DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE OVERVAL OP TIMOR, De oorlog In Oost Azië ZATERDAG 20 DECEMBER 1941 33ste Jaargang No. 10133 S)e CekJ&clieSoti/ta/iit Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer bestaat twee blades. uil V Tob^ioolt. Wij hebben al meermalen de aandacht gevestigd op een der boekjes yan dr. J. de Vreese S.J., van de Kinheim-uitgeverij, Heiloo En nu doen wij het wéér. Eenvoudig, omdat wjj bedoelde boekjes graag propageeren, overtuigd, dat wij iets goeds, heel goeds bereiken, als men er toe komt, zich die boekjes aan te schaffen en ze te lezen. Nu hebben wij vóór ons het boekje „Tob nooit" (no. 21 van de Katholieke Brochu- renreeks, verschenen bij genoemde Uitge verij. Prijs 10 cents). Wij willen er even uit citeeren. Wat is tobben? „Tobben: dat is denken en prakkezeeren over dingen, waaraan je met al je denken en prakkezeeren toch geen zier veran dert". „Tobben: dat is, de gordijnen dicht hou den, dat de zon er niet in kan". „Tobben: dat is. met een ventilator tegen de benauwdheid vechten, in plaats van de ramen wijd open te werpen, dat de lucht binnenstroomt!" „Tobben: dat is duizend kleine gaven en gunsten van God vragen in plaats van de ééne groote genade van een onmetelijk en grenzeloos vertrouwen". Het zijn slechts epkele zinnen uit het eerste van de acht artikeltjes. En dan citeert de schrijver verder in hetzelfde artikeltje de bekende versjes: „Een mensch lijdt dikwijls 't meest, door 't lijden, dat hij vreest, doch dat nooit op zal dagen. Zoo heeft hij meer te schragen, dan God te dragen geeft!" Het leed, dat is, drukt niet zoo zwaar, als vrees voor allerlei gevaar. Doch komt het eens in huis, dan ligt Gods hulp reeds klaar en geeft Hij kracht naar kruis!" En nog een citaat uit het derde artikel: „Er staat op de Beurs van Amsterdam een spreuk, die wij ons allen zeer ten nutte konden maken. Rondom de toren klok, waar elk het uur van zijn geluk met ongeduld van af wil lezen, staan in gra niet de woorden vastgebeiteld: „Beid uw tijd: en duur uw uur". Ons peluk is verzekerd; God zorgt er- /voor; Hij weet het uur. Wat zou ik -dan onrustig jagen, ongeduldig' zijn en haasten. „Beid üw tijd en duur uw uur". „Een wéinig tijds en gij zult Mij we derzien".1 Laat anderen ons gejaagd voorbij snel len; laten zij zich angstig verdringen bij 't loket, om plaats te krijgen in het Sta dion van het geluk. Wii hoeven niet te dringen. Wij zijn verzekerd; wij hebben een besproken plaats. Wij hebben tijd en lust en rust om blii in rij te staap tot onze beurt, komt: wii hebben onze kaart op zak. Wij, komen steeds op tijd.. De plaats is lang besproken en gereserveerd. Wij heb ben 't Hem in handen gegeven: Hij zorgt ervoor. Wü hebben tijd om rus- tig en tevreê te wachten. O hoe dicht is een mensch al bij zijn geluk, als hij er rustig, zeker, onver stoord. op we°t te wachten. Want zulk eén wachten is niet dof. niet troosteloos, 't Is vol verwachten!" Blijheid in het leven moeten wij ver werven. vaak door inspanning. Er zijn naturen, die betrekkelijk gemak kelijk blij kunnen zijn. Voor anderen is dat moeielijker, veel moeielijker. Maar de laatsten zijn nog niet het slecht ste er aan toe! Want, als zij zich de blijde kijk op het leven hebben verworven, dan is hun blijheid ook dieper, intenser, voller. Er zijn vele middelen, welke ons tot die "Stemming van blijheid kunnen brengen. Natuurlijke middelen en voor den Chris ten. den Katholiek vooral ook vele kracht dadige en doeltreffende bovennatuurlijke middelen. Eén der natuurlijke middelen is de le zing en overweging van boekjes als het hier besprokene. Men kieze als een levensdevies: „Beter het hoofd in top, dan -het getob in het hoofd!" Minister-president Salazar onthult den achtergrond. Het boos gerucht Lasteren is a 11 ij d kwaad. Het heeft wel eens de schijn, dat er men- schen zijn, die meenente mogen Jas- teren, als 't gaat om tegenstanders, tegen- -.standiers door hun politieke overtuiging of op anderen