Japanners winnen terrein in Malakka Momentje Verbitterde gevechten met de bolsjewisten DINSDAG 30 DECEMBER 1941 33ste Jaargang No. 10138 StefiaidacHeSou/fco/nt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN u. V Een ware feugd Het is ?en kernachtig woord, dat „ware jeugd niet is de leeftijd maar de bezie ling". Er zdjn jonge menschen, wier levenshou ding slap en futloos is, wier strevingen en (handelingen vlak en laag-bij-de-grondsch zijn. Zjj vormen niet de frissohe, aantrek kelijke jeugd, zij zijn niet de ware jeugd! Er zijn oudere mensdhen, die voor iederen levensdag en voor elke levensdaad staan anet een frissohe vitaliteit, een blijde le venslust, alsof het leven zich pas voor hen heeft geopend;- die iederen dag weten te plukken en te waardeeren als een kost bare gave Gods. Zij zijn in geest en hart" jong, zij zijn de ware jeugd! Er zijn jonge mensohen, die in alles al léén het zwarte zien, zwart-kijkers, en die over het heden en over de toekomst niets dan sombers weten te vertellen. En er zijin oudere menschen, die met open ocg de volle werkelijkheid, ook in haar zonnige zijde, vóór zich^ien, en met blij optimisme de toekomst tegemoet treden. In een tijd, als dien 'wij nu beleven, zijn vele jongere menschen oud en vele oudere mensohen jong. Want" het is in zulk een tijd m o e i 1 ij ft, om jong te zijn! Wij bedoelen niet jong in wat uiterlijkheid, wat bravour, maar jong in geest en hart, dn durvend streven en frissohe daden- kracht. De samenleving heeft vooral in een tijd als deze noodig menschen, die de ware jeugd bezitten; die zich niet door tegen slag of teleurstelling laten neerslaan of overrompelen, maar die een werkelijk goed streven weten dóór te zetten; die, al kost het ook veel inspanning, willen werken niet slechts voor zichzélf maar ook voor de gemeenschap. De gemeenschap heeft noodig een „ware jeugd" onder alle leeftijden! Enorme taak van het Roode hruis IEDEREN DAG GAAN ER 50.000 BRIEVEN DOOR DE HANDEN. Iedereen kent het zegenrijke werk van Let Internationale Roode Kruis, dat zorgt voor het in stand houden van de betrek kingen tusschen de krijgsgevangenen en hun familiebetrekkingen. Welken omvang dit verkeer in dezen oorlog heeft aangeno men blijkt wel uit de mededeeling van het hoofdbestuur te Genève.^t dezer dagen de 10-millioenste brief doo^«et centrale bu reau voor de krijgsgevangenen werd door gezonden. Tien millioen brieven aan het begin van het derde jaar der werkzaamheid van het bureau! Men heeft moeite om zich een denkbeeld te vormen van het enorme aap tal. Men kan zonder eenige overdrijving spreken van een „zegenrijk werk", ver richt door het Internationale Comité van het Roode Kruis, aangevangen in de maand September 1939. Van maand tot maand zijn de werkzaamheden toegenomen, heeft de briefwisseling met krijgsgevangenen zich uitgebreid. Aanvankelijk waren het dertig mede werkers, die hun diensten aanboden. Thans gaat het aantal betaalde en onbetaal de werkkrachten de 3500 reeds te boven. De lokaliteiten, welk? in den beginne wer den gebruikt voor het sorteeren, voor de karthóteek enz., bleken reeds spoedig te klein, zoodat men naar een grooter ge^ bouw moest omzien. Vooral het archief nam veel ruimte in beslag, terwijl het aan tal afdeelingen zich onophoudelijk uit breide. Ten slotte werd de onderneming onder gebracht in het „Museum Rath" te Genève, en snucCessievelijk werden nog andere ge bouwen in de stad Genève door het werk in beslag genomen. Zooals hierboven reeds vermeld werden 10 millioen brieven ver zonden; het aantal brieven, dat het comi té in den loop van zijn werkzaamheid ont ving, bedraagt ongeveer 8 millioen. Iede ren dag worden er ongeveer 30.000 brieven w doorgezonden, terwijl er ongeveer 20.000 V binnenkomen. Het nalezen, sorteeren en verzenden van deze enorme hoeveelheid post verslindt buitengewoon veel tijd; en het laat zich aanzien dat het aantal binnen komende en uitgaande brieven ondér de tegenwoordige omstandigheden