LIED VAN DEZEN TIJD Voor de Kinderen IATEFMG 3 JANUARI 1942 CE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 ll« en f' 30. SMAKELIJK i ÏET GEBRUIK VAN KAAS, DIE WEINIG SMAAK HEEFT. Het voorlichtingsbureau van den voe- ig- üingsraad dtelt mede: en Het kaasrantsoen is klein en de tegen- iet jvoordige kaas heeft minder smaak dan en irroeger en is meestal 20 kaas. Al haalt en Jeze kaas niet by het smakelijke product, Jat men vroeger gewend was, het is toch in verstandig het rantsoen steeds op te ge- tot bruiken. en De 20+ kaas bevat weliswaar maar wei- nig vet, zij is echter rijk aan andere voe- en ïingsstoffen welke het lichaam ook noodig üeej.u. van deze voedingsstoffen, n.l. het eiwit, komt ook voor in vleesch, visch ïd garnalen, melk, peulvruchten. Nu zijn deze ïn voedingsmiddelen maar in beperkte mate d- te verkrijgen en verschillende ervan zijn duur, zoodat er in veel gevallen in den maaltijd slechts weinig eiwitrijke voedinjjs- middelen voor komen. Daarom is het oe- I- langrijk, dat men het rantsoen kaas ge- bruikt. Maar niet alleen hierom, maar ook ld om de „beschermende" stoffen, die ka?s bevat, dient me nde waarde van de kaas u niet te onderschatten, zelfs wanneer de smaak wat tegenvalt. Vindt men de kaas niet zoo lekker als boterham belegsel, dan moet men haar eens in den warmen maaltijd verwerken. Vanzelfsprekend zal dan de kaassmaak niet erg uitkomen, maar de gerechten worden er voedzamer en meestal ook smakelijker door. Voor vleeschlooze dagen zijn gerechten met wat kaas bijzonder geschikt. Hieron- e der vindt u eenige voorbeelden van ge- u rechten, waarin kaas verwerkt is'. I. Selderijsoep met kaas. 1 liter water, 1/2 liter taptemelk, 100 g. j kaas, 2 selderijknollen, 250 g. aardappelen, 1 bosje selderij, zout. De selderijknollen in plakken snijden, s deze schillen, in dobbelsteenen snijden, wasschen en met de schoongeboende en in stukken gesneden aardappelen in een x bodempje water met zout gaar koken in i een goed gesloten pan. Kooktijd 20 min. De geraspte of klein gesneden kaas toe voegen en alles fijn stampen. De rest van het water en de taptemelk toevoegen en t de soep nog even onder zachtjes roeren i door laten, koken. Vlak voor het opdienen de fijngehakte bladselderij toevoegen en de soep niet meer verwarmen. Stamppot van Savoyekoo! met kaas. 2e kg. aardappelen, 1 kg. Savoyekool, 100 g. kaas. 4 dl. taptemelk, zout, boter of vet. De schoongeboende en in stukken gesne den aardappelen en de fijn gesneden of geschaafde Savoyekool met een bodempje water en zout in een goed gesloten pan gaar koken. Kooktijd 20 min. De boter of het vet toevoegen. Aardap pelen en kool fijn stampen en de kokende taptemelk en de in blokjes gesneden kaas xerdoor mengen. De stamppot tjadelijk op doen. Koolraap met kaassaus. 1 koolraap (1 h 11/2 kg.), 3 dl. groen- tenat en taptemelk, 50 g. kaas, 25 g. bloem, (nootmuskaat). De koolraap in plakken snijden, deze schillen, in reepjes snijden, wasschen, op zetten met weinis water en zout en vlug gaar koken. Kooktijd 20 30 min. Het kookvocht en de taptemelk aan de kook brengen, binden met de aangemeng de bloem en dè in stukjes gesneden of ge raspte kaas toevoegen en laten smelten. Het sausje afmaken met zout (en noot muskaat) en de koolraap ermee vermen gen. Kaaskoekjes (als aanvulling van den broodmaaltijd). 