L.V. en M „Ü.V.S." Hoestival de beste siroop bij hoest en verkoudheid De geheimzinnige vijand VRIJCAG 16 JANUARI 1942 DE LElDSCHt COURANT PAG. 7 Hoofdredacteur: f"h Wilmer. Lelden. Red Buitenland Mr H. Gelde. Lelden. Red Stad en Sport; M Zonderop. Leiden. Red Omgeving: L- Roozen. -elden. Red Letteren en Kunst- Pr Schneider». Lelden. WEERBERICHT ZONS OP- cn ONDt-KUANG. Zon onder 5.5? uur Vrijdagavond. Zon op 9.42 uur Zaterdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd MAANSTANDEN. 16 Januari. De maan komt Vrijdagoch- tend om 8.54 uur op en gaat Vrijdagavond om 5.57 uur ondér. (Nieuwe maan). 17 Januari: De maan komt Zaterdagoch tend om 9.41 uur op en gaat Zaterdag avond om 7.10 uur onder. 18 Januari: De maan komt Zondagmor gen om 10.21 uur op en gaat Zondagavond om 8 25 uur onder. J9 Januari: De maan komt Maandagmor gen om 10.52 uur op en gaat Maandagavond cm 9.38 uur onder. 20 Januari: De maan komt Dinsdagvoor- middag om 11.20 uur op en gaat Dinsdag avond om 10.48 uur onder. GEMENGDE BERICHTEN DOODELÏJK ARBEIDSONGEVAL. Dinsdagmiddag is op de emailleerafdee- ling van de N.V. Tankfabriek te Geertrui- denberg een ontploffing geschied, waar door de 56-jarige emailleermeester K. Elm zware brandwonden bekwam. Hij werd naar het^St. Ignatius-ziekenhuis te Breda overgebracht, waarhij thans aan zijn kwets uren is overleden. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kinderen na. DOOR TRAM OVERREDEN. In de eerste Middellandstraat te Rot terdam, is Woensdagavond omstreeks half negen de 53-jarige caféhouder N. Smits, wonende aan de Bilderdijkstraat, door een motorwagen van lijn 5 gegrepen en ge dood. Da voetganger is waarschijnlijk zon der op het verkeer te letten vlak voor de naderende tram den rijweg overgestoken. Hij werd door de tram gegreoen en kwam onder den baanscbuiver tereoht. Hij is met een auto van den G.G.D. naar het zieken huis aan den Cooisingel overgebracht, waar h<ü na aankomst bleek te zijn overleden. ONBESUISDE VADER TREKT HET MES. Gisteravond omstreeks zes uur kwam de Iheer R. Wissekerke te Anna Paulowna met een tractor met gasgenerator langs de Van Ewyokstraat. In verband met een klein mankement moest hij stoppen en spöedig stonden eenige kleine kinderen om hem heen, die hij, daar gevaar bestond, dat zij zich zouden branden, wegjoeg. Een der kinderen kwam echter terug' en om kracht aan zijn woorden bij te zetten gaf W. het 'kind een draai om de ooren. De vader, zekere K., bij wien hét kind zijn beklag deed, ontstak hierover zoo in toorn, dat -hij met een mes op W. afkwam, en terwijl deze. gebukt bij den generator stond, in den rug stak, zoodat een long ge raakt werd. W. draaide zich om en kreeg toen nog een snee over de pols, waar door de slagader werd doorgesneden. Toe geschoten omwonenden bonden den arm af. Twee doctoren legden daarna het eer ste verband, waarna het slachtoffer ter stond naar het noodziekenhuis van Den Helder in Julianadorp vervoerd werd. Da delijk operatief ingrijpen had goed resul taat, zoodat, hoéwei béide wonden levens gevaarlijk waren, men op herstel mag ho pen, indien er zich tenminste geen com plicaties voordoen. De dader is onmiddellijik gearresteerd. DRIE IJZERDIEVEN GEARRESTEERD. Reeds ge ruimen tijd werden er uit een ijzerfabriek aan den Leidschen weg te Ulredht groote hoeveelheden ijzeren pla ten gestolen. De dieven gingen echter zoo geraffineerd te werk dat men aanvanke lijk geen vat op hen kon krijgen. Zoo kon (het gebeuren, dat in het tijdsverloop van December en half Januari in totaal drie ton plaatijzer werd vermist. Door een ge-' hikkig toeval -heeft de recherche de hand kunnen leggen op een drietal personen, die