DUITSCHLAND Momentje DE OORLOG IN OOST-AZIE MAANDAG 5 JANUARI 1942 33ste Jaargang No. 10142 Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. V Het vuur van het apostolaat „Het is onmogelijk, objectief te zijn te genover de Katholieke Kerk. Op hetzelfde oogenblik, dat men ophoudt zich over haar te ergeren, gevoelt men zich tot haar ge trokken Op hetzelfde oogenblik, dat men ophoudt haar te beschimpen, begint men naar haar te luisteren. Op hetzelfde oogen blik, dat men tracht haar recht te laten wedervaren, begint men haar lief te heb ben". Dit is een paradox van Chesterton. Natuurlijk is het niet waar, dat het onmogelijk is, objectief te zijn tegehover de Katholieke Kerk in dien zin, dat men haar objectief, naar waarheid en werke lijkheid, beoordeelt. Dat bedoelt Chester ton niet, zooals men ook uit den samen hang van het geciteerde begrijpen kan. Chesterton bedoelt te zeggen, dat het on mogelijk is, objectief te zijn tegenover de Katholieke Kerk m den zin van onver schillig, zonder antipathie of sympa thie. En, als men zich rekenschap geeft van wat er onder de menschen leeft, dan zal men het met wat Chesterton zegt als algemeene regel eens zijn. Er is niet altijd heftige antipathie; even min als er helaas altijd is geestdrif tige sympathie. Maar volkomen kleurlooze onverschillig heid tenopzichte van de Katholieke Kerk zal men maar zelden aantreffen. Zü, die beweren en er zelfs te goeder trouw van overtuigd zijn. dat zij neutraal tegenover de Katholieke Kerk zijn, zijn het inderdaad meestal niet. Er is niet altijd heftige, onbekookte, anti pathie. Er is heel dikwijls veel, schijnbaar beredeneerd, vooroordeel. Als wij dit feit, deze werkelijkheid er kennen. dan moet daaruit door ons de con clusie worden getrokken, dat het .der ka tholieken taak en plicht is, die antipathie en dat vooroordeel uit den weg te ruimen, opdat het gezicht op de toegang tot de Kerk vrij worde! Een tot de Katholieke Kerk bekeerden landgenoot schrijft: „Het is in strijd met de leer van Chris tus. dat hij, die haar waarde heeft leeren kennen, de geestelijke waarde dankbaar voor zich behoudt en om anderen zich niet bekommert. Wie Christus tracht na te vol gen is automatisch Zijn apostel; ook dan, wanneer hij leek is". De taak en de plicht der katholieken om aoostel te zijn, moest eigenlijk door ons allen met geestdrift worden uitgevoerd. Maar. zooals wij reeds opmerkten, even min als de antioathie tegenover de Katho- liekè Kerk altijd heftig is, evenmin is helaas dé sympathie tenoo'ichté Van de Katholieke Kerk altijd geestdriftig! Een van de lichtzijden van een tijd, als dien wij nu -beleven, is, ongetwijfeld, dat bij velen de geestdrift voor het ware. het góede er het schoone in Christus' Kerk gaat «ontvlammen en uitslaan. Meer alge meen wordt begrepen, dat „wie Christus tracht na te volgen, automatisch Zijn apos tel is; ook dan, wanneer hij leek is". Pristers èn leeken hebben een -apstolaat te vervullen, priesters en leeken, elk op eigfn wijze, naast elkaar, maar ook geza menlijk, met elkaar. Over de verschillende vormen van apos tolaat ieder onzer kent ze trouwens reeds hopen wij nog afzonderlijk te schrijven. Wij besluiten vandaag hiermede: De erkenning zelf van de waarheid en van haar ontzaglijke waarde voor het men- schelijk leven vordert, krachtens den in houd van de belijdenis, dat men anderen tot onderzoek opwekt! Doodstraf op diefstal van wintergoederen TEN BEHOEVE VAN HET OOSTFRONT INGEZAMELD. In het Zaterdag verschenen Verordenin genblad is opgenomen de verordening van den Führer van 23 December 1941 ter be scherming van de inzameling van de win tergoederen ten behoeve van het front. Deze verordening luidt als volgt: „De inzameling van wintergoederen ten behoeve vfin het front is een offer van het 'Duitsche volk voor zijn soldaten. Derhalve bepaal ik: hij, die zich aan ingezamelde goederen of aan goederen, welke door dengene, die