ZATERDAG 3 JANUARI 1942 DE l.F.TOSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 OMGEVING LEIDSCHENDAM St. Josephsgezellen. Zondag 4 Januari na de Hoogmis en na het Lof bijeenkomst. Dinsdag 6 Januari te 8 uur Maria-Congre- gatie, daarna bijeenkomst. Donderdag 8 Januari biljartclub A.D.O. en Zaterdag 10 Januari te 7.30 uur bijeenkomst. K.J.M.V. Maandag 5 Januari houdt de K.J.M.V. „St. Albertus Magnus" in haar clublokaal een Nieuwjaarsreunie voor le den, donateurs en Hanzeleden, aanvang 7 uur, einde 10 uur. VOORSCHOTEN E.H.B.O, Gisteren werd aan de leden der E.H.B.O., die den cursus hadden ge volgd, gelegenheid gegeven tot het beha len van het diploma „E.H.B.O.". Als exa minator trad op dr. M. D. Horst. De cur sussen waren gegeven door de doktoren Keegstra en Kenkhoff. Het examen werd afgenomen in een bovenzaal van het Ge meentehuis, welke hiervoor door den bur gemeester welwillend was afgestaan. Bij dit examen slaagden de dames: H. Waltje, R. Marchmam. N. Verstoep, J. v. d. Bijl, G. Duivenvoorde, A. v. d. Burg, M. Stikvoort, H. Iperlaan, A. van Houten, J. Zuijderduin, L. Zonneveld, M. Visser, J. Oostergo, en T. Kals; de heeren: A. Planje, T. van Tuijl, H. Krösschel, R. Smit, G. Eggink, T. Baas, H. Damme, L Oostergo. P. v. d. Velden, J. Heijnen. H. van Voorst, en B. Hoogwerf- Kroon. Afgewezen werden drie candidaten. Diefstal. Ten nadeele. van den heer G. v. d. H. alhier is een rijwiel ontvreemd. WASSENAAR Diefstal. Ten nadeele van H. en mej. G. alhier, zijn vanuit een schuurtje, staan de achter hun woning, de rijwielen ge stolen. RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RUN Tal van diefstallen opgehelderd. In samenwerking met haar collega's te Boskoop is de politie alhier er in geslaagd tal van belangrijke diefstallen, welke den laatsten tijd hier zoowel als in de omge ving zijn gepleegd, tot kaarheid te bren gen. Als verdacht van deze diefstallen- meldt de „Rijnbode" zijn gearresteerd de rijwielhersteller J. K. en de k'weekers- knecht J. v. L., beiden wonende aan den Groeneweg, die, nadat zij een volledige be kentenis hadden afgelegd, ter beschikking van den Officier van Justitie zijn gesteld. Voorts bleken bij deze reeks diefstallen nog een drietal andere personen betrokken te zijn, tegen wie wegens heling en mede plichtigheid proces-verbaal is opgemaakt. O.m. bleken de gearresteerden de da ders te zijn van de belangrijke diefstal, welke in Augustus j.l. bij den veehouder S. aan den Steek ter weg is gepleegd en waar bij niet minder dan 33 kazen en eenig^ konijnen werden ontvreemd. Vooral de langooren mochten zjich in de bijzondere belangstelling van de dieven verheugen. Tal van gestolen konijnen zijn door hen verhandeld en bij een huiszoeking wer den nog twaalf levende dieren, welke even eens v.an diefstal afkomstig waren bij v. L. aangetroffen. Voorts vonaen men o.m. in een schuur bij diens woning drie groote melkbussen, geheel gevuld met gezouten schapenvleesch en vet, alsmede twee hui den van schapen, waaruit bleek, dat met deze arrestatie tevens de hand is gelegd op een tweetal daders van de, ook den laatsten-tijd nog herhaaldelijk voorkomen de schapendiefstallen. Een groote partij bruine boonen, verschillende tuinbouwge- reedschappen en nog vele andere, van dief- stad afkomstige goederen konden mede in beslag worden genomen. AARLANDERVEEN Kerkbericht Zondag: Feest v. d. Zoeten Naam Jesus en eerste Zondag v. d. maand. Om kwart vóór acht en kwart over- acht uitreiking der H. Communie; half negen Vroegmis; half elf Hoogmis. Onder de H.H. Missen