DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De Japansche opmarsch op Malakka Momentje ^.WOENSDAG 7 JANUARI 1942 33ste Jaargang No. 10144 Ste £eidóeJveSoii/fcct/itt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 1L V Een economisch praatje Nood leert bidden zegt een oud, maar niet verouderd spreekwoord. Nood leertheel veel goede dingen doen. Zoo is lit den nood van den tijd geboren de noodzakelijkheid, om de goederen, die er zijn, zoo doelmatig mogelijk te gebruiken; om bij de productie niet te vragen, wat het publiek nu eenmaal feite lijk graag zou willen, maar wat voor het publiek nuttig is, wat het publiek noodig heeft. Deze wending in den economischen opzet, in den moreelen aard der produc tie moet worden behouden ook in tij den, als oorlogseconomie en schaarschte daartoe niet m$er dwingen. De kapitalistische „moraal" van het: produce eren om de winst, zonder meer, produoeerer wat het publiek vraagt, al is die vraag van het publiek nóg zoo onredelijk en nóg zoo ongegrond, die kapitalistische „moraal" moet tot den vol maakt verleden tijd behooren! Het behalen van winst zal altijd in h:t productie-proces blijven een factor van Ibeteekenis een stimulans. Maar het mag niet zijn het motief, dat ten slotte alléén beslist, of en wat en hoe er geproduceerd moet worden. De beslissende overweging moet zijn, of deze of die productie noodig, nuttig, ge- wenecht, of onnoodig, onnuttig, onge- wenscht is voor de gemeenschap. Van deze overweging hangt het af, of er a dan niet mag worden geproduceerd. Het vraagstuk van de winst is van in- vioed' op de beantwoording van de vraag, of ef kan en of er zal worden geprodu ceerd. Het hier in enkele woorden aangegeven beginsel spreekt eigenlijk voor zichzelf. Maar.... het wordt niet zoo gemakkelijk in practijk gebracht. Er moet, negatief, worden gebroken met de vrijheid van het economisch liberalis me, met het kapitalistisch productiestelsel z o o a 1 s wij dat kennen in zijn modernen vorm. Er moet, positief, van overheidswege worden géregeld en geleid. Natuurlijk met den noodigen eerbied voor het persoonlijk initiatief welks erkenning een noodzake lijke voorwaarde is voor een bloeiend eco- roipisch leven maar ook met de noodi- ge, positieve, zorg voor het algemeen wel zijn, voor de volksgemeenschap. De overheid zal bij de uitoefening van deze taak den onontbeerlijken steun vinden in de organisatie van het bedrijfsleven in die organisatie van het bedrijfsleven, welke door ons zoolang is gewenscht en bepleit, en die in dezen tijd steeds meer concrete vormen aanneemt! MUSSERT BIJ ROSENBERG De Rijksminister voor de bezette Ooste lijke gebieden heeft den leider der N.S.B. in Nederland, Mussert, voor een langdurig onderhoud ontvangen. De termijn voor inzending van de oplos sing van den radio-luister wedstrijd, op tweeden Kerstdag, welke op 6 Januari zou eindigen, is evena!s de uitgifte van de kin derpostzegels en de prentbriefkaarten voor het kind, verlengd tot en met 20 Januari a.s. Reeds zijn vele duizenden inzendingen binnengekomen bij het secretariaat der centr. commissie, Singel 362, Amsterdam-C. Een zoo juist veroverde diep ingegraven sovjet stelling aan het Oostlront wordt door Duitsche solda'en bezet Langs den besneeuwden rand klimmen de mannen naar boven Atlantic-Holland-P.ICMaltry Volledige bezetting van Brilsch-Sorneo spoedig verwacht OP DE PHILIPPIJNEN EN MALAKKA'. De legerafdeling van het Japansche hoofdkwartier heeft in een communiqué omtrent de operat.es op Malakka en de Phili-ptpijnen medegedeeld, dat Japansche legervliegtuigen in den nacht van den tweeden Januari een aanval op Singapore hebben ondernomen. Zij bombardeeren het vliegveld Tengah, waarbij branden ont stonden en haagars in de lucht vlogen. An dere een-heden hebben bij een- aanval op een konvooi van vijandelijke transport- en oorlogsschepen in de straat van Malakka op 2 dezer een groot vrachtschip tot zin ken gebracht, terwijl een andere formatie een transportcolonne tusschen Kampar en Dcgong in beneden-Perak