grond. Deze opvatting is, natuurlijk, niet chris telijk en een moreel-fatSbenlijk mensch onwaardig! En zulk een practijk moeten wij, waar wij haar constatseren, afkeuren en veroor - deelen, duidelijk en onomwonden. Als Max Blokzijl in een radio-causerie „het boos gerucht" signaleert als een ver achtelijk wapen in den politieken strijd dan moet ieder onzer het daarmede eens zijn. En dit blijke dan ook uit onze prac tijk, uit héél onze levenspractijk. MET DUITSCHLAND VOOR EEN VRIJ NEDERLAND SENSATIONEELE ONTHULLINGEN OVER DE MOTIEVEN EN VOORWEND SELS VOOR ENGELSCHE INVASIE. LISSABON, 20 Dec. (D. N. B.j. De Por- lugeesche Landsdag is Vrijdagmiddag in een buitengewone zitting bijeengekomen® Het huis was tot op laatste plaats bezet. !n de diplomatenloge waren de vertegen woordigers der buitenlandsche mogendhe den aanwezig. Voor het paleis waren de patriottische organisaties en een duizend koppige menigte samengestroomd om de rede van den ministerpresident, die door middel van luidsprekers werd uitgezonden, te hooren. Toen dr. Salazar de zaal betrad, werd hij begroet met een eindeloos applaus van den kant van ae regeerir.gsleden en afgevaardigden. In zijn rede verklaarde Calazar dat hij een uiteenzetting wilde geven van de fei ten. Woensdagochtend, zou verklaarde hij, is een troepenmacht- naar het schijnt Australiërs en onder Britsch bevel staande Nederlandsch-Indische strijdkrachten in Dili geland op Portugeerch Timor om den voorgewende reden, de kolonie te zullen beschermen tegen een voor de deur staan- nen Japanschen aanval. Stilzwijgend pas seer in de campagne aldus Salazar die voor eenige weken in een zeker deel van de wereldpers is ingezet ten aanzien van Timor en de bezorgdheid betreffende de Portugeesche koloniale politiek, een campagne, die schommelt tusschen ge in teresseerdheid en belachelijkheid en waarin eischen betreffende niet verleende monopolies en de schrik voor de Japan sche „inflatie", die bestaat uit veertien Ja- pansche onderdanen een rol speelden. Op 14 November stelde het Foreign Of fice de Portugeesche regeering de volgen de drie vragen: a Welke houding neemt Portugal aan in geval van een Japanschen aanval op Timor? b. Is de Portugeesche regeering bereid onder deze vooronderstelling de Britsche hulp te aanvaarden? c. Zoo ja, zou het niet gunstig zijn een plan uit te werken voor een gemeenschap- Delijke actie? Het ,was onze overtuiging, zoo ging Sa lazar voort, dat een Japansche aanval op de Portugeesche bezitting Timor als on- v/aarschijnlijk moest worden beschouwd riiet alleen omdat onze vriendschappelijke betrekkingen met het Japansche rijk dit ih den weg stonden, maar ook, omdat daar voor geen strategische motieven aanwezig v/aren. Om Australië aan>te vallen had Japan Portugeesch Timor niet noodig. In ieder geval, ten einde alle eventualiteiten te voorkomen, en gezien de Engelsche al- uante, draalde de regeering niet het vol gende antwoord te geven: a De Portugeesche regeering zou even als bij welken anderen aanval ook op ge bieden van het moederland of van de ko loniën, door welken agressor ook, met de wapens in de hand weerstand bieden aan een eventueelen Japanschen aanval op Timor. b. In haar voornemen om weerstand te bieden aanvaardt de regeering niet alleen de Britsche hulp, zij hoopt ook, dat, volgens den tekst der bondgenootschapsverdragen, Engeland haar bij de verdediging der ko lonie ondersteunt, temeer, daar Japan geen reden heef voor een aanval op Portgal en, in geval een dusdanige aanval onderno- ir.tn mocht worden, dit slechts een gevolg zou kunnen zijn van onze positie als bond genoot van Engeland of een middel voor een lateren aanval op posities van het Britsche rijk. c. De regeering acht een gedachtsnwïs- seüng en de bestudeering van een of ander plan van actie gunstig. Op 2 December heeft de Britsche regee ring met voldoening kennis genomen van cns antwoord en medegedee'd dat zij het geval aan de Australische regeering had voorgelegd en dat déze het