DUITSCHLAND DE STRIJD OM DEN STILLEN OCEAAN MAANDAG 12 JANUARI 1942 33ste Jaargang No. 10148 Ste&zid^clveSoii/tatit Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 30015 Aimlnütratie S0S35.* DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. - Postbos 11. V Dr. Schaepman, ons voorbeeld. De Bisschop van Haarlem, Z. H. Exc. mgr. J. P. Huibers, heeft tot zyn diocesa- nen een oproep gericht wij hebben de zen j.l. Vrijdag op deze plaats gepubli ceerd om op bijzondere wyze de voor spraak in te roepen van de H. Moeder Gods. Voor de vereering van de heilige Maria door de katholieken toonen steeds meer dere onzer Protestantsche mede-Christenen méér bégrip.te hebben, dan in het verle den dikwijls moest worden geconstateerd. Er wordt, helaas, nóg wel beweerd, dat de katholieken Maria „aanbidden", maar toch niet zoo vaak als vroeger; velen gaan er kennen. dat bidden tot iemand, om diens voorspraak te vragen, héél iets anders is, dan aanbidden! God alléén kan worden aanbeden; tot schepselen kan men bidden. De bedoelde oproep van onzen Bisschop" is ons een aanleiding, om in verband met de Maria-vereering een en ander mede te deelen uit het leven van een groot vader lander, dr. Schaepman (f 1903). De ouderen en, naar wy graag willen veronderstellen, ook vele jongeren kennen dr. Schaepman als den genialen staatsman, den geweldigen redenaar, den geleerden schrijver, den door velen ver eerden dichter, en den vurigen katho lieken strjjder. Velen, die hem niet zelf hebben gekend, hebben over dr. Schaep man hooren spreken als over een man van een boven allen anderen uitstekende kracht, van een reuzensterkte, stoer van bouw, 'stem, gebaar, stoer in alles. Maar wij meenen, dat van Schaepman weinig bekend is diens kinderlijke en teere Maria-vereering. En tóch een der fijnste Schaepmannia- nen, pater van Wely O.P., heeft een heele brochure kunnen samenstellen over „Dr. Schaepman als Maria-vereerder". (Ze ver scheen onder den deknaam Frank Werner in „De Rozenkrans"). Dr. Jules Persijn zegt van Schaepman („Dr. Schaepman eerste deel biz. 2J7): „Op één rij staan zijn Maria-zangen met de beste deelen uit g>u ^nsejmus' Marjale, met het Ave Maris Stella, met de O. L. Vr. liederen uit Manzoni, uit von Droste Hüls- hoff, uit Handel-Mazetti, uit Gezelle", Min mag deze lofprijzing, uit litterair oog punt beschouwd, wat óverdreven vinden! Maar ons allen treffend is, wat dr. Persijn mededeelt in het tweede deel van genoemd werk op blz. 598i ,,'s Middags na het eten werd door Schaepman de siësta aan een kort slaapje en daarna aan devotie gewijd. Zijn voorliefde ging uit naar het klein of ficie van O. L. Vrouw. Steeds haalde hij als schietgebed zijn eigen jeugd-verzen aan: „Gegroet, gij reine bruid des Geestee, eeuwig schoone Gij, die de smart niet kent der moeder, maar de weelde Der heemlen hebt gesmaakt aan 't kribjen van uw Kind. Evenzeer als zijn' groóte voorgangers, O'Connell en Mallinckrodt, was Schaepman een vriend van den Rozenkrans. Altijd droeg hij zijn rozenhoedje dp zak, én dik wijls viel. het voor een reflex weer van den strijder dat hij het uithaalde in het gezelschap van hem bekende ongeloovi- gen". Aldus de bekende Schaepman-kenner dr. Persijn. Prof. J. V. de Groot O.P. schreef in zijn: „Dr. Schaepman in de hoofdstad herdacht" (blz. 17): „Maria's beeltenis gaf voor Schaepman kleur aan de omgeving en was voor zijn gevoel overal noodzakelijk, waar Roomsch werd geleefd iZelf had hij een spreken de, in wit pleister uitgevoerde voorstelling van de Madonna met haar goddelijk Kind in zijn werkvertrek juist een plaats ge schonken, dat zij hem gedurig in het oog moest vallen, namelijk recht tegenover zijn studeertafel". Schitterde op ieder gebied Schaepmans durf uit, in zjjn devotie voor „de wonder- schoone, heil'ge Vrouwe", zooals hij haar bezingt (Verzamelde Dichtwerken. 