DAGBLAD VOOR LEID EIS) EN OMSTREKEN Hindernissen bij de wapenproductie De Japapsche landing op Celebes Momentje WOENSDAG 14 JANUARI 1942 33ste Jaargang No. 10150 ^eÊeid^clicSoii^arit Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Eedactie 20015 Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 1L DU nummer bestaal all twee bladea. V Persoonlijk godsdienstig leven- Onder niet-katholiekeh. moeten wij nog al 'ns constateeren een onware opvatting betreffende de plaats, die de priester in neemt in het persoonlijk godsdienstig leven van de katholieken. Deze opvatting wekt bij ons teleurstel ling-en, eerlijk gezegd, soms ook pijnlijke verontwaardiging, als zij heerscht bij per sonen, die beter konden en dus beter móes ten weten. Het wordt, helaas, wel eens voorgesteld, alsof bij de katholieken, in tegenstellng met de protestantsche christenen, de priester staat tusschen de geloovigen en Christus, zóódat daardoor den geloovigen de toe gang tot Christus wordt belemmerd! Een bewering, die in flagranten strijd is met de werkelijkheid. De werkelijkheid wordt hier ten onderste boven gezet! Het is zeker van actueel belang, als klaar en helder het onware van deze, ook heden ten dage nog met geërgerde verba zing vernomen,' bewering wordt ingezien. Zeker, de priester is de menschelijke tus- schenpersoon bij de uitdeeling van Chris tus' genaden in de Sacramenten. Zóó heeft Christus het gewild; zóó leert het de Ka tholieke Kerk. Maar daardoór is de priester niet eén storende instantie; integendeel! Kl'ug zegt het in „Het Katholieke Geloof' (blz. 532) kernachtig juist: „Het is echter in het geheel niet waar, dat de priester zich tusschen God en den mebsch dringt; hij is geen storende in stantie, die de ziel zou verhinderen zich direct met God te vere.enigen. De katho lieke priester .is slechts de dienaar van Christus en zijn taak is het, de inlijving van eiken mensch afzonderlijk bij Christus door middel van de Sacramenten tot starid te brengen. Zoodra echter de mystiek-rèëele vereeniging van den mensch met den God- mensch een feit is geworden, ia de beleving van den. godsdienst het weffc van den mensch zelf. Niet aan de hand van den priester, maar aan de hand van dèn God- mensch gaat de katholieke geloovige door het leven". Dezen laatsten zin moeten wij onthou den. Leest hem nog 'nsover! Dit is een ware, op de katholieke leer gegrönde, lijnrechte tegenspraak met be weringen en insinuaties, als b.v. dat de katholieken adn de leiband van de pries ters zouden moeten loopen. De leden der Kerk zien in hun priesters organen van ®Christus en zij hebben voor die organen als zoodanig eérbied. Zij freten ook uit de practjjk van het le vert» dat de priesters hun zijn een steun en een stuwkracht in hun streven naar het goede, naar Gqd. Maar eveneens weten zij, dat hun godsdienstig leven moet zijn»per soonlijk, dat hun godsdienstig leven moet gaan „aan de hand van den Godmensch"! BOTER- EN VETDISTRIBUTIE BONAANWIJZING De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Donderdag 15 Januari tot en met Vrijdag 23 Januari aa bon „03" van de boter- zoo wel als van de vetkaart recht zal geven op bet gebruikelijke rantsoen van 125 gram boter. Gedurende genoemd tijdvak kunnen houders van vetkaarten, die hpn met „03" gemerkte bonnen in de periode van 31 December j.l. tot en met 10 Januari 1942 bij hun slager hebben ingeleverd, per twee bonnen een rantsoen gesmolten rund- vet, d.i. 200 gram, betrekken. Tegen in levering van bon 03 van de vetkaart, ter verkrijging van boter, zal, als gewoonlijk, een reductie worden