Duitschland en Italië verklaren Amerika den oorlog DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN GEMEENSCHAPPELIJKE OORLOGVOERING TUSSCHEN BERLIJN, ROME EN TOKIO Hitler spreekt In den Rijksdag De rede van den Führer Rede van Mussolini VRIJDAG 12 DECEMBER 1941 33ste Jaargang No. 10126 Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. I Giro 103003. Postbus 11. Hoe de strijd ontstond en verliep De Duitsclie minister van buitenlandsche zaken heeft gistermiddag den Amerikaan- schen zaakgelastigde een nota van de Duitsche regeering overhandigd, waarin geconstateerd wordt, dat de regeering van de Vereenigde Staten van schendingen der neutraliteit is overgegaan tot openlijke oorloghandelingen tegen Duitschland en daarmede practisch den oorlogstoestand heeft geschapen. „De Duitsche regeering", aldus dè nota, „verbreekt derhalve de diplomatieke be trekkingen met de Vereenigde Staten van Amerika en verklaart, dat onder deze door president Roosevelt veroorzaakte omstandigheden ook Duitschland zich van heden af beschouwt als in oorlog met de Vereenigde Staten van Amerika". Gistermiddag te 14.30 uur heeft de minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, in het Palazzo Chigi den Amerikaanschen zaakgelastigde ontvangen en hem de vol gende mededeeling gedaan: „Zijne majesteit de Koning en Keizer verklaart, dat Italië zich van heden af in oorlog met de Vereenigde Staten van Amerika beschouwt". In den Rijksdag heeft de Führer medgedeeld, dat tusschen Duitschland, Italië en Japan een verdrag is gesloten waarin is vastgelegd, dat deze mogendheden beslui ten, den oorlog gemeenschappelijk te voeren. Het verdrag verplicht de partijen, niet afzonderlijk, maar slechts gemeenschappelijk te zijner tijd vrede te sluiten met de Vereenigde Staten en Engeland. Duitschland, Italië en Japan verplichten zich voorts ook na den oorlog zoo nauw mogelijk samen te werken ten gunste van het tot stand brengen van een nieuwe orde. „Een jaar van' de grootste beslissingen staat ons te wachten" Een jaar van gebeurtenissen van histori sch© betetjkenis neigt ten einde, een jaar van de grootste beslissingen staat ons te wachten. Aldus begon de Führer gisteren zijn rede voor den groot-Duitschen Rijks dag. Hij begon met er op te wijzen, dat het in den herfst van 1940, nadat zijn vre desaanbod door Churchill en zijn clique nogmaals was afgewezen, duidelijk was, dat deze oorlog tegen alle overwegingen van het verstand en tegen alle noodzaak in tot het einde roet de wapenen moet wor den uitgevochten. Het Duitsche volk en zijn soldaten wer ken en vechten, zoo vervolgde de Führer, die in dit verband de huidige worsteling beslissend noemde voor.de komende 500 of 1000 jaar Duitsche en Europeesche geschie denis, ja voor de wereldgeschiedenis; zij doen dit voor de komende, voor de verste geslachten. Een historische herziening van unieke omvang is ons door den Schepper opgedragen en thans zijn wij verplicht die te voltrekken. De Führer schetste in het kort de mili taire beveiliging van het gewonnen ge bied, dat politiek, strategisch en oecono- misch zoo belangrijk is. Van Kirkenes tot aan de Spaansche grens strekt zich een gordel van steunpunten en versterkingen op de grootste schaal uit. Tallooze vlieg velden zijn aangelegd. Vlootbases hebben onkwetsbare beschermingen voor duikboo- ten gekregen. Meer #dan 1500 nieuwe bat terijen staan in dienst van de verdediging, wegen en spoorlijnen beveiligen onafhan kelijk van de zee de verbinding tusschen de Spaansche grens en Petsamo. Er zijn installaties tot stand gebracht, die in niets achterstaan bij den Westwall. Zij worden vastberaden verder .versterkt. Het is mijn onwrikbaar besluit te maken, dat dit Euro peesche front door geen enkelen vijand kan worden aangevallen. Bij het overzicht van de gevechten van het afgeloopen jaar herinnerde Hitier daar op vooral aan den steun, waarmede de Ita- liaansche