500 g. gekookte aardappelen, 100 h 200 g. kaas, wat. melk, wat fijngehakte peter selie of wat fijn gesneden groenteresten, zout (peper, nootmuskaat), wat boter. De aardappelen fijn maken en met de gerasp te of in stukies gesneden kaas, wat melk en de peterselie of groente en zout (peper, nootmuskaat) vermengen. Van deze massa koekjes- vormen en deze in eén koekepan I aan weerskanten bruin bakken. Behalve als aanvulling van den broodmaaltijd kan men deze koekjes geven in de plaats van vleesch bij den warmen maaltijd, BIETEN OF KROTEN. Het voorlichtingsbureau van den voe dingsraad schrijft: De biet wordt in ons land veel gekweekt. Er zijn verschillende soorten, namelijk de - bieten, die voor veevoeder gebruikt wor den, de zgn. mangelwortel, de suikerbiet, die voor de suikerwinning geteeld wordt en de roode biet, die men als groente ge bruikt. In ons land worden van de verschillende soorten bieten de lange wortels het meest gebruikt, alhoewel de platte, knol- en peer vormige bieten ook voorkomen. Deze laat ste soorten zijn de zomerbieten, die niet gelijk de lange bieten, den géheelen win ter bewaard kunnen worden. Men kan bieten op zeer smakelijke wijze toebereiden. Door haar hoog suiker- en zetmeelgehalte is het zeker een groente, die waard is gegeten te worden. Bieten moeten dikwijls lang koken, eer zij gaar zijn, een reden waarom vele huis vrouwen ze graag gekookt van den groen teboer koopen. Dit is echter lang niet over al mogelijk, hetgeen voor huisvrouwen, die op gas of electriciteit koken, een be zwaar zal zijn. De kooktijd kan echter aan merkelijk bekort worden, wanneer men de bieten niet in haar geheel kookt, maar eerst in dunre plakjes schaaft of in blokjes snijdt, waardoor zij in plus minus lA uur gaar zijn. En gebruikt men de geraspte rauwe bieten als sla, dan vraagt de berei ding in het geheel geen brandstof. Eenige recepten voor 4 personen volgen thans. Gekookte bieten (1). 1 Kg. bieten, aardappelmeel of bloem, zout, azijn, suiker. De rauwe bieten schillen, in plakjes schaven of in kleine blokjes snijden, op zetten met weinig kokend water, zout, pe per en suiker, en in een goed gesloten pan vlug gaar koken. Als de bieten even ge kookt hebben, de groente omleggen. Kook tijd pl.m. Yt uur. Wat azijn toevoegen en het vocht binden met aangemengde bloem of aangemengde aardappelmeel. Gekookte bieten (2). 1 Kg. bieten. Zijn de bladeren nog niet verwijderd, dan moeten deze afgesneden worden. Men doet dit enkele centimeters boven den voet, om te voorkomen, dat het roode sap uit de wortel wegvloeit en deze bleek wordt. Om dezelfde reden moet men oppassen het worteleinde niet te breken of het huidje te beschadigen. De bieten wasschen en gaar koken met ruim water, zonder zout. De bieten ziin gaar gis het vel gemakkelijk loslaat De bieten afgieten, stroopen, in dunne plakjes snijden- of grof raspen en warm met een sausje geven of als sla bereiden. Bieten in een sausje. 