Bij Hoest DINSDAG 6 JANUARI 1942 DE LEIDSCHE COURANT PAG. 2 Hoofdredacteur Fh. WUmer. Lelden. Red. Buitenland: Mr H. Gelie. Lelden. Red. Stad en Spor»; M. Zonderop. Lelden. Red. Omgeving: L. Roozen. ^Iden. Red. Letteren en Kunst: Pr Schneiders. Lelden. WEERBERICHT ZONS OP- en ONDtRGANG. Zon ondei 5.42 uur Dinsdagavond. Zon op 9.49 uur Woensdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN. 6 Januari: De maan komt dinsdagavond om 10.11 uur op en gaat Woensdagmiddag om 12.02 uur onder. 7 Januari: De magn. komt/ Woensdag avond om 11.22 uur op en gaat Donderdag middag om 12.JJ8 uur onder. 9 Januari. De maan 'komt Vrij dagnacht om 0.34 uur op en gaat Vrijdagmiddag om 12.53 uur onder. (Ladtste kwartier). 10 Januari: De maan komt Zaterdagnacht om 1.48 uur op en gaat Zaterdagmiddag om 1.20 uur odder. DE GEWEZEN KAPITEIN DER MARINIERS P. J. VAN DER END2 TER BESCHIKKING VAN DE REGEERING GESTELD. Het departement van Volksvoorlichting en Runsten deelt mede: Voor zoover het mede tot de taak der volksvoorlichting behoort de beteeken is van daarvoor in aanmerking komende rechterlijke uitspraken ook buiten den en- geren kring van deskundigen te'doen be grepen, wordt het wensohelijk geacht, de aandacht te vestigen op de onlangs door het Vredegerechtshof gegeven uitspraak, waarbij de gewezen kapitein der mariniers P. J. van der Ende ter beschikking van de regeering werd gesteld. Er zij aan herinnerd, dat deze tijdens den oorlog verschillende Nederlandsche volks- igenooten deels gedood, deels ernstig ge wond had. Daar de rechtbank te 's-Gra- venhage van der Ende onmiddellijk in vrijheid had doen stellen, omd^t hij, naar het oordeel dder rechtbank, wegens zieke lijke sto ing zijnier geestvermogens 'niet voor zijn daad strafrechterlijk verantwoor delijk kon worden gesteld, heeft de pro cureur-generaal bij hef vredesg-e rechtsbof getracht een nadere uitspraak in deze zaak te verkrijgen, teneinde zoo mogelijk te voorkomen, dat deze man ten gevolge van zijn kranken geestestoestand opnieuw een gevaar voor de gemeenschap zou opleve- r§p. Het vredegerechtshof heeft fleze vrees van den procureur-generaal gedeeld en van der Ende, zij het ook niet gestraft, waartoe de ook door het Hof aanwezig ge achte ziekelijke storing van zijn geestver mogens ingevolge de wet niet kon leiden dan toch ter beschikking der regeering gesteld, teneinde van harentwege te wor den verpleegd. Het Hof heeft op deze wijze de volksge meenschap tegen mogelijke gevaarlijke ge dragingen van van der Ende willen be schermen, want daartoe is de maatregel van ter beschikking der regeering stelling (bedoeld in artikel 3, lid 3) van het wet boek van strafrecht een geschikt middel. Deze maatregel is bestemd voor personen, die zich op het grensgebied vinden tus schen krankzinnigheid en een normale geestesgesteldheid en die nog niet, of niet meer in een krankzinnigengesticht thuis behooren, doch gevaar opleveren voor de maatschappij. Hij brengt méde, dat de be trokken persoon aanvankelijk voor den tijd van twee jaren ter verpleging ge plaatst "wordt in een rijksasyl (een bepaal delijk daartoe ingerichte rijksinstelling), terwijl ook op andere wijze in zijn ver pleging kan worden voorzien onder toe zicht van regeeringswsige. Het voorstel daaromtrent gaat uit van het openbaar ministerie van het gerecht dat de ter be schikking stelling heeft bevolen <in het onderhavige geval