in brand ge worpen heeft. In den middag van 4 Januari hebben bommen werpers een aanval ondernomen op het aan de Westkust van den staat Se- langor gelegen 1 vliegveld Klang en tien Britschs bommenwerpers op den bcganen grond vernield. Volgens de laatste berichten zijn de Ja panners doende met een waaiervormige omsingeling over 150 km. van de Britsehe strijdkrachten, die onder persoonlijk be vel van sir Heriry Pownall gestationneerd zij-n op zekere sterke Britsehe bases in den staat Selangor. Naar het heet, hebben de Japanners al de omgeving van Kwala-Selangor aan de monding van de rivier de Selangor op 55 km. ten Noordwesten van Kwalla Loem- poer bereikt. In het geb.ed van de Fhilippijnen heb ben Japansche vliegtuigen, die samenwer ken met de landstrijdkrachten op het schiereiland Bataan, op 2 Januari foar- h iLdelij-k vijandelijke troepen oneen tra- ties in het gebied van Rimai, Balanga en Subic gebombardeerd. Voorts werden transportcolonnes in dit gebied en sche pen in de omringende wateren gebombar deerd, waarbij 146 vrachtauto's vernield en tien schepen tot zinken gebracht wer den. DE VEROVERING VAN BROENEI. Met de gemelde verovering van de ha venstad Broenei en van het strategisch belangrijke eiland Laboean aan den Noord- Oostelij'ken ingang van de baai van Brce- nei door de-Japanners, bevinden zich vrij wel rêeds alle belangrijke steunpunten v-an Britson-Borneo in handeri der Japan ners. In militaire kringep te Tokio ver klaart men, dat thans binnenkort de vol ledige bezetLng van Britsch-Borneo kan woro-en _rwacht. De Engelschen hadden daar blijkbaar geen sterke strijdmacht en waren tegenover de Japansche troepen in het na-deel, ook door de omstandigheid, dat het hun volledig onbekend was, waar de Japanners aan de 1000 km. lange kust van de Zuid-Chineesche zee aan land gin gen. Broenei is een havenstad van 12,000 in woners. Dj baai va-n Broenei en vooral het eiland Laboean dienden als basis voor duikbooten. Voorts was er een kabel ver binding met Singapore en Hongkong. In het gebied van Broenei hebben de Japan ners 300 gevangenen gemaakt, meeren- d-sels Indiërs, die onder bevel stonden van een Britschen officier. Het verziet kon snel worden gebroken, daar de vijand zich ter stond na den gestelden eisch tot staking der vijandelijkheden heeft overgegeven. V GERUCHTEN OMTRENT DE AMERIKAANSCHE VLOOT. In toonaangevende kringen te Tokio wordt volgens Domei inzake de geruchten, dat de Amerikaansobe vloot bsgonnen is operaties te ondernemen van de Australi sche en Nieuw-Zeelandsche steunpunten uit verklaard, dat het hiervoor hoog tijd is. Tevens wordt opgemerkt, dat men mat groote belangstelling zal gadeslaan, wat de Ameriikaansche oorlogsschepen zonder hun steunpunten Goeam, Wake en de Fhi lippijnen zullen ondernemen. DE HOUDING VAN DE SOWJET-UN1E. Ofschoon de Sowjetunie tot de onder teekenaars van het pact der 26 naties be hoort, heeft het daarmede, naar U-nited Press in diplomatieke kringen te Washing ton verneemt, niet de verpl chting op zich genomen, oorlo-g met Japan te voeren. Men hoort de opvatting verkondigen, dat het in het Verre Oosten gelegen d-eel der Sow jetunie tamelijk van troepen ontbloot is, daar deze in het Westen van de Sowjet unie in den strijd zij-n geworpen. Boven dien worden d-e Sowjet-vlootstrijdkraohten .te zwak geacht om den strijd met Japan aan te binden. DE VEREEMGDE STATEN EN AUSTRALIË EEN MILITAIR BONDGENOOTSCHAP Naar het D.N.B. verneemt, zal te Was hington binnenkort een militair bondge nootschap tusschen de Vereenigde Staten en Australië worden gesloten. De Ver eenigde Staten verplichten zich daarm de militaire bescherming van Australië op zich te nemen. De Australische regeerin-g verklaart van haar kant accoord te gaan met de vestiging van Aimerikaanscbe gar nizoenen op de bij Australië behoorende eilanden. De vlootbasis van Port Darwin wordt onmiddellijk aan de marine der Vereenigde Staten afgestaan. Naar het heet zijn de desbetreffende on derhandelingen tusschen Canberra en Washington reeds