extra collecte voor onze kerk met bijzondere aanbeveling. Óm kwart over twaalf gecojn- bineerde Maria-Congregatie afd. jongens en meisjes in verband met de plechtige op dracht, welke op Zondag 11 Januari a.s. zal gehouden worden. Half drie Lof met Ro zenhoedje. Maandag: een H Mis bij de Eerw. Zus ters en om kwart vóór acht een H. Mis in de kerk. Op de overige dagen der week zijn er twee H.H. Missen en wel om kwart vóór acht en half negen. Dinsdag: Hoogfeest van Driekoningen. Om half negen gezongen H. Mis, daarna ge nerale absolutie. Zaterdag: gelegenheid om te biechten na de H. Mis en van 46 uur. Zondag: Feest v. d. H. Familie Jesus, Ma ria en Josef. Generale H. Communie van de Congreganisten en des middags om half drie feest congregatie en plechtige op dracht der leden. NIEUWERBRUG Werkverschaffing. Onder voorzitter schap van den heer A. v. Baren kwam de vereenirin-* ..Werkverschaffing" aihier in ledenvergadering bijeen in de zaal van café „Het Grauwe Paard" op den laatsten dag van hét jaar 1941. Uit het financieel versTag Van den pennin'gm. K. Mulckmijse bleek, dat d° vereeniring nog een kaoitaal had van 153.65. Het aftr. bestuurslid J. D. den Hartog werd herkozen. REEUWIJK Kerkbericht Feest van den Zoeten Naam Jezus. Om 8 uur Communie uitreiken, om 8.30 uur de stille H. Mis, om 10.45 uur de Hoogmis. Des middags om 3 uur lof ter eere van de Zoeten Naam. Onder de H.H. Missen collecte voor de kerk.. Dinsdag feest van den H.' Driekoningen of de Openbaring aan de Heidenen. Dag van groote devotie, al is vóór ons land de verplichting van Zondagviering opgeheven. Daarom de diensten als op Zondag, om 8 uur Commu nie uitreiken, om 8.30 uur de vroegmis, om 10.45 uur de plechtige Hoogmis. Des •middags om 3 uur lof ter eere van het feest. Woensdag om 9.30 uur gezongen H Mis voor Bruidegom en Bruid. Vrijdag cm 9 uur gezongen H. Mis. Zaterdag om 6 uur, 7 uur en half acht biechthooren, zoolang zich achtereenvolgens biêchtelin- gen melden. Zondag: De H.H. Missgn om 8.30 uur voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van de parochie; om 10.45 uur voor Francisca Verbeij. Maandag: De H.H. Missen bij de Eerw. Zusters voor pastoor Antonius Hakkeling; om 9.30 uur jrgt. voor Joanna Maria van Leeuwen. t Dinsdag: De H.H. Missen om 8 uur voor Petronelia Okkerse; om 10.45 uur tot zekere intentie. Woensdag: De H.H. Missen om 8 uur voor overieden fam. Hoogenelst en Jan maat; om 9.30 uur voor Bruidegom en Bruid. Donderdag: De H.H. Missen om 8 uur voor overleden fam. Mensen; om 9 uur voor Cornelis Bunnik en Moons. Vrijdag: De -H.H. Missen om 8 uur voor Franciscus Lenoble en echtgenoote; om 9 uur voor de ingeschrevenen van de recommandatie-lijst. Zaterdag: De H.H. Missen om 8 uur voor Joannes Goosen; om 9 uur voor Maria Verbeij. Zonaag: De H.H. Missen om 8.30 uur jrgt. voor Peironella Okkerse; om 10.45 uur voor de parochie. Geboren: Cornelis z. van C. Verwaal en A. D. Stouthart Dirk, z. van A. van Hans wijk en G. Slreefland. Getrouwd: G. Straver, 39 j. en C. M. Boere, 37 j. ROELOF ARENDSVEEN EMBALLAGE-MEESTER HöLSCHER MET PENSIOEN. Oudejaarsmiddag heeft in het veiling kantoor een afschéid-bijeenkomst plaats gehad, waarbij de heer Hölscher zijn 40- jarige loopbaan in dienst van de Koelof- arendsveensche Veiling op een gedenk waardige wijze heeft algesioten. Het vol ledige bsstuur, de raad van toezicht, de directie en 'het kantoorpersoneel en enkele genoodigden waren in vergadering bijeen, terwijl de eereplaats werd ingenomen door den heer Hölscher. In die 40 jaren is de heer Hölscher