De geheimzinnige vijand VRIJDAG 19 DECEMBER 1941 CE LEIDSCHE COURANT PAG. 2 Hoofdredacteur: ITi. WUmer. Lelden. Red. Buitenland: Mr. M GeUe. Lelden. Red. Stad en Sport: M. ZoDderop, Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen, welden. Red. Letteren en Kunst: Pr. Schneider». Lelden. WEERBERICHT ZONS OP- en ONDERGANG. Zon onder 5.28 uur Vrijdagavond. Zon op 9.47 uur Zaterdagmorgen. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN. 19 December: De maan komt Vrijdag ochtend om 10.15 uur op en gaat Vrijdag avond om 7.12 uur onder. 20 December: De maan komt Zaterdag- voormiddags om 11.08 uur op en gaat\ Za terdagavond om 8.23 uur onder. 21 December^De maan komt Zondagvoor middag 11.49 uur op en gaat Zondagavond om 9.35 uur onder. 22 December: De maan komt Maandag nacht om 12.24 uur op en gaat Dinsdag avond om 10.48 uur onder. VOOR WINTERHUI.* NEDERLAND. Bij Winterhulp Nederland zijn wederom een aantal grootere giften binnengekomen, tezamen 52.363.70, terwijl er aan' giften jbeneden de honderd gulden ontvangen is 10.228,75. Totaal: ƒ62.592.45. Winterhulp Nederland organiseert Zon dag 21 December van des middags half drie tot vijf uur in de groote zaal van den Haagschen Dierentuin een groot Kerst feest, waartoe duizend Nederlandsdie kin deren worden uitgenoodigd. In het Verordeningsblad is opgenomen een besluit van de secretaris-generaal van de departementen van Waterstaat en van Justitie betreffende het strafbaar stellen \'an het bouwen zonder goedkeuring van den algemeen gemachtigde voor den we deropbouw. KERSTTOELAGE BIJ DE POST. De Nedierlandsche Posterijen zullen ook dit jaar weer aan alle op 15 December 1941 in dienst zijnde ambtenaren, beambten en arbeiders, die een inkomen van niet meer dan 2000 per jaar -hebben, een Kersttoe- lage verstrekken, waarvan het bedrag voor gehuwden en ongehuwden verJchilt De toelage wordt op dezelfde voorwaar den ook uitbetaald aan het personeel van de Ryksraddodiistributie. TEEKENEN VAN AANMELDÏNGS- LIJSTEN DOOR WERKLOOZEN OP 27 DECEMBER De secretars-generaal van het departe ment van Sociale Zaken heeft de besturen van de gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas doen weten, dat indien zij op 27 December 1941 hun werklooze leden niet de dagelijksche aanmeldingslijst la ten teekenen en niettemin aan deze leden over genoemden dag uitkeering uit de kas verstrekken, daartegen bij hem geen he rwaar bestaat WIJZIGING WINKELSLUITINGSWET EN WINKELSLUITINGSBESLUIT. Fotografische ateliers thans ook met winkels gelijk gesteld. In de Staatscourant van 18 dezer zijn een tweetal beschikkingen van den secretaris generaal van het departement van handel, Nijverheid en scheepvaart opgenomen, waarbij wijziging is«,gebracht in de winkel sluitingswet en het winkelsluitingsbesluit. Op grond van eerstbedoelde beschikking is de winkelsluitingswet van toepassing verklaard op de fotografische ateliers, voor welke eenzelfde regeling zal komen te gel den als voor de kappers- en barbierswin kels; dit sluit in, dat bedoelde ateliers op Zondag geheel gesloten zullen zijn en op de werkdagen des avonds na het al«?emee- ne winkelsluitingstijdstip nog tot 20 uur, uitsluitend voor het verrichten van foto grafische werkzaamheden, geopend zullen mogen zijn. De tweede beschikking brengt enkele wijzigingen in het winkelsluitingsbesluit aan, waarvan de voornaamste zijn, dat de verplichting tot openstelling van winkels voortaan niet zal gelden op de algemeen erkende Christelijke feestdagen en dat de dagen, waarop de ontheffing