bondgenoot halverwege dit jaar begon. Vele maanden, zoo zeide hij, drukte het gewicht van een groot deel van de Britsche macht op de schouders van den Italiaanschen staat. Slechts tengevolge van hun ontzaglijke superioriteit op het gebied van zware tanks slaagden de Ehgelschen er in tijdelijk een crisis in Noord-Afrika te weeg te brengen. Reeds 24 Maart van het afgeloopen jaar evenwel ging een klei ne gemeenschappelijke legermacht van Duitsoh-Italiaanscha formaties onder lei ding van Rommel tot den tegenaanval over. Hitier schilderde in het kort de sta dia van dezen strijd, waar Duitschers en Italianen denzelfden vijand steeds gemeen schappelijk tegemoet traden, zooals eens in Spanje. Omtrent den oorlog tegen Rusland bracht de Führer opnieuw in herinnering, dat hij aan den bittersten nood had gehoorzaamd, toen hij in den herfst van 1939 had besloten een poging te doen door uitschakening van de acute Duitsch-Russische spanning de voorwaarden te scheppen voor een alge- meenen vrede. De Führer wees op de pacten van bij stand. die Engeland had aangeboden aan de Oostzee-staten, Roemenië, enz. Toen was •het voor de Duitsche regeering niet slechts een recht, doch ook een plicht ook van* i haar kant de grenzen van de Duitsche be- langen tej bepalem De landen in kwestie moesten voor het overige ook tot leed wezen van het Duitsche rijk zelf binnen korten tijd inzien, dat de eenige factor, die de sterkste waarborg kon zijn tegenover het dreigende Oosten, slechts Duitschland was. Aangezien zij door hun eigen politiek, het contact met Duitschland hadden ver broken en in plaats daarvan zich toever trouwden aan den bijstand van Engeland, 'dat in zijn spreekwoordelijke zelfzucht sinds eeuwen nooit bijstand had gegeven, doch steeds slechts hulp eischte, waren zij verloren. Toch wekte het lot van deze landen het krachtigste medegevoel bij het Duitsche volk. De winteroorlog van de Finnen drong ons een gevoel van bitterheid op, vermengd met bewondering. Bewondering, omdat wij voor heldendom en opofferingen een ont vankelijk hart hebben. Bitterheid, omdat wij met het oog op den dreigenden vijand in het Westen en het gevaar in het Oosten militair niet tot hulp in staat waren. Zoodra duidelijk werfl, dat Sowjet-Rus- iand uit de afbakening van de politieke Duitsche invloedsferen het recht afleidde de daarbuiten wonende volken vrijwel uit te roeien, werden voortaan de betrekkin gen nog slechts door overwegingen van doelmatigheid bepaald, maar verstand en gevoel stonden hiertegenover vijandig. Van maand tot maand werd reeds in het jaar 1940 steeds het inzicht verworven, dat de plannen der mannen van het Kreml bewust aanstuurden op beheersching en daarmede vernietiging van geheel Europa. Slechts een blinde kon over het hoofd zien, dat hier een opmarsch tot stand kwam op een schaal, uniek in de wereldgeschiedenis en wel niet om iets te verdedigen, dat niet werd bedreigd, doch slechts om iets aan te vallen, dat niet meer tot verdediging in staat scheen. DE ZOMER VAN 1941. Den zomer van 1941 achtte men het gunstigste moment om er op los te slaan. Thans moest een nieuwe Mon golen-storm over Europa razen. Zware wolken begonnen zich boven Europa samen te pakken. Want wat is Europa eigenlijk? Er bestaat geen aardrijks kundige definitie van ons continent, doch slechts een ethnografische en cul- tureele. Niet de Oeral is de grens van dit continent, doch de lijn, die het le vensbeeld van het Westen scheidt van dat van het Oosten.. Ééns was er een tijd, dat Europa dat Grieksche eiland was, waar .Noordsche stammen waren doorgedrongen om van daaruit voor de eerste maal een lioht te ontsteken, dat sindsdien langzaam maar voortdurend de mensohen begon te beschij nen. En toen deze Grieken den inval der Perzische veroveraars afweerden, verde digden zij niet slechts hun vaderland in en- gerêr. zin, Griekenland, maar ook het be grip, dat thans Europa