5de uit gave. blz. 79), blonk zijn deemoed. Wij zien den grooten Schaepman graag als een voorbeeld voor ons in dézen tijd, een voorbeeld van krachtige vaderlands liefde en stoere geloofsbelijdenis. Maar zien wij hem óók als een voorbeeld van kinderlijke en teere Maria-vereering? Dit weinig bekende aspect in dei figuur van dr. Schaepman hebben \^ij vandaag even willen belichten. MET DUITSCHLAND VOOR EEN VRIJ NEDERLAND Hoogleeraren van Leiden kunnen naar elders worden overgeplaatst Mogelijkheid g-opendtot ontslag aan leerkrachten enz., die werken in strijd- met vruchlbaie ontwikke ling van het onderwijs. RECHT VAN BcNOEMING Op grond van de bepalingen der ver ordening No. 137/40 heeft de Rijkscommis saris bepalingen uitgevaardigd, waardoor de rechtspositie van zekere leerkrachten en ambtenaren van het toezicht op het on derwijs wordt geregeld in afwijking van het tot dusver geldende recht. De beschikkingen van den Rijkscommis saris zijn in deel II van het Verordenin genblad afgekondigd en op 10 Januari 1942 van kracht geworden. Beschikking No. 3/42 bepaalt, dat hoogieeraren en privaat docenten aan universiteiten en hoogescholen, waar de cursussen zijn gestaakt men denke aan de Rijksuniversiteit te Leiden in dezelfde functie kannen worden over geplaatst naar andere universiteiten en hoogescholen. Deze overplaatsing wordt voorgeschre ven door den secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en cultuurbescherming. De reis- en verhuis kosten worden den betrokkenen vergoed volgens de geldende rechtsvoorschriften; bovendien kan de secretaris-generaal spe ciale verblijfkosten vergoeden. De beschik king heeft ten doel een doelmatig gebruik van de universitaire leerkrachten, die voorhanden zjjn, en vooral een Jogische verdeeling over de hoogescholen in het Jand. Beschikking No. 4/42 sluit aan met de bepalingen van beschikking No. 73/41vol gens hotwelk de benoeming van leerkrach ten aan gemeentelijke of particuliere on derwijsinstellingen afhankelijk is van de toestemming van den secretaris-generaal van het departement van Onvoedin*. We tenschap en Cultuurbescherming of van een door hem aangewezen instantie. Deze toestemming kan worden geweigerd. In dat geval moet een nieuw xbenoemingsvoorstel ter goedkeuring worden voorgelegd. In aansluiting op deze bepalingen wordt thans bepaald, dat in de geval len, waarin ook dit tweede voorstel niet kan worden goedgekeurd, het recht van benoeming overgaat op den secretaris-generaal. Hij kan dit recht aan andere instanties overdragen, voor zoover het scholen voor lager ónderwijs of voor uitgebreid lager onderwijs betreft. Dit bestuursvoorschrift heeft ten d$el, de bezetting van vacatures aan gemeentelijke en particuliere scholen' te waarborgen ook dan, wanneer de schoo'instantie, die daarvoor in de eerste plaa.ts in aanmerking komt, daartoe niet in staat is. Beschikking No. 5/42 opent de mo- - gelijkheid tot het verleenen van ont slag aan docenten, hoofden van onder wijsinstellingen, inspecteurs en hoofd inspecteurs. die hun fpnetie uitoefenen op een