Nieuwe bonnen v DINSDAG 23 DECEMBER 1941 33ste Jaargang No. 10135 S)e £eid&elie(2ou/fca/tit Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. V De kerk en het ware. Wij schreven gisteren over: De Kerk en het goede. Evenals er zedelijk goed buiten de Kerk is, zoo is er ook godsdienstige waarheid buiten de Kerk. Wij moeten daarvoor open oog hebben en een loyale, eerlijke waardeering. Onze overtuiging, ons Geloof is echter, dat in de Katholieke Kerk de volle godsdienstige waarheid wordt gevonden, die ons is geschonken in Heilige Schrift en Overlevering. In haar leer d.w.z. in de essentieele deelen van haar leer is de Kerk onver anderlijk en onverzettelijk, omdat de waar heid onveranderlijk en onverzettelijk is. En: d i t is voor velen, ook heden ten dage, een aanleiding, om de Kerk gewetens dwang te verwijten! Prof. dr. Klug antwoordt op dit verwijt: „De Katholieke Kerk dwingt niemand tegen zijn wil bij haar te blijven. Maar zy kan niet dulden, dat elk lid in zekeren zin zijn eigen paus is. De Kerk eischt van den geest onderwerping aan de macht der waarheid en van het geweten aan de macht van het goddelijk gezag maar zij knecht niemand." De waarheid, door de Katholieke Kerk geleeraard en gepredikt, schenkt voldoe ning aan alle godsdienstige behoeften van alle tijden van alle rassen en culturen. Ofschoon zij haar taak nog niet heeft vol bracht, is zij toch reeds over de geheele aarde verspreid. De waarheid, door de Katholieke Kerk geleeraard en gepredikt, is universeel, zoo als haar moraal, zooals het goede^ dat zij leeraart en bevordert, universeel is. In dankbaarheid voor de groote Gods- gave, ons in de Kerk geschonken, bereiden wij ons voor op het Kerstfeest, en, door drongen van die dankbaarheid, willen wij het Kerstfeest vieren. Voor de week van Zondag 28 De cember tot Zaterdag 3 Januari zijn voor het koopen van brood of gebak, vleesch of vleeschwaren en aardappe len aangewezen de bonnen 01 van de daarvoor bestemde kaarten. A-bonnen brood geven recht op 4 rantsoenen, b- bonnen op een 1/2 rantsoen, a-bonnen vleesch of vleeschwaren 1 rantsoen, b- bonnen 1/2 rantsoen. Voorts zijn voor het tijdvak van 28 De cember tot 24 Januari aangewezen de bon nen 184, 189, 185 t/m. 188, 190, 191, 192, 179 t/m. 183 van de bonkaart Algemeen resp. voor suiker, jam, bloem, brood of gebak, havermout of peulvruchten, gort, vermicelli of maizena, en kaas, de bonnen 01a t/m. 04a van de melkkaart ieder 31/2 liter en 01b t/m. 04b ieder 13/4 liter melk, 01c of Old van de kaart Reserve voor ca cao en 02d03d voor rijst. Voor het tijdvak van 28 December tot 5 Januari is aangewezen voor boter resp. boter met reductie bon 01 van boter-, resp*. vetkaart. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat met ingang van de op 28 De cember a.s. aanvangende distributieperiode de nieuw uitgereikte bonkaarten in gebruik worden genomen. Met het oog op de komende feestda gen is bepaald, dat men reeds met in gang van Woensdag 24 December a.s. op alle heden bekend gemaakte bon nen mag koopen. Met nadruk wordt er echter op gewezen, dat, indien men van deze mogelijkheid gebruik maakt, er goed op moet letten, dat men met het gekochte uitkomt tot het tijdstip, waar op wederom nieuwe bonnen geldig wor den, d.i. dus voor de „weekartikelen" Zaterdag 3 Januari a.s. en voor de an dere levensmiddelen Zaterdag 24 Ja nuari a.s. Voor boter en koffiesurrogaat gelden uiteraard andere dagen. De aanwijzing der thans bekend gemaak te bonnen van de nieuwe kaarten geeft voorts nog aanleiding tot de volgende op merkingen. Brood en gebak De bonnen 01a van de nieuwe