dus de procureur gene raal, bij het vredegerechtshof). Deze be handeling sluit uiteraard in, dat niet slechts de persoon van den fer beschikking gestelde als patiënt' verzorgd wordt, maar 1 zeker niet minder, dat aldatgene gedaan wordt, wat ter beveiliging van die gemeen schap vereischt is. Ja, dit laatste staat ook naar de bedoeling der wettelijke bepaling op den voorgrond. Is de aanvankelijke ter mijn, waarvoor de ter beschikking stelling is bevolen, verstreken, dan kan de procu reur-generaal verlenging van den termijn vorderen, waaromtrent het Hof ander maal uitspraak doet en zoo vervolgens. Uit het voorgaande blijkt, dat door den door het vredegerechtshof toegepasten maatregel de bescherming der gemeen schap in voldoende mate verzekerd is. Het Nederlandsche volk heeft er recht op te weten dat de volksgenooten. gevrijwaard zijn tegen aantasting hunner veiligheid door iemand als die gewezen kapitein der mariniers van der End|e, die blijk gegeven heeft daarvoor een groot gevaar op te le veren. TERRAAD. Eden is naar Moskou geweest. In op dracht van de Engelsche regeering heeft hij daaj- de Europeesche beschaving en cul tuur verraden. „The Times" schrijft .hier over, dat de sociale en economische activi teit der Sovjets, na den oorlog, in Europa groot zal zijn. Dat is goed nieuws voor on ze landgenooten, die zich nu zoo verheu gen over de natuurlijk slechts in hun verbeelding bestaande „overwinningen" der Sovjets aan het Oostfront. Geduld, waarde landgenooten, de bond- genooten van de door u zoo bewonderde „helden" in Londen, zullen dat beweért tenminste „The Times,T hier „sociale en economische activiteit" ontwikkelen. Dat zou beteekenen dat uw kerken verwoest zullen worden, uw kunstschaten vernietigd, uw vrouwen en kinderen prijsgegeven aan hongersnood en ellende. Dat zou beteeke nen, dat onze boeren en arbeiders zullen verkommeren, want de sociale en economi sche activiteit van het bolsjewisme heeft in de Sovjet-Unie zelfs reeds millioenen slachtoffers geëischt. Het perfide Albion vindt dit geen be zwaar. Maar wie er wel bezwaar tegen hebben, dat zijn de Nederlandsche natio- naal-socialisten. Zij staan pal voor ons volk en vaderland Zij dulden geen verraad, zij weten wat bolsjewisme zeggen wil. Zij huichelen geen vaderlandsliefde en chris- tendom, maar zij doen hun plicht als ware vaderlanders en echte christenen. Zij staan op de bres en zij zullen het winnen van het verraad, gepleegd door de misdadigers in Londen, met de wapenen in de vuist. In de gelederen van de strijders aan het Oost front, daar is de plaats van allen, die zich Nederlander weten en hun plicht kennen. Ja. landgenoot, daar is ook uw plaats, wacht niet langer, meldt u aan bij Het vrijwilligerslegioen „Nederland" Ko ninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. DE PRIJZENCONTROLE. Boeten van 40.000.-, 12.500.-, 8.000,- en 3.000.-, In een confectiemagazijn te Hilversum kwam bij een winkelcontrole aan het licht, dat er heerencostuums aanmerkelijk te duur verkocht? werden. Het ingestelde on derzoek wees uit, dat de costuums te duur ingekocht waren bij den grossier. Deze laat ste had eveneens weer teveel betaald aan zijn leverancier, die ook al te duur had in gekocht bij den fabrikant. Het confectie bedrijf in kwestie, gevestigd te Amsterdam, bleek zoowel met de prijzen als.met de dis tributievoorschriften zonderling geschip perd te