DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DUITSCHLAND Momentje MAANDAG 19 JANUARI 1942 33ste Jaargang Nor 10154 Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redaetie 20015 Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 1L V Internationale Bidweek* Gisteren is aangevangen de Internatio nale Bidweek een week, om te bidden voor de vereeniging van alle menschen in Christus' Kerk. Wie gelooft, weet zeker, dat de resulta ten van deze week groot kunnen zijn Naar aanleiding van deze bidweek schreef M. Versteeg O.F.M. een artikel in de „Nieuwe Delftsche Courant" van j.l. Zaterdag, waaraan wij deze passage ont- leenen. In iederen Christen moet Christus leven, moet Christus le herkennen zijn! Het is goed in de komende da- gen onze biddende gedachten en offer vaardige daden af te stemmen op de ruim duizend millioen heidenen en dwalenden. Beter is het echter, blij vend zorg te dragen, dat het woord van Tertulliaan op ieder onzer van toe passing is: „Cliristianus alter Christus iedere christen een andere Christus." Moge juist ons christelijk leven van lederen dag velen (tdrug) brengen in de Kerk, den voortgezetten Christus. Want op Haar, de Kerk, is Jezus' woord van toepassing: „Ik ben de weg, de waarheid en het leven". Dit is een mooie gedachte, die wij moe ten vasthouden: Christianus alter Chris tus de christen een andene Christus. In praedicaties hebben we waarschijn lijk meermalen gehoord: Sacerdos alter Christus de priester een andere Chris tus. Zooals Tertulliaan het zegt, wordt uit gedrukt de hooge uitverkiezing èn de zware verantwoordelijkheid,, welke rusten op iederen christen Gemakkelijk is het den leeken, om aan den priester, wijzend op diens uitstekende waardigheid en verheven taak, hooge eischen te stellen, en diens, werkelijke en vermeende, tekortkomingen te critiseeren, scherp te becritiseeren. Dit is gemakkelij ker, dan aan zichzelf den eisch te stel len, dat men zij een andere Christus, d:w.z. dat men de door Christus in woord en voorbeeld gegeven prediking in" eigen leven uitdruktEn toch: Christianus al ter Christus iedere christen een andere Christus! Tevergeefs zal men in de H. Schrift of in dé leer der Kerk zoeken naar een uit spraak, waarop men zich kan beroepen, om alléén van de priesters een streven naar volmaaktheid en heiligheid te eischen, ter wijl het er bij de leeken niet zoo nauw op zou aankomen! De wijze waarop, de middelen zijn on der bepaalde opzichten vóór priesters en leeken verschillend, maar het gestelde einddoel is hetzelfde, precies hetzelfde! De Internationale Bidweek heeft tot doel, door gebed de menschen tot Chris tus' Kerk té brengen. Naast het gebed moet staan het voor beeld, aller voorbeeld. WINTERHULP Toen op den eersten October van het afgeloopen jaar de Winterhulp Nederland rekening en verantwoording aflegde en ten tweede male een appèl richtte tot de sociale gevoeens van het Nederlandsche volk om het W.H.N. werk te steunen door giften en daadwerkelijke medewerking, ge looide men in breeden kring, dat de resul taten van het eerste winterhulpjaar niet bereikt zouden worden en een terugslag verwacht moest wojrden. Daarom is het be langwekkend na het verloop van de eerste helft van het tweede actiejaar (de maan den October, November en December) op de ontwikkeling te kunnen wijzen, die zich in het winterhulpwerk 1941/42 voltrokken heeft. Uit giften en collecten waren tot en met 31 December 1941 3.885.661.80 gulden bin nengekomen. Daarmede zijn de resultaten per 31 Dec. '40 van de inzamelingen en gif ten bijna verdubbeld. De door huis- en straat-collecten binnengekomen bedragen zijn in vergelijking met eerste W.H.N. actie op gelijke hoogte gebleven, wat des te merkwaardiger is, daar, zooals bekend mo ge worden geacht, de opbrengst der eerste collecte buitengewoon hoog uitgevallen is, aangezien men in de meening verkeerde, dat het hier een collecte gold, die. .slechts eenmaal plaats zou hebben. De toename van de gezamenlijke op brengst is te danken aan een sterke ver