nog aan merkelijk zal toenemen. Hoof stad van Sera wak ingenomen MONDINGSGEBIED VAN DE PERAK IN JAPANSCHE HANDEN. Van het front van Malakka wordt ge meld, dat het gehcele mondingsgebied van de rivier de Perak reeds stevig' in Japan- sche handen is. Alle vijaiidQlijke vestingwerken op den Zuidelijk m oever van de rivier zijn giste ren ingenomen. Naar de „Jomioeri Sjimboen" meldt, heb ben de Britsche autoriteiten met het oog op •ie voortdurende Engelsche nederlagen op Malakka meer dan honderd schepen bij eengebracht te Singapore, ter voorbereiding van een massale evacuatie van de stad. Om den Japanschen opmarsch te be moeilijken gaan de Engelschen èr volgens berichten van het front op Malakka toe over voor hun terugtocht alles te vernielen. Zij hebben niet alleen bruggen, militaire gebouwen en andere installaties opgebla zen, doch aan de Westkust van Malakka ook dorpen vernield en de levensmiddelen ver nietigd. In een streek poogden de Engel schen bij hun terugtocht de daar gelegen groóte rubberplantages met toebchooren te vernielen. Door het snelle oprukken van de Japanners werden zij daarin verhinderd. HOOFDSTAD VAN SERA WAK DOOR JAPANNERS INGENOMEN. De afdeeling leger en vloot van het kei zerlijk hoofdkwartier maakt bekend, dat de op 24 December in Zuid-West-Borneo gelande Japansche strijdkrachten op 25 De cember Koetsjing, de hoofdstaw van Sera- wak en een belangrijke vijandelijke lucht basis hebben ingenomen. De Japansche ma- rlne heeft in de omliggende wateren twee vijandelijke duikbooten tot zinken gebracht en-tien groote vijandelijke vliegtuigen om- Jaag geschoten. Een Japansche torpedoboot- jager en een mijny;eger gingen verloren. AANMELDING MILITAIRE DIENST IN NEDERLANDSCH-INDIë. Het D. N. B. meldt uit Sjanghai: De regeering van Nederlandsch-In- dië heeft gelast, dat alle 17-jarige man nen zich in Januari moeten aanmelden voor den militairen dienst. Naar het D. N. B. uit Tokio meldt heeft oe leider van het inlichtingenbureau der regeéring Masajoeki Tani, met betrekking tot de buitenlandsche berichten, volgens welke op Sumatra en wel in de omgeving van Medan Japansche valschermtroepen zouden zijn geland, en daar reeds hevige gevechten zouden worden geleverd, ver klaard, dat men van Japansche zijde daar omtrent nog' geen offïcieele berichten had ontvangen. DE STRIJD OP DE PHILIPPUNEN. De Britsche berichtendienst meldt uit Manilla, dat Ceboe, de hoofdstad van het gelijknamige eiland der Philippijnen, Woensdag j.l. hevig is gebombardeerd. Tal rijke Japansche bommenwerpers hadden de petroleumtanks en andere miliatire doe len in de omgeving der stad aangevallen, v/aardoor geweldige branden ontstonden, die verscheidene dagen bleven woeden. Volgens berichten uit Manilla wordt de toestand in de hoofdstad steeds kritieker. Ue bevolking werd gewaarschuwd, dat de gasvoorziening als gevolg van de vernie ling van groote gashouders slechts kan worden voortgezet zoolang de voorraad strekt. In een op twintig kilometer ten Zuiden van Manilla gelegen gevangenis, waarin gaande de Japansche overwinningen een opstand. De gevangenis ging voor een groot gedeelte in vlammen op en talrijke gevan genen verbrandden of werden door de be wakers doodgeschoten. JAPANSCHE DUIKBOOTEN IN AMERI- KAANSCHE WATEREN. Naar van officieele Japansche marinezij de bevestigd wordt, opereeren Japansche duikbooten in de kustwateren van Noord- Amerika. Tot 25 December zijn 18 vijande lijke schepen met een inhoud van 140.000 ton tot zinken gebracht of beschadigd. Daarbij zijn tien schepen met een water- herplaatsing van 70.000 ton tot zinken ge bracht en drie schepen van 30.000 brt. zwaar beschadigd. Vijf schepen met teza men 40.000 brt. zijn beschadigd. MAATREGELEN IN AUSTRALIë. Uit Sidney en andere steden in Nieuw Zuid-Wales en Australië worden reeds kin deren en gebrekkigen elders ondergebracht, *•00 wordt uit Sidney gemeld. De Australi sche regeering streeft ernaar, om voor 100.000 kinderen van Sidney