van die ver plichting in verband met vacantie van winkelier of personeel zal gelden, in den vervolge in twee complexen van ten hoog ste zes achtereenvolgende dagen zullen moeten worden gekozen. GEMENGDE BERICHTEN DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Dood el ijk ongeluk te Amersfoort. Gistermorgen is de 45-jarige ploegbaas van de Neöerlajndsohe Spoorwegen J. van Mondfrans op dien orube waakten overwe gen aan den Wageweg te Amersfoort door een trein uit de richting Apeldoorn aan gereden en gedood. De maohinist, die de aanrijding bemerkte, stopte, doch vond alleen een fiets. Later heeft de politie een uitgebreid onderzoek ingesteld en het lijk van het slachtoffer gevonden. DOODELIJKE VERKEERSONGELUKKEN Op den weg van Mortel naar Gemert heeft een doodelyk verkeersongeluk plaats gehadDe 16-jarige A. van Mill, uit Ge mert, die in gezelschap van drie andere jongens van de lagere landbouwschool te Deurne per fiets huiswaarts keerde, liet zich door een vrachtauto voorttrekken. Op een zeker moment kwam hjj te vallen. De smak was zoo hevig, dat de jongen vrijwel op slag dood was. Woensdagmiddag is de 8-jarige J. D. Sonverij n uit de Boude wijnstraat te Rot terdam, bij het spelen de Hillelaan over gestoken en tegen een door C. B. bestuur de auto opgeloopen. De knaap is met in wendigs kneuzingen in ernstigen tosstand naar "het Zuiderziekenhuis overgebracht, waar hij korten tijd later is overleden. RECHTZAKEN ECONOMISCHE RECHTSPRAAK Drie varkens geslacht en één voorhanden gehad De 23-jarige slager H. A. van Engelen te A 1 p h e n a. d. Rijn was door den 'eco- namischen rechter veroordeeld tot' acht maanden gevangenisstraf met bevel tot zijn onmiddellijke gevangenneming en een geldboete van 200 subs, vier maanden hechtenis, omdat hij op clandestiene wijze drie varkens had geslacht en verder nog een varken, zonder vergunning, voorhan den heeft gehad. Verdachte was van dit vonnis in hooger beroep gekomen, omdat hij de straf te hoog vond. De Procuréur-Generaal achtte het von nis juist gewezen en vroeg bevestiging. Uitspraak over 14 dagen. Een handje geholpen De 43-jarige losse arbeider J. A. Henny te A1 p h e n a. d. R ij n had den vorigen verdachte een handje geholpen bij het omhals brengen van de varkens. De econo mische rechter had hem daarvoor veroor deeld tot achtmaanden gevangenisstraf, onmiddellijke gevangenneming, en boven dien een geldboete van S 200 subs, vier maanden hechtenis. „Waarom ben je in hooger beroep geko men", vroeg de president hem, waarop H. antwoordde: „Ik heb in de krant gelezen, dat men voor hët slachten van varkens zes maanden gevangenisstraf krijgt. Ik dacht, dat die acht maanden dus een vergissing was". „Zes mlanden is de minimum-straf, die 'opgelegd kan worden", wees de Procureur- Generaal hem terecht. Ook hier werd tenslotte bevestiging van het vonnis gevraagd. Vonnis over 14 dagen. Slachten en verkoopen De slager R. Hoepel te A1 p h e n a. d. R ij n was ook al in hooger beroep geko men van een vonnis van den economischen rechter, die hem wegens clandestien slach ten veroordeeld had tot acht maanden ge vangenisstraf en een geldboete van f 300 subs, drie maanden. De Procureur-Genefaal vroeg bevesti ging van het vonnis. Uitspraak over 14 dagen. Over varkens, runderen en schapen. De los werkman H. Minderman te Al phen a. d. R ij n had den vorigen ver dachte geholpen bij het slachten en had' voorts pog de hand gehad bij den verkoop van runderen en schapen. Hij was deswege door den economischen rechter veroordeeld