bericht van de houding der Portugeesche regeering even eens met voldoening had vernomen. Het voorstel werd gedaan dat een Portu geesch officier naar Singapore zou worden gezonden, ten einde daar te zameft met En- geL-che en Australische vertegenwoordi gers te beraadslagen over de bijzonderhe den, waartoe het opperbevel in Oost-Azië rnoest# overgaan. Bovendien achtte men het doelmatig, dat den vertegenwoordiger der Nederlandsch-Indische regeering zou deel nemen aan de beraadslagingen, in geval de Portugeesche regeering zich daarmede ac- coo^d verklaarde. Op 5 December kreeg de ambassadeur vrr Portugal in Londen de volmacht mede te deelen, dat de Portugeesche regeering er geen bezwaar tegen had een officier naar Singapore te zenden, „om met de verte genwoordigers van het Britsche opperbevel de kwestie te bespreken van de verdedi ging van Timor in geval van een Japan schen aanval on dies kolonie". Wat den Ne derlandsch-Indische vertegenwoordiger betrof, leek het ons niet raadzaam, dat een dergeliik officied zou deelnemen aan woordige alliantie tus"chep 't Britsche Rijk on de Nederlandsche instanties in Londen, geen betrekking heeft op Portugal. De Por. tugeesche officier kreeg echter instructies om zich in verbinding te stellen met den vertegenwoordiger van Nederlandsch-In- .d.ië en met hem de eventualiteiten te be spreken, die betrekking konden hebben op het Nederlandsche deel van Timor en de daaruit voortvloeiende gevolgen voor Portugeesch Timor. Op 8 December sprak een vertegenwoor diger van Nederlandsch-Indië jegens de Portugeesche regeering over haar besluit zyn erkentelijkheid uit. Tegelijkertijd vroeg hij of de Portugeesche regeering be reid was in geval van een aanval op Por tugeesch Timor, de hulp te aanvaarden van Ned.-Indische en Australische troepen, die1 op het Nederlandsche deel van het eiland waren geconcentreerd. Deze vraag kc.n niet terstond beantwoord worden aan gezien zij in de eerste plaats vooruit liep op de onderhandelingen, die zouden gaan beginnen in Singapore en ten tweede omdat men niet wist, of de door de Britsche re geering toegezegde hulp ten uitvoer zou worden gelegd door die dan wel door an dere troepen. De hypothese aannemende, dat bij een te snellen aanval de besprekin gen in Singapore niet meer tot stand zou den komen, zouden besprekingen met de locale autoriteiten noodzakelijk zijn ge worden. Wij hadden het voornemen deze hulp te aanvaarden in geval bij een plotse- lingen aanval het verkrijgen van een an dere Engelsche,hulp niet meer mogelijk zou zijn geweest. De Engelsche regeering werd it. kennis gesteld van deze stappen en van de houding der Portugeesche regeering. De Engelsche regeeringhad waardeering voor Je houding der Portugeesche regeering en erkende de mogelijkheid, dat in geval van een plotselingen aanval op Timor, verdere Britsche strijdkrachten uit Oost-Azië niet 'ouden kunnen worden entboden. De En gelsche regeering bood na de Portugee sche regeering, gezien haar plichten als 1 ondgenoot, de hulp aan van .Ned.-Indische en Austrailsche troepen, die op het Neder landsche dee" van het eiland Timor waren geconcentreerd. Inderdaad heeft het Foreighn Office te Londen op 11 December en de Britsche am bassadeur te Lissabon op 12 December of ficieel medegedeeld, dat de Britsche hulp ter verdediging van Timor in geval van epn plotslingen aanval verleend zou wor den door Australische en Ned.