ge rechtigd is er over te beschikken voor de inzameling bestemd zijn, verrijkt of zoo danige goederen anderszins aan hun be stemming onttrekt, wordt met den dood gestraft. Deze verordening treedt in werking met haar afkondiging door de radio. Zij geldt in het Grootduitsche Rijk, in het Gouverne ment-Generaal en in de door de Duitsche troepen bezette gebieden". Ter uitvoering van bovenstaande veror dening heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied de volgende verordening uitgevaardigd: Artikel 1. De verordening van den Führer ter be scherming van de inzameling van winter goederen ten behoeve van het front is op December 1941 in het bezette Neder landsche gebied in werking getreden. De bij de in artikel 1 bedoelde verorde ning strafbaar gestelde handelingen zijn strafbare feiten in den zin van artikel 2 der verordening no. 52/1940 betreffende Duitsche rechterlijke macht voor strafza ken, zooals deze is gewijzigd bij de veror dening no. 123/1941. ^Artikel 3. Mot de in de artikel 1 bedoelde veror dening bedreigde straf wordt eveneens ge straft hij; die zich aan wintergoederen ver rijkt welke buiten de inzameling van het Duitsche volk om zijn bijeengebracht, of door dengene, die gerechtigd is erover te Mussert spreekt in Berlijn „THANS IS DAN DE N.S.B. TOT DRAAGSTER DER POLITIEKE GEDACHTE, TOT STAATSPARTIJ GEPROCLAMEERD". Mussert sprak te Berlijn Zaterdagavond voor de overvolle groote zaal van het Lehrervereinhaus na zijn bezoek aan de Nederlandsche soldaten van het Oostfront. Be bijeenkomst was belegd door het dis trict Noord- en Oost-Duitschland der N. S. B. ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der nationaal-socialistische beweging in Nederland. De leider werd bij zijn binnenkomst met luid houzee-geroep begroet, waarop het lied „De Zwarte Soldaten" werd gezongen. Na het p'.echtige binnenkomen der vlaggen, hield de districtsleider Jan Visser een be groetingsrede, vooral ook aan het adres der aanwezige Duitsche autoriteiten en gaf een kort overzicht van de geschiedenis der beweging in Berlijn. Het Berliner Konzert- orchester bracht vervolgens de Egmont- ouverture eii een deel uit de Lohengrin ten gehoore en Alex de Meester declameerde de ballade „Het Geuzenvendel op den thuis- marsch". De groote rede van Mussert, die ruim een uur duurde, had vooral ten doel te wij zen op het groote gebeuren van dezen tijd, n.l. de ingrijpende revolutie aller eeuwen, welke voor honderd, tweehonderd, mis schien wel vijfhonderd jaar het lot der wereld zal bepalen. Niet het goud zal meer heerschen, doch moed, trouw,-eerlijkheid, godsdienstzin en arbeidzaamheid. Ons oudereh benauwde de neergang van de vorige periode, die met de Fransche re volutie aanving, de Untergang des Abend- landès, waardoor dreigde, dat niet langer Europa over de werold doch de wereld over Europa zou heerschen. Dat is nu echter an ders, door het nationaal-socialisme en het fascisme ontstaat een nieuw Europa. En evenals de behoudende machten voor 150 jaar tevergeefs trachtten de Fransche re volutie te vernietigen, pogen ook nu tever- geefs de machten dér reaqtie het nieuwe Europa te omsingelen. De revolutie heeft den Engelschen in vloed weggeveegd uit Europa. Het groot ste succes van het afgeloopen jaar is ech ter, dat door het genie van Hitier en de staatsmanswijsheid van Mussolini aan het bolsjewisme is belet Evropa onder den voet te loopen. Een ieder weet, dat het ginds nog niet is afgeloopen. Ook eenige duizenden Neder landers staan daar aan het front, en wij kunnen hen nooit dankbaargenoeg zijn, dat zij zich opofferen voor gansch Europa. Ook de Engelsche macht gaat tên onder, aldus spreker, hetgeen ons als Europeanen niet behoeft te verheugén, doch Engeland liet zich door de Joden overheerschen. Ons gelaat moet weer van Engeland naar het Oosten worden gekeerd. Overgaande tot.de geschiedenis der be weging. wees spreker er op, dat