tot zes maanden ge- vangënisstraf met onmiddellijke gevangen neming en een geldboete van 300 subs, drie maanden. De Procureur-Generaal vroeg thans be vestiging van het vonnis. Vonnis over 14 d. Varkens geslacht De veekoopman J. W. Tiels te Bode graven had clandestien drie varkens ge slacht, voor welk feit de economische rech- tèt hem veroordeeld had tot drie maanden gevangenisstraf en zijn onmiddellijke ge vangenneming. De Procureur-Generaal achtte geen ter- Parelwitte tanden door prodejvt met DISPERGON *egen tandsteen. heerlijk schuimend! GROOTE TUBE 25 et. ZEER^ROO^E TUBE Gooi geen oude; tuben wegSlechts tegen inle-/ veringvan een wlllekeurlgeoudetubemetdop kunt U voortaan een in tube verpakt product koopenl e 11palm NEDERLANDSCH FABRIKAAT 8042 men aanwezig om de straf te wijzigen en vroeg bevestiging. Uitspraak over 14 dagen. Hij dacht, dat het mocht T. de Jong te Koudekerk had zon der toestemming een koe verkocht en de economische rechter had hem daarvoor veroordeeld tbt een geldboete van 500 subs. 5 maanden hechtenis. Verdachte betoogde in hooger beroep, dat hy gedacht had, als koopman best een koe te mogen verhandelen. De Procureur-Generaal was het met deze zienswijze niet eens en eischte bevestiging van het vonnis. Uitspraak over 14 dagen. VOOR DEN VREDERECHTER. BURGEMEESTER MISHANDELD. Voor den vrederechter, die Woensdag middag te Haarlem zitting hield, ston den elf N. S. B.-ers, de meesten leden van de W. A. terechtt, aan wie erfvre- debreuk, huisvredebreuk, openlijke geweldpleging en mishandeling was ten laste gelegd. Zij hadden op 24 Juli den burgemeester van Zandvoort willen arresteeren en waren daartoe diens woning binnengedrongen. De burgemeester, die als getuige werd gehoord, had in den loop van den dag te gen eenige leden van den Jeugdstorm, die op zyn woning plakkaten voor de V-actie wilden plakken gezegd': schik het een beet je, jullie hebben hier gisteren ook al ge plakt. Eij een woordenwisseling, die op deze woorden ontstond, kreeg een der jon gens van den burgemeester een klap. Toen de Jeugdstormers zeiden, dat zij den bur gemeester wilden arresteeren, verdween deze in zijn huis en sloot de deur. Leden van de W. A. verschaften zich daarop toegang tot de woning en brachten den bewoner eenige verwondingen toe. De politie, dje door do burgemeesters- vróuwe was gewaarschuwd, had de ver dachten tenslotte verwijderd. Een inspec teur verklaarde, dat hij had gezien, dat in de hal van het huis werd gevochten. Vijf van de verdachten sloegen met voorwer pen, een van hen droeg een wapenstok. De burgemeester, wiens hoofd bebloed was, werd door een agent ontzet. Sommige ver dachten hadden ook verzet tegen de poli tie gepleegd. Als getuige décharge werd de N. S. B.- kringleider in Zandvoort gehoord, die, naar hij opmerkte, van het hoofdkwartier or ders had gekregen, dat bij de V-actie overal mpcht worden geplakt. Deze orders waren door get. aan den commandant van de V/. A. doorgegeven. Deze gaf toe, dat hij opdracht had gege ven den burgemeester te arresteeren. Den vorigen avond was op zijn bevel een Zand- voorter gearresteerd, die een lid van den Jeugdstorm met een bijl te lijf was gegaan. Toen den avond daarna weer een Jeugd- stormer met een bloedneus kwam aanloo- pen en vertelde, dat de burgemeester hem had mishandeld, had de commandant op dracht gegeven den burgemeescter te ar resteeren. „Ik vind dat geen manier van doen", zei de vrederechter. „U droeg als commandant de verantwoording en door uw bevel heeft u ook anderen in