als de vermoedelijke daders zijn ge arresteerd. Het zijn de 18-jarige koetsier J. L., de 22-jarige grondwerker P. J. v. d. W. en de 23-jarige chauffeur S. H. D., van welk drietal de laatste in dienst was op de ijzerfabriek en deswege zijn mededa ders belangrijke tips kon' verstrekken. GELDSBEDRAG GEVONDEN. De Haarlemscbe politie deelt mede(, dat er óp 3 November in een voertuig een be drag aan geld-van aanmerkelijk meer dan 1000 is gevonden, waarvan de herkomst SPORT KORFBAL ALLE WEDSTRIJDEN AFGELAST. Naar wij van den Ned. Korfbalbond ver nemen, zijn alle wedstrijden door dezen bond voor» Zondag as. uitgeschreven, afge last. SCHAATSENRIJDEN Op de ijsbaan in de -Lier zijn gisteren wedstrijden gehouden om het kampioen schap van het Westland hardrijden op de schaats. De afstanden waren 160 m., 480 m. en 960 m., waarvan dan de gemiddelde tijd werd genomen. De uitslagen waren als volgt: 1. W. Dijx- hoorn, Monster, 69.3 sec. (wisselbeker van den kring Westlard): 2. C. van Schie, Hon- selersdijk, 73.2 sec.; 3. J. W. A. de Roo, Den Haag, 73.3 sec.; 4. D. de Baan, Den Haag, 75.4 sec.; 5. A. Schoemaker, Den Haag, 76.3 sec. WEDSTRIJDEN TE SCHAGEN. Gisteren zijn op de ijsclub te Schagen nationale wedstrijden in het hardrijden voor amateurs op de schaats gehouden over afstanden van 500 en 1500 meter. De uitslagen luiden: 500 m.: 1. J. A. Roos (Amsterdam) 51.1 sec.; 2. L. Muts (Jisp) 52.4 sec.; 3. T. Ekel- schot (Amsterdam) 52.5 sec. 1500 m.: 1. S. van Hoorn (Zaandijk) 2 min. 50.1 sec.; 2. J. A. Roos (Amsterdam) 2 min. 52.4 sec.; 3.. L. Muts (Jisp) 2 min. 54.8 sec. NATIONALE PROEFWEDSTRÏJDEN IN HET HARDRIJDEN TE BEEMSTER. De ijsclub Bamestra te Beemster heeft gisteren nationale proefwedstrijden in het hardrijden voor amateurs georganiseerd, welke in twee groepen waren verdeeld: groep A voor 15, 16 en 17 jaar en groep B voor 18, en 19 jaar. De afstanden waren 500 en 1500 m, De uitslagen luiden: 500 m. groep A: 1. G."M. Spanjaard, Oud-Karsoel, 54.7.5; 2. D. T. Schenstra, Amersfoort, 55.2; 3. C. RoeV, H^roo, 57.3) 4. H. Zeeman, Beemster. 57.3. 500 m. groep B: 1. C. Rijneveld, ten Ho^ 53.4; 2. D. Schaay, Amsterdam, 55.1; 3. H. Lasman, Amsterdam, 57.2. 1500 m. eroep A: 1. G. M. Soanjaard, Oud Karspel, 2.58.9; 2. H. Zeeman, Beemster, 2.59- 3. C. Reek, Heiloo, 2.59.1. 15Q0 m. groeo B: 1. C.' Rijneveld, ten Hoef. 2.58; 2. H. Lakeman, Amsterdam, 2.58.2; 3. J. Balkon, Beemster, 3.02. DAMMEN KAMPIOENSCHAPPEN VAN LISSE. Eerste nederlaag van J. Algera. De 6de ronde van het Damkampioen schap van Lisse heeft vele verrassende re sultaten opgeleverd. Allereerst speelde de heef A^ Balkenen de het klaar om den titelhouder J. Alge- ra te kloppen, hetgeen voor eerstgenoemde een buitengewone prestatie is. Door dit resultaat is de spanning ten zeerste toegenomen, daar zijn ernstige con current J. G. Snel een gemakkelijke over winning oo A. Wijnhout behaalde. A. van Rossen stelde teleur door te ver liezen van C. Baartman. De staartgroep heeft zich wel terdege ge roerd, daar I. v. d. Meulen en B. Duiven voorden gelijk wisten te spelenresp. te gen N. Dekker en P. G. Balkenende. De uitslagen waren: A. van Rossen—C. Baartman 02; B. DuivenvoordenP. G. Balkenende 11; J. G. SnelA. Wijnhout 20: J. Algera—A. Balkenende 02; A. van DijkJ. Buur man 20; I. v. d. MeulenN. Dekker 11. De heer J. G. Snel heeft thans de leiding in dit tournooi. BILJARTEN Van de Pol verbetert twee records. Gistermiddag zijn te Rotterdam in het clublokaal van de biljartvereeniging De Maasstad de wedstrijden begonnen om het kampioenschap van Nederland, eerste klasse groot-biljart, anker kader 45/1. Van de Pol zorgde in de eerste party al dadelijk voor een verrassing, doordat hij het Nederlandsche record van het hoogste gemiddelde in één partij op zijn naam bracht. Houder van dit record w?' Swee- ring met een gemiddelde van 27.27. De Rotterdammer v. d. Pol beëindigde de Us en weder dienende HARDRIJWEDSTRIJDEN voor Leden, Jun. en Adsp'ranten A.S. ZONDAG 11 UUR op de Wetering achter 't U.V.S.