sedert geruimen tijd en buiten medeweten van de Britr"he regee ring gevoerd. Churchill hoorde er eerst van bij zijn aankomst in de Vereenigde Staten en werd aldus voor een voldongen feit geplaatst. Als eerste gevolg van deze overeenkomst heeft de Britsehe regeer in-g er in moeien toestemmen, dat Australië n-iet ond-er het commando van Wavell valt. In diplomatieke kringen te Washington hecht men zeer groote be te eken is aan het militaire bond^-nootschap. Men verklaart, dat Australië daarmede practisch uit het Britsehe rijk treedt en de 49ste Amerikaan- sche staat wordt. De Australische regee- rinig moet in het beroep op de Vereenigde Stalen het eenige middel gezien hebben voor de verdediging der dominions, nadat het meerendeel van haar eigen strijdkrach ten door de-Engelsehen in de Middelland- sche Zee was opgeofferd. - De Duitsche bladen zien in dit aange kondigde bondgenootschap, buiten Chur chill om, het begin van de afbrokkelin-g van het Britsehe Empire. Roosevelt zal alles doen, om de kloof tussch-en Australië *en Engeland steeds breeder te ma-ken, totdat het reusachtige Australië geen andere keus meer heeft dan A-merikaarsoh te worden. De „Berliner Lokal Anzeiger" ariit het twijfelachtig, of Canada en «Australië zich ocit weer zullen losmaken van de banden met de Vereenigde Staten, die in den loop van den oorlog onvermijdelijk steeds nau wer zullen worden. De „Boersenzeitung" ziet in het aange kondigde bondigenootsohrp practisch oen uittreden van Australië uit hst Britsehe rijksverband, VON RIBBENTROP NAAR HONGARIJE De Duitsche Rijksminister van buiten- landsche zaken von Ribbentrop heeft zich naar Hongarije.begeven voor een bezoek aan Horthy. Naar een A.N.P.-correspondent uit Ber lijn meldt, is deze reis voornamelijk te be schouwen als een tegenbezoek voor de Hon- gaarsche afvaardiging ter anti-Komintern conferentie. Bezoeken aan andere landen, die-eveneens op die conferentie vertegen woordigd waren, liggen in het voornemen, doch vinden niet in aansluiting aan de hui dige reis plaats. UIT NED. INDIE DR. VAN MOOK NAAR CANBERRA. Naar Reuter meldt, heeft de Australi sche minister-presjdenl, Curtin, bekend gemaakt, dat d-e luitenant-gouvemeur-ge- neraal van Nederlandsch-I-ndië, dr. van Mook, Dinsdag te Canberra verwacht wordt voor het voeren van besprekingen. NED. INDIë TELEURGESTELD OVER COMMANE J VOOR DEN STILLEN OCEAAN. De samenstelling van het Engel-soh- Amerikaansohe opperbevel voor het ge bied van den Zuid-westelijken Stillen Oceaan onder leiding van generaal Wa vell heeft in Nederlandech-Indisohe bladen nogal teleurstelling gewekt. De samen stelling van het high command, aldus schrijft het „Balaviasche Nieuwsblad", is hier te lande met gemengde gevoelens ont vangen. Het blad wijst dan verder op de mogelijkheid, d-at Nederlandsch-Indië als standplaats voor het opperbevel zal wor den aangewezen. Ook de „Javabode" sohrijft, dat het bericht in Nederlandsch- Indië niet met evenveel enthousiasme is ontvangen aLs in Londen en Washington. Het blad meent met zekerheid te kuinnen rekenen op het vestigen van dit hoofd kwartier ergens op Java. DE KRACHTEN VERDEELING OP DE WE ELD EEN TURKSCH OORDEEL. In het officieuze Turksche blad „Oeloes" publiceert de hoofdredacteur, afgevaardig de Atay, een interessant artikel over de verdeeling van de krachten op de wereld, zooals deze zich tegenwoordig begint af te teekenen. Aan den eenen kant,* aldus Atay, staan de mogendheden van het anti-Komintern pact, aan den anderen het bolsjewistische- democratische front. Het anti-Komintern front is vastberaden, straf georganiseerd en goed voorbereid en het is meester van het initiatief.' Het bolsjewistisch-democratische front is daarentegen weinig gesloten en niet in de zelfde richting georiënteerd. In dit front bevinden zich regeeringen van staten, die in den loop van de militaire acties zijn be zet, dus voor de oorlogvoering niet meer in aanmerking komen. Voorts zijn daarin sta ten opgenomen, die op geenerlei wijze voorbereid zijn op den oorlog