De geheimzinnige vijand DINSCAG 20 JANUARI 1942 OE LEIDSCHE COURANT PAG. 2 Hoofdredacteur: I"h Wilmef. Leldenl Red- Buitenland: Mr H. Gelae. Leiden. Red. Stad eo Sport: M Zonderop. Leiden. Red- Omgeving: L. Rooren. ^eiden. Red- Letteren en Kunrt: Pr Schneiders. Leiden. WEERBERICHT ZON8 OP- en ONDfcKGANG. Zon onder 6.03 uur Dinsdagavond. Zon op 9.37 uur Woensdagmorgen. Tusscnen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN. 20 Januari: De maan komt Dinsdagvoor middag om 11.20 uur op en gaat Dinsdag avond om 10.48 uur onder. 21 Januari. De maan komt Woensdag voormiddag om 11.46 op en gaat Woens dagavond om 11.58 uur onder. 22 Januari: De maan komt Donderdag middag om 12.09 uur op en gaat Vrijdag nacht om 1.03 uur onder. 23 Jan-uari. De maan komt Vrijdagmid dag om 12.33 op en gaat Zaterdagnacht om 2.10 uur onder. (Eerste k-wartier;. 24 Januari: De maan komt Zaterdagmid dag om 12.57 uur op1 en gaat Zondagnacht om 3.15 uur onder. 25 Januari: De maan komt Zondagmid dag om 1.23 uur op en gaat Maandagnacht oil 4.17 uur onder. DE RADIO ALS MIDDEL TOT VOLKS VOORLICHTING. Gisteren heeft de Nederlandsche Omroep de perschefs van de verschillende departe menten en andere staatsinstellingen ont vangen voor h^t houden van een bespre king omtrent de wijze, waarop de Neder landsche Omroep van dienst zou kunnen zijn bij de voorlichtende taak voor het Nederlandsche volk. Na een rondleiding door de gebouwen van de voormalige A. V. R. O.-studio, hield het hoofd van de afd. interdepartementale voorlichting van ht departement van volksvoorlichting en kunsten, de heer In- german, een toespraak waarin hy o. a. zei- de, dat het gezelschap door deze rondlei ding een indruk had gekregen van de groote mogelijkheden, welke de radiOjbiedt als voorlichtingsapparaat. De radio toch leent zich bij uitstek voor het bereiken van het geheele Nederlandsche volk. Spreker ■herinnerde aan de woorden, die prof. Goedewaagen, kort na zijn benoeming sprak, waar deze zeide, „dat de volksvoor lichting thans een onderdeel van de staatszaak is", Dit bcteekent niet, dat het volk een bepaalde meninng moet worden opgedrongen, doch wel, dat ook aan in de samenleving opkomende meeningen en op vattingen vorm een richting moet worden gegeven. Eenigen tijd geleden heeft men de mee ning geuit, dat het Nederlandsche volk meer een volk van schrijvers dan van cprekers zou zijn en dat het derhalve meer een lezend dan wel een luisterend volk zou zijn. Spreker betwiste deze stel ling en hij zeide overtuigo te zijn, dat in dien de Nederlander bezield is met een 'ideaal hij ook in staat zou blijken dit in gloedvolle woorden en boeiende taal aan zijn volksgenooten kenbaar te maken. Dit wordt ook door de practijk-bewezen en de Nederlandsche Omroep kan honderden be wijzen naar voren bregen, waaruit blijkt, dat het Nederlandsche volk wel degelijk en ernstig luistert naar datgene wat door de radio wordt gezegd. Een van de vele bewijzen is wel, dat de heer Max Blokzijl gemiddeld per dag een 300-tal brieven ontvangt als antwoord op zijn radio-praat- jes. Spreker waarschuwde zijn hoorders, dat zij wel moesten bedenken, dat elke voor- Lchtende ambtenaar er diep van door drongen moet zijn, dat er een groote ver- antwoordelykheied op zijn schouders rust Slechts wanneer hij zelf is voortgekomen uit het volk kan hij een waarachtig volks voorlichter zijn, die zelf midden in dit volk staat en zoowel zijn ziel als zijn be hoefte kent en begrijpt. Hij is dan ook van meening, dat waar het gaat