OORLOGSSCHADE f. 4.160.000 BLEUS f. 1.940.000.000. ASSURANTIE-BEZORGER! WOENSUAG 7 JANUARI 1942 CE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Onderlinge Verzekering Pmf Maatschappij GEVESTIGD TE fjpl SGRAVENHAGE Ir» het afgeioopen halfjaar steeg het totaal verzekerde bedrag In alle «.fdeellngen tezamen met en bedraagt derhalve per 1 Januari 1942: Totalen der afdselingen ij a Wóningen, winkels, inboedels, inventa- "10. H. rissen, boerderijen, enz. tot f. 50.000. ij n Andere en grootere risico's ij n Persoonlijke Ongevallen U. door molest ij n I/III. Gevaarlijke risico's: per 1 Juli 1941 /till. U. f. 30 000 000.en per 1 Januari 1942 t t. 68 000.000.in kl. DIII op vaartuigen ij r Bedrijfsschade en Hnurderving HlU. L. ook voor vaartuigen «li n Geld, geldswaarden, preciosa (herverzekerd .AIO. O. bij aid. B.) HALFJAARIIJKSCHE SGHADERECELINO per I JULI 1941 1.640.000.000.- 390.000.000.- 50.000.000.- t. 118.000.000.- per I JAN. 19421 t. 2.892.000.000.- f. 770.000.000.- 65.000.000.- 38.000.000.- 2.000.000. f. t. t. 130.000.000.— 117.000.000.— 7.000.000.- ij i Kleinere inboedels en dergelijke tot r AIU. I* f. 7500.(herverzekerd bij afd. A.) DRIEMAANOELIJKSCHE SCHADEREGELING 35.000.000.- t. 76.000.000.- Totaaif. 2.220.000.000.- t. 4.160.000.000.- Voegt ook Uw belang bij het groote geheel en neemt deel in de steeds groeiende risico-spreiding Vraagt inlichtingen bij Uw Hoofdredacteur I*h. Wllmer, Leiden. Red. Buitenland: Mr. H. Gelse. Lelden. Red. Stad en Sport M. Zonderop. Leiden. Red. Omgeving: L Rooien, ^elden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneider*. Leiden. WEERBERICHT ZONS OP- en ONDERGANG. Zon onder 5.43 uur Woensdagavond. Zon op 9.49 uur Donderdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN. 7 Januari: De maarv komt Woensdag- avond om 11.22 uur op en gaat Donderdag- middag om 12.28 uur onder. 9 Januari. De maan komt Vrijdagnacht om 0.34 uur .op eri gaat Vrijdagmiddag om 12.53 uur onder. (Laatste kwartier). 10 Januari: De maan komt Zaterdagnacht ->m 1.48 uur op en gaat Zaterdagmiddag om 1.20 uur onder. 11 Januari: De maan komt Zondagnacht om 3.03 uur op er gaat Zondagmiddag om 1.48 uur onder. 12 Januari: De maan komt Maandag nacht om 4.18 uur op en gaat Maandagmid dag om 2.22 uur onder. 13 Januari: De maan komt Dinsdagoch tend om 5.23 uur op en gaat Dinsdagmid dag om 3 03 uur onder. Distributie van vaste Brandstoffen De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, maakt bekend, dat gedurende het tiidvak van Donderdag 1 Januari 1942 tot en met 30 April 1942 de bonnen genum merd „13 h.k." en de „17 h.k." van de brandstoffenkaarten j. en k., welke aan verbruikers zijn uitgereikt, die hun woning door middel van haarden en kachels ver warmen, elk recht geven op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen. Gedurende bovengenoemd tijdvak geven de bonnen „23 c.v.", „24 c.v.", „25 c.v.", „26 c.v.", „27 c.v," en „28 c.v.", van de brajidstoffenkaart 1., welke aan verbruikers is uitgereikt, di^ hun huis door middel van een centrale verwarming verwarmen, eveneens elk recht op het koopen van een eenhefd vaste brandstoffen. De bonnen „21 c.v." en „22 c.v." van de kaart 1, zullen niet worden geldig verklaard en kunnen derhal ve worden vernietigd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de