De geheimzinnige vijand DINSDAG 3U UtLLMBtK 1941 Ut LeJUSCHK tOURANl PAG. 2 Hoofdredacteur: I*h- Wllmer. Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. GeLe. Lelden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop. Lelden. Red. Omgeving: L. Rooien, «^elden. Red. Letteren, en Kunst: Pr. Schneiders. Lelden. WEERBERICHT ZONS OP- en ONDKKGANG. Zon onder 5.34 uur Dinsdagavond. Zon op 9.51 uur Woensdagmorgen. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. N MAANSTANDEN. 30 December: De. maan komt Dinsdag middag om 3.52 uur op en gaat Woensdag morgen om 7.23 uur onder. 31 December: De maan komt Woensdag namiddag om 4.29 uur op en gaöt Donder- drgochtend om 8.20 uur onder. 1 Januari: De maan komt Donderdag avond om 5.1,1 uur op en gaat Vrijdagoch tend om 9.10 uur onder. (Volle maan). 2 Januari: De maan komt Vrijdagavond t-m 6.01 uur op en gaat Zaterdagochtend om 9.54 onder. 3 Januari: De maan komt Zaterdagavond om 6.57 uur op en gaat Zondagvoormiddag om 10.32 uur onder. 4 Januari: De maan' komt Zondagavond om 7.58 uur op en gaat Maandagvoormid dag om 11.Of uur onder. 5 Januari: De maan komt Maandagavond f-m 9.03 uur op en gaht Dinsdagvoormiddag om 11.35 uur onder. OPROEP AAN DE IMKERS TOT INLEVERING VAN WAS. Door den slechten korfhoningoogst is slechts een gedeelte van de bijenwas, die noodig is om alle kastimkers van kunst raat te voorzien, in den handel gekomen. Om de zeer ernstige gevolgen van een niet vo'ledig kunnen verstrekken van de benoodigde kunstraat zooveel rftogelijk op te vangen, doet het rijksbureau voor che mische producten in samenwerking met het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd, de Nederlandsche vereeni- ging tot bevordering der bijenteelt, den R.-K. Bijenbond van den Noord-Brabant sehen Christel ij ken: Boerenbond en den Bijenbond van den Eimburgsehen Land- en Tuinbouwbond in een in de dagbladen op te nemen officieele publicatie een beroep op alle imkers. Teneinde in het belang van de bijenteelt in ons land de kunstiaatvoorziening voor het volgende seizoen, die thans nog niet is gewaarborgd, te kunnen verzekeren, wordt een dringend beroep op alle im kers gedaan om elke hoeveelheid was of ruwe raat. hoe gering ook, aan de kunst raatfabrikanten ten verkoop aan te bie den. Voor bijzonderheden wordt naar een of ficieele publicatie verwezen. Naar aanleiding van het feit, dat hij zich 25 jaar geleden te Delft vestigde, heeft Zondag notaris mr. dr. Ph. B. Libpórel ten zijne huize rece'ptie gehouden. Namens het huldigingscomité werd het woord gevoerd door den heer R. C. A. van Cranenburgh, notaris te Haarlem, die er de aandacht op vestigde, dat na afloop van de laatste algemeene vergadering der Broe derschap unaniem werd besloten, niette genstaande de troebele tijden, het jubi leum van den voorzitter niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Niet alleen zoo zeide spr. zijt gij een bij uitstek bekwaam notaris geweest, die de belangen uwer clientèle op voor treffelijke w'ijze behartigde, maar gij hebt uw groote juridische kennis, uw scherp in zicht en uw zeldzame capaciteiten dienst baar gemaakt aan /ie belangen van het ge- heele notariaat van Nederland. Dat de adviezen aan de regeering, het notariaat betreffende, op hoogen prijs wer den gesteld, blijkt wel uit het feit, dat het ridderkruis van den Nederlandschen Leeuw uw borst siert. Als bly'k van groote erkentelijkheid bood spreker vervolgens, de vervaardiging aan van het portret van den jubilaris door een door hem aan te wijzen kunstschilder. Ten slotte richtte spreker het woord