hebben. Groote partijen klceding waren zonder punten verkocht en tegen aanzienlijk hoogere prijzen dan voor soort gelijke goederen vóór den oorlog berekend werden. De administratie der N.V. was niel alleen gebrekkig, maar ook konden ernstige administratieve en financieele onregelma tigheden worden vastgesteld. De inspecteur voor de prijsbeheersching te Amsterdam, die het geval als zeer ernstig beschquwde, veroordeelde de N.V, tot 40.000 boete en verbeurdverklaring van 262 heerencostuums Den directeur van het bedrijf, die direct verantwoordelijk was voor de scheeve trans acties en zonderlinge manipulaties werd bo vendien persoonlijk een boete van 3000 opgelegd. Een grossier in stoffen te Tilburg ver kocht aan een kleermaker heerenstoffen voor 17 per M Zelf had hij bij inkoop slechts 11 per M. betaald en'de hoogste prijs, dien de kleermaker op zijn beurt ooit had mogen vragen zou 16 zijn geweest, zoodat de grossier in elk geval veel te duur was. Bij boekenonderzoek bleek hij in den laatsten tijd vaker grootere winsten ge maakt te hebben dan vóór den oorlog. We gens prijsopdrijving legde de insnecteur voor ^ie prijsbeheersching te 's Hertogen bosch hem een boete van f 8000 op. Een grnmer in manufacturen te Gro ningen verhoogde meermalen zijn prijzen volgens de theorie der vervangingswaarde. In sommige gevallen waren verhoogingen met in totaal 100 pet. en meer hiervan het gevolg, bij andere artikelen waren het 20 of 30 pet. Uiteraard is de brutowinst hier door met een sprong omhoog gegaan. De inspecteur voor de priisbeheersching te Leeuwarden veroordeelde den grossier we gens het maken van onrechtmatige win sten tot 12.500 boete. Eveneens legde laatstgenoemde inspec teur een manufacturier te ïjarlingen, die bij hoogere inkoopsprijzen onveranderd zijn oude winstpercentage had berekend en vrijwel alle gevoerde artikelen in prijs had verhoogd een boete van 8000 op. BUITENGEWOON HOOGLEERAAR TE AMSTERDAM. De burgemeester van Amsterdam heeft gezien de voordracht van den president- curator der Universiteit, ter voorziening in de vacatur^prof. dr. J. L. Palache, be noemd tot buitengewoon hoogleeraar in de Hebreeuwsche taal en letterkunde, de Is raëlitische oudheden en het uitleggen van het Oude Testament aan de Gemeente- Universiteit: dr. A. W. Groenman, te Zaan dijk. Griep, Influenza, gevatte Koude, Rheuraatische pijnen. Hoofdpijn en Kiespijn, zullen Mijnhardi's PoedA*s U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bjj Uw Drogist 3425 GEMENGDE BERICHTEN VAN DE TRAP GEVALLEN EN OVERLEDEN. Zondagavond is in een woning aan de Graaf Fiorisstraat te Rotterdam de 27-jari ge man C. W. Boetcns, wonende in Den Haag, van de trap gevallen. Hij werd naar een der ziekenhuizen overgebracht maar overleed eenigën tijd later aan de gevol gen. BODE VERDUISTERDE PAKKETTEN. Het was de politie te Amsterdam opge vallen, dat er in den laatsten tijd zeer veel klachten binnenkwamen over het vermis sen van pakketten, weike met eeh bepaal den bodedienst aan den N.Z. Voorburgwal v/aren verzonden. Plet eigenaardige was Jaarbij, dat de bode, zoodra de recher cheurs bij hem kwamen om over een der gelijke vermissing te spreken, steeds den een of ander als den vermoedelijken da- eer aanwees, welke aanwijzingen bij verder onderzoek nooit uitkwamen. Daarom werd de bode eenigen tijd scherp gecontroleerd. ïoen bleek, dat de man zelf de goederen