om regeerings- maatregelen, eeze niet op „populaird wij ze" door de radio behandeld moeten wor den. Een ernstige stijl en goed gekozen woor den met belangrijke argumenten zijn hier op hun plaats. Dit wil evenwel niet zeg gen, dat men geen gebruik zou mogen ma ken van humoristische of zelfs sarcastische woorden: in vele gevallen zal men hier mede meer kumien bereiken dan met zwaarwichtige beschouwingen, want het Nederlandsche vol^ is nog steeds vatbaar voor typische Nederlandsche volkshumor. Na deze openingsrede hebben nog ver schillende hoofden van afdeelingen van den Nederlandschen Omroep hun stand punt uiteen gezet en dit heeft aanleiding gegeven tot een zeer geanimeerde bespre king. IEDEREN DAG.... lederen dag zijn er honderden Nederlan ders jarig. lederen dag vieren honderden Nederlanders een grooter of kleiner fami liefeestje ter gelegenheid van hun geboor tedag. lederen dag is er dus gelegenheid om aan de verjaardagsstorting mee te doen. Wat de verjaardagsstorting is? De ver jaardagsstorting is een storting op giroreke ning 87600, de girorekening van de Neder landsche Ambulance en wel een overschrij ving van evenzoovele dubbeltjes, kwartjes of guldens als het aantal jaren, dat- de ja rige op dien dag telt. Een nieuw gebruik dus dat niettemin reeds zeer populair geworden is in Neder land. Daarom jarigen: van harte gelukge- wenscht en denkt aan de verjaardagsstor ting op girorekening 87600, Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's Gra- venhage. Heden zal in het radiokwartier verzorgd door de N. S. B. van 1#.45 tot 19.— uur '■•vei den zender Hilversum II 'een uitzen ding plaats vinden onder het motto „de ze venvoudige taak van het Nederlandsche volk", waarin enkele van de zeven pun ten, welke door den leider op 14 Decem- bei 1941 werden geproclameerd, zullen worden behandeld. Voor winterhulp Nederland Naar wij van de hoofdafdeeling finan ciën van de landelijke leiding van Winter hulp Nederland vernemen, heeft de N.V. Bataafsche Petroleum Mij. te' Den Haag aan de Winterhulp Nederland een gift van 250.000.doen toekomen. Van 5 t.m. 10 Januari is aan hoofd- en provinciale kantoren van Winterhulp Ne derland in totaal voor een bedrag van 115.771.51 aan giften ontvangen. Naar wij vernemen heeft het gezamen lijk personeel van het departement van bijzondere economische aangelegenheden te 's-Gravenjiage een deel van het maand salaris in December als gift aan Winter hulp Nederland ter beschikking gesteld. Het bedrag van de giften is reeds aan de W.H.N. overgemaakt. Dit voorbeeld van gemeenschapszin moge het personeel van andere instellingen en bedrijven tot voor beeld strekken. De te Amsterdam met zooveel succes ge houden tentoonstelling „Goud der Zee" zal op veler wensch heropend worden en wel te 's-Gravenhage in het Mauritshuis. De opening zal hier plaats vinden op Woens dag 28 Januari as. 's morgens11.15 uur. Prof. dr. Wehofsich, Duitsch voorzitter van de Nederlandsch-Duitsché kuituurgemeen schap, en prof. dr. T. Goedewaagen, secre taris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, zullen hier bij tegenwoordig zijn. In den ouderdom van 70 jaar is plotse ling te zijnen huize in Wassenaar over leden de luitenant-generaal van het Ned.