DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MANILLA DOOR DE JAPANNERS GENOMEN Momentje ZATERDAG 3 JANUARI 1942 33ste Jaargang No. 19141 Bureaux Papengracbt 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20D35. Giro 103003. Postbus 1L Dll nummer bestaat alt twee blades. V Lessen der Liturgie. iteorgen viert de Kerk het „feest van den Zoeten Naam Jezus". Bij den aanvang van de heilige Mis bidt de Kerk in de In troïtus: 6 „In den naam van Jezus buige alle knie, van die in den hemel, die op de aarde en die onder de aarde zijn, en alle tonig belijde, dat de Heer Jezus Christus in de heerlijkheid is van God dien Vader". En er kan in ons niet leven een dringen der verlangen, een vuriger we/nsch, dan dat diit gebed worde vervuld! Wij kunnen voor ons zélf dezen wensoh en dit verlangen tot werkelijkheid maken Deze gedachte moge ons bezielen met frisschen moed bij de intrede van het nieuwe jaar. Hoe de omstandigheden in het nieuwe jaar ook- zullen zijn, wij zullen alle dagen kunnen maken waard om geleefd te wor den. kunnen maken tot goede dagen, als wij beleven wat morgen de Kerk bidt in het Offertorium van de heilige Mis: Ik zal U loven, o Heer, mijn God, uit geheel mijn hart, in eeuwigheid, en verheerlijken zal ik Uw Naam; want Gij, o Heer, zijt goed en genadig, in groote erbarming voor allen, die U aan roepen. Alleluia. Op alle dagen van het jaar en bij alle gebeurtenissen moeten wij zijn doordron gen in geest en hart van de waarheid, die de Kerk ons morgen voorhoudt in het Epis tel (ontleend aan die Handelingen): Hij, Jezus Christus, is de steen, dien gij,, de bouwlieden, hebt verworpen, en Hij is de hoeksteen geworden. Bij niemand anders is er redding. Want onder den hemel is geen andere naam aan de mensohen' gegeven, waardoor wij zalig moeten worden". En, onmiddellijk daarna, in de Graduale zingt de Kerk: „Alleluja, Alleluja. Den lof des Heer en zal mijn mond verkondigen, en alle vleesch prijst zijn heilige naam. Alleluja". Bij niemand anders is er redding. Het bezit van deze overtuiging kan het- leven groot en mooi maken. Morgen is de Liturgie wéér vol van ver heven waarheden. Gaarne wijzen wij naar dien onuitputte lijk rijken bron van geestelijke weldaden. HET ITAL1AAHSCHE WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachtbericht van gistermiddag luidt als volgt: Geen gebeurtenissen van beteekenis bij Agedabia. Formaties van het luchtwapen hebben met succes tijdens de vorige dagen verslagen vijandelijke strijdkrachten, die naar het Noordoosten terugweken, aan gevallen. De felle gevechten bij Bardia duren voort. Een vijandelijke scheepsfor- matie heeft zijn beschietingen tegen Bardia ingezet. Artillerievuur in het gebied van SolloemHalfaya. Een van onze op Alramhin bij Tripolis gestarte jagers heeft twee vijandelijke vliegtuigen van het type Beaufighter neergeschoten. Twee andere vijandelijke vliegtuigen zijn, na door het afweervuur getroffen te zijn, ten Oosten van Agedabia neergestort. Door vijande lijke aanvallen werd schade aan gebouwen in Misurata en Mellaha (Tripolis) aange richt, twee slachtoffers onder de bevolking. Formaties van het Duitsche luchtwapen hebben dag en nacht het eiland Malta ge bombardeerd. Er werden branden en explosies waargenomen. HET EILAND CORREGIDOR WORDT HEVIG AANGEVALLEN. TOKIO, 3 «Jan. (D. N. B.). Terwijl de in tocht van de Japansche troepen in Manilla, zooals gemeld," sedert gistermiddag zonder noemenswaardige incidenten wordt vol trokken, is het versterkte eiland Corregidor aan den ingang van de baai van Manilla het doel van felle aanvallen van het Japan sche leger en van de vlootstrijdkrachten. De luchtverkenning heeft doen blijken, dat de vijand tracht strijdkrachten weg te voeren met behulp van transportvaartui gen, die geconcentreerd zijn in de nabijheid van de