Sla&t&tale (weven ZATERCAG 20 DECEMBER 1941 DE LEIDSCHE COURANT BLAD - PAG. 5 STUPIDO EN DE KARBONAADJES Het is een felix culpa geweest van den verslaggever, jjat hy terwijl met zulk een nauwgezetheid de namen van alle op de begrafenis te Leiderdorp aanwezige pastoors werden genoteerd hij den pa pieren pastoor van de L. Ct ov%r het hoofd heeft gezien. Een felix culpa, een gelukki ge schuld, daar ik nu zondier gevaar van ontdekt te worden kan onthullen, dat ik deze reis naar de Leidsohe ommelanden mede heb aangegrepen om ons aller on vergetelijk en vriend Stupido 'op te zoeken. Stupido toonde ziel. niet verrast, het geen me wel wat tegenviel, en wij zaten 'geen vijf minuten te zamen, of hij was reeds in de contramine. Het waren de twee vorige brieven, die zijn ergernis hadden, gaande gemaakt. „Het is alles goed en wel af te geven op onze kerkliedjes en huiselijke gebeden, maar onze ouders, en voorouders zijn toch ook in den hemel gekomen" knorde hij. Ofschoon ik hem erop attent maakte, dat de rector diit afkammend oordeel had uitgesproken, beliefde hij daar geen reke ning mede te houden. Dit bespaarde mij de bekentenis: het met den rector volko men eens te zijn. „Mijn vader heeft zoo gebeden" zei hij kort „en wat mijn vader deed was goed". Dit gezags-argument liet ik voor flat het was, hoewel de opmerking me op de lippen lag, dat de Kerk toch meer gezag had dan vader zaliger van Stuipido. Het is alleszins prijzenswaardig, dat iemand vasthoudt aan hetgeen van vader op zoon is overgeleverd, doch het bezwaar van den rector (en ik ga geheel met hem accoord) was juist, dat de overlevering van geslacht op geslacht in neergaande lijn had plaats gehad. Op voorzichtige wijze trachtte ik hem dit duidelijk te maken met als voorbeeld het gebéd vóór en na tafel. „Wat bid je nu voor het middageten?" vroeg ik Stupido op den man af. En Stupido somde op: „De Engel des Heeren, de Twaalf artikelen des Geloofs, de Tien Geboden Gods, de Vijf Geboden dier H. Kerk en een Onze Vader en Wees gegroet". „Het is meer lang, dan toepasselijk" vond ik „want wat hebben (op het On ze Vader na) al die gebeden en belijde nissen met het middag-eten te maken?" „Er staat toch geen ketterij in?" verweer de Stupido zich. Op die dwaasheid ging ik vanzelf sprekend niet in, maar ik herinnerde me (en dit vertelde ik hem ook) eens by een gezin aan tafel gezeten te hebben, waar dezelfde lijst werd opgezegd. Ik moet er echter bijvoegen, dat in de meeste gezinnen een minder dogmatische inleiding op het middageten wordt gehouden. „En weet je, wat naar mijn ervaring het gevolg is van zoo'n lange reeks?" vroeg ik hem. Hij keek me onderzoekend aan, niet we- tend waar ik heen wilde. dat, terwijl de maag hongerig is en de bruine boonen met spek en de karbo- naadjes op tafel geuren. „Schei uit" snikte Stupido, die door de heugenis aan beter tijden werd overwel digd, en zijn aandoening niet meer mees ter was. al die gebeden haastig worden af geraffeld" besloot ik, zonder op de Stu- pido's gastronome ontroering acht te slaan. „Spek en carbonaadjes", zuchtte Stupido, verteederd. „Laten wij by ons onderwerp blyven" zei ik gevoelloos. (De boeren vergeten hun pastoor niet bij de slacht!) „Het gaat om de gebeden, die wij voor en na tafel op zeggen als dankbetuiging voor het geno- tene. Deze dankbetuiging voor ons voedsel, voor ons lichamelijk onderhoud is een eer ste plicht van den mensch „Zelfs de karbonaadjes" vergistte Stu pido zich „knorren