en derhalve evenmin door hun kracht gewicht in de schail leggen. Als in dit pas begonnen jaar 1942 de Ja panners kans zien op nieuwe overwinnin gen in de Stille Zuidzee en de Duitschers den Russischen veldtocht ten einde kunren brengen, zijn de kansen voot het bolsjewis tisch-democratische front klein. Dat weet men zoowel te Berlijn als te Tokio. Het anti-Kominternfront zal dus in de komende maanden in het besef van zijn kans alle krachten verzamelen om den oorlog tot een gelukkig einde te brengen. DE ONDERHANDELINGEN VAN EDEN TE MOSKOU. De Duitsche regeering beschikt over authentieke inlichtingen over de onderhan delingen van Eden te Moskou, welke aan de hierbij belanghebbende regeeringen ter kennis zijn gebracht. Op welke voet de on derhandelingen gevoerd zijn, blijkt ook, naar men in de Wilhelmstrasse verklaart, uit de gisteren door de „Times" gepubli ceerde verklaring, waarin openlijk tot uiting komt, dat Engeland zijn dominee- rende positie aan de Sovjet-Unie heeft af gestaan en deze als integreerend bestand deel voor de nieuwe ordening van Europa erkent. Dit artikel van de „Times" dient, volgens de opvatting te Berlijn, vooral door de neutrale staten van Europa aan dachtig bestudeerd te worden, omdat hierin de in Duitschland reeds larg verkregen overtuiging, dat Eden te Moskou Europa verkocht heeft, bevestigd wordt. Op grond van de ontvangen inlichtingen kan men te Berl'.-i vaststellen, wat het Kremlin met het oog op den noodtoestand en de dwang positie waarin Engeland verkeert, van den vertegenwoordiger van Engeland heeft ge- eischt. Zoo verneemt men o.a., dat Stalin een „strafexpeditie" tegen Europa eischt, welke tot naar den Rijn zou leiden. IN 'N PAAR REGELS Engelsch vrachtschip tot zinken gebracht. Een Duitsch gevechtsvliegtuig, dat gis ternacht boven de Noordzee op verken ning was, heeft voor den mond van de Tyne een gewapend vijandelijk koopvaar dijschip met succes aangevallen. Het schip fzonk binnen énkele minuten. Trein Istanboel-Ankara ontspoord. De van Istanboel naar Ankara rijdende middagtrein is gisteren achter het station Haydar Pasja ontspoord. 23 Personen werden lioht gewond. Het onderzoek toon de aan, dat een staaf rails door de onge woon hevige koude gesprongen was. Koudegolf in Irak. Radio Bagdad maakt melding van een nieuwe koudegolf in de Iraksche hoofd stad. Het vriest vijf graden. In Noord- Irak blijft het hevig sneeuwen. Ook uit Teheran wordt vorst van acht graden ge meld. Universiteiten te Bengalen gesloten. Alle universiteiten in de provincie Ben galen zijn tot nader order gesloten. MET DUITSCHLAND VOOR EEN VRIJ NEDERLAND GRUWEL'JKE MOORD TE DRIEBERGEN' Jongeman door zijn vrienden cm het leven gebracht Op 17 December 1941 werd in een bosch onder de gemeente DriebergenRijsen- burg het lijk gevonden van den achttien jarigen H. Hornkamp uit Utrecht. De politie te Driebergen stelde een uitgebreid onderzoek in onder leiding van inspecteur Dekkers, hetwelk leidde tot de conclusie, dat H. op gewelddadige wijze vermoord was. rfet ondërzoek was zeer moeilijk, om dat zien op het stoifelijk overschot van H. geen identiteitspapieren bevonden. Toch is de politie er in geslaagd klaarheid te brengen in deze zaak. Gearresteerd werd zekere S. uit Utrecht. Vast stond n.L, dat deze jongeman in gezelschap van een vriend, zekeren G. van der Neut uit' Drie bergen op den avond van den 30en Sep- temoer j.l. met het slachtoifer was gaan wandelen. Onder valscne -voorwendselen hadden S. en v. d. N. den achttien-jarigen H. in het bosch gelokt. Zij wisten, dat H. in het bezit was van geld, terwijl zij hem bovendien met voorbedachten rade wilden vermoorden, omdat zij wisten, dat H. op de hoogte was van.feiten, waaraan S. en v. d. N. zich schuldig hadden gemaakt, waarvoor zy gestraft zouden kunnen wor den. In het bosch hebben zij gepoogd den jongeman te worgen en hem daarna dood geslagen. Nadat zij hem beroofd hadden, begroeven zij het lichaam enkele meters onder den grond. Toen het lijk van H. in December j.l. gevonden