fZ)e Clotlag, Ut den SiiMenOceaan DONDERDAG 11 DECEMBER 1941 33ste Jaargang No. 10125 Gcld^eh^Soii/ïcttit Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. V Vertrouwen Er zijn menschen, die te gauw vertrou wen schenken. Zij maken zichzelf daar van het slachtoffer en ook hen, voor wier rechten en belangen zij verantwoordelijk heid dragen. Er zijn menschen, die te gauw vertrou wen ontzeggen, te gauw wantrouwen. De tweede categorie is onaangenamer en onmaatschappejijker, dan de eerste. Onderling vertrouwen moet zoo 1 qn g m o g e 1 ij k behouden worden. Dat is een sociaal goed! Als men meent, dat een handeling van een persoon, wie men lang en terecht zijn vertrouwen heeft, geschonken, in strijd is met dat hem geschonken vertrouwen, dan onderzoeke men, of er voldoende reden is, om nu in-eens dat vertrouwen te ontzeggen en te wantrouwen; men begin1 ne met te veronderstellen, dat men, als men alle motieven zou kennen, die tot die bepgalde handeling hebben geleid, de han deling niet zou afkeuren of zelfs zou goed keuren. Niets is zóó noodlottig voor een gemeen schapsleven, als misplaatst wantrou wen of ongemotiveerde onthouding van vertrouwen. Dat is noodlottig voor een gemeenschaps- leven ook zeer speciaal voor het ge meenschapsleven in beperkten kring, on der bepaalde groepen van de bevolking. Men zij niet onoordeelkundig en opper vlakkig in het schenken van vertrouwen. Maar met wete óók loyaal vertrouwen te schenken. Dat eert dengene, die het doet. Eii dat is de voorwaarde, de noodza kelijke voorwaarde voor een vruchtbare activiteit, voor een goede en gezonde, voor een christelijke samenleving. Wij maken hier slechts enkele korte op merkingen, welke echter naar onze be scheiden meening verdienen de overwe ging van allen, die in deze onder verschei den opzicht moeielijken tijd het elkaar niet nog moeielijker willen maken door nutteloqs en noodeloos, onredelijk en onge motiveerd wantrouwend of niet-positief- vertrouwend tegenover elkaar te staan. WeielcUbtand DE BRAND, die nu reeds meer dan twee jaar in Europa en in Afrika woedt, heeft zich doorgevreten dwars door de aarde heen en is uitgeslagen, wild oplaaiend in het Oostelijk halfrond. De Stille Oceaan, ook wel de Pacific (vreedzame) geheeten, is thans een too- neel van strijdgewoel geworden. Maanden en maanden heeft de spanning geduurd; in het geheele Verre Oosten rommelde het dreigend als een vulkaan vóór de uitbar sting. Maandag heeft zich de spanning met een knal ontladen, de vulkaan is los ge barsten. Op de blokkade en de militaire omsin geling, welke de Vereenigde Staten'rondom het Japansche eilandenrijk hadden gespon nen en op de voorwaarden, welke het on bevredigende resultaat waren van de lang durige besprekingen te Washington, heeft Japan geantwoord met het trekken van het zwaard. Vanaf Maandagmorgen 6 uur volgens Nederlandschen tijd Zondagavond 11 uur bestaat de oorlogstoestand tusschen Japan eenerzijds en de Vereenigde Staten, Enge land, Canada en Australië anderzijds. Ver scheidene landen van Zuid-Amerika heb ben zich aangesloten bij de Ver. Staten en ook ons Nederlandsch-Indië heeft gemeend, de consequentie van zijn aansluiting bij het z.g. A.B.C.-blok te moeten trekken en heeft Japan den oorjog verklaard. Alle continenten zijn thans in den oorlog gewikkeld, zoodat nu qjet recht gesproken kan worden van een tweede wereldoorlog. Over de heele aarde botsen tweè mach ten op elkaar, de machten van de nieuwe orde en die van de oude orde; de landen die-vechten voor de hun toekomende le vensruimte en zij die vechten om het be houd van hun eenmaal verworven machts posities. De Vereenigde Staten van Noord-Amen- ka hebben zich onder leiding van Roose- velt meer en meer afgewend van de Mon- roe-leer wij hebben er reeds eerder op gewezen en zijn een imperialistische