verleend van 2234 cent per 250 gram. VASTSTELLING ARBEIDS VOORWAARDEN TEXTIELINDUSTRIE. Door het college van rijiksbemkklelaars is een regeling van arbeidsvoorwaarden bindiendi vastgesteld voor de ondernemin gen, 'behoorende tot de bedrijfsgroep „tex- tiel-industrie", met uitzondering van die, behoorende tot de ondervakgroep „vlasbe- werkende industrie". Het in deze regeling bepaalde komt overeen roet den inhoud van een concept collectieve arbeidsovereenkomst, waarom trent in Juli van het vorige jaar overeen stemming werd bereikt tusschen een aan tal werkgevers- en werknemersorganisaties in de textielindustrie. De door het college vastgestelde regeling omvat 'bepalingen betreffende de uitbeta ling van loon bij verzpim en Christelijke feestdagen, vacantiediagen, toeslag voor arbeid in ploegendienst, arbeidsduur, over werk en ontslag. De regeling, die in de staatscourant is gepubliceerd, treedt in werking met ingang van de eerste volle loonweek na 31 tfam. 19-12. De fouten der Brltsche organisatie EEN BESCHOUWING VAN DE „TIMES". Het D.N.B. meldt uit Lissabon: Onder het opschrift „Remmen der bewa peningsproductie" houdt een bijzondere correspondent van de Times zioh in twee uitvoerige artikelen^>ezig met de hinder nissen, welke de Engelische oorlogsproduc- tie nog steeds ontmoet. Lord Beaverbrook had gelijk, aldius de Times, toen hij ver klaarde, dat de Britsche béwapeningspro- ductie nog niet'op volle kracht werkt, en Rev in verlangde niets onmogelijks toen hij zeide, dat men de productie nog 40 pro cent kan verhioogen. De meening van deze twee ministers wordt door breede kringén der arbeiders en ook van hun leiders ger deeld. De reden voor dit falen van de En- gelsdhe bewapeningsondernemingen is de omstandigheid, dat niet alle maohines vol ledig worden gebruikt. Ook ontbreekt in vele gevallen een ze kere continuïteit der verdeeling van or ders. 2fco komt liet voor, dat een fabriek volkomen stilligt, terwijl een naburig be drijf met orders overladen is. Hier ont breekt het dus aan de juiste organisatie. Hetzelfde geldt, wanneer eenzelfde wapen- bedrijf zioh steeds moet inrichten op de vervaardiging van ander oorlogsmateriaal en b.v. vandaag torpedo's maakt, morgen affuiten, en na geruimien tijd weer heel '-iets anders. Loon en winst. Ook .speelt de geldkwestie bij de gebrek kige productie een zèer groote rol, ja vele bedrijfslieders, arbeiders zelfs zeggen, dat die kwestie de wortel is van het kwaad. Zij verklaarden, dat al te hooge loonen veel tot dé storingen in de productie bijdroegen. In andere gevallen werden arbeiders on willig, omdat zij zioh het waandenkbeeld* in het hoofd gezet hadiend, dat hun werk gevers geweldige oorlogswinsten maakten. De winstkwestie houdt in het algemeen de gemoederen van vele arbeiders bezig. Voortdurend gepraat over den wederop bouw-na, afloop van den oorlog en het ma ken van plannen voor de toekomst belem mert voorts de oorlogsindustrie en werkt het verrichten van maximale prestaties te- ge Een ander euvel is het nog altijd niet in vollen 'omvang functioneerende ver keerswezen. Onvermijdelijke opstoppingen worden veroorzaakt door troepentrans porten, luchtaanvallen en moeilijkheden in de organisatie. Ook beeft men in Engeland 'nooit geleerd, goederentransporten met een maximum aan oecónomisoh inzicht uit te voeren. De meeste goederentreinen rij den, zooals dat in vredestijd gebruikelijk is, niet niet volle lading. De propaganda die in Engeland wordt gemaakt om de pro ductie te verhoogen is ook niet erg doel treffend en de verschillende slagwoorden, die van