1 Kg. gekookte bieten, 3 dl. water, dL azijn, 15 gr. bloem, suiker, zout, (peper, wat kruidnagel). De bieten in dunne plakjes snijden, op zetten met water, (kruidnagelen), azijn, (peper), zout en suiker en even verwar men. Het nat, waarin de bieten verwarmd zijn, binden met de aangemengde bloem en de bieten er weer door mengen. Bieten met uL 1 Kg. gekookte bieten, 3 4 uien, 15 gr. bloem, 3 dl. water, dl. azijn, suiker, zout, peper, (boter), (wat kruidnagel). Bereiding als bieten in een sausje. De uien fijn snijden en met de bieten mee verwarmen of in wat boter gaar (maar niet bruin) fruiten en aan de bieten toevoegen. Sla van rauwe bieten, zure appelen, andijvie en uien. 400 gr. rauwe bieten, 2 zure appelen, 250 gr. andijvie, wat uitjes uit het zuur of 1 versch uitje, wat taptemelk, (azijn), fijn gemaakte aardappel, zout. De bieten schillen en fijn raspen, de ap pelen wasschen en raspen of fijn schaven, de andijvie wasschen en fijn snijden, de ui schoonmaken en baspe<n of fijn hakken. Van wat taptemelk, fijn gemaakte aardap pel, (azijn) en wat zout en suiker een sla- sausje maken en de bieten, appelen, an dijvie en uien hiermee vermengen. Sla van e-ekookte bleten met zure ap pelen, witte kool en uien. 400 gr. gekookte bieten, 3 zure appelen, 250 gr. witte kool, 1 versch uitje of 4 uitjes uit het zuur. suiker, wat taptemelk, (azijn), fijngemaakte gekookte aardappel, zout. De bieten in dunne plakjes sniiden. De appelen wasschen en raspen of fijn scha ven. De witte kool fijn schaven, de ui schoon maken en rasoen of fijn hakken. Van wat taptemelk, fijn gemaakte aardap pel (azijn) en wat zout en suiker een sla- sausje maken en de bieten, appelen en wit te kool ermee vermengen. Stamppot? van bieten en aardappelen. 1 Kg. bieten, 2 Kg. aardappelen, suiker, zout. wat boter of vet, wat azijn, kruid nagel. De schoongeboende 'en in stukken gesne den aardappelen, de geschilde en in plak jes gesneden bieten met een bodtempje ko kend water en zout gaar koken in een goed gesloten pan. Kooktijd plusminus Y uur. De bieten en aardappelen door elkaar mengen en wat boter of vet, suiker, azijn en (kruidnagel) toevoegen. ZALIG NIEUWJAAR. Nu is er weer het Nieuwe Jaar, Een lange weg dwars door ons leven En niemand weet er wat zijn gaan Op dien weg hem dit jaar zal geven. Die weg is onze levensweg, Dien weg gaan wij dit jaar weer allen. Geen weet hoe hij dien weg zal gaan En of hij er wellicht zal vallen. 't Zal winter zijn^ langs de:en weg En harde stormen zullen gieren. Wie zal aan 't einde van dien 'weg Het volgend oudejaar weer vieren? Wij zullen gaan soms tegen wind En worst'lend om vooruit te komen, Terwijl de wind al beukt en giert En rukt de blaren van de boomen. Maar daarna zal het lente zijn, Hoe ook de tijden zullen wezen, De jaargetijden leeren ons, Dat wij den tijji niet moeten vreezen, Want altyd komt de zon weer t'rug By t wisselen der jaargetijden. Dus zet je schrap en krom je rug, Het lijden is niet énkel tijden. Wij zijn nu aan dien nieuwen weg Die lang of kort kan zijn, begonnen. Slechts hij die volhoudt tot het eind, Heeft aan het einde overwonnen. Daarvoor is enkel noodig moed. Volharding, plicht en zelfvertrouwen, En dan is er de blijde hoop Om tot het eipde vol te hou'en. RADIO-PROGRAMMA Wij gaan dien weg In 't nieuwe