wijze, welke in strijd is met vruchtbare ontwikkeling van het Ne- derlandsche onderwijs. Het ontslag wordt verleend door een bijzonderen gevolmachtigde van den secre taris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbe scherming, die daarbij terzijde wordt ge staan door een adviseur, benoemd door den secretaris-generaal. Tegelijk wordt be slist, of, en zoo ja, in welke mate de ont slagene wachtgeld ontvangt. Hierbij moe ten de bepalingen' van beschikking No. 124'41 over de verzorging van onts'.agen ambtenaren worden toegepast. De ontsla gene mag zyn beroep niet uitoefenen, zoo lang de secretaris-generaal niet vaststelt, dat de voorwaarden voor het ontslag zijn vervallen. Wie in strijd met aeze bepalingen het beroep van docent uitoefenen, met ont luiking van het verleende ontslag door een ander laat uitoefenen, wie dit ver boden onderwijs uitlokt, mogelijk maakt, zijn hulp toezegt of verleent of als leerling daaruit voordeel trekt wordt krachtens artikel 6 der verorde ning No. 138/41 over-de bescherming van de orde gestraft met gevangenis straf tot twee jaar of met een boete van onbeperkte hoogte of met beide straffen BEWAART UW DEFEt TE SMELT- VEILIGHEDEN. Van 7 Januari j.l. af kunnen installa teurs en winkeliers in electrische artikelen geen smeltveiligbeden (ook wel genoemd „zekeringen" of „stoppen") aan het publiek afleveren, tenzij door den kooper een even groot aantal oude smeltveiligheden wordt ingeleverd. De oude exemplaren mogen lichte be schadigingen vertoo'nen; zy moeten even wel niet gebroken zijn. Indien dus in uw electrische installatie een smeltveiligheid doorslaat, gooi dan het defecte exemplaar niet weg; u heeft het noodig om van uw leverancier een nieuwe smeltveiligheid te koopen. STRIJDT VOOR EUROPA Zware afweergevechten Het Duitsche weermachtsbericht van Zaterdagmiddag luidt als volgt: Op de Krim en in de Zuidelyke zone van net Oostelijk front slechts geringe gevechtsactie. Bij Sebastopol en Feo- docia hebben gevechtsvliegtuigen en stuka's een tranrportschip van 4000 ton tot zinken gebracht en twee groo- te koopvaardijschepen alsmede een lichten kruiser door bommen bescha digd. Voor de Oostkust van de Zwarte Zee werd een koopvaardijschip in brand gebombardeerd. In de centrale en een deel van de Noordelijke zone houden de zware af weergevechten met onverminderde hevigheid aan. In Noord-Afrika heeft de vijand zijn artillerievuur en zyn luchtaanvallen in het gebied van Solloem versterkt. In het gebied van Agedabia weder zij d&he verkenningsactie. De aanvallen op vliegvelden op Malta werden met succes voortgezet. Bij pogingen van Britsche bommen werpers om de Ffansche kust aan te vallen werden vier vijandelijke bom bardementsvliegtuigen neergeschoten. Bijzonder zware ver liezen der bolsjewisten Het Duitsche weermachtsbericht van Zondagmiddag luidt: In den centralen en Noordelijken sector van het Oostelijke front heb ben de' Duitsche troepen den vijand bij het afweren van talrijke aanvallen, die ten deele met samengeraapte strijd krachten en met steun van pantser wagens werden uitgevoerd, gisteren bijzondere zware verliezen aan men- schen en materiaal toegebracht.. De luchtmacht bombardeerde havenwer ken te Feodosia, alsmede aan de Oost kust van de Zwarte Zee en greep in de overige sectoren van het Oostelijk front met succes in den strijd te land in. In den nacht van Zaterdag op Zon dag werden belangrijke. militaire ha venwerken op het Britsche eiland