DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN HONGKONG HEEFT GECAPITULEERD DUITSCHLAND Momentje. MAANDAG 29 DECEMBER 1941 33ste Jaargang No. 10137 S)e £etcbcJve(2oti/fca/nt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. DU nummer bestaat alt twee blades. - 1 V Consequent leven Leelijke dingen in het spreken en han delen, in het leven van een mensch zijn de inconsequenties met het beginsel, dat die mensch belijdt en s c h ij n t te willen beleven. Door die inconsequenties ,in het leven van een Christen worden zoo velen terug gedrongen van het christelijk beginsel, van de christelijke leer!.... Wij bedoelen natuurlek de vrijwil lige inconsequenties; die niet door omstan digheden, buiten den vrijen wil, worden opgedrongen. A De lezer vraagt ons misschien, of er een aanleiding is, om aan de groote en schoone levenskunst van consequent leven te herinneren. Die aahleiding gaf ons de Liturgie van de H. Kerk op den feestdag van gisteren. Gisteren, de feestdag van de heilige On- noozele Kinderen, bad de Kerk in het Ge bed" onder de Mis: „O, God, doe in ons alle boosheid der zonden sterven, opdat wy het Geloof, dat onze mond belijdt, ook door on ze levenswijze verkondigen". Mochten wij als vrucht van het weer opnieuw beleven van het Kerstfeest i n- d er daad verkondigen, wat wij belij den! Welk een invloed zou daarvan uitgaan op de vorming van den fijd! En de Kerk houdt ons in hetzelfde hier geciteerde „Gebed" voor niet in een lang betoog, mar in een enkelen, kern- achtigen zin dat de verkondiging van het Geloof niet aan „geletterden", aan mee. ontwikkelden is voorbehouden, maar dat 5 e d e r onzer, die doet; waartoe hij is geroepen, een verkondiger van het Geloof is! De Kerk b dt n.l.: „O, God, wiens lof he den de Onnoozele Martelaren niet door hun spreken, maar door hun sterven hebben verkondigd" Als een Christen ernstig er* naar streeft te zijn een verkondiger, d.w.z. een b e le ve i van het Geloof, dan ook zal zijn ziel, ondanks de strikken van welke moeilijk heden ook, den dood niet sterven, en op hem van toepassing zijn de jubel van den psalmist, waaraan de Kerk ook gisteren herinnerde in de „Graduale" van de Mis: Lev end zijn wij ontsnapt, als een vogel uit net net van den vinker. Het net is ge scheurd en wij zijn ontkomen! Onze hulp is in den naam der Heeren, die hemel en aarde heeft gemaakt". Consequent leven. Dat is een mooi, een onder alle opzichten vruchtbaar leven, vóóral in dézen tijd! DE OMROEPBLADEN TOT ééN PROGRAMBLAD SAMENGEVOEGD. HILVERSUM, 24 Dec. De Pers dienst van den Ned. Omroep meldt: Gelet op de papierschaarschte, be sloot de secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten de verschillende omroepbla den tot één programmablad samen te voegen, den omvang en de oplagfe daar van te beperken, en den Nederland- schen Omroep met de uitgave daarvan te belasten. Het inschrijfgeld werd bepaald op twee gulden per half jaar, of tien cent voor weekabopné's. Zij, die per einde 1941 op een radioprogrammablad wa ren ingeschreven, of dit wekelijks ge regeld betrokken, behouden de voor keur. Zij zullen, indien zij reeds betaal den, het nieuwe blad blijven ontvan gen, als zij niet schriftelijk aan het adres der administratie, Keizersgracht 107, Amsterdam, een andere wensch kenbaar maken. Andere radio-luisteraars, die dit blad eveneens wekelijks wenschen te ontvangen, worden verzocht twee gul den te storten op postrekening 400.000, ten name van den Nederlandschen Om roep, onder vermelding: „Inschrijfgeld Programmablad". De hoofdredactie is opgedragen aan den heer dr. J. Smit te Amsterdam. Kerstmis ter Valicane KERSTBOODSCHAP VAN DEN PADS. Z. H. Paus Pius XII heeft in zijn Kerst boodschap,-die door den Vaticaanzender werd uitgezonden, zijn droefenis geuit over het leed, dat de oorlog de menschheid aan