huisvesting op het platteland te verkrijgen. De Nieuw-Zeelandsche minister voor de voedselvoorziening heeft verklaard, dat de verzorging van Nieuw-Zeeland zoo sterk gevaar loopt als nog nooit in de geschiede nis van Nieuw-Zeeland is voorgekomen. IRAN BREEKT MET JAPAN EN FRANKRIJK. Volgens nog onbeveiligde berichten uit Teheran heeft de Iraansche minister van Luïtenlandcche zaken aan den Japanschen pn den Franschen gezant de passen laten oyerhandigen, daar de Iraansche regeering Je diplomatieke betrekkingen met Japan en Frankrijk als verbroken beschouwt. Deje week zal net personeel van beide legaties de Iraansche hoofdstad verlaten. DE KRIJGSGEVANGENEN VAN DE JAPANNERS. Onder de gevangen genomen vijandelijke soldaten zullen de leden der Oost-Aziati sche volken een preferente behandeling on dergaan, zoo schrijft de Tokio Asahi Sjim- bden. De gevangenen zullen, naar verder gezegd wordt, niet naar Japan worden ge bracht maar in kampen in de nabijheid van de verschillende oorlogstooneelen wor den ondergebracht. Volgens den waren zin van dezen oorlog zullen de gevangen geno men Oost-Aziaten zoo veel mogelijk vrij heid genieten en hun zal de gelegenheid v/orden gegeven naar hun haardsteden te rug te keeren. DRIE JOURNALISTEN ONDER- SCHEIDEN DE PROF. GOEDEWAAGENPRUS TOEGEKEND Gistermiddag heeft in hotel de Wittebrug, te 's-Gravenhage, in tegenwoordigheid van eenige hoofdambtenaren van het departe ment van volksvoorlichting en tal van jour nalisten de uitreiking plaats gehad van den dr. Goedewaagen-prijs, welke krachtens den wensch van een onbekenden gever tel ken jare omstreeks Kerstmis moet worden uitgekeerd aan drie leden van het Verbond van Nederlandsche Journalisten, die in den zin van het journalistenbesluit in het afgeloopen jaar de beste journalistieke bij dragen hebben geleverd in het belang der volksgemeenschap. De commissie, samengesteld door het departement van voorlichting en kunst, den raad van voorlichting der Ned. Pers en het Verbond van Nederlandsche Journa listen, heeft dit jaar voor den prijs in aan merking doen komen, in alphabetische volg orde: it. van den Broek, hoofdredacteur van de Limburger Koerier, drs. W. Goedhuys, hoofdredacteur van de Arbeiderspers en de Waag, en A. A. L. Graumans, hoofd redacteur van de Gooi- en Eemlander, beter bekend als de schrijver der Brabantsche briefkes: d'n Dré. Aangezien de secretaris-generaal van het departement niet aanwezig kon zijn, reikte de voorzitter van het VerDond van Ned. Journalisteft, de heer P. J. van Megchelen de prijken met een persoonlijk woord aan de winnaars uit Hy wees er daarbij op, dat de heer van den Broek als geloovig Katholiek ondanks miskenning in de eerste gelederen heeft ge streden om ons volk uit zijn vereenzaming en verstarring te halen en deel te doen uit maken van de groote gemeenschap van Gcrmaansciie vohkeren. Drs. Goedhuys schetste hy als een der mannen, die het initiatief namen tot op richting van den raad van voorlichting en daarmee de Ned. pers in dienst stelde van de nieuwe orde, die zich baan brak. Boven dien huldigde hij hem als den hoofdredac teur, die onder moeilijke^ omstandigheden een grootscheepsch bedri/f heeft weten te behouden voor de socialistische arbeiders en onder hen het socialistisch ideaal heeft dpen herleven, thans echter niet in Marxistischen doch in Nationaal-socialistischen zin. In den heer Graumans waardeerde de heer van Megchelen vooral den steeds jeug digen publicist en toovenaar met het woord, spreker en schrijver tegelijk, die in zijn sap pig Brabantsch dialect de conservatieven over den hekel haalde en da kunst verstond zijn lezers op zulk een zonnige wijze vrien delijke waarheden te zeggen. Nadat spr. een terugblik had geworpen op de journalistieke werkzaamheden van het afgeloopen jaar en op de resultaten daarvan, overhandigde hij de prijzen, be staande uit een oorkonde met zegel en eèn enveloppe met inhoud. Vervolgens wenschte de secretaris van het departement