broodkaart geven van 28 December t/m. 3 Januari a.s. elk recht op het koopen van 400 gram brood of 4 rantsoenen gebak, terwijl de bonnen 01b elk recht geven op het koopen van 50 gram brood of 1/2 rantsoen gebak. De met 01a gemerkte bonnen van de nieu we kaart komen dus overeen met de groo te, met „4 rantsoenen" gemerkte bonnen van de oude broodkaart. De met 01b ge merkte bonnen komen overeen met de kleine bonnen van de oude broodkaart. Vleesch en vleeschwaren De bonnen 01a van de nieuwe vleesch- kaart geven tot en met Zaterdag 3 Januari a.s. elk recht op het koopen van 1 rantsoen vleesch of vleeschwaren, de bonnen 01b elk op 1/2 rantsoen vleesch of vleeschwa ren. Ditmaal is de per week beschikbaar gestelde hoeveelheid vleesch' derhalve nog ongewijzigd gebleven. Van het voor de volgende distributieperiode, d.i. dus de week van 4 t/m. 10 Januari a.s. aan te wij zen bonnummer zullen de zoogenaamde b- Bonnen die afloopen DE VOLGENDE BONNEN ZIJN J NNENKORT NIET MEER GELDIG: Na Zaterdag 27 December: 49 Brood, 49 Vleesch en Vleeschwaren. 49 Melk I. 49 Aardappelen. 150 tot en met 163 en 167 Algemeen. 2e Periode Cacao. 14 Petroleum. Na Woensdag 31 December: 01 tot en met 04 H.K. Brandstoffen. 01 tot en met 11 C.V. Brandstoffen. 164 Algemeen. E Zeep E Toiletzeep J. Textiel (Mannen). Bonnen F en G Rijst blijven geldig tot en met 2' Januari 1942. bonnen nog slechts recht geven op het koo pen van 1/4 rantsoen vleesch of vleesch waren. Koffiesurrogaat De bon voor koffiesurrogaat is 193. Deze is geldig van 28 December tot en met 21 Februr-i 1942. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de bon voor koffiesurrogaat, zooals reeds eerder is aangekondigd, geldig is verklaard voor een periode van 8 weken, derhalve tot en met 21 Februari 1942. Men moet dus ditmaal met het koffiesurrogaat-rantsoen van 250 gram tweemaal zoolang toekomen als gewoonlijk. Bonkaart Reserve In elk der bonboekjes bevindt zich voorts een zoogenaamde bonkaart Reserve. De bonnen van deze bonkaart dragen een ver schillende letter, al naar gelang den leeftijd van den houder. Op de aan volwassenen uitgereikte kaart komen namelijk voor de nummers: 01a tot en met 014a, op die van kinderen tusschen 14 tot en met 20 jaar: 01b tot en met 014b, op die van kinderen van 4 tot en met 13 jaar: 01c tot en met 014c., op die van kin deren van 0 tot en met 3 jaar: Old tot en met 014d. Cacao Thans zijn van de kaart Reserve aange wezen bon 01c en Old, welke gedurende de distributieperiode van 28 December a.s. tot en met 24 Januari a.s. elk recht geven op het koopen van 50 gram cacao. Zooals be kend, moeten deze bonnen gedurende de eerste week Van de distributieperiode bij den detaillist worden ingeleverd. Geduren de de derde en vierde week kan men dan de cacao ontvangen. Indien men zijn bon nen eerst na verloop van de eerste week van de distributieperiode bij den detaillist inlevert, dan kan men daarvoor pas cacao ontvangen in de derde en vierde week van de volgende periode. Rijst De bonnummers 02d en 03d van de bon kaart Reserve geven tot en met 24 Januari 1942 elk recht op het koopen van 250 gram rijst. Gedurende genoemd tijdvak is voor kinderen van 0 tot en met 3 jaar dus in to taal 500 gram rijst beschikbaar. Daar het mogelijk is, dat nog niet op alle met „f" en „g" gemerkte bonnen van de papkaart rijst is gekocht, is de geldigheidsduur daarvan verlengd tot en met 24 Januari 1942. Boter Van de boterkaart en de vetkaart zullen voorloopig per periode van vijf weken achtereenvolgens vier bonnen worden gel dig verklaard. De eerste drie zullen gedu rende negen dagen