doet. Hij behandelde ook politieke kwes ties, waarbij hij de vrijheid en veiligheid der volken bepleitte en zich keerde tegen de egoistische beheersching van de grond stoffen. Als het vraagstuk der grondstof fen eenmaal is opgelost, zoo sprak hij; is er geen plaats meer voor totalen oorlog en onbeperkte bewapening. Met klem be toogde de Paus, dat er b:j een reorganisa tie Van de wereld geen plaats meer kan zijn voor vervolging van den godsdienst. Tot slot schonk 'de Paus den zegen Urbi et Orbi. DE PAUS ONTVANGT DE KARDINALEN. Paus Pius XII heeft Woensdagochtend, evenals ieder jaar het college van kardi nalen ontvangen, uit welks naam de kar dinaal-deken, de 92-jarige kardinaal Prins Pignatelli di Belmonte, de Kerstwenschgn der kardinalen uitsprak. In zijn antwoord wees de Paus op de tegenstelling tusschen de kribbe van Bethlehem en de door de ver schrikkingen van den oorlog verscheurde wereld. Nazijn toespraak tot het college onderhield de Paus zich eenigen tijd met de kardinalen en stond de aanwezigen toe hem de hand te kussen. DE TOESTAND DER PHÏL1PPIJNEN B CRITIEK GrooJe acliviteil aan het Oostfront EEN OVERZICHT VAN DE LAATSTE DAGEN. TIJDENS de Kerstdagen hebben de vijandelijkheden aan de verschillende wereldfronten niet stilgestaan. De meeste berichten zijn binnengeko men uit Oost-Azië, waar in de onmetelijke uitgestrektheden van het Stille Oceaan- gebied gevechtsacties op groote schaal ont plooid worden, doch van de dichter bij huis gelegen gevechtsfronten ontbreken jde meldingen evenmin. AAN HET OOSTELIJKE FROWT. Zoo meldde het Dultsche weerraachtsbe- richt van Donderdagmiddag, dat Woens dag aan het Oostelijke front een groote gevechtsactie heerschte. Bij het afslaan van bolsjewistische aan vallen in den centralen sector van het front, werden door de troepen van één le gercorps 21 Sowjet-pantserwagens kapot geschoten. Bij Leningrad is een uitbraakpoging mislukt van vrij sterke strijdkrachten, on dersteund door dertig tanks. De vijand verloor hierbij meer dan duizend dooaen en negentien ten deele zware en van de zwaarste tanks. Zes andere gepantserde vcchtauto's werden in brand geschoten. In de bocht van de Donets zijn talrijke vijandelijke aanvallen met zware verlie zen voor den tegenstander afgeslagen. Langs het heele uitgestrekte front in het Sovjetgebied was de Duitsche luchtmacht bijzonder actief. Zoo hebben sterke afdee- lingen gevechtsvliegtuigen en stuka's in de straat van Kertsj 4 vijandelijke troe pentransportschepen met een gezamenlij- ken inhoud van 7000 ton tot zinken ge bracht. Vijf andere transportschepen en talrijke kleinere vaartuigen werden door bommen beschadigd. De vijand leed daar bij zware verliezen aan menschen en ma teriaal. Aan het Karelische front hebben stuka's rechtstteeksche treffers geplaatst op een electrische centrale ten Noorden van Kandalaksja. OP ZEE. Omtrent den oorlog ter zee wordt in het Duitsche weermachtsbericht van Zaterdag middag medegedeeld, dat Duitsche duik- booten van het reeds ernstig getroffen vijandelijke convooi ten Oosten van Gi braltar opnieuw 4 schepen met een geza- menlijken inhoud van 13.000 ton tot zin ken hebben gebracht. Daarmede is na he vige aanvallen, die verscheidene dagen duurden, het volgende totale resultaat be reikt: een vliegkampschip, negen koop vaardijschepen met een gezamenlijken in houd van 37.000 ton tot zinken gebracht, twee koopvaardijschepen zwaar bescha digd. IN NOORD-AFRIKA. In Noord-Afrika duren de gevechten voort. Bengazi is, volgens het Duitsche weermachtsbericht van, Vrijdag, stelselma tig ontruimd en door den vijand zonder strijd bezet. Duitsche gevechtsvliegtuigen bombardeerden militaire installaties aan de Noordkust van Cyrenaica. Voor de kust van Libye bracht een Duitsche duikboot een vijandelijken tor pedojager tot zinken. Volgens een