- Indisch leger b.d. H. Bakker. Generaal Bakker was o.a. oud-hoofdcommissaris van het Nederlandsche Roode Kruis, ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en hij werd begiftigd met de Roode-Kruis- medaille. KERKNIEUW S KAPELAAN H. v. d. STEEN t Maandagmorgen is te Nijmegen plotse ling overleden de oudste kapelaan der St. fi nthonius-parochie aldaar, de weleerw. heer H. L. van der Steen. Zondagavond voelde hij zich onwel en Maandagochtend om ongeveer vier uur is hij, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Ster venden, aan hartverlamming overleden. PASTOOR W. SMULDERS BEDIEND. De bekende priester-dichter, de zeereerw heer W. H A Smulders, pastoor van Ooij en Persingen bij Nijmegen, die sedert eenigen tijd verpleegd wordt in het Cani- 3iusziekenhuis te Nijmegen, is op eigen verzoek voorzien van de H. H. Sacramen ten der Stervenden GEMENGOE BERICHTEN UIT RIJDENDEN BUS GESPRONGEN. Op den Hoofdweg te Velp is de jonge man Z. uit Ellekom, die uit een bus van de G. T. M. sprong, daarbij terechtgeko men onder de volgbus en op slag gedood. KIND GESTIKT. Het éénjarig kind van de fam. v. O., wo nende aan den Militairen weg te Krom menie, is dood in het wiegje gevonden. Vermoedelijk is de kleine gestikt. Te Geeuwenbrug, gemeente Dwingelo, kwam de 16-jarige P. Mulder uit Delfzijl, die bij een oom logeerde, op de ijsbaan in botsing met een anderen rijder. De gevol gen waren zoo ernstig, dat de jongeman gisteren in het ziekenhuis te Assen is overleden. SCHAATSENRIJDER VERMIST. Sinds Zondagmiddag een uur wordt de 18-jarige J. N. de Beurs, kantoorbediende en wonende t)ë Sohagerbrug, vermist. Hij was van plan per sohaats van Sohager brug in de richting Sctogen te ryden. Daar er nog wakken, waren, vreest men, dat hij onder het ijs is geschoten. Het zoeken wordt nog voortgezet. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Vier personen bewusteloos. Gistermorgen ontdekten een werkster en de melkboer, dat de woning van de fam. A. P. in de Lissafconsteeg te Groningen ge sloten bleef. Toen ze na herhaald bellen geen gehoor kregen, waarschuwden zij de politie, die zich toegang tot de woning ver schafte en de vrouw en drie kinderen de man werkt momenteel in Frankrijk bewusteloos te bed vond. Bij onderzoek bleek, dat zij door kolendamp vergiftigd waren. Met een zuurstofapparaat konden allen weer tot bewustzijn worden ge bracht. Gistermorgen omstreeks kwart voor ne gen is de locomotief van trein 1819, ko mende uit Amsterdam, door het stootblok van het kopspoor op perron 1 te Amers foort gereden en in de vesti/bule van het trappenhuis terechtgekomen. Gelukkig bevonden er zich op gemeld tijdstip aóo goed als geen reizigers in het trappenhuis, zoodat dit ongeval, waarbij groote vernie-" linig is veroorzaakt, nog betrekkelijk goed is aflgelocpen. Slechts één reiziger is ge wond en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Het ongeval is vermoedelijk te wijten, aldus deelde de chef mede, aan het feit, dat de rem tengevolge van de vorst niet nauwkeurig werkte; De reizi gers van den trein, almede het locomotief- personeel kwamen met den schrik vrij. De Goudsche politie beeft in de afgeloo- pen dagen eenige diefstallen en een geval van oplichting waarbij in totaal twaalf personen uit Gouda, Den Haag en Bode graven zijn betrokken, opgehelderd. Te Bodegraven zijn vier personen aangehouden: een 55-jarige arbeiderran-. geerder der Ned. Spoorwegen, zijn zoon, een 19-jarige expeditieknecht, een 31-ja- rige expeditiechauffeur en een 32-jarige chauffeur-transportarbeider. De 19-jarige jongen was te Goude werk zaam en verzond pakketten voor andere plaatsen naar Bodegraven, waar de drie anderen er verder voor eigen gebruik voor zorgden. Dit werd reeds een half jaar ge daan. Na huiszoeking