officieele zijde worden uitgegeven, brengen bij de arbeiders ofwel geeuwen of onwil teweeg. De laatste zes maanden, waarin slechts bet/ek'kelijik weinig luchtaanvallen zijn uitgevoerd zijn voor de Britsche bewape- rtingsproductie Beer slecht geweest, omdat de reohtstreeksche aansporing, welke het gevaar en de strijd met zich mede bren gen, ontbraken. Te weinig werkende vrouwen. Steeds nog wordt er geklaagd over een onvoldoende aantal vrouwen in de wapen- .bedirijven. De tot de vfouwen gerichte op roepen waren echter onhandig opgesteld en' hadden niet overtuigend genoeg ge werkt. Daar komt bij, dat men een beroep deed op het eigen belang der vrouwen. Jonge moeders zouden gaarne zoo werd er gezegd bij duizenden haar arbeids kracht in dienst vaiï het vaderland willen stellen, maar de kinderbewaarplaatsen, waar de kleintjes -tijdens afwezigheid der moeders zouden moeten worden verzorgd, ontbrk'ken. Een andere hindernis voor den vrouwenarbeid wordt gevormd door de moeilijkheden bij het verrichten van in- koopen. De correspondent meent tenslotte- het volgende: wat aan de Eogelsche bewape ningsproductie ontbreekt, zijn centrale staatscontrole-commissies, die echter niet alleen adviseerend doch ook bevelend zou den moeten kunnen ^optreden. De laatste tegenstand op de Ptillippifnen DE MIJNLEGGER PRINS VAN ORANJE GEZONKEN Het Japansche hoofdkwartier Heeft me degedeeld, dat de Japansche marine den Nederlandsch-Indischen mijnlegger Prins van Oranje, die trachtte van Tarakan te ontkomen, in den grond heeft geboord. OP HET EILAND CELEBES Intusschen hebben Japansche eenheden zich meester gemaakt van het vliegveld Kakas nabij Menado op Celebes, waar vier Lockheed-Hudson iware bommenwerpers en drie andere zware bommenwerpers wer den neergeschoten. In het gebied van Tara kan hebben Japansche vliegtuigen een twee-motorige bommenwerper van den tegenstander neergeschoten, benevens nog ©en tweede machine. Volgens een officieel communiqué zijn speciale landingscorpsen der Japansche marine ook aan de Oostkust van Celebes succesvol ontscheept en hebben op de Noordoostelijke punt van het eiland de stad Kema bezet. Ten aanzien van de verovering van het vliegveld van Kakas wordt gemeld, dat de Japansche eenheden, die Menado hebben bezet, opgerukt zijn naar Tondano, waar zij zich voegden bij eenheden, die te tCema Tsaren geland. De gezamenlijke eenheden rukten toen op naar het vliegveld van Ka kas. Kakas ligt aan dé Zuidpunt van het meer van Tondano, een zestig km. tén Zuiden van Menado. Het is een gezonde en weEfc Varende plaats, die. zeer in trek was bij toeristen. DE STRIJD OP DE PHILIPPIJNEN Dé oorlogscorrespondent der „Nitsji Nitsji" meldt van het front der Philippij- nen, dat de Japanners thans het schier eiland Bataan beheerschen en een Ameri- kaansche strijdmacht van 50.000 man een laatste wanhopige verdediging voert in stel lingen aan den voet van een berg van 1280 M. en voorts langs de kust. De Japanners treden nu op tegen de Amerikaansche ar tilleriestellingen, waar d# Japansche infan terie met steun van de luchtmacht een krachtig offensief ontketent, Het kanonge bulder is zelfs te Manilla hoorbaar. De voornaamste gevechten op het schier eiland Balanga schijnen zich volgens de laatste berichten af te spelen in het geberg te op omstreeks 20 km. ten Zuiden van de Amerikaansche oorlogshaven Olongapo. Amerikaansche en Philippijnsche strijd krachten probeeren met alle middelen de Oostzijde van dit schiereiland te verdedi gen. In Japansche militaire kringen neemt men aan, dat dit de laatste tegenstand op groote