Italiaansch weermachtsbe richt is een aanval van de vijandelijke in fanterie, die gesteund werd door pantser- strijdkrachten. in de zone ten Zuiden van Bengazi verijdeld. Verscheidéne aanvallen van de Duitsche luchtmacht 'op" militaire inrichtingen van het eiland Malta veroorzaakten groote re sultaten. DE VAL VAN HONGKONG. Van het front in Oost-Azië voorzoo ver men tenminste van een „front'' mag spreken, gezien de enorme afstanden, waarover de krijgsoperaties zich afspelen, is het voornaamste nieuws, dat de Japan ners erin geslaagd zijn, Honkong in te ne men. Het desbetreffende communiqué luidt als volgt: „Op 25 December om 17 uur 50 heeft de vijand, die Hongkong bezet hield, zijn overgave aangeboden, aangezien hij niet verder in staat is weerstand te bieden aan onze voortdurende aan vallen. Dientengevolge hebben dé troe pen om 19 uur 30 bevel gekregen het vuren te staken". Zondagmiddag zijn de Japansche troe pen op plechtige wijze Hongkong binnen gerukt. Op den Victoria-weg hebben de bevelhebbers groote parades gehouden. Bij de operaties tegen Hongkong wer den door de Japansche marine een vijan delijke duikboot, een kanonneerboot en zes torpedobooten tot zinken gebracht of ver nield. De ontwapening van de Britsche met in begrip van de Chineesche troepen te Hongkong, die onder Britsch bevel stón den, is zonder incidenten verloopen. De Engelsche troepen op Hongkong wa ren 22.000 man sterk. De vesting bezat Verdedigingsinstallaties ter diepte van acht kilometer. Volgens Domei zijn de volgende cischen door de Japanners gesteld: 1. Een bepaald aantal Japansche troe pen blijft voor het handhaven van den vrede en de orde op Hongkong. 2. De Engelschen nemen de volledige verantwoordelijkheid op zich voor het on middellijke staken der vijandelijkheden en voor het verhinderen van ongewenschte incidenten. 3. Over de bijzonderheden wordt eerst later beslist. De val van Hongkong is niet alleen een slag voor de Engelschen, maar ook voor de Chineesche regeering "van Tsjoengking. In het Chineesche conflict speelde Hong kong n.l. een zeer belangrijke rol als over slaghaven voor de Engelsch-Amerikaan- sche leveranties aan Tsjoengking. DE PHIL1PPIJNEN WELHAAST VERLOREN. Terwijl de Japansche troepen hun over winning vieren te Hongkong wordt de strijd op de Philippijnen voortgezet. Naar radio-Manilla Zaterdag mededeelde waren op dat oogenblik zware gevechten aan den gang ten Noordwesten en ten Zuidoosten van Manilla. De Amerikaan sche strijdkrachten, die ten Zuidwesten van Manilla zware tanks in den strijd ge worpen hadden, leden zware verliezen. De Japansche luchtmacht heeft voorts Zaterdagmiddag 25 tot 30 zware aanval len, telkens met sterke strijdkrachten, on dernomen op de schepen, die in de havens der baai van Manill^ voor anker lagen. De autoriteiten, die belast waren met de verdediging van Manilla, heb ben getracht deze stad tot z.g. „open stad" te verklaren, doch de Japanners hebben deze verklaring van de hand gewezen. Te Tokio wees men erop, dat de stad Manilla tot dusver de kern vormde van het Phüippijnsche verzet en dat de stad in de naaste omge ving omringd is door belangrijke mi litaire en marine-inrichtingen. De Japansche strijdkrachten op de Phi lippijnen wenschen dat de Amerikaansche en Philippijnsche non-combattanten. die thans te Manilla vertoeven, zich zullen te rugtrekken op twee punten nabij de stad, n.l. te Antipolo en Montacban. De president der Philippijnen, Manuel Quezorr en de Amerikaansche hoogccom- missaris, Francis B. Sayre. hebben op ad vies van generaal Mc. Arthur besloten de hoofdstad te verlaten. Het hoofdkwartier van het op de Philip pijnen opereerende Japansche leger maakt bekend, dat een deel van de Amerikaan sche luchtmacht op de Philippijnen reeds naar Nederlandsch-Indië is uitgeweken. Meer dan dertig groote transportvliegtui gen st?an nabij Manilla gereed om belang rijke documenten naar Nederlandsch-In dië over te brengen, waaruit de conclusie getrokken kan worden, zoo wordt in deze Japansche mededceling verder gezegd, dat de Amerikaansche autoriteiten met den spoedigen val der Philippijnen rekening houden. OM DE PETROLEUM VAN NOORD-BORNEO. Inmiddels nadert de strijd reeds onheil spellend dicht Ned.