jaar Niet eenzaam, maar weer met z'n allen, En wij gaan voort al zullen er Ook ied'ren dag weer van ons vallen. Wij gaan te saam in lief en leed En hêlpen het elkander dragen Tot een nieuw Zalig Nieuwe Jaar En.... met de hoop op beter dagen TROUBADOUR. ZONDAG 4 JANUARI 1943 HILVERSUM L 415.5 M. 8.00 Gewijde muziek (gr. pl.) 8.30 B.N.O.: Nieuws berichten 8.45 Gramofoonmuziek 9.00 Voor de jeugd 9.30 Gramofoonmuziek 10.30 Strijkorkest van het Utrechtsch Stedelijk Orchest 11.30 Omro?p-Jeugd- koor 12.00 Frans Wouters en zijn orkest 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten 13.00 Gramofoonmuziek 13.05 Nederlandsch Verbond voor Sibbe- kunde: Wie en wat waren onze voor ouders? 13.20 Sylvestre Trio 14.00 Orkest Malando 14.40 Accordeon Har monie Apollo" 15.00 Radiotooneel 15.45 Radio-potpourri „Allerhand von Stadt und Land" 16.55 Gramofoonmuziek 17.00 Zondagmiddagcabaret 17.45 Gra mofoonmuziek 18.20 Sport van den dag 18.50 Gramofoonmuziek 19.00 Actueel halfuur 19.30 Radiotooneel met muziek. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centra les, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken) 20.15 Gramofoon muziek 20.45 Otto Hendriks en zijn or kest 21.30 Gramofoonmuziek 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten 22.00 B.N.O.: Engelsche uitzending: An American sees Holland of gramofoonmuziek 22.15 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM H. 301.5 M. 8.00 Gra mofoonmuziek 8.30 B.N.O.: Nieuwsbe richten 8.45 Gramofoonmuziek 9.00 Studiovroegdienst 10.00 Gramofoonmu ziek 10.05 Zondagiporgen zonder zorgen 11.30 Gramofoonmuziek 12.00 Cy clus „God en het kwaad in de wereld" (III) 12.15 Het Zutfensch Vrouwenkoor en orgelconcert (opn.) 12.45 B.N.O.: Nieöws- en economische berichten 13.00 Amuse mentsorkest, solist en gramofoonmuziek 14.44 Nederlandsche schrijvers spreken over eigen werk 14.20 Omroep-Sym-* phonie-orkest en solist (In de pauzes: Gra mofoonmuziek en gesproken Berlijnsche Th'eaterbrief) 16.00 Woninginrichting in dezen tijd, causerie 16.15 Clavecimbel- voor4racht 16.50 Gramofoonmuziek 17.00 Duitsche taalcursus 17.25 Gramo foonmuziek 17.30 Voordracht 17.45 B.N.O.: Nieuwsberichten en sportuitslagen 18.00 Klaas van Beeck en zijn orkest 18.30 Onze Nederlandsche Taalclub 19.00 B.N.O.: Nieuwsberichten 19.20 Orgelconcert 19.45 Spiegel van de week 20.00 Gramofoonmuziek. (Vanaf 20.15 Alleen voor de Radii-Centrales die over een lijnverbinding met de Studio beschik ken) 20.15 Zang met pianobegeleiding 21.00 Gramofoonmuziek 21.20 Zang met pianobegeleiding 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten 22.00 B.N.O.: Toelich ting op het wee.rmachtsbericht 22.10 22.15 Gramofoonmuziek. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF le Programma: 8.0024.00 Hilversum I 2e Programma: 8.0022.15 Hilversum II 22.1524.00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma: 7.0024.00 Duitsch Programma. MAANDAG 5 JANUARI 1942 HILVERSUM I. 415.5 M, 7.15 Gra-' mofoonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gramofoinmuziek 8.U0 B.N.O.: Nieuwsberichten 8.15 Gramofoonmuziek 8.35 Ochtendgymnastiek 8.45 Gra mofoonmuziek 9.15 Voor de huisvrouw 9.20 Gramofoonmuziek 