ongelegenheid gebracht. De W. A. heeft geen bevoegdheid tot arres teeren". „Alleen de wettige organen der overheid hebben in Nederland de bevoegdheid ge zagsdaden te doen", constateerde de offi-1 IN DE WINTERSTELLINGEN Het Duitsche leger in het Oosten heeft zyn winterstellingen betrokken. Dat wil niet zeggen, dat de strijd ginds een einde genomen heeft. Nog dagelijksch probeeren de Sovjettroepen door uitvallen bressen te slaa in den stalen muur, die hen van het Westen scheidt. Nog steeds vallen gewonden aan beide zijden, gewonden die thans, nu de vorst ingevallen is, sneller dan ooit geholpen moeten worden. Vergeet daarom de Nederlandsche am bulance niet. Stort u bijdrage, iets meer dan u kunt missen, op girorekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche Ambulance, Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. cier van justitie, die zich afvroeg wie ooit had kunnen lenken, dat zich in ons rustige landje zulk een geval zou afspelen. Ook hij v/as van meening, dat de commandant van de W. A. groote verantwoordelijkheid op zich heeft geladen. Moreel is deze ook ver antwoordelijk voor de gepleegde mishande ling. Daarom eischte de officier tegen de- ,zen verdachte, dien hij van de overigen scheiden wilde, een gevangenisstraf van zes maanden. Tegen twee anderen, van wie vast staat, dat zij den burgemeester hebben geslagen, luidde de eisch vijf maanden, te gen zes anderen vier maanden en tegen de overige twee zes weken gevangenisstraf. Nadat de verdediger mr, A. van Leijen- horst, als zyn meening te kennen had ge geven, dat gebeurtenissen als de onderha vige alleen geschieden als het wettig ge zag in gebreke blijft dit gezag uit te oefe nen, bestreed hij op juridische gronden de juistheid van de dagvaardingen. Voor den commandant en voor de twee andere ver dachten vroeg hij vrijspraak en voor de overigen clementie. In verband met de V-actie, zoo merkte spr. nog op, meende men in W .A.-kringen dat men het recht had te arresteeren. De vrederechter overwoog, dat de com mandant niet gerechtigd is geweest, de opdracht ttot arrestatie van den burgemees ter te geven. Met het bepalen van de strafmaat wilde de vrederechter er rekening mee houden, dat de verdachten reeds twee' weken heb ben gezeten. Hij veroordeelde den com mandant tot drie maanden gevangenisstraf, een der verdachten tot twee maanden, drie tot één maand, vier tot twee weken, een tot één week gevangenisstraf en een tot een boete van 50. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Uitspraak. De kantonrechter veroordeelde den di recteur B. J. van D. te Leiden tot twee geldboeten, eljc van 25 subs. 10 dagen, omdat hij als directeur eener broodfabriek geknoeid had met de kwaliteit en het ge wicht van het brood. 1 Verdere veroordeelingen. Verder werden veroordeeld: A. G. te Leiden, omdat hij op het Utrechtsche Veer te Leiden, met zijn vrachtauto, een oakfiets met melk omver had gereden, tot een geldboete van 10 subs. 4 dagen. C. L. van D. te Leiden, omdat hij zon der toestemming te Warmond, palen in net water had geslagen om er zijn motor boot aan te meren, tot een geldboete van 5.subs. 2 dagen. J, N. te L e i d e n, A. M. te K a t w ij k a. d. R ij n; C. v. d. M. te Voorschoten hadden hun honing niet voldoendever duisterd en elk van hen werd veroordeeld, tot een geldboete van 5 subs. 2 dagen. Mej. C. v. d. B. en mej. M. D. uit N o 0 r d- w ij k hadden zich te laat op straat bevon den en zullen elk vijf gulden boete moeten betalen. B. B. te Zoetermeer had iemand op de Breestraat