hooging van de giften, welke zich naar verwacht mag worden, ook in de maanden Januari, Februari en Maart zal af teekenen en een verdere opwaartsche ontwikkeling zal veroorzaken. Gelijken tred houdend met dezen indruk- wekkenden groei der giften kon W.H.N. haar ondersteuningswerk voor het volk reeds tastbaar opvoeren en honderdduizen den Nederlandsche families een flinke on dersteuning geven. Bijzonder omvangrijk werd door uitreiking van waardebons ge durende de maand December geholpen, nadat reeds in November ongeveer V/ mill, gulden voor ondersteuning besteed waren. Het evenwicht tusschen de groote onder steuning en de binnengekomen giften vormt, naar bekend kan worden geacht, de W.H.N. loterij, die juist ook in de laatste maanden een zeer goed verloop gehad heeft. Zoo vreugdevol het groeiende be grip en de bereidheid tot hulp van vele kringen der bevolking voor de sociale noodtoestanden in het eigen volk ook zijn mogen, tot een allesomvattende ondersteu ning in den geest van de stichting Winter hulp Nederland, strekken de resultaten nog niet en het zal ook in de toekomst een on vermoeibaar streven van de Winterhulp zijn, steeds meer Nederlanders t winnen voor de gedachte van sociale gemeen schapszin. Oude geldstukken binnen kort ongeldig Er is een besluit bekend gemaakt, dat er maatregelen genomen zijn om nieuwe pasmunt in circulatie te brengen, waar door aan een groot ongerief wordt tege moet gekomen. Wat is de reden van de uitgifte van nieuwe pasmunt? Deze en andere vragen heeft het A.N.P. voorgelegd aan den wnd. secretaris van Fi nanciën, mr. M. Rost van Tonningen, die zoo welwillend was enkele nadere toelich tingen xte geven op dit belangrijke besluit. De reden was de Steeds toenemende schaarschte aan munten bij het publiek, dat deze om de meest verschillende redenen achterhield. Zoo rees vanzelf de vraag, of men nieu we munten zou uitgeven, waarbij men re kening kon houden met de verzamelwoede van het publiek en waardoor men de moei lijkheden zou kunnen wegnemen, die de In alle stilte heeft de Rijksmunt te Utrecht reeds sinds vele maanden de nieu we munten geslagen. Zij werkt thans op volle kracht, zoodat binnen niet al te lan gen tijd geen sprake meer zal zijn van schaarschte aan geldstukken. Op de vraag, of de oude munten naast de nieuwe munten in circulatie zullen blij ven, antwoordde de secr.-generaal, dat zulks inderdaad nog gedurende korten tijd het geval zal zijn. Op een nader vast te stellen tijdstip zullen de oude munten ech ter de kracht als wettig betaalmiddel ver liezen, zoodat dan uitsluitend de pieuwe muntsoorten in circulatie zullen zijn. Voor de verzamelaars zal zulks echter geen verliezen mee behoeven te brengen Zij zullen n.l. in de gelegenheid gesteld worden tot een bepaalden datum de oude verzamelde munten in te wisselen tegen de nieuwe munten. Degenen, die van deze ge legenheid tot omwisseling van de munten geen gebruik maken, schenken het Rijk het verschil tusschen de waarde van het metaal dat in de munt is verwerkt, en de geldende muntwaarde. Rijksdaalders ep guldens niet medege- rekend, zijn er volgens den secretaris-gene raal tientallen millioenen stuks munten aan de circulatie onttrokken. DE JNTEUWE GELDSTUKKEN. Wie de" ontwikkeling van het munt- en papiergeld in de geschiedenis heeft nage gaan, vooral in de democratische landen, zal zich, aldus de secretaris-generaal, dik- üdjjs geërgerd hebben, dat hij ten minste nog eenig gevoel had voor waarachtige volkskunst, aan de zinlooze „kunst"-pro- ducten, die men op het gebied van het geld wezen ontwierp. Wat beteekenen de nieuwe stempels en wie is de ontwerper? Mr. Rost van Tonningen verwees in dit verband naar het jongste nummer van „Storm", waarin een beschrijving is opge nomen van de nieuwe ontwerpen en welks hoofdredacteur, Nico de Haas, hij een van onze geniaalste kunstenaars noemde. „Aan hem met wien ik jarenlang heb samenge werkt, heb ik gevraagd, ontwerpen voor de nieuwe munten te maken. Hij is een der beste deskundigen hier te lande op