overblijvende bon nen van de kaarten j, k en 1 of van de pe riodebon-stellen in geen geval vernietigd mogen worden. Tevens geven gedurende het tijdvak van Donderdag 1 Januari 1942 tot en met 30 April 1942 de met de woorden „brandstof fen een eenheid zevende periode" en brandstoffen een eenheid achtste perityle gemerkte bonnen van de periodebonnen- stellen, recht op het koopen van een een heid vaste brandstoffen. Zooals bekend zijn de periodebonstellen uitgereikt aan verbruikers, die voor een extra rantsoen van ten minste twaalf een heden in aanmerking komen, of aan klein verbruikers in de groepen b, c en d, wier rantsoen ten minste twaalf eenheden bedraagt. Voorts zal in de maand Januari worden overgegaan tot het uitreiken van de toewijzingen voor de zevende en achtste periode aan grootverbruikers in de groepen b, e en d en aan de aanmerking komende verbruikers in groep e. De plaatselijke dis tributiediénsten zullen het tijdstip van deze uitreiking nader bekend maken. FONDS VOOR UITKEERING MINIMUMPRIJZEN Naar wij vernemen heeft de kring van bloem veilingen besloten over te gaan tot het stichten van een fonds waaruit betaling zal plaats vinden van de minimumprijzen, die gesteld zijn voor onverkoopbare bloe- Deze uitkeering vond vroeger plaats uit het fonds waarin de gelden werden gestort, verkregen uit heffing op ingevoerde pro ducten op land- en tuinbouwgebied. In dit fonds vinden thans geen stortingen meer plaats. Teneinde echter te kunnen voortgaan met het uit de markt nemen van onver koopbare bloemen, zullen de peilingen nu Vi procent van haar omzet in een te vor men fonds storten. LETTEREN EN KUNST BOCHUMER BUEHNE. Het Stedelijk Theater te Bochum zal vol gende week weer enkele gastvoorstellingen te Amsterdam en Den Haag geven, Woens dag 14 Januari zal in den Stadsschouwburg te Den Haag tér opvoering komen „Kata- komben", blijspel van Davis en op Vrijdag 16 Januari „Agnes Bernauer", tooreelspel van Friédrich Hebbel en Donderdag 15 Ja nuari in den Stadsschouwburg te Amster dam „Katakomben". De Bochumer Beuhne zal weer met de orgineele groote decors naar Nederland komen. DER ZAREWITSCH Het Deutsche Nationaltheater Osnabrück zal, in de twe§de helft van Januari een reeks voorstellingen van Zarewitsch, ope- .rette van Franz Léhar in Nederland ko men geven. De voorstellingen zijn vast gesteld op: Maandag 26 Januari in het Arenatheater te Rotterdam, Dinsdag 27 Januari in Kunstmin te Dordrecht en Woensdag 28 Januari in den Stadsschouw burg te Haarlem, Donderdag 29 Januari in Grandtheater Gooiland te Hilversum. OMGEVING LISSE Foto „L. Crt." 60 JAAR GETROUWD Het echtpaar P. Romijn en Th. Rpmijn v. d. Aartweg hoopt op Maandag 12 Januari zijn 60-jarig huwelijksfeest te vieren. De bruidegom is 88 en de bruid 91 jaar. Het echtpaar, dat nog een uitstekende gezond heid geniet, is vanaf 1926 in pension in „Huize Pius" Uit hun huwelijk werden 11 kihderen geboren, waarvan er twee jong zijn gestorven. Van de overige 9 kinderen zijn er 6 in den religieusen staat getreden en wel alle vier de dochters en twee zoons, waarvan inmiddels een dochter en zoon zijn overleden. Verder telt het diamanten paar 12 kleinkinderen en 1 achterklein kind. Het zal den jubilarissen a.s. Maandag niet aan blijken van belangstelling ont breken! VOORSCHOTEN