schaal is en dat het lot van het eigenlijke schiereiland beslist is, als de doorbraak door deze vijandelijke stellingen is geschied. De „Nitsji Nitsji Sjimboen" meldt uit Ba- taan, dat Japansche verkenningsvliegtuigen in de buurt van de vesting Corregidor aan de kust van het Zuidelijke deel van het schiereiland Bataan transportschepen der Vereenigde .Staten hebben ontdekt. Deze diénen vermoedelijk voor hetwegvoeren van de Amerikaansche strijdkrachten van de Philippijnen. De opperbevelhebber der Japansche strijdkrachten op de Philippijnen heeft in een proclamatie gedreigd met de zwaarste straffen bij oproer tegen de Japansche mi litaire autoriteiten en ordeverstoring. In de stad Olongapo zijn rust en orde1 reeds hersteld. De Japansche militaire autoriteiten gingen terstond na hun komst tot Verdeeling van levensmiddelen over. Meer dan 100 Japanners, die bij het uitbre ken Van den oorlog te Manilla waien ge ïnterneerd, konden terugkeeren naar hun woning te Olongapo. DE GRENS VAN NEGRI SEMBILAN OVERSCHREDEN Als voorhoede der Japansche strijdkrach ten heeft gistermiddag om vijf uur een tankafdeeling de grens van den étaat Ne gri Sembilan overschreden bij de achter volging van den vluchtenden tegenstander. De Britsche strijdkrachten trekken ijlings terug op de stad Malakka. ADMIRAAL HART OP JAVA AANGEKOMEN Admiraal Hart, de bevelhebber der ver bonden marine-strijdkrachten in het Zuid westelijke deel van den'Stillen Oceaan, is een week geleden „ergens op Java" aan gekomen. United Press meldt, dat hij de reis gemaakt heeft in een onderzeeboot. DE HEER VAN MOOK TE SAN FRANCISCO S.P.T. meldt uit Batavia: De luitenant-gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, van Mook, is Dinsdag van Australië komend te San Francisco gearriveerd. Hij zal dadelijk doorreizen naar Washington. DE VERWOESTING DER OLIE BRONNEN QP TARAKAN In Rooge Japansche militaire kringen le vert men commentaar op een radiobericht uit Singapore, volgens hetwelk alle olie voorraden en -bronnen op Tarakan waren verwoest, alvorens de Japanners dat eiland veroverden. Men wijst erop, dat deze ver woestingstactiek in het geheel geen mili taire voordeelen oplevert, maar uitsluitend iinheemsche bewoners doét lijden. Hoe gron dig deze tactiek ook wordt toegepast, dit za 1de verdediging van Nederlandsch-Indië tegen de Japansche aanvallen niet moge lijk maken, aldus zegt men in deze kringen. Onder verwijzing naar het feit, dat de oliebronnen uit Britsch-Borneo, dat vorige maand is veroverd, al bijna de normale productie vertoonen, verklaarden waarne mers, dat de zinnelooze verwoesting kenne lijk nutteloos is. MET DUITSCHLAND VOOR EEN VRIJ NEDERLAND Aan het Oostelijk ironl In den geheelen Zuidelijken sector van het Oostelijke front heerschte gisteren bij een vorst van 8 tot 10 graden over het al gemeen rust Alleen op enkele plaatsen vonden gevechten in het Voorterrein plaats. In het gebied ten Noordoosten van Tagan- rag werd een aantal acties van kleine ver kenning- en stoottroepen ondernomen. Terwijl een vijandelijke aanval, die de Duitsche linies naderde, vrij spoedig kon worden afgéslagen, drong een Duitsche verkennii.gstroep tusschen de bolsjewisti sche ge vechts vooi-posten in, waarna zij ver scheidene gevangenen terugbracht. Op een andere plaats drong een stoottroep der Waffen S.S. de stellingen van den vijand binnen en blies daar drie gevechtsstellin gen op. Ook in het gebied ten OosteTi van Charkof leverde een actie van stoottroepen tegen een bolsjewistisch steunpunt succes op. Bij geringe eigen verliezen verloor de vijand