nog als ze eten kry- gen". en het is dus gewenscht, dat wy die eerste plicht met aandacht en weloverwo gen vervullen. Er komt soms weinig van i terecht, en daarom is het warm aan te prij zen, dat door de Katholieke Actie op karton met groote letter en fraaien druk de tafel gebeden worden verspreid, welke onze Moe der de H. Kerk sinds eeuwen voor Haar kinderen heeft opgesteld". En ik haaïde uit mijn tasch de gevouwen, in rood en zwart gedrukte kaart, waarop deze gebeden %taan geschreven. Stupido bekeek de kaart argwanend, als of hij ketterij rook, doch hij moest zich wel gewonken geven toen hij zag, dat de Aarts bisschop van Utrecht er zyn goedkeuring aan had gegeven. „De~bedoeling van deze kaart is" licht te ik toe, „dat het hoofd van het gezin voor bidt en de andere aanzittenden de korte antwoorden geven. Het moet iederen keer opnieuw een plechtig oogenblik zijn, wan neer vader temidden van zyn gezin een kruisteeken slaat en begint: Heer, zegen ons en deze gaven, die wij van Uw mildheid zullen ontvangen, ei^van groot tot klein geantwoord wordt: Door Christus onzen Heer. Amen. In beurt-wisseling gaat het gebed voort: Heer ontferm U over ons. Christus ontferm U over ons. Heer ontferm U over ons. Dan volgt het Onze Vader, langzaam en met nadruk uit te spreken, en tot slot een smeeking, waardoor de aardsche maaltijd geadeld wordt: De Koning van de eeuwige heerlijk heid make ons tot deelgenooten van het hemelsch gastmaaL Amen. Als allen aan tafel hun best hebben ge daan en de leege schalen overblijven, bidt vader de dankzegging: en de rest antwoordt: Die leeft en-heerscht in de eeuwen der eeuwen. Amen. Wederom wordt de smeekbtde: „Heer, ontferm U over ons"herhaald, gelijk vóór tafel, evenals het Onze Vader, en tot slot de herdenking van allen, die eens ook aan tafels behagelijk zaten te" eten, doch uit den familie- en kennissenkring zijn weg genomen: Dat de zielen van de overleden geloo- vigen door de barmhartigheid van God in vrede rusten. Amen. Het gebed vóór het avondmaal luidt pre cies eender als dat voor het middagmaal; alleen wordt dan in plaats van het slot ge lezen: De Koning van de eeuwige heerlijkheid geleide ons tot het Avondmaal van het invrede rusten. Amen. „Mag ik het hebben?" vroeg Stupido, toen hij de kaart had doorgelezen. „Kan het dus ook jouw goedkeuring wegdragen?" spotte ik. „Alles ^at ik straks gezegd heb, trek ik in. Dit is een prachtig gebed, en ik weet zeker, dat als mijn vader deze tafelgebe den had gekend „Ze zijn toch eeuwen en eeuwen^oud" merkte ik op. ..hij aan die eeuwen-oude gebeden de voorkeur zou hebben gegeven op allerlei insluipsels van later tijd. „Bravo!" riep ik, en zoo zijn we we derom als dikke vrinden gescheiden. PASTOOR. BINNENLAND GORT OP HAVERMOUTBONNEN. De secretaris-generaal van landbouw en visscherij maakt bekend, dat de met „1 rantsoen havermout" gemerkte bonnen in den vervolge, behalve op het koopen \an een rantsoen havermout, havervlokken, ha- verbloem, havergrot, aardappelmeelvlok- ken of gruttenmeel (gemengd meel) tevens recht zullen geven op het koopen van een rantsoen gort, gortmout, gortbloem, alle soorten gruttenmeel, rijstgries en aardap- peltapioca. Blijkens in de Staatscourant gepubliceer de besluiten mogen grossiers met ing&ng van vandaag abrikozen- en oranjepulp slechts afleveren aan verwerkende indus trieën; sucade mag tevens aan kleinhan delaren worden geleverd. Deze producten dienen over de vaste klanten te worden gedistribueerd overeen komstig de hoeveelheid, welke deze in de jaren 1938'39 hebben afgenomen. INLEVERING KAARTEN VOOR HONDEN- EN KATTENBROOD. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt bekend, dat alle tot dusverre uitgereikte distributiekaarten voor honden- en kattenbrood voor 31 De cember 1941 gezonden moeten worden naar de sectie bijzondere diergroepen van genoemd rijksbureau, Prins Hendrikplein 2, Apeldoorn. Aan de op te zenden kaarten moeten aanwezig zijn de bonnen nos. 2, 3, 20, 21, 22, 24 en 25. Bij ontbreken van een of meer van deze bonnen of by inzending na 31 December, zal in geen geval een nieuwe kaart worden uitgereikt. De bon nen nos. 18 en 19 dient rrten voor opzending van de kaart te verwijderen en dus niet mede te zenden, aangezien deze bonnen geldig zijn voor respectievelijk Januari en Februari 1942. Tevens wordt medegedeeld, dat de voed selpositie het noodzakelijk maakt, dat de aanfok voor honden zooveel mogelijk ach terwege blijft. Derhalve zal voor pups in het jaar 1942 in het algemeen geen voeder- kaart worden uitgereikt. Er komen stuivers van zink In de Nederlandsche staatscoucant is opgenomen een besluit van den secretaris generaal van het departement van Finan ciën tot invoering van den zinken stuiver. Hierbij worden verschillende artikelen van de muntwet 1901 gewijzigd en aange vuld, waarbij de stuiver in zink wordt in gevoerd. Bepaald wordt o.a., dat niemand verplicht is stuivers tot een hooger bedrag dan van een gulden aan te nemen. Om trent den beeldenaar van den zinken stui ver wordt het volgende bepaald. Op de voorzijde in een vierkant het zonnesym- bool en de Saksische paardenkoppen, waaronder op een band „Nederland". Op de keerzijde de waarde-ipanduiding 5 c. op gearceerd veld, ter weerszijden golven en korenaren, benevens het jaartal en het muntteéken. De stukken hebben den vorm van een vierkant; de hoekpunten zijn af gerond. Het besluit trad Vrijdag j.l. in werking. TOEZICHT OP HET BANK EN CREDIETWEZEN In het Verordeningenblad is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal voor bijzondere Economische Zaken en van de secretarissen-generaal van de 'departemen ten van Financiën, van Justitie, van Han del, Nijverheid en Scheepvaart en van Binnenlandsche Zaken betreffende het bank- en credietwezen. Als credietinstellingen in den zin van dit besluit worden niet beschouwd: de Nederlandsche Bank, Banken van Leening in den zin van de Pandhuiswet (Staatsblad 1910, no. 321), Borgstellings fondsen, de Rijksverzekeringsbank en Ver zekeringsondernemingen. De secretaris-generaal kan voorts ten aanzien van bepaalde credietinstellingen of ten aanzien van groepen Van zoodanige in stellingen uitzonderingen op dit besluit toe laten. Het algemeen toezicht op de credietin stellingen berust bij den secretaris-gene raal, die ten aanzien van prineipieele vraagstukken in overleg met de directie van de Nederlandsche Bank handel;. De feitelijke uitoefening van hel toez'chi geschiedt door de direct'e van ue Neder landsche Bank, voor zoover de secretaris generaal zich deze niet in bepaalde geval len voorbehoudt of daarmede andere in stanties belast. De credietinstellingen zijn verplicht aan den secretaris-generaal, aan de direc tie van de Nederlandsche Bank en aan de andere instanties, mét de feitelijke uitoefe ning van het toezicht belast, alle door hen binnen hun bevoegdheid gevraagde inlich tingen te versterkken en elk in te stellen onderzoek, in het