tot mevr. Libourel, op wie hij een aanmerke lijk deel van de hulde, gebracht aan haar echtgenoot, overhevelde. Vele opofferin gen van huiselijk samenzijn hebt gij u ge troost in het belang van het notariaat, maar eindigde spreker ik ben er van overtuigd, dat gij, als dochter van een ge renommeerd notaris (wijlen notaris Coe- bergh te Leiden), wiens nagedachtenis in zoo hoog aanzien staat, en als echtgenoote van een man, die als een ster aan het no- tarieele firmament ëèhittert, met liefde die opofferingen hebt gebracht. Het notariaat is ook u dankbaar. Nog meeredre sprekers voerden het woord en vele geschenken werden aange boden. Het bestuur samengesteld. Bij beschikkingen van den secretaris generaal van Landbouw en Visscherij en van den directeur-generaal van de Voedsel voorziening is het bestuur van de bedrijfs organisatie vo'or vee en vleesch samenge steld als volgt* Tj. 3- E. Kielstra, te 's-Gra- venhage, voorzitter;-- R. Wichers Hszn, te Gasselternijeveenscliemond, onder-voorzit ter; J. de Veer, te Öchagen, J. P. van der Stoel, te Leiden, H. W. Bille, te Amster dam, J. M. Hoogstraten, te Deventer. De heer Tj. B. E. Kielstra is tot een na der te bepalen tijdstip als voorzitter aan het bestuur toegevoegd. De overige bestuursleden zijn de leden van de commissie ter voorbereiding van de bedrijfsurganisatie voor vee en vleesch. .ngesteld bij de Nederlandsche Veehoude- njcentrale. Dit bestuur zal in functie blijven totdat de vakgroepen en ondervakgroepen zijn ir.gesteld, v/aarna het bestuur volgens na der vast te stellen regelen zal worden sa mengesteld. Bij besluit van het bestuur van de«bedrijfs organisatie voor vee en vle^ch is benoemd tot directeur van de genoemde •bedrijfsor ganisatie Tj. B. E. Kielstra, te 's-Graven- hage, tot secretaris mr. P. S. Bakker, te Leidschendam. Tot directeur van het aan de bedrijfsor ganisatie voor vee en vleeoch verbonden vee- en vleeschaankoopbureau Is benoemd Tj. B. E. Kielstra, te 's-Gravenhage. DE EERSTE VERORDENING VAN DE BEDRIJFSORGANISATIE VOOR VEE EN VLEESCH. De bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch, welke, zoöals reeds werd gepu bliceerd, fhet ingang van 15 "November j.L op grond van het organisatiebesluit voed selvoorziening 1941 is ingesteld, heeft een verordening vastgesteld, welke met in gang van 1 Januari as. van kracht zal worden en waarin de handel in slachtvee, de toewijzing van vleesch aan de slagers- bedrijven, de bereiding van vleeschwaren en verschillende andere onderwerpen zijn geregeld. Deze ïegelingen zijn niet alle nieuw, ten deele zijn zy gelijk aan ver schillende door den secretaris-generaal van het departement van landbouw en vis scherij gegeven, thans bestaande voorschrif ten. Enkele belangrijke wijzigingen zijn echter aangebracht. Zoo zullen in de toe komst het voor de slacht bestemde rund vee en de voor de slacht bestemde scha pen en paarden door de bedrijfsorganisatie niet meer, zooals tot dusverre door de N. V. C.. worden overgenomen, maar zal de bedrijfsorganisatie zich bepalen tot het regelen van den afzet, de toewijzing aan de be- en verwerkende bedrijven zal dus blij ven plaats vinden als nu, met dien ver stande, dat de verkoop aan en doorver koop door een centrale instantie tot nu de N. V. C. vervalt. Verschillende onderwerpen, zooals de toelating van marktveehandelaren, de re geling v&n den afezet van het vee en de toewijzing van het vee zijn in de nieuwe verordening veel uitvoeriger behandeld dan in de door de verordening vervangen besluiten van den sectetaris-gèneraal van het departement van landbouw