Diestallen. Ten nadeele van den heer C. v. W. is onder den dienst in de kath. kerk een heerenrijwiel ontvreemd. Eveneens is een rijwiel gestolen, nabij de kath. kerk, van den heer J. O. alhier. De heer J. v. S. zette zijn rijwiel eenige oogenblikken neer in de Schoolstraat; het was verdwenen, toen hy terugkeerde. STADSNIEUWS TOONEEL DE KATHEDRAAL VAN DE SLOPPEN Een volle Schouwburg heeft gisteravond met aandacht geluisterd naar het Fransche stuk van Gregoire Leclos „De kathedraal van de sloppen", dat onder auspiciën van „Katholiek Leiden" door Pierre Balledux en de zijnen werd opgevoerd. „De kathedraal van de sloppen" is het bekende tooneelstuk, waarvan kort voor het uitbreken van den oorlog in Frankrijk een film werd vervaardigd, welke overtui gender eindigt dan het tooneelstuk hier gisteravond deed. In de film komt het nl. aan "hét einde tot een huwelijk tusschen Bibi en Mimi, terwijl in het tooneelstuk Bibi aan het einde gedoopt wordt en pries ter wil worden. Wij kennen de oorspronke lijke tekst van het stuk niet, maar betwij felen, indien de schrijver te kiezen had, of hij het laatste gekozen zal hebben. Die priesterroeping gaat we1 wat al te gemakke lijk en komt te plotseling,vooral in dit milieu waar om het maar eens euphemistisch te zeggen nogal het een en ander te schaven valt, voordat zoo iemand tot het seminarie kan worden toegelaten. Wij spre ken dan nog niet van de vooropleiding en over de vereischte kennis van den candi- •daat. Men kan nog aannemen, dat zelfs een mensch als Bibi, die communist is, priesters en Kerk veracht en beschimpt, en zich om God noch gebod bekommert, bij het ster ven van den ouden Didier tot inkeer komt, maar om hem dan zes maanden later, als hy gedoopt wordt en het heele clubje tot de Kerk js teruggebracht, maar meteen naar het seminarie te sturen, is wat al te snel. Dit is een zwak gedeelte in dit too neelstuk. Het is mogelijk, dat vele katho lieke toeschouwers dit ontroerender zullen vinden dan een huwelijk tot slot, maar het stuk verliest erdoor aan kracht van over tuiging. Het heele stuk speelt onder de maat schappelijke verschoppelingen, die in hun krotten wonen aan den zelfkant van Parijs. Het zijn bedelaars, voddenrapers, straatzan gers, dronkaards. Zij staan hier tusschen den kroegbaas Julot, die hen naar het communisme trekt en den priester, die hen tracht op te heffen uit hun ellende. In het eerste bedrijf maken wij kennis met Julot en heel het leven dezer men- WIJ SCHILDEREN GEWOON DOOR LORENTZKADE 18, TEL. 21078 VRAAGT ONS VRIJBLIJVEND ADVIES schen in de banlieu van Parijs. In het twee de bedrijf met het werk van den jongen priester tusschen hen, zijn omgang met hen, zijn moeiten en teleurstellingen, zijn moe deloosheid en hernieuwd vertrouwen. In het derde bedrijf wordt de oude Didier stervend binnengebracht en zijn dood brengt de menschen, maar vooral Bibi tot inkeer. In het naspel wordt dan een flits te zien gegeven van Bibil's doop en zijn roeping tot het priesterschap. Dat het stuk kwaliteiten genoeg bezit om de 'aanwezigen een avond diqp te ontroe ren, heeft de voorst^ling van gisteravond overduidelijk bewezen. Maar ook de spe lers hebben daartoe veel bijgedragen. Het eer?t zouden wij willen noemen Vrouw Ugène, (Erna Balledux—Haffert) en Baas Didier (Jan van Dommelen), die