MAANDAG 8 DECEMBER 1941 33ste Jaargang No. 10122 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN dotieg, Ut den SiilCen decaan Vijandelijkheden tusschen Japan en de Ver. Staten uitgebroken Momentje Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. Giro 103003. Fostbns 11. Oil nummer bestaat uil twee bladen. a--..... 1 ss» Wij moeten bouwen. Wij hebben zwartkijkers genoeg. Zwart kijkende critici kan men telkens weer ont moeten in den dagelijkschen leyensgang. Met zwartkijkende critici bedoelen wij niet menschen, die open oog toonen te hebben voor wat verkeerd is, die durf blij ken te bezitten om wat verkeerd is te be strijden. Zwartkijkende critici zijn zij, die alleen het zwarte zien en alles zwart zien; zijn zij, die daden van hun mede-menschen, welke als goed en als slecht kunnen wor den uitgelegd, a priori als slecht vefoqr- deelen; zijn zij, die alléén voor zichzelf de goede bedoeling al£ verklaring voor in menschelijke kortzichtigheid begane fouten aanvaarden en in anderen zulk een goede bedoeling nooit veronderstellen; zijn zij, die, zich niet indenkende in de moeielijke en gecompliceerde omstandigheden, waar onder anderen moeten beslissen en hande len, zich, zonder begrip voor die moeielijk- heden, de „weelde", de bravour veroorlo ven ven' een felle, afbrekende critiek! Dat zijn de zwartkijkende critici en de categorie van deze lieden is grooter, dan in bovenstaande opsomming. Zulke critici ondergraven de volkskracht. Zooals b.v. óók in het verleden vaak is ge bleken bij de uitwassen van den politie- ken partijen-strijd (door paus Pius XI in „Ubi Arcano" genoemd als een der oorza ken van het bederf in de wereld) en zoo als ook in dezen tijd moet worden gecon stateerd. Zulke critici in de rijen van hen, die één- zijn in den godsdienst, vergiftigen de vruchtbaarheid van die eenheid in de practische belening van den gods dienst! Zulke critici bouwen niet, En wij moéten bouwen. En wij zijn geroepen, om te bouwen. Deze gedachten hebben wjj al eens. meer in een of anderen vorm neergeschreven. Wij willen er hier aan toevoegen een kernachtig woord van dr. de Vreese S.J.: „Ons nationaal herstel is voor een goed dee] in het herstel van de blij heid gelegen. Want in de Vreugde des Heeren is, bovenal in moeielijke tijden, de sterke kracht van de menschheid gelegen En wie ze eldefs zou zoeken, zoekt toch tevergeefs. En wie zwaartil lend is en droefgeestig, al bedoelt hij het goed, werkt jammerlijk tegen. Wie blij is, werkt altijd opbouwend. Welnu, wij, katholieken, zjjn altijd een volk van Bouwers geweest; denkt aan de blijde kathedralen van de Mid deleeuwen. Wij willen bouwers blijven: blijde bouwers". En: zwartkijkers bouwen niet. En: zwartkijkende critici breken af. Dat is fiun bedrijf. Ook als wij zwartkijkende critici aan treffen in een zekere vermomming van een mannelijk-krachtige principieele hou ding, moéten wij dat bedrijf weten te on derkennen. V Gelukzoekers. ^ederen dag kan ons, onverwacht, de openbaring uitstralen van iets moois dat ons blijvende vreugde schenkt! Wij moeten, als ware gelukzoekers, het mooie zoeken, trachten te vinden. In ieder geval moeten wij er altijd ons hart voor open laten staan, en dan kan ons, zooals gezegd, plotseling een schoon heid worden geopenbaard, soms j als van een goud-glanzende, stralende zon, die in-eens door donker dreigende wolken breekt! Een predikant, dien wij gisteren hoor den, bracht ons deze schoone werkelijkheid uit het dagelijks leven voor den geest, toen hij een vooiwal uit zijn ervaring me dedeelde. Honderden keeren had hij, zooals hij zei- de, in hét brevier gebeden:.