een persoon geworden, die, zoowel in Neder land als in Duitschland zeer vele vrien den en handelsrelaties aan zich heeft ge bonden Toen in 1902 de vrije handel in tuinderij-producten te Roelof arendsveen een meer soliede basis kreeg in een vei ling-systeem, werd Hölscher secretaris der veilingvereeniging „Eendracht Maakt Macht". Tot dien tijd was hij practisch tuinder geweest en had aan den lijve on dervonden, met welke moeilijkheden de tuinders te doen hadden om zich een eenigszin,s loongevend bestaan te verschaf fen Energiek trad hij naar voren en be streed sociale wantoestanden met een ijver, welke hem ook nu nog op hoogen leeftijd eigen is gebleven. Bij zijn functie aan de pas opgerichte veiling was Hölscher dé spil waarom alles draaide. Hölscher was veilingmeester, kassier, emballagemeester, administrateur Voor de afzet van augur ken zocht hij connecties in het eigen land. leerde de Duitsche taal en reisde naar Duitschland, vanwaar hij terugkwam met nieuwe orders. De export nam toe en ook de prijzen werden beter dan voor heen. Vastberaden volgde Hölscher de nieuwe koers Door de plaatselijke omstan digheden werden te Roelofarendsveen nog een tweetal veiling-vereenigingen gesticht, waarna, dank zij de sociale actie de een wording tot stand kwam door fusie tot de eene Coöp. Veilingvereeniging „Eendracht Maakt Macht", welke thans 23 jaar bestaat. Bij de oprichting hiervan werd de heer Hölscher belast met het beheer over de emballage, welke belangrijke functie door hem tot het einde met groote nauwkeurig heid is vervuld. Hölscher sluit thans^ zijn veiling-loopbaan of en zal gaan genieten van een welverdiende rust. Het valt hem zwaar te gaan scheiden van zijn werk. dat hem zoo bijzonder dierbaar was. Vele in den lande zullen bij het lezen van dit be richt ongetwijfeld even hun gedachten la ten gaan naar dien stoeren grijsaard, de emballagemeester Hölscher van de Veen- sche Veiling, die steeds zoo een aangename en gemoedelijke sfeer om zich wist te scheppen. WOERDEN De parochie. De parochie t< Woerden telt op het oogenblik 3537 zielen. In 1941 werden 22 huwelijken gesloten, terwijl 72 kinderen werden geboren. Het zielenaantal is dus zeer toegenomen. De parochie zal op 23 Februari a.s; tevens het heugelijk feit herdenken, dat zij 50 jaren bestaat. Een halve eeuw geleden, was het pastoor Boo ne, die, toen de kerk geconsacreerd was, de eerste H. Mis opdroeg. Naar we vernemen zal deze viering slechts kerkelijk worden herdacht. Voor de vierde maal. Het Kerst oratorium, dat met zulk een succes is op gevoerd, heeft zulk een overweldigende belangstelling getrokken, dat een extra vierde avond zal worden gegeven. Ziekenfonds. Naar we vernemen, zijn er pogingen in het werk gesteld om tot een fusie over te gaan tusschen het reeds be staande ziekenhuisfonds „Woerden en Om streken" en het ziekenfonds voor Woerden. Deze pogingen zijn mislukt. De kwestie is eenigszins duister, maar het bestuur van het ziekenhuisfonds is van plan zijn werk voorloopig voort te zetten en wacht ver der mogelijke besluiten van hoogerhand af. ZOETERWOUDE Geboren: Adriana Maria Euphrasia d. van H. C. J. van der Maat en J. Hoo- geboom. Petrus Cornelis z. van L. A. Droog en A. van Wijk. Frederik Ber- nardus z. van J. Hulsbos en G. F. van der Loo. Cornelis Bernerdus Godefridus z. van L. J. van romvoirt en C. A. van Steen. Adrianus Johannes z. van J. Olijerhoek en P. G. Ernst. Adrianus Ni- colaas Franciscus z. van P. H. J. E. Beere- boom en A. M. S'ootweg. Johannes An tonius Wiro z. van A. J. tan der Werf en