baai van Manilla. Japansche lucht aanvallen zijr. gericht op deze transport schepen, waarbij volgens hier ontvangen berichten, zware schade is aangericht. Het gros der Japansche strijdkrachten zal van daag in Manilla binnenrukken. Verwacht kan worden, dat slechts geringe strijdkrach ten in Manilla gestationneerd zullen blij ven, daar men geen tegenstind meer ver wacht. De orde en rust zullen gemeenschap pelijk met de Philippijnsche politie ge handhaafd worden. Ook het steunpunt Cavité moest ontruimd worden Bet lot der Phitippljnen bezegeld JAPANSCHE TROEPEN RUKKEN MANILLA BINNEN. Het ministerie van oorlog te Washing ton heeft medegedeeld, dat vooruitgescho ven troepen van het Japansche leger den 2en Januari om drie uur in den namiddag, plaatselijken tijd, de hoofdstad der Philip- pijnen zijn binnengerukt. Alle troepen der Ver. Staten zijn teruggetrokken en alle in stallaties tot verdediging van Manilla ver nield. DE BETEEKENIS VAN MANILLA'S VAL. In Japansche commentaren op de betee kenis van de inneming van Manilla door de Japanners wordt verklaard, dat door den Japanschen intocht in Manilla niet slechts het lot van de Amerikaansche strijdkrachten op Luzon is bezegeld, maar dat daarmede ook de geheele Philippijnen door Japan militair worden beheerscht. Er wordt op gewezen, dat de bezetting van Manilla de keten van sterke Amerikaan sche steunpunten, met inbegrip van het versterkte eiland Corregidor, het marine steunpunt Cavite, het marinereparatiesta- tion Olongapo en de vliegvelden Nichols- field en Clarkfield waardeloos heeft ge maakt, terwijl daarop het geheele Ameri kaansche verdedigingssysteem op de Phi lippijnen berustte. Politiek beteekent de val van Manilla de uitschakeling van een nieuw bolwerk van het EngelschAmeri kaansche imperialisme, terwijl op econo misch gebied de controles over de Philip pijnen de rijke hulpbronnen der eilanden aan ijzer, katoen, hennep, en suiker ter be schikking stelt van de Japanners tijdens den oorlogstijd. In een commentaar op de verdedigings strategie dér Ver. Staten wordt gezegd, dat de reden voor de ineenstorting van de de fensie der Philippijnen ontstaan is door de vernieling van de Amerikaansche vloot in Pearl Harbour op 8 December, waardoor alle Amerikaansche plannen voor de ver sterking der verdediging der Philippijnen in geval van een oorlog overhoop gewor pen zijn, voorts door de overschatting der hulobronnen van generaal Mac Arthur, die leidde tot het gevoel van een valsche vei ligheid. door de eeographische moeilijkbe den bh de verdediging van de eilanden en ten slotte door de verkeerde waardeering van de kracht en vastberadenheid van de Janansche strijdkrachten. De verovering van Manilla wordt door de Duitsche bladen zeer groot opgemaakt gepubliceerd. In hun overzichten wiizen zij op de beteekenis van den val van Ma nilla, die, naar gezegd wordt, een onher stelbaar prestigeverlies voor de Ver. Sta ten beteekent. De bladen herinneren er aan dat nog kortgeleden in Amerika ver kondigd werd. dat men de Japanners te land zou verdrijven en van de zeeën zou verjagen. „De verovering van Manilla door de Ja panners is een droevig bericht", aldus de Britsche nieuwsdienst, „want Japan heeft zich daarmede in het bezit gesteld van een zeer sterke stelling, die het in staat stelt verder op te rukken. Vooral droef is het bericht voor de Amerikanen, aldus de nieuwsdienst verder, het treft echter ook ons, want daarmede is een nieuw bastion op den Stillen Oceaan gevallen". CAVITE DOOR AMERIKANEN ONTRUIMD. Te Washington Is officieel medegedeeld, dat het Amerikaansche vlootsteunpunt op de Philippijnen, Cavite, vóór het binnen rukken der Japanners in Manilla, ont ruimd is. In Amerikaansche marinekringen tracht men de beteekenis van het verlies van het mqrinesteunpunt van Cavite niet te ver