het ge bied der volksche symbolen", aldus de se cretaris-generaal Als de twee eerste zinnebeelden werden gekozen het Saksische en het Friesche. Het Saksische zinnebeeld prijkt op den vierkan ten stuiver, n.l. de Saksische paardekoppen, terwijl daarboven het zonnesymbool is aangegeven. Het Friesche oelebord is voor al in Friesland een algemeen bekend zinne beeld, dat op vele Friesche boerderijen prijkt. Het omvat de twee zwanen, die als zonnevogels inderdaad welhaast alle gevel- topteekens der Friesche boerderijen sieren. De cent is gestempeld met het oeroude zonnekruis of rechtkruis. Het dubbeltje vertoont de driespruit, die weergegeven in de gedaante van een tul- pendriespruit, een zinnebeeld is van kracht en vruchtbaarheid voor volk en bodem. Het kwartje vertoont ten slotte het Vi kingschip, waarin de oeroude zeemansgeest van ons volk uitdrukking vindt. De tekst van de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied betreffende de strafbaar heid van het betreden van militair bevei ligingsgebied luidt: Op grond van par. 5 van het decreet van den Führer over de uitoefening van de re- geeringsbeveogdheden in Nederland van 18 Mei 1940 (R.W.B. 1, blz. 778), bepaald ik: Artikel 1. 1. Hij die zonder daartoe bevoegd te zijn de grenzen van een door omheining of verbodsbord kenbaar gemaakt, voor het openbaar verkeer afgesloten militair be veiligingsgebied of eenige andere als zoo danig kenbaar gemaakte militaire afslui- tmgslijn overschrijdt, wordt met gevange nisstraf van ten hoogste vijf jaren en met een geldboete van ten hoogste tien duizend galden of met één dezer straffen gestraft. 2. Poging tot het plegen van het straf bare feit is strafbaar. 3. Indien het strafbare feit aan schuld te wijten is, vindt veroordeeling plaats tot hechtenis van ten hoogste zes weken en tot geldboete van ten hoogste duizend gulden of tot één dezer straffen. 4. De krachtens lid 1 tot en met 3 straf bare handelingen zijn strafbare feiten in den zin van par. 1 onder 1, der ordening No. 12-1940 betreffende de bevoegdheid van den (Duitschen) krijgsraad. Artikel 2. Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. 's-Gravenhage, 16 Januari 1942 De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied: SEYSS-INQUART. STRIJDT VOOR EUROPA Aanvallen algeslagen bij Sabastopol Het Duitsche weermachtsbericht van Zaterdagmiddag luidt als volgt: Aan het front bij Sebastopoi hebben Duitsche en Roemeensche troepen her haaldelijk vijandelijke aanvallen met zware verliezen voor den tegenstan der afgeslagen. Aan de Westkust van de Krim dwong een Duitsche kustbat- tgij vijandelijke oorlogsschepen zich terug te trekken. In den Midden- en Noordelijken sector van het Oostelijk front hebben troepen van het Duitsche leger met steun van sterke formaties der lucht macht in zwaren defensie ven strijd den vijand ook gisteren zware verlie zen berokkend. Ten Oosten van Koersk werden bij een onderneming van een aanvalstroep drie stukken ge schut en verscheidene machinegewe ren buitgemaakt of vernietigd. Aan de Oostkust van Engeland is een Britsche mijnenveger door bom men zwaar beschadigd. In Noord-Afrika duren de levendige aanvallen en het hevige artillerievuur op de Duitsch-Italiaansche stellingen bij Solloem voort. Colonnes Britsche tanks en vrachtauto's benevens vlieg velden en tentenkampen in Cyrenaica en aan de kust van Egypte werden met succes gebombardeerd. Duitsche gevechtsvliegtuigen deden overdag en des nachts doeltreffende aanvallen op schepen en haveninstallaties te Va- letta benevens op Britsche vliegvel den op het eiland Malta. 