en vis scherij. De nieuwe verordening bevat eveneens nieuwe bepalingen betreffende het vesti gen, voortzetten, uitbreiden, verplaatsen en stilleggen van bedrijven, welke voorschrif ten echter grootendeels met 1 Januari a.s. nog niet in werking zullen treden. De teicst van de verordening is niet ge publiceerd in de staatscourant, maar in het nieuw uitgekomen voedselvoorzienings blad. Het hoofd van het telefoondistrict te 's-Gravenhage verzoekt het publiek drin gend het overbrengen 'van nieuwjaars- wenschen per interlocal gesprek en per telefoon zooveel mogelijk achterwege te laten,-teneinde te voorkomen, dat er zeer groote vertraging in het tot stand komen van telefoongesprekken over dringende aangelegenheden ontstaat. P.T.T. OP NIEUWJAARSDAG. Op Nieuwjaarsdag hebben de post-, te legraaf- en telefoonkantoren dienst als op Zendag. Sommige telegraaf- en telefoon kantoren zijn op dezen dag nog een uur bovendien geopend. In het geheele land zal één briefpostbe stelling worden uitgevoerd, alleen in de grootste steden zal een extra tweede be stelling plaats vinden. De buslichtingen worden op 30 en 31 De cember en op 1 Januari geregeld overeen komstig de behoefte. Nadere inlichtingen verstrekken de kan toren. IN DE WINTERSTELLINGEN Aan het Oostfront is het Duitsche leger in zijn winterstellingen getrokken, doch dat wil niet zeggen, dat er geen strijd ge leverd wordt. Nog dagelijks probeeren de Sowjet-troepen door vertwijfelde uitvallen een bres te slaan in de ijzeren muur. wel ke hen van het nieuwe Europa scheidt. En telkens weer worden zij met bebloede kop pen teruggewezen. Nog dagelijks woedt de strijd, nog dage lijks vallen er slachtoffers. Vergeet daarom de Nederlandsche am bulance niet. Stort uw bijdrage, iets meer dan u kunt missen, op girorekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche Ambulance, Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. RECHTZAKEN ECONOMISCHE RECHTSPRAAK. VIJF VARKENS DOEN SLACHTEN. Opnieuw anderhalf jaar gevangenisstraf opgelegd. W. de Ruijter te Katwijk aan Zee, tnans gedetineérd in het Huis van Bewa ring, had vijf varkens clandestien doen slachten, voor welk feit de economische rechter hem veroordeeld had tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf met be vel tot zijn onmiddellijke gevangenneming. Van dit vonnis was hij in hooger beroep gekomen bij het Haagsche Hof, alwaar de Procureur-Generaal het vohnis juist gewe zen achtte en bevestiging had gevraagd. Het Hof uitspraak doende veroordeelde verdachte eveneens tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf KANTONGERECHT TE LEIDEN. Door den Leidschen kantonrechter wer den o.m. veroordeeld: G. v. d. V. uit Kou dekerk, die te Leiderdorp aangehouden was, toen hij 33 kg. varkensvleesch ver voerde afkomstig van een frauduleus ge slacht beest. Nadat de ambtenaar f 40 subs. 2ö dagen had geëischt werd hij veroordeeld tot 20 boete subs. 10 dagen met verbeurd- verklraing van het vleesch. R. de W. te Sassenheim had op den Heerenweg te Lisse gereden met een mef paard bespannen wagen, terwijl er, het was 's morgens zeven uur vóór noch achter den wagen licht was aangebracht. Een hevige botsing met een auto was het gevolg geweest. Eisch 10 subs. 5 dagen. Uitspraak 3 subs. 1 dag en te betalen f 26.65 schade. J. B. uit L e i d e n was met zijn auto op den Plantage te Leiden plotseling naar links uitgeweken, waardoor eenautobus tegen de vrachtauto gereden was, gevolg orokken en gewonden. Eisch en uitspraak 15 subs. 5 dagen HAAGSCH GERECHTSHOF. Het Haagsch Gerechtshof heeft de volgen de