kleinen, daar dit het meest vooruitgescho ven Amerikaansche steunpunt voor de duikbooten en oorlogsschepen der Aziati sche vloot was. Na het verlies van Cavite houden de Amerikanen op Luzon alleen nog het steunpunt van tweede rang Olangapo over, zoo meldt de Engelsche berichtendienst uit Washington. Het nut van dit steunpunt is echter door de terugtrekking van de mees te marinestrijdkrachten van het eiland' twijfelachtig. Van welingelichte zijde wordt er in ver band met de bezetting van Manilla op ge wezen, dat het grootste deel der voor de defensie van de Philippijnen bestemde- Amerikaansche vloot in de oorlogshaven Cavite was gestationneerd. Men neemt aan, dat een groot deel van deze schepen in Cavite is ingesloten. DE STRIJD OP MALAKKA. - Domei meldt van het front'op Malakka, dat tweederden der Britsche strijdkrachten op Malakka door de gevechten om Kwan- tan in de pan werden gehakt. In hoofdzaak is de elfde Britscrie divisie, aan de West kust van Malakka, getroffen. Aan de Oost kust heeft de negende divisie in het gebied ten Zuiden van Ipoh omstreeks 3000 mam met inbegrip der Schotsche afdeelingen, ver'nren. CHINEEZEN VOOR DE VERDEDIGING VAN BURMA. De Engelsche berichtendienst meldt uit New Delhi, dat het hoofdkwartier van ge neraal Wavell aldaar bevestigt, dat „elite troepen" van Tsjoengking naar Burma on derweg zijn om deel te nemen aan de ver dediging van Burma. OVEREENKOMST TUSSCHEN ENGELAND EN DE VER. STATEN. De Engelsche berichtendienst meldt, date tusschen het Britsche Empire en de Ver- eenigde Staten een overeenkomst is geslo ten over den Stillen Oceaan. Binnenkort zullen bijzonderheden worden genubli- ceerd. De overeenkomst is klaarblijkelijk op grond van de jongste besprekingen tus schen Churchill en Roosevelt tot stand ge komen. DE STRIJD AAN HET OOSTFRONT AANVULLING OP HET DUITSCHE WEERMACHTSBERICHT. In aanvulling op het Duitsch-e weer- machtsbericht van gisteren verneemt het D.N.B. van militaire zijde het volgende: lederen dag en iederen nacht geven de bolsjewisten zich de grootste moeite om door het in den strijd werpen van zeer sterke strijdkrachten en het gereed hou den van omvangrijke reserves de Duitsche linies aan het Oostelijke front in te druk ken. Zoo»probeerden ook op 1 Januari een groot aantal bolsjewistische troepen op verscheidene plaatsen aan het Oostelijk froht een bres in het Duitsche front te slaan, waarbij op meedóogenlooze wijze menschen en materiaal in den strijd ge worpen werden. Waar op enkele plaatsen de bolsjewisten, als gevolg van een ge weldige overmacht -.kle^ve, plaatselijke successen kónden behalen, werden deze bressen onmiddellijk gesloten. Overigens werden de bolsjewistische troepen in ver bitterde afweergevechten teruggeworpen, waarbij de vijand talrijke gevangenen in Duitsche handen achterliet. Deze zware afweergevechten van het leger werden ondersteund door de Duitsche luchtmacht, die op siuccesvolle wijze zich in den strijd mengde, vooral in den centralen en noor delijken sector van het Oostelijke front. Zij bestookte bolsjewistische artillerie stellingen en colonnes met bommen en ver nielde de achterwaartsohe verbindingen van den vijand voor geruimen tijd. Gehee le munitieopslagplaatsen werden in brand geworpen en tot ontploffing gebracht. Ten gevolge van goede treffers stonden binnen korten tijd op een groot station verschei dene treinen, bestaande uit tankwagons, in lichterlaaie. Doeltreffende aanvallen van de Duitsche luchtmacht waren verder gericht op het ontschepen van troepen en verdedigingsstellingen der bolsjewisten aan de Zuidoostelijke kust van de Krim. Daar trachtten de bolsjewisten steeds op nieuw troepen en materiaal aan land te zetten. Hierbij gelukte het de Duitsche luchtmacht een bolsjewistisch koopvaardij schip van middelbare grootte en een klein