geldig zijn, de vierde gedurende acht dagen. Gedurende het tijd vak van 28 December a.s. tot en met 5 Ja nuari a.s. geeft de bon 01 van de boter- zoowel als van de vetkaart recht op het koopen van 125 gram boter. Het koopen met dezen bon is reeds geoorloofd met in gang van 23 December. Zooals bekend, heb ben zij, die recht hebben op het normale boterrantsoen, twee boterkaarten, dan wel twee vetkaarten ontvangen, zoodat zij op de beide met 01 genummerde bonnen, waarover zij beschikken, een hoeveelheid van 2 x 125 is 250 gram boter kunnen be trekken. Op de bonnen van de vetkaart wordt de gebruikelijke reductie verleend van 22 1/2 cent per 250 gram boter. Zooals men weet, is voorts bon 57 van de oude boter- en vetkaart, welke is aange wezen voor een extra rantsoen boter, gel dig van 21 December jl. tot en met 31 Ja nuari 1942 voor het koopen van 125 gram boter per bon. De vetbonnen der toeslagkaarten, welke voor het tijdvak van 28 December a.s. tot en met 24 Januari a.s. zijn uitgereikt aan hen, die zwaren en zeer zwaren arbeid ver richten, zijn niet genummerd, doch dragen onderscheidenlijk de aanduiding: 28 December3 Januari 410 Januari. 1117 Januari. 1824 Januari. De rechthebbenden dienen er dus goed op te letten, dat zij deze bonnen in de week, welke op den bon staat vermeld, bij hun leverancier inleveren. De bonnen, welke de aanduiding 28 December3 Ja nuari dragen, zijn reeds geldig met ingang van 24 December. De vetbonnen der toeslagkaarten, welke zijn uitgereikt aan hen, die langdurigen ar beid verrichten, dragen geen aanduiding betreffende datum of nummer. Zij zijn gel dig gedurende het geheele tijdvak van 28 December a.s. tot en met 24 Januari a.s. en mogen reeds met ingang van 24 Decem ber worden gebruikt. De vetbonnen der toeslagkaarten „j a", „j b" en „j c" geven elk recht op het koo pen van 125 gram boter met reductie. Tenslotte wordt er op gewezen, dat in den vervolge, in plaats van één melkbon Kersttoespraak van den Paus De Kersttoespraak van den Paus, in aan sluiting waarop hij zijn Apostolischen Zegen zal geven, zal op 24 December om 12 uur 30 op de golflengten 49.96 M., 19.84 M. en 15.37 M. door den Vaticaanschen omroep worden uitgezonden. Aangesloten zullen worden de Italiaansche, de Zwitser- sche, de Fransche, Hongaarsche en Iersche zenders. Voorts zullen Duitsche, Fransche en Engelsche vertalingen worden uitgezon den, evenals vertalingen in de andere Europeesche talen. De strijd In Oost-Azlë VIJAND VERLOOR CA. 800 VLIEGTUIGEN. In precies twee weken na het uitbreken van den oorlog rondom de Stille Zuidzee, heeft de Japansche marine tot zinken ge bracht, beschadigd of buitgemaakt: 47 vijandelijke oorlogsschepen, terwijl 38 koopvaarders werden buitgemaakt, evenals 380 kleine vaartuigen. Volgens officieele mededeelingen werden 114 vliegtuigen neergeschoten, terwijl 662 toestellen op den grond werden vernield. De Japansche vloctverliezen bedroegen 1 lichte kruiser, die licht beschadigd werd, een torpedojager, die tot zinken werd ge bracht, een mijnenveger, die eveneens tot zinken werd gebracht en een tweede, die ernstig werd beschadigd. Vijf duikbooten worden vermist, 72 vliegtuigen gingen ver loren. DE AANVALLEN OP MALAKKA. Radio-Delhi heeft gistermiddag medege deeld, dat de provincie Kada in Noord-Ma- lakka geheel en al in handen der Japan ners is en dat de Japansche troepen een belangrijke aanval in de richting van den spoorweg van Kota Bahroe ondernomen hebben. Het Britsche opperbevel te Singapore heeft in een communiqué medegedeeld, dat Japansche vliegtuigen voor de eerste maal Koeala Loempoer