11.00 Voor de kleuters 11.20 Ensemble Rent meester 12.00 Viool met pianobegelei ding en gramofoonmuziek 12.40 Alma nak 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economi sche berichten 13.00 Practische wenken aan boer en tuinder 13.15 PPianovoor- dracht 13.45 Gramofoonmuziek 14.00 Otti Hen driks en zyn orkest 14.30 Orgelconcert 15.00 Voor de vrouw 15.45 Gramofoonmuziek 16.00 Gods dienstige lêfcing 16.20 Zang met pianooe- geleiding 16.45 Voor de jeugd 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beurs berichten 17.30 Roemeensch orkest Gregor Serban 18.00 Landmans lust 18.30 Ramblers 19.00 Actueel halfuur 19.30 Residentie-orkest. (Vanaf 20.15 Alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschik ken) 20.15 Gramofoonmuziek 20.30 Residentie-Orkest en •solist 21.30 Gra mofoonmuziek 21.45 B.N.O.: Nieuwsbe richten 22.00 B.N.O.: Engelsche uitzen ding: Things worth knowing about Holland of het Rococo-Octet (opn.) 22.30 Gramo foonmuziek 22.50 Omroeporkest (opn.) 23.3024.00 Gramofoonmuziek HILVERSUM U. 301.5 ML 7.15—8.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramo foonmuziek 11.30 Reportage 11.40 Zang met pianobegeleiding 12.00 Orkest Malando, en solist 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten 13.05 Melo- disten en solist en gramofoonmuziek 14.00 Viool, cello en piano 14.45 Utrechtsch Stedelijk Orchest (opn.) 15.00 Gramofoonmuziek 16.00 Roman cers 16.45 Gramofoonmuziek 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beursbe richten 17.30 Het Anthonie-Reicha- Kwintet 18.00 Amusementsorkest, solist en Zang met pianobegeleiding 19.00 B.N.O.: Friesch praatje 19.10 B.N.O.: Nieuwsberichten 19.20 Gramofoonmu ziek 19.45 Politiek weekpraatje 20.00 Gramofoonmuziek. (Vanaf 20.15 Alleen voor de Radio-Centrales die over een lijn verbinding met de studio beschikken). 20.15 Klaag van Beeck en zyn orkest 20.45 Muzikale actualiteiten van de week 21^.00 Gramofoonmuziek 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten 22.00 Gedeelten uit de Bachcantate No. 65 (gr. pl.) 22.10—22.15 Avondwyaing. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF l"e Programma: 7.15—24.00 Hilversum I 2é Programma: 7.15—22.15 Hilversum II —22.1524.00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma: 7.0024.00 Duitsch Programma. door prof. P. Stammeyer 45e week 410 Januari. Eerste Brief van den H. Petrus 3:8—einde. Nadat Petrus zijn vermaningen heeft ge geven voor ons gedrag in speciale verhou dingen: namelijk tegenover het wettig ge zag, van slaven tegenover hun meesters en van gehuwden onderling (2:13 3:7), roept hij allen nog eens op tot ware naas tenliefde. Met een citaat uit de Psalmen zegt hy hier, hetgeen Paulus eerder aan de Romeinen had geschreven (12:1718): „Vergeldt niemand kwaad met kwaad, maar weest goedgezind jegens alle men- schen; leeft zooveel mogelijk in vrede met iedereen, zoover het althans van u afhangt". We denken bij 3:12 noodzakelijk aan het gebed, dat Christus ons leerde: „Vergeef ons onze schuld, zooals wij aan anderen hun schuld vergeven". Wanneer we van tijd toj tijd eens nadenken over hetgeen we zoo dikwijls herhalen, dan kan onze naastenliefde er veel bij winnen. (Zondag). 