oorlogsschip tot zinken te brengen, alsme de enkele vrachtschepen in brand te wer pen en verscheidene transportschepen zwaar te beschadigen, zoodat op deze plaats op de Krim de bolsjewistische po gingen om vrij sterke eenheden aan land te zetten, met zware vérliezen voor den vijand werden afgeslagen. Andere formaties van de Duitsche lucht macht bestookten de vesting Sebastopol met bommen, vernielden verscheidene ver- dedigings-installaties en moderne artille- riefabrieken en vernietigden munitie- en benzine opslagplaateen. Het feit, dat de Britsche luchtmacht in de laatste week van het jaar 1941 van de 58 verloren ge- gane vliegtuigen er 33 boven de Middel- landsche Zee en in Noord-Afrika heeft ver loren, bewijst wel zeer duidelijk, hoe het de Duitsche luchtmacht gelukt is in het gebied van de Middéllandsche Zee het ini tiatief in handen te houden en de supe rioriteit in de lucht'te veroveren. De hier mede vergeleken geringe Duitsche verlie zen weerleggen het beste de door Chur chill in het Lagerhuis afgelegde verklarin gen, waarin hij met veel grootspraak be weerde, dat de Britsche luchtmacht op de talrijke vluchten boven Noord-Afrika en boven de MididellandscheZee slechts zel den Duitsche vliegers had ontmoet. Het verlies van 33 vliegtuigen in Noord-Afri ka en boven de Middellandsohe Zee is voor de Emgelschen des te zwaarder, daar het hun groote moeite kost langs buiten gewoon lange en tijdroovende wegen een aanvulling voor de verloren vliegtuigen aan te voeren. UIT NEDERLANDSCH-INDIË NIEUWE FUNCTIE VOOR Dr. VAN MOOK Luitenant-gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië. Het A.N.P. meldt uit Batavia: Dr. van Mook, die kort geleden benoemd werd tot leider van de afdeeling Koloniën van de geëmigreerde .Nederlandsche regeering te Londen, doch deze functie niet aanvaardde, is thans benoemd tot luitenant-gouverneur- generaal. Hij kan daardoor het presidium van den raad van Indië op zich nemen, alsmede belast worden met het dagelijksch beleid. Voorts wordt bericht, dat, in verband met de oorlogsomstandigheden, de P.T.T. in Indië niet de gelegenheid heeft openge steld tot het wisselen van Nieuwj aars wen - schen in het binnenlandsch verkeer. MET DUITSCHLAND VOOR EEN VRIJ NEDERLAND Mussert bij het Ned. legioen Het Nederlandsche legioen, dat over en kele weken aan het Oostelijk front in den strijd zal worden gebracht heeft den oude jaarsavond op zeer bijzondere wijze ge vierd in het oefenkamp in Oost-Pruisen., De leider der N. S. B., Mussert, was zelf gekomen om met de soldaten van het le gioen, die voor het grootste deel lid zijn van zijn beweging, afscheid te nemen van het oude jaar. In zijn gezelschap bevonden zich de heeren van Geelkerken, Rost van Tonningen, Mueller, Lehning, Feldmeier, voorman der Nederlandsche SS, van 't Hoff, cl 1 van den staf der W.A. en plaatsver vangend commandant der W.A., jhr. de Block van Scheltinga en Max Blokzijl, hoof den van afdeelingen van het hoofdkwartier der N. S. B. In het kamp sloot zich hierbij aan de commandant der W.A., Zondervan, die als untersturmfuehrer het legioen aan het front zal begeleiden en den winterveld- tocht zal meemaken, alsmede van den Hout van den staf der W.A. die bij het legioeft is ingelijfd. Ir. Mussert werd in het kamp verwel komd door den commandant van het le gioen, S.S. Oberfuehrer Reich, waarna hij met den S.S. Brigadefuehrer Knoblauch en den S.S. Gruppenfuehrer Rauter een eere compagnie inspecteerde. In den loop van Woensdag bezocht ir. Mussert met zijn Nederlandsche gezelschap den Reichsfuehrer-S.S., H. Himmler, in zijn hoofdkwartier, waar hij na langdurige be raadslagingen nog het middagmaal ge bruikte. Des avonds vierde id. Mussert den Oudejaarsavond bij de troepen, waarbij het middernachtelijk üur werd ingeluid door zijn redevoering tot de