J. M. Klijn. •Overleden: J. Heemskerk 66 j. wed. van C. Hoogeveen. L. Blom 76 j. wedr. van J. van Laan. J. J. M. van Vasten- hoven 70 j. J. P. Stikkelman 52 jaar; echtgenoot van A. M. Beurse. VEEL BELANGSTELLING VOOR BOEKEN ONGEKENDE DRUKTE IN DEN BOEKHANDEL. Directeur van het Centraal Boekhuis aan het woord. Er is zelden een tijd geweest, waarin zooveel en met zooveel smaak door het publiek is gelezen als thans. Het is een ty pisch tijdsverschijnsel, een verschijnsel, dat (>ok optrad gedurende en na den vorigen wereldoorlog, maar het is wel merkwaar- aig te constateeren, vertelde ons de heer *»oh. van Dodrn, directeur van het Centrale Boekhuis te Amsterdanj, dat er over het algemeen èen zeer groote vraag is naar goede boeken. De detective-roman is tenminste wat de vraag van het koopen- d e publiek betreft op den achtergrond gedrongen, De goede roman en het goede boek in het algemeen zijn meer op den voorgrond getreden dan ooit. We kunnen dus allerminst spreken van een „vlucht in de sensatie". Een merkwaardig ver schijnsel is ook, dat de belangstelling voor de geschiedenis in het algemeen en in het bijzonder van die van ons land zoo b uiten- gewoon groot is. Dat betreft niet alleen de zuiver historische werken, maar ook de historische romans doen opgeld. Daarnaast zien wij een groeiende belangstelling voor onze koloniale geschiedenis, voor de ge schiedenis van de zeevaart en om niet iu bijzonderheden te treden voor ieder fcoek, dat betrekking heeft op de zee. Ook re streekromans en boeken over folklore staan midden in de belangstelling. Godsdien stige lectuur hebben wij via het boekhuis minder geleverd dan ik aanvankelijk ver wachtte, gespecialiseerde boekhandels heb ben echter op dit gebied dikwijls een groote voorraad en van dit genre is veel ver kocht. Direct na de Mei-dagen van 1940 heb ik aldus de heer van Doorn een lijst aan gelegd van de boeken, die gevraagd wer den. Ik verwachtte toen, dat de menschen reer oppervlakkige lectuur zouden koopen, uitfluitend ter verstrooiing. Ondei* de tweeduizend boeken, die wij in korten tijd car. den boekhandel leverden, waren ech ter slechts acht of negen detective-romans. Le vraag naar goede boeken nam steeds toe en op het oogenblik beleeft de boekhandel een ongekend goeden tijd. Het was wel noo- dig ook, want ook wij hebben sterk van de crisis te lijden gehad. Het dieptepunt be leefden we in 1933. Toen kwam er een klei- i.e verbetering, die doorzette en in 1939 duidelijk merkbaar werd, mede dank zij het goede werk, dat de boekenweek-com missie verrichtte, en welke stijging onge kend groot werd na Mei 1940. Er is dit jaar iii December dus voor de Sint Nicolaas-, de Kerstdagen en Nieuwjaar zeker 50 pet. meer verkocht dan verleden jaar. Wij hebben hier bij het boekhuis de drukte met extra personeel kunnen verwerken, omdat wij wel aan drukke tijden, wat leveranties betreft, gewend zijn door de groote vraag i aar schoolboeken, die ieder jaar in een bepaald tijdsbestek optreedt. Wat die school boeken betreft: ook daar is op het oogen blik een verhoogde vraag naar. Ook in -Je leesbibliotheken is het onge kend druk. Maar daar doet zich het ver schijnsel voor, dat er wel veel vraag is naar zuiver ontspanningslectuur. Het is voor een belangrijk deel het publiek, dat zelf geen boeken koopt en een anderen smaak heeft dan hij of zij die een boekwin kel binnenriapt om eigen bibliotheek met een nieuwe aanwinst te verrijken. De prijzen van ,de boeken zijn over, het algemeen gelijk gebleven, alleen is er 5 net. •mzetbelasting- op gekpmen. Een