heet. Toen trok Europa van Hellas naar Rome. Met den Griekschen geest en de Grieksche cu i tuur verbond zich het Romeinsche den ken en de Romeinsche staatsmanskunst Een wereldrijk werd geschapen, dat. ook thans nog in beteekenis en scheppende kracht niet geevenaard, laat staan dan overtroffen is. Maar toen de Romeinsche legioenen tegenover den Afrikaanschen wervelstorm van Carthago in drie zware oorlogen Italië verdedigden en eindelijk dê overwinning bevochten, was het niet Rome, waarvoor zij streden, maar Europa, dat de Grieksch-Romeinsche wereld om vatte. De volgende inbreuk op deze bakermat der nieuwe menschelijke cultuur kwam uit de beide ruimten van het Oosten. Een vree- sol ijke stroom van cultuurlooze horden uit de binnenlanden van Azië stortte zich tot diep in het hart van het tegenwoordige Europeesche vaste land. In den slag op de Catalaunische velden stonden voor de eerste maal in eert beslissenden strijd van onafzienbare beteekenis Romeinen en Ger manen gemeenschappelijk schouder aan schouder voor een cultuur, diet uitgegaan van de Grieken, via de Romeinen thans ook de Germanen in haar ban had getrok ken. Europa was gegroeid. Uit Hellas en Rome ontstond het avondland en zyn verdediging v/as thans gedurende vele eeuwen vooral ook de taak der Germanen. Naarmate nu het avondland zijn grenzen uitbreidde, strekte zich ook plaatselijk het begrip uit, dat wij Europa noemen. Of nu Duitsche keizers aan de Unstruth of op het Lechfeld de aanval uit het Oosten afweerden, of dat Af tik ét tijdens langdurige gevechten uit Spanje werd teruggedrongen, het was steeds een strijd van het wordende Europa tegen een wereld, die in het diepste wezen vreemd was. Van dit Europa uit voltrok zich niet slechts de kolonisatie van andere wereld- deelen, maar ook een geestelijke cultureele bevruchting, die 'slechts beseft wordt door dengene, die bereid is de waarhei^ te zoe ken inplaats van haar te verloochenen. Derhalve heeft ook niet Engeland dit con tinent gecultiveerd, maar brokjes der Germaansche bevolldng van ons continent zijn als Angelsaksen en Noormannen naar dat eiland getrokken en hebben zijn ont wikkeling mogelijk gemaakt. Eveneens heeft niet Amerika Europa ontdekt, maar omge keerd. En al datgene, wat Amerika niet uit Europa heeft betrokken kan wel "in de oogen van een verjoodscht mengras be wonderenswaardig schijnen, maar Europa ziet daarin slechts een blijk van verval in kunst en cultureele levenshouding, het erf deel van een Joodschsen of vemegerden in slag in het bloed. Ik moet deze uiteenzettingen geven, want de strijd, waarvan de onvermijdelijkheid in de eerste maanden van dit jaar begon te blijken en dien te voeren het Duitsche volk ditmaal in de eerste plaats geroepen is, gaat eveneens de belangen van ons eigen volk er land ver te boven. Want zooals.eens de Grieken tegenover-de Perzen niet Grieken land, en de Romeinen tegenover de Carta- gers niet Rome, Romeinen en Germanen te genover de Hunnen niet het avondland, Duitsche keizers tegenover Mongolen niet Duitschland, Spaansche heiden tegenover Afrika niet Spanje, doch Europa hebben verdedigd, zoo strijdt Duitschland thans ook niet voor zichzelf, maar voor ons geheele continent. Het is een gelukkig teeken, dat het inzicht hierin bij de meeste volken van Europa in hun onderbewustzijn zoo diep ge worteld is, dat zij aan dezen stijd deelnemen hetzij door openlijk stelling te kiezen, hetzij door een vloed van vrijwilligers. De Führer schetste nogmaals kort de ontwikkeling die tot den strijd tegen de Sowjetunie leidde, waarbij hij be toogde. dat de voqj-waarden voor den Duitschen afweer zoowel in menschen als in. materieel rijkelijk voorhanden waren. Zoo kan ik in het algemeen slechts dit verzekeren: al spreekt men ook in de democratieën zeer veel van bewapening, desondanks wordt daar voor in het nationaal-socialistische Duitschland nog altijd meer gewerkt. In het verleden