met Lommen bestookt. In Noord-Afrika duurt de druk van den vijand op de stellingen bij Sol loem voort. In het gebied van Ageda bia levendige activiteit van verkenners. Duitsche formaties duikbommenwer pers en gevechtsvliegtuigen vielen troepenconcentraties van den vijand aan in het gebied van Agedabia, als mede Britsche vliegvelden in de Mar- marica. De aanvallen hadden goed succes. Jn luchtgevechten werden vier vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. De luchtaanvallen op vliegvelden van het eiland Malta werden overdag en des nachts met goede uitwerking voortgezet. Britsche bommenwerpers vielen in den nacht van Zatefdag op Zondag plaatsen in het Noord-Duitsche kust gebied aan. De bevolking leed eenige verliezen 'aan dooden en gewonden. Zes der aanvallende bommenwerpers werden neergeschoten. In den tyd van 3 tot 9 Januari ver loor de Sovjet-Iucïitmacht 112 vlieg tuigen. Daarvan werden er 82 in luchtgevechten en 12 door luchtdoelar tillerie omlaag geschoten. De rest werd op.den beganen grond vernield. In denzelfden tijd gingen aan het Oos telijke front 16 eigen vliegtuigen ver loren. Zal het kabinet Churchill aftreden ERNSTIGE ONTEVREDENHEID IN ENGELSCHE POLITIEKE KRINGEN. Duff Cooper is op persoonlijk verlangen van Wavell ontslagen, zoo meldt „Svenska Dagbladet" uit Londen. De Londensche correspondent van dit blad meldt o.m., dat het duidelijk is, dat de val van Duff Coo per is veroorzaakt door de bestuurstech- nische gebreken, welke door den Japan- schen aanval aan den dag zijn getreden. Het was zijn opdracht zich te Singapore te belasten met de civiele en bestuurs werkzaamheden, ten einde op die wijze de taak van den militairen chef te verlichten. Generaal Waveil's benoeming tot hoogen commissaris in Oost-Azië is slechts ge bruikt als voorwendsel om Duff Cooper te ontstaan. Duff Cooper is den laatsten tijd het voorwerp van ernstige critiek en wel zoowel in het parlement als in Australië. De Londensche correspondentie van „Da- gens Nyheter" meldt, dat de terugroeping van Duff Cooper uit SingaDore er op wijst, dat Churchill waarschijnlijk het een en an der te doen zal krijgen om de ontstemming in het parlement minder te maken, wan neer hij terugkomt. De „Manchester Guar dian" schreef Zaterdag, dat de verklaringen van Attlee en Eden over het Britsche oor- iogsoptreden in Oost-Azië al te veel pun ten onopgehelderd hebben gelaten. Naar het A. N. P. uit Stockholm meldt, acht men volgens een Reuterbericht met het oog op de ontevredenheid in het par lement over de militaire fiasco's in de Stil le Zuidzee integraal aftreden van het ka- binet-Churchill na terugkeer van Duff Cooper en Churchill te Londen zeer waar schijnlijk. Fransch passagiersschip vergaan 290 MENSCHEN VERMIST. Volgens bericht uit Vichy hebben 290 menschen het leven verloren bij den on dergang in de Middellandsche Zee van het Fransche passagiersschio ..Lamorijière". De Fransche admiraliteit heeft de vol gende bijzonderheden over de scheeps ramp bekend gemaakt: Aan boord van de Lamoricière bevon den zich 272 passagiers en een honderd leden van de bemanning. Een deel daar van is aan boord genomen van het passa giersschip Gouverneur de Geydon. 