in Selanger op Malakka hebben aangevallen. In het communiqué wordt voorts onthuld, dat een kleine koop vaarder verloren is gegaan. Zes leden der bemanning werden gered. Vier Europee sche officieren en veertig inlandsche man schappen worden vermist. Naar het D.N.B. uit Bangkok meldt, heeft een ooggetuige op de persconferentie verklaard, dat de bezetting van Kota Ba- roe uit 20.000 Britsch-Indiërs en 1000 sol daten van de Empire-troepen, voor het grootste deel Australiërs, bestond. De Engelschen hadden de Britsch-Indiërs in de voorste frontlinies geolaatst, terwijl zij zelf od den achtergrond bleven. Vele Britsch-Indiërs weigerden tegen de Japan ners te vechten. De Britsch-Indiërs vertel len, dat zij door de Engelschen slecht wer den behandeld. Sinds de bezetting van Ko ta Baroe zijn de toestanden weer normaal. De Sultan, die gevlucht was, is met 500 Maleiers teruggekeerd en heeft den Japan- schen troepen verzocht hem behulpzaam te willen zijn bij het bestuur van het ge bied. Naar „Tokio Nitsji Nitsji" meldt, hebben de Japanners gisteren bij hun operaties te gen de versterkte stellingen van den vijand op Hongkong 713 gevangenen gemaakt, die in hoofdtaak bestonden uit Britsch-Indiërs en Canadeezen. De vijandelijke stellingen tusschen den zoogenaamden Tatambocht tot voorbij de Victoria-Peak, waarheen de Engelschen zich hebben teruggetrokken, liggen sedert gisterochtend onder zeer sterk vuur der Japansche artillerie, dat ondersteund wordt door voortdurenden bomaanvallen van de Japansche luchtmacht: Dc bezetting van Timor Uit Oporto wordt gemeld, d'at de Engel sche overval op Portugeesdh Timor onder de bevolking in Noord Portugal groote verontwaardiging heeft veroorzaakt. De stemming der bevolking uitte zich vooral door groote demonstraties, waarbij het ook tot demonstraties tegen pro-Engelsche personen kwam. Voor het Engelsche en het Amerikaansche consulaat, die be schermd worden door politiecürdons, von den demonstraties plaats. Engelsche propagandistische foto's moes te) onder den druk der bevolking uit de etalage's worden verwijderd. Verscheidene etalageruiten werden daarbij ingegooid. Des nachts kwamen verscheidene sympa thiebetuigingen voor de Duitsche, ItaM- aansche en Japansche consulaten voor. CHURCHILL IN DE VEREENIGDE STATEN. Te Londen is officieel medegedeeld, dat Churchill en Beaverbrook zich in de Ver- eenigde Staten bevinden. Uit Washington meldt de Britsohe berichtendienst, dat zij met Roosevelt alle vraagstukken zullen be spreken, die verband houden met de „ge- meensch appelijke oorlogsinspann ing". per week, vier melkbonnen tegelijk voor een tijdvak van vier weken worden aan gewezen. Zulks geschiedt ten einde de schoolmelkvoorziening een regelmatig ver loop te do,en hebben. De bonnen 01a tot en met 04a geven der halve tot en met 24 Januari 1942 elk recht op het koopen van 3 1/2 liter melk, terwijl de bonnen 01b tot en met 04b in genoemd tijdvak in de -gebieden, waar de melk kaart d t in gebruik is, elk recht geven op het koopen van 1 3/4 liter m"*k. V=Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten Brilsch vliegtuigmoeder- schip getorpedeerd Het opperbevel der weermacht meldt in een extra bericht: Een duik boot, onder bevel van kapitsin-luite- nant Bigalk, die op den Atlantischen Oceaan opereert, heeft een Engelsch vliegtuigmoederschip getorpedeerd. Het schip is gezonken. Van deskundige Duitsche zyde ver luidt voorts, dat het tot zinken ge brachte Britsche vliegtuigmoederschip van de Formidable-klasse is, waarvan er in totaal 5 bestaan. Het is een schip van 23.000 brt. Alle vliegtuigmoeder