-Indië. Op Noord-Borneo en Serawak zijn n.l. Japansche versterkingen aan land gezet. Dit gebied is voor Japan van bijzondere beteekenis, daar Japan nu in het bezit van groote hoeveelheden petroleum gekomen is, welke het dringend noodig heeft. Juist door de olieleveranties te staken, hebben Amerika en Engeland geprobeerd krachtlgen druk op Japan uit te oefenen. Volgens verklaringen van minister-pre sident Tojo in dep Japanschen senaat zijn de Engelschen weliswaar ongeveer drie maanden vóór het uitbreken van den oor log met de vernieling der bronnen begon nen en hebben zii ongeveer 150 boortorens vernield, doch na de reparatie der bescha digde petroleum installaties zullen bijna twintig bronnen binnen een maand ge ëxploiteerd kunnen worden. Van het be gin van 1942 af zullen deze bronnen on geveer 50.000 ton produceeren. Voorts wordt nog gemeld, dat Japansche troepen oo 23 December aan land zijn ge gaan op het eiland Apailane, dat deel uit maakt van de Gilbert-eilanden. OP MALAKKA. Aangaande de vorderingen der Japan ners op het schiereiland Malakka is ge meld, dat de Japanners Zatferdag nog slechts 300 mijl van Singapore verwijderd waren. Zij hebben de z.g. Popham-linie doorbroken in 24 uur. Het gros der Britsch- Indische troepen, die uit 20.000 man be stonden, is gedecimeerd. Vele Indiërs moe ten met hulp der bevolking gedeserteerd zijn. Hoe overhaast de Engelschen terug trokken, blijkt uit het feit. dat in de linie 40 pantserwagens, 60 stukken geschut, 20 auto's en groote hoeveelheden ander mate riaal werden achtergelaten. Volgens de „Nistji Nitsji" rukken de voornaamste Japansche troepen op langs de Westkust van Malakka en hebben zij op 26 December de rivier Perak bereikt, na ongeveer de geheele provincie van dien naam te hebben bezet. Op 27 December werd de achtervolging op den Zuidelijken oever der rivier voortgezet. Het Britsche ministerie van oorlog heeft medegedeeld, dat luitenant-generaal sir Henry Pownall te Singapore is aangeko men en het opperbevel der Britsche» strijd krachten in Oost-Azië op zich heeft geno men als opvolger van sir Robert Brooks- Popham. Jp November werd Pownall met dit commando belast. Zooals na kennisneming van de berich- STRIJDT VOOR EUROPA De vrijwilligersdivisie S.S. „Wiking" Het Duitsche weermachtsbericht van Zondagmiddag luidt als volgt: In den Zuidelijken sector van het Oostelijk front werd de vijand, die eenige plaatselijke aanvallen op onze stellingen gedaan had, door krachtige tegenaanvallen afgeslagen. Puitsche, Italiaansche en Slowaaksche troepen, alsmede de uit Deensche, Duitsche, Finsche, Vlaamsche, Nederlandsche en Noorsche vrijwilligers samengestel de divisie S.S. „Wikinghebben op nieuw goed slag geleverd. In den cen tralen sector van het Oostelijke front werden vrij krachtige vijandelijke aan vallen in zware gevechten tot staan gebracht. Zwakkere aanvallen van den vijand in den Noordelijken sector van het front werden eveneens afge slagen. De luchtmacht ondersteunde op alle fronten de gevechten van het leger door krachtige aanvallen op troe penconcentraties, achterwaartsche in richtingen en spoorlijnen van den vijand. In de straat van Kertsj zetten sterke formaties gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers de ^anv^llen op vy andelij ke schepen voort. Zy brachten drie transportschepen van te zamen 2800 brt. tot zinken en bescha digden een kanonnerboot alsmede vier andere schepen. Aan