werd, was het al in verregaanden staat van ontbinding, maar dank zij enkele aanwijzingen kon de politie een spoor volgen, dat leidde tot de aanhouding van S. Deze heeft bekend den moord op H. te hebben gepleegd in samenwerking met den melkslijter v. d. N. te Driebergen, die thans nog voort vluchtig is. Van der N. heeft zich onmiddellijk uit de voeten gemaakt, toen hij in Driebergen hoorde, dat het lijk van H. gevonden was. In verband met dezen roofmoord verzoekt de burgemeester van DriebergenRijsen- burg opsporing, aanhouding en voorgelei ding van Gijsbert van der Neut, geboren te Vinkeveen 15 Juni 1919, melkslijter van beroep en wonende te DriebergenRijsen- burg Dit nummer beataat nil twee blades. DIEFSTAL. Een meneer vertelt in de krant, dat zijn actetasch gestolen is. Nog wel een bruine, varkensleeren actetasch. In dien het een mooi exemplaar is, dus een tasch, die tegenwoordig 40 a 50 gulden waard is. HU adverteert als volgt: Actentasch Varkensleder, bruin, ontvreemd uit bagagenet 31 Dec. 's morgens 8 u. 4 ArnhemAmsterdam. Behoudt de tasch. Zendt inhoud terug. Voor u waardeloos. Voor mij onmisbaar. Br. enz. Nu verzeker ik U met de hand op het hart en tien vingers in de lucht, dat ik die tasch niet gestolen heb. Ik ben trouwens nog nooit in Arnhem geweest, ik heb voor 31 December een prachtig alibi en zelf gebruik ik geen varkensleer sinds de inhoud ervan onze neus voorbijgaat. Ik heb een zwarte tasch van Rus sisch hazewindhondenleer of zooiets. Maar stel U eens .voor, dat ik geen actetasch beZat? Dan zou ik er mis schien nu opuit trekken om er een te bemachtigen. Die meneer adviseert den dief heel rustig: houd die tasch maar, als je mij mijn paperassen maar teruggeeft. Dat is een premie op diefstal en ik vraag mij af: mag dat zoo maar? En is de dief nu geen dief meer? Voortgaand in dezen gedachtengang, zal men den dieverv binnenkort 50 van het gestoler.e aanbieden om de overige 50 te redden. Maar dan begin ik een maatschappij van verzekering tegen diefstal. Wat .dan op hetzelfde neerkomt. Distributie van gesmolten Rundvet De secretaris-generaal v/in het ^departe ment van landbouw en visscherij maakt bellend, dat de met „03" genummerde bon van de vctkaart en de met „vet 1/2 rant soen, .1117 Januari" gemerkte bonnen, welke zijn uilgereikt aan personen, die zwaren en -ïer zwaren arbeid verrichten, nog tot en met Zaterdag 10 Janurai asl bij de slagers mogen worden ingeleverd ter verkrijging van gesmolten rundvet. Zooals reeds eerder is bekend gemaakt, zal dit gesmolten rund-vet eenst gedurende de periode van 15 tot en met 23 Januari as. door de slagers afgeleverd mogen wor den. Een rantsoen gesmolten rundrvet be draagt 200 gram. Degenen, die boter in plaats van spijs- vet wensohen te koopen, kunnen bovenge noemde bonnen daartoe tot de voor deze bonnen aan te wijzen periodes bewaren. Distributie van Peulvruchten. De Secretaris-Generaal van het Depart- tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende de periode van Dogdcrdag 8 tot en met Zaterdag 24 Ja- nulri aj. tegen afgifte van den met „195" genummerden bon van de bonkaart alge meen de peulvruchten mogen worden afge leverd, welke gedurende het tijdvak van 15 December tot en met 3 Januari j.L be steld zijn door afgifte van den met „169" genummerden bon van de bonkaart alge meen. Uitsluitend degenen, die bon „169" heb ben afgegeven ten einde peulvruchten te bestellen, kunnen deze peulvruchten dus thans bij hun leverancier, waar die bon werd ingeleverd, verkrijgen tegen afgifte van bon „195" van de bonkaart algemeen. Per bon kan 250 gr. peulvruchten wor den gekocht. De aandacht wordt er op gevestigd, dat personen, die hun maaltijden betrekken bij centrale keukens, bon „195" niet bij hun leverancier maar bij de betrokken keukens moeten inleveren. Wegkruisingcn met als zoodanig aan. geduide OVEQ3TeeK.OLA/vr3CN anocten opi de AANGeGEVEN PUNTEN WOEDEN OVEQJ gcstoken. aqj.3£. v^gem/eraeeqpqpotlino.^j (Polygoon Seym)

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1