„Zalig de man, die den arme begrijpt", doch nooit had dat woord hem ontroerd, zóó ontroerd, als toen hij het op een avond hoorde uit den mond van een priester, die hij bezocht in een woonwagen-kamp, waarin deze zélf blij leefde. Toen stond m-eens dat woord in volle schoonheid voor hem te schitte ren; en die schoonheid heeft hij nooit ver geten. Zóó zal het den mensch mét een open hart voor de schoonheid vaak in het leven gaan. In-eens ontdekt hij de schoonheid van de natuur of van een stadsbeeld in zijn on middellijke omgeving; en na dien tijd zal hij er dikwijls weer genot vinden. Plotseling ligt voor hem open een edele karakter-trek, een verheven deugd van iemand, met wien hij dagelijks omgaat; en hij zal later telkens opnieuw de schoonheid Ned. Tndië verklaart Tokio den oorlog Japan heeft den Vereenigde Staten en Groot-BrittannJe den oorlog verklaard. Een uit Tokio te Stockholm ontvangen bericht meldt, dat het keizerlijke hoofdkwartier heden bekend gemaakt hqeft, dat Japan met de Vereenigde Staten en Groot-Brittannië tegen het aanbreken van den dag van heden in het Westen van Stillen Oceaan in oorlog gekomen is. - Volgens een bericht van den Britschen Nieuwsdienst uit New-York, zou Neder- landsch-Indië Japan den oorlog hebben verklaard. De Engelsche berichtendienst meldt uit Sjanghai, dat de Engelsché kanonneerboot „Petrel" op de Hoeangpoe tot zinken is gebracht. Volgens een bericht uit Singapore, zouden de Japanners op Noord-Malakka geland zijn. De secretaris van het Witte Huis te Washington, Stephen Early, heeft ten over staan van persvertegenwoordigers een korte verklaring van Roosevelt voorgelezen, dat een Japansche luchtaanval zou zijn gedaan op Pearl Harbour (Hawaii) benevens op marine- en militaire installaties op het eiland Oahoe. Kort daarop verklaarde Early, dat eveneens Japansche luchtaanvallen zouden zijn gedaan op leger- en vlobt- steunpunten te Manilla. Associated Press meldt uit Honoloeloe, dat minstens twee Japansche bommenwer pers Zondag boven Honoloeloe zijn verschenen en bommen hebben neergeworpen. Er zouden tenminste 5 personen zijn gedood en velen gewond, van wie 3 zwaar. Vóórts wordt gemeld, dat* te Honoloeloe valscherm troepen zijn gesignaleerd. Ter hoogte van Honoloeloe is een zeegevecht gehouden. Ten minste één Japansch vliegtuigmoederschip is in gevecht met de versterkingen van Pearl Harbour waar genomen. Te Washington is nog bekend gemaakt, dat een met hout geladen transportschip van het Amerikaansche leger op 1300 mijl ten Westen van San Francisco getorpe deerd is. ROOSEVELT ZOU VANDAAG EEN TOESPRAAK HOUDEN Roosevelt heeft gisteren een buitenge wone kabinetszit^ing bijeengeroepen tegen half negen, waaraan 'de fractieleiders van het Congres van egen uur af deelnamen. Op het Witte Huis verklaarde Roose velt, dat hjj zoo spoedig mogelijk een over zicht van de situatie zou opstellen, waar op waarschijnlijk met den grootsten spoed een rapport naar het Congres zou gaan, vermoedelijk in den vorm van een bood schap. Heden, Maandagmiddag te 12.30 uur, zou president Roosevelt een toespraak hou den in een gemeenschappelijke zitting van het Congres. De New-Yorksche bevolking heeft Zon dagmiddag door de radio en door extra edities het uitbreken van de vijandelijk heden vernomen. Op de Times-square stroomde snel een steeds grooter worden de menschenmenigte samen. In de stad heerscht