Ryksradiodistribuüe ZATERDAG 13 DECEMBER 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BUD PAG. 2 Hoofdredacteur Th. WUmer, Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Gelse. Lalden. Red. Stad en Sport M. Zonderop. Lelden. Red. Omgeving: L. Rooien, ^elden. Red. Letteren en Kunst Fr. Schneider*. Lelden. WEERBERICHT ZONS OP- en ONDERGANG. Zon onder 5.27 uur Zaterdagavond. Zon op 9.42 uur Zondagochtend. Zon onder 5.27 uur Zpndagavond. Zon op 9.42 uur Maandagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN. 13 December: De maan komt Zaterdag nacht om 2.47 uur op en gaat Zaterdagmid dag om 2,48 uur onder. 14 December: De maan komt Zondagnacht om 4.04 uur op en gaat Zondagmiddag om 3.17 uur onder. 15 December: De maan komt Maandag- dagmorgen om 5.23 uur op gaat Maandag middag om 3.47 uur onder. VERJAARDAG BEVELHEBBER DER WEERMACHT. Donderdag herdacht de bevelhebber van de Weermacht in Nederland, de generaal der vliegers Fr. Christiansen, zijn 62sten verjaardag. Ter gelegenheid daarvan ont ving hij gelukwenschen uit hooge en aller hoogste kringen van het Duitsche Rjjk, uit het economische leven en uit particuliere kringen in binnen- en buitenland. Persoonlijk brachten deg voormiddags o.a. hun gelukwenschen over alle bevel- hebbers van de onderdeelen der Weer macht in Nederland, voor den afwezigen Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied - diens commissaris-gene raal en vertegenwoordiger, alsmede leiden de persoonlijkheden van de N.S.D.A.P. en haar afdeelingen en de leiders van de Duit sche bestuursinstanties in Nederland. Des middags vond voor het gebouw van den staf een défilé van de wachtcompagnie van den bevelhebber der Weermacht plaats, dat gevolgd werd door een muziek uitvoering. DE BLOKKADE PRIJSVRAAG. De belangstelling voor de prijsvraag welke in de uitgave „blokkade" van de af- deeling actieve propaganda van het depar tment van Volksvoorlichting en Kunsten voorkwam, heeft alle verwachtingen over troffen. De stroom van inzendingen uit alle deelen des lands is zoo groot geweest, dat het onmogelijk is gebleken, dezen stroom voor 15 December te verwerken zooals' aanvankelijk de bedoeling was. De inzen ders zullen dus nog even geduld moeten hebben. De prijswinnaars zullen in ieder ge^al voor het eindè van deze maand in de dagbladen worden bekend gemaakt, ter wijl de gélukkigen voorts ook door een per soonlijk schrijven hiervan op de hoogte zullep worden gesteld, t NEDERLAND FT1JM. Eenige maanden geleden werd te 's-Gra- vcnhage onder den naam „Nederland Film" een filmproductie-maatschappij opgericht. Voorloopig ligt het in de bedoeling zich te beperken tot het vervaardigen van do cumentaire films over Nederland om daar door niet alleen in eigen land, doch vooral ook buiten de grenzen belangstelling voor verleden, heden en toekomst van ons land en volk te* wekken. Reeds werden in den nazomer de eerste opnamen gemaakt voor een groot filmepos over de Zuiderzee een thema, dat bij uitstek geschikt is om ontstaan, historische grootheid en levens wil van ons volk filmisch te documentee ren. Over de verdere productieplannen van „Nederland Film" zal binnenkort nader be richt worden. GEMENGDE BERICHTEN KETELONTPLOFFING OP SLEEPBOOT Eén doode, twee ernstig gewonden Op de sleepboot „Frits", afkomstig uit Vreeswijk, welk schip eergisteren aan aan tal sleepschepen den Rijn stroomopwaarts trok, heeft Donderdagmiddag voor Arnhem een ketelontploffing,. plaats gehad. De drie personen, die zich op het schip bevonden, werden door den ontsnappenden stoom ernstig gewond. Het zijn de 22-jarige Did- den uit Vreeswijk, zoon van dén eigenaar van de boot, Hoogkamp uit den Haag en De Ruiter uit Zwolle. De drie gewonden ?ijn naar het gemeenteziekenhuis te Arn hem overgebracht. Didden is korten tijd na aankomst overleden. De toestand van Hoogekamp en de Ruiter is zorgelijk. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Treinbotsing bij Kethel Groote materieele schade Drie personem gewond De electrische personentrein uit Am sterdam, die Donderdagavond om 19.55 te Schiedam had moeten aankomen, is enke le minuten voor dit tijdstip op de brug over de. Poldenraart nabij Kethel in volle vaart op een er voor rijdenden goederen trein gebotst. De ravage bleek in de morgenuren zeer ernstig te zijn, hoewel het aantal slacht offers zeer meeviel. Aanvankelijk ver keerde men in ongerustheid over het lot van verschillende passagiers en den trein bestuurder J. H. Giebels, wonende te Am sterdam. Het bleek, dat de eerste wagen van den personentrein ter linkerzijde naby de bagageruimte vrijwel volkomen was uit eengereten. Hoewel ook de daarachter lig gende tweede klasse compartimenten ern stige schade hadden opgeloopen, bleek wel, hoe hecht de stalen spoorwagens zijn ge construeerd, want terwijl vier goederen wagons, geladen met winterpeen, zwaar beschadigd en als een harmonica ineen waren gedrukt, waren de wagons van den electrischen trein verder volkomen intact gebleven. Hoewel de eerste wagen half in het water was gevallen, was het een won der, dat een helft van het achterste wiel- stel op de brug was blijven hangen, waar door was voorkomen, dat de geheele wa gon in de Poldervaart stortte, hetgeen de ernstigste gevolgen met zich had kunnen medebrengen. Gewond werden alleen de hoofdconduc teur H. van Dongen, van het depot Rot terdam, de reiziger G. de Jong, wonende in de Abraham Cuyperlaan te Rotterdam en de wagënvoerder Giebels, die geen van allen ernstig werden gekwetst. Tusschen Schiedam en Rotterdam kon communicatie worden onderhouden door middel van de treinen naar Maassluis en Hoek van Holland, die de plaats van het ongeval niet behoefden te passeeren. Naar het A.~ N. P. verneemt, schijnt de oorzaak van de botsing te zijn gelegen in het feit, dat op het station Schiedam een verkeerde manoevre tot gevolg had, dat het signaal voor dpn personentrein, die even te voren voor een onveilig signaal had gestopt, omdat nabij blokpost 92 de goederentrein stilstond, met een defect aan de luchtdrukrem, op veilig kv-jam te staan, waarop de bestuurder den trein in bewe ging zette, met het gevolg, dat op de brug de beide treinen op elkaar botsten. DOODELIJK ONGELUK OP EEN STOOMBOOT Op een stooipschip in de Rqfterdamsche haven is de 51-jarige arbeider A. Adriaan- se, met het linkerbeen bekneld geraakt, waardoor dit lichaamsdeel zeer ernstig werd gewond. Naar het ziekenhuis over gebracht, is het slachtoffer aldaar over leden. - SLACHTOFFER VAN DE DUISTERNIS. Gisteravond om ongeveer half tien is de 51-jarige vertegenwoordiger M. Roden burg, wonende in de Pupillenstraat te Rot terdam, in het water van dé Aelbrechts- 'kolk geloopen en verdronken. Hoewel twee •politieagenten hem. spoedig op het droge hadden, bleken de levensgeesten reeds ge weken. I SIGARENDIEFSTAL TE BREDA OPGEHELDERD Een diefstal van 8000 sigaren uit het 'pakhuis van de sigarenfabriek Genta te Breda is spoedig opgehelderd. Bij hei. on derzoek werd een party van 10ITO sigaren aangetroffen bij een zekeren van. O. te Breda, terwijl bij zijn broer een party van ■3000 sigaren werd achterhaald. De restee- rende 4000 sigaren vond men ten huize van een zekeren B., eveneens te Bre^a. Het is gebleken,Mat de diefstal gepleegd is door Van O. Hij werd geholpen door een zeke ren van V. uit Amsterdam, die zijn aandeel van 4000 sigaren achterliet bij den ge noemden B. MEER DAN TIENDUIZEND K.G. UIEN IN BESLAGGENOMEN In een kraamop het Waterlooplein te Amsterdam verkocht een koopman uien te gen 20 ct. per kg., hetgeen aanzienlijk bo ven den vastgestelden prijs