de Oostkust van Engeland brachten gevechtsvliegtuigen in den nacht van 27 op 28 Dec. een koop vaardijschip van 6000 brt. tot zinken. Britsche zeestrijdkrachten probeer den op 27 Dec. een onverwachte ma noeuvre te ondernemen op twee afge legen punten van de Noorsche kust. Na hevige gevechten met de plaatse lijke bewakingsmanschappen van het leger en van de marine, werden de Britsche landingstroepen verdreven. Zij trokken zich op hun schepen te rug. Duitsche gevechtsvliegtuigen brachten van een vluchtende formatie oorlogsbodems een torpedojager tot zinken en beschadigden een kruiser alsmede een anderen torpedojager. In luchtgevechten en door luchtdóelartil- lerie werden tien vijandelijke bom menwerpers neergeschoten. Bij de nadering van den vijand werd het Duitsche patrouillevaartuig „Foohn" door tal van Britsche bom men v/erpers aangevallen. Het pa trouillevaartuig schoot een vijandelijk toestal neer en ging toen onder in heldhaftigen strijd tagen het sterkei e vuur van een Britsohen kruiser en verscheidene torpedojagers. Enkele Noorsches koopvaarders, die zich vreedzaam met de kustvaart bezighiel den, werden door de Britten overval len en tot zinken gebracht. In Noord-Afrika zijn Britsche aan vallen op de Duitsch-Italiaansche stel lingen mislukt. Formaties der Duitsche luchtmacht vielen Britsche -vliegvel den, colonnes auto's en tentenkampen in Cyrenaica met succes aan. Bij bomaanvallen op vliegvelden en haveninstallaties op Malta zijn door de escorteerende Duitsche jagers drie Britsche vliegtuigen neergeschoten- Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht West-Duitsch- land aangevallen. De burgerbevolking leed verliezen aan dooden en gewon-x den. Volgens tot dusver cjptvangen be richten schoten qachtjagers en lucht- doelartillcrie tien vijandelijke bom menwerpers neer. ten uit Oost-Azië begrijpelijk is, is Austra lië diep geschokt door het gebrek aan En- gelsche strijdkrachten ter zee en in de lucht en door de mogelijkheid, dat de Ja panners Singanore veroveren. De Australische premier Curtis heeft zich rechtstreeks tot den president der Vereenigde Staten gericht en in een tele gram meegedeeld, dat de Envelsche auto riteiten volkomen misleidende mededee- lingen hebben gedaan over de' defensie werken op Malakka. IN CHINA. Ook in China worden de gevechten voortgezet. Door het wegvallen van Hong kong hebben de Japanners een nieuwen voorsprong, gekregen. Naar Domei meldt heeft de Britsche am bassade in Tsjoenking tezamen met de re geering van Tsjang-Kai Sjek een commu niqué uitgegeven omtrent het sluiten van een militair bondgenootschap tusschen Groot-Brittannië en Tsjoengking. De .Nitsji Nitsji" meldt, dat volgens be richten uit Tsjoengking de Britsche minis ter van buitenlandsche zaken. Eden, bin nenkort aldaar zal aankomen om deel te nemen aan de besprekingen over de ver steviging van het front: Engeland, Ver. Staten, Tsjoenking. Dat Tsjoengking echter weinig hulp meer te verwachten heeft van buiten af, wordt duidelijk als men bedenkt, dat de z.g. B'urma-weg thans ernstig door de Ja panners bedreigd wordt. Langs dezen weg werden van Januari tot November j.l. goederen ter waarde van 1/2 milliard yen naar mldden-China ver voerd, terwijl alleen via Hongkong reeds 21/2 milliard yen aan goederen China be reikte. VERVOER. 