-terr. Inieggeid 10 ct. per persoon. Inschrijving in de cantine v.af 1 O u. partij in 10 beurten, zoodat zijn gemiddel de 30 bedroeg. De uitslagen van de middagpartijen waren: Van de Pol 300 10 78 30.— Goderie 86 10 37 8.60 Sweering 300 18 82 16.66 Dr. Vos' 56 18 11 3.11 De Leeuw 300 21 54 14.28 Van Loon 80 21 27 3.80 Gehrels 300 27 43 11.11 Jacpbs 244 27 .36 9.03 óis^eravordwerd het tournooi te Rot terdam voortgezet, met de partijen Swee ringGoderie en v. d. Poldr. Vos. Het record van de hoogste serie, dat op ^ïaam van Sweering staat niet 133, werd 1door v. d. Pol overschreden en op 152 ge bracht. 1 De uitslagen luiden: v. d. Pol 300 15 152 20.— Dr. Vos 52 15 19 3.46 Sweering 300 12 88 25. Goderie 55 12 23 4.58 De Leeuw 300 13 86 23.07 Jacobs 40 13 13 3.07 Gehrels 300 42 40 7.33 Van Loon 254 42 28 6.04 De liturgie der Kerk ZATERDAG 17 Januari. Mis van den H. Antonius, Abt: Os Justi. 2e gebed voor d-eft vrede. Geen Credo. Kleur: Wit. In die kerk hoorde de heilige Antonius de woorden: „Als gij volmaakt wilt zijn, ga, verkoop wat gij hebt eft geef het aan de armen". Deze woorden beschouwde An tonius als tot hem gesproken en hij bracht ze ook in beoefening. Op negentienjarige leeftijd kwam hij tot de heilige kluizenaar PaUlus in de woestijn, was tegenwoordig bij diens afsterven en begroef hem, met zich nemend als'relikwie de kleeding van palmbladeren, welke St. Paulus gebruikte. RECHTZAKEN VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER Aardappelen en meel. G. Slootweg uit Hazerswoude had aardappelen en meèl vervoerd, zonder in het bezit te zijn van de vereischte vergun ningen. De Officier wees er op, dat ver dachte geweten had, dat, wat hij deed ver boden was. Rekening houdend met het feit, dat verdachte niet de noornaamste uit deze onwettigen handel was, werd volstaan met ihet eischen van een geldboete van 50 subs 50 dagen met verbeurdverkla ring van de inbeslag genomen aardappe len en het- meel. Het vonnis werd con form de^en eisch. HAAGSCH GERECHTSHOF. De steun benadeeld. Mej. M. M. van S. uit Sassenheim was door den Politierechter veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf wegens het benadeelen van de steun. Zij had geld voor gedane werkzaamheden ontvangen, maar dit geld niet opgegeven. Volgens den Procureur-Generaal" was verdachte reeds vijfmaal in conflict met de wettelijke macht geweest, voor derge lijke dingen. Reden om bevestiging van het vonnis te vragen. Het Hof uitspraak doende veroordeelde verdachte tot veertien dagen gevangenis straf. onbekend is. Wie een dergelijk bedrag vermist of daaromtrent inlichtingen kan verschaffen, wordt verzocht zich te ver voegen bij het hoofdbureau van politie, af deel ing .recherche. HAAGSCHE RECHTBANK. C. de B., J. de B. en G. C. de B., allen te Ter Aa r hadden zich voor de Haagsche rechtbank te Verantwoorden, omdatfzy op 23 Juli 1941, den gemeenteveldwachter F. X. A. v. d. Swaaij uit Ter Aar belemmerd hadden zijn functie uit te oefenen. De veldwachter was naar de woning van de verdachten gegaan, omdat er brand was. Deze brand was inmiddels al met eigen middelen gebluscht, maar dat kon De dood van den W.A.