richting ingeslagen. In plaats van zich te beperken tot hun eigen territorium, tot hun eigen levensruimte, welke werkelijk groot genoeg was, hebben zij hun vangarmen uit gestoken naar andere gebieden, welke het domein waren van andere volken en heb-' ben zij overal vasten voet trachten te krij gen voor hun dollar-kapitglisme. Zij oogsten thans wat zij gezaaid hebben. Wat Engeland betreft, kan men nu zeg gen, dat het door Churchill gewenschte tweede front een feit is geworden. Men kan evenwel moeilijk volhouden, dat deze ont wikkeling van de situatie geheel verloopt overeenkomstig den wensch van Churchill. Want vooreeret is de oorlogsbrand nu ver raderlijk dicht geriaderd tot de levensslag ader van het Britsche Imperium, de ver bindingslijn van Indië naar Australië, wel ke loopt via Singapore. Vervolgens loopt de leverantie van oorlogsmateriaal door de Vereenigde Staten aan Engeland en de Sovjet-Unie gevaar: Amerika heeft zijn ma teriaal nu zelf hard noodig en Engeland zal proote moeite krijgen met de aanvoer van 'ijn troepen uit Australië en Nieuw-Zee- land; I In 't algemeen kan men zeggen, dat Ja- Japan's successen ter Zee Vier slagschepen vernietigd OOK DE „KING GEORGE V" GEZONKEN. Naar officieel van de zijde der Ja pansche marine wordt medegedeeld, is bij den Japanschen bomaanval op het gros der Britsche vloot in Oost-Azië ook het Britsche slagschip „King Geor ge V" met groote waarschijnlijkheid tot zinken gebracht. Er zijn nog geen nauwkeurige berichten ontvangen. Zooals reeds gemeld, hebben de Ja panners bij dezen aanval de „Repulse" en de „Prince of Wales" tot zinken gebracht. Het Britsche slagschip „King Geor ge V" meet 35.000 ton en is een zuster schip van de „Prince of Wales". Het Britsche slagschip „Prince of Wales", is een van de sterkste en mo dernste slagschepen der Britsche vloot. De oorlogsbodem had vier vliegtuigen aan boord. De bemanning bestond uit 1500 koppen. Het slagschip „Repulse" was in 1916 van stapel geloopen. De bemanning be stond uit 1200 koppen. Domei verneemt uit Manilla, dat vol gens een tot dusver nog niet beves- 'tigd bericht het 11.500 brt. metende vliegtuigmoederschip „Laitgley" tot zinken is gebracht. De marine-afdeeling van het keizer lijke hoofdkwartier deelt voorts mede, dat Japansche oorlogsschepen aan den ingang van de haven van Hongkong het Engelsche patrouillevaartuig „Saint Monace" tot zinken hebben gebracht. Volgens een bericht van den Engel- schen nieuwsdienst uit^ Singapore, be vond zich de opperbevelhebber van de Engelsche vloot in het Verre Oosten, sir Thomas Philips, aan boord van het door de Japanners tot zinken gebracht slagschip „Prince of Wales". Omtrent zijn lot is nog niets bekend. Overlevenden van de „Prince of Wales" en de „Repulse" zijn in Singapore aan land gegaan. Betreffende het verlies van de „Prince of Wales" en de „Repulse" heeft Duff Cooper voor den omroep van Singapore verklaard, dat deze dag een der donkerste in de ge schiedenis van het Britsche imperium is. Reuter meldt voorts uit Washington, dat de Amerikaansche marine heeft medege deeld, dat schout-bij-nacht Isaak Campbell Kidd bij den aanval op Pearl Harbour ge vallen is. Kidd behoorde tot den generalen staf van den chef der Amerikaansche vloot op den Stillen Oceaan, admiraal Kimmel. Door de vernietiging van vier slagsche pen en een groot aantal andere eenheden van de vijanden van Japan, in het bijzonder door het tot zinken brengen van de „Prin ce of Wales" en de „Repulse" vlak voor Singapore, is, naar men in Berlijn mede deelt, niet alleen de verhouding der strijd krachten ter zee in het Verre Oosten ge heel anders geworden, doch behoort ook de legende van de onaantastbaarheid van de Britsche positie ter zee in dit gebied, in zekeren zin onder de oogen van de Britsch- Indiërs, tot het