meer dan 200 dooden en 93 gevan genen. Het Finsche legerbericht van 13 Januari meldt: Op de Karelische landengte niets van beteekenis. In langdurige gevechten op de landengte van de Aunus werd een door den vijand taai verdedigde stelling veroverd, waarbij de vijand in totaal 2640 man aan gevangenen verloor. De Firsche troepen maakten 6 stukken geschut, 85 ver schillende automatische infanteriewapens, 580 geweren en talrijke hoeveelheden mu nitie en ander materiaal buit. Verder wer den drie pantserwagens en vier gepantser de auto's vernield. In het Zuidelijke deel van het Finsche front hebben de Finnen na een strijd van vijf dagen de pogingen van den vijand, om de belangrijke stad Pbventza aan den Noor delijken oever van het Onega-meer te her overen, afgeslagen. IN 'N PAAR REGELS Volgens een 8 Januari te Sofia ontvan gen mededeeling heeft Egypte den 5en Januari de betrekkingen met Bulgarije ver broken. De zender te New York publiceert een bericht uit een havèn in Oost-Canada, \*olgens hetwelk voor de Canadeesche kust een groot stoomschip door een duikboot getorpedeerd is. Zweedsch legervliegtuig neergestort. In de omgeving van Malmoe is een Zweedsch legervliegtuig wegens onopge helderde oorzaak bij het opstijgen neer gestort. Een luitenant -der Zweedsche luchtmacht kwam hierbij om. Ontploffing in Argentijnsche cementfabriek. Volgens een Umted Pressbericht uit Buenor Aires ontstond Maandag in de stad Olavaria een ernstige ontploffing in een cementfabriek. Door onbekende oorzaak zyn 15 ton dynamiet ontploft. Ongeveer 200 huizen werden verwoest, doch slechts 25 personen liepen verwondingen op. Pest in Koweit In het onder Britsch protectoraat staan de emiraat Koweit is pest uitgebroken. De Iraksche regeering heeft haar grenzen ge sloten om te verhinderen, dat de ziekte naar Irak wordt overgebracht. Hittegolf in Australië. In Australië heerscht een vreeselijke hittegolf: In Melbourne woeden zeer zware zandstormen. Overal zfjn bushbranden uitgebroken, die vooral in Zuid-Australië groote schade aanrichtte. In Sydney is het watergebrek zoo ern stig, dat men slechts des ochtends tusschen 6 en 10 uur en 's middags van 4 tot 6 uur water kan krijgen. Veldkeukengerecht in Duitschland. Maandag werd voor de eerste maal in £tlle restaurants in Duitschland btf uitslui ting het veldkeukengerecht geserveerd, hetgeen voortaan tweemaal wekelijks zal geschieden. Deze pot schaft precies het zelfde als de soldaten aan het front be komen en draagt er alzoo mede toe bij, de gedachte aan den heldenstrijd der soldaten onder de burgerij voortdurend levendig te houden en den band tusschen front en vaderland te versterken. ALGEMEEN. Ik begin langzamerhand te begrij pen, waarom de distributie zoo criant vervelend is en waarom wij er wel eens op mopperen, hoewel zij ons fei telijk in het leven houdt en geen vorm van dankbaarheid ten opzichte van haar dus voldoende zou zijn. Daar is niet alleen het feit, dat wij onze zolen staan te verslijten, omdat wij in de rij moeten voortschuifelen, voor onze bonboekjes. En ook niet het feit, dat wij in December bonnen nioeten inleveren om in Februari thee te krijgen, in Januari om in Maart cacao en in Augustus om in December peulvruchten te kunnen koopen en bovendien bij onze bonnen nog aller lei papiertjes van den kruidenier moe ten bewaren ten bewijze, dat wij wel bonnen hebben ingeleverd, maar nog geen spullen hebben gehad. Dat is al lemaal wat omslachtig en tijdroovend, maar wij krijgen er bonnen, spijzen en zelfbeheersching mee. Het is eenvoudig het feit, dat wij allemaal evenveel