jhr. mr. S. M. S. de Ranitz namens prof. Goedewaagen de prijswin naars geluk en wees erop, dat zij vooral erin geslaagd zijn de te behandelen stof waar heidsgetrouw weer te geven op zulk een wijze en in zulk een eigen stijl, dat het volk die stof bevatten kan. Hierna dankten de prijswinnaars voor onderscheiding en hulde. De heer van den Broek betrok daarin de collega's, van wier pennevruchten hij in den loop der jaren veel mocht leeren, en noemde zijn leidraad: de gedachte, dat ieder naar de mate van ztfn mogelijken invloed zich verantwoorde lijk moet weten voor het welzijn zijner volksgenooten. Tijdens mijn werkzaam heid te Brussel, later aan de „Tijd" te Am sterdam en vervolgens te Maastricht, heeft men aldus spreker mijn werk steeds van een etiket trachten te voorzien. Het heette: nationalisme, activisme, solidaris- me, i^ationaal-socialisme. Ik weet echter niet beter dan dat ik steeds mezelf ben ge bleven en mij heb gehouden aan myn de vies. Drs. Goedhuys betrok in den lof hem toegezwaaid, de directie van het bedrijf en al die medewerkers, die het socialisme stellend boven de democratie trouw op hun post bleven. Spr. achtte het niet moei- GENEESMIDDELEN. Ik ontvang den laatsten tijd noga! eens vlugschriften van menschen, die er blijkens den inhoud van deze vlug schriften óók al op uit zyn voor mijn gezondheid te waken. Naast de posi tieve verzorging van mijn inwendigen mensch via de meest leuke recepten van den voedingsraad was het ontbre ken Vein een meer negatieven raad dan ook een gemis. Het is het Nederland sche Instituut voor diaetetiek en bio logie, dat opgericht is in Tanger (Noord-Afrika) en een kantoor heeft in Alkmaar, dat zich bezorgd maakt over mijn gezondheid. Ik slik teveel medicynen en met ,mij zijn nog een millioen anderen ziek door het medi- cyn-, serum- en vaccinevergif. Ar beidskracht en vitaliteit wordt ons door de doktoren ontstolen. En die meneer uit Marokko heeft een hcele serie andere dokters by de hand, die categorisch verklaren, dat alle specia- lité-verkoopers moeten worden opge hangen en hun bezittingen voor zoover van chemischen of pharmaceu- tischen aard geconfisceerd. Ik zie niet in waarom niet al hun bezittingen, als zy nou toch eenmaal dood zijn. Ik vind die bezorgdheid voor mijn gezondheid van de zijde dezer Ma- rokanen of hun Alkmaarsche plaatsver vanger natuurlijk rbèrend, maar als ik geen aspirientje mag slikken als ik hoofdpijn heb of als er griep dreigt, ga ik er niet mee a<5:oord. En de vraag wat ik liever in mijn aderen wil heb ben: bloed of verf, laat ik liever voor de vraag wat ik liever in mijn maag wil hebben. En als wij straks weer eens jenever krijgen, vermoed ik, dat ik wat aspirientjes hard noodig zal heb ben. VJ lijk voor den journalist, die midden in zyn volk staat en een levensbeschouwing heeft, waardoor hy van binnenuit begrijpt wat er thans in de wereld gebeurt, die gebeur tenissen in voor zijn lezers begrijpelijken vorm te vertalen en weer te geven. De heer Graumans tot slot dankte in het hem zoo vertrouwde dialect en wees erop, dat wat thans als leuze wordt aangeheven, reeds levend was in het eenvoudige volk van Brabant. Want dat volk kent den eer bied voor der. arbeid, heeft een natuurlijk Godsvertrouwen en leeft in verbondenheid aan den bodem'. /Hij besloot dan ook met een loflied op zyn „donkere" Zuiden. MET DUITSCHLAND VOOR EEN VRIJ NEDERLAND DE LEIDER DER N.S.B. NAAR DE SOLDATEN VAN HET W.A.-LEGIOEN. Naar de persdienst van de N. S. B. meldt is ir. A. A. Mussert, de leider van de N. S. B., gisteravond met zijn gevolg met den nachttrein naar Oost-Pruisen vertrokken om aldaar de jaarwisseling te midden van de soldaten van het W. A.-legiocn te vie ren. 