was het zioo en tegen woordig is dit niet anders. Ieder jaar zal men ons met vermeerderde en voor al ook betere wapens daar vinden, waar de beslissingen vallen. Als de publicisten in onze democrati sche kranten thans verklaren, dat ik mij bij nauwkeuriger kennis van de kracht van den bolsjewistischen tegenstander nog wel eens zou hebben bedacht, alvorens tot den aan val over te gaan, dan miskennen zij de situatie evenzeer'als mijd persoon. Ik heb geen oorlog gezocht, maar integendeel al les gedaan om hem te vermijden. Ik zou evenwel plichtvergeten en gewetenloos handelen, als ik ondanks de 'wetenschap, dat de wapenen onvermijdelijk moesten spreken, zou verzuimen de eeni^ mogelij ke consequentie daaruit te trekken. Met het oog op den omvang van het gevaar, die ons wellicht eerst thans in geheel zijn uitgestrektheid bewust is geworden, kan ik God slechts danken, dat hij mijn geest op het juiste oogenblik heeft verlicht en mij de kracht heeft gegeven om datgene te doen, wat moest worden gedaan. Daar aan danken niet slechts millioenen Duit sche soldaten hun leven, maar ook Europa zijn bestaan. Want dat mag ik thans wel zeggen: als deze golf van meer dan 20 000 tanks, honderden divisies, tienduizenden stukken geschut, vergezeld van meer dan 10.0CO vliegtuigen, onvoorzien in beweging was gesteld via Duitschland, zou Europa verloren zijn geweest. Het lot heeft een reeks van volkeren bestemd om door het offer van hun bloed dezen aanval' te voorkomen, respectieve lijk hem op te vangen. Als Finland niet terstond had besloten voor de tweede maal naar de wapenen te grijpen, dan zou de gezapige burgerlijkheid der andere Noord sche staten snel haar einde hebben gevon den. Al<- het Duitsche Rijk dezen tegen stander niet tegemoet getreden was met zijn soldaten en wapens, zou een stroom over Europa zijn losgebroken, die aan het belachelijke Britsche denkbeeld van hand having van het Europeesche evenwicht in geheel zijn geesteloosheid en stupide tra ditie een eind zou hebben gemaakt. Als MET DUITSCHLAND VOOR EEN NIEUW EUROPA Gisteren vroeg in den middag verzamelde zich op de Piazza Venezia te Rome een reusachtige menigte waaruit de kreet „Duce!" en de uelze „overwinnen" opste gen. Mussolini hield een rede, waarin hy zeide: Kameraden', de dag van heden is een nieuwe 'dag van plechtige besluiten in de geschiedenis van Italië en een dag van belangrijke gebeurteftissen, die de bestem ming hebben de geschiedenis van de we reld een nieuwen loop te geven. De mo gendheden van het stalen pact, hef? fascis tische Italië en het nationaal-socialistische Duitschland, die zich steeds meer aaneen hebben^gesloten, plaatsen zich thans naast het heldhaftige Japan tegenover de Ver eenigde Staten van Amerika. De bond van drie is een militair bondgenootschap ge worden, dat om zijn vaandel 250 millioen menschen bijeen brengt, die alles voor de overwinning willen doen. De spil noch Ja pan wilden uitbreiding van het conflict. Een man, één man alleen, een democra tisch despoot heeft, langs den weg van een eindelooze reeks provocaties, terwijl hij de bevolking van zijn eigen land door het grootste bedrog misleidde, den oorlog ge wild en hem van dag tot dag met een dui- velsche hardnekkigheid voorbereid. De zware slagen, die op den onmetelij- ken grooten Oceaan reeds aan de Ameri- kaansche strijdkrachten zijn toegebracht, toonen aan, dat deze oceaan bezaaid is met soldaten van de rijzende zon. Ik zeg u en gij zult het begrijpen: het is een voorrecht aan de zijde van deze soldaten te vechten. Vandaag is het driemogendhedenver- drag met al zijn moreele en materieele mid delen een machtig oorlogsinstrument en een pand der overwinning geworden. Mor gen zal het de bewerker en organisator van een rechtvaardigen vrede tusschen de volken zijn. Italiaansche mannen en vrouwen, nogmaals op! Toont u dit histo rische uur waardig! Wij zullen overwin nen. De toespraak