te Leiden met een auto laten rijden, welke niet behoorlijk verduisterd v/as. Dat kost B. een geldboete van 7.50 subs. 3 dagen. H. H. D. te Sassenheim had zonder vergunning een knecht langer laten wer ken. Aangezien het de derde maal was eischte do ambtenaar een dag hechtenis. Uitspraak 7.50 subs. 3 dagen. D. de H. te Oogst geest, die een 13- ,'arigen jongen werk had laten verrichten, werd veroordeeld tot een geldboete van 5.subs. 2 dagen. Bedorven vleesch. J. V. te Leiden heeft in zijn fabriekje van vleeschwaren te Leiden 220 kilogram vleesch aanwezig gehad, dat, volgens de deskundigen, bedorven was. Verdachte had dit bestreden en aangevoerd, dat, mocht KOERS OOST De lotsverbondenheid op leven en dood met het Duitsche broedejrvolk, zij eischt: koers Oost. Inderdaad, dat beteekent voor vele Ne derlanders een radicale koerswijziging. Koers West, was geen volksbelang. Schijnbaar was alles in orde, in werkelijk heid echter zou met deze koers het schip op de klippen zijn geloopen en vergaan. Koerswijziging dus, het roer om, niette genstaande de hooge golven der revolutie het schip telkens weer uit die koers trach ten te slaan. Het is geen gemakkelijke taak voor stuurman en bemanning, maar Ne derlandsche naitonaal-socialisten zijn ge wend aan moeilijkheden en gevaren en zij durven de consequenties van hun politiek te aanvaarden. Koers Oost, dus lotsverbonden op leven en dood. Dat beteekent ook, dat ginds aan het Oostfront plichten te vervullen zijn, en daarom strijden daar nu reeds duizenden Nederlanders schouder aan schouder met de Duitsche soldaten. Landgenoot, ook uw blik dient naar het Oosten gericht te zijn. Ook uw plicht is het den vyand der Germaansche volkeren te testrijden. Het is een grootsche taak, want het gaat om de toekomst van ons land en volk. Als góed Nederlander en waarachtig Christen zult u begrijpen, dat uw plaats is in de gelederen van ons legioen, naast de duizenden landgenooten die de juiste koers houden en u het voorbeeld geven. Volgt dit vodrbeeld, meldt u aan bij Het Vrijwilligerslegioen „Nederland", Koninginnegracht 22, te 's-Gravenhage. het vleesch niet heelemaal in orde zijn ge weest, dit gekomen was door en in de koel cel van het slachthuis te Leiden. Getuigen deskundigen bestreden deze zienswijze, waarna de ambtenaar een geldboete eischte van 50 subs. 30 dagen. Vonnis over acht dagen. Ondeugdelijke melk. J. K. te Leiden werd veroordeeld tot een geldboete van 10 subs. 4 dagen, om dat hij taptemelk en volle melk door elkaar had gegooid om zijn klanten te gerieven. De melkhandelaar J. B.'te Sassenr h e im had melk vervoerd, waarvan het vetgehalte te laag'wa^,. Hij werd deswege veoordeeld tot een geldboete van 1$ subs. 5 dagen. Ongekeurd kalfsvleesch. J. C. te N o o r d w ij k had 80 kg. onge keurd kalfsvleesch in voorraad gehad, het welk, volgens zijn zeggen, voor de honden bestemd was. De eisch werd een geldboete van 40.subs. 20 dagen en het vonnis een geldboete van f 15 subs. 5 dagen. Ernstige botsing, J. N. te Voorschoten had bp den Haagweg te Leiden een ernstige aanrijding veroorzaakt, door met zijn auto plotseling linksaf te slaan, waardoor een motorrijder omver gereden werd, waarbij de motor v/erd vernield en de motorrijder zelf ernstig werd gewond. De ambtenaar eischte een geldboete van 35 subs. 10 dagen, terwijl het vonnis werd een geldboete van 15. subs. 5 dagen. WILT U IETS WETEN? Vraag- Kunt U mij een recept geven om pure chocoladereepen zelf te maken? Antwoord: Wilt u eèrst opgeven over v/elke grondstoffen u kan beschikken, zooals bijv. cacaopoeder, suiker, Delfa e.a.? Vraag: Hoe kunnen citroenen be waard worden? Antwoord: le manier: Onder water bewaren. 