schepen van deze klasse, die men hier als van het modernste type beschouwt, waren in 1939 op stapel gezet. Over den naam van het tot zinken gebrach te schip is tot dusver nog niets na ders bekend. HET ITALIAANSCHE WE E R M AG HTS F! H RICHT. In den Dzjebel (Cyrenaica) worden ge vechten geleverd van plaatselijk karakter. De ordelijke verplaatsing van onze troe pen naar nieuwe stellingen wordt voortge zet. De vijand heeft met hevig artillerie vuur de stellingen van Bardia bestookt en zonder resultaat de versterkingen van Solloem aangevallen. Een vooruitgescho ven post, die in het begin van den strijd door den vijand was bezet, is geleidelijk door onze troepen heroverd. Vliegtuigen van de as hebben een onvermoeide activi teit ontwikkeld door de aohterwaartsohe stellingen van den vijand te bombardeeren en maohinegeweervuur te richten op mar- cheerende troepen en concentraties geme chaniseerde strijdmiddelen. In luchtgevech ten werden elf vijandelijke toestellen neer gehaald, waarvan tien door Duitsche ja gers. De vijandelijke aanvallen op Tripolis, Benghasi en Bardia veroorzaakten eenige gewonden en eenige weinig beteekenende schade. Een vliegtuig werd getroffen door het luchtdoelgeschut van Benghasi en viel brandend omlaag. Groote formaties Duitsche vliegtuigen vielen doeltreffend overdag en des nachts voor anker liggende schepen aan, alsmede militaire inrichtingen en opslagplaatsen van het eiland Malta. Afscheid van von Brauchitsch DAGORDER VAN DEN GENERAAL- VELDMAARSCHALK Generaal-veldmaarschalk von Brau chitsch heeft met de volgende dagorder, gedateerd 19 December, afscheid genomen van de soldaten van het leger: „Soldaten, Met den dag van vandaag heeft de Führer persoonlijk de leiding van het leger op zich genomen. Tevens heeft hij mijn verzoek, dat ik eenigen tijd geleden heb kenbaar gemaakt om mij wegens een hartkwaal te ontslaan van de leiding van het leger, ingewilligd. Soldaten. Bijna vier jaar heb ik als uw opperbevel hebber het beste leger ter wereld geleid. Deze jaren brachten Duitschland een over vloed van de grootste historische gebeur tenissen en voor het leger de grootste mili taire successen. Trotsch en dankbaar kijk ik op dezen tijd terug. Trotsch op uwe prestaties, dankbaar voor uwen trouw. Groote opgaven zijn vervuld, groote en zware staan ons nog te wachten. Ik ben er van overtuigd, dat gij ook deze tot een op lossing zult brengen. De Führer zal ons naar de overwinning leiden. Met staal- harden wil en voorwaarts gerichten blik. Alles voor Duitschland." Het persoonlijk afscheid, dat de Führer heeft genomen van generaal-veldmaarschaiK von Brauchitsch, had plaats in den waar- digen, ernstigen vorm zoo verluidde gistermiddag van bevoegde zijde te Berlijn: die past bij de grootheid en bijzondere beteekenis van een dergelijk oogenblik. Al is in militaire kringen alhier op het oogenblik niets bekend omtrent een ander emplooi voor den generaal-veldmaarschalk, toch wijzen zy er op, dat de heer von Brauchitsch niet ter beschikking gesteld noch ook gepensionneerd wordt, daar in Duitschland een generaal-veldmaarschalk steeds in actieven dienst is, zooals bijvoor beeld ook geldt voor veldmaarschalk von Mackensen. In verband met het manifest van den Führer aan de soldaten, herhaalde men vandaag te Berlijn van officieuze zijde ten overstaan van persvertegenwoordigers, dat de oorlog thans de beslissing nadert. Der halve is het alleszins begrijpelijk, dat de Führer thans het opperbevel van het leger, dat het zwaartepunt der toekomstige operaties in bijzondere mate te dragen zal hebben, van nu af zelf in handen