het pro gram der N. S. B in tien jaar in niets ge wijzigd behoefde te worden. Als wij aan de macht waren geweest, had het nooit tot een tiende Mei 1940 gekomen, doch waren wij met Duitschland opgemarcheerd. Men begrijpt dat onze positie niet ge makkelijk is, b.v. door de blokkade. Er zijn er die zeggen: de nieuwe orde, dat is leege borden (al zijn die nog niet zoo leeg). Maar het is thans de laatste keer, dat En geland Europa blokkeeren kan. Ten aanzien van de houding der R.K. en ortliodox-Protestantsche kerken verklaar de spreker: wij willen geen strijd tegen de kerk, integendeel, doch de kerk zal zich tot haar taak hebben te bepalen, de politiek voeren wij; wij zijn ook geen reformato- Thans is dan de N.S.B. tot draagster der politieke gedachte, tot staatspartij, gepro clameerd. Zij moet de toekomst van ons volk op de schouders nemen. Wij hebben nu honderdduizend leden, doch de geest is van meer beteekenis. Vah die 100.000 is de helft vrouwen en van de mannen staan er elfduizend als vrijwilligers in het veld, die de Nederlandsche vlag weer een beetje om hoog hebben gehaald. Wij staan er thans even slecht voor als in het rampjaar 1672. Hoe kon de regeering in Londen den oorlog aan Japan verkla ren en daarmee in gevaar brengen het kost baarste wat wij in meer dan 300 jaar heb ben opgebouwd. Curagao was al door de Engelschen bezet (Aruba niet. want daar zitten onze menschen in concentratiekam pen) en Suriname door de Amerikanen. De^ vlag waait halfstok, en wij hebben de taak die weer omhoog te halen. Ons dichtbevolkt land moet ergens aan meedoen, en door Hitier kunnen wij me dewerken aan het nieuwe Europa. Behal ve de Standarte Westland hebben wij het legioen,, waarvan soreker op Oudeiaar af scheid nam en 4000 man in de N.S.K.K. Spreker hoopt, dat die elfduizend van thans er 200.000 zullen worden. Aldus scha kelen wij langzaam ons volk om van vijand tot bondgenoot van ons broedervolk. Spreker besloot met hulde te brengen aan den Führer aller Germanen, Hitier. Tot slot werden het Deutschlandlied. het Horst-Wessellied en het zesde couplet van het Wilhelmus gezonden. beschikken, zijn gereedgesteld om ten be hoeve van het front te worden gebruikt, dan wel zoodanige goederen op andere wijze aan hun bestemming onttrekt. Artikel 4. De bij artikel. 3 strafbaar gestelde han delingen zijn strafbare feiten in den zin van artikel 2 der verordening no. 52/1940 betreffende Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken, zooals deze is gewijzigd bij de verordening no. 123/1941. Artikel 5. Artikel 2 dezer verordening treedt heden in werking met terugwerkende kracht van af 23 December 1941; de artikelen 3 en 4 treden heden in werking. STRIJDT VOOR EUROPA Sovjet aanvallen afgeslagen Het Duitsche weermachtsbericht van Zaterdagmiddag luidde: 1 In den Zuidelijken en den Noordelij ken sector van het Oostelijke front slechts plaatselijke gevechtshandelin gen. De afweergevechten in den cen- tralen sector duren bij felle koude voort. Talrijke aanvallen van den te genstander zijn op den vastberaden weerstandswil Van onze troepen ge strand. Het luchtwapen heeft met formaties gevechtsvliegers en jagers ingegrepen in de gevechten op den grond en op verscheidene plaatsen in scheervlucht "het gereed stellen van SoVjet-strijd- krachten uiteengedreven. Bij nachtelijke aanvallen op Moskou hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen voltreffers geplaatst op een station en op opslagloodsen. In Noord:Afrika is na een heldhafti- gen tegenstand van Duittch-Italiaan- sche troepen van verscheidene we ken Bardia door den vijand bezet. In het gebied van Agedabia levendige' wederzfjdsche verkenningsactiviteit Britsche kolonnes auto's zijn door lucht aanvallen uiteengedreven. Doeltreffen de luchtaanvallen zijn gericht op Brit sche vliegvelden op Malta. Gevech'sactle bij strenge vorst Het Duitsche'weermachtsbericht van Zondagmiddag luidt