verleden. DE AANVALLEN OP WAKE. Officieel is te Tokio medegedeeld, dat gisterochtend bij luchtaanvallen op het eiland Wake vijf van zeven vijandelijke machines zijn neergeschoten, terwijl talrij ke militaire installaties vernield zijn. LANDING OP DE PHILIPPIJNEN. Generaal Douglas Mac Arthur, de opper bevelhebber der defensie te Manilla, heeft om 6.3Ó uur voor de radio medegedeeld, dat Japansche troepen erin geslaagd zijn, om in nauwe samenwerking met vloot- en luchtstrijdkrachten aan land te gaan op een zeker punt ten Noorden van Manilla, Uit mededeeling van den Japanschen militairen woordvoerder blijkt, dat het den Japanners gelukt is te landen op het voor naamste "eiland der Fhilippijnen Luzon, en op de eilanden Vigan en Apari. Waarschijn lijk zijn de Japanners er op nog meer pun ten aan land gegaan. De juiste plaatsen zijn echter in Manilla nog niet bekend. Verder wordt uit de Philippijnsche hoofd stad gemeld, dat reeds de eerste groote gevechten met Amerikaansche strijdkrach ten op de Philippijnen zijn geleverd. Op de Philippijnen bevinden zich, naar pan een groot deel der krachten van Ame rika en Groot-Brittanniü zal binden in het Stille Oceaan-gebied. Nederland heeft een heel bijzondere be langstelling voor het verloop van den strijd op dit gedeelte van den aardbol, omdat ons rijke Insulinde nu direct betrokken is ge raakt in den oorlog der continenten. Tot nu toe hadden wij steeds nog hoop gekoes terd, dat het mogelijk zou zijn, Indië bui ten den oorlog te houden, doch het heeft niet zoo mógen zijn. Het ligt thans in een gevaarlijke hoek, in een hoek waar slagen zullen vallen en wij vreezen, dat" de bezits rechten van Nederland op dezen mooien „gordel van smaragd rondom den evenaar" nog nimmer een zoo zware crisis hebben doorstaan dan zij nu te doorstaan zullen krijgen. Er zijn thans spanningen opgeroepen, zoowel in het Moederland als in deze verre gewesten over zee. welke het uiterste zul len vergen van onze zelfbeheersching en van ons vertrouwen op de toekomst. Domei meldt, naar schatting 38.000 man Amerikaansche en Philippijnsche troepen, waarvan 1800 man tot de geregelde troe pen hooren. Tijdens de luchtaanvallen, die gisteren op de luchtsteunpunten Iba en Clockfield op de Philippijnen zijn ondernomen, zyn naar officieel wordt medegedeeld, 25 vijan delijke toestellen neergeschoten en 17 op den grond vernield, waaronder 35 van mid delbare grootte. Aan Japansche zijde gin gen slechts vijf machines verloren. HEVIGE GEVECHTEN OP MALAKKA. In een communiqué der Britsche autori teiten te Singapore wordt bevestigd, dat de Japanners nieuwe, troepen hebben doen janden te Singara op Malakka. De stad Singapore is volkomen verduis terd. De burgerbevolking is grootendeels naar het binnenland gevlucht. Om het vliegveld van Kota Baroe wor den zwar- gevechten geleverd. Kota Baroe zelf is een dorp. Het vlieg veld is belangrijk - als steunpunt voor jachtvliegtuigen. Vandaar uit zou het mogelijk zijn landingen meer Zuidelijk langs de kust te beschermen of bommen werpers te begeleiden van vliegvelden in Thailand naar Singapore. De Engelsche nieuwsdienst meldde Woens dagavond, dat de Japanners hun heyige aanvallen op Hongkong voortzetten. „Tij delijk" zijn zij de Engelsche stellingen bin nengedrongen. De gevechten duren voort. EVACUATIE VAN RANGOON. De evacuatie van Rangoon in Birma is in vollen gang, zoo wordt uit Rangoon ge meld. De evacuatie wordt in politieke kringen uitgelegd als een gevolg van de Japansche successen na hun landing aan de Oostkust van Malakka. Verdere oorlogsverklaringen De regeering van Tsjoenking heeft aan Japan, Duitschland en Italië formeel den oorlog verklaard. Naar de Britsche 'berichtendienst méldt, heeft Columbia de diplomatieke betrek kingen met Japan verbroken. Naar de Britsche berichtendiennst