- man Ton DE AGENT, DIE HET NOODLOTTIGE SCHOT HAD GELOST, STAAT TERECHT In den namiddag van den 17den Septem ber 1940 gebeurde op den hoek van de Ja vastraat en de Balistraat te 's Gravenhage een incident, dat hoogst ernstige gevolgen heeft gehad. Bij het voorbij t'rekken van een groep jeugdstormers reed een wielrijder blijkbaar met opzet op deze kinderen in. Politie kwam eraan te pas, die echter naliet om tegen den wielrijder proces-verbaal op te maken. Van nationaal-socialistische zijde is toen bij de politie hierop aangedrongen, doch door de politie werd in plaats daar van de partij van den wielrijder gekozen. Daarna -ontstond een handgemeen tusschen een aantal W.A.-mannen, die op het rumoer afkwamen uit hup wachtlokaal aan de Ba listraat, eener- en politie met- publiek an derzijds. De politie loste verscheidene revolver schoten. Door een dezer schoten werd de 28-jarige W.A.-man Peter Ton in het hoofd getroffen. Hij stortte doodelijk gewond neer en overleed kort daarop. Als verdacht van. doodslag heeft, zich gisteren de 48-jarige agent van politie S. J. Bijleveld voor het Vredegerechtshof te 's Gravenhage te verantwoorden gehad dat in eersten aanleg deze zaak behandelde. President is dr. J. H. Carp, fungeerend procureur-generaal mr. N. S. Hoekstra. Door het O. M. zijn 31 getuigen en door den verdediger, mr. W. Francken zijn een zestal getuigen gedagvaard. Primair is den verdachte ten laste ge legd, dat hij met het oogmerk, Peter Ton van het leven te berooven, althans hem zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, de dienstrevolver op diens hoofd heeft afge vuurd, tengevolge waarvan Peter Ton is overleden, subs., dat hij in een volks menigte hoogst roekeloos een revolverschot heeft afgevuurd, waardoor Peter Ton doo delijk werd getroffen en aan de verwon dingen is overleden. Het getuigenverhoor is gisteren begon nen. Wij doen een greep uit het zeer uit voerig verhoqr. Get. P. van der Zwan, een W.A.-man, verklaarde, dat agent no. 435 (Bijleveld) zijn pistool in de richting yan de poort afvuurde, waar de W.A. zien toen bevond en da,t het schot viel, ondanks de van W.A.- zijde gedane waarschuwing aan de poiltie om niet te schieten. Verdachte werd' door niemand bedreigd. De houding der politie maakte een wilden en beestachtigen in druk. Volgens verdachte stonden 4 5 man politie tegenover 40 50 W.A.-mannen. Get. W. H. van Duivenboden zeide, dat de WA. door de agenten uit de Javastraat naar de Balistraat werd gedrongen. Er was een volksoploop, toen de sabels werden getrokken. President: Hoeveel W.A.-mannen in' uni form waren er toen? Get.: Ongeveer twaalf. Pres.: Dus de groote volksoploop werd in hoofdzaak door het publiek gevormd Verdachte: Het publiek heeft zich zeer correct gedragen. Get. W. Pape had getracht den verdachte, die met twee handen de revolver vasthield, dit wapen te ontnemen, omdat hij waar nam, dat verd. zich niet wist te beheer de veldwachter- niet weten. Hij verlangde toegelaten te worden tot het perceel, maar de gebroeders achtten zulks niet noodig. C. de B. was begonnen met den veld wachter terug te duwen en del! anderen hadden hun naamgenoot daarbij geholpen. Op zeker oogenblik was de veldwachter «•p den grond terecht gekomen en men was begonnen hem aan zijn beenen weg te sieepen. Het wettig gezag, danig in het nauw gebracht, had zijn gummistok te voorschijn gehaald maar dit maakte geen indruk op het drietal, dat hem deftig den gummiknuppel afnèm. Tot slot had de veldwachter met zijn revolver het spul mak gekregen. Het excuus van J. de B. was: „Ik had dien man niet geroepen, dus ik dacht, dat hij niet op het erf mocht komen", terwijl C. de B. vertelde: „Ik was zenuwachtig, dat er brand geweest *tfas, die gebluscht was". Nadat nog twee' getuigen gehoord waren, die het heele géval gezien hadden, achtte