als volgt: In de Zuidelijke zone van het Ooste lijke front Jileef de gevechtsactie by strenge vorst beperkt tot plaatselijke verkenning en storingsvuur der artil lerie. In dé centrale en de Noordelijke zone zette de vijand zijn aanvallen voort. Zij werden in zware gevechten, deels bij tegenaanvallen, afgedagen. Plaat sen, waar de vijand was binnengedron gen, werden gegrendeld. De luchtmacht heeft overdag en des nachts havenwerken, schepen, alsmede het vliegveld van Feodosia aangeval len. Verscheiden vliegtuigen werden op den grond vernield of beschadigd. In de haven zonk een klein koopvaar dijschip, dat door bommen was ge troffen. Een vrij groote koopvaarder en een drijvende bok werden ernstig beschadigd. Andere aanvallen, welker zwaarte punt in het gebied om Moskou lag, wa ren gericht op marcheerende en rij dende colonnes, gereedstaande pant serwagens, garnizoensplaatsen, spoor wegen en vliegvelden der Sovjets. De vijand leed daarbij aanzienlijke ver liezen aan menschen en materiaal. In het hooge Noorden werd de Moer- mansk-lijn op verscheidene plaatsen door bommen vernield. In Noord-Afrika levendige verken- ningsbadrijvigheid aan weerskanten. In het gebied van Agedabia mislukten eenige Britsche aanvallen. Tenten- en barakkenkampen en collonnes voer tuigen der Engelschen werden met suc ces bestookt met bommen en schiet wapens. Geslaagde luchtaanvallen wer den voorts gedaan op Tobroek. Op een vliegveld bij Benghasi konden tal rijke bomtreffers worden geplaatst tusschen geparkeerde vliegtuigen. Voor Benghasi werd een vijandelijke tor pedojager door bommen zwaar bescha digd. f De dag er. nacht voortgezette aan vallen van sterke afdeelingen Duitsche gevechtsvliegtuigen en jagers hebben groote verwoestingen aangericht op de Engelsche vliegvelden op Malta. Bomtreffers op vliegloodsen en tus schen geparkeerde vliegtuigen veroor zaakten hevige branden en ontploffin gen. Van 27 December 1941 tot 2 Januari 1942 verloor de Sovjet-luchtmacht 98 vliegtuigen, waarvan 72 werden neer geschoten in luchtgevechten 'en 13 d oor luchtdoelgeschut. De rest werd op den grond vernield. In dezelfde pe riode gingen aan het Oostelijke front 12 Duitsche vliegtuigen verloren. De Britsche marine heeft ook ln December zware verliezen geleden. Duitsche strijdkrachten ter zee en in de lucht brachten tot zinken: 3 kruisers eèn vliegkampschip, 3 torpedobooot- jagers, 3 motortorpedobooten, een ka nonneerboot en een duikboot. Boven dien werden, ten deele zwaar, bescha digd: 6 kruisers, 5 torpedobootjagers, 4 motortorpedobooten, een mijnenleg- ger, 2 bewakingsvaartuigen en 2 duik- booten. In den strijd tegen de Britsche ra- vitailleerinesscheeuvaart zijn in De cember 1941 74 vijandelijke koopvaar dijschepen met een gezamenlijken in houd van 257.000 ton tot zinken ge bracht, waai van 23 slepen met een gezamenlijken inhoud van 115,700 ton door het duikbootwapen. MET DUITSCHLAND VOOR EEN VRIJ NEDERLAND REOE VAN CIANO „WIJ ZULLEN STERKER EN VASTBERADENER ZIJN DAN DE TEGENSTANDER". De Italiaansche minister van Buiten- landsche Zaken, graaf Ciano, heeft te Bo logna een rede gehouden bij de herdenking der gebeurtenissen van 3 Januari 1925. Hij zeide, dat alle pogingen van den Duce om de verhoudingen in Europa zui verder te maken, op de hebzucht der vroe gere bondgenooten van Italië- waren ge strand. „Wij beschikken over onweerlegba re bewijzen die wij te zijner tijd naar voren zullen brengen dat Engeland, ter wijl het met ons onderhandelde over de verschillende ovefeenkomsten, samenwerk te met de sluipmoordenaars te Athene en Belgrado en de samenzwering voorbereid de, die Italië in zyn eigen zee moest ver drinken". Men behoeft niet in de archieven naar de verantwoordelijkheid .voor den oorlog te zoeken: bij alle fatsoenlijke menschen en volken staat reeds ondubbelzinnig vast, wie de schuldigen zijn. In ieder geval zal Italië, wanneer het historische proces