typisch 'erschijnsel is ook. dat zeer dure werken, «*(ie vroeger betrekke'ijk zeldzaam werden gekocht, nu in groote hoeveelheden worden afgenomen. Hoe het in de toekomst met de levering zal gaan. is op het oogenblik moeilijk te zeggen. Er is natuurlijk papierschaarschte en vooral de binder \o^ndervindt groote moeilijkheden. Maar we zullen er het beste maar van hopen en met eenig overleg,zul len we voorloopig nog niet aan leege boek winkels toe zijn. al zijn er dan on het Oogen blik ai heel wat boeken uitverkocht of in herdruk. LAATSTE BERICHTEN BINNENLAND. NOODLOTTIG GEVAL VAN GASLEKKAGE. In dfe keuken van zijn v/oning aan de Molenaarsstraat te 's Gravenhage is gis terochtend de 45-jarige monteur N. O. het s'achtoffer geworden van gasvergiftiging. De man had zich daar willen scheren en hij had daartoe gebruik gemaakt van een gas- comfoor, zonder te bemerken, dat de toe voerslang van dat comfoor lek was. Door het langzaam uitstroomende gas moet de man bedwelmd zijn geraakt. Toen men hem eenige uren later in de afgerioten keu ken op den grond vond liggen, bleek, dat de man reeds was overleden. OPLICHTER LEVERDE AARDAPPELEN- SCHILLEN EN ANDEREN ROMMEL IN PLAATS VAN KOFFIE EN THEE. Een Hagenaar kwam half December ln contact met een koopman, die beweerde hem op voordeeHge wijze aan een groote partij koffie en' thee te kunnen helpen. I»e transactie werd gesloten en een bedrag van 500.zou de koopman daarvoor van den Hagenaai bij aflevering ontvangen, op een tevoren afgesproken plaats en tijd stip. Intusschen liet de koopman een groot pak afgeven bij een kruidenierszaak, met het verzoek dit even te doen bezorgen aan het bestemde adres. In het vertrouwen, dat de partij koffie en thee thans in' zijn han- Jaosn als lucMmacM De opleiding der jonge Jap3nscie p'loten geschiedt met zeer vee' zorg Kort voor den start worden de machines nog eenmaal grond>g beproefd Orbir-Holland den was, betaalde de Hagenaar de f 500. r,m kort daarna toen de koopman niet meer te achterhalen was te ontdekken, dat de inhoud van het pak bestond uit aardappelschillen en anderen rommel. Op den oudejaarsavond werd een ande re Hagenaar het slachtoffer van denzelfden oplichter. Ook ditmaal was een groot pak ket bezorgd bij een kruidenier, dat moest v/orden overgebracht naar een bepaald adres. De inhoud bleek wederom uit aard appelschillen enz. te bestaan, doch voor 400.in handen van den gedupeerde te zijn gespeeld. Des middags zag een 'van de beide bedro genen den oplichter in een café zitten. Na een worsteling werd deze aan de politie overgeleverd die hem thans in verzekerde bewaring heeft. Het is de 21-jarige H., die rjch aan deze oplichterij schuldig had ge maakt. BUITENLAND. DE VAL VAN MANILLA. STOCKHOLM, 3 Jan. (D.N.B.). De val van Manilla wordt door de Britsohe pers van ernstig belang geacht. De Da ly Telegraph schrijft o.m., dat het verlies van Manilla niet gebagatelliseerd mag worden. Hst net, dat de Japanners gespannen heb ben over het Westen van de Stille Zuid zee, zal nog veel sterker /orden. De taak om de lans om te keeren tegen de Japan ners zal hard en langdurig zijn. De Liver pool Post noemt den toestand op de Phi- liipipijnen „erkend duister". Ook op de overige plaatsen in Oost-Azië is de toe stand lang niet schitterend. Voor Engeland en de Ver Staten kunnen overgaan tot het offensief, zal nog wel heel wat tij-d ver strijken. De Manchester Guardian noemt de val van Manilla en het opgeven van Cavite een „ernstige slag". De Amerikaansche weerstand wordt slechts met geringe hoop op tijdig? ontzetting