2e manier: Inpakken in vloei papier, laag om laag met zand bewaren. Vraag: Kuint u mij een middel aan de hand doen om dien ranzigen smaak van vet, dat ongeveer een jaar oud is, te doen verdwijnen. Antwoord: Uitsluitend 'gebruiken voor bakken en braden en daarbij flink hoog verhitten. De smaak verdwijnt dian geheel. V r a a g: Ik heb boonen ingemaakt in een nieuw zinken teil. Reeds eerder ver nam ik dat zink ongeschikt is voor den in maak. Maar toen hadden de boonener reeds 3 weken ingestaan. Toen heb ik ze gewassehen en in een emaille teil opnieuw gezouten. Kunnen die boonen nu nog ge geten worden, zonder er nadeelige gevol gen van te hebben? Antwoord: Waarschijnlijk zal een scheikundige in staat zijn dit uit te maken, alhoewel ook dan waarschijnlijk slechts volledige uitspraak gedaain lean worden na onderzoek van 'een monster. FEUILLETON door A. HRUSCHKA Geautoriseerde vertaling. (Nadruk verboden). 17). Silas Hempel glimlachte ondeugend. ,,Wel, commissaris", zei hij, -„dat is eigenlijk een uitkomst voor u. Laat hem gerust ben poging doen om de zaak Holz- niann alleen te beredderen en wij, van onzen kant, werken óók op eigen hand, wanneer de politie den heeren van de in structie den loef afsteekt." „Dat is waar. Ik zal met den grooten baas spreken en ik hoop, dat hy onze mee ning zal deelen vooral omdat hij in dit geval met dr. Wasmut heeft te doen, dien hij om verschillende redenen niet kan uit staan." „Mag ik nog vragen, wat dr. Wasmut's vertrouwensman tot nu toe bij Henter heeft uitgevischt? Wie is eigelijk met die taak belast?" „Kobler en Langrpan, die u kent, niet waar? Zij lossen elkander af. Volgens Was- 'mut. zoy Kobler den eersten dag al succes hebben gehad. Wasmut beweert, dat hij Kobler een uiterst geheimzinnig rendez vous van Hartwig Henter en mevrouw Holzmann in het Ybbenburgerpark heeft bespied. Zij verschenen afzonderlijk in het park, kusten elkaar ontelbare malen, wa ren verschrikkelijk opgewonden en ver liefd; en eindelijk vertrok mevrouw Holz mann, die een donkeren mantel droeg, met een auto. Dr. Wasmut ziet daarin een on weerlegbaar bewijs voor de juistheid van zijn vermoeden. Volgens hem was hier niet slechts het verlangen van een verliefd paar elkander na een lange scheiding weer te zien,, in het spel maar ook de noodzake lijkheid om over beider positie en houding te beraadslagen." „Zeer interessant! Maar hoe kon Kobler bij nacht mevrouw Holzmann herkennen, die, naar hij zegt, in een donkeren mantel was gehuld?" „Die eenvoudige en rationeele bemer king heb ik ook gemaakt. Maar vriend Wasmut hechtte er niet de minste waarde aan. Hij verklaarde, dat het niemand an ders dan Lydia Holzmann geweèst kon zijn, want hij had met zekerheid kunnen vaststellen,1 dat Henter geen omgang met andere dames had. Al zijn vryen tyd wijd de hij aan het echtpaar Holzmann." „Nu, dat is mogelijk, hoewel het zeer voorbarig is, daaruit op te maken, dat er liefdesbetrekkingen bestonden. Maar hoe 't daarmee ook staatin geen geval heeft Hartwig Henter den moord op Holzmann bedreven, en dat zullen wij, naar ik hoop, eenmaal kunnen bewijzen." Een uur later kon Silas Hempel met de hulp yan een beambte, dien hij kende, in zage nemen van de brieven, door dr. Was mut uit de loods medegebracht. Een teleurstelling voor hem. Al de brie ven waren van het laatste half jaar en zeer kort Uitnoodigingen van kennissen, be