bijzonder ook dat van boeken en bescheiden, te gedoogen. De secretaris-generaal is bevoegd voor schriften te geven ter regeling van rente, provision, commissien. Hij kan in het bijzonder voorschriften geven betreffende: de uitoefeningen van het toezicht op de credietinstellingen. de voorwaarden voor de oprichting, „fusie en liquidatie van credietinstellingen. de uit oefening van het credietbedrijf. de liquidi teit van credietinstellingen en de inrichting van haar balansen; de bestraffing van over tredingen van dit besluit en van de op grond van dit besluit uitgevaardigde voor schriften. De op het stuk van het bank- en crediet wezen geldende wetten, koninklijke be sluiten en ministerieele- beschikkingen, als mede de sedert 10 Mei 1940 op dat gebied afgekondigde verordeningen, besluiten en andere rechtsvoorschriften, blyven van kracht, voor zoover zij vereenigbaar zyn met dit besluit. OOK HUISDUÏVEN VALLEN ONDER DE DUiyENCONTROLE Als gevolg van daaromtrent gestelde vragen, heeft de Hoehere Wehrmacht Nachrichten-offizier bekend gemaakt, dat ook de zoogenaamde „huisduiven", die door sommigen, vooral .ten plattelande, in een kooi of hokje binnenshuis warden ge houden, onder de bepalingen van de con trole op post- en sierduiven vallen. De houders van huisduiven dienen lid te zijn van den Nederlandschen Bond van Sierduiven-Fokkers-Vereenigingeiv. Be- verninglaan 36, te Gouda. Wil men als be zitter van huisduiven niet in moeilijkhe den geraken, dan diene men met het bo venstaande rekening te houden. Conservator Aartsbisschoppelijke Musea. Tot conservator van de aartsbisschoppe lijke musea, nl. die van oude kerkelijke kunst en die van moderne kerkelijke kunst, is benoemd de heer. J. M. Timmers, conser vator van het museum „Het land van Sit- tard" te Sittard. DE KAMERS VAN KOOP HANDEL -Het Verordeningenblad bevat een be sluit van den Secretaris-generaal van het Dep. van Handel, Nyverheid en Scheep vaart inzake de samenstelling, inrichting en bevoegdheid van de Kamers van Koop handel en Fabrieken. Aan dit besluit wordt het volgende ontleend omtrent de orga nisatie der Kamers. De Secr.-generaal van het Dep. van Handel. Nyverheid en Scheepvaart be- «aajt het aantal, de gebieden en de zetels er Kamers, gehoord het toporgaan van het georganiseerde bedrijfsleven. De Secr.-igoneraal kan voor gedeelten van het gebied eener Kamer plaatselijke kantoren van die Kamer instellen. J?» Kanuers vormen afdeelingen voor de industrie, het ambacht, den handel en het verkeer ter behartiging van de bijzondere belangen van deze takken van bedrijf binnen haar gebied. Bovendien kunnen, zy voor de overige takken van bedrijf, waarin een hoofdgroep bestaat, in overleg met deze afdeelingen vormen. Indien binnen het'gebied van een Kamer gewestelijk^ of plaatselijke afdeelingen van bedrijfsorganisaties bestaan, worden deze met de betrokken af deeling der Ka mer verbonden. Ten aanzien van het verrichten van werkzaamheden op vakgebied zijn de in het vorige lid bedoelde gewestelijke of plaatselijke afdeelingen gebonden aan de aanwijzingen van de bedrijfsorganisaties, waarvan zij deel uitmaken. Voorts bevat het besluit bepalingen om trent de benoeming van het bestuur. De Secr.-generaal benoemt een voorzitter in een Kamer voor den tijd van twee jaren, die jaarlijks voorzitters benoemt voor de gevormde afdeelingen. De voorzitter van een Kamer wordt geadviseerd en bijge staan door een Raad van Bijstand, waar van de Secr.