vonnissen gewezen: W. C. J. van H. uit Leiderdorp, die vit een loods van de Twëntsche Bank te Leiden een fiets had weggenomen werd veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf. Het vonnis van de rechtbank was eveneens zes maanden gevangenisstraf ge weest. Een maand gevangenisstraf had mej. G. II. de B. te Lejidcn gekregen, omdat zij een vriendin behulpzaam was geweest bij het stelen yan een japon bij C. en A. te Leiden. De Procureur-Generaal had in hooger beroep een week gevangenisstraf geëisch. Het vonnis werd een geldboete van 25 subs. 25 dagen. Ook mej. J. C. G. te Leiden was tot een maand gevangonlstraf veroordeeld we gens diefstal van een japon bij C. 'en A. ♦e Leiden. Zij werd in hooger beroep ver oordeeld tot een week gevangenisstraf. P. H. te R ij n s b u r g had te Oegstgeest een fiets weggenomen om even een bood schap te Wassenaar te gaan doen. Toestem ming had hij niet van den eigenaar en we gens verduistering was hij veroordeeld tot twee maanden gevangënisstraf Dit vonnis v.erd in hooger beroep door het Hof beves tigd. KERKNIEUWS NIEUWE ABT DER BENEDICTIJNEN TE OOSTERHOUT. Als abt van de St. Paulus-abdij te Oos terhout is benoemd Dom Maximiliaan Theodore Michel Henri Mahler. De nieuwbenoemde abt werd 29 Januari 1905 te Antwerpen geboren. In Mei 1925 deed hij zijn intrede in de abdij, 10 Januari 1926 werd hij geprofest en 21 December 1930 tot priester gewyd. Van April 1941 af was hy novicemeester en sinds geruimen tijd vervulde hij ^e functie van ceremonie meester. Dom. Mahler is thans als opvol ger van Dom. Jean de Puniet de Parry benoemd. Voortaan PRODE! met DiSPERGON/tejge tandsteen. Heerlfjk schuimend! Gooi geen oude tuben weg! Slechts tegen inlevering van een willekeurige oude tube met dop- kunt U voortaan een in tube verpakt product koopent GEMENGDE BERICHTEN TWEE VERDRINKINGSGEVALLEN. Te Bergentheim in de gemeente Harden- berg geraakte het 20-jarice meisje Griekje Nijman door de duisternis misleid met haar rijwiel in het Overijsselsoh Kanaal. Omwo nenden waren op hulpgeroep spoedig ter plaatse en na een kwartier werd de dren kelinge op het droge gebracht, doch de levensgeesten waren reeds geweken. Het 4-jarig dochtertje van den land bouwer R. Prins te Kcemserveen in de ftemeente Hardenberg geraakte bij het spe len in een zeer diepe langs de boerderij loopende wijk. en verdronk. Gisternacht heeft brand gewoed in een perceel, bestaande uit woonhuis annex schilderswerplaats, toebehoorende aan en bewoond door den heer J. Sachs te Wester blokker. Een van de kindèren, een 2)4- jarig knaapje is ir. de vlammen omgekomen. SPORT SCHAKEN ALPHENSCHE SCHAAKCLUB. Op 2den Kerstdag en Zaterdag 27 De cember organiseerde de Alphensche Schaak club een Kerstournooi. Hieraan werd door 20 spelers deelgenomen. Ook enkele spelers buiten Alphen hadden ingeschreven. De spelers waren naar sterkte ingedeeld in groepen van vier. 2en Kerstdag werden de eerste twee ronden gespeeld en 's Zater dagmiddags de derde ronde. Het geheel had een prettig en spannend verloop en de deelnemers zullen ongetwijfeld met genoe^ gen aan dezen wedstrijd terugdenken. In e.'ke groep waren twee prijzen. De prijs winnaars waren:: Groep 1: le H. <L Linden 2.5 en 2e C. Brunt 2 punten. Groep 2: le (na loting) D. Brunt 2 en 2e R. Posthüma 2 punten. Groep 3: le A. W. Fe*y 2.3 en ,2e P. Ha verkamp 2 punten. Groep 4: le J. Sweers S en 2e L..v. Bok- kum 2 punten. Groep 5: Juniores: le E van 't Wout 3 en 2e J. de Jong 2 punten. DAMMEN DAMVEREENIGING „VOORSCHOTEN". De laatste comp. wedstrijd van D. V: V. I werd te