hun rol met veel verve en overtuiging hebben ge speeld. Frits Bouwmeester speelde de moei lijke rol van den jongen priester waardig en was in de eerste twee bedrijven iets zwakker dan in het derde, toen hij bij het sterven van Didier zich kon laten gaan in ijver en toewijding. Toen was hij ongetwij feld op zijn best. De rol van Bibi (Albert Snelders) zou nog iets aan echtheid en overtuiging kunnen winnen. Zeer goed was ook Dini van Lier als Sprinkhaan. Pierre Balledux was natuurlijk Julot, de kroeg baas. Dit is het genre, dat hem nu eenmaal het beste ligt en waarin hij van vele mo gelijkheden een dankbaar gebruik weet te maken. Hij verviel echter weer in zijn oude fout van te weinig rolvastheid en had nogal dikwijls den soeuffleur noodig. De bijrollen waren eveneens goed bezet. Het geheele gezelschap heeft met dit stuk voor een avond gezorgd, welke Katholiek Leiden niet spoedig zal vergeten. Na de pauze heeft Rector F. Bernefeld de aanwezigen toegesproken en allen opge wekt de tentoonstelling te gaan zien „Het Gemeentel. Aankondiging GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP De Burgemeester van Leiden maakt be kend, dat op Donderdag 8 Januari a.s. in het Waaggebouw visch zal worden ver kocht aan de gesteunden door den Socialen Dienst van 9.3012 uur en aan dfe ge- steunden door Maatschappelijk Hulpbetoon van 24 uur, doch uitsluitend aan hen, die daartoe bonnen bij die diensten hebben gekocht, 3480 De verkoop is als volgt geregeld: gesteunden Soc. Dienst bonnen nrs. 66867000 van 9.3010.30 uur 7000—7867 10.30—12 uur gesteunden Maatsch. Hulpbetoon bonnen nrs. 43644554 van 22.30 uur 4554—4744 2.30—3 uur 4744—4934 3—3.30 uur 4934—5054 en 6001—6021 van 3.30—4 uur. Men wordt verzocht zich stipt aan de regeling te houden, dus niet vroeger en niet later te komen dan hierboven aange geven. In het perceel Hartesteeg hoek Nieuw- straat zal van 10—12 uur visch verkocht worden uitsluitend aan houders van vetkaarten. De kaarten dienen medegebracht te worden. De Burgemeester, STEVENINCK. Leiden, 7 Januari 1942. Nederlandsche katholieke boek", welke op 1, 2 en 3 Februari zal worden gehouden. Tevens beval hij de opvoering van het mid- deleeuwsch spel „Elckerlyc", aan, dat op 5 Februari in den Schouwburg zal worden opgevoerd. De voorzitter van „Katholiek Leiden", de heer C. Zandbergen, heeft na het derde be drijf Pierre Balledux en de zijnen dank gebracht en een bloemenmand overhandigd. Fr. Schneiders. EXPOSITIE GISELLE KUSTER. Na gedurende bijna twee jaren onafge broken haar kunstbroeders en -zusters in. de gelegenheid te hebben gesteld hun pro ducten in de Kunstzaal „Pro Arte" te ex- poseeren, heeft Giselle Kuster thans een tentoonstelling van eigen werken gearran geerd. Deze jonge kunstenaresse, in Venlo ge boren, bezocht op 18-jarigen leftijd de tee- kenschool van den Hongaar Lazlö Hernady Vansüra, eveneens in Venlo woonachtig. Daarna bezocht zij de Academie des Beaux Arts te Luik en doorliep vervolgens nog de Reclameschool van Forgeur, eveneens in Luik. Daarna vestigde zij zich weer in Venlo om op- eigen atelier verder te werken. Voor ongeveer twee jaar kwam zij naar Holland, waar het kunstleven zich meer in tentoonstellingen uit dan in het Zuiden, en richtte in het pard Breestraat 123A, de kunstzaal „Pro Arte" in, die in den