verduisterde. De oneerlijke expediteur is in arrest gesteld. SPORT SCHAKEN HET JEÜGDTOURNOOI DER GYMNA SIASTENSCHAAKCLUB. In het «„Witte Huis" te Oegstgeest begon gistermiddag de wedstrijd voor jonge Spe- Jcrs, uitgeschreven door het bestuur van bovengenoemde schaakclub. Nadat de voor zitter, de heer J. P. van Ham een openings woord had gesproken, verkreeg de burge- niesler van Leiden, Mr. de Ruyter van Ste- veninck het woord, die danlc betuiêde voor Ce ontvangen uitnoodiging en de hoop uit sprak, dat deze wedstrijd in alle opzich ten zou mogen slagen. Nadat de burgemees ter aan één der borden den eersten zet had gedaan, nam het spel een aanvang. De deelnemers zijn de volgende: J. H. C. Fontein, Rotterdam; W. Koomen, Amster dam; E. V. A. Remouchapms, Leiden; A. J. van den' Hoek, Amsterdam; C. B. v. d. Berg Leideh; M. Wijnans, Dén PJaag; J. Muil wijk, Utrecht en B. J. Withuis, Zutphenn. De eerste ronde: De partij Remouchamps Wijnans was het eerst uit. Remouchamps verkreeg na de- opening, een Siciliaanschè verdediging, goed spel, doch hij deed een nvoorzichtigen zet, die hem een officier korite, waarna hij onmiddellijk opgaf. Koomen en Muilwijk speelden een ge weigerd Damegambiet. In deze partij ont stond een interessante stelling. Muilwijk moest heel voorzichtig spelen, ten einde niet mat gezet te worden. Hij wist echter de gevaren te bezweren en door opoffering der Dame voor 2 officieren zelfs voordeel te behalen. Dit voordeel leidde tot winst. Vafi den hoek v. d. Berg speelden een Enge^che partij, taai positiespel. Ze ge bruikten zeer veel bedenktijd en kwamen ir. tijdnood, zelfs zoo erg. dat Van den Berg onnoodig een bok schoot, dien Van den Hoek echter ook in tijdnood niet op merkte, waarna remise het slot was. Fontein en Withuis speelden een Gewei gerd Damegambiet met lateren "afruil op c*. Fontein stelde zijn officieren beter op en kreeg de kans de kwaliteit te veroveren. No? later moest Withuis nog een officier verliezen, waarna hii de partij oogaf. Hedenmiddag wordt van 1 tot 6 uur de tweede ronde gespeeld met de narijen: Wij nansv. d. Hoek, Muilwijk—Remou- chamns, Fontein-^-Koomen en van den Berg —Withuis. LEIDSCHE SCHAAKBOND. Voor de competitie 3e klasse is nog een wedstrijd gespeeld tusschen de beide tien tallen van de schaakclub ..Leithen". Het resultaat was. dat „Leithen I" won met 6.53.5 van „Leithen II". De liturgie der Kerk WOENSDAG 7 Jan. Tweede dag v. h. Driekoningenoctaaf. Mis: Ecce advenit (als gisteren). 2e gebed ter eere van Maria (Deus, qui salutis); 3e voor Kerk of Paus;* 4e voor den vrede. KERKNIEUWS JUBILEA IN 1942. 4 Paters Montfortanen. 25 jaar priester: 2 Juni: Pater L. de Vries, geb. te Haarlem, adm. „Schepter en Kruis" te Hoensbroek; pater H. Janssen, geb. te Óttersum, overste te Isangi, Belg. Congo; J Swelsen, geb. te Schimmert, mis sionaris in Br.'-Nyassaland, Afrika. 22 September: Pater C. Plat. geb. te Vo- lendam, thans te Meerssen. 50 jaar geprofest: 23 Augustus: Pa ter P. A. Penners, geb. te Beek L„ As sistent-Generaal, Frankrijk. 25 jaar geprofest: 15 Augustus: Pa ter dr. J. Frissen, geb. te' Schimmert, thans te Amadora, Portugal; pater Jos^ Hamers, geb. te Hoensbroek, missionaris in Br.- Nyassaland; pater J. Keulen, geb. te Nuth, missionaris in Belg. Congo; pater drs. Steph. Wevers, geb. te Spekholzerheide, missionaris te Kopenhagen; pater Bernard Hamers, geb. te Hoensbroek, missionaris in Br-Nyassaland; pater J. Jeannée, gebo ren te 'Mechelen L„ missionaris in Br.