algemeen zeer groote nervositeit. De reusachtige belangstelling van het pu bliek kwam niet alleen tot uiting in samen scholingen voor de dagbladbureaux, maar ook in het feit, dat de bioscopen hun pro gramma's onderbraken en de radio de laatste berichten over de ontwikkeling gaf. De nervositeit te New-York wordt ook be wezen door het feit, dat de leider van den New-Yorkschen brandweerdienst de leden heeft opgeroepen, zich gereed te .houden en voorbereidingen heeft getroffen voor ver duistering. De beide Huizen yhet Engelsche par lement zullen hedenmiddag om vijftien uur bijeenkomen. Naar verluidt zal Churchill in deze speciale zitting van het parlement een verklaring afleggen. Het Nieuw-Zeelandsche oorlogskabinet is, naar Reuter uit Wellington meldt, Zon dag verscheidene malen voor beraadsla gingen bijeengekomen. De plaatsvervan gende minister-president, Nash, heeft ver klaard, dat, het kabinet voortdurend op de hoogte gehouden wordt van den toe stand in het Verre Oosten. MET DUITSCHLAND VOOR EEN NIEUW EUROPA ervan waardeeren. Och, er ligt zooveel schoonheid vóór ons en wij zijn zóó achteloos en ons hart is er zóó voor afgesloten, dat wij er nooit iets van genieten. Mogen wij, in dit verband, nog 'ns wij zen naar de schoonheid, ons geschonken in de H. Schrift. En mogen wij, mede in dit verband, de aandacht vestigen op het wekelijksch artikel in onze-courant, en... op het „Eén kwartier voor God" in de Hartebrugkerk te Leiden (iederen dag ge durende den Advent van 11/2 tot 13/4 uur behalve 's Zondags). Laten wij ware gelukszoekers zijn! V Een voorbeeld voor ons. Het is een toeval, dat dezelfde predikant, dien wij in ons vorig artikeltje citeerden, ons op dezen Zondagavond aanleiding geeft, om zijn preek nog even te memo- reeren. Hij herinnerde namelijk aan een priester, «-'ie in Leiden heeft gearbeid en reeds vele jaren is overleden, en wees er op, dat de herinnering aan dezen priester nog onver zwakt voortleeft, omdat hij zoo excellee rend, zoo uistekend goed was voor den Inderdaad deze prjester stak voor het oog der menschen in niets uit boven den middelmaat, behalve.... in de liefde. En daardoor v/as hij groot, en stond hij hoog verheven in de achting en eerbied en lief de van allen, die hiera kenden. En allen, die hem kenden, eeren hem nóg, op den huidi- gen dag. Moge het voorbeeld van dezen priéster ons allen een aansporing en een bezieling zijn! Alle Christenen moeten immers in ze keren zin vervullen een koninklijk pries terschap.... DE BRITSCHE OORLOGS VERKLARINGEN. Naar de Britsche berichtendienst meldt is officieel verklaard, dat Groot-Brittannië zich Zaterdagnacht om één minuut na middernacht G.M.T. in staat van oorlog beschouwt met Finland, Roemenië en Hon garije. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn door Londen aan alle drie betrokken regeeringen mededeelingen gezonden en deze mededeelingen zijn Zaterdag door de Amerikaansche gezanten in de drie hoofd steden overhandigd. Zij geven te verstaan, dat de oorlogstoestand vanaf één minuut na middernacht G..T. zop intreden. De no ta's aan Roemenië en Hongarije zijn gelijk luidend. In de nota aan Finland werd ge- eisCht, dat Finland de vijandelijkheden zor staken en geen verdere militaire acties zou uitvoeren. De Finsche gezant en zijn staf hebben het land nog niet verlaten als ge volg van „reis- en transportmoeilijkhe den". De Nieuw-Zeelandsche premier, Fra- ser, heeft in een verklaring bevestigd, dat Nieuw-Zeeland zich eveneens beschouwt als in