van Mussolini werd onder broken door toejuichingen van de menigte, vooral, toen de Duce hulde bracht aan de heldhaftigheid van de Japaners. Aan het einde van de toespraak bracht de' menigte Mussolini een geweldige en schier einde looze ovatie. De duce moest herhaalde ma len opnieuw op het balcon verschijnen. Aan zijn zijde stonden de ambassadeurs van Duitschland en Japan, die eveneens werden toegejuicht. Slowaken, Hongaren en Roemenen niet de bescherming van deze Europeesche wereld mede op zich hadden genomen, dan zou den de bolsjewistische horden als de Hunner zwerm van een Attila over de jfo- naulanden hebben geveegd en zouden thans aan de oevers van de Ionische Zee Tarta ren en Mongolen de herziening van het vedrag van Montreux afdwingen. Als Italië. Spanje en Kroatië hun divisies niet hadden gezonden, dan zou niet de afweer van een Europeesch front zijn ontstaan, die als proclamatie van het begrip van het nieuwe Europa zijn propagandistische kracht ook op alle andere volkeren liet uitstralen. Als gevolg van dit veelbeteekenend in zicht zijn uit Noord- en West-Europa de. vrijwilbgers gekomen: Noren, Denen, Ne derlanders, Vlamingen, Belgen enz., ja, zelfs Franschen. die aan den strijd der verbonden mogendheden van de spil in den waarsten zin des woords het karakter van een Europeesche kruistocht geven. Het oogenblik is nog niet aangebroken om te spreken over systeem en leiding van dezen veldtocht. Evenwel meen ik reeds thans, in dezen geweldigsten strijd van alle tijden, m enkele zinnen te mogen wijzen op het bereikte. FEITEN VAN DEN VELDTOCHT IN IiET OOSTEN. Hier bracht de Führer nogmaals in kor te woorden de belangrijkste data van den veldtocht in'het Oosten in herinnering. Op 1 December bedroeg het totale aantal Sov jet-Russische gevangenen 3.806.865; het aantal vernietigde of buitgemaakte tanks beliep 21.391; dat der stukken geschut 32.541 en dat der vliegtuigen 17.322. Se dert het uitbreken van den strijd, in het Oosten werden 2191 Britsche vliegtuigen neergeschoten. De marine bracht 4.170.611 ton tot zinken en de luchtmacht 2.346.180, dus in totaal 6.516.791 ton. Dit zijn nuchtere feiten err wellicht dro ge getallen. Maar achter deze getallen zijn de prestaties, offers en ontberingen verbor gen, staan de heldenmoed en de doodsver achting van millioenen der beste mannen van ons eigen volk en van de met ons* ver bonden naties, de Duitschers en de Fin nen, de Italianen, Slowaken, Hongaren en Roemenen', de Kroaten, de vrijwilligers uit de Noord- en West^Europeesche landen, al les tezamen de soldaten van het Oostelijk front. De Führer betoogde opnieuw, dat alle wapens en hun leiding het maximum heb ben gegeven. Evenals vroeger heeft ook thans onze unieke infanterie den zwaar- sten last van den strijd gedragen. Hitier somde vervolgens de verliezen op: van 22 Juni tot 1 December heeft het Duit sche leger verloren: 158.773 dooden, 563.082 gewonden en 31.191 vermisten; de luchtmacht 3231 dooden, 8453 gewonden en 2028 vermisten, de marine 310 dooden, 232 gewonden en 115 vermisten. De Duit sche weermacht in totaal dus: 162.314 doo den, 571.767 gewonden en 33.334 vermis ten. Aan dooden en gewonden dus iets meer dan het dubbele van het aantal in den slag aan de Somme tijdens den we reldoorlog, de vermisten iets minder dan die helft van het toenmalige getal. Laat mij thans daartegenover stelling nemen tegenover die andere wereld, die Mametntje GOUD Aan alles wat U de laatste twee jaren bij mij hebt gekocht hebt U ver diend zegt de man van de goud- en zilverwinkel in een gesprek vanachter de toonbank, als ik voorzichtig naar den prijs informeer. De prijsbeheer- sching zegt ons in haar officieele pu blicaties immers, dat wij bij het doen van onze inkoopen goed1 uit onze dop pen moeten kijken. Maar ik kan vragen wat ik wil -r- aegt de goud- en zilverman ten minste als U geen oud metaal inlevert; dat is bij éfcn