-Indische troepen, die zich terstond weer zouden te rugtrekken, wanneer zij niet meer noodig zouden zijn. Er werd derhalve verzocht den gouverneur van Timor instructies te geven om zich te verstaan met de locale autoriteiten en om een zoodanige hulp te verzoeken dan wel te aanvaarden zon der tevoren instructies uit Lissabon te moeten yragen, wanneer zjch een plotselin ge overval mocht voordoen. De regeering zegde toe, terstond in den gewenschten zin bevelen aan Timor te geven, maar aange zien bij de besprekingen te Londen een niet geheel duidelijk woord was gevallen, werd de Portugeesche ambassadeur aldaar gc-instrueerd geen twijfel te moeten laten opkomen over de kwestie, dat een samen werking. met buiten] nndsche troepen al leen in aanmerking zou komen in geval van een werkelijken aanval en dat deze sa menwerking geen preventief karakter kon hebben, zooals men wellicht in Lenden wenschte Toen Londen er van in kennis werd ge steld, dat de Portugeesche regeering in structies aan Timor had gegeven, werd den Portugeeschen ambassadeur medege deeld, dat eveneens bevel was gezonden aan het comando der Australische troepen om ziclt in verbinding te stellen met den gouverneur van Timor. De instructies, die op 12 December aan Timor waren gegeven, wezen den gouverneur er op ddt hij zich moest wejiden tot den gouverneur van Ned.-Indië om de hulpverleening der Au stralische en Ned.-Indische troepen te be spreken. De Gouverneur gaf bevel zich strikt te hqyden aan de volgende begin selen: a. De voorgenomen hulp is die, welke de Britsche regeering ons krachtens de hondgenootschapsverdragen moet verlee- nen en die deze regeering verleent door middel van Australische en Ned-Indische troepen onder Engelsch opperbevel. b. De aan te nemen hypothese is alleen ce Jajansche aanval op Timor. De overeen komst kan niet worden uitgevoerd zoo lang het slechts gaat om meer of minder gemotiveerde bedreigingen en bezorgdhe den. c. De samenwerking berust niet op we- cerkeerigheid, uitgezonderd het geval, dat wy door een Japanschen aanval op ons territorium reeds onze neutraliteitt hebben verloren. d. De hulptroepen trekken zich terstond weer terug, wanneer hun aanwezigheid niet meer noodzakelijk is. e. Men mag niet uit het oog verliezen, iat de aanval op Portugeesch Timor niet °lechts zou kunnen geschieden om rede nen, die' Portugal*en Japan rechtctreeks betreffen, maar op grond van 't feit van ons bondgenootschap met Engeland en on ze ligging ten aanzien van Australië. f. Wanneer het beginsel ook is, onze ge bieden in geval van een aanval te verde- lügen, moet toch rekening gehouden wor den met het belang, dat de verdediging aeeft voor de belangen van het Britsche Rijk. Intusschen hebben Australische vliegtui gen op 9, 11 en 12 December verscheidene malen gevlogen over Timor en in het bij- zoriden over Dili; een niet te rechtvaardi gen schending van ons gebied en een dui delijk gevaar voor de Portugeesche neutra liteit. In Londen is het tioodige protest in gediend en uitdrukking gegeven aan de •-oop, dat deze tartende vluchten zouden ophouden. 1 REACTIE VAN LISSABON VERSCHERPT Radioverbinding verbroken Dc houding van de Portugeesche re geering tegenover de Australisch-Ne- derlandsch'e actie op Timor is, naar te Lissabon in poliiteke kringen ver luidt, gedurende de laatste uren nog verscherpt. De radioverbinding met Dulli, de hoofdstad van Portugeesch-Timor, is verbroken. Men weet te Lissabon niet, of een en ander te wijten is aan atmosferische storing, dan wel dat de bezetters de controle over het station hebben overgenomen. Zooals verder wordt bericht, staan voor de Engelsche ambassade, het Engelsche consulaat-generaal en het Nederlandsche gezantschap te Lissabon, voor het geval dat zich incidenten voordoen, agenten van politie, gewapend met karabijn en machi nepistolen. Japansch commentaar. „De onjuiste berichten, die Reuter over de zooget.aamde bezetting van Macao en van Portugeesch-Timor door Japansche strijdkrachten heeft gepubliceerd, toonen aan, dat men Reuterberichten niet meer kan vertrouwen", zoo verklaarde volgens D. N. B. de woordvoerder der regeering te Tokio. Over den overval van Portugeesch-Timor door Britsche. en Australische strijdkrach ten waren, naar de woordvoerder mede deelde, te Tokio nog geen officieele berich ten ontvangen. Hij wees er echter op, dat volgens berichten uit Timor dagelijks vijandelijke vliegtuigen boven het eiland waargenomen konden worden. Wat betreft het Reuter-bericht over de zoogenaamde bezetting der Portugeesche kolonie Macao zag de woordvoerder