staat van oorlog met Finland, Hon garije en Roemenië, terwijl de gouverneur- generaal van Britsch-Indië eveneens in een proclamatie bekend heeft gemaakt, dat ook Britsch-Indië zich met genoemde landen in staat van oorlog bevindt. De uitgeweken Noorsche regeering te Lond en heeft door haar vertegenwoordi ger Michelet, aan het Finsche ministerie van buitenlandsche zaken doen weten,' dat zij eveneens de diplomatieke betrekkingen met Finland verbreekt. Alle Finsche, Hongaarsche en Roemeen sche staatsburgers in Groot-Brittannië zijn uitgenoodigd zich op het naaste politie bureau te melden, daar zij thans vallen on der de bijzondere wetten op vijandelijke buitenlanders. KONING LEOPOLD VAN BELGIË HERTROUWD. MET DOCHTER VAN OUD-MINISTER. De aartsbisschop van Mechelen, kardi naal van Roey, heeft op Zondag, den 7en December, in alle Belgische kerken een herderlijk schrijven laten voorlezen, waar in aan de geloovigen wordt meegedeeld, dat koning Leopold m hertrouwd is met mejuffrouw Maria Lilian Baals, de dochter van den vroegeren minister Hendrik Baals. De tekst van dit herderlijk schrijven luidt als volgt: Zeer beminde broeders. Wij zijn gemachtigd u belangrijk nieuws mee te deelen. Zijne Majesteit, koning Leopold III. heeft een huwelijk aangegaan met mej. Marie Lilian Baels. De uitverko rene is een landgenoote en behoort tot een zeer eerbare familie uit West-Vlaanderen. Zij is een dochter van den heer H. Baels, gewezen minister. Wij hadden de eer en het genoegen het koninklijk huwelijk den llden September 1.1. kerkelijk in te zege nen in de aanwezigheid van de ouders in de kaoel van het kasteel te Laecken. De burgerlijke formaliteiten werden ins gelijks in hetzelfde kasteel vervuld. Wij ziin gemachtigd er aan toe te voegen, dat dit huwelijk uitsluitend het privaat- en fa milieleven van den koning aanbelangt en op politiek-rechtelijk gebied geen uitwerk sel aal hebben. Een authentieke akte van den vorst be paalt, dat de koninklijke echtgenoote af stand doet van den titel en van «den rang koningin, voorwaarden, die zijzelve aan het huwelijk gesteld heeft. Zij zal den titel voeren van prinses van Rethy. Bij de zelfde akte verklaart de koning, dat het eebeürlijk- nakomelingschap van dit huwe lijk geen enkel erfrecht zal hebben op de kroon. Laten wij bidden zeer beminde broeders voor het behoud en het geluk van onzen koning, opdat hij op het door de Goddelijke Voorzienigheid bepaalde oogenblik de lots bestemming van hét Vaderland weer in handen moge nemén en met wijs beleid be sturen. 'S KONINGS LEVEN VOL TRAGISCHE GEBEURTENISSEN. Koning Leopold, die als kroonprins van België den titel van hertog van Brabant voerde, werd den 3den November 19ÖI ge boren. Nog geen 13 jaar was de kroonprins toen de wereldoorlog uitbrak. Hij bracht dien tijd in Engeland door. Op 4 November 1926 trad Leopold te Stockholm in het huwelijk met prinses Astrid van Zweden, die hem op 11 October 1927 een dochter schonk: Josephine Char lotte. Den 7den September 1930 werd de troonopvolger prins Boudewijn geboren en op 6 Juni 1934 een tweede zoon. prins Al- bert. Den 17den Februari 1934 verongelukte koning Albert doodelijk tijdens de beklim ming van een rots bij Namen. Na zijn bij zetting besteeg Leopold onder den naam Leopold ni op 23 Februari 1934 den Bel gischen troon. Koning Leopolds huwelijk werd den 29sten Augustus 1935 op wreede wijze ver broken. De door den jongen koning be stuurde auto reed bij Küssnacht in het Vierwoudstedenmeer; koningin Astrid werd