Voorschoten gespeeld. De uitslagen van deze partijen waren als volgt: D. V. V. I—D. C. L. II. ft. OudshoornJoh. Dreef 20 J. Kuijderduinreglementair 20 S. TempelmanF. Franken Sr. 20 G. van BemmelenH. J. Labree 20 T. van LeeuwenF. Zeistra 20 J. J. Braggaarreglementair 20 K. WaasdorpL. Ouwehand 20 W. H. H. JuH. Brouwer 02 G. OostergoJ. de Vink 11 P. HakkerA. van Putten 20 Totaal 17—3 Hierna zal D. V. V. I dus promotiewed strijden moeten spelen om in de hoofd klasse van den N. D. B. te gorden toege laten. KATWIJKSCHE DAMCLUB K. D. C. De eindstand van den eersten Beker wedstrijd is als volgt: partijien punten A. Dijkstra 13 24 D. Hartkamp 13 23 J. Schoneveld 13 22 P. Dijkstra- 13 17. H. Koele wijn 13 16 W. Bottelier 13 15 J. Houwer 13 15 J. v. Elk 13 13 A. A. Vooys 13 12 A. v. Baelen 13 10 A. Oexman 13 10 G. v. 't Riet 13 5 T. Elzinga 13 2 J. Durieux 13 1 Zoodot de heer A. Dijikstra voor 1 jaar de wisselibeker in zijn bezit krijgt, en een De liturgie der Kerk WOENSDAG 31 Dec. Mis v. d. H. Silves ter, Paus en Belijder: Sacerdotes. 2e gebed v. h. «.Kerstoctaaf; 3e voor den vrede. Kleur: Wit. Den heiligen Silvester was het .gegeven pnder het bevrijdend bestuur van Con- stantijn de Groote de Kerk uit de verbor genheid, waarin zij tijdens de vervolgingen geleefd had, binnen te leiden in het open bare leven. Hij, maakte -heilzame wetten en bepalingen, om leiding te geven aan de heilzame greoi-naar-buiteh van de Kerk. Vrij geworden van den vijand van bui ten moest de Kerk nu gaan strijden tegen de innerlijke vijand de ketterij. Maar Sil vester was de trouwe wachter. Hij be streed de vijand krachtig. Onvermoeid strijder is hij geweest tegen de ketterij van Arius, die de Godheid van Christus loo chende. Op de Algemeene Kerkvergadering van Nicea in 325 veroordeelde deze Paus de dwaling van Arius. Na een bestuur van bijna twee en twintig jaren verleed Silves ter in 335. RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 31 DECEMBER 1941 HILVERSUM I. 415.5 DL 7.15 Gramo- foonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gramofoopmuziek 8.00 B.N.O. Nieuwsberichten 8.15 Gramofoonmuziek 8.35 Ochtendgymnastiek f?.45 Gra mofoonmuziek 9.15 Voor de huisvrouw 9.25 Gramofoonmuziek 11.00 Voor de kleuters 11.20 Orkest Malando en soliste 12.00 Orgelconcert en zang 12.25 „Hoe doet hij dat?" 12.40 Alma nak 12.45 B.N.O.: Nieuws- en econo mische berichten 13.00 Omroeporkest, solist en gramofoonmuziek 14.15 Otto Hendriks en zijn orkest (opn.) 15.00 Voor de vrouw 15.20 PPianovoordracht en gramofoonmuziek 16.00 Wijdings woord 16.20 Voor de rijpere jeugd. 17.00 Gramofoonmuziek 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten 17.30 Nationale Jeugdstormkwartier Ï7.45 Orgelconcert 18.15 Volksgezond heid 18.30 De Ramblers 19.00 Actueel halfuur 19.30 Oudejaarsavonddienst 20.30 Toespraak door den Rijkscommissaris, Rijksminister Dr. A. Seyss-Inquart 20.45 Amusementsorkest, dameskoor „Aether- charme" en solisten 21.15 Politiek jaar overzicht 21.45 B.N.O.Nieuwsberich ten 22.00 Gramofoonmuziek 23.00 „Alle man van Neerlands stam", oudejaars- uitzending 23.45 Oude jaarsavond toe spraak 23.57 Klokkespel 24.00 Nieuw- jaaarstoespraak door Ing. W. A. Herweyer, Directeur-Generaal van den Nederland schen Omroep -- 0.15 Gramofoonmuziek 1.302.00 Dansmuziek (gr. pl.) HILVERSUM H. 301.5 M. 7.15—8.45 Zie programma Hilversum I. 8.45 Gra mofoonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Viool met pianobegeleiding en gra mofoonmuziek 10.45 Voordracht 11.00 Zang met pianobegeleiding 11.30 Gra mofoonmuziek 