de Officier het ten laste gelegde bewezen en hij vond het gebeurde lang niet zoo1 unschuldig als de verdachten het wilden doen voorkomen. Zij hebben tegen een ambtenaar, die in de uit oefening van zijn beroep kwam, geweld en bedreigingen geuit. Verder worden de ver-* dachten in het rapport geschilderd, al^ personen, die meermalen recalcitrant te gen het wettig gezag zijn opgetreden. Alles bijeen genomen achtte de Officier tegen elk twee maanden gevangënisstraf op haar plaats. Uitspraak over 14 dagen. ONS BROOD. In een vervolgartikel betreffende ons da gelijks brood wijst prof. dr. J. G. Slees- wijk er in de „Telegraaf" on, dat hij de sa menstelling van het wittebrood heeft aan gegeven volgens den toestand van om streeks Nieuwjaar. Er is sindsidien een wij ziging gekomen door toevoeging van een klein percentage erwten. Maar die wijzi ging kan natuurlijk niet direct over heel het land ingeveord worden. Het gaat gèlei- delijk.- Eerst moeten de voorraden der oude samenstelling opgebruikt zijn. lis dit het geval en in de meeste plaatsen zal dit wel zoo zijn dan is dé samenstelling van het z.g. wittebrood: 40 procent inlandsche tarwe; 5 procent buitenlandsche tarwe; 45 procent inland sche rogge; 7 pet. inlandsche gerst; 3 pro cent erwten; uit'gemalen 85 procent. Churchill en Roosevelt willen Euro pa uitleveren aan de moordbenden van Stalin; Dat is verrraad en zou de on- iergang van de Westersche beschaving oeteekenen. Meldt u aan by het Vrijwilligers- leioen „Nederland", Koninginnegracht 22 te 's Gravenhage. schen. Ook het feit, dat verdachte de re volver met beide handen vasthield een zeer ongebruikelijke methode wees daarop. Getuige kreeg toen een sabelhouw van een anderen agent. Verdachte: Omdat getuige my van ach ter had besprongen. Getuige betwist dit ten stelligste. Get. G, Korving verklaarde, dat de po litie de sabels eerst trok nadat de WA.« hen met gummi-stokken bedreigde. De aanleiding was een wielrijder, die tusschen den troep jeugdstormers en een auto reed en toen in den troep verward geraakte. Get. W. H. van Kanipen was leider van een groep padvinders. Hij meende dat de N.S.B.-ers aanleiding gaven tot het optre den van de politie. Get. F. J. F. Fransen verklaarde daar entegen, dat de politie tegen de W.A. pro- voceerend- optrad Get. J. H. Beyersbérgen van Henegou wen verklaarde, dat de W.A. een groote overmacht tegen twéé of drie agenten vormde. De verklaring van den fietser Get. Kasimir reed op zijn fiets door de Javastraat, toen de jeugdstormtroep voor bij kwam. Plotseling werd hij door twee personen aangegrepen, van wie er een op barschen tqon tot een politieman zeide, dat tegen hem, getuige, proces-verbaal behoor de te worden opgemaakt, wegens versto ring van den stoet. Get. was zich niet bewust den stoet ver stoord te hebben, dagr hij gewacht had tot deze voorbij was getrokken, om daarna voor een auto langs te rijden, die direct op den stoet volgde. Het verhoor van verdachte Tenslotte werd nogmaals de verdachte gehoord. Op een vraag van den president, welke aanleiding verdachte tot zijn waarschu wingsschot had, antwoordt verdachte, dat W-A.