25 ge redden van wie twee inmiddels gestorven zijl», ziin aan boord van het s.s. Gouver neur Chancy naar Algiers gebracht en een ander deel der geredden bevindt zich aan boord van een aviso der Fransche •ma rine. Dit sluit de mogelijkheid niet uit, dat er nog meer passagiers en leden van de bemanning gered zijn, daar drie oorlogs schepen der Fransche marine, twee .passa giersschepen en twee sleepbooten der ma rine cp de noodseinen van de Lamoricière naar de plaats des onheils zijn gesneld. Naar de admiraliteit nader mededeelt, zijn alle verdere nasporingen van drie oor logsschepen en* twee sleepbooten der ma rine op de plek. waar de Lamoricière is ondergegaan, vruchteloos gebleven. De zee staat nog steeds hol en iedere hoop op red-» ding van andere passagiers of leden der bemanning moet daarom worden ontge ven. Het aantal vermisten bedraagt 29(f Tevens geeft de admiraliteit uitdruk king ?ar. de vrees, dat ook de Fransche vrachtboot Jumièges, waarvan de laatste 43 uur niets meer is vernomen, is onder gegaan. Fransche oorlogsschepen hebben met medewerking van vliegtuigen een on derzoek ingesteld in het gebied waar de vrachtboot voor het laatst S. O. S.-seinen heeft uitgezonden, maar ook deze naspo ringen bleven zon succes. De Junvèges was op weg van Marseille naar Noord-Afrika. Aan boord bevindt rich ccn bemanning van veertig koppen. Kwala Loempoer door Japanners bezet STRATEGISCH BELANGRIJKE STAD De op Malakka opereerende Japansche troepen hebben Zaterdag Kwala Loem- poer veroverd. Omtrent de inneming van deze belang rijkste stad in het sultanaat Selangor, ver luidt, dat de Japansche troepen reeds Vrij dagavond een vier K.M. ten Zuidwésten gelegen vliegveld bezetten. In de vroege ochtenduren van Zaterdag werd toen het algemeene offensief op het Zuidelijke deel der stad geopend, met welker val een stra tegisch uiterst belangrijke hindernis op den we naar Singapore is weggffiomen. De En- gelschen trekken zich terug in de richting van d& havenplaats Malakka, aan de Zuid westkust van het schiereiland. Volgeys aniere in Tokio ontvangen rap porten hebben de Jaoanrers op 7 Jan. een groote overwinning bij Lim behaald. De resten der vijandelijke troepen uit Noord- west-Malakka, alsmede de hoofdmacht van den vijand aan de Westelijke kust van Ma lakka en deelen van het derde leger, in to taal 30.000 man, werden beslissend versla gen. Na een strijd van neger uur braken de Japansche tankformaties door de 20 km. diepe vüandeliike stellingen heen en ruk ten verder Zuidwaarts op. De vijand liet vele dooden op het slagveld achter, onder wie de commandant van de 28e brigade. V^B. meldt uit Berliin, dat men daar omtBit den val van Koeala Loempoer vernedmt, dat de stad zelf niet verdedigd werd en dat de Engelschen zich overhaast terugtrokken, zoodra zy inzagen, dat de si tuatie hopeloos was geworden. TARAKAN GEBOMBARDEERD Volgens Batavia is „eenige schade" aangericht Japansche vliegtuigen hebben, naar offi cieel uit Batavia wordt geweld, het eiland Tarakan gebombardeerd. Tarakan, dat voor de Oostkust van Bor neo ligt, is een der rykste petroleumgebie- den van Oost-Azië. Naar uit Batavia wordt gemeld, Is bij het bombardement „eenige schade" aange richt. de Japansche strijdkrachten v Momentje PRIJSOPDRIJVING. Het wordt tijd, dat ik eens iets zeg gen ga over prijsopdrijving. Het is vanzelfsprekend een prettig gevoel, dat men duisteren lieden de mogelijk heid poogt te ontnemen het Neder- landsche volk het vel over de ooren te halen. Zoo gauw ik de vertrouwde zinsnede hoor: „prijzen van 9 Mei" krijg ik zoo'n prettigen smaak op mijn tong. Maar wat nu met artikelen, die vóór 10 Mei 1940 niet werden ver kocht? Ik las van een -handelaar in honden- en