voortgezet. Vroeger of later moeten de Philippynen worden af geschreven. DE STRIJD OP MALAKKA. TOKIO, 3- Jan. (D. N. B.). De laatste fruntberichten van Malaklca melden, dat 'ia de inneming van Kwantan de Britsche fruépen in volkomen verwarring naar het Zuiden terugwijken. De Britten worden •iuor het Japansche luchtwapen achter volgd, dat den vluchtenden colonnés zeer zv/are slagen toebrengt. Duizenden Chinee- sche, Indische en op Malakka geboortige vluchtelingen en deserteurs zijn in de door ie Japanners bezette gebieden achterhaald. Tidrijae vluchtelingen melden, dat de mi litaire discipline in het Zuiden van Ma- Jc.kka zeer veel locseris geworden. De mi litaire politie tracht in vele steden, die vooral geteisterd worden door plunderen de benden, tevergeefs de orde te herstel len. Talrijke overloopers en deserteurs heb ben zich tot benden aaneengesloten. DE STRIJD OP DE PHILIPPIJNEN. RIO DE JANEIRO, 3 Jan. (D.N.B.). In een communiqué verklaart het departe ment van oorlog te Washington, dat alle Amerikaansche schepen uit de zone van Manilla en Cavite zijn teruggetrokken, dat de Ameri.:aansche troepen hechte stellin gen benoorden Manilla hebben betrokken, en dat zij het eiland Corregidor bezet hou den. Berichten van de iPhilippijnen aan het departement van oorlog melden, dat de Amerikaansche troepen eerst twee dagen geleden uit Manilla naar Noordelijke stel lingen zijn teruggetrokken, terwijl, zooals bekend is, de verklaring van Manilla tot open stad veel vroeger is uitgegeven. Andere Amerikaansche berichten maken er meldingf van, dat Roosevelt en Chur chill op het oogenblik een oorlogsprogram uitwerken, dat .„veel omvattender en be langrijker is dan de^, toestand der Philip- pijnen". De verdediging zal, met prijsgeven van de Philippijnen geconcentreerd wor den op Singapore en Nederlandsch Indiië, volgens andere berichten op Nederlandsch Indië en Australië. BRITSCH-INDIë EN DE OORLOG. BANGKOK(> 3 Jan. (D.N.B.) Naar uit Delhi wordtgemeldt, zijn in „bijzonder bedreigde districten" van Indië speciale ge rechtshoven in het leven geroepen, die moeten ingrijpen tegen „elementen, die in strijd met de wet optreden". In gebieden waar dergelijke gerechts hoven niet worden ingesteld, kunnen zij in zeer korten tijd aangesteld, worden. Bij Agenda. LEIDEN Zaterdag en Zondag. Gezelschap Lou Ban dy, „Drie Vrijgezellen". Schouw burg, 7.30 uur. Zondag. Vierde abonnementsvoorstelling. De Blanke Indianen. Schouwburg, 2 uur. Dinsdag. Kath. Leiden. De Kathedraal van de Sloppen. Ver. Haagsche Spe lers. Schouwburg, 7.30 uur. Huisartsen. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: v. Alphen, v. d.. Hoeven, Hovens GrèVe, Kors, Rcnaud en Simons. Apotheken. De aiond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 3 Januari 20 uur tot Zaterdag 10 Januari 8 uur waargenomen door: de Apotheek' Herdingh en Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 20502 en de Apotheek Reijst, Steenstraat 35. tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, TeL 26274. plundering en het dragen van verboden wapens kan de doodstraf worden uitge sproken. Op muiterij en het niet-gehoor- zamen aan regeefings-ins truc ties staat gee- 'seling als straf. BRITSCHE KRUISER VERGAAN. STOCKHOLM, 3 Jan. (A. N. P.). De Lon- dtnsche omroep heeft een communiqué van de admiraliteit gepubliceerd, waarin wordt toegegeven, dat de Britsche kruiser „Nep tune" op een mijn is geloopen en gezon- uen. Eenige opvarenden zouden zijn gered. Ook een torpedobootjager is door een mijn beschadigd. Het grootste deel der beman ning van dit schip zou gered zijn. WIELRIJDERS OPGEPAST! Gij moet gebruik maken ven het r ij- w i e 1 p d. Slechts twee wielrijders naast elkaar. 