-mannen zijn collega's en hemzelf te rugdrongen. Een hunner, nl. van der Zwan, kwam met een gummistok voor den dag, waardoor verdachte „op zijn falie" kreeg. Verdachte heeft toen zijn revolver nog maals afgevuurd, doch niet op een bepaal den persoon gericht. Het was niet zijn be doeling iepiand te treffen. President: Welken invloed hadden de ge wijzigde omstandigheden op u gemaakt? Verdachte: In zooverre, dat wij soepeler moesten optreden. President: Beschouwde u de W.A. als vijand? Verdachte; Dat heelemaal niet. Ik be schouwde hen meer als ordeverstoorders. Op een vraag van raadsheer mr. Helb of verd. het inderdaad mogelijk acht, dat Peter Ton door zijn revolverschot in het acherhoofd werd getroffen, antwoordde ver dachte, dat dit mogelijk is, doch dat hy er geen zekerheid van heeft. Tegen half zes wordt de zitting geschorst tot hedenmorgen tien uur. Heden heeft de fungeerend procureur- generaal, mr. Hoekstra, geconcludeerd tot bewezen verklaring van dood door schuld, doch tevens tot ontslag van rechtsvervol ging van den betreffenden agent van po litie, op grond van art. 41, tweede lid, van het wetboek van strafrecht, volgens welk lid niet strafbaar is de overschrijding van de grenzen van noodzakelijke verdediging, indien zij het onmiddellijk gevolg is ge weest van een hevige gemoedsbeweging, door de aanranding veroorzaakt. De uitspraak volgt Donderdag 29 Jan. De hoeststillende en borstversterkende siroop. Per flacon 90 ct. »Wat ffftijjnhardt maakt is goed". Bij Apoth. en Drogisten FEUILLETON door A. HRUsCHKA Geautoriseerde vertaling. (Nadruk'verboden). 37) Ook Sally en Jacob verlieten zelden het huis. Jacob slechts nu en dan op een Zon dag, om in de omliggende herbergen een paar uren te gaan slijten; Sally enkel dan, wanneer zy in de stad sommige dingen, die in den omtrek der villa niet te krij gen waren, smoest gaan koopen. Gewoonlijk werd alles aan huis gebracht, juister gezegd, tot aan het huis: want Sally stond altijd bij de tuinpoort te wach ten op de melkboer, den bakkersjongen en den slager. De nfelkboer bracht ook iedere week een pak winkelwaar mee, die men vooruit bij den kruidenier te Juden- dorf had besteld. Slechts bij hooge uitzon dering stond Sally niet reeds te wachten, om aan de tuinpoort de waren aan te ne men en te betalen. Want alles werd onmid dellijk betaald en Sally had nooit afgedon gen. Iets opvallends of verdachts had men nooit bemerkt, daargelaten de buitenge woon teruggetrokken levenswijze van.de bewoners der villa. Sally sprak nooit meer dan hoog noodig was met de leveranciers; de bekende babbelzucht van haar ras scheen haar te eenenmale vreemd te zijn. In den laatsten tijd had men wel af en toe tegen den avond een dame zien aan komen per auto en de^villa binnentreden; maar daar had men niet verder op gelet, want Sally had eens aan den melkboer ver teld, dat -het een landgenoote van haar meesteres was, die haar nu en dan een paar uurtjes gezelschap kwam houden. Waarom was Sally bij die gelegenheid zoo „spraakzaam" -geweest? Och, eenvou dig om deze réden: zekeren avond, toen de melkboer veel later dan gewoonlijk met zyn wagentje terugkwam uit de stad, zag hij de dame uitstappen en den volgenden morgen had hij 't Sally verteld Silas Hempel vernam dit alles ter plaatse zelf, waar hij, vermomd als rondreizend koopman, met de bedienden van omliggen de villas een gezellig praatje wist aan te knoopen. Vervolgens ging hy,'t was nog vroeg in den middag in zijn ware gedaante, maar onder den naam Glasrotter, naar de villa „Lotos". Hij wilde absoluut dr. Foster zelf zien. Met dat doel zou hy voorwenden, bij dr. Foster persoonlijk nog eens te willen in- formeeren naar de villa, waar de medicus dikwijls 's nachts zoo lang licht had ge zien. Maar zoo ver bracht Silias het niet. Nauwelijks had hij den mond geopend, of Saliy zeide hem, dat de heer Foster op reis was. 