meldt, heeft het Cubaansche congres besloten, Ja pan den oorlog te verklaren. Naar uit La Paz gemeld wordt, is het be richt van Associated Press, dat Bolivia den oorlog aan Japan zou hebben verklaard, niet juist. Bolivia heeft zich slechts solidair verklaard met de Vereenigde Staten. Na de oorlogsverklaring van Japan aan de Ver. Staten en aan Engeland op 8 De cember, hebben de volgende staten Japan den oorlog verklaard: Engeland, Canada, Costarica, Australië, Nicaragua, Neder landsch-Indië (alle op 8 December), de Ver. Staten, de republiek San Domingo, Haiti, Honduras, Cuba, San Salvador, Mexico, Panama en de Unie van Züid- Afrika. Het Japansche bureau voor de inlichtin gen deelt mede, dat Japan en Thailand he den een „offensief en defensief bondge nootschap" hebben gesloten. De tekst van de mededeeling luidt: „Gemeld wordt, dat overeenstemming van opvattingen betref fende het sluiten van een offensièf en de fensief bondgenootschap tusschen Japan en Thailand is bereikt tusschen den Japan schen ambassadeur te Bangkok, Teiji Tsoebokami en den Thailandschen eersten minister Songrram, hedenmorgen om elf HET ITALIAAN SCHB WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansohe weermachisbericht van gisterennamiddag luidt als volgt: „In den sector van Solloem is de vijan delijke druk op de door onze troepen be zette stellingen krachtiger geworden. Ten Zuiden van Tobroek duimden de gevechten voort, waarbij vijandelijke pantsergroepen vernietigd werden. Luchtformaties van de spil hebben met succes nieuwe aanvallen gedaan Op aanzienlijke auto-concentraties van den vijand ten Oosten van Bir el Gobi en op rijdende auto-collonnes. Verder zijn ook Tobroek en sterke concentraties van pantserafdeelingen ten Oosten van Tobroek doeltreffend gebombardeerd. In talrijke luchtgevechten werden negentien vijande lijke vliegtuigen neergeschoten, waarvan dertien door de nieuwe Italiaansohe jagers en zes door Duitsche jagers. Twee vijande lijke vliegtuigen zijn neergeschoten door het afweergeschut van Agadabia en Sol loem. Acht onze vliegtuigen zijn niet terug gekeerd. Vijandelijke vliegtuigen hebben bommen geworpen op Derna en Bardia. In Bardia zijn twee veldlazaretten, die duidelijk met het roode kruis gekenmerkt waren, getrof fen, waarbij eenige verpleegden werden ge. wond. In den afgeloopen nacht heeft de vijandelijke luchtmacht Trapani aangeval len. De schade is onbeteekenend. Onze vlieg tuigen hebben met duidelijk resultaat doe len op Malta gebombardeerd. Een onzer schepen, dat met tweeduizend Britsche re- vangenen van Lybië was vertrokken, is voor de Grieksche kust door een vijande lijke duikboot getorpedeerd. Het reddings werk is in vollen gang". Duitsche Rijksdag bijeen VOOR HET AANHOOREN VAN EEN VERKLARING DER RIJKSREGEERING. De Duitsche Rijkdag komt hedenmiddag om 15 uur bijeen voor het in ontvangst ne men van een verklaring der Rijksregeering. De zitting zal over alle Duitsche zenders worden uitgezonden. Een herhaling der uitzending zal des avonds om 20 uur 15 ge geven worden. Als represaille voor de volkomen wille keurige, tegen alle internationale usances in uitgevoerde arrestaties van vertegen woordigers der Duitsche nieuwsagent schappen en dagbladen in de Ver. Staten op bevel van president Roosevelt en voor de gelijktijdige arrestatie van Duitsche en Italiaansohe onderdanen in de Ver. Staten zijn de Amerikaansche persvertegenwoor digers, en een aantal Amerikaansche bur gers in Duitschland vandaag gearresteerd. Mussolini heeft in het palazzo Venezia koning Michael en de koningin-moeder van Roemenië ontvangen en een lang en har telijk onderhoud met hen gehad. ONDERHOUD CIANO EN DARLAN. Graaf Ciano heeft gisteren te Turijn een onderhoud met den plaatsvervangenden premier en minister van buitenlandsche zaken van