zich genoodzaakt, dit bericht op de meest krach tige wijze tegen te spreken. Van Japansche zijde heeft men er niet aan gedacht, zoo verklaarde de woordvoerder der regeering verder, den status van Macao te veran deren. Ovi Jigens kan in dit verband ge constateerd worden, dat de Portugeesche regeering tegenover Japan een geest van samenwerking toont. Momentje GELD EN GEZONDHEID. Ik geloof niet. dat het al te ge waagd is te meenen, dat er ook een gunstige kant zit aan de soberheid, waarin wij heden dienen te leven. Hoeveel dokters hebben er niet jaren lang bij hun patiënten op aangedron gen, toch wat langzamer te eten en desnoods de klok op tafel te zetten ter controle. En het eenige resultaat was dan dikwijls, dat de patiënt bij een volgend bezoek van den arts opgeto gen wist te vertellen, dat er geen klok tegen hem op kon en dat hij gis teren het record van 3 m. 26 sec. had gebroken. De man had beter een stop watch kunnen nemen. Maar deze voor stelling van spijzen tot zich nemen was niet alleen vreemd, maar boven dien funest voor vele magen. Vroeger schrokten wij en nu eten wij minder. Wij verliezen er wat vet bij, maar dat staat wel. Het voornaamste is, dat wjj minder en vooral langzamer éten en dat moet nu wel, wil men niet alle bonnen voor een heele week tegelijk opsoupeeren. Zoo bezien is de mensch toch een vreemd wezen. Ik begin nu te geloo- ven,. dat wij het vroeger werkelijk te goed hebben gehad, indien tenminste waar is, wat men zegt: In de eerste helft van zijn leven tracht de mensch geld te verdienen en verliest daarbij zijn gezondheid. In de tweede helft poogt hij zijn gezondheid terug te krij gen en verliest daarbij zijn geld. Maar ook dat is individueel. En er zullen wel zijn, die meenen, dat zij nu bezig zijn èn hun geld èn hun gezondheid te verliezen Japansche vlag boven Hongkong Op de haven van Hongkong wappert de Japansche vlag, zoo meldde Do mei gisteravond uit Kauloen. De Ja pansche landingstroepen zijn op het oogenblik bezig den laatsten Britschen tegenstand te brelfen. Het lot van Hangkong is hiermede bezegeld en naar Domei constateert is de defini tieve bezetting van het eiland nog slechts een kwestie van korten tijd. Volgens te Manilla ontvangen be richten uit Hongkong, is de toe'stand al daar nog steeds ernstig, ondanks inten se Chineesche afleidingsaanvallen. Verder bevestigt Reuter iri een spe ciaal bericht, dat de Japanners op Hongkong een landingsoperatie in aan zienlijken omvang hebben uitgevqerd. Felle gevechten worden om Hongkong geleverd. De toestand wordt van toon aangevende zijde ernstig genoemd. Het Engelsche ministerie van kolo niën heeft gisteravond bekend ge maakt. dat sinds den ochtend geen tij ding uit de kroonkolonie Hongkong" is ontvangen. PENANG ONTRUIMD. De Britsche berichtendienst meldt, dat het eiland Penang, in de Straat van Ma- lakka, door de Britsche troepen is ont ruimd Naar verluidt zal de burgerbevol king op Penang blijven. DE STRIJD OP MAL A K KA. Het verlies van de Britsche vliegvelden op Malakka heeft gisteren het onderwerp van een vraag in-het Engelsche lagerhuis gevormd. De onderstaatssecretaris van oorlog, Duncan Bandys, verklaarde in zijn antwoord, dat alle maar eenigszins uit voerbare maatregelen ter bescherming van de vliegvelden op Malakka waren ge troffen. Het verlies van bepaalde vliegvel den is het resultaat geweest van den alge- meenen opmarsch der aanvallende Japan sche strijdkrachten. Het bewijs kan niet geleverd worden, dat een der officieren, verantwoordelijk voor .de verdediging van de vliegvelden, zijn plicht heeft verzuimd. Voorts heeft de woordvoerder van het Japansche leger te Sjanghai verklaard, dat met de vernietiging van de Britsche lucht macht van Malakka reeds dadelijk bij den aanvang van de gevechtshandelingen ook Singapore's lot bezegeld was, en dat dat van die plaats nog slechts een kwestie van tijd was. Op de Philjppijnen is het eerste deel van de landingsoperaties met succes tot een eind gebracht. Het tweede bevindt zich thans in voorbereiding. Daarover zijn bin nenkort berichten te verwachten. Zooals D.N.