- Nyassaland. 25 Februari: Broeder Augustinus, geb. te Spaubeek, thans t? Oirschot. „8 December: Broeder Gerard, geb. te Mij drecht, missionaris te Mozambique. IVJjssionarissen van Mill Hill. 40 Jaar priester: 20 September: de zeereerw heeren J. Bus, geboren te Zeve naar. thans in Zevenbergerral s rector van de zusters; J. van Diepen, geboren te Aven- horn, thans te Vo.p.rhout; S. Keet, geb. te Schaaf, thans in Nellore-diocees; J. Stouten, geboren te Nieuwveen, thans in Nellore-diocees, 121/2 jaar priester: 21 Januari: de eerw. heeren C. van Dal, geboren te Hil- varenbeek, thans in de Kamaroons; H. van Dooren, geboren te Tilburg, thans in Nel lore-diocees; A. Hazelzet. geb. te Amster dam, thans in Nieuw Zeeland; J. Klijn, ge boren te Den Haag. thans in Engelsch Noord-Borneo; C. Koelman, geboren te Amsterdam, thans in de Philippijnen; H. Lijding geboren te Den Helder, thans in Oe?anda, Afrika; W. van Osrle, geboren te Leiden, thans in Oeganda. Afrika; J. Scholten, gebpren te Borne O., thans in Kenya-Kolorie; A. Vercauteren, geboren te Clinge,, thans in den Belgischen Congo; A. de Vos, geboren te Lage Zwaluwe. thans in Tilburg. 21 Juni: de eerw. heer dr. A. van Vliet, geboren te Utrecht, thans in Nellore-dio cees. 19 September: de eerw. heer H. te Riele, freboren te Amsterdam, thans in de Kenya- diocees. Op 8 Juli viert zijn 25-jarig priesterfeest de hoogeerw. pater H. v. d. Horst, van de Priesters van het H. Hart. provinciaal van de Noord-BVaziliaansche Provincie. RECHTZAKEN DE VREDERECHTER SPREEKT VH!J Bezigen van het woord „landverrader" niet bewezen Voor den vrederechter, mr. P. v. d. Grijp, te Rotterdam, stond gistermorgen terecht de 20-jarige B. de H. uit Waar der, die een volksgroep beleedigd zou heb ben. Op 4 September van het vorige jaar verschenen er in de lucht boven Waarder vliegtuigen, die een V vormden. Een paar toeschouwers constateerden naar aanlei ding daarvan, dat men van een V alles kan maken: vrijheid, victorie, enz. „Ja", had de verdachte toen volgens zijn eigen lezing gezegd, „maar ook verraad!" De getuige, die het zaakje aan het rollen had gebracht, kwam echter vertellen, dat de verdachte wat anders gezegd had. Na melijk: „Al die vliegtuigen in de lucht, weet je wat dat beteekent? Dat alle N.S.B.- ers landverraders zijn!" Nu was er echter een tweede getuige, die zich dit laatste niet meer herinneren kon. De, officier van justitie eischte met het oo" on het onvolledige bewijs vrijspraak. De vrederechter was eveneens van mee ning. dat het bewiis niet was geleverd en sprak verdachte vrij. HULPBESTELLER STAL UIT NOOD. Scherpe critfek op de loonregeling van P. T. T. Voor de Rechtbank te Amsterdam stond terecht een hulpbesteller van de Posterijen te Amsterdam, die eenige brieven h£}d weg genomen. De man was in 1939 aangenomen tegen een uurloon, dat hem een weeksalarls van ongeveer 28,opleverde. In Augustus 1941 werden de werkuren verrain-derd, waar door de besteller nog maar 16.per week verdiende. Het gezin, dat uit man, vrouw en kind bestond, kon van dezie in- Komsten moeilijk bestaan. De hulpbèstel- ler kwam in financieele moeilijkheden en toen hij ten einde raad was, nam hij op 11 October eenige brieven op het hoofdpost kantoor weg, hopende, daarift geld te vin den. Hij werd betrapt en is sindsdien in voorarrest. Ter