21.000 Ion door dnlkbooten vernield Het Duitsche weermachtsbericht van Zondagmiddag luidt: „Op de Krim zijn nieuwe vijandelij ke aanvallen bij Sebastopoi met zwa re verliezen voor den vijand afgesla gen. In de centrale en de Noordelijke zone van het Oostelijk front hebben de Duitsche troepen bij de voortdu rende zware gevechten talrijke vijan delijke aanvallen afgeslagen. Op ver scheidene plaatsen werden met succes tegenaanvallen ondernomen. Bij deze gevechten werden vele afdeel ingen Duitsche gevechtsvliegtuigen en jagers in den strij'd gebracht. Zij vernietig- len, soms in moedige scheervluchten, honderden voertuigen en andere ver keersmiddelen, alsmede talrijke zware wapens en ander oorlogstuig van den vijand. Bij luchtaanvallen op spoor wegen zijn verscheidene geladen trans porttreinen der bolsjewisten bescha digd. Bij een aanval van een Duitsche pantserdivisie in de centrale zone werd de vijand teruggeworpen met achter lating van 540 dooden. Een afdeeling der Waffen S.S. vernietigde bij stoot troepactie, voor Leningrad vijftien ka zematten en gevechtstellingen, maak te talrijke wapenen buit en bracht den vijand zware verliezen toe. In de Noor delijke IJszee heeft de Duitsche duik- bootvloot een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. Op den Atalantischen Oceaan heb ben Duitsche duikbooten vier vijande lijke schepen met een gezamenlijken inhoud van 21.000 ton tot zinken ge bracht. Bovendien werd een groot transportschip door twee torpedotref fers zwaar beschadigd. Bij gewapen de verkenningsvluchten boven de Noordzee is in den afgeloopen nacht voor de Engelsche Oostkust een vrïj groot konvooi aangevallen en uiteen gejaagd. Verscheidene schepen werden zwaar beschadigd. Andere gevechts vliegtuigen bestookten havens aan de Zuid-Westkust van Engeland met bommen van middelbaar en zwaar ka-, liber. Aan de oppervlakte varende Brit sche oorlogsschepen hebben in het Kanaal zonder succes een Duitsch konvooi aangevallen. De Duitsche kustafweer greep daarbij ook in. Een Britsche motortorpedoboot zonk bran dend. In Noord-Afrika H^eft het van alle verbindingen afgesneden, zwakke gar nizoen der Duitsch-Italiaansche steun punten in het gebied van Solloem overgave aangeboden, nadat het in een heldhaftigen tegenstand, die weken duurde, zijn munitie en andere voor raden had verbruikt. De luchtmacht heeft geslaagde aanvallen gedaan op marcheerende colonnes en ravitaillee- ringscolonnes langs den kustweg. Duitsche duikbooten hebben ten Oosr ten van Solloem een Engelschen to.r- pedobootjager vernietigd en drie tref fers geplaatst op een konvooi bij To- broek. Het zinken der schepen kon niet waargenomen worden. In den afgeloopen nacht heeft de vijand bommen laten vallen op ver schillende plaatsen in Noord-West- Dliitschland. De burgerbevolking leed geringe verliezen. In de woonwijken van eenige steden werd schade .aan gebouwen aangericht. Twee Britsche vliegtuigen werden neergeschoten. Van 10 tot 16 Januari heeft de Sov- jèt-luchtmacht 105 vliegtuigen verlo ren, waarvan er 66 b ijluchteevechteiT en 14 door luchtdoelgeschut werden neergeschoten. De rest werd op den grond verhietigd. In dezelfde periode .gingen aan het Oostelijk front 15 Duit sche vliegtuigen verloren". Snelle Japansche opmarsch op Malakka Bij de gevechten in de buurt van de ha venstad Malakka op 16 Januari is een hevi ge strijd geleverd met het vijfde Britsch- Indische regiment, zoo meldt de zender van Tokio. Op 18 Januari vertoonden de Indi sche troepen de witte vlag. Ook talrijke Australische soldaten werden op verschil lende plaatsen van Malakka, voOral bij de gevechten in Johore, gevangen genomen. Door de bezetting der kust aan de Straat van Malakka is de verbinding tusschen Singapore en Britsch-Indië verbroken. De Japansche troepen hebben Zaterdag in de vroegte Batoe Anam, ten Zuiden van Gemas in de provincie Johore ingenomen, nadat de ongeveer 1000 man sterke Austra lische verdediging bijna -geheel in de pan was gehakt. Volgens een bericht van de „Asahi Sjim- boen" zouden luitenant-generaal Hamilton, commandant der elfde Britsche divisie op Malakka, en negen andere officieren gevan gen zijn genomen. Het bericht is nog niet officieel bevestigd. De 45ste Britsch-Indische brigade, wel ke bevel had gekregen den terugtocht der Britsche troepen ten Zuiden van de rivier de Moear te dekken heeft zich, naar uit een Japansch frontbericht hlijkt, voor het grootste deel vrijwillig overgegeven, toen