is bij deze personen voor eenige duizenden guldens aan lever traan, boter vet, shag, bonibons, jam siga ren sigaretten, tabak en zeep in beslag ge nomen. Een andere zaak op het Goudsche sta tion ging tegen een 22-jarigen schrijver, die uit een onafgesloten geldtrommel 118 had weggenomen om de kastekorten te dekken, waarmede hy steeds kampte. Het geld was bij hem thuis verstopt De Goudsche politie heeft verder twee 49-jarige Hagenaars, een vertegenwoordi ger en een handelsreiziger aangehouden wegens oplichting van een eigenaar van een chocolaterie te Gouda. Voorts is er klaarheid gekomen in de kwestie van het ontvreemde pak rookwa ren uit een bodehuis ter wèarde van 75. Een zoon van den eigenaar.zag een chauf feur met een sigaar in den mond, die pre cies op de gestolen sigaren leek. Hij heeft den diefstal bekend. Helers waren de 64- jarige vader van den chauffeur, een 22- jarige expeditiekn-eoht, een 43-jarige chauf feur en een 54-jarige veehouder. Beste Kinderen „NEKKIE RAFeoAPlE SNUIF" beieven ijsiije avonturen na hun nooit' landing in de Alpen. Daarvan Verhaalt het He avontuur dat van a.e. Woensdag tot Dinsdag gratie te verkrijgen ie, na dat je in onderstaande taken weer eene heerlijk hebt gesmuld. Heb je het Inplakboek nog niet f Het 4» nog oteeds verkrijgbaar a 85 cent, terwijl er ook nog aanvraag kaarten voor ontbrekende avonturen' verstrekt worden in Cafetaria an Cafetaria-Restaurant Stationsweg 7-17 LEIDEN HUWELIJKS- EN DISTRIBUTIE PERIKELEN. Tusschen dien landbouwer L., wonende in een van dé buurtschappen der gemeen te Ede en zijn eohbgenoote boterde het niet al te best en de situatie werd enkele da gen geleden voor de vrouw blijkbaar zoo onhoudbaar dat zij met haar vijf kinderen de woning verliet en zich elders in de buurtsohap vestigde Aangezien de vtouw voor zichzelf en de kinderen pry's stelde op verder voort bestaan, was zij genoodzaakt te zorgen, dat zy distributiebescheiden bezat en zij had deze ook inderdaad, uitgezonderd de kaarten, die op de vleeschrantsoèneering betrekking hebben. De man had enkele dagen voor den ech telijken twist een varken geslacht en de vleeschkaarten van zichzelf en de zijnen op het' distributiekantoor ingeleverd. Op haar verzoek weigerde de man zyn vrouw een gedeelte van het varken af te staain- en daar de echtgenoote, omdat zy wettelijk nog tot het gezin des mans behoort, geen rechten kan doen gelden op vleeschkaar ten, geraakte zij in een moeilijk parket en riep zy de hulp der politie in. Deze zag geen kans de puzzle op te lossen en stelde zich in verbindiing met den plaatselijken distTibutiedienst. Toen werd besloten den man nog eens ernstig in overweging te geven een ge deelte van zijn winterprovisie ter beschik king te stellen van vrouw en kinderen; wordt aan dit nadrukkelijk verzoek even wel niet voldaan, dan overweegt men bij de eerstvolgende uitgifte van ddstributie- bescheiden de noodige bonnen van den man in te houden en hem zoodoende aan het verstand te brengen, dat het niet fair is zich op bovenbeschreven wijze te wre ken of pressie uit te oefenen. JUWEELEN SMOKKELAARS AANGEHOUDEN. Grensamlbtenaren te Budel hebben thans voor de tweede maal eenige personen aan gehouden, 'diie juweelen over de grens wil den smokkelen. Nu ging het om een partij brillanten van zeer gToote waarde. De da ders zijn aangehouden en de kostbaarhe den zijn in beslag genomen. DIEFSTAL VAN 230.000 SIGARETTEN. Te Amsterdam is ingebroken in het ma gazijn van een coöperatie van sigaren winkeliers