over de verantwoordelijkheid voor den oorlóg 2al plaats hebben, niet op de bank der be klaagden, maar op die van de aanklagers zitten. De strijd tegen het bolsjewisme en de definitieve verwijdering daarvan is de belangrijkste voorwaarde voor het behoud van huis, gezin en kerk in Italië. „Wie het Kremlin vernietigt, redt de beschaving der wereld. Daarover behoeft niemand zich il lusies te maken. Zelfs Engeland en de Vereenigde Staten niet". De Minister besloot zijn rede met de woorden: „Het Italiaansche volk schouwt met een klaren blik in de toekomst. Wij weten, dat de strijd, die ons te wachten staat, nog lang en hard zal zijn. Wij we ten, dat wij met een sterken en vastbera den tegenstander te doen hebben. Maar wij zullen nog sterker en vastberadener zijn dan hij. Op dezen historischen dag dra gen wij in ons hart de zekerheid, dat wij eens in het eeuwige Rome de heilige vel»- teekenen van de fascistische revolutie met den lauwerkrans van de overwinning be kroond zullen zien". Singapore thans ernstig bedreigd DE STRIJD OP MALAKKA. Domei meldt, dat de Japansche strijd krachten, die op 1 Januari des ochtends een hevig offensief geopend hebben op Ma- lakka aan de overzijde van de rivier de Perak, op den avond van 2 Januari een belangrijke sleutelpositie in centraal Ma- lakka hebben ingenomen, nadat zij in de voorafgegane gevechten aan de achtste Anzac-divisie (Australisch-Nieuwzeeland- sche legercorps) zware verliezen hadden berokkend. De Japanners trekken thans op naar een ander belangrijk punt der Brit sche verdediging aan de Westkust, van waar Singapore dan rog slechts op gerin gen afstand ligt. Een door den Engelschen nieuwsdienst verspreid officieel bericht uit Singapore over den militairen toestand op Malakka meldt, dat de Engelsche troeoen zich in den loop van den nacht van Zater dag op Zondag verder Zuidwaarts hebben teruggetrokken. Japansche pantserwagens achtervolgen hen. Singapore is in den nacht van Zaterdag op Zondag opnieuw door Japansche bommenwerpers aangeval len. De Japanners blokkeeren i doeltreffend de toegangswegen naar Singapore, zoodat men binnenkort schaarschte aan voedsel in de stad verwacht. Een radiospreker te Singapore heeft de zer d^gen den huidigen critieken foestand op Melakka een pijnlijk ontwaken ge noemd voor de bevolking van Singanore, die de voortdurende verzekering had ge kregen dat een reusachtig leger, een groote vloot en een machtig luchtwanen, bene vens groote hoeveelheden oorlogstuig ter beschikking stonden voor de defensie van Singanore. Intusscben zün eindelooze con ferenties der geallieerden aan den gang, terwijl de Janansche opmarsch met groote snelheid verloopt. LANDINGEN OP WEST-BORNEO. De Jaoanners zouden, naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, gisteren een vliegveld 6p Noord-Nieuw-Guinea hebben aange varen. Volgens dezelfde bron zijn van West- Borneo nieuwe Japansche landingen ge meld. DE VAL VAN MANILLA. Amerikaansche troepen op de Philippij- nen hebben, naar Domei meldt, convooien .van transportschepen bijeengebracht in het gebied van de baai van Manilla. Zij berei den zich voor op de vlucht. De president der Philippynen Manuel Quezon en de Amerikaansche hooge commissaris Frances Sayre zijn kort vóór het binnentrekken der Japansche troepen in Manilla, gevlucht. Na den terugtocht der Amerikaansche strijdkrachten uit Manilla hebben deze zich geheel begeven naar het schiereiland Ba- langa. Tevens probeeren andere strijd krachten onder bescherming van de duis ternis van dit schiereiland over te steken naar het eiland Corregidor. De voornaam ste aanvallen van de Japansche luchtmacht zijn derhalve in, de eerste plaats gericht op de havenstad Balanga en op Mariveles en Corregidor. Op Corregidór bevinden zich alle ge- GRIETJE. In Enkhuizen is Grietje Luesken overleden. U kent misschien Enkhuizen niet en nóg minder Grietje Luesken. Wel, Enkhuizen is een