is, zoodat de uien in beslag werden genomen en de man verbaliseerd werd. Hy jleek nog in twee pakhuizen te Amsterdam en in een pak huis te Rotterdam uien te hebben opge slagen; ook op deze in totaal 10.000 kg. werden beslag gelegd. Ook van twee straatventers in Amster dam Zuid, die hun uien te duur verkoch ten, is de voorraad inv beslag -ehomen. De jaarlijksche houtverkoopingen *op de Veluwe zijn weer begon* nen. Voor de eerste verkooping, welke in het .Hof van Gelderland" te Ede plaats had, bestond buitengewoon groote belangstelling Pax-Hotland-De Haan m maar jamm^ U hadt het b^femgTlfke b^Ficht ook tijdig kunnen wetei\j- maaiyft slot zit nog op de radiodistrilLtie-ajPsluiting en dus... lammer. Maar er kómen nog heel veel belangrijke beriepen. P. T. T. Is nu me» de verzorging der Rijksradfodlstributie belast en zal niets ongedaan laten om het U naar den zin te maken. Denk en spreek er nog eens over - herstel het contact er Is meer vóór dan tegen HER0PEH DE POORT VOOR ONTSPANNING. 8-7-6-0-0 Acht zeven zes dubbel nul: een getal, dat in uw geheugen gegrift moet zyn. Acht zeven zés dubbeL nul: het gironum mer van de Nederlandsche ambulance. Acht zeven zes dubbel nul: vijf cijfers die reeds op duizenden girobiljetten gestaan hebben. Op het uwe nog niet? Hebt u nog niet ge-hcht, zeven-zes-dub bel nul? Doe het dan vandaag. Stort uw bijdragen voor de Nederlandsche hulpexpeditie op gi rorekening ft7600. STADSNIEUWS „EéN KWARTIER MET GOD". Van Maandag a.s. tot en met Zaterdag a.s. zal het „Eén kwartier met God" in de Hartebrugikerk van IX tot 1 3/4 worden geleid door den zeereerw. heer Th. Beu kers, pastoor der St. Petrus-parochie. Aan velen, die dit „kwartier" willen bywonen, wordt verzocht, precies, op tijd aanwezig te zyn. KERSTMIDDAG VOOR DE KINDEREN. In samenwerking met den R.K. Vrouwen bond én den' R.K. bond voor het gezin, or ganiseert „Katholiek Leiden" een Kerst middag op Zoildag 28 December. Deze middag, die bestemd is voor de kinderen van 7 tot 12 jaar. bestaat uit zang, vertelling en poppenspel (marionet ten) ter uitbeelding van het Kerstgebeu ren, begint om 1.30 en vindt plaats in de Stadsgehoorzaal. Tot slot zal er nog een kleine verrassing zijn. Bij voldoende belangstelling zal er nog een tweede uitvoering plaats vindén om 3.30 uur op denzelfden middag. Kaarten zijn verkrijgbaar op vertoon van bewijs van lidmaatschap of kwitantie van contributieafdracht bij de firma Geyer (Botermarkt) vanaf Maandag 15 tot 20 De cember k 10 cent (voor elk meerder kind uit een gezin is de prijs 5 cent). Na 20 December zijn in vrije verkoop kaarten verkrijgbaar a 10 cent per stuk. Het belooft voor uw kinderen een heer lijke middag-te worden. Bioscopen Trianon „FRAU LUNA". Op een Oudejaarsavond kan er veel ge beuren voordat het middernachtelijk uur definitief het jaar heeft afgesloten. Verlo vingen kunnen afspringen en nieuwe kun nen er tot stand komen, heele carrières kunnen er gemaakt en gebroken worden. De Berlyner is gewend de overgang van het oude naar hgt nieuwe jaar buitenshuis te vieren daarom is er overal wat bijzon ders te doen. Zoo is er bijv. een theater directeur, die de opvoering van da operette „Frau Luna" op het program van dezen avond heeft staan, met melodieën van Paul Lincke. De historie speelt zich af vóór ette lijke jaren, in den tijd, dat de heeren nog hooge boorden droegen. Maar de politie, die de generale repetitie ij woont, verbiedt 's morgens de opvoering, wegens de ge-' durfde cosiuums. De directeur in wanhoop en den zelfmoord nabij. Doch er is'één red dingsmogelijkheid, nL de president van den zedelijkhefdsbond. Deze president kan wel een uitgestreken gezicht zetten, maar neemt het zoo nauw niet; bovendien is hij. zeer bevriend met de prima donna der operette. Kort en goede de opvoering