't Is altiid goed meèr pijlen op zijn boog te hebben. Wie in vroeger tijd si garenwinkelier was en plotseling in een winkel met leege kistjes zit, kan dan altijd overstag gaan en iets anders beginnen. Daarom dacht ik, toen ik Kerstin- koopen had gedaan: vroeger waVen wij op dat gebied en misschien nog wel op enkela andere ook een tikje verwend. Je fluisterde je bestellingen in de telefoon en dan kwam er op den vooraf bepaalden tijd een jongeman op de fiets, die het bestond acht en twin tig taartendoozen al fietsend op zijn schouder te torsen. Ik had daar dik wijls bewondering voor, maar het lok te mij nimmer tot navolging. Maar nu moest ik er zelf op uit voor de Kerst- inkoopen. Groenten", wat fruit, een kerstkrans, en zoo van alles, wat men met de Kerstdagen toch graag in huis heeft. En de stapel werd steeds hooger. En toen dacht ik aan den „loopjongen" van vervlogen dagen en heb het be treurd mij niet te hebben geoefend in het kunstwielrijden. Maar ik ben thuis gekomen met mijn beurs geval len appelen en de kruimels van de kerstkrans. En dan is een mensch te genwoordig al ryk tevreden. Kersttoespraak van minister Goebbels „VOOR EEN VREDE DOOR DE OVERWINNING" Minister dr. Goebbels heeft Woensdag avond opnieuw in een Kersttoespraak voor de radio tot het Duitsche voll: verklaard, dat Duitschland zal volhouden tot de zege is bevochten. In dit verband dankte hij het vaderland voor zijn onwrikbare houding en vooral de bevolking der gebieden met luchtgevaar, die voor haar dapperheid den hoogsten lof en de levendigste erkentelijkheid verdient. Hij noemde de oorlogsdooden een voor beeld van lichtend heldendom, daar zy hun leven op het spel zetten om het hoqgere leven van het volk te winnen. In woorden van de hartelijkste waar deering wendde dr. Goebbels zich vervol gens tot de/vele Duitsche hoorders in het buitenland. Zij leven dikwijls, aldus de minister, in een volkomen vreemde, al niet te zeggen vijandige wereld. Het behbeft niet te verbazen, dat zij, daarginds niet zeer geliefd zijn, daar Duitschland immers hun levensrechten verdedigd. Er is vanavond niemand, aldus dr. Goeb bels, die den blik niet naar boven wendt. De oorlog heeft niet slechts geleerd sterk te zijn tegenover den vijand, maar ook deemoedig tegenover het lot. Het slot der rede luidde aldus: Denkend aan den Fuehrer zullen wij ons om het va- derland scharen. Dit moet grooter, mooier en verhevener uit dezen oorlog te voor schijn komen. Het moet het trotsche, vrije tehuis voor ons allen zijn. Deze gelofte wil len wij op dit uur den Fuehrer doen. Hij kan zich verlaten op zijn volk aan het front, in het vaderlahd en overal ter wereld. Moge-hij ons leiden, wij volgen hem. Vroe ger bezongen wij wellicht den vrede op aarde in onze liederen, maar thans is de tijd aangebroken, even geloovig voor den vrede te werken. Voor den vrede door de overwinning. Dat zij 'ons parool. MET DUITSCHLAND VOOR EEN VRIJ NEDERLAND REDE VAN CHURCHILL. Voor den Senaat en het Huis vanx Afge vaardigden der Vereenigde Staten heeft Churchill Vrijdag een rede over de mili taire constellatie gehouden. Hij zeide on der meer, dat de Engelschen „den ernst der beproevingen dié hun nog te wachten staan, riet onderschatten". Engeland en de Ver. Staten moeten ,.nog veel leeren. Wij zullen reg wat terrein verl ezen Churchill voorspelde, dat pas 1942 het den Engelschen en Amerikanen zou moge lijk maken, het „initiatief op groote schaal te nemen". Hij zeide, dat de oorlog met Japan den Vereenigden Staten en Enge- .nnd „moeïïyke problemen" hebben opge legd. De Engelsch-Amerikaansche nederla gen in Oost-Azië verklaarde hij met de be wering, dat- „een deel der uitrusting, die voor Malaka en Oost-Indië beschikbaar was, in Lybië is gebruikt." GAULLISTEN BEZETTEN ST. PIERRE EN MIQUELON. De Britsche berichtendienst meldt, dat Gaullistische strijdkrachten de Fransche eilanden St. Pierre en Miquelon bij New Foundland hebben bezet. Naar de Britsche nieuwsdienst uit Was hington meldt, hebben de Gaullistische strijdkrachten zonder toestemming van de Ver. Staten deze Fransche eilanden bezet. De Fransche regeerin£ heeft onmiddel lijk door ■bemiddeling van haar ambassa deur te Washington Dij de Amerikaansche regeering geprotesteerd en het herstel van den status quo verlangd.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1