terechtzitting bekende de man volledig. Hij zeide uit nood tot zijn oaad te zyn gekomen. Een hoofdbesteller, als getuige verhpord, verklaarde, dat de man als keurig eri oppassend bekend staat. De Officier van Justitie, mr. dr. P. Kleene, zeide in zijn requisitoir niet te begrijpen, hoe eèn staatsinstelling de rrierischen zoo kan dupeeren door hun inkomsten tot een minimum terug te brengen. De man ver keerde in moeilijke omstandigheden, doch had zich toch niet op deze wijze mogen trachten te redden. In verband met een en ander wilde de Officier een lichte straf vragen. Hij eischte vier maanden gevange nisstraf. De verdediger, mr. W. C. I. A. van Ever- dingen, sprak er eveneens zijn verwonde ring over uit, dat de Posterijen personeel a?nnemen, tegen zulke lage loonen, die rog verlaagd werden. Op juridische gron den vroeg pleiter vrijspraak subs, clemen- Le. De Rechtbank zal Vrijdag 18 Januari uitspraak doen. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Toen de baby's geboren moesten worden. De losarbeider J. te Zoetermeer had electricitcit gestolen, door een zegel tje van de meter te verbreken en zelf maar een aansluiting te maken. Hij voerde to' zijn verdediging aan, dat er de achtste baby verwacht werd en dat de petroleum- bonnen voor licht wegbleven, d:is had hij zei! maar voor licht gezorgd, buiten de meter om. Dat kon de Politierechter plaat seri en zou overmacht genoemd.kunnen wor den, maar het feit, dat er drie weken later een electrische ketel stond te stoo- men, nog steeds op kosten van de electri- citeitsfabrieken, was wel een beetje te bar, want toen was de baby al drie weken oud. Gezien het blanke strafregister kwam B. er af met een daalder boete of drie dagen hechtenis. Een uur later kwam de los arbeider C; C v. d. H. uit Zoetermeer met het zelfde excuus aan. Ook in zijn gezin moest een baby geboren werden en hij had geen brandstof in huis. Hij was dus maar wat hout gaan steleVi om de kachel van voedsel tc kunnen voorzien. Hij kreeg een tientje boete of tien dagen hechtenis. Boonen gestolen. W. G. K. en C. B. beiden uit N o o r d w Ij- k e r h o u t hadden 8 November ongedorste boonen weggenomen van H. Salman het geen zij bekenden. Alhoewel de Politie rechter het feit ernstig vond in dezen tijd wilde hij rekening houden met het blanco strafregister, zoodat de verdachten er af KV/amen met een geldboete van 10 subs. 10 dagen. BurenheibeL De ambtenaar H. H. G. B. en de tandarts K. beiden te Oegstgeest leefden al cen jaar of drie niet als goede buren. De uitbarsting was gekomen, toen de tandarts op een dag eenige hokken aan het schoon spuiten was en de neerdruipende vochtig heid bij den ambtenaar in den tuin was gevloeid. Vlegel met nog een ander on net woord er voor had de ambtenaar ge zegd, hetgeen niet mag. zoodat de ambte naar een rijksdaalder oftewel zilverbon zal moeten dokken. HAAGSCH GERECHTSHOF. Schuldig of onschuldig? De jeugdige mej. D. E., afkomstig uit Leiden, laatst wonend te Waddinxveen, was veroordeeld tot twee maanden gevan genisstraf wegens diefstal. Een dame had op het terrein van de Reeuwijksche roei- en zeilvereeniging haar portefeuille gelaten, inihoudbn-den twee bankbiljetten van 20. De volgenden dag vermiste zij de bankbiljetten en verdachte was daarom aangehouden. Zij had steeds ontkend iets met het geld te maken te hebben gehad, al had zij het bij de politie wel