-generaal het aantal leden be paalt en vaststelt, hoeveel hunner voor elk der takken van bedrijf moeten worden aangewezen. De voorzitters van de hoofd groepen en bedrijfsgroepen, wier onder nemingen baar hoofdzetel in het gebied der Kamer hebben, moeten in ieder geval tot leden van den raad van bystand worden benoemd. De voorzitter van een Kamer benoemt een algemeen secretaris, in overleg met den Secr.-generaal Voorts zyn in het besluit bepalingen op genomen betreffende de geldmiddelen van en heit toezicht op de Kamers. Dit toezicht wordt geoefend door den Secr.-generaal, die besluiten, strydig met een' wettelijke bepaling of het algemeen belang, kan schorsen of vernietigen. Tenslotte wordt nog het volgende be paald: Dit besluit treedt met ingang van 1 April 1942 in werking. Tegelijkertijd treedt de wet op de Kamers van Koophandel (St.- bld. 1920. no. 152) buiten werking, even als alle bepalingen, welke met dit besluit in strijd zyn. Met ingang van 1 April 1942 zijn de be staande Kamers van Koophandel en Fa brieken ontbonden. De rechten van het by de ontbonden Kamers werkzame personeel, dat door de nieuw ingestelde Kamers in een over eenkomstige positie wordt overgenomen, bly ven gehandhaafd voor zoover de Secr.- generaal niet by wijze van uitzondering anders bepaalt De P.T.T.-kantoren hebben beide Kerst dagen dienst als op Zondag. Dit beteekent, dat ook op Tweeden Kerstdag dit jaar geen bestelling zal plaats hebben, niet van brie ven, enz., maar ook niet van pakketten. Bij 'het verzenden van paketten met een inhoud, die aan bederf onderhevig is, houde men daarmede rekening. De secretaris-generaal van het departe ment van Opvoeding, Wetenschap en Cul tuurbescherming heeft aan de besturen van gesubsidieerde en ongesubsidieerde bijzon dere scholen voor gewóón, uitgebreid en buitengewoon lager onderwijs, de bestu ren der bijzondere kweekscholen voor on- derwyzers(essen), de burgemeesters der gemeenten, die dergelijk^ scholen in stand houden, een circulaire gericht waarin hlj^ er de aandacht op vestigt, dat dezer dagen in de Ned. Staatscourant een beschikking zal worden opgenomen, waarbij de be schikking van 29 April 1941, betreffende de aanwijzing van bladen voor het plaatsen van een oproep bij vacature in het onder wijzend personeel, met ingang van 1 Jan. 1942 wordt ingetrokken en van dien datum af voor het plaatsen van een oproep wordt aangewezen het door het departement uit te geven half-mandelyksch tijdschrift. Hoofdpijn- Helpen vei hg el ZELF BAKKER Het voorlichtingsbureau van den voe dingsraad schrijft: Wat smaakt er beter dan de zelfgebak ken lekkernijen,' waar menig huisvrouw haar gezin in den Kersttijd op tracteert en wat dragen ze by tot de gezelligheid van de feestdagen. Wie de moed heeft ook dit jaar iets te bakken, moet andere recepten volgen dan zij tot nog toe gewend was en zy moet het een en ander gespaard hebben. Dat is moeilijk, maar waar een wil is. is een weg en de huisvrouw is zeer vindingrijk. Enkele aanwijzingen zijn daar wel voor te geven. Tegen de feestdagen spaart men: Brandstof door veelvuldig gebruik te maken van rauwe groenten en de maal- tyd in één pan te bereiden. Boter door de boterham te beleggen met een smeuig groentenslaatje. Bloem door de voorafgaande weken fijn gewreven aardappelen of aardappel meel als bindmiddel te gebruiken. Suiker door het gebruik ervan In dranken en sappen te beperken. Wanneer het daardoor gelukt is, het een en ander over te houden, kunnen onder staande recepten waarschijnlijk dienst doen. Kerstkransjes. 