kattenvleesch, die zijn „waren" verkocht voor 1 per pond. Laat ons (beschaafd) in het midden la ten voor wie dat vleesch diende. Maar de bekendmaking „Vleesch zonder bon één gulden per half kilogram" klinkt aanlokkelijk. Maar toen kwam er een meneer, die vroeg wat voor vleesch dat was en de handelaar ant woordde: „Van een hond en een paar katten meneer! Ik heb ze zelf ge slacht". En toen vond die meneer, cfat die handelaar verbaliseerd moest worden. Honden- en kattenvleesch mag zon der bon worden verkocht, dus dat ging niet Dan maar wegens prijsoDdrij- ving, met deze anotiveering: Vóór 10 Mei is honden- en kattenvleesch niet in den handel gebracht Had dus een prijs van 0.00. Thans wordt het aan geboden voor 1 per half kilo. pus: prijsopdrijving voor het geheele be drag. - Maar dat gaat zoo niet! Vóór 10 Mei 'was er geen Vega-jus, geen koffiesurrogaat, geen appel- schillenthee, geen boombladerentabak, geen namaakeiwit, geen schoenen met houten zolen en nog een heele serie andere artikelen. Die krijgen wij dus voortaan allemaal gratis. Of liever voor den vooroorlogschen prijfe van 0.00. J JAVA KOMT IN DE PLAATS VAN SINGAPORE Blijkens een radio-telegram van den bij - zonderen correspondent der „Deutsche All- gemeine Zeitung" te Sjanghai krijgt thans Java de rol in de Britsch-Amerikaansche propaganda, welke aanvankelijk aan Singa pore was toegedacht. Naarmate de Japan sche troepen op Malakka de vlootbasis Singapore naderen, wordt iri de Britsche en Amerikaansche bladen en in de radiocom mentaren steeds meer de nadruk gelegd op de sterke positie van Java. Hoewel Soera- baja, zooals bekend, geen droogdok bezit voor groote oorlogsschepen, wordt de Ne- derlandsch-Indische vlootbasis thans in de Amerikaansche berichten bijna op één lijn geplaatst met Singapore. Inmiddels wekken de jongste besprekingen der Nederlandsch- Indische autoriteiten met de Australische regeering echter het vermoeden te Shang hai, dat de Nederlandsch-Indische regeering diplomatieke voorbereidingen treft voor een eventueele verplaatsing van haar re- geeringscentrum naar Australisch gebied. Nederlandsch-Indië, aldus meldt de bij zondere correspondent van de „Deutsche Allgemeine Zeitung" verder uit Sjanghai, is zich terdege bewust van zyn beteekenis voor de Britsch-Amerikaansche oorlogvoe ring. Niet alleen is het verlangen uitgespro ken, dat ook Nederlandsche opper-officie- ren deel zouden uitmaken van den staf van Wavells oppercommando, maar ook wordt na den val van Hongkong en Manilla door den Nederlandsch-Indischen Omroep en door de Indische dagbladen krachtig dr nadruk gelegd op de strategische beteeke nis van Nederlandsch-Indië. Zoo schrijft het „Algemeen Indisch Dag blad": „Nimmer in de geschiedenis van*Ne- derlardsch-Indië was dit gebied zoo be langrijk als thans. Gelegen tusschen twee oceanen heeft het een beslissende strategi sche positie. Laten wij hopen, dat dit zal worden begrepen door 5e mannen, die op het oogenblik de strategische plannen der Geallieerden bepalen. Laten wij hopen, dat de beteekenis van onzen stryd zal worden begrepen". Het artikel eindigt met een her haling van generaal Ter Poorten's woor den, dat 100 vliegtuigen op dit oogenblik belangrijker zijn, dat 1000 over een half jaar. veroverd Tranutbntic-ReeU Zoo werd om Hongkong gestreden. Een foto van de straatgevechten In de stad, welke als machtig Britseh bolwerk in Oost Azië door

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1