aardig oud stadje, waar het naar visch ruikt en dat zoo'n beetje gezellig verweerd is. Tot voor kort woonde ér Grietje Lues ken en nu woont er nog Norel, die van die gezellige boeken schrijft over de zee en de reis- en zwerflust onzer voorvaderen. Dat is in verband met de papierschaarschte alles wat ik U kan vertellen over Enkhuizen. In Enkhuizen dan woonde Grietje Luesken. Zij schoor. Haar heele wer kende leven, zeven en zestig jaar lang hanteerde zij 't scheermes en de ruige Enkhuizenaren werden glad on der haar moederlijke handen. Grietje zeepte in met haar vingers en mis schien had zij in haar jeug<j| wel daar aan haar succes te-danken. Maar dan is ook de goede Hollandsche eigen schap van trouw gebleken, want ook bij het klimmen der jaren zijn de Enk huizenaren Grietje trouw gebleven, toen haar handen harder werden. Dat kan niet anders bij het voortdurend wrijven over de harde baardstoppels in een huid, gelooid door den zeewind. Na zeven en zestig jaar ingezeept en geschoren te hebben, is Grietje nu ge storven. Daar staan de Enkhuizenaren nu. Zonder Grietje en waarschijnlijk met een baard. Als een vlag, die half stok hangt ten teeken van rouw. En de Enkhuizenaren zullen het met mijn eens zijn, dat Grietje deze post- hume hulde wel heeft verdiend I J „DE VOLKSOPVOEDING IN HET NIEUWE JAAR". Het politiek weekpraatje, dat Max Blokzijl hedenavond van 19.45 tot 20 uur over den zqnder Hilversum 2 houdt, heeft tot titel „De volksopvoe ding in het nieuwe jaar". vluchté éommaftdoposten, terwijl in Cavite resten van het Amerikaansche eskader in Azië gestationneerd zijn. De jongste be richten, over den militairen toestand op de Philippijnen tonen aan, dat de kern der uit Manilla en omgeving vluchtende vijan delijke troepen zich hebben teruggetrok ken in den vestinggordel binnen de baai van Manilla en in de oorlogshaven Olon- gape in de baai van Soeb^g ten Noorden van de baai van Manilla. Beide baaien zijn met mijnen bezaaid en tot ver in den om trek omgeven door sterke formatips van de Japansche vloot. De val van M^ni'la heeft in de Duitsche hoofdstad begrijpelijkerwijze grooten in druk gemaakt, hoewel men dit Japansche succes reeds dagen lang had zien aanko men. Op zichzelf acht men dit in militaire kringen no» n«et zoo oomerkelijk als het feit, dat de V. S. niet in staat zijn gebleken om in den tijd van 24 dagen eenigerlei hulp over den Stillen Oceaan te fenden. GEMEENSCHAPPELIJKE VERKLARING DER ANTI-SPILMOGEtyDHEDEN. Het Witte Huis te Washington heeft be kend gemaakt, dat de Ver. Staten, de Sov jet-Unie, Groot-Brittannië, het nog onder den invloed van Tsjang Kai Sjek staande deel van China, de Nederlandsche emigran- tenregeerirg en nog andere tegen de spil gerichte naties een gemeenschappelijke verklaring hebben onderteekend, waarbij zij zich verbinden tot „volledig gebruik van alle hulDmiddelen tegen de spil en tot het niet sluiten var» een afzonderlijken vrede". BOTER- EN VETDISTRIBUTIE. De secretaris-generaal van het Depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Dinsdag 6 Januari a.s. tot cn met Woens dag 14 Januari 1942 de met „02" genummer de bonnen van de boter- zoowel als van de vetkaart elk recht geven op het koopen yan 1?5 gram boter. Per twee bonnen van de vetkaart zal de gebruikelijke reductie van '12% cent per 250 gram boter worden ver? leend. BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot kapelaan te Rotterdam (H. Hilde- gardis) den weleerw. heer M. C. van Stijn; tot kapelaan te Amsterdam (H. Agnes) den weleerw. heer C. M. Klaver; tot kapelaan te Alphen a. d. Rijn den weleerw. heer F. M. H. J. Eppings; tot kapelaan te Dordrecht (H. Bonifa- cius) den weleerw. heer A. M. Abeln; tot kapelaan te Noordwijk den wel eerw. heer M. L. M. Welling; tot kapelaan te Duivendrecht den wel- eerw. heer J. Tol (Neomyst van het Aarts bisdom Mechelen).

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1