krijgen. Of wij dik of dun, lang of kort, groot of klein zijn. Alles wat algemeen is, deugt niet meer, dat wordt criant vervelend. Zelfs als wij allemaal millionair zou den zijn. Dat zou gewoonweg een alge- meene beproeving zijn. En feitelijk zijn wij dat nu. Want of je veel of weinig geldt hebt, allemaal 1 kilo sui ker, 250 gram boter, peulvruchten, zooveel brood, zooveel rijst en zooveel gort. En daar moeten zij dus eens iets anders op .verzinnen. Alle landarbeiders in het N.V.V. De Pérsdienst van het N.V.V. deelt ons het volgende mede: Teneinde misverstand te voorkomen, ves tigt het N.V.V. er de aandacht op, dat even als tot nu toe het N.V.V. de sociaal-econo mische belangen der landarbeiders blijft behartigen, met name door middel van de werkloozenkassen. Wil de daadwerkelijke sociale politiek van het N.V.V. practische resultaten blij ven afwerpen, dan is oók Vóór dé land arbeiders een krachtige organisatie nood zakelijk, die zy vinden in den Nederland- schen Bond van arbeiders in het Land bouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf, Utrecht, Catharijnesingel 38. Tusschen den Nederlandschen Landstand en het N.V.V. worden sedert eenigèn tijd besprekingen gevoerd om tot een weder- zijdsche samenwerking en een doelmatige organisatie te geraken. Van 20—27 Januari 1942 Het Wervingsbureau der Waffen SS Er- ganzungstelle Nordwest te 's Gravenhage, Stadhouderslaan 132, deelt mede, dat keu ring voor de SS Standarte „Westland" en het vrijwilligerslegioen Nederland in de onderstaande plaatsen zal worden gehouden Mannelijke personen van 17 tot 40 jaar, minstens 1.65 M. lang, kunnen worden aan genomen. Voor de familieleden van kost winners wordt zorg gedragen. Kostelooze reisbiljetten voor de reis van de woonplaats naar de plaats van keuring kunnen bij de Erganzungstelle Norwest, Stadhouderslaan 32 's Gravenhage, wórden- aangevraagd. Kosten van de terugreis worden ter' plaatse van de keurihg uitgereikt, onge acht of de gekeurde wordt aangenomen of wordt afgekeurd. 20 Januari: 10 uur: Tilburg, Werklieden- vereeniging, Tuinstraat 68. 22 Januari: 10 ur: Maastricht, hotel Mo- mus, Vrijthof; 16 uur: Eindhoven, huis Maria, Kruisstraat. 23 «januari: 11. uur: Arnhem, Deutsches Haus; 16 uur: Hengelo, Deutsches Haus. 24 Januari: 11 uur: Groningen, concert huis, Poelestraat; 16 uur: Leeuwarden, hui ze Schaaf, Breedstraat. 25 Januari: 10 uur: Amsterdam, Deut sches Haus; 15 uur: Utrecht, Deutsches Haus. 26 Januari: 10 uur: Rotterdam, Deutsches Haus. 27 «Januari: 10 uur: Der^Haag, Wehr- machtsheim. ER ZIJN WEER SINAASAPPELS. Er is een begin gemaakt met den aanvoer van sinaasappels, waarvan de eerste wa gons, die thans zijn binnengekomen, voor de verpleegden in de ziekenhyizen in ons laad beschikbaar zijn gesteld. Het restee- rende gedeelte zal aan het publiek worden verkocht. Het eerste komen de Rotterdam mers aan de beurt, daarna zullen de overige plaatsen worden bedacht. Tengevolge van het moeilijke transport en den duurderen aankoop in Italië zijn de prijzen belangrijk hooger dan die van voor den oorlog. De groenten- en fruithandela ren, die den verkoop van sinaasappels op zich nemen, worden eraan herinnerd, dat overtreding der prijsvoorschriften op de strengste wijze zal worden gestraft. De prijs is per 100 gram vastgesteld, doch de si naasappels, mogen per stuk worden aange boden. De winkelier is echter verplicht op y2 cent naar beneden af te ropden en het gewicht per stuk en den dienovereenkom- stigen prijs ten overstaan van zijn k1'

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1