proefproces in Arnhem uitgemaakt. Juist op dat oogenblik stapt een. jon geman den-winkel binnen en legt met moedeloos gebaar een gouden ring op de vitrine. Mijn verloving is uit zegt hij somber. De ring héb ik dus niet meer noodig. Wat geeft U ervoor? Ik heb hem twee jaar geleden bij U gekochit. De man achter de toonbank neemt de ring en weegt haar. Achttien gulden zegt hij. Het gezicht van den somber kijken den, in zijn liefde teieur.gesteldien man verheldert plotseling. Dan ben ik nog niet zoo slecht af zegt hij. Ik héb er twee jaar ge leden 16 voor betaald. Dat is twee jaar pleizier en nog 2 winst. Hij strijkt zijn 18 op en verdwijnt. Nou, wat heb ik U gezegd zegt de eigenaar der zaak triomphantelijk. Waarlijk, uw woorden zijn goud' waard antwoordde ik. Nieuwe bonnen Voor het koopen van de gebruikelij ke rantsoenen brood gebak, vleesch of vleeschwaren, melk en aardappelen zijn vooq de volgende week aangewe zen de bonnen 48 van de daarvoor-be- stemde kaarten. Bonnen die afloopen Op Zaterdag 13 December: 47 Brood. 47 Vleesch en Vleeschwaren. 47 Aardappelen. Wegens begunstiging van den vijand ter dood veroordeeld Het bureau van den bevelhebber der weermacht deelt mede, dat vier Ne derlanders wegens begunstiging van den vijand (hulpverleening aan Brit sche vliegers) door een Duitschen krijgsraad ter dood zijn veroordeeld. Het vonnis is reeds met den kogel voltrokken. haar vertegenwoordiger heeft in' den man, die op tactvolle wijze, terwijl de volken en hun soldaten strijden in sneeuw en ijs, pleegt te babbelen bij het haardvuur en dus vooral over den man, die de hoofd schuldige is aan dezen oorlog. Hitier betoogde, dat het destijds in 1939 een tijdlang ernaar uitzag, dat de Poolsche regeering zelf ernstig had overwogen in te stemmen met een verstandige oplossing. Ik mag hieraan nog toevoegen, dat bij al deze voorstellen van Duitsche zijde niets werd verlangd, dat niet reeds vroeger Duitsdh eigendom was geweest, ja, dat wij integendeel afstand deden van zeer veel, dat voor den wereldoorlog toebehoorde aan Duitschland. Destijds zijn in vollen vredestijd binnen enkele maanden in Po len meer dan 62.000 Duitschers ten deele onder de gruwelijkste martelingen ge dood. Dat het Duitsche rijk het recht had aan merking te maken op dergelijke toestan- dien aan zijn grens en aan te dringen op afschaffing daarvan, in het algemeen: ge sproken recht had op zijn veiligheid be dacht te zijn, zal toch wel nauwelijks wor den bestreden in een tijd, waarin andere landen de elementen van hun veiligheid zelfs in vreemde werelddeelen zoeken. Toen nu in Augustus de houding van Polen, dank zij den waarborg van Enge land in den vorm van een blanco-volmacht steeds stroever, werd, zag de Duitsche re geering zich genoopt en wel voor de laatste maal een voorstel in te dienen, dat zij 'bereid was als basis te gebruiken voor onderhandel in ge it met Polen en waar van zij den toenmaligen Engelschen am bassadeur npndeling in kennis stelde. De Führer citeerde deze voorstellen lettei-lijk. Zooals men weet, culmineerden zij in den terugkeer van het Duitsche Dantzig tot het rijk en een referendum over het ge bied van den zoogenaamden corridor, na melijk of dit bij Duitschland, dan wel bij Polen zou behooren onder toezicht van een. internationale commissie, waarbij de Pool sche h avert Gdynia uitgezonderd zou blij ven. Deze stemming zou eer^t na verloop van een jaar worden gehouden. Indien het 'betrokken gebied ten deel zou vallen aan Polen, zou Duitschland een exteiritoriale verkeerszone door dit gewest krijgen, in het om>|ekeerde geval Polen. Indien de corridor weer bij Duitschland zou komen, zou de bevolking met Polen worden uit gewisseld. Dantzig en Gdynia zouden zui ver het karakter van handelssteden krij gen. Het schiereiland' Hela 'zou in ieder ge val gedemilitariseerd worden. ZIE VERVOLG PAGINA 2.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1