Frankrijk, admiraal Darl^n, ge had, en wel in het Palazzo Madama, waar te tien uur de leden vdn de Italiaansche en de Fransche wapenstilstandscommissie aankwamen; graaf Ciano kwam te 10.45 uur. Hij werd verwelkomd door den bur gemeester, andere autoriteiten en beide delegaties. Iets later kwam Darlan met zijn medewerker» aan; hij was in uniform en droeg zijn decoraties. Graaf Ciano was in fascistische uniform en droeg de dnder- scheidingsteekens van de Squadrista. De twee ministers kwamen in de ontvangst zaal van het paleis bijeen en het onder houd begon onmiddellijk. BINNENLAND Te beginnen met Januari 1942 zullen regelmatig door het departement van op voeding, Wetenschap en Cultuurbescher ming vormingscursussen worden georgani seerd voor leerkrachten bij het voorberei dend hooger en middelbaar onderwijs, het lager onderwijs en het nijverheidsonder wijs, alsmede voor de leden van het rijks- schooltoezicht. Op deze bijeenkomsten, waarvoor het Rijk aan de deelnemers reis- en verblijf kosten vergoedt, zullen voorstellen en maatregelen ten aanzien van de vernieu wing van het onderwijs besproken worden. De eerste cursus, waarop het onderwijs in ■het Nederlandsch zal worden behandeld, vindt plaats in den loop van Januari. Op de volgende cursussen zal o.a. het on derwijs in geschiedenis, biologie, aard rijkskunde, en heemkunde enz. worden be sproken, terwijl naast deze bijzondere cur sussen andere worden georganiseerd, waar vernieuwing van opvoeding en onderwijs in algemeenen zin behandeld zullen worden. Belangstellenden, die tot een der ge noemde categoriën behooren en die aan deze vormingscursussen wëhsqhen deel te nemen, kunnen zich, onder vermelding van den leergang, waarvoor zij in aanmerking wenschen tq komen, reeds nu opgeven aan het deparment van Opvoeding, Weten schap en Cultuurbescherming, afdeeling Kabinet, Oostduinlaan 2, 's Gravenhage. Voorschot voor werkloozen? De Persdienst van het N.V.V. schrijft Volgens een mededeeling van het Depar- terment van Landbouw, Nijverheid en Hari- del is de bevolking van Nederland in de gelegenheid gesteld de aardappelenkaarten te laten afstempelen teneinde een winter voorraad aardappelen in te slaan. Rekent men, dat het hier betreft een hoeveelheid van gemiddeld 35 kilo per gezinslid, dan komt men tot een bedrag van 35 x 8 cent of 2.80 per persoon. In verband hiermede heeft de sociaal- economische afdeeling van het N.V.V. zich tot het Departement van Sociale Zaken ge wend met het verzoek aan de werkloozen, die het zeker op prijs zou stellen ook een wintervoorraad aardappelen in te slaan, doch daartoe financieel niet in staat zijn, een aardappelbon ter waarde van 2.80 als voorschot te verstrekken, welk bqdrag dan, te beginnen met 3 Januari 1942, in 9 wekëlijksche termijnen terugbetaald zou kunnen worden, aangezien de voorraad voor de eerste 9 weken van het nieuwe jaar bestemd is. Zij, die hiervan gebrüik zouden maken, zouden dan gedurende dien tijd geen geld voor aardappelen behoeven uit te geven en dus te terugbetaling niet gevoelen. SIGAREN VAN INLANDSCHE TABAK Naar wij vernemen, zijn er sigaren op de markt verschenen, die vervaardigd zijn van onze inlandsche tabak uit het land van Maas en>Waal en welke zeer goed zouden voldoen. Momentje TE GOED Er is van de zijde der politie her haaldelijk betoogd, dat fietsen momen teel een dierbaar bezit vormen en dat men dus niet voldoende genoeg op zijn eigendom kan passen. Er verdwijnen dan ook dagelijks nog meer fietsen dan clandestiene biggetjes géfcien de da- gelijksche indrukwekkende lijst van veroordeelingen. En toch is er een juf frouw, die zoo maar ergens midden in Amsterdam haar fiets laat staan met 1350, een aantal sieraden en haar distributiebescheiden in de fietstasch. Zij had evengoed aan de politie het adres van een bekenden