bekend om maar gauw naar huis te kunnen gaan. Haar verhaal was, dat zij het geld van een vriend gekregen had en dat zij er een wind jak en een zeil broek voor had gekooht. Die vriend was niet meer te vinden, want die zou in Frankrijk vertoe ven. Verder had zij nog aan de politie een anoniemen brief gestuurd, waarin zij, in naam van een ander natuurlijk, zeide schuldig te zijn. De Procureur-Generaal achtte het feit, mede door de tegenstrijdige verklaringen van verdachte bewezen, en eischte beves tiging van het vonnis. De verdedigster aohtte .niet het minste bewijs geleverd-en vroeg vrijspraak. FEUILLETON A. HRUSCHKA Geautoriseerde vertaling. (Nadruk verboden). 28) „Iets In mijn binnenste zegt mij, dat het de beste tijd is om ons plan uit te voe ren. Ook hebben we dan de meeste kans, de menschen thuis te treffen. Uit hoeveel leden bestaat het gezin?" „Uit slechts drie: de ouders en een doch ter. Otto Alwingen is een gepensionneerd officier. Zij verkeeren in goeden doen en de dochter, Justa, was vroeger zeer be vriend met Lydia, Maar de Alwingen's zijn te geëxalteerd voor mij, en niet heel kies keurig wat hun omgang betreft. Wij heb ben het dan ook beter gevonden, hen links te laten liggen." „Goed.... 't Blijft "dus afgesproken, dat ik u morgenavond kom halen. Tegen zes uur als 't u schikt." „Best. Ik zal klaar staan." ;s Avonds van dienzelfden dag nam von Marchstatten zijn dochter ter zijde en vroeg haar onder vier oogen. of zy des nachts te voren misschien misschien was uitgegaan en naar haar villa was geweest. Hij drukte haar op het hart, goed na te denken en de volle waarheid te zeggen. Maar Lydia schudde verwonderd het hoofd. Hoe kon papa op zoo'n gedachte komen?! Zij was natuurlijk niet uitgegaan, maar te bed gebleven en had geslapen. „Wilde ik naar de villa gaan, dan zou ik 't. natuurlijk bij dag doen en in .geen geval 's nachts. U weet toch heel goed, papa, hoe bang van aard ik ben! En sinds het onge luk ben ik zelfs bij dag bang in de villa. Een verlichting voor den majoor! Het scheen hem onmogelijk toe, dat zijn doch ter zoo brutaal kon liegen.... Maar daar viel hem nog Iets in. Hij vroeg Lydia, of er tusschen haar kennissen niet een heer was, die er zóó en zóó uitzag. En hij beschreef den moordenaar volgens hem door Silas Hempel verstrekte gege vens. Deze vraag maakte een or.verwachten in druk op de jonge vrouw. Zij begon te be ven, sperde wijd de oogen open, werd blefk Haar gezicht had plotseling een uitdruk king van schrik en angst aangenomen. En ze hief werktuigelijk de handen op, als cm een naderend gevaar te bezweren. „Neen.... neen...." stotterde zij. De majoor, die van zijn kant hevig ont stelde,, vroeg toen: ,.Je kent dus zulk een man, Lydia?" Zij scheen tot zichzelf te komen en ant woordde, ditmaal zonder aarzelen: „Neen.... neen..,, neen!"/ Marchstatten wist niet, wat hij er van denken moest; wederom poogde hij tever geefs de ongerustheid, die hem beving te overwinnen. Een half uur later bracht een bode een pakje voor den majoor. Hij opende het en vond een boek met den titel: „Het hyno- tisme en de daarmede verband houdende toestanden, beschouwd van het standpunt der geneeskunde. Door dr. Gilles de la Tou- rette, met een voorwoord van prof. Char cot". Aan het pakje waren een paar regels van Silas Hempel toegevoegd. Dien avond las de majoor, tegen zijn ge woonte, zeer laat. En toen hij 't was over