9 100 g. bloem, 100 g. gekookte aardappe len, een klontje boter, wat suiker, melk, $out. De aardappelen fijn maken (geen vocht toevoegen) en met de bloem, het zout en de boter zoolang kneden tot een soepel deeg verkregen is. Het déeg zeer dun uitrollen en met 2 dekseltjes of glaasjes van verschillende grootte kransjes uit de deeglap steken. De kransjes op een met wat boter besmeerd bakblik leggen, met wat melk bestrijken, met wat suiker bestrooien en in een vrij warmen oven goudbruin en knappend bak ken (ongeveer 15 min.). Cake. 125 g. bloem, 100 g. suiker (waarvan een gedeelte vanillesuiker), 15 g. custardpoeder, 15 g. maizena, ruim 1 dl. melk, 5 g. bak poeder, zout. Bloem, custardpoeder, maizena. zout en bakpoeder samen zeven. De melk toevoe gen en de massa roeren tot ze gelijkmatig is. Het deeg overdoen in een vet gemaak- ten vorm, waarvan de bodem met een vet gemaakt boterhampapiertje bedekt is en het in een matig warmen oven laten rijzen en gaar bakken (ruim 11/2 uur). Kerstkrans (zonder amandelen en met zéér weinig boter). Voor het deeg: 125 g.' bloem, 125 g. dro ge kwark, 1/2 dl. water, zout en 30 g.bcr- ter. Voor de s p ij s: 125 g. witte boonen, 125 g. suiker, wat amandelessence, zout. Alle kwark en 100 g. van de bloem in een kom doen, water en zout toevoegen en het deeg niet langer dooreenmengen dan totdat het water door de bloem wordt vastgehouden. De tafel en de deegrol met bloem be strooien. De deegmassa door wat bloem wentelen en voorzichtig rollen tot met een gelijkmatig deeg verkregen heeft. Het deeg regelmatig (als een zakdoek) opvouwen, uitrollen tot 1/4 c m. dikte en weer op vouwen. Dit nog tweemaal herhalen. De laatste keer «1/3 deel van de boter in stuk ken op het aeeg leggen en het dan weer opvouwen. Het deeg een tydje op een koele plaats laten rusten. Het deeg weer uitrollen en nog tweemaal op de bovenomschreven wijze behandelen. Zoodoende de rest van de boter erin ver werken. Na de derde rustpoos het deeg uitrollen tot een lap, die 1/4 c.m. dik en 8 c.m. breed is. Het rolletje spijs op het midden van de deegreep leggen. Het deeg erom heen slaan en de randen met iets water op elkaar plakken. De uiteinden in elkaar schuiven en aan elkaar plakken. De krans op een met bloem bestrooide bakplaat leggen (de dicht gemaakte kant van het deeg naar onderen). De krans be strijken met wat melk en suiker en in%een heeten oven gaar en bruin bakken (30 mi nuten). De gebakken krans met wat jam bestrijken en koud laten worden. Voor de s p ij s: de boonen gaar koken, zeven (het vocht voor de soep bewaren) en met de suiker vermengen. Dit mengsel inkoken tot het een zeer stijve massa is. Wat amendelessence erdoor mengen en het op e^n bord laten bekoelen. Van de spys een rol maken. Als het mengsel wat vochtig is, de rol door bloem wentelen. Dit onderdeel van de kerstkrans kan een dag van tevoren gemaakt worden. De Finsche vrouwen helpen dapper mede bij het herstellen van de militaire uitrustingstukken, welke tijdens de'gevechten aan het Oostfront gehavend zijn Suoman-Holland Van Kirkenas »ot aan de Spaanscha *an ne ^osuront. - uuttscne inramerisien, goea oescnui xegen grens «trekt *.ch «en gordel van steun- de koude en gecamoufleerd tegen den vijand, wachten op het punten uit Een bunker wordt ga- bevel tot den aanval Orbis-Holland bouwd Atlantic-Holland

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5