zwijntjesjager kunnen vragen en dezen het heele zaakje afleveren. En toch verwonder de zij zich nog, dat fiets en handtasch waren verdwenen, toen zij na een kwartiertje terugkwam. Onbegrijpe lijk, zij wist toch zeker, dat zij een kwartier geleden de fiets daar had neergezet. En misschien heeft zelfs de. politie nog wel een heele toer gehad om haar te overtuigen, dat het wel eens kon zijn, dat haar fiets gestolen was. Deze juffrouw lijkt mij te goedgeloo- vig. Misschien zet zij 's nachts wel haar deur open, vertrouwend op de eerlijk heid harer medemenschen en weet zij niet, dat het oorlog is en het men- schendom een beetje aan eerlijkheid mangelt. IJtoe meer ik over deze juffrouw peins, hoe sterker dringt zich de con clusie aan mij op, dat zij te sterk van goede trouw is. Maar dan is er in dezen waanzinni gen tijd tenminste iemand, die te goed is voor deze wereld. Hedenavond spreekt Max Blokzijl van 19.4520.00 uur over den zender Hilversum II in zijn serie „Brandende kwesties" over het onderwerp „Groote tijden en gelukkige tijden". MET DUITSCHLAND VOOR EEN NIEUW EUROPA KEURINGEN VOOR WAFFEN S.S. EN VRIJWILLIGERSLEGIOEN. Het Erganzungsambt der Waffen S.S., Er- ganzungsstelle Norwest Den Haag, Stad houderslaan 132, deelt mede, dat verdere keuringen voor de Waffen S.S. en het Vrij- willigerlegioen Nederland plaats vinden in den tijd yan 8 tot 16 December a.s. Mannen yan 17 tot 40 jaar worden aan genomen voor den duur van den oorlog, twee of vier jaar. Voor de ondersteuning der gezinnen, voor zoover het kostwinners betreft, wordt gezorgd. Gratis reisbiljetten voor de reis van de woonplaats naar de keuring kunnen aangevraagd worden bij de Erganzungsstelle Nordwest, Den Haag, Stadhouderslaan 132. Biljetten voor de te rugreis \yorden uitgereikt op de plaats van de keuring, onverschillig of de sollicitan ten worden aangesteld of niet. De keuringen vinden plaats: op 11 Dec. om elf uur in Hengelo, Deutsches Haus en om vier uur in Arnhem, Deutsches Haus; op 12 Dec. om tien uur in Eindhoven, Hui ze Maria, Kruisstraat en om vier uur in Maastricht, Hotel. Mom us, Vrijthof; op 15 December om tien uur in Tilburg, Werk- liedenvereeniging, Tuinstraat 68 en om vier uur in Den Bosch, Hotel Noord-Bra bant, Markt 45 en op 16 December om ne gen uur in Den Haag, Stadhouderslaan 134. De Secretaris-generaal van het Depar tement van Sociale Zaken heeft aan de burgemeesters bericht, dat, behalve aan dc ondersteunde werkloozen, ook aan de in gevolge de steunregeling voor kleine boe ren en tuinders gesteunde grondgebruikers een extra-u'itkcering mag wrordcn ver strekt. Deze uitkeering bedraagt voor de groep b dier grondverbruikers (met een theore tisch weekink omen van 4.tot 7.in totaal twee df drie weken steun, al naar gelang de 'betrokkenen wel of niet hun eten betrekken uit de oentrale keukens. De uitbetaling zal verdeeld worden over het tijdvak 21 December 1941 tot en met 10 April 1942 op gelijken voet als reeds voor de ondersteunde werkloozen is be paald. Aan de c-grondgebruikers (theoretisch week inkomen 7.tot 9.zal een ex- tra-uitkeering worden' gegeven van 200 of 300 pet. van de tot een weekbedrag hër- leide totale jaarvergoeding. Naar de regeeringscommissaris voor dc bodemproductie mededeelt, ligt het in de bedoeling een voorschot op de in uitzicht gestelde scheurpremic te verleenen van 75 per ha. Voor nadere bijzonderheden betreffende deze voorschotregeling wordt verwezen naar een officieele publicatie in dit num mer. ACCIJNS OP GEDISTILLEERD VERHOOGD. De Staatscourant van Dinsdag (no. 240) bevat een besluit van den secretaris-gene raal van Financiën, waarbij de accijns op gedistilleerd en op houtgeest is verhoogd met ongeveer 13 pCt. Voor verdere bijzon derheden zie men de Staatscourant.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1