knopte mededeelingen aangaande dingen van weinig belang, hier en daar een paar regels, van Hartwig Henter, betreffende reeds gemaakte afspraken, enz. Geen woord van beteekenis. Silas begreep niet, hoe de rechter van instructie zoo iets had kunnen meenemen. Tegen den avond begaf hij zich naar de villa waar Rosner hem met blijdschap ont ving. Hij was bij mevrouw Holzmann ge weest, en die had er niets tegen, dat de detective bij hem zijn intrek zou nemen. In tegendeel: met het odfe op de verschrik kelijke dingen, die voorgevallen waren, en op hetgeen Rosner haar aangaande de nieu we inbraak verteld had, was zij verheugd, dat iemand van de politie haar huis zou be schermen. Voorts zei de concierge, dat mevrouw Holzmann er slecht uitzag en dat haar ze nuwen vreeselyk van streek waren. „Ik geloof", zei Rosner, bedroefd, „dat de arme vrouw eerst nu tot het volle besef van het gebeurde komt. O, mijnheer Hem pel, wat is zij veranderd!" Silas keek peinzend vóór zich uit. Wat de concierge daar zeide, kwam hem zonder ling en onbegrijpend voor. Mevrouw Holz mann had op hem persoonlijk geenszins den indruk gemaakt van een overgevoelige vrouw. Veeleer leek zij een vlinder, die zor geloos door 't leven fladdert.... Vreemd, dat zij nu.... t Was, had Rosner nog gezegd, alsof zij ieder oogenblik iets verschrikkelijks vóór zich zag opdoemen. Maar wat vreesde ze nu eigenlijk? Ja, als zij schuldig was geweest en door wroeging gekweld werd.... maar zij was niet schuldig! „Misschien", vroeg hij Rosner, ,,is haar iets ter oore gekomen van dé geruchten, die met betrekking tot haar en Henter in de stad de ronde dóen?" Maar Rosner schudde het hoofcL „Dat heb ik in den beginne óók ge dacht", zei hij: „maar later sprak ik met haar moeder, die mij haar nood klaagde. Mevrouw von Marchstatten zeide, dat zij en haar man buiten zichzelf waren over die gemeene lasterpraatjes. Men durfde bijna niet meer buiten en onder de men- schen te komen! Men behandelde hen als of zy misdadigers waren; alleen Lydia trok zich dat alles niet aan. Mevrouw von Marchstatten zei nog, dat zij het wel voor haar dochter verzwegen zou hebben, maar dat bleek onmogelijk te zijn. Zij hadden dus eindelijk voorzichtig met de jonge we duwe er over gesproken, en toen waren ?ij heel verbaasd geweest, omdat Lydia het zoo licht opnam: Zij had de schouders op gehaald en gezegd: „Och, mama, laat die domme menschen maar praten. Wij heb ben ons van dat gebabbel niets aan te trek ken. Als ik anders niets te verdragen had!. Mevrouw von Marchstatten ging voort: Zij staarde daarbij wezenloos-angstig vóór zich uit, en wij durfden haar verder nieté te zeggen of vragen; want in tegen stelling met vroeger, is Lydia nu zoo te rughoudend voor ons, dat ik, als moeder, er niets van begrijp.... Ja, Rosner, 't is met ons droevig gesteld! De arme vrouw had tranen in de oogeïi. Vroeger was zij zoo trotsch, dat zij met iemand van mijn stand slechts in geval van noodzakelijkheid een woord gewisseld zou hebben.... En wat de jonge mevrouw be treft,-van haar houding begrijp ik niets." Silas Hempel ook niet.Hij verdiepte zich nog een wijle in gepeins over hetgeen hij gehoord had, maar vond niets, dat de groote verandering bij Lydia kon verkla ren. Tegen tien uur begaven zich de twéé mannen ter ruste. Rosner sliep in de eer ste kamer op den divan; hij had niet wil len toegeven en Hempel moest tegen wil en dank de eigenlijke slaapkamer betrek ken. De nacht verliep zinder stoornis. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2