'Wanneer we werkelijk onberispelijk le ven, dan zal men ons niet zoo spoedig las tig vallen. Toch is het niet uitgesloten, maar dan geldt Christus' woord: „Zalig, die vervolging lijden om de gerechtigheid; want hun behoort het rijk der hemelen'' (Matt. 5:10). Een leven van zelfbedwang en deugdoefening kan voor een buiten staander, een niet-geloovige, wel eens moeielijk te verklaren zijn. Zonder geloof in het rijke genadebezit or.zer ziel, dat bij de verrijzenis tot volle ontplooiing kan ko men, moeten we tot het „ideaal'' komen: „kat ons dan maar eten en drinken, want morgen gaan we dood" (I Kor. 15:32). Wfj moeten echter daartegenover kunnen stel len de hemelsche wijsheid, welke we ken nen door het geloof en waarop steunt onze onwankelbare hoop, dat „Hij, die in ons het goede werk is begonnen, het ook zal voltooien tot op den Dag van Christus Jesus" (Filipp. 1:6). Vooreerst dus moeten we onzen rijkdom kennen om anderen een verklaring te kunnen geven, maar dan ver volgens dien rijkdom ook beleven. Terecht zou men smalend over ons spreken, wan neer we zeggen te gelooven, maar niet overeenkomstig ons geloof leven. Zou iemand ons niet willen begrijpen en ons ondanks het goede kwaad aandoen, dan strekt het lijden ons tot eer! Dan immers lijden we met Christus, die zelf Recht vaardig voor öngerechten gestorven is. Maar Zijn dood droeg daarom heerlijke vrucht. Zelf heeft Hij, „nedergedaald ter helle", naar de plaats, waar de zielen van het Oud Verbond hun zaligheid afwacht ten, de verlossing aangekondigd. Die ver lossingsverdiensten van Christus worden op ons op de allereerste plaats toegepast door het Doopsel. Daarom gaat Petrus hier terug naar een voorafbeelding van dit sa crament. Zooals ten dage van Noë degenen, die Gods woord aanvaardden, gered wer den van den dood (Noë, zijn drie zoren en hun vrouwen), zoo redt ons thans het Doopsel. Maar, waarschuwt de Apostel, die zich richt tot hen, die op volwassen leeftijd gedoopt zijn: we moeten een goede gesteld heid medebrengen, want het Doopsel is geen louter uiterlijke afwassching, doch een reiniging van onze ziel: het vraagt dus van den doopelirig, dat hij zich losmaakt van de zonde. (Maandag). Eenmaal afgestorven aan de zonde kee- ren wCni^t tot ons oude leven terug; den korten tijd van ons leven zullen we ge bruiken om Gods Wil in alles te volbren gen. Die verandering kan de spotlust op wekken! Ge ziet, dat de menschen nog niets veranderd zijn: dat kan vandaag ook nog gebeuren, wanneer iemand na een tijd van onbezor.nenheid tot inkeer komt. Wij gelooven echter, dat Christus zal komen om te oordeelen over allen, levenden zoo wel als dooden. Daarom juist heeft Hij de verlossing aangekondigd aan de heiligen van het Oud Verbond om hun te verzeke ren, dat hun hoop niet ijdel geweest is, hoe dan ook de menschen over hen mogen geoordeeld hebben. We denken hierbij aan Christus' woord: (Joh. 8:56) „Abraham, uw vader, zag juichend van blijdschap mijn dag tegemoet; hij heeft hem gezien en van vreugde gejubeld". (Dinsdag). Met de gedachte aan het oordeel zullen we dus ondanks moeielijkheden volharden in de deugd. Als Christenen beschouwen we als de voornaamste