zij in contact kwam met de naar het Zui den oprukkende Japansche troepen. Het te Singapore uitgegeven legerbericht geeft toe, dat Japansche troepen aan de Westkust van het achtereiland Malakka door de Britsche verdedigingslinies heen gebroken zijn en de rivier Moear hebben overschreden, waarna zij een strategisch •punt bezuiden deze rivier hebben bereikt. De Japansche troepen zijn, naar verder in het communiué gezegd wordt, geslaagd in nieuwe landingen op de Westkust van Malakka. De beslissende slag staat voor de deur. STRIJD IN BURMA. Het te Rangoon gepubliceerde legerbe richt meldt, dat troepen den strijd hebben aangebonden bij Myitta in Burma met Ja panners, die uit Thailand kwamen. Myitta ligt op den weg van de Thailandsche grens naar de Britsche luchtbasis Tavoy i# de Burmaansche provincie Tenaserim. De Engelsche berichtendienst meldt in een extra-bericht uit Londen, dat de mi nister-president van Burma door de Brit sche autoriteiten is gearresteerd. Hij wordt er van beschuldigd, contact te hebben onderhouden met de Japansche autoriteiten. Militaire samenwerking CONVENTIE TUSSCHEN DUITSCHLAND, ITALIë EN JAPAN. Te Berlijn is Zondag een militaire con ventie tusschen Duitschland, Italië en Ja pan geteekend, waarin de richtsnoeren voor de gemeenschappelijke operaties te gen de gemeenschappelijke vijanden zijn vastgelegd. Voor Duitschland heeft de chef van het opperbevel van de weermacht, voor Italië een gevolmachtigde van het op perbevel van de Italiaansche weermacht, en voor Japan een gevolmachtigde van ,den chéï van den generalen staf van het Japansche leger en een gevolmachtigde van den chef van den marinestaf van de Japansche marine geteekend. GENERAAL VON REICHENAU GESTORVEN. Generaal-veldmaarschalk von Reiche- nau, die als gevolg van een beroerte ern stig ziek was, is tijdens het vervoer nhar zijn woonplaats overleden. De Führer heeft gelast, dat de veldmaar schalk, die ziclw®oo buitengewoon ver dienstelijk heeft Smaakt, op staatskosten zal worden begraven. De Füehrer heeft tot zijn vertegenwordiger als Fuehrer van het Duitsche volk bij de staatsbegrafenis aangewezen den rijksmaarschalk Hermann Goering en tot zijn vertegenwordiger als opperbevelheber van het leger den gene raal-veldmaarschalk von Rundstedt. Dagorder van den Führer. De Führer en opperbevelhebber van de weermacht heeft ter gelegenheid van den dood van generaal-veldmaarschalk von Reichènau een dagorder uitgevaardigd aan het Duitsche leger, waarin de op 17 Januari overleden opperbevelhebber van een leger groep „Vaandeldrager der gedachten van een nieuwen tijd" genoemd wordt. De ge neraal-veldmaarschalk heeft naar in de dagorder wordt gezegd, den eeuwigen sol daten-deugden nieuwen klans gegeven, doordat hij ze in den nieuwen tijd plaat ste en zich van haar middelen bediende. Generaal-veldmaarschalk von Reichennau was, naar in deze dagorder van Adolf Hit ler verklaard wordt, de eerste aanvoerder van een pantserleger. Dit werd hem in den Poolschen veldtocht toevertrouwd en hij leidde het naar de overwinning. In de dag order wordt verder gezegd, dat de over leden maarschalk vaak in het heetst van den strijd aan het hoofd heeft gestaan van zijn manschappen en dat zijn naam in de geschiedenis van het Duitsche volk en zijn weermacht altijd zal voortleven. CHURCHILL TERUGGEKEERD. De Britsche premier, Winston Churchill, is Zaterdagochtend uit de Vereenigde Sta ten te Plymouth aangekomen, naar Reuter in een extra-bericht meldt. In gezelschap van Churchill bevonden zich lord Beaver- brook, admiraal sir Dudley Pound, Char les Portal en sir Charles Wilson. SURROGATEN Op één dag las ik twee berichten in de krant betreffende surrogaten. Het eerste betreft tabakssurrogaten en er wordt in 'vermeld, dat de overheid een waakzaam oog houdt op de ker sen-, beuken- én braambladeren, waar voor 3.50 tot 4.per kilo wordt gevraagd. Het is natuurlijk heel pret tig, dat het oog der overheid waakt en je steekt met die wetenschap dan ook geruster van hart een sigaret op. Maar