soldaten en officie ren. De manschappén hadden rijkelijk ge schenken gekregen, die uit Nederland wa ren .meegebracht. Od den e°rsten Januari werden vele sol- datenvertrekken door Mussert bezichtigd, waarna hij een toespraak richtte tot het ge# heele legioen, waarvan meer dan 3000 sol daten waren aangetreden. De indruk van het bezoek was zeer groot en voor de troep ze1* onvergetelijk. Mussert is weer naar Berlijn vertrokken, waar hij hedenavond voor een vergadering van 2000 Nederlanders het wóórd zal voe ren. COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREEN KOMST VOOR HEl* KAPPERS- BEDRIJF GOEDGEKEURD. Op°7 October 1941 is, na langdurige on derhandelingen, tusschen den Nederland- schen Kappersbond en den Nederlandstóen' R. K. Bond van Kapperspatroons „St. »an- ciscus van Arsisië" eenerzijds, en den Ne- cerlandschen Bond van Kapperspersoneel *-n den R. K. Bond van Kappersbedienden „St Cosmas" anderzijds, een collectieve arbeidsovereenkomst voor het kappersbe- drijf afgesloten. Op deze overeenkomst werd de goedkeu ring aangevraagd van het college van rijksbemiddelaars, dat, naar thans kan worden gemeld, die goedkeuring, met uit zondering, op juridische gronden, van en kele ondergschikte bepalingen, bij zijn be- (•chikking van 30 December j.l. hee^ ver leend. Dè overeenkomst, die bestemd is in wer king te treden zoodra de daarpiede samen hangende tarievenregeling door de bevoeg de autoriteit zal zijn goedgekeurd, regelt <le loon- en andere arbeidsvoorwaarden /an werknemers en werkneemsters in het heerenkappersvak, het dameskappersvak, het postichebedrijf en het huid-, hand- en /oetverzorgingsbedrijf. Behalve o.m. bepalingen omtrent de ar- beids- en rusttijden, de getalsverhouding voor volwaardige en aankomende krachten en leerlingen, da betaling van loon bij ver zuim, op feestdagen, bij ziekte en ongeval len, een vacantieregeling met behoud van loon, een regeling voor ontslag en een geschillenregeling, waarbij de instelling van een centrale commissie en district- commissies valt te vermelden, bevalt de overeenkomst een loonschaal voor werk nemers in vasten dienst en voor de agn. noodhulpen. Hierbij zijn de ondernemingen in vier groepen verdeeld, die zouden kunnen worden aangeduid als de volkszaak, de normaalzaak, de betere zaak en de luxe- zaak. De loonen van de eerste en tweede be dienden, aankomende bedienden en leer lingen respectievelijk in het heerenvak en het damesvak, verschillen naar gelang van de indeeling der onderneming, waarin zij werkzaam zijn, in één der vier hierboven bedoelde groepen. De overeenkomst kent derhalve voor de loombepaling géén gemeenteklassen-indee- ling. Zoo bedraagt het loon voor leerlingen in het heerenvak, in het derde halfjaar, exclu sief fooien, in de volkszaak 2.25 per week in de luxe-zaak 3.50 per week. Idem voor aankomende bedienden respectievelijk f 4, DYNAMIEK. Ik lees in een modeverslag, dat de nieuwe mode dynamisch is en ik moet er aan toevoegen, dat wij daarvan nou ook net precies een beetje te kort ko men. Men zou zoo zeggen, dat er geen dynamiek genoeg is in deze krankzin nige wereld. Ik weet niet in hoeverre dynamiek en dynamiet als woordvor ming met elkaar te maken hebben, .maar wel, dat zij als begrippen verba zend dicht bij elkander staan. En juist nu het dynamiet overal ter wereld in geweldige hoeveelheden ontploft, nu er huizen door ineenstroten en steden door in brand staan, nu het dynami sche karakter van onzen tijd ons een beetje duizelig begint te maken, vin den» de mode-ontwerpers het noodig, dat de mode wat dynamischer wordt. Het is wel mogelijk, dat zij de mode wenschen aan te passen aan den tijd en daar is iets voor te zeggen. Maar dynamiek is iets, dat onderhevig is aan schokken en veranderingen ep dat is natuurlijk erg prettig, zoo lang men een japon