Ï5. verder bericht, heeft de Amerikaansche radiospreker Swin, voor den New Yorksche omroep ge zegd: „Aangeduid is, dat men wellicht de beslissing zal moeten nemen, om ofwel Singapore, ofwel de Philippijnen te redden. Wanneer een van beide wor;Tt opgeofferd, is het wellicht mo gelijk het ander te hehouden. De vraag is nu, wat belangrijker is". Naar radio Singapore meldt, zijn de bij Singora gelande Japansche troepen onge veer 100 mijl opgerukt. De Britsche troe pen zijn op verscheidene plaatsen tot den terugtocht gedwongen. DE STRIJD OP DE PHILIPPIJNEN. Uit Manilla wordt gemeld, dat meer dan dertig Japansche vliegtuigen gisteren an derhalf uur lang Ho-Ilo op Panay (Philip pijnen) hebben gebombardeerd, waarbij verscheiden installaties in brand geraak ten. De Britsche berichtendienst meldt uit Washington, dat het ministerie van oorlog heeft bekend gemaakt, dat de laatste 24 uur in het gebied der Philippijnen een aanzienlijke toeneming der vijandelijke ac tiviteit in de lucht en te land valt waar te nemen. Zware bomaanvallen zijn gedaan op Ma nilla en boven de stad Uo-Ilo op het eiland Panay. HET JAPANSCHE PARLEMENT. De 79e bijeenkomst van het parlement, bepaald op 24 dezer, zal door samenwer king tusschen regeering en parlementsle den drastisch worden bekort. Op een giste ren gehouderi bijeenkomst heeft het kabi net besloten slechts wetsontwerpen in te dienen, die noodig zijn voor de voortzet ting van den oorlog. JAPANNERS VINDEN GIFTGAS OP GOEAM. De chefs van de afdeelingen leger en vloot van het keizerlijk hoofdkwartier heb ben verklaard, dat de Japansche strijd krachten die Goeam bezet hebben, een groote hoeveelheid giftgas onder de buit gemaakte wapens gevonden hebben. Zij voegden hier evenwel aan toe, dat niet ge bleken is, dat dit gas tegen de Japansche troepen gebruikt wordt. Naar uit Washington gemeld wordt, heeft de Pan-Amerikaansche Unie voorstellen van verschillende regeeringen betreffende de agenda der conferentie in Rio de Janei ro bekend gemaakt. O.m. stelt Chili voor het volgende op de agenda te plaatsen: 1. Inter-Amerikaansche samenwerking ter bestudeering van de voorwaarden en on derhandelingen voor beëindiging van het conflict en 2. Veiligheidsmaatregelen ter bescherming van de Amerikaansche koop vaarders tegen vijandelijke aanvallen. Ecuador heeft maatregelen voorgesteld ter beveiliging van den internen vrede, de eenheid en de solidariteit van het conti nent. DE OORLOG VAN HET OOSTELIJK FRONT DUITSCHE LUCHTMACHT VOORTDUREND IN ACTIE. De Duitsche luchtmacht heeft Woensdag by zijn actie in de omgeving van Sebasto- pol o.a. tijgen veld- en drie kustbatterijen zoo zwaar getroffen, dat zij het vuren moesten staken. Een groote munitie-opslag plaats geraakte in brand. Ondanks de veranderlijke koude tempe raturen en plaatselijke sneeuwstormen, die een bijzondere vliegtechniek vereischten, hebben sterke formaties Duitsche ge vechtsvliegtuigen en stuka's aan alle dee len van het Oostelijk front den vijand aan- geva'len. De aanvallen werden gedeelte lijk in scheervlucht ondernomen en richt ten zich wederom op stellingen en troepén- colonnes, alsmede op ravitailleeringswe- gen en opslagplaatsen der bolsjewisten. Tot L'msdagavond is van het centrale deel van ha. Oostelijk front de vernietiging ge meld van zes bolsjewistische pantserwagens en 40 automobielen. De „Obnova" meldt, dat nabij Gornji- Milanwats (Midden-Servië) twintig com munistische bendeleiders doodgeschoten zijn. Een groep vrijwilligers'heeft twee da gen geleden het dorp Sawinatz in Midden- Servië omsingeld en doorzocht. Daarbij werden 23 personen gearresteerd, onder wie zich ook enkele bendeleiders bevon den. Deze werden alle standrechtelijk dood geschoten. Dezelfde afdeeling ontdekte in het dorp Ljoenjewitsa het lijk van gene raal Koetnikowitsj, die gedood was.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1