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten 13.05 De Roman cers en solist 13.50 Gramofoonmuziek 14.15 Voordracht 14.35 Opera „Gianni Schicchi" (opn.) 15.45 Gramofoonmuziek 16.00 Rotterdamsch Trio 17.00 Voor de jeugd 17.15 B.N.O.: Nieuws-, econo mische- en beursberichten 17.30 De Melodisten en Klaas van Beeck en zijn orkest 13.30 Gramofoonmuziek 19.00 Actueel halfuur 19.30 Radiotooneel 2Q.00 Gramofoonmuziek 20.3020.45 Zie programma Hilversum I. 20.45 Zang, gamba en clavecimbel 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten 22.00 Vocaal kwartet (gr. pl.) 22.152.00 Zie Hilversum L GEM. RADIODISTRIBUTIEBEDRIJF.. le Programma: 7.1520.15 Hilversum I 20.1524.00 Duitsch Programma. 2e Programma:' 7.1520.15 Hilversum II 20.1524.00 Programma uitsluitend voor aangeslotenen bij Radio «Distributie Centrales. 3e en 4e Programma: 7.0024.00 Duitsch Programma. zilveren medaille welke blijvend bezit wordt. De heer D. Hartkamp verwierf als 2de prijs een zilv. medaille, de heer Scho neveld als 3de prijs een fraai diaimwerk. FEUILLETON door A. HRUSCHKA Geautoriseerdevertaling. (Nadruk verboden). 23) XIII. Rosner wachtte den detective reeds met ongeduld. „Wel?" vroeg hij, toen Hempel nauwe lijks de voordeur binnentrad. U bent im mers mevrouw nageslopen? Dan hebt u haar natuurlijk gevraagd, wat zy hier in het hartje van den nacht kwam doen, en waarom zij...." „Neen, ik heb haar niet aangesproken", viel Hempel den concierge droog in de rede, „want zij werd aan het tuinpoortje opgewacht door een hèer inleen auto.". „Opgewacht? Om 's hemels wil, door ,,Door den moordenaar van haar echtge noot, op wiens bevel zij op een zoo vreem de manier haar eigen huis binnendrong, om.er te halen wat hij onlangs zelf tever geefs in de loods had gezocht." Rosner keek den detective aan, alsof de ze Chineesch had gesproken. Eerst na een poosje stotterde hij angstig: ,.2>g dat, als 't u belieft, nog eens. Ik heb 't zeker niet goed verstaan." Silas herhaalde zijn woorden en zei ver volgens: „Ik zal je later alles breedvoerig vertel len, maar eerst moet ik iets warms in m'n lijf hebben. Ik klappertand van koud. Kun je mij niet een grog bezorgen?" „Naturulijk, mijnheer Hempel. Onmiddel lijk. Gaat u intusschen op de sofa zitten met de deken om uw beenen." Hij haalde zijn spiritustoestel, zette wa ter op en nam een flesch rhum uit een kastje in den muur. Daarby bleef hy het hoofd schudden en keek peinzend voor zich uit. Nog altyd begreep hij niets van het ge hoorde. Silas had intusschen een glaasje met rhum gevuld en ledigde het in één teug. Dat verkwikte hem, al spoedig gaf hij den concierge een breedvoerig relaas van het geen hy had waargenomen. Maar nog begreep-Rosner er niets van. „Onze mevrouw ende moordenaar? Ja, maar zij kent hem dan?" „Waarschijnlijk. Anders zou zij toch geen opdrachten van hem aannemen." „Maar wat zocht ze dan eigenlijk?" „Als we ,dat wisten, zouden we zeker van alles op de hoogte zyn. Jammer ge noeg, verkeeren wij op dat punt tot nu toe in volslagen onzekerheid.... Denk eens goed na, Rosner. Je bent hier al zoo lang in huis. Wien behoort eigenlijk het kastje daar boven in de kamer en waarvoor werd het gebruikt?" „Om zoo te zeggen, yoor nieis. 't Is af komstig van mijnheer Holzmann's groot vader; daarom liet mijn meester, die trou wens veel van antiquiteiten houdt, het meu beltje in de slaapkamer plaatsen, 't Is wat men noemt een familiestuk." „Misschien heeft de heer Holzmann do cumenten of andere dingen van waarde in dat kastje bewaard?" „Zoo ia, dan enkel in den allerlaatsten tijd; want vroeger dat weet ik zeker werd het meubel nooit door mijnheer ge bruikt. Er werd toen, a!