wegens het spe ciale gebod van Christus de naasten liefde. Voor de derde maal (zie 1:22 en 3:8) komt Petrus hierop terug. Het is van het allergrootste belang: want een ware blij vende naastenliefde is alleen mogelijk, wanneer we hen beminnen om God. Welnu wie God en den naaste bemint, heeft d« wet vervuld. „Heeft men Mij vervolgd, dan zal men ook u vervolgen" (Joh. 15:20), sprak Chris tus tot Zijn leerlingen. Een Christen moet er dus niet vreemd van opkijken, wanneer het hem overkomt. Integendeel hij moet zich verheugen, want „wie Mij belijdt voor de menschen, zal ook Ik voor Mijn Vader belijden, die in de hemelen is" (Matt. 10:32). Het mag een Christen niet overkomen, dat hij lijden moet'Avegens een bedreven mis daad: dat is hem onwaardig. Zalig echter wie vervolging lijdt om de gerechtigheid! Wanneer wij, Christenen, die zoo bevoor recht zijn en de rijkste genaden ontvangen, zouden terugschrikken en daardoor moeten vreezen voor het oordeel, wat moeten dan zij, die niet zoo bevoorrecht zijn? (Woens dagDonderdag). Behalve tot de geloovigen richt Petrus zich met een enkel krachtig woord tot de herders der kudde. Zij moeten in hun gees telijk ambt alle menschelijke overwegin gen vermijden. In ware liefde zullen zij de •geloovigen vooral door hun voorbeeld be moedigen: dan" zullen zij gerust verant woording kunnen afleggen. Tenslotte enkele fundamentele wenken. Nederigheid biedt de juiste gesteldheid om de genade te verkrijgen: streven we ernaar deze deugd te beoefenen, dan geven we ons vol vertrouwen aan God over (5:57); geen aanvallen van den duivel behoeven we dan te vreezen. Ter bemoediging voegt Petrus eraan toe, dat de Christenen overal moeielijkheden ondervinden; hij heeft er reeds op gewezen: het zit aan het christen zijn vast. Petrus heeft Silvanus, hun wel bekend, als secretaris gebruikt; hij zal ook den brief overbrengen en verdere hulp bieden. Vrede zij u allen, die in Christus zijt! Bijbellezing voor de volgende week: Zondag: I Petrus 3:812. Maandag: I Petrus 3:1322. Dinsdag: I Petrus 4:16. Woensdag: I Petrus 4:713. Donderdag: I Petrus 4:1419, Vrijdag: I Petrus 5:17. Zaterdag: I Petrus 5:8einde. WILT U IETS WETEN? Vr a a g: Kunt u mij ook zeggen of er een avondcursus bestaat voor kraamverpleeg ster? Antwoord: Neen. Een cursus voor kraamverpleegster kunt u alleen volgen in dien u een aanstelling hebt als leerlingver pleegster in een ziekenhuis of kinderkli— niek. Tegelijk met het practische werk wordt dan de cursus gegeven. Voor de aan stelling tot leerling-verpleegster wordt meestal het Mulo-diploma vereischt. Vraag: Kom ik als kostwinner in aan merking voor kinderbijslag? Antwoord: Neèn. Vraag: Ik ben Donderdags verhuurd als werkster. Nu vielen le Kerstdag en Nieuwjaar op Donderdag. Moet mijn me vrouw mij nu doorbetalen? Antwoord: Neen. Vragen J. V. A. te Z. inzake uitkee- ring ziekengeld. Antwoord: Wij kunnen de juistheid van de uitkeering aan uw zoon niet-beoor- deelen. Wend u eens tot den Raad van Ar beid. Vraag: Waar is de trekkingslijst ver krijgbaar van de trekking van 1 Dec. j.l. der premiën op de obligatiën van de N.V. Voormalig Waarborgfonds van de prémie- leening der vereeniging Rotterdamjche