'Van Duitsche zijde wordt de leider ver gezeld door SS-Gruppenführer Rauter en diens adjudant SS-untersturmführer Exner. Behalve de bijwoning vun de oudejaars- viering van zyn soldaten, ligt het in de be doeling van den leider in den loop van de daarop volgende dagen een aantal bezoe ken te brenger, aan Duitsche autoriteiten. Op 3 Januari zal Mussert voor de Ne derlanders te Berlyn het woord voeren. (Kaart van Pelt.) Succesrijke Duitsche tegenaanvallen ZWARE VERLIEZEN DER SOVJETS Duitsche troepen zyn naar het D.N.B. van bev.oegde zijde verneemt, op 28 December bij plaatselijke aanvallen van de bolsjewis ten in den centralen sector van het Oostelijk front op eenige plaatsen tot succesrijke te genaanvallen overgegaan. Bij gevechten om een plaatsje, waarby Duitsche pantser wagens den tegenaanval der infanterie steunden, werd de vijand daaruit verdreven en drie vijandelijke pantserwagens stukge schoten. Tijdens den verbitterden strijd joe- gen'de Duitsche troepen een compagnie van den tegenstander uiteen en dreven een an dere compagnie op fle vlucht. Steunend op dit genomen plaatsje sloegen de Duitsche troepen een late^ ondernomen aanval van den vijand daarop onder zware verliezen voor den tegenstander af. Ook op een ander punt rukten Duitsche pantserwagens op en maakten ondanks het bevroren terrein en de sterke vorsfc een "weg vrij. Door dezen opmarsch werd den naar vorengedrongen vyand de terugweg afgesneden. De bolsje wisten trachtten aan de vernietiging te ont komen. Het geconcentreerde vuur van de Duitsche pantserwagens bracht den wijken den tegenstander'groote, bloedige Verliezen toe. In harde en verbitterde gevechten, die tot in de avonduren van 28 December duurden, hebben de Duitsche troepen in het Zuide lijke deel van het Oostelijke front ver scheidene bolsjewistische aanvallen, die uit gevoerd werden door infanterie, cavallerie en tanks, met succes afgeslagen. Over een spoordijk heen viel de vijand in den loop van den dag verscheidene malen de Duit sche stellingen aan. Al deze aanvallen stuit ten echter op het geconcentreerde afweer- vuur van de Duitsche soldaten. Vijandelijke tanks werden hierbij vernietigd. Eerst des avonds staakten de bolsjewisten hun ,ver- geefsche aanvallen na .-ware verliezen te hebben geleden, en trokken terug. Op een plaats van het gevechtsgebied was het de vijandelijke cavallerie gelukt de vooruitge schoven Duitsche verdediging te doorbreken en de Duitsche stellingen binnen te dringen. In een tegenaanval, die tot in den nacht voortduurde, werden de bolsjewistische ruiters door de Duitsche infanterie terug geworpen. Ook in den naburigen sector kwam het tot harden strijd om een station, waarop de vijand van sterke strijdkrachten gebruik makend een aanval deed. Ook hier werd de bolsjewistische aanval met succes door de Duitsche troepen afgeslagen en het station bleef in Duitsche handen. Ondanks de hevige koude, hier en daar van meer dan twintig graden, hebben de troepen van een Duitsch legercorps in den centralen sector van het Oostelijke front tijdens nevige en verbitterde gevechten een heuvelachtig terrein, dat door een bolsje- wistischen tegenaanval tijdelijk verloren was gegaan,, heroverd. Sterke vijandelijke strijdkrachten, die het terrein tevergeefs trachtten te verdedigen, werden door de Duitsche troepen, die in den middag van 28 December tot een omsingeling overgin gen, ingesloten en staan op het punt ver nietigd te worden. De Rijkscommissaris woonde dezer dagen In een lazaret te Amsterdam de viering van het Kerstfeest bij. Ook de zwaargewonden, die niet in de feestzaal tegen woordig konden zijn, werden niet vergeten. Dr. Seyss Inquart tijdens zijn bezoek een deze patiënten Stapf-Mol CHURCHILL* IN OTTAWA. Winston Churchill is gistermiddag naar dr Engelsche berichtendienst meldt, verge zeld van den Canadeeschen premier Mac kenzie King, in Ottawa aangekomen. JOUHAUX ZOU GEARRESTEERD ZIJN. De voormalige secretaris-generaal der C. G. T., Johaux, die na de ontbinding van deze organisatie zich had teruggetrokken in het particuliere leven, zou gearresteerd zijn wegens staatsvijandige activiteit, naar in welingelichte Fransche kringen ver luidt. t

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1