1 n h a 1 e n in den regel slechts door één wielrijder tegelijk. Minstens één hand aan het stuur, enbeidevoi ten op de trappers. Alleen een volwassene mag een kind beneden den leeftijd van tien1 jaar vervoeren op een geschikte zitplaats. Gij moogt geen handwagens voorttrekken of dieren ge leiden (dus ook geen honden). Houdt zooveel mogelijk rechts. Voortduwen is berijden. Ook wie zijn rijwiel aan de hand meevoert, moet zich houden aan de verkeersteekens, -borden en -r eg e 1 s. Is het rij wiel verkeer in» een straat in beide richtingen geslo ten, dan mag het rijwiel a a n d e hand worden medegevoerd. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 3 Jan. Boter. Heden geen aanvoer. LEIDEN, 2 Jan. Groenten. Per 100 kg. Savoye kool 5.60, Groene kool 4.80, Boe renkool 6, Uien 45.10, Peen 8.50, Spruiten 14—27.50, Andijvie 16/ Nero 11—17, Witloof 20—25, Spinazie 22. Per 100 stuks: Knolselderie 4.308. Per 100 bos: Pieterselie 4.20—6.30, Radijs 5.40—6.70, Selderie 1—4.30. UTRECHT, 3 Jan. Vee. Totaal aanvoer 1440 stuks vet, w. o. 450 runderen. Prijzen: vaarzen 220370, pinken 160270, melkkoeien f 3GC5Ó0, kalfkoeien f 320 530, varekoeien 2003i0 per stuk, han del kalm, terugloopende^ prijzen; 225 ma gere kalveren 75180 per stuk, handel matig, onveranderde prijzen; 110 nuchtere Kalveren; 105 schrammen ^033, 350 *iggen 620 per stuk, handel redelijk, geen hoogere prijzen. 200 magere schapen. LEEUWARDEN, 2 Jan. Vee. Aanvoer 121 stieren, 685 melk- en kalfk. 270500, 147 pinken 85225, 13 vette kalveren, 311 nuchtere kalv., 392 vette en weideschapen, 90 vette varkens, 54 magere varkens, drach tige en loopers, drachtige f 120200, mage- re 75—130, loopers f 2035, 68 kleine biggen f 715, 77 bokken en geiten, 65 paarden. Totaal aanvoer 2463 stuks Overzicht. Melk- en kalfkoeien aanvoer ruim, handel iets flauwer, prijzen nauwe lijks prijshoudend. Pinken aanvoer kort, handel vlug, prijzen prijshoudend. Drach tige varkens aanvoer kort, Jiandel vlug, prijzen prijshoudend. Magere varkens, aan voer kort, handel vlug, prijzen iets hooger. Loopers aanvoer kort, handel vlug, prijzen prijshoudend. Biggen aanvoer kort, handel vlug, priizen hooger. De N.V.C. nam 400 koeien, 100 varkens, 300 nuchtere kalveren, 300 schapen en 150 pinken over. Kaas. Edammer kaas 20 plus 0.87, ld. 40 plus 1.12, Goudsche kaas 20 plus 0.87. id. 40 plus 1.12, Broodkaas 40 plus 1 1«> T.pi^-che kaac Dlus 1.02. KATWIJK a. d. RIJN. 2 Jan. Veiling Boerenkool 4.106.09, Groene kool 4.50—6.00, Uien f 4 90—6.00. Waspeen 6.708.50, Grove peen f 2.4C2.70, nvei 4.40—5.30, Kroten f 2.60—5.00, Knol selderie 3.50—8.00, Raoen f 2.40 2.50. RJJNSBURG, 2 Jan. Veiling Tulpen per 100: Brill. Star f 3.10—3.60, Gele due 3.40—4.10, Due de Berlin f 2.80—3.10, Proserpine 3.203.50, King of the Yellow 4.205.10; Tulpen per dozijn: Crown Imperial 0.850.91, Frithof Nansen f 0.42 —0.55, Sonja 0.42—0.48, King of the Yellow 0.440.51; Krelage's Tr. 0.60 0.67, Hillegarda 0.560.62, Golden Har vest 1.451.50, Indus 0.75—0.80, Hya- cinthen per 100: L'lnnocence 8.0013.40, Pink Pearl 13.6018.50, Bismarcn 18.00 23 00, Gertrude 13.2015.10; Narcissen: Helios 0.340.40, Early Perfection 0.30 0.36, Early Beauty f 0.320.38 per doziin; H^ieboris bl. 0.220.28 idem wit 0.32—0.36. VINKEVEEN 2 Jan. Veiling Witlof 1 20.0025.00, Boerenkool 6.00, Prei 5.30—7.50, per 100 kg.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 3