gedood, de koning zelf licht, gewond. Koning Leopold gaf na dit dramatisch gebeuren zijn zetel op slot Stuyvenberg op en verhuisde naar het kasteel te Laeken, waar zijn drie kinderen onder de hoede van de koningin-moeder werden opgevoed. Als opperste bevelhebber van het Belgi sche leger gaf koning Leopold in den hui- digen oorlog, om verder nutteloos bloed vergieten te vermijden, op 28 Mei 1940 het bevel de wapens neer te leggen. De Duit- sche legerleiding liet vrijelijk aan hem over waar hij zich in België wilde vestigen. Leo pold keerde daarop naar het kasteel te Lae ken terug. Ook de drie kinderen, die inmid dels naar Spanje waren overgebracht, za gen hun vader terug op het kasteel te Lae ken, dank zij genomen stappen der Duit- sche en Spaansche regeering. OUD-MINISTER BAELS. Oud-minister H. Baels, vader van Leo polds echtgenoote, is voor Nederland geen onbekende. Hij was o.a. geruimen tijd Bel gisch minister van Landbouw en Openbare Werken. Bij de kabinetsreorganisatie van 7 October 1928 werd Baels minister van Binnenlandsche Zaken en Volksgezondheid. Op 30 April 1931 trad hij als zoodanig af, doch kreeg weer de portefeuille van Land bouw. Toen Baron Janssens de Bisthoven op 20 September 1932 in verband met zijn hoogen leeftijd ontslag nam als gouverneur van de provincie West-Vlaanderen, werd oud-minister Baels in zijn plaats benoemd. Op 13 September 1938 bezocht gouverneur Baels met een groote groep Belgen en Luxemburgers ter gelegenheid van den Belgisch-Luxemburgschen dag de Utrecht- sche jaarbeurs en sprak daar een rede uit. UITGAANSVERBOD TE PARIJS GEVOLG VAN TWEE NIEUWE AANSLAGEN Zaterdag -en Zondag zijn twee nieuwe aanslagen op leden van de Duitsche weer macht te Parijs gepleegd. De commandant van Groot-Parijs heeft dientengevolge het volgende bevolen: Van 8 December af moeten alle café's, ontspanningslokalen, bioscopen en theaters te 17 uur sluiten. Aan de bewoners van het Seine-departement (Groot-Parijs) is het verboden tusschen 's avonds 6 uur en 's ochtends 5 uur op den openbaren weg te zijn. Slechts een uitzondering bestaat voor hen, die een bijzondere vergunning hebben. Gedurende dezen verboden tijd moeten de venster^ gesloten zijn. De onder- grondsche spoorweg en andere verkeers middelen, met uitzondering van de treinen op de groote lijnen, mogen in dezen tijd niet rijden. Strenge straffen staan op over treding van deze verordeningen. MÏLLIONAIRS. Het kost den mensch een hevigen schok te moeten lezen, dat het ras der millionaire aan het uitsterven is. In 1930 zoo lees ik waren er in Am sterdam 153- van deze bevoorrechte stervelingen, in 1939 waren er nog 80 en nu hébben wij er nog maar 67. Het is zoo iets als met een periode van kindersterfte, de handen van deskun digen moeten worden ineengeslagen om daar een stokje voor te steken. Na tuurlijk zullen wij daartoe eerst de oorzaken van dit verdwijnen van het ras der millionaire moeten trachten op te sporen. En de vra.gen, welke rijzen, zijn deze: is de sterfte onder de millionaire toe genomen? Leven zij op al te grooten voet, waardoor zij hun ondergang te gemoet ijlen? Is de duurdere levens standaard oorzaak van deze daling? Of verliezen zij hun geld door andere uit spattingen als roulette, hoogere belas tingen enz.? Ik weet het niet en dat moeten die deskundigen ook maar uit maken. Ik denk er alleen maar aan, dat, toen het ras der dwergpapoea's dreigde uit te sterven een deskundige expeditie ijlings naar Afrika is ver trokken om te redden wat er te