middernacht het licht uitdraaide, scheen zich voor hem een nieuwe wereld ontsloten te hebben, waarvan hij het be staan zelf niet had vermoed. Toen Silas Hempel den volgenden avond von Marchstatten kwam afhalen, om met hem naar de villa Lotos te rijden, vond hy den bejaarden heer zeer opgewonden. De majoor legde hem een verfrommeld en weer met zorg gladgestreken briefje voor. „Dat.... dat vond ik vandaag bij een grondig ondprzoek van Lydia's kamer. ach-< ter in een kastje. Het papier was verfrom meld en blijkbaar achteloos weggeworpen, 't Is zoo.... zoo vreemd. Lees zelf...." Silas las den met de schrijfmachine ge- tikten inhoud: „Wilt u weten, wie uw man heeft ver moord, kom dan naar de villa Lotos van de familie Alwingen. Men wacht u daar om 9 uur in den avond. Deze regels en uw be zoek moeten ten strengste geheim worden gehouden, wilt u zich niet een teleurstel ling bereiden. Een onbekende vriend,,. „Wel, wat zegt u daarvan?" vroeg de majoor, die tevergeefs poogde, zyn onge rustheid te verbergen. „Dat we zoo spoedig mogelijk kennis moeten maken met dien vriend. Nti twij felt u. er zeker niet meer aan, dat uw dochter naar de villa Lotos is, geweest?" „Neen, nu mag ik niet meer hopen, dat er een vergissing in het spel is geweest, hoewel ik mij niet verklaren kan...." „De .verklaring zullen wij, naar ik ver trouw, in de villa-zelf vinden. Mijn taxi wacht buiten. Bent u gereed, mijnheer von Marchstatten?" „Ja laten wij gaan." Zij namen plaats in de taxi, die snel wegreed. Onderweg spraken de heeren over het door Silas aan den majoor gezonden boek. Marchstatten moest bekennen, dat hij nu Hempel's vermoeden aangaande het be staan van een hynotisch element in de zaak niet meer als dwaas en buitensporig beschouwde. Eindelijk kwamen zij aan de villa. Deze lag een eind van den straatweg, onder hooge, oude boomen, die haar bij dag een nog al somber voorkomen moes ten geven. Ook nu, in 't halfdonker, zag zij er, met haar grauwen gevel en de zware, met ijzer beslagen voordeur, niet aanlok kelijk uit. Slechts twee vensters waren verlicht De heeren hadden de auto met den chauffeu» op den straatweg laten wach ten, en volgden te voet het zijpad naar de villa. Zooals reeds gezegd, waren twee ven sters verlicht: één rechts en één links van den ingang. Toch kon men, hoewel zij tot gelijkvloers gelegen vertrekken behoor den, niet binnenkijken, want zij waren be hangen met zorgvuldig toegeschoven gor dijnen van gele zijde. Silas greep den ijzeren klopper, die de bel verving, en liet hem neerkomen op de deur. Onmiddellijk daarop ging het licht rechts van den ingang uit. De detective, die 't huis en zjjn omge ving scherp opnam, vroeg den majoor, of hy er vroeger reeds was .geweest. „Neeri," luidde het antwoord; „alleen mijn vrouw en mijn dochter brachten vroe ger de familie Alwingen nu en dan een be zoek. Eens of tweemaal waren zij er, als ^ik mij niet vergis, op de thee genoodigd." ,,'t Verwondert mij, dat men op een zoo eenzaam gelegen villa geen hond houdt." „Ja; piaar ik weet, dat de Al\yingen's vroeger een herdershond hadden, die om zijn boosaardigheid in heel den omtrek berucht was. Mijn vrouw Was zser bang van het valsche en woeste dier, hoewel het de vrienden van den .huize nooit lastig viel. Zij hebben den hond waarschijnlijk verkocht, of hy is misschien weggeloo- pen." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2