Schouwburg. Antwoord: Het is onbekend. Mis schien weet-een van onze abonné's het? Vraag: Aan welke verplichtingen moet ik voldoen om een in- en verkoopbureau te kunnen oprichten? Antwoord: Wend u tot de Kamer van Koophandel. Vraag- Werd Seneca door Nero ver moord of pleegde hij zelfmoord? Antwoord: Seneca de Jongere was de leermeester van Nero. Hen werd door Nero ter dood veroordeeld en benam toen zich zelf in 65 n, Chr. het leven. WIE IS JARIG? Van 3 Jan. tot en met 9 Januari. Op 3 Januari. Op 3 Januari: Piet Straathof, Rijpwetering D 17. Corrie Bakker, Celebesstr.' 21. Marie Luk, Dr Noortstr. 132, Stompwijk Wim Hoogervorst, Boisotk. 2. Annie Overdevest, W.E. C 104 Z'woude. Piet Peterman. Pioenstr. 14. Willy Pley, v. d. Waalstr. 7. Op 4 Jan.: Egbert van Bennekom, A 364, ITwoude. Cornelia Jeuster, Tulpenstr. 4. Sjaan Bontje, Z.E., A'veen. Jantje v. d. Wereld, Spoorstr. B 432, R'veen Marietje v. d. Klugt, C 151, Ter Aar. Corrie Molenkamp, Kassar. 2, Wassenaar. Piet Warmerdam, 's Grav.weg 42, Voorhout Paul Verbrugge, v. Bemmelenstr. 2. Theo v. d. Geest, Rijpwetering. Nellie v. d. Zwet, Julianastr. 77, Lisse. Op 5 Jan.: Kees v. d. Meer, B 358, R'veen. Corrie Zoet O. Wetering» Gerrit v. d. Akker, Mienlng Z'woude. Rikï^ Pekelhof, Voorstr. 231. Nieuwveen. Jan Heetveld, Anna v. Saksenstr. 8. Ria Deckers. Dorpstr. 84, Z'woude. Theo Onderwater, Dorpsstr. B 153 War mond. Op 6 Jan.: Koos de Zwart, Sassenheim. Tinie van Dam. Oosthavenstr. 7. Alfons van Abscoude, Ruiterstr. 75, Noord- wiik Zee. Gretha v d Voorn, Voorstr. 83. Ge^ardientie van Schooten, IJmuiderstr, 21- Noordwijk (B.). Arie van Mil, Garenmarkt 16. Lien van Vooren, Jan v. Houtkade E 46. Gerard de Rijk, Ter Aar C 165. Joke Walenkamp, Rijnsburgerw. 43. Joop Pont, Sofiastr. 15. Op 7 Jan.: Kees Hoogenboom, Achterd. B 224, Hoog- made. Hein Straver, E 46. Oud-Ade. Hans en Bennie Diergaarde, Bakhuis Ro- zeboomstr. 33. Hendrik Postma, Pioenstr. 23. Petronella de Roo. Schoolstr. 6. Willie van Bezie, Tulpenstr. 2, Lisse. Martin de Haas, Hugo de Vriesstr. 30. 'Hnie de Haas, Offenw. 69, Noordwijk. Kees Groenenweg, Dr. v. Noortstr. 140, Stompwijk. Elly Wijnen, Nieuwe Mare 5. Leo de Jeu, A 10, O. Wetering. Op 8 Jan.: Truda v. Zanten, Drechtdijk 31, Kwakel. Wim v. d. Meel, Kap.str. 21. Piet v. d. Klauw, Mauritsstr. 95. Jopie v. Leeuwen, N B. E 110, Z'woude. Fried Rijsbergen, Rijn- en Schiekade 88. Dora v. Velzen, H'woude (Dorp). Op 9 Jan.: Rfet v. Steijn, Hoofdstr., Voorhout. Jacobus v. d Ven. Groenew. A 80, H'woude Rika Straver, E 46, Oud-Ade. Corrie Kortekaas, 's Grav.weg 40k N'hout. Bep de Rijk, C 165, Ter Aar. Jopie Heemskerk, Haven 14, N'hout. Lenie Keizer, Koddesteeg 18. Jetje Bokern, pieterskerkgr. 1 (abusieve lijk opgegeven ook op 1 Januari). Ik felicteer de jarigen. Wie zijn of haar naam van schoolgaande kinderen in deze lijst wil opgenomen zien, schrijve me minstens 14 dagen vóór den verjaardag. Zoo ook, wie de school verlaat en van de lijst wenscht afgevoerd te wor den. (Met opgave van den verjaardag!) En evenzoo, wie verandert van plaats, straat of huisnummer, of wie in de lijst een fout ontdekt. Oom Wim.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 7