oneindig kan veranderen of met een schop kan graven in de pun ten en in de papieren rijksdaalders. Zoo niet, dan veroorzaakt deze dyna miek ruïnes, want men kan een ja pon niet twaalf maal veranderen. Zelfs niet met dynamiek. en 6.50 per week. Voor tweede bedienden in het tweede jaar 8.50 in de volkszaak en ƒ11.50 in de luxe-zaak, terwijl hij, die inJiet bezit is van het schooldiploma resp. ƒ11 en ƒ14 per week ontvangt. Het lóón van eerste bedienden, die in het bezit zijn van "het vestigincsdiploma, be draagt in het derde jaar 18 in de volks zaak en 25 in de luxe-zaak. Voor het damesvak liggen deze loonen over het algemeen iets hooger. De onderhavige collectieve arbeidsover eenkomst is door het college van rijksbe middelaars goedgekeurd, te rekenen van den datum af, waarop zij is gesloten. Dit heeft tengevolge, dat de daarbij be trokken werkgevers de in de overeenkomst opgenomen loonschalen reeds thans zonder nadere goedkeuring van het college van rijksbemiddelaars, kunnen toepassen, on geacht den datum, waarop de collectieve arbeidsovereenkomst in werking zal tre den. j In dit verband is echter, voor zoover de tarieven betreft, uitdrukkelijk bepaald, dat zonder nadere goedkeuring der daartoe aangewezen instanties, toekenning der uit de collectieve arbeidsovereenkomst voort vloeiende loonsverhoogingen niet mag lei den tot verhooging van de tarieven der on dernemingen. Zooals reeds eerder is gemeld, is inmid dels de algemeen bindendverklaring der onderhavige collectieve arbeidsovereen komst bij het college van rijksbemiddelaars aangevraagd. WINTERHULP NEDERLAND. Van 15 tot en met 20 December 1941 heeft „Winterhulp" in totaal aan giften ontvangen 116,648,71. Op verzoek van de centrale propaganda- commissie voor de weldadigheidszegels is de termijn van verkrijgbaarstelling der ze gels voor het kind verlengd tot en met Dinsdag 20 Januari e.k. De verlenging houdt o.m. verband met de vraag naar de zegels die zich niet al leen tot het binnenland beperkt; ook bui- tenlandsche philatelisten toonen veel be langstelling voor deze serie. UITGAVEN IN VOORBEREIDING. De secretaris-generaal van de departe menten van Opvoeding, Wetenschap en Kultuiurbeschermjing en van Volkvoorlieh- tinig en Kunsten deelen mede, dat het in verband met de papierschaarschte noodza-, kelijk is, dat elke uitgeverij van de bij haar op 1 October 1941 of nadien in voor bereiding zijnde uitgaven in boek-, bro chure- of anderen vorm, (periodieke uit gaven als jaarboeken, kalenders, letter kundige cahiers, enz.) zoowel van nieuwe uitgaven als van herdrukken (in gewijzig- den of ongewijzigden vorm) dehand schriften of de drukproeven inzendt aan de afdeeling boekwezen van het departe ment van Volksvoorlichting en kunsten, met opgave van alle gegevens: staat van voorbereiding, benoodigde hoeveelheid pa pier en papiersoort, zoomede of het benoo digde papier reeds in eigen bezit is, of van den papierhandel moet worden betrokken. Meermalen is reeds gewezen op het groo te gevaar, dat het nuttigen van frauduleuze slachtingen afkomstig vleesch met zich me de kan brengen. Niet alleen bestaat de mo gelijkheid, dat het geslachte dier ziek was, ook de besmettingsmogelijkheden bij het slachten zijn niet gering. Een treffend voor beeld, waaraan verder niets behoeft te wor den toegevoegd, levert het volgende geval op: Bij een controle te Houten (provincie Utrecht) vonden controleurs twee schapen huiden. Tevens werden bloedsporen en een krans vet gevonden in de onmiddellijke na bijheid van een W. C. en een zinkput. Bo vendien lagen in een hoek, waar ook de bloedsporen werden aangetroffen, mensche- lijke uitwerpselen. Bij het verhoor van een verdachte bleek, dat hier twee schapen wa ren geslacht, waarvan het vleesch was ver kocht.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1