als het er dan een is, die je bij de eerste haal een hoestbui bezorgt van hier naar Enkhuizen en die je door den naam bovendien nog wü sug- gereeren dat zij 'je prikkelt tot een lach, dan begin ik bij het rooken van deze „Glimlach" te gelooven, dat het wakende oog van het Rijksbureau voor tabak een pjetsie scheel is. Het andere bericht vermeldt, dat een keurmeester van den keurings dienst voor waren vanillesuiker heeft ontdekt, waaraan de suiker ontbrak. Het was krijtpoeder met een vanille- geurtje en kunstmatig gezoet. Maar een andere snoodaard had op pakjes ge zoete taptemelkpoeder laten drukken: „vervangt fijne vanillesuiker". Haal je den drommel. Zoo kunnen ze je wel versleten vitragegordijnen voor maca roni voorzetten. Ik wil alleen maar zeggen, dat de fabrikanten mij nog altijd veel te ver nuftig zijn, en ik mag er niet aan den ken, wat wij allemaal nog zullen moe ten slikken, voordat de oorlog ten einde is. HET ITALIAANSCHfe WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachtsbericht van Zondagmiddag luidt: „De ingesloten garnizoenen van Solloem en Halfaya, die zonder ophouden door veld- en scheepsgeschut van elk kaliber en door de luchtmacht werden bestookt en die gedurende drie dagen door het slechte weer verstoken waren van aanvoer uit de lucht en vooral van voldoende water, zelfs voor de gewonden, hebben, na twee maan den van heldhaftigen strijd moeten afzien van eiken verderen tegenstand, "Velke on mogelijk was geworden. macht, in weerwil van het zeer ongunstige weer, er in geslaagd, aanvallen te doen cp vijandelijke vliegvelden, afdeelingen geme chaniseerde strijdmiddelen en opslagplaat sen. Aanzienlijke branden werden waarge nomen. Een vliegtuig is niet op zijn basis teruggekeerd. Bij herhaalde aanvallen op Malta hebben Duitsche vliegtuigen in de haven liggende schenen en vliegvelden gebombardeerd. Bij een luchtgevecht werd een Hurricane neer geschoten". pen Gaullistische torpedojager is de baai van Santa Isabfe^ od het Soaa^sche eiland Fernando Poo (voor de kust van Kameroen) binnengedrongen en wierp daar dieptebommen uit om de ankerkabels van drie koopvaarders der asmogendhedén te vernielen. Daarna werden deze schepen geënterd en uit de haven weggesleept. Deze overval geschiedde op een oogen- blik, waarop de officieren der schepen aan land wéren. Naar verluidt, zijn de aan boord achtergebleven leden der bemanning door de Gaullisten doodgeschoten. Naar van semi-officieele zijde verluidt, heeft de Spaansche regeering Zaterdag door tusschenkomst van haar gezant te Londen een krachtig protest tegen den overval op de Spaansche haven Santa Isabel inge diend. Een nota van denzelfden inhoud werd overhandigd aan den Engelschen ge zapt te Madrid, sir Samuel Hoare. IN 'N PAAR REGELS Ciano naar Rome vertrokken De Italiaansche minister van buitenlan- sche zaken, graaf Ciano, is Zondagavond uit Boedapest vertrokken. Hij werd uitgeleide gedaan door de geheele Hongaarsche re geering. Pauselijke gift aan Frankrijk Z.H. de Paus hééft, naar te Vichy wordt bekend gemaakt, V/ millioen francs be schikbaar gesteld ten bate van verschillen de Fransche bisdommen, die door den oor log zijn getroffen. Engelsche duikboot verloren gegaan. De Britsche admiraliteit heeft medege deeld, dat de Engelsche duikboot „Perseus"' over tijd is £n als verloren moet worden beschouwd. Spaansch schip vergaan Het is-Bilbao thuisbehoorende 1280 ton metende Spaansch'e schip „Begoechu" is bij zwaar weer in de Portugeesche wateren gezonken. De opvarenden zijn gered. Spoorwegongeluk in Finland Vrijdagnacht heeft een ernstig spoorweg- onegluk plaats gevonden in de nabijheid van het op ongeveer honderd kilometer ten Noordoosten van Helsinki gelegen sta tion Kausala. Zestien personen kwamen daarbij om het leven. Carole Lombard omgekomen De bekende Amerikaansche actrice Ca role Lombard, die gghuw'd is met Clark Gable, is omgekomen bij een vliegtuigon geluk in het gebergte ten Westen van Los Angeels.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1