« ik mij zoo mag uitdrukken, niets dan rommel in gebor gen: herinneringen aan reizen, brieven, portretten, enz. Mevrouw Holzmann had haar man herhaaldelijk voorgesteld, aan dien rommel een andere plaats te geven en het kastje nuttiger^ gebruiken; maar hij had liever, dat alles zóó bleef als dat in den tijd van zijn overgrootvader was. Mevrouw moet dan ook niet hebben gevonden, wat zij zocht, want beiden hebben we diepe teleurstelling op haar gezicht gelezen." „Neen, zy heeft 't niet gevonden...." mompelde Hempel peinzend. Ook Rosner verzonk in nadenken. „En wélt deed ze vreemd! Nooit heb ik mevrouw zóó gezien. Het was alsof zy niet heelemaal bij haar verstand tvas, of sliep. Tqch had zy de oogen wijd open, maar ik zag er geen uitdrukking in...." Slaapwandelaars hebben zulke oogen, maar ik geloof niet, dat mevrouw Holz mann daartoe behoort. Ik geloof eerder..." „Wat? Wat?" Dat zij gehypnotiseerd was enalles deed in hypnotischen slaap." „Wat bedoelt u daarmee, mynheer Hem pel? Is dat 'n ziekte?" „Neen. 'Heb je werkelijk nooit van hyp nose gehoord?" „Nooit. Dat wil zeggen: ik meen, daar over iets in de krant te hebben gëlezen, maar ik begreep er geen jota van." „Opgelet! Ik zal trachten, het je begrijpe lijk te maken. Stel je voor een mensch met buitengewone wilskracht, in staat om'zijn gedachten op één enkel voorwerp te con- centreeren. En verbeeld je daarby een tweeden persoon met geen of weinig wils kracht. De overheerschende kracht van den één kan nu den ander adn zich onderwer pen en dit geschiedt doorgaans op de eer ste p'.aats door den blik. De sterke mensch trekt al zijn wilskracht saam in zijn blik en daaraan kan. de zwakka^niet weerstaan. Is de blik alléén niet voldoende, dan hel pen streken met de hand, die magnetisch werken, om de zwakke wilskracht aan den sterksten te onderwerpen. Dan treedt bij den zwakke allengs een toestand in, die op slaap gelijkt. Men noemt dat den hyp notischen slaap en degene, die den ander in dien staat brengt, wordt hypnotiseur ge noemd. Heb je dat begrepen?" „Ja; ofschoon ik tot nu toe niet wist, dat zulke dingen mogelijk zyn en werke lijk voorkomer." „Dat zij voorkomen, is wetenschappelijk bewezen. De zenuwartsen zoeken er niet zelden baat bij, fnaar ook door misdadi gers wordt er gebruik van gemaakt en dat is een verschrikkelijk gevaar voor het menschdom. Om zich van de macht der hypnose eenig denkbeeld te maken, be hoeft men eenvoudig rekening te houden met het feit, dat bij een gehynotiseerde zijn eigen wilskracht en zijn eigen denk vermogen tijdelijk wordt vernietigd, zoo-' dat'hij volslagen weerloos onderworpen is aan den invloed van den-persoon, die hem in hynotischen slaap heeft gebracht. Alles, wat hem in den -magnetischen slaap door dien persoon wordt bevolen, moet hij op het bepaalde tijdstip en op de aangeduide manier volbrengen, al liggen er ook dagen óf maanden tusschen het bevel en de uit voering. Wordt de gehynotiseerde weer normaal, dan weet hij niets van hetgeen hem bevolen werd. Doch wanneer de tijd voor de uitvoering gekomen is. valt hij van zelf weer in magnetischen slaap en doet werktuigelijk wat hem bevolen is. En heeft men hem bij 't geven van het bevel gebo den: „Vergeet later alles!" of „u moogt la ter niemand verraden, dat u het gedaan hebt of dat u het bevolen werd!'! dan zal de persoon in kwestie inderdaad zwijgen, omdat hij zich van de heele zaak niets her innert...." De eoncierge sloeg de handen ineen. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2