aan het SingeL De dieven ver braken eerst de deur van een aan den an deren kant van het blok in de Spui straat gelegen perceel, gingen daar naar de tweede verdieping, waar zij een raam openschoven en zoo op een plat kwamen, dat ook aan het sigarenmagazijn grpnst Daar behoefden zij slechts weer een raam te openen om binnen te komen, waarna zij den buit Voor het weg halen hadden. Een groote partij sigaretten ongeveer 230.000 stuks namen zij mede. De liturgie der Kerk W0ENSDAG: Sint Agnes. Kleur: Rood. Gloria. OP DE PUINHOOPEN.... Op de puinhoopen van het oude zal een nieuw Europa gebouwd worden. Het zal een nationaal-socialistisch Europa zijn. Een, waar werk te vinden Is voor hen die werken willen en kunnen. Een Europa, waar wederzijds -begrijpen zal heerschen. Waarin kapitalisme, plutocratie en bolsje wisme gruwelijke herinneringen zullen zyn aan een tijd die voorbij ging en waaraan nog slechts zal worden teruggedacht als aan een benauwden droom. Op de puinhoopen van het oude, daar wordt gewerkt, daar spannen de besten zich in om alle voorbereidingen te treffen, om straks, als de oorlog voorbij is, de laatste hand aan het nieuwe trotsqhe gebouw te leggen. Op de puinhoopen van het oude Europa, daar worden offers gebracht, daar vloeit kostbaar bloed, dat vergoten moet worden om te bereiken dat zi.i, die .verantwoorde lijk zijn voor den huidigen chaos, nooit meer de kans krijgen, beschaving, christen dom en cultuur te belagen en de volkeren van Europa tegen elkaar op te zetten. Dit nieuwe Europa, landgenoot, is dubbel en dwars waard zich daarvoor in te zetten, zich te scharen aan de zijde van hen, die reeds de wapenen on nam en. Dit nieuwe Eurooa, daarvoor strijden ook onze dappe re vrijwilligers aan het Oostfront. Zij geven u een voorbeeld en zij vragen zich af wan- rteer ook u zich zult aanmelden bij het Vri]wiI1iger?!eirioen „Nederland", Ko ninginnegracht 22 te 's Gravenhage. SPORT SCHAATSENRIJDEN. KOMENDE WEDSTRIJDEN. Morgen worden onder auspiciën van den Nederlandschen Sohaatsenrijdersbond1 op de ijsclub Haarlemmermeer te H o o f dl- dorp nationale wedstrijden in het schoon<- rijden voor amateurs om het Nederlandsch kampioenschap voor paren gehouden. De wedstrijden beginnen om elf uur. Morgen worden op de ijsclub .te Aals meer nationale wedstrijden in het hard rijden voor amateurs gehooid en over af standen vam 500, 1500 en 3.000 meter. LEIDSCHE SCHAAKBOND. L.S.G. II en Alphen I speelden voor de le klasse A een wedstrijd in ,,'t Schutters hof' te Leiden. Beide tientallen hadden twee wedstrijden gewonnen en waren nog niet geslagen daarom was deze ontmoeting van belang. De Aliphenareri wisten zich met een 5MJcx2Axx overwinning van de le plaats te verzekeren. Twee partijen zullen door arbiters beslist worden. De eindstand, zal waarschijnlijk een 6A3% overwinning voor Aliphen I worden. BILJARTEN Alle records verbeterd In het tournooi om het kampioenschap van Nederland le klasse groot biljart anker kader 45/1 heeft de Rotterdammer v. d. Pol jzich in bij zonderen vorm getoond. Zaterdagmiddag wist hij het record van Sweering hoogste gm. in één partij, dat op 37.50 stond te verbeteren. Hij maakte de party in 7 beurten uit, met een gem. dus van 42.85. Een mjsstap beging v. d. Pol in de parttf tegen Sweering, des avonds gespeeld. Hij verloor deze party met slechts 116 car. en een gem. van 7.73. Gisteren was alleen de Leeuw nog onge slagen. Zou hij zijn partij van v. d. Pol win nen of remise maken, dan legde de Amster dammer