gaat door, maar dan volgt er een heel net van intrigues rondom den uitgestreken presi dent, allemaal op dien Oudejaarsavond, waarvan een vriend van den president bij na het slachtoffer wordt. Maar tusschen al die intrigues door tracht Theo Lingen als aspirant theater-artist zyn nieuw gevon den „nummer" met een tandem op de plan- kén te brengen, wat hem heel wat moeite en narigheden kost, doch den toeschouwer evenzoovele lachjerampen bezorgt. Noodlot en toeval, die onmisbare factoren bij een spel van vroolijkheid, dry ven hun grillen en grappen midden tusschen de plannen en intrigues der menschen door en zoo is het operette-spel „FFau Luna" een bonte men geling geworden van humoristische pikan terie en dolle streken, waarover de regie vanTheo Lingen de scepter zwaait. De Nieuwjaarsdag ziet echter veel in orde ko men. van alles wat er op den vorigen 'avond scheef is gegaan en de vroolijke wijsjes van Paul Lincke klinken door in het nieuwe jaar met de vermaning, alles niet te zwaar op te vatten. Vóór de pauze het gebruikelijke Hol- landsche en Ufa-wereldnieuws. H. Geise. Luxor. HUWELIJK OP AFBETALING. De hoofdfilm van deze week luistert naar den «zonderlingen titel van „Huwelijk op afbetaling" en geeft de geschiedenis weer van een jong getrouwd paar, dat het niet te best met elkaar kan vinden. Hij (Joh. Rieman) is musicus en zyn vrouw (Leny Marienbach) is zijn echtgenoote en vóór alles huisvrouw. Dit verdriet den echtge noot, die te weinig meeleven ondervindt van zijn gade, die met; haar schort voor zich alleen om huishoudelijke aangele genheden bekommert. Het komt herhaal delijk tot scènes en deze leiden tot een „echtscheiding". Daarvoor zorgde een som van het jonge paar (Ralph Arthur Ro berts), die rechter is in de plaats hunner inwoning Bij de „echtscheiding" is even wel bepaald, dat de echtelieden elkaar op gezette tijden moeten ontmoeten. De oom zorgt ervoor, dat zulks prompt, geschiedt. En wel op de wijze, waarop de mannelijke helft zulks gewenscht had. Hij had n.l. zijn vrouw eens verweten haar liever als groo te dame of als straatmeid dan. als huis vrouw te zien. En indie hoedanigheden vertoont zy zich aan hem, in de eerste zijn jaloezie, in de tweede zijn medelijden oj> Dringend verzoek aan onze week-abonné's Wegens de schaarschte aan wis selgeld zijn wij genoodzaakt een dringend beroep te doen op onze week-abonrié's, indien eenigs- zins mogelijk met gepast geld te betalen. Het is ondoenlijk voor de be zorgers om eenieder van 1 teftig te betalen. DE DIRECTIE. wekkend, waarna hij tot de overtuiging komt, dat hij het toch zoo beroerd niet had getroffen. En als tot overmaat van geluk oom de rechter mededeelt, dat er heele- maal geen echtscheiding was uitgesproken, is alles natuurlijk weer in ordeEen komische geschiedenis, goed weergegeven, waarin ons alleen het te schreeuweri ge optreden van Joh. Rieman tegenstaat. Een uitgebreid voorprogramma gaat aan de hoofdfilm vooraf. M. Zonderop. Rex. KRAMBAMBULI. Het voornaamste personage in deze film heeft zeer "groote ooren, ofwel flapooren, een huid zoo harig als de handen van Ezau en een hondentoet: het is dus een hond. en deze hond heet Krambambuli. Deze' naam heeft de hond, toen hij nog een klein hondje was, zelf uifgejankt. Hij was uit zijn veilig mandje gekropen en de wyde wereld ingetogen, waar hy vriendschap sloot met een zwerven en zelf een zwerver werd. Toen de zwerver verliefd raakte, en een vaste betrekking vond, werd hij aan de ketting gelegd. En toen de z^verver er genoeg van kreeg en op stroopen uittoog, trad Krambambuli in dienst van een jager. Het was een droevige geschiedenis. De ja ger en de strooper mochten elkaar niet lij den, want de jager was getrouwd met het liefje van den strooper en de hond werd daar de dupe van. In de