heeft genomen, om een nog sterkere concentratie van de Duitsche weerkracht dan tot nog toe tot stand te brengen. In militaire kringen herinnert men er te dezen aanzien aan, dat zoowel de plan nen voor den veldtocht in Polen in al zijn phases, als de unieke vermetelheid der onderneming in Noorwegen, de veldtocht in F:;k pn on d~n P^'-on, de bezet- Dll nummer bestaat alt twee bladen. Momentje ZINK. Wij krijgen dus eindelijk zinken stuivertjes en ik begroet dit bericht met oprechte vreugde. Er zijn menschen, die hierin een ver val zien van onze monetarie positie, maar dat is maar larie. Zijn onze papie ren bonnen van een gulden en een rijksdaalder meer waard? Met een paar zinken stuivers kan men altijd nog de goot repareeren als het lekt en dat is meer, dan men van een papieren rijks daalder zeggen kan. En wat doet het er overigens toe, waarmee ik betaal, zoo lang het betaalmiddel wordt geaccep teerd. Als ik 'n groote zaak binnenstap voor een pakje papieren servetten van 15 cent en ik wil aan de cassa betalen met een papieren gulden, zegt de juf frouw, dat ik even moet wachten, tot dat zij voldoende kleingeld heeft ge beurd. Dat even blijkt dan wel eens een goed half uurtje te zijn, omdat plotseling niemand klein geld bij zich blijkt te hebben. En als ik nu straks met stuivertjes kom, wat hindert het mij dan of deze van zink zijn, als ik er postzegels op kan krijgen en in de tram mee kan zitten en er nog heel veel an dere pleizierige dingen mee kan doen? Maakt U zich bezorgd over Uw pa pieren guldens en rijksdaalders? Bovendien heb ik thuis nog een paar groote zinken teilen staan, die nooit ge bruikt zyn en nu opeens geweldige perspectieven voor de toekomst openen. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat U per comparationem moet concludeeren tot een zekere rol papier, die ergens in uw huis hangt. En verder zeg ik er niets van, want ik heb geen verstand van het mone taire vraagstuk. Woensdagavond 24 December van 19.45 tot 20 uur zal de leid der N.S.B. ir. Mus- sert over de zendersHilversum I en II een belangrijke rede uitspreken. MET DUITSCHLAND VOOR EEN VRIJ NEDERLAND ting van Kreta, de strijd van generaal Rommel in Noord-Afrika en vooral de ge weldige vernietigingsslagen in het Oosten alleen en uitsluitend ontsproten zijn aan het geestelijk initiatief en de geniale veld heerskunst van den Führer zelf, zoodat hij eigenlijk het Duitsche leger reeds altoos heeft aangevoerd en in de vereeniging van de leiding van de geheele weermacht met het opperbevel van het leger in zijn hand slechts de uitschakeling van een tot dusver nog aanwezige bevelsinstantie kan worden gezien. KAART VAN PfrLT UIT DEN IND1SCHEN ARCHIPEL. Het bovenste kaartje geeft een gedeelte weer van de Noord-West kust van Borneo v/aarop Pontianak gelegen is; deze stad is door de Japansche luchtmacht hevig uit dt- lucht aangevallen, het aantal dooden moet zeer groot zijn. Pontianak is de hoofdstad van de Wester- afdeeling van Borneo (N.-L.). en telt 45.000 inwoners en is een belangrijke in- en uit- voerhaven. Eij het onderste kaartje. Portugeesch Timor beitaat uit het gebied van Ambeno met de hoofdstad Oeikoesi, dc eilanden Kambing, Jako en het Oostelij ke gedeelte van het eiland Timor waarvan Dilli de hoofdstad is. De voornaamste plaatsen die een dezer dagen door Australische en Ned. Indische troepen bezet zijn kan men op het kaartje vinden. Over deze bezetting is in de Portugee- sche landdag te Lissabon van 20 dezer een volledige uiteenzetting gegeven door den Mini"ter-President Saïazar.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1