's Avonds tevoren had hij een tele gram uit Weenen gekregen. Landgenooten van den dokter, die te New York veel met hem in aanraking waren gekomen en zijn bekwaamheid hoog waardeerden, bevon den zich toevallig in de hoofdstad en wil den hem in een gewichtige aangelegenheid raadplegen. Zoo was hij 's morgens met den eersten trein naar Weenen vertrokken. Op eigen hand voegde Sally in haar zon derling Duitsch nog er bij, dat haar meester erg boos was geweest over dat telegram, want hij had het thuis zoo vreeselijk druk met zijn studiën^ Doch er was hem niets anders, overgebleven dan op reis te gaan, want oude vrienden mocht hij niet teleur stellen. V" Silas scheen met belangstelling te luiste ren. Toen Sally eindelijk zweeg, vroeg hij plotseling: „Waar heb je eigenlijk zoo mooi Duitsch leeren 'spreken, Sally?" Een seconde lang staarde zy hem ver bluft aan, maar toen antwoordde 'zij met radde tong: „O, ik heb Duitsch-geleerd in mijn ge boortestad, St. Louis, waar ik bij Duit- schers heb gediend. En dan ben ik nog lan gen tijd met Missis te Weenen bij Master Charlie geweest en daar heb ik nog bijge leerd." „Je hebt dus te Weenen gewoond?" De vraag kwam zoo snel, dat Sally geen tijd tot nadenken had. „Ja", antwoordde zy, min of meer on willekeurig, in de Schönbrunerstraat, maar.het nummer ben ik vergeten. Siias stelde geen vragen meer doch nam afscheid met een paar nietszeggende wooroen. Hij was er eigenlijk op voorbereid ge weest, dat dr. Foster „op reis" zou zijn, als men naar hem vroeg. Was hij de moor denaar, en daarvan was de detective nu vast overtuigd dan kon hij, or zoo te zeggen, niet anders handelen. Pruiken en valsche baarden, welke hij droeg om zijn geburen een rad voor de oogen te draaien, konden hem op den duur niet beveiligen, want xr.en bezat de door Holzmann gege ven beschrijving van zijn persoon. Het be zoek van 's avonds tevoren had hem zeker achterdochtig gemaakt, want de naam van den majeor moest hem bekend zijn als die van Lyd.a's vader. Hij moest dus onmid dellijk begrepen hebben, dat het bezoek verband hield met nasporingen betreffen de Lydia. Naar het andere behoefde hij niet te iaden. De fabel van Glasrotter's in haar geestvermogens gekrenkte bloedver wante had naturluijk gen vat op Foster. Juist in de villa „Lotos" informeerde men Lydia; dus moest er zekere verdenking ge- jrezen zijn. Een en ander vermaande For- ter tot de uiterste voorzichtigheid; nog min der dan tevoren mocht hij zich laten zien of iemand te woord staan en het beste vorwendsel daartoe was wel een reis...( echt of gelogen. Silas begreep, dat het een ernstige fout was geweest, den majoor onder zijn ech ten naam 1;e laten optreden; Marchstatten's kaartje was doodeenvoudig een waarschu wing voor Foster geweest! Nu, toen de heeren daags tevoren naar de villa „Lotos" reden, hadden zij er geen flauw vermoeden was, dat zij meteen in het ho van den leeuw terecht zouden ko men. Zij wilden eenvoudig met de Alwin- gen's spreken, om,van hen inlichtingen te verkrijgen en zoo aanknoopingspunten voor een verder onderzoek te vinden. En als eenig resultaat had men nu den naam eener straat: Schönbrunnerstrasse! Natuurlijk moest nu onmiddellijk de Weensche politie in den arm worden geno men, om te weten te komen, of de Foster's werkelijk geruimen tijd in die straat had den gewoond en de formaliteit der inschrij ving behoorlijk vervuld hadden. Toen Silas de eerste huizen der stad be reikte, zag hij een jongen, die met een spe ciale editie van een dagblad ventte. En spoedig ving hij deze woorden op: „Extra-editie! De moord op Gerhard Holzmann opgehelderd! Bekentenis van mevrouw Holzmann! Aanhouding van den moordenaar, Hartwig Henter!" Silas bleef een oogenblik als aan den grond genageld staan; hy greep naar zijn hoofd, als vertrouwde hij zijn ooren niet. Was dat mogelijk? Hij kocht een exemplaar van de speciale uitgaveen las En wederom greep hy naar zijn hoofd. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2