdens verscheidene aanvallen op het eiland Malta. Een schip van middel bare grootte werd in de haven van La Va letta getroffen. Een Hurricane en een Gla diator werden in luchtgevechten neerge schoten. In den nacht van Maandag vlogen Engelsche vliegtuigen boven het gebied van Eleusis in Griekenland en wierpen brand bommen uit. die slechts eenige schade be rokkenden aan woonhuizen. lie conferentie te Rlo NOG GEEN STAP VERDER. Na bijna een week is de conferentie van de Amerikaansche ministers van buiten- landsche zaken in Rio de Janeiro gisteren op een dood punt gekomen en is zij geen stap verder als bij de opening op j.l. Don derdag. De „verklaring van Rio, welke men Woensdag Verwachtte, is uitgesteld tot Do ierdag. misschien zelfs tot Vrijdag. Deze verklaring zal misschien nog langer worden uitgesteld. De Ver. Staten hebben voorgesteld een conferentie van financjeele deskundigen te beleggen om een valuta- stabiliseeringsplan uit te werken. Duitschland, Italië .en Japan hebben, naar men in de Wilhelmstrasse ten aanzien van de conferentie te Rio verklaart, den Zuid- Amerikaanschen staten te verstaan gege ven, dat zij van de Spilmogendheden niets te vreezen hebben, maar integendeel op grond van hun economische structuur en hun natuurlijke betrekkingen van Europa alles* kunnen verwachten. Den staten van het Driemogendhedenpact zal, naar men verder uiteenzet, hiet het verwijt gemaakt kunnen worden, tijdens den strijd van de van hun verantwoordelijkheid bewuste Zuid-Amerikaarsche staatslieden tegen de pogingen tot drukuitoefening van Roose velt, geen waarschuwende stem te hebben doen hooren en niet de aandacht gevestigd te hebben op de gevolgen van een betrek ken van Zuid-Amerika in het Noord-Ame- rikaansche oorlogsfront. KLACHT OVER KOUDE. Ik lees in een krant, dat het vóór twee eeuwen nog kouder is geweest dan nu en dan volgt er een sappig verhaal in den taal van dien tijd over een vorstperiode van 3 Januari tot 29 Februari. Daarin wordt verteld, dat twee menschen in bed doodvroren, dat er twee stuyvers werden geboden voor emmertje, „reegen water", dat de koets van den heer Wilhelm Bus met drie paarden bespannen over het ijs op den Amstel naar Hofstede Oos- termeer reed, dat meer dan 3000 men schen en 160 sleden met paarden over de Zuiderzee trokken en allerlei an dere bijzonderheden, dienende om alle menschen te troosten, die het nu zoo bar koud. vinden en klagen om zulk een winter. Dat is een methode. Een methode, welke dient om de menschen te suggereren: het is nog zoo erg niet, het kan nog erger, maar die ook een andere uitwerkirg kan hebben n.l. een van $chrik: wat moet dat worden als het nu wéér tot Maart bli.ift vriezen? Daarom wijs ik deze methode van de hand en ik houd mij liever aan mijn oude stelregel: men moet niet klagen over iets, waaraan toch niets te ver anderen valt. „BIJLTJESDAG". Hedenavond van 19.4520.uur spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum II in zijn serie brandende kwesties over het onderwerp „Bijltjes dag". Europeesche functie van Turkije ENGELAND LAAT HET TERREIN VOOR DE BOLSJEWISTEN VRIJ. De waarlijk Europeesche functie van Turkije kent slechts één vijand: die Oos telijke macht, die thans als exponent van de wereldrevolutie uitkijkt naar elke leem te, die haar zou kunnen dienen als sluis om het Westen en daarmede de geheele Westelijke beschaving te overstroomen, zoo merkt de „Deutsche Diolomatisch-poli- tische Korrespondenz" op ten aanzien van de tegenspraak van het bolsjewistische persbureau Tass in verband met de ver klaringen van den vroegeren Amerikaan- schen ambassadeur te Ankara, Mac Mur ray (Mac Murray beeft in een interview de indiscretie bevest:~d van den vroegeren Amerikaanschen ge*.nt te Sofia, Earle, over de Engelsch-bolsjewistische plannen om Bulgarije te laten verdwijnen en Mos kou tot de beschermende mogendheid van de zee-engten te maken, Mac-\Murray, die verscheidene verbindingskanalen bezat met de Sowjet-ambassade te Ankara, be vestigde niet alleen dem inhoud der ont hullingen van Earle, doch ook de Duitsche bekendmaking t>ver de eischen, die Molotof bij zijn bezoek aan Berlijn ten aanzien van Turkije gesteld heeft). Als bijzonder kenmerkend acht de „Kor respondenz" het feit, dat Engeland thans het terrein aan den bolsjewistischen bond genoot heeft vrijgelaten, waarbij de In fo rmationsdienst" die nauw contact ander- houdt met de Wilhelmstrasse. spreekt over een afdanking van Groot-Brittannië in de kwestie der zee-engten. Engeland is thans reeds bereid, zoo schrijft de „Korresoon- denz", om ,aan het bolsjewistische Rusland na de ontwanening van Duitschland als beloonint de functie van eenige miHt-Mre- en politie-macht te verleenen. Naar Brit sche opvatting behoort tot deze functie blijkbaar rok het b""it van den sleutel tot de Middellandsche Zee. In de mijn La Charne in het gebied van St. Etienne is Woensdag een mürgasont- ploffing ontstaan. Tot nu toe zijn 33 dooden en 30 gewonden aan de oppervlakte ge bracht. DE NEDERLANDSCHE CULTUURKAMER OPGERICHT Besluit van den secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten betref"ende de i"s'elling van het Persgilde en het Theatergilde. Op grond van artikel 35, le en 3e lid, van de Verordening no. 211/1941 betreffende de Nedcrlandsche Kultuurkamer en Jn overeejistemming met de artikelen 2 en 3 der Verordening no. 3/1940 van den Rijks commissaris voor bet be-ette Nederland- sche gebied mirdt bepaald: Artil«T 1: |i„f *»-rsgilde en het Theatergilde worden op l et rds'in van afkondiging van dit be- ste'd. Artikel 2; ir dc instelling van bovengenoemde giiu-n is de Nederlandsche Kultuurkamer opgericht. Artikel 3: Dit bes'uit wordt afgekondigd in de Ne- der'andsche Staatscourant. 's-Gravenhage, 22 Januari 1942. De secretaris-generaal van het de partement van Volksvoorlichting en Kunsten: w.g. T. GOEDEWAAGEN.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1