majestueuze pracht der Alpendalen speelde zich een akelig drama af: de strooper schoot zijn hachje er bij in, en de hond zyn baantje met iederen dag een pannetje haché. Krambam buli kon zyn vroegeren baas niet vergeten en ofschoon de jager het hem gebood, wei- gferde hij den zwerver aan té vallen. Hij was den zwerver trouw gebleven en .werd weer een zwerver zooals voorheen. Het hondenleventje, dat zoo vroolijk was be gonnen, eindigde met een uitputting en af matting en met een wacht voor het kerk hof, waarop de gevelde strooper was be graven. Dit eenvoudige honden- en stroopers- verhaal wordt op de film eenvoudig en on gekunsteld verteld, met gemoedelijke schil deringen van het Beiersche volksleven. L. Rpozeri. Lida. JACHT ZONDER GENADE Het is al niet leuk om achttien maanden lang in de gevangenis te vertoeven, maar het wordt nog onprettiger als je er, na dien tijd uitkomend, bemerkt, dat je com pagnon maar vast met je bruid is getrouwd. Dat overkomt in de film „Jacht zonder genade" den heer Paul Gruber, overigens een sympathiek jongmensch, dat wel eens een keer in de bosscheh aan stroopen heeft gedaan, maar verdacht wordt van een aan slag op den opperhoutvester. Nu wordt het geval nog tragischer daar de eigenlijke da der niet alleen de compagnon van Paul, maar ,ook de echtgenoote van diens vroe gere bruid en de schoonzoon vén den opper houtvester is. En als hy later tijdens een strooptocht dezen nog neerschiet, is de maat vol. Dan komt het gerech{ eraan te pas en verandert de fiLm van een stroopersdrama in een criminalfilm. Eerst worden er twee rechercheurs aan het werk gezet, die resp. als Studiënrat en circusknecht zich in het dorp vestigen en de heele stróopersbende ontmaskeren. De dader van den moord wordt ter dood"- veroordeeld, opdat Paul zijn vroegere en eenige liefde in de armen kan sluiten en zoo is de heele zaak weer in het reine, al wordt er dan ook in dit ver haal nogal luchtig rondgesprongen met christelijke huwelijksbegrippen. Voor de pauze gaan de journaals en een uitgebreide en interessante film van wisen ten en elanden ergens in een Duitsch na tuurreservaat. F. Schneiders. Casino AMSTERDAM BIJ NACHT. De heer Drummei(Louis de Bree), het dribbelende burgerlijke boekhoudertje, dreigt met zijn groote droom te verdro gen op het kantoor van een groote mode zaak- Och, ieder mensch heeftzoo zijn droomen, en de droom van mijnheer Drum mei was de eerste prijs te verdienen met het schijven vari een filmscenario. Maar dan móet je stof verzamelen, en voor een scenario van „Amsterdam bij nacht" moet je er 's nachts op uit! Het begon zoo gezellig, 6amen met zyn vriend (Piet Kohier): één glaasje en nog, een glaasje en dan een heeleboel glaasjes, afijn, u kent dat wel en dan moedig optreden t^gei^ een straf bedsermoen; al les leek „kaasje-kaasje". Maar den wordt er gestolen in' de modezaak, een echte in braak, en meneer Drummei wordt 's nachts in de zaak aangetroffen ijl een nogal obscuur costuum: „heusch, alleen maar een grapje, meneer, en mag ik nu maar weer gaan?" Maar de politie is niet zoo erg lichtgeloovig en de goeie meneer Drum mei draait de bak in. In tusschen is de jongste firmant ver liefd geraakt op de typiste van meneer Drummei, en zit heel romantisch in een bootje een lied voor haar te kweelen, ter- wijl het meiske in een geleende avondja pon extatisch ligt te luisteren. Die japon brengt ook nog de noodige verwikkelingen. Maar het slot van het liedpe 'is, dat myn heer Drummei samen met het meiske de eerste prijs wegsleept en doodelijk verle gen voor het voetlicht wordt gebracht, zoodat alles ten slotte weer echt „kaasje kaasje" wordt. Vooraf draait journaal en een zeer in teressant filmpje over „Gevoeligheid bij planken", G. Boumans.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2