beslag op den titel. Van de Pol nam evenwel geen risico. Hij klopte zijn rivaal met 300—63 car., zoodat het heter gemiddelde van v. d. Pol hem den titel bezorgde. De eindstand is: 1. v. d. Pol, kamp. 6 1916 84 163 22,80 2. Sweering 6 2047 113 158 18,11 3. de Leeuw 6 1863 120 154 15,55 4. Gehrels 4 1678 193 53 8,69 5. Jacobs 3 1281 158 106 8,10 6. Goderie 2 1278 148 79 8,63 7. van Loon 1 1266 192 64 6,69 8. dr. Vos 0 1098 204 35 5,38 DÜITSCnLAND—kroatië 2—0. Voor 20.000 toeschouwers heeft Duitsch- land gisteren in Agram den landenwed- strydvoetoal tegen Kroatië met 20 ge- v/onnen (rust 1—0). FEUILLETON door A. HRUSCHKA Geautoriseerde vertaling. (Nadruk verboden). 39) Ook by de instructie ging 't niet zoo heel vlot.. Trots alle moeite gelukte het dr. Was- mut niet, Hartwig Henter een bekentenis af te persen of hem op de een of andere manier met zichzelf in tegenspraak te bren gen. Hartwig bleef by zyn verklaring, dat hij niets wist van den moord en er niets mee had uit te staan. Telkens, wanneer men hem op Lydia's bekentenis wees, haalde hy de schouders op en zei: „Waanvoorstellin gen van een zwaar geschokt zenuwgestel!" Een alibi voor het tijdstip van de mis daad kon hij niet geven. Hy zei, dat hij dien avond met Holzmann in café Ratkolb naar zigeunermuziek had geluisterd, maar vóór zijn vriend was weggegaan. Vervolgens had hij-, in gedachten verzonken, een lange wan deling door de straten der stad gemaakt, en was eerst tegen drie uur naar huis ge gaan. Juist was hij zijn appartement bin nengetreden, toen hij werd opgebeld door Paul, Holzmann's knecht, die hem het on geluk meldde. Dit alles vond de rechter van instructie zeer onwaarschijnlijk en daarom verdacht. Henter verzekerde, dat hij mevrouw Holzmann sedert den dood van haar man slechts één keer had gezien en wel geheel onverwacht, 's nachts op den straatweg. Toen men hem aan de door den detective bespiedde samenkomst in het Ybbenburger park herinnerde, verklaarde hij, dat de da me geenszins mevrouw Holzmann was ge weest maar verder weigerde hij dienaan gaande iedere inlichting. Wasmut zag daarin een leugen, want hy zelf was er vast van overtuigd, dat het alleen mevrouw Holzmann had kunnen zyn. Want trots de ijverigste nasporingen had hy geen andere liefdesbetrekkingen van Henter ontdekt. Juist die samenkomst in het Ybbenbur- gerpark was een onorristootelijk bewijs voor zyn relaties met Lydia Holzmann, al bleef hij die relaties hardnekkig loochenen. Bij Lydia werd op dat tijdstip niemand toegelaten. Sinds het verhoor, dat zij had ondergaan, dag zij ziek te bed, in een zon derlingen staat van onverklaarbare gevoel loosheid, nu en dan plotseling onderbro ken door de perioden van hevige opgewon denheid. Dan begonnen haar oogen onrustig te flikkeren, kleurden zich haar bleeke wan gen, en verliet zij haar bed, om een lange wijle gejaagd haar kamer op en neer te wandelen. Wanneer zij in dien toestand ver keerde, antwoordde zij op geen vragen en scheen zelfs de tegenwoordigheid van an deren niet te bemerken. En die toestand nam gewoonlijk evert plotseling een einde, als hij was ingetreden. Zij viel dan uitge put te bed, weer met doffe oogen, bleeke wangen, niet bij machte om zich op de been te houden. Op verzoek van den heer Marchstatten had professor Königshofen zich bijna on middellijk na het verhoor met de behande ling van Lydia belast. Hij was een jonge man, eerst kort geleden tot hoogleeraar te G. benoemd. De psychiatrie was zijn spe cialiteit en hij werkte volgens