red den. viel. In dezen tijd met versoberin gen en beperkingen is het gevaar vap sterfte natuurlijk veel grooter. Eh mocht het grootere sterftecijfer werke lijk de oorzaak van deze tragdie zijn, dan ligt hier een taak voor de distri butiediensten. Want dat is het alleszins gewettigd wat extra eier-, vleesch- en boterbonnen te verstrekken aan mil lionaire. Bij voorbeeld met een officieele pu blicatie: Losse bonnen. Dinsdagmorgen van 1112 uur, alleen voor millioniars. Dan behoeven zij niet al te vroeg op. Dat spaart ook alweer energie. Want op 67 millionwairs moet je zuinig zijn De Führer heeft aan den Rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche gebied. Rijksminister Seyss-Inquart, ter gelegen heid van diens zilveren huwelijksfeest op Zondag het volgende telegram met geluk- wenschen gezonden: Mijnheer de Rijkscommissaris Seyss-Inquart. Op den dag van heden mijn zeer harte lijke gelukwenschen voor u en voor me vrouw uw echtgenoote. Uw Adolf Hitler. „WERKERS EN PARASIETEN." Het politiek weekpifaatje van Max,Blok- zijl, dat hij van 19.4520.00 uur over den zender Hilversum II houdt, heeft tot titel „werkers en parasieten". IN DE WOESTIJN VAN MARMARICA BRITSCHE AANVALLEN AFGESLAGEN. Het Italiaansche weermachtsbericht van Zondagmiddag luidt* als volgt: De gevechten in' de woestijn van Mar- marica, aan het front van Tobroek en :n het gebied ten Zuiden van Tobroek tus- cshen El Adem en Bir-el-Gobi duren voort; herhaaldelijk werden hier sterke aanvallen die ondernomen werden met versche strijdkrachten, door de troepen der As-mo gen dheden tot staan gebracht en afgeslagen. Bij deze acties hebben ook afd,eelingen jon ge fascisten met voorbeeldig uithoudings vermogen en dapperheid gestreden. Aan het front van Solloem is de toestand on veranderd. De Duitsche en Italiaansche luchtmacht namen aan de operaties deel en vielen her haalde malen vijandelijke pantserwagens en infanterietroepen aan. Zij leverden bo vendien talryke luchtgevechten, in het ver loop waarvan 22 vijandelijke vliegtuigen brandend neergeschoten werden, waarvan 14 door de Italiaanschen en 8 door de Duit sche luchtmacht! Verscheiden bemanningen van vijandelijke vliegtuigen werden gevan gengenomen. Zes Italiaansche vliegtuigen worden vermist. Engelsche oorlogsschepen bombardeerden onze stellingen ten Westen van Tobroek. Drie van onze jachtkruisers onder bevel van de vliegerofficieren kapitein Massimiliano Erasi, luitenant Guglielmo Ranieri en lui tenant Alfredo Pulzetti troffen tusschen Tobroek en Ras Azzaz herhaalde malen twee vijandelijke kruisers, waaruit hooge vlammen opschoten. Een dezer kruisers kan als tot zinken gebracht worden beschouwd. Waargenomen werd, dat tijdens den aan val op Benghasi, waarvan melding is ge maakt in het weermachtsbericht van 2 De cember. door de Duitsch-Italiaansche lucht doelartillerie twee vijandelijke vliegtuigen zijn neergeschoten, die in zee stortten. NAPELS GEBOMBARDEERD. Bliikens het Italiaansche weermachts- bericlu van Zaterdag is Napels in den nacht van 5 op 6 December gebombardeerd. Onder de bevolking vielen zeyen dooden en ongeveer 40 gewonden te betreuren. Aan niet militaire gebouwen werd aan zienlijke schade aangericht. Verscheidene branden werden onmiddellijk gebluscht. Vervolgens meldt het weermachtsbericht van Zondag, dat Napels in den,nacht van 6 op 7 December opnieuw met brand- en brisantbommen is bestookt. Er werdén eenige gebouwen en kerken getroffen.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1