korten tijd van haar bestaan tal van exposities van kunstenaars van naam zoowel als van jonge, veelbelovende kunstenaars her bergde. En nu exposeert Giselle Kuster zelf. Vele en vooral groote doeken sieren de wanden, doeken, welke misschien niet ieder oogen- blikkelyk bekoren, maar die toch onmis kenbaar van groot'en artistieken irslaq zijn. Het feit, dat zij aan de Academie des Beaux Arts te Luik leerlinge was van prof. Mem- bour, heeft haar werk in diens richting ge leid en haar gevormd tot een kunstenares- se, die vorm en compositie naar eigen zienswijze durft weer te geven. Zij voelde zich immer sterk aangetrokken tot de plas tiek, zoodat zij sterke interesse heeft voor modelteekenen en -schilderen. Toch maakt zij niet alles onmiddellijk naar model, maar teekent en schildert haar studies naar rijk werkende fantasie, om eerst daarna het re sultaat aan de waarheid van het model te toetsen. Zij schildert veel boerentypen en ook ..paarden trekken haar sterk aan, terwijl haar vrouwenfiguren bijna alle met een Madonna-gelaat pronken. De% verfijndheid van uitvoering dezer gelaatstrekken, som tijds verdiept door sterk compositioneelé achtergronden, wijzen op haar djeb kunst zinnig gevoel. 1 Ook negertypen hebben bijhaar een groote doorliefde, omdat de negers als oer- mensch sterk verwant zijn aan den boer. Ook hier valt de fijne lijn en de diepe kleurexpressie sterk op. De tentoonstelling bevat verder enkele plastieken, waaronder een zeer geslaagd zelfportret. M. Zonderop. ZILVEREN ZAKENJUBILEUM. Zaterdag 10 Januari a.s. zal het vijf en twintig jaar geleden zijn, dat de heer W. J. van Berge Henegouwen, de eigenaar van het bekende wolmagazijn „De Nijverheid", Haarlemmerstraat 40, zijn zaak oprichtte. De aanvankelyk bescheiden zaak werd in 1930 van een nieuwen onderpui voorzien, doch de groote verandering begon in 1934, toen het interieur van de zaak dusdanig werd vergroot, dat de oude winkel niet meer te herkennen viel. Met het oog op de tijdsomstandigheden zal dit jubileum officieel niet herdacht woeden. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g: 6366. Leidsche Groothan del. Langebrug 35. Grossierderij in koak, banket, suikerwerken; alsmede verpakte levensmiddelen. Uittr. E.: J. C. van der Steen, Leidien, dd. 1 Jan. 1942. Uittr. Ge- volim.: H. IA. van der Steen, Leiden, Lei den, dd. 1 Jan. 1942. N.E.: H. Th", van der Steen, Leiden. Volmacht verleend aan; P. Braggaar, Leiden* (B.P.). Procuratie ver leend aan: J. C. van der Steen. Leiden. 1504. Brouwer's Aardewerk. Zoeterwou- de, Hooge Rijndijk F 26. De statuten zijn gewijzigd. Wijz. handelsm. in: Brouwer's Aardewerk N.V. 617. Firma S. J. Zandivoort. Noordwijk Binnen, Voorstraat 65. Slagersbedrijf, han del in vleesch en vleeschwaren. Uittr. Venn.: S. J. Zandvoort, Noordwijk. dd. 31 Dec. 1940. Het bedrijf wordt voortgezet onder den ouden naam door I. Zandvoort, Noordwii'k. als eenig eigenaar. 7136. N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Onroerend Goed „Dina Alida". Oegst- geest, L. de Colignylaan 1. Overl.. Dir. Dr.. G. Korthof, Oegstgeest, dd. 25 Febr. 1941. N. Dir.: Wed. A. Korthof-Kwak, Oegst- geest. De zaak is met ingang van 6 Dec. 1941 in liquidatie getreden. Liq.: Wed. A. Korthof-Kwak, Oegstgeest

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2