de moderne psycho-analystische methode. Hij genoot reeds een schitterende faam, en iedereen voorspelde hem een prachtige toekomst. Lydia's geval had hem van den beginne af veel belang ingeboezemd, omdat het waar lijk „iets buitengewoons" was. Kort nadathij met de behandeling een begin had gemaakt had op zekeren dag Silas Hempel zich bij hem aangemeld en om een anderhoud met vier oogen ge vraagd. Hij wilde den professor een en ander meedeelen in verband met 't geval Lydia Holzmann. Dat zou, verklaarde hij, de taak van den geneeskundige aanmerkelijk ver lichten en nieuwe gezichtspunten voor hem openen: Van den anderen kant stelde hij er als politiebeambte hoogen prijs op, aan gaande zekere punten het oordeel van een ervaren psychiater te kennen. Het onderhoud tusschen Hempel 'en den professor duurde bijna twee uren en ein digde met deze vraag van den detective: „Dus, professor, beschouwt u mijn ziens wijze niet als een hersenschim, maar als een aaneenschakeling van aannemelijke gevolgtrekkingen?" „O ja!" antwoordde Köningshofen zon der een oogenblik te aarzelen. „Zij vormt voor mij zelfs de ontbrekende schakel in de keten mijner waarnemingen. Uwe uit eenzetting heeft nu vele dingen voor mij duidelijk gemaakt; ik ben van plan, een andere therapie dan die, welke ik tot nu toe gevolgd heb, aan te wenden en zal dan' waarschijnlijk ook een beter resultaat ver krijgen". Van dien dag af, was het bij professor Köningshofen niet meer uitsluitend weten schappelijke belangstelling, die hem noop te, zijn beste krachten aan de redding van Lydia Holzmann te wijden. Haar schoon heid en droefheid harer" ouders hadden van den beginnen af diepen indruk op hem ge maakt. En nu ontwaakte bij hem 't hartstochte lijk verlangen, de arme zieke tot eiken prijs te ontrukken aan het somber duis ter, dat haar geest gevangen hield en haar tot een nieuw leven op te wekken. Serena von Traumetz had sinds_ het on derhoud met haar vader, daft beiden zoo diép had ontroerd, herhaaldelijk gepoogd, Lydia te zien. Maar steeds werd zij afge wezen: Sinds mevrouw Holzmann ziek was geworden, ontvingen de heer en mevrouw von Marchstatten niemand, en de behande lende professor had voor de zieke strgnge rust voorgeschreven. Maar Seréna liet zich daardoor niet af schrikken. Om de twee dagen kwam zij te rug, om naar den toestand van haar vrien din te vragen. En telkens bracht zij bloe men mee, om er de kamer van de zieke mee op te vroolijken. Dat trof de ouders, te meer omdat zij wis ten, dat Serena Hartwig Henter had liefge had, die nu als rechtstreeksch gevolg van Lydia's „bekentenis" in de gevangenis zat opgesloten. En zij vonden het grootmoedig en edel van Serena, dat zij nu als eenige van alle vroegere vrienden Lydia zoo trouw bleef. Ja, dat was edel van haar, al mochten zij nu aannemen, dat intusschen haar liefde voor Henter verdwenen was. Zoo gaf de majoor zekeren dag bevel, freule von Traumetz bij hem in zijn kamer te brengen, zoodra zij zich weder zou aan melden. Twee dagen later was dit reeds het ge val. Bij dat onderhoud vernam Serena voor de eerste maal, onder welke omstandighe den Lydia haar verklaring had afgelegd; en zy vernam ook, dat de ouders zelf geen ge loof hechtten aan die verklaring. Voorts werd zij door von Marchstatten op de hoog te gebracht van zekere bijzonderheden be treffende Henter's aanhouding, van zijn po sitie in het algemeen en van de z.g. „be wijzen" die men tegen hem aanvoerde. (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2